ZATERDAG 3 NOVEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE FRANSCHE WACHT AAN DE SAARGRENS Scherpe proclamatie van Bürckei Binnen 40 KM. van de grens geen nasi-uniformen De gevolmachtigde van den rijkskanselier voor het Saargebied, Bürckei, publiceert een proclamatio aan de S.A. en S.S. van het grensgebied: Frankrijk, zegt hij, dreigt met militaire bezetting van het Saargebied. Men probeert u in dat gevaarlijke spel te be trekken door te spreken van een mogelij ken opmarsch van S.A. en S S. Ik verzet mij in uw naam tegen deze ongehoorde beschuldi gingen. Ik roep de heele wereld ten getuige dat gij steeds tucht getoond hel t en dank u voor uw gedisciplineerde houding, die gij steeds bewaard hebt, terwijl ge dagelijks moest aanhooren, hoe de I.eider en de ver antwoordelijke autoriteiten in het Rijk bloot stonden aan laster en beleedigingen in ds pel's en in vergaderingen van de zijde der emigranten en tegenstanders van terug keer, zonder dat de regeeringscommissie van het Saargebied daar tegen optrad. Op bevel van onzen Leider ,die terwille van den Europeeschen vréde tot de grenzen van het mogelijke wil gaan, moet ik nu nog lioogere eischen stellen aan een discipline, om zoodoende het ongehoorde van de Fran- schc bedoelingen voor de heele wereld dui delijk te maken. Daarom stel ik vast: 1ste. Van 10 Januari tot 10 Februari 1935 is binnen een zóne van 40 K.M. langs de grens van het Saargebied het dragen van elke uniform verboden; 2de appèls, opmar- schnn en vergaderingen van iederen aard zijn eveneens verboden. Ik zal aan de re dacties der bekendste buitenlandsche bla den uitnoodigingen doen toekomen, opdat hun vertegenwoordigers voor, gedurende en na den tijd van het verbod als gasten van het Rijk in het vroegere grensgebied kun nen vertoeven om zich van de onjuistheid der tegen de S.A. en S.S. geuite beschuldi gingen te overtuigen. Wij verklaren plechtig, dat wij nimmer plannen tot/ een overval gekoesterd hebben. Voor terroristen is in onze rangen geen plaats. Wij hebben tot de ongehoorde pro vocatie van het gereed houden van vreemde troepen tot een opmarsch naar Duitsch ge bied niet de minste aanleiding gegeven. In dien ik nieuwe offers van uw houding vraag, doe ik dat terwille van den Europee schen vrede, dien wij eerlijk nastreven". Uit Londen wordt gemeld: Uit betrouwbare bron verluidt, dat de jongste houding van Frankrijk ten opzichte van de Saarkwestie op aanraden van Enge land is aangenomen. De Engelsche zaakgelastigde te Parij3, Campbell, heeft, zoo heet het, stappen ge daan bij den Franschen minister van bui tenlandsche zaken, Laval, en hem het En gelsche standpunt inzake het Saargebied uiteen gezet. Tijdens het onderhoud met Laval heeft de Engelsche zaakgelastigde o.a. erop gewezen, dat Engeland 't gevaar van een Duitsche Putsch in het Saar gebied een factor acht, waarmede men rekening houden moet. Bovendien maakt de Engelsche re geering bepaalde bezwaren met be trekking tot de persoonlijke veiligheid van den president van de Saarland- sche regeering, Knox. Verder verluidt van eveneens welinge lichte zijde, dat de Engelsche zaakgelastig de Laval op de noodzakelijkheid van een internationale politieversterking in 't Saar gebied tijdeps de verkiezingen gewezen heeft. In verband hiermede heeft Campbell ook erop gewezen, dat den president der regeeringscommissie zekerheid moet wor den gegeven dat hij, indien zulks noodig blijkt, zijnerzijds op den steun van de troe pen der geallieerden rekenen kan. Tenslotte wordt nog vernomen, dat na dit onderhoud tusschen den Engelschen diplo maat en den Franschen minister van bui tenlandsche zaken vier detectives van Scot land Yard naar Saarbruecken zijn gezonden, om als persoonlijke lijfwacht van Knox te dienen. Verder meldt Londen nog: Ten aanzien -van de Fransche maatrege len aan de grens van het Saargebied wordt van gezaghebbende Engelsche zijde opge merkt, dat deze maatregelen zeer zeker de goedkeuring van Engeland wegdragen en dat ze niets meer zijn dan de toepassing van de vroeger gesloten internationale ver dragen. Inderdaad werd destijds bij de ontruiming van het