Naar en in Zuid-Afrika DONDERDAG 1 NOVEMBER 1934 DERDE BLAD PAG. 9 Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Indische kerk, J. Tjebbes te Vrou wepolder, Aangenomen: Naar Krimpen a. d. Lek, G. Enkelaar te Oud-Beijerland. Naar Midsland (Terschelling), J. Visser, cand. te Buiksloot Naar Wagemngen, H. S. van Rijs te Viarien Be dankt: Voor Oosterlittcns, A. Carsjens te Oudega (Small). GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Elburg, cand. H. Brinkman te Harmclen. Bedankt: Voor 's-Gravenmoer, cand. H. Brinkman te Harmclen. GHR. GEREF. KERK Beroepen: Tc Alphen a. d. Rijn, W. F. Laman te Middelharnis. Bedankt: Voor Sneek, N. Brandsma te Bun schoten. TOEGELATEN TOT DEN H. DIENST Door de Classis Apeldoorn der Gereformeerde Kerken is geëxamineerd en met algemeene stemmen toegelaten tot den Dienst des Woords en der Sacramenten de heer L. Th. A. v. d. M a r e 1 De heer v. d. Marei verzoekt wegens het voort zetten zijner studie voorloopig geen beroep op hem uit te brengen. Wel is hij bereid de kerken des Zondags te dienen. Adres: Jan Luikenstr. 54 boven, Telefoon 24334, Amsterdam-Z. AFSCHEID, BEVESTIGING. INTREDE Ds. E. F. Herbschleb, van Doetinchem. heeft Da. J. A. H a u m c r s e n, gekomen van Woer- den-Bodcgravcn. bevestigd als pred. der Ev. Luth. Gem. te Kampen met een predicatie over Ps. 42 2. De nieuwe predikante deed haar intrede, sprekende over Rom. 9 33. Ds. J. R. Sybrandy te Zw artebroek hoopt 18 Nov. a.s. afscheid van de Geref. Kerk al daar te nemen en op 2 December intrede te doen bij de Geref. Kerk te D o k k u m. Bevestiger is Ds. J, H. Kroeze van Dokkum. Ds. A. J. Westra Hoekzema hoopt Zondag 20 Januari afscheid te nemen van zijn tegenwoordige Gemeente Mijnsheerenland en Zondag 27 Jan. des namiddags intrede te doen bij de Ned. Herv. Gemeente van Scherpen- 2eel (Gld.)na des voormiddags te zijn bevestigd door Ds. W. L. Mulder van Hoevelaken. Ds. C FERGUSON f In verband met het overlijden van ds. C. Fer guson zal Zaterdagochtend in de Groote Kerk te *s-Gravenhage een rouwdienst worden gehouden, Welke om half elf v.m. zal aanvangen. De teraardebestelling van het stoffeijk overschot van ds. Ferguson zai Z.'teruag om ongeveer half een op Oud Eikcnenduinen plaats hebben. GRAFTEEKEN Ds. K. HUMMELEN Gistermiddag heeft te Zutphen de overdracht plaats gehad van het grafteeken, gewijd aan de nagedachtenis van Ds. H. Hummelen, in leven predikant der Geref. Kerk aldaar. Door den con- sul'-'t Ds. C. A. van Nood van Vorden, den heer vandcr Veen namens den kerkeraad, Ds. D. van D ij k te Groningen als zwager en den heer Eclhart als gemeentelid werd daarbij gespro ken: de oudste zoon van Ds. Hummelen dankte namens de familie. Het grafteeken is een witmar meren, opengeslagen bijbel met de woorden van Ps. 27:4. Kerk en Staat in Duitschland Pogingen tot verzoening Nu er in den Duitschen Kerkstrijd ingrijpende gebeurtenissen gaande of op til zijn, vermenigvul digen zich de berichten, zooals dat meer gaat, in overbodige mate. Slechts weinig is er, waarvan we volkomen zekerheid hebben .Hiertoe behoort al thans, dat Jagers werk voorloopig is overgeno men door een bisschopsraad van vier: zij declen met Dr. Müller „de opperste kerkpolitieke leiding" der Duitsch-Evangelische Kerk. Het zijn dr. Paulsen, landsbisschop van Sleeswijk-Holstein, Links: Dr Jaeger, de afgetreden Rechtsanwalt der Duitsch-Evangelische Kerk. Rechts: Dr Wurm, Dr Mahrarens en Dr Meiser, resp. landsbisschoppen van Wiirttcmberg, Han nover en Beieren, die door Hitler zijn ontvangen. dr. C o c h. landsbisschop van Saksen, dr. D i e- t r i c h. landsbisschop van Hessen en dr. K h 1 e- wein, landsbisschop van Baden. Deze vier bis schoppen staan, volgens het N.C.P., geen van vie ren aan de zijde der Belijdenisbeweging. (De Sak- bische bisschop dr. Coch niet te verwarren met de Oeynhauser pracses der Belijdenisbeweging Koch). Müller en Meiser Voorts is als vertrouwbaar bericht op te nemen het Reuter-telegram. dat Hitier in overleg met