IKrnwr geited\t(ürimnit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken BINNENLAND. De economische toestand van Nederland zorgwekkend „PRINCESS" w PALTHE - ALMELO abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkriiVhaaf Bureau: Breestriat 123 Telefoon 271Q (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang NO. 5314 DONDERDAG 1 NOVEMBER 1934 a&totrtmtieprijjtn: Van 1 tot 5 regels 1.17*/» Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/* Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 DE LEVIETEN GELEZEN Voor wie fijn voelt is een indirecte reprimande minstens even pijnlijk als een grove terechtwijzing. Of echter de redactie van de roode pers zal voelen, hoe haar partij genoot Dr. L. Heyermans haar natuurlijk onbedoeld de levieten leest over een kwaad, dat zij in hetzelfde nummer bedrijft, wagen wij te betwijfelen. In dat nummer komt een politieke be schouwing voor, waarop we thans niet in gaan. Maar daarin wordt gezegd, dat er tegen de steunverlaging wel iets te doen is. „Reeds nu toonde minister Slotemaker de Bruine in de vergadering van nijver- heidsleerkrachten onder de indruk van de toenemende arbeiderstoorn te zijn. Hij verzekerde geen tweede verlaging van de steunnormen teweeg te willen brengen Het concentreeren van alle arbeiders van alle richtingen op het herstel van de steun heeft den bewindsman klaarblijke lijk tot eenige politieke bezinning ge bracht". Lees dat citaat nu eens nauwlettend. De minister is bang voor de „toenemende arbeiderstoorn". Dat heeft hem tot eenige „politieke bezinning" gebracht Wordt daar in niet duidelijk gesuggereerd, dat de mi nister, dat de regeering zich door hard vochtigheid en niet door noodzaak laat leiden en dat het met steun en werk- loozenzorg in orde is, zoodra de regeering maar wil? Dat is het wat zoovaak tegenstaat Niet, dat men het oneens is met regeeringsmaat- regelen en andere oplossingen aanbeveelt; maar wèl, dat men doet alsof men tegen n w i 1 moet strijden. En wat dit betreft kreeg de roode redactie nu, in hetzelfde nummer van het blad, waar in zij 't bovenstaande plaatste, eèn bescha mende les yan haar partijgenoot, Dr. L. Heyermans, directeur van de Geneeskundige •Dienst in Amsterdam. Dr. Heyermans heeft zich Sn de laatste maanden, zooals hij nu bescheiden opmerkt, In navolging van hygiënisten in andere lan den, zeer verdienstelijk gemaakt door te toeken naar een zóó eenvoudig en goedkoop menu, dat het werklooze gezin met de be- pèrkto steun kan rondkomen zonder honger te lijden. Eerst is hem dat fn eigen kring nog al kwalijk genomen. Hij zou, zoo redeneerden de kortzichtigen, op die manier steunverla ging verdedigen of in de hand werken. Daardoor liet Dr. Heyermans zich geluk kig niet afschrikken. Hij ging eenvoudig uit van het simpele, maar ook droeve feit, dat de steunnormen op laag peil staan en vroeg rich af, hoe kan dat bedrag op de meest juiste wijze besteed worden. Daarbij kwam hij tot de conclusie, dat men voor de hoe veelheid van 2800 calorieën, noodig voor een werklooze (voor werkenden is veel meer noodig) met vrouw en drie jonge kinderen de groote steden minstens f 6.50 per week moet besteden. Men leeft dan nog op de rand van de ondervoeding. Hieruit volgt direct, dat voor voeding en woninghuur in vele gevallen bijna heel het tfeunbedrag noodig is en dat met name d< huishuren een veel te groot deel van de steun verslinden; maar we willen thans op iets anders wijzen. In de roode pers plaatste Dr. Heyermans een open brief aan den minister van Socials laken. Hij begint met vast te stellen, dat de mi- Dister, of althans organen, die .onder zijn jezag vallen, trachten na te gaan of in ver band met de tegenwoordige steunnormen Iir verschijnselen waarneembaar zijn, die Wijzen op ondervoeding bij de betrokkenen; in voegt er dan aan toe: .Daaruit komt duidelijk naar voren hoe deze aangelegenheid U ter harte gaat, wat mij, U kennende, niet in het minst verwon- lert" Ziedaar, hoe de redactie der roode pers de Bvieten gelezen wordt door een partijgenoot. Deze gaat niet uit van een kwaadaardige leronderstelling, maar waardeert en vraagt lan medewerking, Dat is de juiste weg en we twijfelen er liet