Hoe Abraham Lincoln stierf DE STERRENHEMEL 'y 2y3 Een moordzaak uit de vorige eeuw Abraham. Lincoln(1809— i860), dc. 16c president der Ver. St. vun N.-Amerika. Een tooneelspeler, een romantisch en on evenwichtig man,, met name John Wil kes Booth, is de oorzaak geweest, dat een dor meest nobele présidenten (lor Ver een igtle Staten, Abraham Lincoln, ontijdig om het leven kwam, in den tijd dat de Noordelijke Staten tegenover de Zuide lijke stonden. Waarom Booth deze moord heeft ge organiseerd, is moeilijk te bevroeden, een feit is, dat hij zijn helpers daarbij in den waan liet. dat het niet om een moord, maar uitsluitend om oplichting ging, waar mede geld te verdienen. Payne, die in den oorlog was gewond een man met een lichaam als een gladiator én hersens naar verhouding, zegde hem. zijn volle modewerking toe. Te Montreal vond hij twee tooneclspelers, J.anghlin en Arnold, die fanatiek dc Zuide lijke zaak waren toegedaan, en ten slotte voegde zich bij hen een zekere Harold, een Achttienjarige apothekersbediende, die in het drama niet anders dan de rol van ver trouweling lieeft gespeeld. Inderdaad was het aanvankelijk de be doeling om Lincoln fe ontvoeren; men pro beerde het een keer op den weg van Washington naar Bryan Town. Maar op den uitgekozen dag kwam de President niet wijl hij zich in het hoofdkwartier van Ge neraal Grant bevond. Eindelijk vernam men, dat ep den Goeden Vrijdag, dat jaar vallende op li April, de President het Ford Theater zou bezoeken. Vanaf dat oogeiiblik trof Booth zijn voor bereidingen en hij trof ze met groote zorg. Al was hij niet actief aan het tooneel ver bonden, hij had regelmatig toegang tot het Ford Theater en liij stalde zijn paard in dezelfde stal, waarin die van de acteurs waren ondergebracht. Op dien Vrijdag li April 1865 stalde hij er twee, een voor Payne eh een voor hemzelf. Payne had tot op dracht om den Staatssecretaris Seward, die tengevolge van een hem overkomen onge val thuis was, te vennoorden: een ander zou den vice-president te lijf gaan. Maar deze laatste weigerde, hetgeen hem verder toi zijn eigen geluk, buiten het drajna lieert gebracht- Booth trof zorgvuldig zijn maat regelen. H'j ging de presidentieele vertrek ken binnen, bestaande uit een salon en de eigenlijke loge. In den salon verborg hij een stevigen wandelstok; in de loge zette hij de stoelen zooals hij dat noodig dacht er tusRchcndeur maakte hij zoodanig in c dat hij gemakkelijk kon binnendringen. Abraham Lincoln was op dien Goeden Vrijdag een gelukkig man. De harde, zware jaren ven den burgeroorlog, die zijn eigen aardige melancholie, welke door kinder lijke vroolijkheid kon worden afgewisseld hadden versomberd, lagen achter hem. Min der de oplossing van het slavenvraagstuk dan wel dat van de hereeniging der Noor delijke en, Zuidelijke Staten had zijn aan dacht. Hij had dien dag met zijn vrienden geschertst, met zijn kinderen gespeeld, hij maakte plannen voor een reis naar Europa, hij zag een betere toekomst. Generaal en Mevrouw Grant zouden hem en mevrouw Lincoln naar het Theater vergezellen; zij ntsrhuldigden zich, niet omdat, zooals mcit beweerd heeft Grant gewaarschuwd maar omdat mevrouw Grant mevrouw Lincoln niet kon uitstaan en haar geen en- succes gunde. Overigens was de presi dentieel e verschijning- geen overweldigend ucces. Lincoln was niet populair in den ewouen zin van het woord; zijn binnen komst, niet het volkslied begroet, oogstte lechts een matig enthousiasme. Hij zette zich op de voor hem gereed gezette arm stoel on volgde met groote aandacht het spel. Achter hem was zijn adjudant, verge zeld