BINNENLAND. Gemeenteraad van Amsterdam ZATERDAG 3 NOVEMBER 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5] Een viaduct dat verdwijnt, maar vervangen wordt door 'n nieuw: de overgang in den Rijksstraatweg te Baar.i Een hoogst noodzakelijke verbetering van het wegdek in de eenig ste verbinding tusschen 't Noorden en 't Westen van RotterdamS de tunnel aan den Beukelsdijk. Het te vernieuwen dek is beschut met zeildoek. hij waakt Lrom blüft het verbod van vertooningen n het besproken ballet gehandhaafd, al ook nog zoo veel protesten binnen, de z.g. besloten böeenkomst. waarover >od sprak is niets dan bedrog gepleegd. een smadelijke nederlaag bespaarde door zün met veel vertoon ingedien de motie van afkeering maar in te treken. Hij haalde in arren moede er weer eens strijdende arbeiders bü. die zich tege macht van den burgemeester moesten ve Uit Oost-lndie BATAVIA 2 Nov. (Aneta) Overwogen wordt grootere hoeveelheden mangga'e naar Neder land te zenden. De zending van 15.000 stuks van medio 1934 kwam zeer goed aan en kon op gunstige condities worden verkocht. Er zal echter een speciale selectie moeten plaats vin den, aangezien slechts 20 pCt van de geoogste mangga's momenteel voor export in aanmer king kan worden gebracht. Van Amerika uit blijkt groote belangstelling te bestaan voor doerians. De firma Jenne Co te Batavia ontving een aanvraag voor 200.000 stuks. EEN KOLONEL GEWOND MALANG 2 Nov. (Aneta) Dr Treffers, ko lonel bij den Militairen Geneeskundigen Dienst is bjj een nachtelijke oefening van zijn paard gevallen, waarbij het linkerkuitbeen bjj den enkel is gebroken. Nadat het been gezet wae, is kolonel Tref fers tasi Malang 'emggikeerd. ROFFELRIJMEN WINTERWERK Weer zoo'n alleraardigst briefje Om een versje in de krant, Van een jongeling, verbonden Met een zeker jeugdverband Dat verband is wel het beste Wat een mensch verbinden kan, Want de meest gezonde leden Treffen we er onder an. Voor die kerngezonde leden Die zoo best verbonden zijn Hier een „zalvend woord" te spreken, In mijn dichterlijk domein Lokt me, lijkt me, zeer bizonder Is een kolfje naar mijn hand, Maarhoe zal ik het hanteer en in mijn hoekje van de krant! Duizenden vereenigingen Telt dg N ederlandsche jeugd; Dat de meeste groeiend bloeien Doet mij echt van harte deugd; Zou het niet vervelend worden Als ik ze hier aanbeval Eén voor één, en plaats voor plaatsjet Dat onnoemelijk getal? Wel, dat voelt een ieder zoomaar: Dat het onbestaanbaar is, Schoon mijn hart vooral voor jeugdwerk Warm en week en kneedbaar is. In het algemeen gesproken Zeg ik desalniettemin: Jongelui! span alle krachten Van je jonge wezen in! Werp je op beginselstudie Nu de ivinteravond naakt, Op de rijkdom die je leven Zoo onzegbaar rijker maakt. Bouw jezelf en bouw elkander Biddend bij dat heerlijk werk, Op tot menschen Gods in onze Staat, de Maatschappijde Kerk. Leer de wapenen hanteeren Uit Gods Woord, ons Arsenaal; Slechts de rechte krijgsknecht Christi Trekt met Hem ter zegepraal! (Nadruk verboden.) LEO LENS PENSIOENUITKEERING GESTAAKT SOERABAJA 2 Nov. (Aneta) De Cultuur- Mij. Klampok, tot welk concern de groote sui kerfabriek van dien naam in Midden-Java be hoort, staakte de betalingen van onderstanden en pensioenen, zoodat slechts zü, die gerecht tigd zjjn tot het ontvangen van een z.g. nood- pensioen, nog uitkeering ontvangen. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Bij Koo. Besluit is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau ir. W. Lammers, Hoofd, van den Provincialen Waterstaat van Oost- Java. CENTRALE JEUGDRAAD Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van den Cen- tralen Jeugdraad A. van Rijn Azn., penningmeester van den Bond van Jongelingsvereeigmgen op Ge reformeerden Grodslag. NOTARIAAT Bij Kon. besluit is aan J. E. Heenk op zijn ver- Zoek met ingang van 1 November 1934 eervol ont slag verleend uit zijn betrekking van notaris te Purmerend. POSTERIJEN, TELEGRAFIE EN TELEFONIE Bij beschikking van den directeur-generaal der P.T.T. is met 16 November aangewezen als direc teur van het P.T.T.-kantoor te Efrimen, de referen daris der P.T.T. J. van Holthoon. LANDMACHT Bij Kon. besluit is op zijn verzoek met 1 Januari eervol uit den militairen dienst ontslageo de adju dant in buitengewonen dienst van H: M. de Ko ningin. de luitenant-kolonel met titulairen rang van kolonel jhr. W. Lam an Trip. van het wapen der Infanterie. BELASTINGDIENST Bij beschikking van den minister van Financiën is de landmeter der grondbelasting D. Kloeten toe gevoegd aan het Hoofd van de coDtrole te 'sGra- venhage, verplaatst naar Rotterdam en aangewezen als hoofd van de centrale der grondbelasting aldaar en de controleur A. van Rijn. toegevoegd aan het Hoofd van de controle te Leeuwarden, verplaatst naar 's-Graveohage en toegevoegd aan het Hoofd van de controle der grondbelasting aldaar. Bij Kon. besluit is aan J. Rijnoij, verificateur der invoerrechten en accijnzen te Amsterdam op zijn verzoek met ingang van 5 Dec. 1934 eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst; zijn met ingang van 1 December 1934 benoemd