aan of de minister zal in gunstig? ivërweging nemen wat Dr. Heyermans raagt: een wetenschappelijk onderzoek door de inspectie voor de volksgezondheid naar ie vraag of ondervoeding reeds bij groote roepen der bevolking dreigt of wel een ommissie in het leven te roepen, gelijk de linister of Health in Engeland verleden aar heeft gedaan om op korte termijn een wetenschappelijk gedocumenteerd rapport lit te brengen." Officieele Berichten DIPLOMATIEKE DIENST Kon. besluit zijn benoemd tot bultende- gezant en gevolmachtigd minister, resp. n en te Boekarest, mr C. Ridder van Rap en dr J. B. Hubrecht, thans in gelijke oedanigheid ie3p. te Boekarest on te Rio de 8T< i te Waasland C. J De conjunctuur-crisis op het diepste punt Aanpassing aan de struc- tureele veranderingen moet in snel tempo worden volbracht Aan de Memorie van Antwoord op de algemeene beschouwingen van de Tweede Kamer ontleenen wij, dat alle teekenen op wijzen, dat de conjunctuur-crisis in het algemeen haar dieptepunt heelt bereikt, doch dat met name ons land zich onvol doende de structureele wijzigingen heeft ge realiseerd. De oeconomische toestand van óór 1929 zal niet tcrugkeeren; het zou ge brek aan inzicht beteekenen, indien men voor dit feit de oogeu sloot. Wil Nederland oeconomisch en daar door sociaal niet voortdurend verder af zakken, zoo zal een aanpassing aan de gewijzigde omstandigheden noodzake lijk zijn. Kon deze oorzaak de vorige jaren nog eenigermate ontgaan worden dooi' de rijke reserves, welke het Ne- derlandsche volk in het algemeen en het bedrijfsleven in het bijzonder bezat, nu wel blijkt, dat deze reserves voor het overgroote gedèelto zijn ingeteerd, is aanpassing in snel tempo een eisch van zelfbehoud. De Regeering is van meening, dat de aanpassing over de geheele lijn zal die nen te geschieden. De regeering kan niet erkennen, dat, wat zij tot dusver heeft gedaan voor de verla ging van de huishuren, onvoldoende zou zijn. In verschillende gemeenten zijn de hu ren van de Woningwetwoningen reeds ver laagd: thans in 206 gemeenten voor 22,994 woningen met een huurverlaging in totaal m f 624,200.70. De regeering ziet zeer wel in, dat de land bouw het in den eersten tijd niet zonder steunmaatregelen zal kunnen stellen. Er kend kan ook worden, dat vooral het vee- houdersbedrijf en de tuinbouw door allerlei oorzaken buitengewoon moeilijke tijden doormaken. Een ingrij pende alge meene steunverlaging, op land bouwgebied ligt dan ook niet direct in het voornemen der Regeering. Hiertegenover moet echter worden ge steld, dat de dikwrijls niet onaanzienlijke crisisheffingen een zwaren druk op de con sumenten leggen. Naar aanleiding van de vraag van sommige leden naar welke beginselen de voor de zeescheepvaart overwogen steunverleening zal plaats vinden, wordt opgemerkt, dat daaromtrent nog geen definitieve mededeelingen kunnen wor den gedaan. Thans moet derhalve vol staan worden met de voorloopige mede- deeling, dat deze steunverleening een min of meer algemeen karakter zal kunnen dragen, doch dat de regeering zich stellig zal moeten voorbehouden de steunverleening afhankelijk te ma ken van voorwaarden, welke aan dc verschillende scheepvaartmaatschappijen zullen moeten worden gesteld. Het 60-millioen-plan. Van een tragen gang van zaken met het lofgenaamde 60-millioen-lan is geen sprake. Het zou weinig moeite hebben behoeven te kosten het geheele bedrag van dit crediet in korten tijd te besteden voor Rijkswerken, in het bijzonder op het terrein van het de partement van Waterstaat. Dit zou echter weinig in overeenstemming zijn geweest met het doel der instelling van het Werk fonds, waarmede immers wordt beoogd zoo danige werken te ondernemen, dat de werk gelegenheid zooveel mogelijk blijvend wordt uitgebreid. Zoo weinig wordt de uitvoering der werkfondsplannen vertraagd, dat er tot dusver geen voorstel van het fondsbestuur is geweest, of de regeering heeft daarom trent op korten termijn beslist, waarbij nog geen enkele afwijzende beslissing is geval len. Vertraging in de uitvoering van wer ken is wel een enkele maal ontstaan dour de weigering tot medewerking van andere overheidslichamen, zooals door het bekende besluit