Saargebied tusschen den Volken bond en de regeeringscommissie van het Saargebied overeengekomen, dat laatstge noemde een beroep zou kunnen doen op de naastbij gelegen Fransche troepen, ingeval de Saarpolitie niet in staat zou zijn de orde te handhaven. Een dergelijk ingrijpen der Fransche troe pen sluit intusschen in beginsel een mee doen van Engeland niet in, en Frankrijk heeft ook geen enkel verzoek te Londen ge daan, om Engelsche troepen aan een even tueel optreden van Frankrijk te doen deel nemen. Geen officieel protest De Fransche ambassade spreekt ten stel ligste tegen dat v. Bülow, de stffatssecreta- ris van buitenlandsche zaken zich naar Francois Poncet zou hebben begeven, om tegen' de door Franrijk aan de Saargrens getroffen maatregelen te protesteeren. De Duitsche pers is zeer boos en waarschuwt met „onafzienbare gevolgen". De Duitsche pers legt een heftige veront waardiging aan den dag over de Fransche maatregelen. Zoo spreekt de Deutsche Allgemeine Zei- tung van een dreigement, dat juist door zijn onschuldige inkleeding men denkt er aan dat vóór de bezetting van het Roergebied op dergelijke wijze werd opgetreden het Duitsche volk in hevige opwinding brengt. Noemt de „Figaro" de voorstelling van zaken die de Duitschers erover hebben be treurenswaardig, de „D. Alg. Ztg." zegt, dat men allen grond heeft aan cleze voorstel ling geloof te hechten, vooral nu gemeld wordt dat er gemotoriseerde Fransche troepen gereed staan om op 't eerste noodsein van Knox toé te snellen, een bericht, dat op cy nische wijze wordt toegegeven, met de op merking, dat de stemming in het Saarge bied moet plaats hebben of moet worden verhinderd, in de vuurlijn van gemotori seerde troepen, met den vinger aan den trekker. „Het is zoo gaat de D. Alg. Ztg. voort alles net als in 1923: de wissel op de toe komstige Duitsche tekortkoming; de vreed zame vermomming van het gewelddadige plan en de aankondiging, dat men in één nacht den toestand meester kan zijn. Het vreeselijke is echter, dat ook al het andere weer zoo zal zijn: handel en verkeer zullen worden verlamd, militaire rechtbanken zul len op Duitsch grondgebied worden opge licht, hotsingen met de bevolking kunnen niet uitblijven en moeten tot bloedvergieten voeren. Wil Frankrijk den geest van Schlageter oproepen? Wil het de herhaling van de ta- fereelen, gelijk het neerschieten van arbei ders bij Krupp in Essen of de overval van Marokkaansche troepen op vrouwen en kin deren te Frankfort a. d. Main? Wil men door zulke gebeurtenissen, welke na een lichtvaardigen tocht onvermijdelijk zijn, de betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitsch- land voor eeuwig vergiftigen en de hoop op vrede voorgoed bederven? Eén ding zal nu anders zijn dan in 1923. De Deutsche Allgemeine Zeitung geeft dan een citaat uit de vredesredovoering van Rudolf Hess te Koningsbergen, waarin deze o.m. zeide: „Men moet maar wagen ons aan te vallen; men moet maar wagen in het nieuwe Dultschland binnen de mar- cheeren. Dan zal de wereld den geest van het nieuwe Duitschland leeren kennen. Het zou strijden als nog nooit een volk voor zijn vrijheid heeft gi streden: ieder stuk bosch, Iedere heu vel, ieder huis zou met bloed moeten worden veroverd, enz". De heele zaak is onbegrijpelijk, zegt de Deutsche Allgemeine Zeitung dan verder, indien met niet aanneemt dat Frankrijk ge heel verkeerd is ingelicht Wil de Fransche politiek de gewelddadigheid van 1923 her halen en wil het dulden, dat een enkel mensch, de heer Knox, 15 jaar na het einde van den oorlog in staat wordt gesteld, te beslissenof al dan niet vreemde troepen Duitsch gebied mogen binnenrukken? Wij waarschuwen Frankrijk en pro testeeren tegen de politiek van ge weld, waarvan de gevolgen niet af zienbaar zijn, aldus de Deutsche All gemeine Zeitung. De Melbourne-race Scott en Black. De winnaars van de snelheidsrace Scott en Black zullen per schip naar Engeland terugkeeren. Op ,15 November begeven zij zich te Adelaide aan boord van de „Oxford". De directeur van de English Scottish and Australian Bank, Ernest O'Sullivan, heeft den Australiër Melrose 400 pd