van zijn verloofde, aan wie hij meer aandacht schonk dan aan zijn militaire ver plichtingen; de officier van dienst, die tot taak bad de ingang van dc loge te bewaken vas zoozeer van de. schoonheid van dit nuisje overtuigd, dut hij zijn post verliet en 11 de stalles ging zitten, teneinde de pre- iidentieele loge to kunnen zien. Zoo vond Booth den weg vrij toen hij, precies met hel slaan van dc klok van tioii uur. de salon binnentrad. Hij sloot de buitendeur af met de gereed gelegde stok; hij had geen 11 te den toegang tot dc loge te vinden; kans .ongemerkt trad hij binnen en schoot vlak nabij hem staande, Lincoln in '1 hoofd Hij sprong daarna op-hof tooneel, zou vol gens de overlevering, hebben uitgeroepen: Zoo zal het tirannen vergaan, weerstond de aanvallen van den mcedigen souffleur, du hem wilde grijpen en verdween door den achteruitgang, waar Harold met de paarden gereed --stond. Zij verwijderden zich spoor slags rn waren verdwenen, voordat het pu bliek goed begrepen had, wat er was ge beurd Want. velen dachten, dat de plotselinge verschijning van den onbekenden acteur op het tooneel bij het stuk behoorde. Zij had den wel hel schot gehoord, maar hun aan dacht daarna vooral op den man gericht. Mevrouw Lincoln echter die van den aan vang der vóorsteRing' af zenuwachtig was richtte zich op en schreeuwde lvt uit; Mor heeft den President vermoord! Terwijl zij neerzonk, trachtte de adjudant den moor denaar te vervolgen, maar vergeefs. D. menigte vond den salon voor de loge geslo ten; Booth had zijn voorzorgen goed ge nomen. Er gingen enkele minuten voorbij De sterrenhemel vertoont zich als een koepelvormig gewelf, waaraan de sterren, enals de zon en de maan, in het Oosten opkomen en in het Westen ondergaan. De circumpolair-sterren, die men op hel Noordkaartje binnen de gebogen lijn vindt, gaan op onze breedte niet onder. De Sterrenkaartjes Ifo kaartjes stellen elk liet halve hemelge welf voor, boven den Noordelijken en den Zuidelijken horizon, in den stand van 15 November 's avonds te negen uur. Heb zelfde aspect vindt men begin November te tien uur en aan het einde der maand te acht uur. l'it Java's vulcanischc bergwereld: een kijkje op den Papandayan. Te zclfder tijd had Payne, volgens dc gegeven instructies, zijn moordaanslag vei richt op den Staatssecretaris Seward. Deze was ais gezegd ziek. Payne deed zich voor als bediende uit een apotheek, d<e medicij nen kwam brengen. De zoon van Seward wilde hem echter geen toegang tot zijns vader kuiper geven; een dienstmeisje schoot të hulp, maar Payne wist zich van hen beidon te bevrijden. I-Iij drong tot den zie ken Seward döor, stak hem met zijn mes in liet hoofd en in de buik, verwondde zwaai den zoon,-die liem achterna'gesneld was en verbrijzelde hot dienstmeisje liet hoofd. De conciërge snelde naar het raam 011 riep om hulp. Soldaten, die voorbij kwamen, keken op. Juist kwam Payne naar buiten, het gezicht vol bloed, en grimmig Eop oogenhlik. weiden de soldaten afgeleid; dat oogenblik was voor Pnyne genoeg om het gereedstaande, paard te bespringen en te verdwijnen, zonder dut men hem kon ach terhalen Tevoren hadden de samenzweerders ver blijf gehouden in een herberg in Surrattsvile, gehouden door een zekeren Surratt. die in middels was overleden en wiens weduwe een pension hield waar ook zij menigmaal introkken. In don herberg; inmiddels aan een ander overgedaan hadden zij destijds wapenen verzameld, die voor den aanslag op Lincoln dienstig werden geoordeeld. Hie. rustten Booth en Ilarold een oogenblik uit en hier betrokken zij de arme mevrouw Sur- typisch landschap