Frick, den Rijksminister van binnenlandsche zaken, den Min. direklor Bultman opdracht gegeven heeft om pogingen aan te wenden, toenadering tot stand te brengen tusschen Rijksbisschop Müller en den Beierschen bisschop Meiser. Wurm en Meiser Dan is er een telegram van de Un. Press, dat, wat de feiten betreft, geen fantasie kan zijn, doch de vraag overlaat, wat de beteekenis kan zijn var. ..het ambt weer opnemen" van Wurm en Meiser. Het luidt aldus: „Voor meer dan vijf duizend toehoorders heeft gisteravond rijksbisschop dr. Müller in de Fest- halle van den Berlijnschen Dierentuin een rede gehouden, waarin hij mededeelde, dat hij zoo juist een onderhoud had gehad met de beide landsbis schoppen van Wuertemberg en Beieren. Wurm en Meiser. Beiden zullen, zoo verklaarde Müller, hun ambten als landsbisschoppen in Beieren en Wuer temberg weder opnemen. Onder uitbundig gejuich begroetten de duizenden toehoorders deze mede- deeling." Müller in ongenade? Ij de afdeeling geruchten of onzekerheden kan vinden een Hbld.-correspondentie, waarin Hitier tot de ontdekking gekomen heet, dat zoo wel de rijksbisschop als zijn medewerkers dr. Jager en Pfeffer von Salomon als volkomen on geschikt voor hun taak beschouwd moeten worden. Beide laatstgenoemden hadden onlangs een rede inzake het kerkelijk conflict ontworpen, die Hitier tijdig onder de oogen gekomen is. en die den rijks- kanseher door haar volkomen onbruikbaren inhoud ontzet moet hebben. Hij liet onmiddellijk den rijks bisschop ter verantwoording roepen, die verklaarde den inhoud van deze rede niet gekend te hebben Voor Hitier schijnt een en ander echter voldoende geiweest te zijn om alle drie functionarissen voor goed te laten vallen. Deze laatste zinsnede komt in botsing met de mededeeling van de Un. Press, waarin sprake Dr. Müller's ambtelijk optreden in een schijnbaar nog ongeschokte positie. De berichtgeving De in het regeersysteem van Duitschland opge sloten liggende, sterke invloed op de dagbladpers, maakt de berichtgeving uit Duitschland tot een allesbehalve volledige bron van inlichtingen. Het is daarom niet zoo heel vreemd, dat wij tel kens ook berichten hebben ontleend aan de geheel van Duitschland vrij staande, Amerikaan- sche United Press. Maar het is wél merkwaardig, dat. blijkens een brief uit Berlijn van den corres pondent der N.R.Crt., het juist de kerkelijke o p- positie is, die over dit invloedrijk pubheiteits- orgaari de volle beschikking had en heeft (Hetgeen uit de kleur der berichten vermoed kon Dezelfde correspondent wijst er ook up, dat de nieuwe instructies voor de Duitsche pers, t Kerkstrijd diepgaande wendingen neemt, strenger dan tevoren zijn. Hij verklaart dit uit de vree: de handhaving der Kerkelijke opppositie als een precedent zou kunnen werken voor volhouden op ander gebied. Stijgende spanning Van onzen Duitschen correspondent ontvangen wij een brief, waarvan de inhoud grootendeels reeds achterhaald is door de gister vermelde fei ten. Niet zonder belang is het er nog eens op tc wijzen, gelijk hij doet, dat de kerkelijke oppositie nog nauwelijks over middelen beschikt, tot het groote publiek door te dringen, daar zij geen pro testvergaderingen meer houden mag en de aangevende pers den ganschen kerkdijken strijd onder druk van het propaganda-ministerie eenr dig doodzwijgt. Maar juist deze merkwaardige thode heeft het effect, dat men wilde voorkomen: meer dan vroeger houdt men zich in alle chri: lijke kringen bezig met het kerkelijk vraagstuk de rljksregeering schijnt bet gevaar in te zien, in deze verlevendiging van het godsdienstig leven voor den nationaal-socialistischen staat schuilt. De gebeurtenissen in Wurtenberg en Beieren hebben bewezen, dat de methode van rijksbisschop Müller en zijn juridischen adviseur Jager ni' juiste was. Zelfs Dr. Kinder, de tegenwoordige lei der der Duitsche Christenen, wiens bureau in het gebouw der „Reichskirchenregierung" in de Je- benstrasse is ondergebracht, protesteerde tegen hel optreden van