st. beloofd, in geval hij geen prijs krijgt in de handicap race, als blijk van bewondering voor zijn prestatie. JONES EN WALLER TE LONDEN TERUG. Vrijdag om 13.15 uur ((Greenwichtijd) zijn de beide deelnemers aan de Melbourne- race, Jones en Waller, op het vliegveld Lympne bij Londen aangekomen. Zij heb ben hiermede het record voor een retour vlucht EngelandAustralië op hun naam gevestigd. Jones en Waller hebben de reis heen en terug volbracht in 13 dagen, 6 uur en 38 minuten. De tijd voor MelbourneLonden is teruggebracht in 6 dagen, 15 uur en 9 minuten. Het vroegere officieele record Darwin Engeland is geslagen met 3 dagen 7 uur 2 minuten. Verder zijn nieuwe records ge vestigd voor andere stukken van de thuis reis. Omtrent hun poging om van Athene gis teren naar Engeland te vliegen, verklaarde Waller, dat zij boven de Adriatische zee een hevigen onweerstorm ontmoetten, zoo- clat zij besloten terug te keeren. DE MOLLISONS. Uit Karatsji: Het echtpaar Mollison is gis terochtend 2.20 (N. t.) naar Bagdad ver trokken. De bestraffing der Spaansche opstandelingen Conflict lusschen president en regeering Te Madrid werd gister opnieuw een ka binetsraad gehouden. Na afloop daarvan verklaarde Lerroux, dat het vraagstuk van de uitvoering der doodvonnissen nog steeds aanleiding tot verdeeldheid geeft en meer en meer een conflict tusschen den president der republiek en de leden van de regeering schijnt te worden. Men verwacht, dat heden twee opstande lingen terechtgesteld zullen worden, die tor dood veroordeeld zijn. omdat zij met de wa penen in de hand gearresteerd werden en bekend hebben, dat zij leden van de open bare macht gedood hebben. In Asturië is juist weer een aantal op standelingen gevangen genomen, die be kend hebben 13 waardigheidsbekleeders en ingenieurs gedood te hebben. Mandsjoerijsche Petroleum- Maatschappij opgericht De „MandsliukuoaOil CyH. Uit Tsjangtsjoen: Gemeld wordt, dat de Mandsjoerijsche regeering een verordening heeft onderteekend, waarbij een petroleum- maatschappij onder den naam „Manshukuo Oil Cy" wordt opgericht met een aandeelen kapitaal van 5 millioen yen. Een hoeveelheid aandeelen ten bedrage van 1 millioen zal in het bezit blijven der Mandsjoerijsche regeering, 2 millioen zal in handen komen van de Zuid-Mandsjoerijsche Spoorweg, terwijl de resteerende 2 millioen zullen worden opgenomen door de petro- leummaatschappij en De beide Oliemaatschappijen, die in dit verband genoemd worden, staan in nauw contact met groote Japansche concerns. TOKIO DOOR EEN WERVELSTORM GETEISTERD. Tokio en omgeving is door een wervel storm geteisterd, die door hevige stortre gens gevolgd werd. De schade is niet zeer belangrijk, doch de overstroomingen hebben groote verwoestin gen aangericht. Niet minder dan 15.000 hui zen staan onder water. Doumergues grondwetswijziging Door zijn kabinet goedgekeurd. Uit Parijs: In het officieele communiqué, dat is uitgegeven na den gisteravond gehou den kabinelsraad, wordt verklaard, dat do minister-president den leden der regeering zijn plan heeft voorgelegd voor de grond wetswijziging en zijn motieven voor dit voorstel heeft uiteengezet. Het kabinet heeft dit plan vervolgens be studeerd. De beslissingen zullen worden ge nomen in de heden te houden ministerraad. Dnumergue heeft bij het verlaten van de Quai d' Orsay verklaard: Ik heb geduld, terwijl Laval verklaarde: De zaken gaan zoo goed als maar verwacht kon worden Later heeft liet kabinet met algemeene stemmen het plan van Doumergue goedge keurd. De inhoud van de grondwetswijzigingen PARIJS, 3 Novenmber: Het „Journal" zegt te weten, dat de wij zigingen in de grondwet, die Doumergue vvenschte aangenomen te zit» luiden: niet mor clan 20 ministers, de minister-pres. heeft geen portefeuille; de President der Rcoubliek kan de Kamer tusschentijds ont binden: in het eerste jaar mèt. in cle daar op volgende jaren zonder advies van den Senanti de vastheid hunner benoemingen wordt aan de ambtenaren gegarandeerd; de regeering kan slechts uitga ven voorstellen als tenminste de beide Ka mers niet een bepaalden post hebben goed gekeurd; als een bogrooting niet