voordat men den toegang had geforceerd en op dat oogenblik wist eigenlijk niemand waarheen l.ij was gegaan. Men transporteer de Lincoln, zoo spoedig dit mogelijk was, naar een nabij zijnde woning, die meer dan eens acteurs onderdak had verschaft; ook Booth had er meer dan eens gewoond. Geen bed was groot genoeg voor de lange bèenen van ricn President. De doctoren konden slechts een kleine schotwond constateéren, maar stonden onmachtig tegenover de in wendige. verbloeding, tengevolge waarvan T hewustzijn van den President niet terug keerde. Vroeg in den volgenden ochtend blies hii de laatste adem uit in de armen van zijn vriend en secretaris Stanton, die murmelde: Nu behoort bij aan de geschie denis! de omqeoinq van Garoct Kokende modderbronnen. die wellicht cc 1 worden geëxploiteerd. hc doeleinden zullen kunnen rail 1 het geding, 1 zij ander rol speelde, dan dat zij had kunnen moeden, wat zou geschieden, zoodat zij als goéd burgeres de Overheid had behooren waarschuwen. Booth leed tengevolge van den v dien hij gedaan had, toen zijn voet zich v warde in de gordijnen der presidentjeele loge: val van schijnbaar zoo wéinig ei gpn aard. dat hij zich onmiddellijk had kunnen oprichten. Maar nu bleek hij dc hulp van een dokter noodig te hebben as een zekere Mudd die woonde in de omgeving van Surrattville en die behoorde lot het Zuidelijke kamp. Onder den invloed zijn vrouw echter was hij van gcdacli- veranderd en, hetzij dat Bootli hem zijn daad bekende, hetzij dat hij deze ver moedde, hij weigerde hulp Maar Booth drong aan en toen gaf hij toe. Booth trok order, zoo spoedig hii slechts kon, want hij ,ilde de Potomac, die Maryland en Virgi ia scheidt, oversteken, omdat hij zich dan p Zuidelijk terrein en in betrekkelijke vei ligheid bevond, lnmiddeis was de aanslag door geheel het land hekend geworden en 10.000 dollar waren uitgeloofd voor de op sporing van den of de daders. Booth Harold werden opgejaagd, en kwant© langen leste in een bosch aan de 01 van de Potomac. Hier patrouilleerde 1 lerie. Zij trachtten een boot te vinden, 1 slaagden niet. Zij hielden zich in de moe rassen verborgen, totdat zij enkele Zuide lijke soldaten ontmoetten, aan wie zij hun toestand blootlegden. Deze hielpen hen, onder bedreiging van den veerman, aan een overtocht, en toen schenen zij vei lig. Maar zij waren het allerminst, want een aantal cavaleristen onder leiding van den luitenant .Cooper waren doorgedrongen tot de hoeve, waarin zij zich bevonden. Dc oude Garrett hield aanvankelijk moedig vol, dat de beide deugnieten niet bij hem waren, maar toen hij op den voorhof naast den in allerijl gereedgemaakten galg werd geplaatst, zonk zijn zoon het hart in de schoenen en bekende deze. Nu was de overgave slechts een zaak van tijd. Booth en Harold werden gesom meerd om zich over te geven; anders zou de zolder, waarop zij zich verborgen had den, in brand worden gestoken. Booth vroeg hem een kans te geven door hem al leen te plaatsen tegenover bet escorte van 50 man, maar Cooper weigerde kortaf, wijl hij niet was gekomen om met Booth te vechten, doch om hem te arresteeren. Ha rold gaf zich over; Booth deed te langen leste hetzelfde, maar toen hij op het punl stond op den brancard te worden gebracht, die men voor hem had gereed gemaakt, ging het geweer van een der ruiters af en dit trof hem doodclijk in de maag. Hij stierf een paar uur later. In een laken ge wikkeld bracht men zijn overschot naar Port Royal, en vandaar per boot naar Washington. Harold vergezelde het onder Intusscl Hij was het niet ver. Het proces da» oen geweldigen omvang verkreeg, door