Dr. Jager en verzekerde mij persoon lijk, dat thans of nooit een verzoening tusschen de kerkelijke oppositie en de Duitsche Christenen moet worden bereikt. Tesamen met Dr. Christiansen, een der leden van het kerkelijk ministerie, prote steerde hij tegeo de dwangmaatregelen van Dr Jager en deze wilde op zijn beurt de Duitsch» Christenen als rebellen behandelen. Zijn ontslag, heeft bewezeni dat rijksbisschop Müller een ande ren weg is ingeslagen, om tot het gezochte verge lijk te komen. Hij benoemde een viertal gematigde bisschoppen. Paulsen. Dietrich. Coch en Külewein- om hem bij het beslechten van den strijd dienst te zijn en hoopt hierdoor zijn positie te ken. Totdusver is het effect juist omgekeerd. De oppositie voelt zich sterker dan ooit tevoren e ziet er niet naar uit, dat wij den kerkelijken vrede beleven, zoolang Müller als rijksbisschop gehand haafd blijft". KERKBOUW De Kerkeraad der Chr. Geref. Gem. te Aals meer heeft besloten tot aankoop van een terrein aan de Lijnbaan, vlak nabij het dorp. teneinde daar op een nieuwe kerk met kosterswoning te doen KORTE BERICHTEN In de plaats van den heer C. de Jager te Muntendam, die benoemd was tot Evangelist bij de Ned. Herv. Evangelisatie te Donker broek en bedankt bad. is benoemd de heer J. Faasse te Hazerswoude, die de benoeming heeft aangenomen. ZENDING EN PHILANTROPIE RUSTHUIS TE WINTERSWIJK Gisteren is te Winterswijk het Rusthuis voor ouden van dagen aan den Kottenschen weg door den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. aldaar ge sticht, geopend. Het gebouw, ontworpen door den architect v. d. Schaaf, bestaat uit een hoofd gebouw waarin keuken, hal, directie- en conver satiezaal benevens 2 vleugels, waarin de vertrek ken der bewoners zijn gelegen. Bij de plechtigheid hebben het woord gevoerd Ds. Kloots, de burgemeester van Winterswijk. D; Pikaar uit Steenderen namens bet classicaal be stuur; ds. Wartena uit Zevenaar; de heer Boeken- stein. directeur van het Rusthuis te Varseveld eD Te Winkel namens de Ned. Herv. Evangelisatie te Winterswijk, ds. De Maar namens de Doopsgez. Gem. te Winterswijk: ds. Drost namens de Herv. Gem. te Aalten. Tenslotte sprak ds. Roobol, als voorzitter van het dagelijksch bestuur vao hc Rusthuis, woorden van dank. Directrice is Mevr. Wed. Koster-Nijb. PLATENBIJBEL In begin December a.s. zal de Vereeniging tot verspreiding der Heilige Schrift, Keizersgracht 328 te Amsterdam, een platenbijbel voor Zondagsschöo' en Evangelisatie-vereenigingen beschikbaar stellen, beneden den kostprijs. Ongeveer 600 platen (in 2 Jeurendruk) zijn in dien bijbel opgenomen, terwiji een Bijbelsche concordantie is toegevoegd. De pla tenbijbel is met periocopenindeeling voorzien, lin nenband gebonden (zwart en bruin), marmersnee, formaat 25/19 cM. Zij, die dezen Bijbel voor uitdeeling op Zon dagsschool of anderzins wenschen, kunnen zich nu reeds wenden tot bovengenoemde Vereeniging. Schoolnieuws. Prof. Dr. K. H. BOUMAN Prof. dr. K. H. Bouman, hoogleeraar in psychia trie en neurologie aan de universiteit vao Am sterdam wordt 5 November 60 jaar. Prof. Dr. G. JELGERSMA Vandaag is prof. dr. G. Jelgersma, oud-hoog leeraar in de psychiatrie en neurologie te Leiden 75 jaar geworden. PROF. VAN RIJNBERK Vandaag is het 25 jaar geleden dat Prof. Dr. G. van Rijnberk zijn hoogleeraarsambt in de physiologie aan de Universiteit van Amster dam aanvaardde. VRIJE UNIVERSITEIT De Senaat van het Studentencorps aan de Vrije Universiteit heeft zich voor het jaar 1934—'35 als volgt samengesteld: E. Diemer, rector; J. D. Koers, ab-actis; H. J. Both, fiscus; F. L. Rutgers, asses sor I; B. Jongeling, assessor II. 't Ab-actiaat is gevestigd: Frans van Mieris straat 99 bov. vac. adres v. Panhuysstraat 48, Noordwljk binnen. ONDERWIJSBENOEMINGEN Tot leeraren aan het Gymnasium te Amersfoor" zijn benoemd dr. Z. R e g e 1 i n g (gesch. en aardr.) te Amersfoort en J. Holtzappel (lich oef.) te Amsterdam. De heer J. Hoogteillng té Bodegra- v e o is benoemd tot onderwijzer aan de U.L.O.