voor 1 Januari gereed is wordt de oude begrooting door den President met een verordening van den Staatsraad worden verlengd. De radicalen nog niet besloten- Gemeld wordt, dat ITerriot en zijn radi cale collega's zich de definitieve aanvaar ding van de voorstellen nog hebben gere serveerd. Herriot heeft tot in den nacht met de andere radicale regeeringsleden ge confereerd. Japansch protest te Washington Tegen uitwijzing van Japansche kolonisten Uit Tokio: Officieel wordt medegedeeld, dat op aanstichting van het ministerie van Buitenlandsche Zaken de consul te Los An geles heeft geprotesteerd tegen de uitwijzing van Japansche kolonisten uit Arizona (V.S j. De bladen deolen mede, dat het aantal uitgewezen families van -30 tot 51 is toege nomen en dat in het geheel 160 Japanners de mededeeling van de Amerikaansche autoriteiten, de Vereenigde Staten in den zoo korst mogelijken tijd te verlaten, heb ben ontvangen. Voorts wordt medegedeeld, dat het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken den ambassadeur te Washington opdracht heeft gegeven stappen te doen. Kerknieuws. GEREF. GEMEENTEN. _edankt: Voor Dordrecht, J. D. Barth te Borssele. CHR. GEREF. KERK. ^edankt: Voor Amersfoort, J. Tamminga te Harderwijk. NED. HERV. KERK. „edankt: Voor Barneveld, Jac. Vermaas te Hoogeveen. TOEGELATEN TOT DEN H. DIENST Donderdag 1 Nov. heeft de classis Breukelen geëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en der Sacramenten, den heer H. S. R u t- gersteSneek. Het Prov. Kerkbestuur van Drenthe heeft tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toege laten de heer A. v. d. Lee te Vreeland, cand aan de R. U. te Utrecht. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Zeedag 2 December a.s. hoopt cand. H. P. Rutgers van S n e e k zijn intrede te doen bij de Geref. Kerk te V i n k e v e e n, na bevestigd te zijn door Ds. K. K. Troost, em. pred. te Den Haag. De cand. D. W. van der Laan, van Driebergen, beroepen predikant te SI een, hoopt Zondag 25 Nov. a.s. zijn in trede bq de Geref. Kerk aldaar te doen, na bevestigd te zijn door Ds. M. den Boer, van Oudeschoot KERKGEBOUWEN Te Vlaardinge r-A m b a c h t waar men onlangs is begonnen met het houden van kerk diensten door de Ned. Herv. Gem. worden thans plannen voorbereid om gelden bijeen te zamelen voor het stichten van een kerkgebouw, GOUDEN AMBTSJUBILEUM VAN Ds. A. M. DONNER Naar wij vernemen zal Ds. A. M. Donner, die 9 Nov. a.s. zijo gouden ambtsjubileum herdenkt, met de Geref. Kerk van Amersfoort, welke hij van 1897-1924 gediend heeft en op 15 Nov. 1924 met emeritaat heeft verlaten, dit feit herdenken in de kerk aan de Lieve Vrouwenstraat. Bij gelegenheid van den 75en verjaardag van Ds. Donner, die te Zeist woont, hebben wij in ons blad van 19 Mei j.L een levensbericht gegeven. Blz. 11 JUBILEUM Ds. J. DE JONG. Op 21 November a.s. hoopt Ds. J. dé Jong, predikant der Ned. Hei*v. Gemeente te Scheveningen, zijn zilveren ambtsjubi leum te vieren. In 1908 werd Ds. de Jong candidaat in Zuid Holland, óp 21 November 1909 werd hi] predikant te Heilouw, in 1912 te Jutphaas, 1918 te Steenwijk. 1919 to S-dik en 4 Mei 1930 te Scheveningen, r -1 jubileumdag niet onopgemerkt voorbijgaan. Fa. B.>. d. BOSCH - VeenendaaJ Avondmaalserviezen in iii.vër en tin. Vraagt prospectus Rouwdienst Ds. G. Ferguson In verband met het overlijden van Ds. C. Ferguson is vanmorgen in de Groote Kerk te Den Haag een rouwdienst gehou den, waarvoor geweldige belangstelling bo stond. De dienst werd geleid door den voor zitter van den kerkeraad, Dr. W. J. de W i 1 d e. Nadat het klokgelui geëindigd was en zacht orgelspel was ten gehoore gebracht, zong de gemeente, terwijl de familie van den overledene binnentrad Ps. 121 1 en 2. Van tevoren was rie kist, die bedekt was met een zwart kleed, en waarop een bijbel en een kruis van witte bloemen rustten, opgebaard in het. midden van do machtige kathedraal. Na votum en het uitspreken van cle ge loofsbelijdenis werd gezongen Gez. 5213, on las dr, De Wilde Ps. 23 en Qpenb. 