allerlei politieke bijmen gingen, duurde meer dan een jaar. De veroordeelden hoorden, de een kalmer dan' de ander hun vonnis aan, dat aan allen te gelijk werd voltrokken, doordat de plank onder hun voeten werd weggetrokken en zij kwamen te hangen aan de galg, waaraan zij reeds waren bevestigd. Slechts schuldiger wellicht dan do andere jonge Surratt, die actief deel had genomen aan het complot, ontkwam. De Sterrenbeelden Nabij liet. zenith staan Cassiopeia, Andro meda en Perseus, welk laatste sterrenbeeld dc veranderlijke ster Algol bevat. Stier en Tweelingen, in het Oosten, komen steeds lioogcr Zwaan en Arend in het Westen, ■tceds lager te staan. In het Oosten komt het schitterendste sterrenbeeld van den gelicelen hemel, Orion op. I11 het Z.W. staat dc Steen bok. waarin Saturnus, nog juist boven den horizon. Juist in het Zuiden staat het weinig heldere sterrenbeeld Yisschen, terwijl wij in de nabijheid daarvan, Pegasus, Ram, Wal- j visch en Waterman aantreffen. De Melkweg loopt, door het zenith, van het Oosten naar het Westen. A 1 g o 1 m i n i m a in November waarneem baar: 2 Nov. 5 uur v.m. 5 Nov. 1 uur 10 min. v.m. 7 Nov. 10 uur 20 min. n.m. 10 Nov. ruim 7 uur n.m. 25 Nov. 3 uur 20 min. v.m. 27 Nov. omstreeks middernacht 30 Nov. 9 uur n.m. De maand November is bijzonder rijk aan vallende sterren. Elke nacht, en voorname lijk na middernacht, zijn wanneer geen maanlicht hindert, wel enkele „vallende sterren" te zien. Maar in de maanden Augus tus en November is het verschijnsel bijzon der opvallend. De aarde gaat dan in haar baan, door meteorenzwermen die eliptische banen rond dc zon beschrijven. Van 1216 November verschijnen de Leoniden, waar van het uitstralingspunt in de Leeuw is ge legen, van 17 tot 23 Nov. de Andromediden, waarvan dc radiant in het sterrenbeeld Andromeda ligt. Deze laatsten kenmerken zich door zeer langzame beweging. De Zon en de Maan De zon treedt 23 November in het teeken Schutter. Het eerste kwartier der maan van 14 No- 'ember staat in dc Steenbok, de volle maan an 21 Nov. in dc Stier. WOORDVERANDERING Maak nieuwe woorden, waarvan de mid delste letters dezelfde zijn als de eerste en laatste lettere van onderstaande woorden. Zijn de nieuwe woorden, waarvan de om schrijving ernaast staut, goed dan vor men de eerste letters van boven naar be neden en dc laatste letters van beneden naar boven gelezen, een bekend Neder- landsch spreekwoord ELBE Niet een DRIE Gedachte, opvatting O D E M Somtijds OLIE Zoete lekkernij uit de ban ketbakkerij TR EU Bekleede doos ODER Maat (meer irreëel be doeld) E N A K Werkwoordsvorm ROOD Ridderkruis HET VERRE RAADSEL V F. R .VER ..VER..,. ...VER... ....VER.. VER. VER 1 Met hetero soort enten van 2 Overcompleet 3 Waardevolle bontsoort •i Heks 5 Waaruit de opium afkomstig letter ontbreekt) 6 Kleurstof 7 Insect, dat veel in hoornen voi vernielzuchtig is VERSCHUIFRAADSEI. Verschuif onderstaande woorden zoolang, totdat verticaal van boven naar beneden en daarna van beneden naar boven een bekend Neder landsch spreekwoord verschijnt! AANHARKEN O N D O C R D R I NGBAAR ON BEKEND HEI D UITGETEERD KETELSTEEN ROTSGESTEENTE KI NMRKAMEB ROTSGEBERGTE DRIEËENHEID DE GESTOLEN SCHRIJFMACHINE Een gelegenlieidsdief verliet de gevangenis bezield met de beste voornemens. Hij had voor zijn laatste misdrijf een naar verhou ding zware straf gekregen. Dat hij nu ook ui liet misrladigers-register stond, drukte hem zwaar. Men had hem in verschillende stun den gefotografeerd, pï'ecies gemeten en ook zijn vingerafdrukken genomen. Hij had zijn straf in een provincieplaats uitgezeten, en