- School aan de Beukenlaan te Ede. Deze benoe ming was noodig door toename van het aantal leerlingen. Benoemd tot Hoofd aan de Geref. School aan de Ged. Korte Zoutsloot te H a r 1 i o g e n, de heer K. Gerber te Boksum (Fr.). Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School te Dubbeldam (Schoolstraat) Mcj. J. Kreukniet te Gorinchem. SCHOOLJUBILEUM De Chr. School te Honselersdijk (gem. Naaldwijk) heeft 25 jaren bestaan. De herdenking daarvan heeft plaats gehad io een samenkomst, waar Ds. J. G. Dekking, Ned. Herv. predikant te Houten, voorging. Hij heeft, toen hij te Monster stond, den eersten steen voor deze school gelegd. Hedenavond zou een herdenkingssamenkomst plaats hebben, morgenavond het feit met de ouders der leerlingen herdacht worden. DUBBEL SCHOOLJUBILEUM 28 November a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de Bijzondere School aan het Weverseinde te Puttershoek werd geopend en zal tevens de heer J. A. v. d. Brugge gedurende 25 jaar als Hoofd aan deze school verbonden zijn geweest Beide feiten zullen op bescheiden wijze worden herdacht. Het schooljubileum in een openbare bij eenkomst in de Geref. Kerk op Woensdag 28 No vember a.Sj. aanvangende des avonds 7 uur, onder leiding van den eere-voorzitter der schoolvereni ging Ds. J. Snoek; en het jubileum van deu heer van der Brugge in een bijeenkomst met oud-leer lingen en andere belangstellenden op Donderdag avond 29 November a.s. io het Schoolgebouw We verseinde 97. Als sprekers zullen den eersten avond optreden de heeren W. van Jolingen, hoofd eener Chr. School te Lopik, en H. V o o g e 1, Chr. onderwij zer te 's-Gravenhage. resp. schoonzoon en zoon van wijlen Ds. A. Voogel, de eigenlijke oprichter van de School. CHR. ONDERWIJS OP JAVA De collecte, door de Ver. „Het Chr. Onderwijs" op Java gehouden, heeft op Oost-Java alleen f 3000 opgebracht CHR. ONDERWIJS IN BRITSCH-INDIE Belangstelling bij de jonge Indiërs Reuter meldt uit Bombay, dat Het aantal jonge Indiërs, die het onderwijs volgen van de Christe lijke leergangen in Britsch-Indië, thans meer dan 26.000 bedraagt. Gedurende het schooljaar, dat in Mei j.l. eindig de, bedroeg het aantal studenten, die de R.K leer gangen bezochten. 13.491. terwijl dit cijfer voor de Protestantsche colleges 13.057 bedroeg. De meerderheid dezer studenten, ongeveer 7/8, behoort niet tot de Christeneo, en het komt prac- tisch nooit voor dat studenten tot den Christelijken Godsdienst overgaan. Het aantal leergangen bedraagt 60; hiervan zijn er 3S Protestant en 22 Roomsch-Katholiek. Alle staan zij onder leiding van geestelijken. CONCENTRATIE VAN BIJZ. SCHOLEN Bij het R.K. OncLrwijs Door Minister Marcbant is uiteraard ook e de leiders van het R.K. Onderwijs verzocht, de concentratie ter hand te nemen. In een desbetref fend schrijven heeft het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding den Minister mede gedeeld. dat „dwang van boven af tamelijk wel uit gesloten zijnde", vrijwillige opheffing door de schoolbesturen zelf ..niet onmogelijk zou zijn". Aan de bestureo van 175 scholen is nu gevraagd, of zij tot vrijwillige opheffing genegen zijn. Het Bu reau heeft weinig hoop dat veel besturen beves tigend zullen antwoorden. En het motiveert dit vermoeden aldus: „Wat betreft stichting en opheffing van schcv len, is het er nog ver van af. dat het bijzonder on derwijs. zooals de Grondwet nochtans voorschrijft, „naar denzelfden maatstaf" wordt bekostigd als het openbaar. „De openbare school neemt leerlingen op van alle gezindten en kan derhalve veel gemakkelij ker een zeker aantal leerlingen bijeen brengen dan de bijzondere, die in den regel slechts op leerlingen van één gezindte aangewezen is. Het ware dus niet onredelijk geweest, als de L.O.-wet voor de stichting van een openbare school meer leerlingen had geëischt dan voor de stichting eener bijzon dere; althans, dat, zooals ook mr. Troelstra in de Bevredigingscommissie voorstond, voor openbaar en bijzonder onderwijs in gelijke omstan digheden gelijke minima waren ge steld. WelDu, vóór Juli 1933 was daar geen sprake van. En zelfs nu nog beveelt art. 19 der L.O.