21 van vers 37- Daarna zong bet jeugddienst kerkkoor een koraal uit do Mattheüs-Passion, en hield Dr- de Wilde een indrukwekkende toe spraak naar aanleiding van Matt. 18 vers 3, luidende: Indien gij U niet verandert en wordt gelijk de kinderkens, zoo zult gij in het koninkrijk der hemelen geenszins in- gaan". Na afloop der predikatie ging dr. De Wilde in dankgebed voor, en zong de ge meente Gez. 260:1, 2 en 3., waarop de ze gen werd uitgesproken. Het jeugddienst-kerkkoor zong nog op ontroerende wijze: Draagt stille toch uw lij den en klaag niet om uw lot-..", waarop de gemeente terwijl de kist werd uitgedra gen Ps. 98 7 en 8 zong. Daarna had op Oud Eik en Duinen te Den Haag de teraardebestelling plaats, waarop we nog nader hopen terug te komen. DE CATECHISMUS IN HET OEKRAïNSOH De bezoekers van den tweeden avond van het Calvinistencongres te Amsterdam, zullen zich nog wel herinneren de spontane teekenen van blijdschap, waarmee Ds. Dresselhuis oe eerstelingen van den oogst der Oekraïnsche Catechismus-vertaling ter tafel bracht. Nu, er was ook reden om blijde te zijn mèt dezen blijden, want terecht schrijft hij in het voor woord: „Dit „Gulden Boekske" is nu ook in op dracht van de Gereformeerde Uitvoerende- en Zendingscommissie te Kolomea (Galicië) in hei Oekraïnsch vertaald, en door het Presby terium van de Oekraïnsch Evangelisch-Gere- formeerde Kerk" goedgekeurd. „Een gewichtige gebeurtenis in het Ko ninkrijk Gods! „Na 370-jarig bestaan is de Heidelbergsche Catechismus nog in een nieuwe taal versche nen! Een bewijs, dat de Heilige Geest ook thans nog werkt en geloof en kerk van het veertig millioen tellende Oekraïnsche volk naar Gods Woord wil reformeeren". Het thans vóór ons liggende Catechismus boekje is gedrukt te Hilversum bij P. Schip per. En al is het nu in een taal en in een letter, waarvan ons zelfs „de eerste beginse len" ontbreken, de universaliteit van het Cal vinisme ontspant alle volken en tongen, en daarom verdient deze arbeid ook van hen, die de vruchten niet kunnen keuren, zaad voor volgende oogsten. Giro 82691 (Ds. F. Dres- iselhjjjs te Oldeboom). JEUGDGEBOUW TE HOLTEN Gistermiddag is te Holten het Jeugdge- bouw der Ned. Herv. Gemeente officieel ge opend in tegenwoordigheid van genoodigden en vele belangstellenden. Zoowel in- als uit wendig maakt het gebouw een fraaien indruk. Kerk en Staat in Duitschland Het Bureau van den Broederraad Zooals wij reeds kort gemeld hebben heeft de van 18—20 Oct. te Dahlem (Berlijn) ge houden Synode der Belijdeniskerken beslo ten, den Broederraad (het algemeen bestuur) uit te breiden met 3 leden. Thans zijn naast Dr Koch, Ds Hans Asmussen en den advocaat Fiedler, allen te Oeynhausen, benoemd Martin Niemöller voor de Oud-Prui sische Unionskerk; Piof. Dr Karl Barth voor de Gereformeerden, die tot dusver niet met den Hanncvorschen vrede mee gaan, en de Beier Ds Thomas Breit voor de Lutherechen. De Kerk aan zichzelf overgelaten? Uit sommige van de gister ontvangen be richten kan men hei vermoeden vormen, dat de houding van Hitler in den Kerk strijd gelijk zou staan met het aan zichzelf overlaten van de Kerk en haar inwendige wrijvingen. Onze Berlijnsche cor respondent geeft in verband daarmee de volgende beschouwing: Mochten deze geruchten op juistheid be rusten en daar ziet het wel naar uit dan heeft de kerkelijke strijd een wending genomen, welke noch het aanzien vain den staat, noch het aanzien van de kerk zal be vorderen. Wij komen dan voor het feit te staan, dat Hitier zich voor dit vraagstuk niet meer interesseert en een oplossing van den strijd aan de bisschoppen en hun tegen standers overlaat. Berusten deze geruchten eveneens op waarheid, dan gaan wij opnieuw een tijd perk van kerkdijken strijd tegemoet, dat tot een afscheiding van de aanhangers der belijdenissynode onder praeses Dr. Koch kan leiden. Hoe sterk dpze oppositie zich voelt, blijkt uit het feit, dai op 31 October, den dag der hervorming, van verschillende torens naast de nationale vlaggen ook de kerkelijke vlag weer is uitgestoken. Zulke verordeningen zouden door Dr. Koch en zijn geloofsgenooten niet gegeven zijn, wan neer Meiser, Wurm en Marahrens tijdens hun besprekingen met Hitier niet den in druk