haastte zich met de eerst vertrokko> trein naar de hoofdstad te vertrekken. Daar huurde hij een kamer en ging werk zoeken. Hij vond inderdaad een baantje, namelijk als hulpje op de markt, waarin hij reeds INZENDEN VAN OPLOSSINGEN De oplossingen der Kruiswoordraadsel; gelieve men in te zenden binnen een ween na de datum va kerbovenhoek vc ujning. Op de lin- Gadnchlonkraclil; adresseeren aan de redactie. De Planeten De planeten, voor het bloote oog zichtbaar, zijn: Mercurius, Venus, Mars, Jupiter en Saturnus. Dc planeten behooren tot het zonnestelsel en bewegen zich ten opzichte der vaste ster ren. Zij stralen geen licht uit, maar weer kaatsen het zonlicht. Mere u r i u s, dc kleinste der planeten, die haar baan 0111 dc zon in SS dagen af legt, is 3 Nov. in beneden-conjunctie met do zon, maar wordt daarna snel „morgenster", en zal als zoodanig, onder gunstige omstau- staudigheden, reeds van omstreeks 10 of 12 Nov. af, zijn te zien. De groolsle westelijke elongatie (zonsafstand) wordt 10 Nov. be reikt. In het midden der maand guat de planeet twee uren vóór de zon op. Venus is onzichtbaar en 18 Nov. in bo- venconjunctie (samenstand) met de zon. Mars, in de Leeuw, komt omstreeks uur v.m. op. Jupiter, in dc Maagd, gaat 1 a 2 urea vóór de zon op. Saturnus ziet men op het kaartje aan gegeven in de Steenbok. In het laatst der maand gaat de planeet reeds voor tien uui; ouder. 15 ROV- 9 0. VFNU5 -S- MAR5 -4 JUPITER n-#-5ATURNU5 w" - 'A y OR.ON 1 '*-..#/> -Ni! den volgenden dag aan den slag kon gaan. 's Avonds bezocht hij een tingcl-tangel en ging vandaar om 11 uur naar huis. Onder weg zag hij van een benedenhuis het ven ster openstaan en bij het licht van een straatlantaarn bemerkte hij een schrijfma chine. Onwillekeurig keek hij naar alle zij den rond en stelde vast dat de lucht zui ver was. Met een flinke zwaai was hij door hef venster in de woning aangeland. Toen stiet hij echter een vaas om, die met een luid gekletter op den grond viel Hij schrok en dorst zich niet te verroeren, maar na eenigen tijd bemerkte hij, dat niémand door de gebroken vaas was gestoord. Nu was hij volkomen zeker vun zijn zaak. In de schrijfmachine was een vel papier ge draaid en de indringer kon de verzoeking niet weerstaan zijn schrijfkunst eerst te toonen. Het licht in de kamer was juist sterk genoeg om de toetsen te kunnen zien. Nadat hij het door hem sterk bevlekte pa pier uit de machine gehaald en in een prop gedraaid had, verdween hij spoedig met de schrijfmachine onder den urm. Thuis geko men, reinigde hij eerst de vettige en stof fige machine en zijn vingers en verborg haar toen in de kleerkast Toen hij den vol genden dag van zijn nieuwe werkkring thuis kwam weed hij gearresteerd- Welke domheid had de politic zoo gauw op zijn spoor gebracht. Kruiswoordraadsel Horizontaal: 9 Bitter geneesmid- 14 Ijzerhoudende del aarde 12 Lijn die de top- 15 Lichaamsdeel pen van een bcr- 16 Meikschap reeks verbindt 19 Hollandsche 4 Vlakte (Duitsch) 13 Juist op dit oogen rivier 7 Grieksch wijsgeer blik 21 Familielid 1 Indisch product wordt voor zeep- iding gebruikt. Verticaal: 1 Eiland in de Mid- dellandsche Zeo 2 Suikerbiet 3 Meisjesnaam 5 Platbodem vis- schersvaartuig 6 Afk. Meisjesnaam 22 Kampplaats 23 Olieachtige vloestof 25 Wordt bij het ten nissen gebruikt. 7 Nederlandsche letterkundige 8 Amerikaansche fa brieksstad 10 Ned. dioliter uit het einde der der tiende eeuw 11 Meer in Fries land 17 Mnrie.rachtig roofdier 18 Europeaan 19 Afk. van meisjes naam (omge keerd) 20 Gestrengheid 24 Platbodemvaar tuig

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10