-wet 1920, als voorheen, in bepaalde omstan digheden de stichting van een openbare school, zoodra zich tenminste 12 leerlingen aanmelden, ter wijl dezelfde Wet voor de stichting eener bijzon dere school in precies gelijke omstandigheden van ouds veel hoogere minima eischt, welke o o- langs tot 60, 90, 120 en 150 zijn opge voerd". Ondanks de hier genoemde verhouding, aldus de brief van het Bureau, welken wij in de Maasb. aantroffen, heeft het Episcopaat de onnoodige stichting van kleine RiC. Bijz. scholen nimmer aan gemoedigd, ja trad het daartegen openlijk op (bij besluit van 12 April 1932) Wat de aantallen leerlingen betreft, het gemid delde per school was op 31 Dec. 1932 bij het open baar onderwijs 134, bij het RK. bijzonder 192. Op dienzelfden datum telde het openbaar en derwijs 23093 leerlingen minder, dan het R.K bij- Er waren 677 openbare tegen 84 gesubsidieerde R.K. bijzondere scholen met minder dan 60 leer- Voorts wordt in den brief aan Minister Marchant opgemerkt dat nu ook weer de Wet van 4 Augus tus 1933, die de stichting van nieuwe scholen prac- tisch stopzet, het nog altijd groeiende bijzonder onderwijs veel sterker tot concentratie dwingt dan het stilstaand of achteruitgaand openbaar onder- Bij opheffing van bijzondere scholen gaat boven dien de gebruiksvergoeding, ex art. 205 genoten, c.q. de waarborgsom, ex art. 79 gestort, verloren. .Dit beteekent voor de belanghebbende school besturen een gevoelige schade, welke door een be perkten kring van particulieren geleden moet wor den. En wat de waarborgsommen betreft, zou de wettelijke voorziening tegen schade door opheffing toch eerst tot stand moeten komen, alvorens van opheffing sprake zou kunnen zijn. Een besluit van den Ministerraad immers is nog geen wet". Intusschen is gebleken, dat van de 175 school besturen er twaalf tegen concentratie geen over wegend bezwaar hebben. Twee hebben dit reeds uitgevoerd en acht waren bereid het nog te doen. Examens PROMOTIES AMSTERDAM. Bevordert! tot doctor in do wia a natuurkunde op proefschrift. Aërobe spore- ormende bacteriën in verontreinigd water, do ucer W. Kauffmann, geb. te Amsterdam. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. Cand.ex. rechten de heer J. H. Bur ger; cand.-ex. Indische rechten de heer C. M Douleben; cand.-ex. geneeskunde mej. J. A. v der Harst: cand.-ex. rechten H N F M Bosoh van Rosenthal en L A Brouwer: cand.ex. wis- letter K: F M M Smolders. AMSTERDAM. Ca E. Le Coultre dames C. W. de Eoei heeren D Winter en J M 1 .tuurkundo hoofdvak phar- Bevorderd tot art3 de heeren D J de Vllliera Jr. Kofficfontiin IJZrA.y. P J L Hopmans. KI ui» ia, cn geel, heer J. H. Bekker. Amsterdam. GRONINGEN. Cand.ex. Godgeleerdheid P. A. DELFT. TECHN. HOOGESCHOOL. GesL voor cand.-ex. Werktuigkundig ingenieur: H J van den Berge, Delft: H J v der Wal. Soenggoe- minasa. Gesl. voor het ingenieursexamen voor Mijningenieur: T T Bartel?. Taloek: J R v der Laan. Batavia; M W Okker. Dordrecht; J M Weehulzen, Heeren veen. te Doe'tinchcm. en F Veruzer te Vlissingen; M W Wal- •n. Rotterdam: J P J ran der Ven en H C an der Lem, beiden Den Haag. Reisbrieven van Prof. Dr. V. Hepp V Onder het schot van den Tafelberg „Zoudt U mij ook willen meedeelen, wat uw indrukken zijn jomtrent Zuid-Afrika?" Aldus een verslaggever .van „Die Burger", toen ik te midden fran een vriendenschaar zat in de rooksalon van het schip, dat mij naar Europa zou terugbrengen. Nu zijn journalisten niet spoedig verwonderd. Maar 'k geloof ïoch, dat deze een beetje verbaasd op keek toen ik hem ant woordde: „Mijn indrukken? Die hoop ik op de boot te krijgen!" Natuurlijk heb ik om een pleister op zijn journalistieke wonde te leggen ook een paar algemeenheden toevertrouwd als: dat ik de Afrikaansche zon zoo lekker vond, dat ik overal met een gastvrijheid was ontvangen, welke boven mijn lof