mee naar huis genomen hadden, dat de rijkskanselier het al te doortastend op treden der kerkelijke overheid afkeurt. Ik liet me, zoo vervolgt onze correspon dent, verzeker n, dat Meiser en Wurm. die in hun ambtelijke waardigheid zijn her steld, ieder contact hunner gemeenten met de Duitsche Christenen hebben verboden. De scheiding tusschen beide groepen is dus sterker dan ooit tevoren. Men voelt zich klaarblijkelijk sterker dan de door Müller geprotegeerde tegenpartij, daar men vast houdt aan de belijdenis en het evangelie Het is nu maar de vraag, of men den moed en de gelegen! -id zal hebben, deze oppositie in een acceptabelen vorm over heel het land te organiseeren, zoodat er tegenover de wettelijk erkende organisatie der Duit sche Christenen een minstens even sterke organisatie der Belijdende Christenen komt te staan. Dr. Kinder, met wien ik herhaaldelijk per eoonlijke besprekingen had en die op mij den indruk van een positief Christen maak te, doet thans, wat binnen zijp beperkt ver mogen ligt. om een verzoening .net de op positie tot. stand te brengen, ook al loopt hij hierbij gevaar, een belangrijk deel van zijn nationaal socialistische geestverwanten kwijt te raken. Op den dag der hervorming laat hij een wetsontwerp verschijnen, dat als een door hem beoogde wegwijzing in den kerkelijken strijd kan worden opgevat, In dezen ongetwijfeld goed bedoelden op roep zegt Dr. Kinder onder meer: „De dag der reformatie, de eigenlijke ge boortedag der evangelische kerk, noopt mij als leider der kerkelijke volksbeweging juist in dezen tijd van kerkelijken strijd ons richtsnoer nogmaals duidelijk weer te geven. Dat is zoo eenvo dig als de gelijke nissen in het evangelie en de liederen van Dr. Maarten Luther voor het Duitsche volk. Wij willen een levende gemeente, een kerk, welke niet afzonderlijk, maar temidden van het volk staat Daarom heb ik op den dag der reformatie een wetsontwerp gepubli ceerd, dat als basis van onze nieuwe kerk beschouwd dient te worden. Uit onze ver deeldheid bracht onze Leider een eenheids staat tot stand. Onze taak is de organisa torische voorbereiding voor een geordend gemeenteleven, trouw aan de zending der 'uitsche Chistenen, om uit ontelbare ver- eenigingen en organisaties het kerkvolk over heel Duitschland voor een vruchtdra gend geloofswerk te winnen. De weg voor zulk een geloofsleven is thans vrij. Het go- loof zal den weg voor deze taak banen!". Wij trekken de goede bedoelingen van Dr Kinder geenszins in twijfel, maar niette min is er voorloopig van samengaan met de oppositie en de Duitsche Christenen geen sprake. Twee groote groepen staan naast en deels tegenover elkaar en het verloop van den strijd zal moeten aantoonen, of er in het Derde Rijk naast een katholieke een heidskerk ooit' plaats gevonden zal worden voor een evangelische eonheidskork. Berlijn, 1 November 1934. Prov. Diaconale Conferentie te 's-Hertogenbosch Gister had in do Geref. Kerk te 's-Herto genbosch de 7de diaconale conferentie plaats onder leiding van den heer H. W. C a m e r ij k uit 's-Hertogenbosch. Na de lezing der notulen werden door de heeren Carnerijk ('s-Bosch) en D. A. Brie- nen (Werkendam), aftredende comité-leden, gekozen de heeren T. Zwiep ('s-Bosch) an J. Nagelkerke (Werkendam). Besloten werd den heer D. A. Brienen een jaar als comitélid te handhaven, om de nieuwe le den in te werken. Referaat „En wij diakenen" De heer H. Klap uit 's-Hertogen bosch sprak hierna over „En wij... diake nen". Spr. wees op de passage in het for mulier der bevestiging: „En. gij, diakenen, komt den bedrukte te hulp". Hiermede zit ten we midden in ons onderwerp, zeide spr. Een bedrukte te hulp komen in dezen tijd is zoo uiterst moeilijk. Spr. zette de tegen stelling uiteen tusschen maatschappij en kerk en toonde vervolgens de taak der kerk aan die met liefde moet worden vol bracht daar anders de diaken enkel en al leen een philantroop is. Diakenen komen als ambtsdragers, dus als gezondenen van Christus. In vergelijk met de philantroop voelt de arme zich dikwijle cle uitgestootene,. de paria in de maatschappij, waar geld en kennis macht beteeke