van den gemeenteraad van Amster dam, om vooraf een zelfstandig overleg met de vakorganisaties te gaan voeren, een be sluit, waarvan men tevoren wist, dat de re geering daarin niet zou kunnen toestemmen. Uit het voorgaande volgt, dat van tcgen- verking eener starre bureaucratie niet de minste sprake is geweest De regeering moet dan ook met beslistheid tegenspreken, dat het aftreden van den heer Zaalberg zijn rechtvaardiging zou kunnen vinden in een tragen gang van zaken. De werkloozenstean Met betrekking tot de verstrekking van kleeding, dekking en huisbrand doet de re geering, wat onder de huidige omstandighe den mogelijk is. Zoo is de bijdrage aan he< Nationaal Crisis-Comité voor de verstrek king van kleeding, schoeisel, enz. verhoogd van f 750.000 tot 850.000 en is de regeling voor de verstrekking van brandstoffentoe- slag,' welke het vorig jaar gold, ook thans weder van kracht verklaard. Aan den wensch van een aantal leden om niet van de steunbedragen te doen aftrekken, hetgeen de gesteunden van particulieren ontvangen, kan de regee ring tot haar leedwezen in het algemeen niet voldoen. Naar de mogelijkheid van de verstrek king van eenige goedkoope levensmid delen (ook groenten) wordt een ern stig onderzoek ingesteld. Tusschen de departementen van oeconomische en so ciale zaken wordt ter zake overleg ge pleegd. De regeering vertrouwt spoedig een conclusie te kunnen trekken. Met de meening van een aantal leden, dat bij de steunuitkeering geen rekening behoort te worden gehouden met spaargelden kleine pensioenen, kan de regeering zich niet vereenigen. Intusschen heeft de minister van sociale zaken een andere regeling voor de steunver leening aan diegenen, die spaargelden en huizen bezitten, in overweging. Naar mag orden vertrouwd, zal hieromtrent zeer spoedig een beslissing worden genomen. Verdubbeling van den kinderbijslag voor kinderen van 12 jaar en ouder, moet reeds hierom onmogelijk worden geacht, omdat de beschikbare geldmiddelen een verhooging van uitgaven, die van zoodanigen maatre gel het gevolg zou zijn, niet toelaten. Bovendien stuit een zoodanige regeling op groote technische en administratieve be- Werkloosheidssnbsidiefonds Met hot denkbeeld om het werkloosheids- subsidiefonds te voeden door een heffing in eens ten beloope van 1 pet. van de vermo gens en door 'n verhooging der successiebe lasting, kan de regeering zich niet vereeni gen. Gelijk zij reeds vroeger uiteenzette, zou zij van een dergelijken maatregel voor ons oeconomisch leven de ernstigste gevolgen "reezen. Ook kan de regeering niet medegaan met het denkbeeld om ten bate van het fonds de omzetbelasting te verhoogen. Van een der gelijke verhoóging zou het bedrijfsleven mede zeer schadelijke gevolgen ondervinden. Dezelfde bezwaren, die in dezen tijd plei ten tegen een heffing ineens, verzetten zich evenzeer tcge: een verhooging der successie belasting. De gouden standaard Nederland, als groote importeur, niet het minst van "rondstoffen, wordt door waardc- ermindering van de munt zonder eenigen twijfel ernstig geschaad, daar het zijn im porten duurder moet betalen. Nederland als exporteur wordt door de lagere prijzen, die het als gevolg van een devaluatie misschien voor zijn artikelen zou kunnen calculeeren, alleen gebaat, voor zoover de afzet van deze artikelen niet door nieuwe of verscherpte contingenteeringen, prohibitieve tarieven of beperkingen in het internationale betalings verkeer op de buitenlandsche markten zal orden verhinderd of althans zeer bemoei lijkt. Er zijn tal van Nederlandsche producten, waarvan de prijs ook thans reeds geenerlei beletsel vormen voor den afzet in het bui tenland, doch waarvan de afzet door tallooze beperkende maatregelen wordt verhinderd of belemmerd. Deze moeilijkheden worden door devaluatie niet weggenomen. Nederland als producent voor de eigen markt, zou in vele gevallen hooger prijzen moeten berekenen op grond van de ver werkte buitenlandsche grondstoffen. Neder land als scheepvaartland zou bij een devalu atie voordeel hebben indien men er in slaagde de exploitatie-uitgaven in gulden.» uitgedrukt, op het oude peil te houden. Maar zelfs dan is, gelijk in het buitenland