verheven was, dat ik in Zuid-Afrika zag een land van groote kuituur- mogelijkheden. Zelfs vertrouwde ik hem mijn wensch toe om een paar bergen en een paar uur zonneschijn per dag naar mijn vaderland mee te nemen om daarvoor in ruil de helft [van het nog niet drooggelegde deel der voormalige Zuiderzee, welke immers aardig aan het verzoeten is, te zenden. Voorts [verzocht ik hem plaats te nemen in den kring van hen, Hie zoo vriendelijk waren rnij uitgeleide te doen, opdat hij uit het gesprek nog een graantje kon oppikken, want voor pers- menschen heb ik nu eemnaal een zeker zwak. Wat hij uit dit Onderhoud gebrouwd heeft is mij niet bekend, want het num mer, waarin dit zou .verschijnen, kon ik niet meer in handen krijgen. Maar was mij volle ernst: mijn eigenlijke indrukken van Zuid-Afrika kon ik toen nog niet weergeven. De Zuid-Afrikaan- ders hadden mij geen gelegenheid gelaten om tot bezinning te komen. Zij werden niet moede mij te verwennen, maar onder stelden ook, dat ik niet moede zou worden om hen te be„lezen". In 32 dagen heb ik 34 maal gesproken. Rekent men daar nu af de dagen en nachten, welk© ik in den trein moest door brengen, dan kan men op zijn vingers uittellen, dat ik dikwijls twee en een enkele maal di'ie lezingen per dag moest houden. Eenmaal zelfs om 8 uur in den morgen vóór ik nog had ont beten. En dan zijn de speeches op begroetingssamenkomsten en andere daaronder nog niet begrepen. Ook de tréindagen boden weinig rust. Het filmapparaat van mijn geest was gedurig in actie om opnamen te doen en de schoonheden van het land alsook de merkwaardigheden van het reizend publiek te be spieden. Met dankbaarheid vermeld ik hier de keurige attentie .van het Comité, dat mij had uitgenoodigd, om te zorgen, dat ik overal een gereserveerde coupé voor mij alleen vond. 'k Behoef de slechts aan onverschillig welk station naar een wit stukje papier op een binnenstoomende trein te zoeken, waarop mijn naam stond getypt cn ik kon mijn bivak betrekken, waar soms reeds mijn bed was gespreid. Bovendien had de secretaris mij geschreven, dat ik, wanneer ik e enigerlei moeilijkheid onder vond, mij slechts aan den hoofdconducteur behoefde voor te stellen en alles zou in orde komen. Dit bfeek echter niet noodig. De regeling met de directie der spoorwegen getroffen, werkte perfect. Dank zij die voortreffelijke voorzorgen, behield ik een rust- en lustgevoel te midden van alle gejaagdheid. Want dat het leven gejaagd was zal men te beter verstaan, als iv stond in ons blad van 1 October. ik vertel, dat het gebeurde, dat ik soms alleen het ontbijt ge bruikte in het huis waar ik logeerde. Tegen 10 of 11 uur was ik door een ander genoodigd om daar koffie of thee met de noodige lekkernijen te genieten, 's Middags het middageten, dc hoofdmaaltijd, weer bij een ander. Om 4 uur werd ik voor de thee weer elders verwacht. En voor het avondeten, zoo om streeks 7 uur, bracht de auto mij weer naar een nieuw milieu, 'k Voldeed aan alle uitnoodigingen, zooveel maar mogelijk was. Want 'k wist, dat ze waren ingegeven door het verlangen om onder eigen dak met mij kennis te maken. Zulk een harte lijkheid mocht ik niet weigeren. Ook was ik daardoor in de gelegenheid om veelzijdig te worden ingelicht. De tijd om mij voor de lezingen voor te bereiden dit gold de laatste voor bereiding werd mij heel krap toegemeten. De tijd om breede aanteekeningen te maken ontbrak geheel, 'k Moest mij verge noegen met vluchtige krabbels, welke mij als haakjjes voor mijn geheugen moesten dienen, 'k Deed mijn best een menschelijke spons te zijn, die een maximum gewaarwordingen in zich opzuigt, 'k Beloofde mij op mijn terugreis uit te knijpen en mijn indrukken in de schalen van deze artikelen te laten vloeien. Ik had dus voor den verslaggever van „Die Burger" eerlijk gebiecht. Mijn indrukken moest ik aan boord door rustige bezinning verzamelen. Toch ging dat niet zoo eenvoudig. Op mijn kruistocht door de Unie van Zuid-Afrika ving ik van verschillende kanten de