tot verificateur der invoerrechten en accijnzen: te Rotterdam. A. Staal, te Amsterdam, A. Mulder, te Rotterdam L. v. d. Zeep, allen thans kommies- verificateur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Een electriciteitskwestie op Ameland Eigenaardige toestanden op dit eiland. Men schrijft ons van Ameland: Ameland, het gedurende de laatste jaren zoo zeer bekend geworden Wadden-eiland, dat in den zomer vele duizenden toeristen herbergt en dat zich wat het vervoer be treft geheel bij de eischen van het moderne verkeer heeft aangesloten, is nog slechts voor 25 electrisch verlicht. Alleen Nes heeft electrisch licht De andere dorpen Hol- lum, Ballum en Buren zijn daarvan nog verstoken. De prijs, waarvoor Nes de elec- trische verlichting heeft, is abnormaal hoog en bedraagt niet minder dan zestig cent per K.W.U. Te Hollum doet zich het eigenaardige ge val voor, dat iemand concessie heeft en, ge heel onafhankelijk van den vast te stellen prijs, geen aansluitingen krijgt De zaak heeft zich als volgt toegedragen: In 1932 vestigde zich te Hollum een oud-dorpsge noot, met een wasscherij. Op aandringen van zijn dorpsgenooten vroeg deze conces sie aan voor het leveren van electrische stroom aan het dorp. De aanvrager getroost te zich vele kosten voor het maken van be rekeningen, enz., in ruil waarvoor de inge zetenen zich op een gezegelde verklaring schriftelijk verbonden geen electrisch licht te zullen nemen dan nadat gebleken zou zijn, dat de heer Nagtegaal, de eigenaar van de wasscherij, dit niet meer zou kunnen leveren. Intusschen echter had, zonder dat men dit te Hollum wist, ook de heer T. P. Sme-> des van Surhuisterveen concessie aange vraagd. Van de beide ingediende plannen genoot dat van laatstgenoemde bij het Pro vinciaal Electrisch Bedrijf van Friesland de voorkeur, daar hij een draaistroom-in stallatie wilde stichten, terwijl de heer Nag tegaal meende dat wisselstroom voordeeli- ger was. De heer S. kreeg de concessie. Hiermede was hij echter niet geholpen, want de pogingen van den concessionaris om aansluitingen te krijgen, mislukten, daar de inwoners van Hollum zich hielden aan de overeenkomst met den heer Nagte gaal. Toen de concessie, die voorloopig voor een jaar was verleend, verstreken was 1 Juli 1934 was met de electrificatie van Hol lum nog geen begin gemaakt. De heer Smc- des kreeg een half jaar uitstel en hoewel hiervan thans ook reeds weer vier maan den verstreken zijn, is er nog geen begin gemaakt met de werkzaamheden, welke noodig zijn voor het leveren van electrisch licht. Aan de vergunning voor lichtlevering was tevens verbonden een concessie voor een radio-centrale. Met de inrichting daar van is intusschen een aanvang gemaakt, waarbij wordt gebruik gemaakt van elec trische stroom van de centrale te Nes. De radio-centrale heeft reeds 80 aansluitingen. Niet alleen, dat de inwoners van Hollum zich moreel gebonden achten tegenover den heer Nagtegaal, gelooven zij ook, dat het plan van den heer Smedes veel te duur wordt, daar de heer N. van het leveren van licht een neven-bedrijf maakt, terwijl de heer S. een geheel afzonderlijke centrale gaat stichten. Hoe het zij, Hollum krijgt, met twee ex ploitanten, die bereid zijn electrisch licht te leveren, voorloopig dit licht nog niet. VENTVERBOD EN RINGDIJK Oproerige roode kunstenaars Donderdagmiddag is de behandeling der vent- verbod-historle in de Amsterdamsche gemeente raad voorgezet. Naar men zich herinnert had weth. KROP MAN (r.k.) den vorlgen dag verklaard, dat van opheffing van het ventverbod voor de Kin kerstraat niets komen kan. Toch hebben de het venten in deze drukke winkelstraat weer toe te laten. Een beslissing is niet genomen, omdat het voorstel om praeadvies gaat. De Ringdijk kwam toen weer voor de aandacht, want bö de vele klachten, wenschen en verzoeken, welke in de inatste jaren voor dit misdeeld stuk van Oud-Watergraafsmeer zijn geuit, was nu weel een adres gevoegd, waarin buurtbewoners om meer licht en andere voorzieningen vroegen. Deze Ringdük-actie behoQrt tot de „oude plunje" van wethouder Rustige, ook buurtbe woner, en voorheen, naar do heer Gulden (s.d.) herinnerde, kampioen voor de verbete ring van den Ringdijk. Er zijn hier evenwel dit moet worden erkend allerlei moeilijkhe den gerezen en het grootste bezwaar is, dat de Ringdijk mettertijd toch verdwijnt, "omdat men zich hier een geheel andere stadsindeeling heeft Ingedacht in verband met de verbetering van het spoorwegverkeer in het Oosten dei- stad. Van ingrijpende verbeteringen is hier al- zoo geen sprake. Een vrij principieel debat ls gevoerd over het Het honderdste schip, dat in de maand October te Vlaardingen binnenliep om bij de S.VJI. te bunkerent werd feestelijk ontvangenDe in de haven liggende schepen waren gepavoiseertL Najaarsbeelden. Links: In de omgeving van Parijs is 't in dezen tijd steeds druk met de suikerbieten- campagne. Het opruimen der velden. Foto hierboven Geweldige storm op den Stille Oceaan nabij Seattle (Vereen. Staten), waar de golven tot aan de huizen sloegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5