blijkt, voorspoed van de scheepvaartmaat schappijen nog niet gewaarborgd. En ten slotte mag niet over het hoofd worden gezien, vooral niet in een land met een zoo belangrijke geld- en kapi taalmarkt als Nederland, welk een bij kans onherstelbare schok het groote vertrouwen, dat het geldwezen ten on zent terécht geniet, zoowel door deva luatie als door het loslaten van den gouden standaard zou krijgen. In de allereerste plaats zou 't buiten land zijn tegoed overhaast terugtrekken. Voorts zou ongetwijfeld een ernstige ka- pitaalvlucht ontstaan, met alle daaraan verbonden gevolgen. Het staatscrediet, waarop thans zoowel het krediet van Nederlandsch-Indië als van de gemeen ten berust, zou voor langen tijd verdwij nen, zoowel door gebrek aan vertrouwen als door het gebrek aan geld, veroor zaakt door die kapitaalvlucht. Wie dit alles tegen-elkaar afweegt, kan niet lang in twijfel verkeeren, welke van beide schalen doorslaat Ook de regeering is het geheel eens met die leden, die opmerkten, dat een slultenJ budget voor de handhaving van den gaven gulden slechts één der voorwaarden is, die vervuld moeten zijn, en dat het van den gehcelen gang van zaken in het oecono misch leven van ons volk afhangt of een evenwicht in onze betalingsbalans en daar mede de gouden standaard kan worden be houden. Het verwjjt, dat de aandacht der regee ring te veel op de financieele politiek zou zijn gevestigd, is dan ook geheel misplaatst De betalingsbalans is een der grootste zor genkinderen van de regeering, hetgeen het best blijkt uit de vrijwel permanente onder handelingen over handels-, clearing-, en transferverdragen, die uiteindelijk alle het doel hebben de betalingsbalans in evenwicht te houden. Nietemin kan daarnaast de be- teekenis van een sluitend budget voor dc handhaving van het vertrouwen in de munt eenheid niet gemakkelijk worden overschat, daar groote tekorten op de begrooting veel sterker spreken dan de aanvankelijke zichtbare, maar daardoor inderdaad veel raderlijker gevaren van de zijde van de beta lingsbalans. Het „goudblok' Ten aanzien van de positie van Nederland als „goudblokland" kan- de regeering kort zijn. Dit gondblok is ontstaan uit een af spraak tusschen de circulatiebanken dezer landen en daarop berust het nog steeds. Een erbintenis, waarvan de vrijheid van han delen van iedere regeering afzonderlijk aan banden wordt gelegd, bestaat niet en hoe wel de Nederlandsche regeering de samen werking tussschen de betrokken landen zeer nuttig acht, heeft zij nog pas bij monde van haar afgevaardigde ter conferentie Brussel te kennen gegeven, dat N e d e land zich niet in ditblok wensch'l op te sluiten. Een speciale oriënteering m eenigerlei richting ligt dus niet in de be doeling, nog veel minder een politieke toe nadering. De financieele politiek Wenscht de regeering niets liever dan zoo spoedig mogelijk tot een reëel sluitend budget te geraken, zij kan den door een aantal leden aangegeven weg. dien der las tenverzwaring. niet volgen. Zij moet toch blijven bij haar overtuiging, dat verhooging van de reeds zoo zwaar drukkende belas tingen zonder gevaar voor ineenstorting niet. mogelijk is. Zij is zich volkomen be wust, dat zij om die verhooging te voorko men, genoodzaakt is over te gaan tot be zuinigingsmaatregelen die schade toebren gen aan gewichtige volksbelangen. Zij is er echter niet minder van overtuigd, dat het achterwege laten van deze bezuinigings maatregelen tot nog ernstiger schade zou leiden. Een tijdig beperken van onze uitga ven, binnen de grenzen van de draagkracht van ons volk zal er toe kunnen leiden, dat veel kan worden in stand gehouden, dat bij het verzuimen van een tijdelijken tenig- tocht, onherroepelijk met ineenstorting wordt bedreigd. Ten onrechte wordt aangenomen, dat de regeering de indiening van een wetsont werp overweegt, waarbij een bijdrage voor gezinspensioen ad 5^ pet. door de gepen- sionneerden zou worden gestort over hun laatsten pensioengrondslag tot een maxi mum van f 3000. Dit is niet het geval. Over wogen wordt voor de gepensionneerden die bijdrage te berekenen over hun pensioen en voorts het percentage op minder dan 5y2 pet. te stellen. Opheffing van het