opmerking op, dat velen van hen, die het land bezochten, in hun reisverslagen niet altijd juiste inzichten publiceerden. Dat lijkt mij een euvel, waaraan moei lijk te ontkomen valt. Evenwel meende ik het uiterste in het werk te moeten stellen om dat in mijzelf te bestrijden. Daarom nam ik om mijzelf te controleeren zooveel boeken, tijdschriften en bladen mee als mijn koffers maar konden bergen. Met het doorwerken van die lectuur had ik op mijn reis huis-toe de handen vol. En nog vlei ik mij niet, geen enkele vergissing te zullen begaan. Alleen hoop ik, dat mijn Zuid-Afrikaansche vrienden mij daarop opmerkzaam zullen maken. Ik zal dan in dit blad de noodzakelijke rectificaties aanbrengen. Gelukkig had ik de rediictie van dit blad er voor ik in Kaapstad landde al op voorbereid, dat er van het schrijven van artikelen in Zuid-Afrika zelf wel niets zou komen. De ver traging heeft zelfs eenige weken langer geduurd. Doch men weet nu de reden en zal die, naar ik vertrouw, billijken. Stipt om zes uur wekte mij mijn trouwe steward. Het schip lag stil. Een ietwat onprettig gevoel, als men aan het varen gewend is geraakt. Maar spoedig gaat dat over. Ik haastte mij naar de patrijspoort. Het was nog donker. Maar Kaapstad en de Duivelsberg guirlandes van electrische gloeilampen teekeuden het beeld van Kaapstad. Ze verrieden heuvelachtig terrein. Een inderdaad betooverend gezicht. Geen lichtweek van Philips kan hiermee concurreeren. Maar de zon heeft in Zuid-Afrika meer haast dan hier, zoowel in het op- als in het ondergaan. Toen ik aan dek kwam werd ik niet door den dageraad, maar door den dag begroet. Daar rees de Tafelberg voor mij op. Ik herkende hem bijna niet van de foto's, welke ik vroeger gezien had. Is (lat een berg of een citadel, vroeg ik mij af. Van onder glooiend op loopend en met groen bekleed, stijgt hij plotseling steil omhoog, van grijze granietblokken opgebouwd, naar boven afgesloten door karteligen rand, waarachter men affuiten van kanonnen zou wanen. Zijn horizontale kruin, die zich vele mijlen schijnt uit te strekken, doet to imposanter aan, waar de hem flankee- rende Duivelspiek en Leeuwenkop meer spits toeloopen. Nergens, noch in Europa, noch in Amerika zag ik zulk een bergformatie. Er was waarlijk niet veel verbeelding voor noodig hem den naam van Tafelberg te geven. Het tafelkleed, zooals men de wolken heet, waarin hij zich niet zelden hult, bedekte hem thans niet. Onder een open blauwen hemel lag hij zich als een voorwereldlijk dier te koesteren in de zon. Onmiddellijk verstond ik het, dat een Zuid-Afrikaander zijn Tafelberg moest liefhebben. Later verteld© mij een dame, die graag verre reizen maakt: zoodra ik echter den Tafel berg weer in het oog krijg, is het mij, of ik vrijer dan ergens ter wereld ademhaal. Hooger beteekenis dan het kolossale Vrijheidsbeeld bij den ingang van de havens van New-York voor den Amerikaan heeft, heeft de Tafelberg voor den Afrikaan Hij is een symbool, niet door menschenhand gemaakt, dat uit den smaak van het nageslacht kan vallen, maar in oeroude tijden onder Gods voorzienigheid door de natuur gevormd, dat altijd blijft boeien. Of de oude Hollandsche kolonisten er ooit over hebben gedacht op dezen berg vestingwerken aan te leggen, kon ik ook uit boeken niet te weten komen. Het schot, daaruit gelost, zou zeker ver dragen en de omgeving beveiligen. Doch zonder versterking biedt hij wel geen werkelijke veiligheid maar wel zeker veiligheidsgevoel. Hoe vertrouwelijk leunen vele stratenrijen tegen hem aan! Ja, heel Kaapstad wordt door hem beheerscht. Voor lange overpeinzingen was or echter dien morgen geen tijd. Al vroeg klom Dr. A. B. du Preez, die onder mijn leiding is gepromoveerd, die mij tot Johannesburg heeft begeleid en ondanks zijn drukke bezigheden als mijn secretaris heeft gefun geerd, waardoor Het mij mogelijk was mij geheel op mijn werk te concentreeren en daarenboven veel van het land te zien, aan boord. Weldra voegden zich prof. A. Moorrees en