t In de kerk is dit geheel anders, daar heerscht geen on derscheid. De gave der kerk is een priester lijke daad. Wij diakenen hebben ook een paedagogische taak. Het moeilijkste van onze taak is wel om de gaven zoo te besteden, dat zij den arme overeind houdt en dat de liefde tot God en Zijn dienst en Zijn eere ons drijft. Het behoort tot de onmogelijkheden voor de meeste kerken de werkloozen geheel voor eigen rekening te nemen. Daarvoor zou een bedrag van meer dan f 12 millioen noodig zijn. Met eenige bitterheid merkte spr. op, dat de overheid belemmerend op treedt in de beoefening van het ambt. Een toeslag op de steun is niet geoorloofd al laten enkele gemeenten zulks oogluikend toe. De overheid tast onze rechten aan en we mogen oogluikend zondigen. Spr. sloot met de peroratie: „Hij de vorst der aard, is die hulde waard". Bespreking Aan de discussie namen deel de heeren van Dommelen (Klundert), Brienen en van Dricl (Werkendam), de Boer (Treebeek). KaVmiberg (Eindhoven) en Ds de Wit, te 's-I-I e rtogenbosch. MIDDAGVERGADERING In de middagvergadering werd het on derwerp „Diaconale armverzorging en over- heidsteun" besproken door Ds M de R e g t te Dinteloord. Spr. behandelde zijn onderwerp naar aan leiding van drie punten: 1. historisch doel. 2. principieel doel. 3. praktisch doel. Het historisch doel vangt aan na den eer sten Pinksterdag, daar toen overheid en kerk gescheiden waren. Het tijdperk dat de Chr. godsdienst staatskerk was karakte riseerde spr. met deze woorden: men leef de meer uit de ruif der voreten dan uit de hand des Heeren. Na de scheiding der kerken in Oostersehe en Westersche kwam de overheersching der kerk over de staat ei. vond het omgekeer de plaats. De armoede kreeg door de bedel monniken een geestelijk karakter, de bede larij werd gewettigd en de gehuichelde ar moede werd een steeds grootere belemme ring tot opheffing der ware armoede. Gode zij dank, zeide spr., brak de Refor matie der 16de eerny den ban van dit zelfge noegzarne leven en plaatste de eisch der kerkelijke barmhartigheid meer in 't cen trum der belahgstelling. Spr. zette Calvijns inzicht inzake de diaconale arbeid uiteen tegenover die van Luther en Zwingli. Spr. behandelde de strijd in ons .and cn wees er op dat de Reformatie wel de wijs heid der consequentie had gebracht, maar niet de vrijheid. Hij toonde dit aan met en kele voorbeelden te noemen, ontleent uit de verslagen der verschillende synoden Door de hiërarchie der R.K. kerk in vroegere dagen, werd het sireven der Calvinisten naar een vrije kerk in een vrije staat mis verstaan. Spr. besprak enkele maatregelen door de overheid in dien tijd genomen. )e laatste wet in 1912 is een goede stap in de richting van de overheidsbeperking op het onderhouden der armen. Spr. wees in zijn rede op het gevaar van de dubbele ondersteuning. Het principieele gedeelte Spr. legde de nadruk op de souvereiniteit in eigen kring. De taak der overheid is een taak van het recht. Geheel anders staat het met de roeping der kerk. Haar is opge dragen de prediking van het Evangelie, de handhaving van de kerkelijke tucht en de beoefening der Chr. barmhartigheid. De particuliere en de diaconale armver zorging gaat voorop, die der overheid volgt. De ondersteuning der burgerlijke overheid rechtstree' te verleenen is beperkt tot het noodzakelijke Zij kan slechts worden verleend aan hen, die geen kerkelijke of particuliere steun ontvangen. Het practische deel Zoo betrekkelijk eenvoudig deze beginse len zijn te vatten in de theorie zoo rhoeilijk zijn ze evenwel uit te voeren in de praktijk. Vooral nu dreigt er een gevaar voor dej WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te Boedapest 770.6. WEER VERWACHTING Zwakke tot matige wind uit Z. richtingen, later toenemende bewolking, aanvankelijk weinig of geen neerslag, iets zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Terwijl de depressie over Scandinavië op vulde, ging ook de barometer over Centraal- Europa door met stijgen, zoodat zich thans een hooge drukgebied gevormd heeft, weLks kern nabij Oostenrijk ligt, terwijl een rug zich over do Noordzee uitstrekt. In dit hoogc drukgebied is het rustig weer. Hier en en daar. o.a. in het Z. van ons land, wat neve lig. Op de oceaan vertoont zich weer een depressie, wellis kern nabij Ierland ligt en die over Schotland dalinij van de barometer veroorzaakte. Dientengevolge ie over de Brti- sche e' anden hei weer betrokken of regen achtig. terwijl de temperatuur er aanzienlijk steeg. Ook over Frankrijk werd het warmer onder invloed van de Middellandsche Zee depressie. In Scandinavië is de koude wat afgenomen. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 4.8 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 4 NOVEMBER. Van 's avonds 4.55 uur tot 's morgens 6.34 urn." WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rhelnfelden 1.99 o.oi Rroisach 1J6 1.11 K-hl 2.09 2.18 Mnxan 3/1 3.56 Diedeshelm 0.56 0 49 Mannheim 2.29 227 Lnhr 1.00 .97 Malnz 0 13 3 Hingen 1.81 1,98 Caub 140 i Km 9 1 19 1-.fi Coblens 1.44 J,44 Heden Vnr'g Maastricht 40.88 il,3U Lobith 9/1 944 Nljm 7.18 7.19 Keulen l< hhrort We«el fcmmerik Dusseldorf 0.32. 0.97 0.98 0.43 (J.47 0.74 0.74 0.52 0.63 0.38 0.37 St Andriea Arnhem 7.26 7/9 Vreeswijk Iw 0.44 0,33 Westervoort 7.83 7,86 Deventer 1.86 i,8ö Kampen -0.01 -0.02 Ev sden 46.51 GrevenMcht 27.99 8.44 Venlo 10. <9 11.07 Grave 'sluisi 4.73 6,11 St Andriea 1.17 0.90 Gorkum 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 O.Ol) HOOGWATER NED ZEEHAVEi S 4 Nov.. 8.59 21.44 18.58 Delfzijl Terschelling Harllngen 7.05 19 35 Den Helder 4.36 17.30 IJm uiden 1.02 13.26 Hoek v. Holland 014 12.43 Scheveningen 0 34 13.03 Rotterdam 2.16 14.19 Hellevoetsluis 0.61 13 15 Willemstad 1.61 14.10 Brouwershaven 0 03 12 27 Ziertkzee 0.33 12 47 Wemeldinge 0.55 13.15 Vllsslngen 11 32 23 55 0.42 13.04 1.15 13 20 1.37 13.54 12,08 overheid, dat zij zich n.I. schuldig maakt aan het sfaats-socialismo. De overheid hou- de zich binnen haar grenzen. Referent zag de taak voor de diakenen nok zwaar in. Zij zullen in de eerste plaats -Ie grenzen moeten onderscheiden tusschen wettige overheidssteun en overheids-armen* zorg en zij zullen vervolgens door nauwge zette arheid volgens het beginsel de uit breiding der overheids-armenzorg dienen tegen te gaan. Spr. waarschuwde tegen het klakkeloos aanvaarden der verschillende maatregelen der regeering. Hij ontwikkelde vervolgens de gedaehten- gang, dat de diaconale arbeid zich ook moet uitstrekken tot de werkloozen die in de „steun" zouden moeten kr- >n. Dm georga niseerde die zich zelf verzekerd heeft tegen werkloosheid kan een toeslag gegeven wor den. Referent steunde in zijn betoog op het Kamerlid J. Schouten e.a. Volgens de mee ning van spr. is het heter een deel der werk loozen te verzorgen (indien mogelijk allen) een deel over te laten voor de burgerlijke overheid. Bespreking Op dit referaat volgde een levendige dis cussie. Door het groole aantal heeren, dat aan de bespreking deelnam is het niet mo gelijk van alles verslag te geven. Een korte samenvatting van de hoofdzaak. De referent was het met de vergadering eens. dat de steun ontoereikend was om met God en eere door het leven te gaan. Een toeslag geeft het gevaar van de z.g! dubbele bedeeling. Spr. meende in deze tijd een uitzondering wel te mogen maken. Over de wettelijkheid van die stenntoeslag is ook op de Centrale Synode gesproken en toen heeft men besloten om er bij de overheid op aan te dringen deze toeslag wettelijk te regelen. De vergadering, verschilde veelal om prak tische bezwaren van meening met den refe rent, wat betreft een deel der werkloozen zelf te verzorgen en een ander deel over te laten aan de „steun". De voorzitter sloot goed half vijf de ver gadering, waarna ds. Regt voorging in dankgebed. MEINEMA'S CATALOGUS van Kerstboekjes wordt dezer dagen ver zonden, maar de 13 n-'euwe deeltjes en Ie 19 herdrukken zijn reeds gereed en bij den boekhandel. Zondagssr.hnoibesturen vraagt nu dadelijk een groote ziclitzending aan. Waar niet in den boekh. voorhanden zendon wij gaarna regelrecht. Stelt ge er prijs op het.beste Ie geven, neem dan cle boekjes van Meinema uit Delft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2