Ds. P. G. J. Meiring, resp. voorzitter en secretaris van het comité cn nog andere vrienden uit Kaapstad en omgeving bij hem. Ook ver schillende persfotografen stevenden op ons af. Aan het kieken scheen geen eind tc komen. Gewillig liet ik mij „nemen". Tegen werpingen baten toch niet. Men zou daardoor slechts een indruk van onhoffelijkheid jegens het land, dat zijn deuren zoo wijd voor u openzet, vestigen. Slechts één foto kwam mij onder de oogen en wel die in „Die Huisgenoot", het voornaamste Afri kaansche geïllustreerde weekblad, waarop prof. Moorrees en ik als „geselsend" tegenover elkaar zitten. Natuurlijk moest ik later op den dag nog een interview van „Die Burger" onder gaan. De persman wilde graag mijn oordeel vernemen over den politieken toestand in Europa. Daaruit bleek mij, dat men, althans in zekere Zuid-Afrikaansche kringen, in de vrees leeft, dat er wel spoedig in ons werelddeel een nieuwe oorlog zal uitbreken. Waarom men daarover in spanning 'verkeert? Het verwekte indertijd bij niet zoo weinigen tegenzin, dat Zuid- Afrika aan den grooten wereldoorlog monst deelnemen. Op onderscheiden plaatsen kwr.m het zelfs 'tot rebellie, welk» Kaapstad cn de Tafelberg gewelddadig werd onderdrukt. Men achtte het In strijd met zijn zelfstandigheid, dat Zuid-Afrika zich ter wille van Engeland in Europeesche aangelegenheden moest mengen. En op mijn verdere reis vatte de idee bij mij post, dat, mocht het eens tot een da capo van dien grooten oorlog komen, het verzet tegen het deelnemen daaraan nog veel sterker zou zijn. Men begeert evenwel zulk een conflict, dat weer nieuwe slachtoffers zou eisehen, niet. Er schuilt zekere angst in de vraag: zal do Europeesche vulkaan opnieuw gaan werken? Dank zij de hulp van mijn gezelschap werden de landings- formaliteiteu tot een minimum herleid. Op het kantoor van Ds. Meiring, wiens eigenlijke levenstaak ligt in het redigeeren van „Die Kerkbode" hij is daartoe tweede predikant geworden naast zijn zoon als eerste, een uit vele staaltjes van speciali seering in den arbeid van Zuid-Afrikaansche predikanten werd een soort krijgsraad gehouden. Het plan de campagne voor mijn reis moest thans definitief worden vastgesteld. Vete telegrammen en brieven van verwelkoming waren binnen gekomen. Maar ook uitnoodigingen van plaatsen, die niet op het voorloopig program stonden. De grenzen van het mogelijke werden overwogen. Helaas bleek daarmee niet to strooken mijn wensch om ook Natal te bezoeken. Zelfs per vliegmachine zou ik dat niet Kunnen bereiken, wilde ik de gewekte verwachtingen niet teleurstellen. Een half uur daarna ongeveer een uur na mijn landing stond ilc reeds te improviseeren voor de afdeeling van den Calvinistenbond in Kaapstad in het gebouw van de IJ. M C. A. (Christelijke Jongemannen Vereeniging). nadat de dames eerst thee en gebakjes hadden geserveerd. Maar ik moest zoo had de voorzitter mij verzocht ook nog ruimte openlaten voor vragen. Op vragen stellen zijn de Afrikaanders nu eenmaal dol. Dat ondervond ik later ook. De tongen raakten los. Aan deze eerste kennismaking met de Afrikaanders, waaronder ook vele Noderlanders, behoud ik een herinnering van knusse gezelligheid. Ook voor den avond was reeds over mij beschikt. Men had n.L al afgekondigd, dat ik in de historische Groote Kerk waar- over in een volgend artikel nadere bijzonderheden een lezing zou houden. Do verontschuldiging, dat ik er mij nog niet op had voorbereid, hield ik maar voor mijzelf. Men had eenvoudig mijn schepen verbrand. Met de beste bedoelingen. Dat spreekt vanzelf. En in de stellige overtuiging, dat een professor lezingen, die niet gelezen mogen worden daaraan heeft een Afrikaander het land uit zijn mouw kan schudden. Nu was ik daaraan in Amerika reeds gewend geraakt. Aan hen, die zich in de toekomst naar Zuid-Afrika zullen begeven om er spreekbeurten tc vervullen, zou ik daarom den raad willen geven: reken vooral met bet nnverwa hle. HEPP

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9