bankgeheim moge een nieuw controlemiddel kunnen verschaffen, die opheffing zou, zoolang zij niet interna tionaal geschiedt, voor ons economisch le ven en daarmede voor de opbrengst der be lastingen wel eens zoo ernstige gevolgen met zich kunnen brengen, dat het middel erger zou blijken dan de kwaal. Het denkbeeld, om er van af te zien jaar lijks een sluitende begrooting op te stellen en in plaats daarvan 's Rijks financiën over een tijdperk van 10 of. 5 jaren als een ge heel te beschouwen, kan do regeering niet overnemen. Een gezond financieel beleid behoort gegrondvest te zijn op het beginsel, dat zoo eenigszins mogelijk, inkomsten en uitgaven van ieder jaar met elkander in overeenstemming zijn. De verdere bezuinigingen. Het antwoord op de vraag, hoeveel de alsnog aan te brengen bezuinigingen zullen kunnen opleveren, zal de Regee ring liever geven wanneer het wetsont werp tot verdere verlaging van 's Rijks uitgaven zal worden ingediend, waar mede de meest mogelijke spoed zal wor den betracht Het komt de Regeering niet gewenscht voor omtrent de richting waarin dit ontwerp zich zal bewegen, reeds thans eenige mededeeling te doen. Zoodanige mededeeling zou op verschillende pun ten onvolledig moeten zijn en daardoor gemakkelijk tot allerlei misverstand aanleiding geven. De Rijkssalarissen. De regeering heeft een verder gaande al gemeene verlaging van de salarissen van het Rijkspersoneel overwogen, doch zij is aanvankelijk van oordeel, dat in verband met de reeds plaats gehad hebbende verla ging, aan een nieuwe verlaging over de ge heele lijn voor het oogenblik ernstige be zwaren kleven. Daarom overweegt de regeering of niet n wijziging in de classificatie der ge meenten in dier voege, dat meer nog n tot dusverre rekening wordt gehouden met den plaatselijkeu loonstandaard, de voorkeur ver dient Het onderwijs Wanneer verscheidene leden aanvoeren, dat van het openbaar onderwijs veel groo- tere offers worden geëischt dan van het bij zondere, kan dit alleen betrekking hebben op de opheffing van scholen. De in dit ver band geuite meening, dat men van afbraak van het openbaar onderwijs kan spreken, terwijl het bijzonder onderwijs zich hand haaft en zich zelfs nog kan uitbreiden, moet de regeering als onjuist weerspreken. De onderhandelingen over het opheffen van bijzondere scholen zijn nog gaande. De regeering acht het voorbarig hierbij te spre ken van gebrek aan medewerking tot bezui niging. Integendeel'blijft zij vertrouwen, dat de eigenaardige moeilijkheden daaraan ver bonden, zullen worden overwonnen. Omtrent een eerste ontwerp van een al gemeene wet tot regeling van de grondsla gen van de organisatie van het onderwijs is op 11 April advies van den onderwijsraad gevraagd. Zoodra dit advies zal zijn ont vangen, zal overwogen worden, wat te de zen opzichte verder kan geschieden. Intus schen is de financieele toestand zoodanig verscherpt, dat het ontwerp in ieder geval nader moet worden onderzocht in verband met het algemeene plan tot verlaging van de rijksuitgaven. De landsverdediging. De regeering betreurt het, dat de mede deeling in de Troonrede betreffende haar verplichting om, bij de uitvoering haar aanvankelijke voornemen met betrek king tot de nationale verdediging, rekening te houden met den bijna allemvege herleef den drang naar sterke bewapening, bij verscheiden leden ontstemming heeft ge wekt. Nochtans acht de regeering deze ont stemming niet gerechtvaardigd. Reeds bij de installatie toch van de commissie-Iden- burg heeft de regeering, bij monde van den minister van koloniën, te kennen gegeven, dat zij zich voorbehield om de organisatie, welke de commissie ter verkrijging van de destijds door de regeering gewensphte bezuiniging zou ontwerpen, te toetsen aan de vraag, of de aldus gereorganiseerde weermacht aan liaar doelstelling zou kun nen voldoen. De regeering blijft de thans voorziene oorlogsweermacht kwantitatief voldoende achten. Overeenkomstig de eommissie- ïdenburg is zij echter van oordeel, dat elke inkrimping van beteëkenis hot leger onge schikt zou maken om buiten de vesting Holland op te treden en derhalve ongeschikt om aan de aangegeven doelstelling te vol doen. Ook een reorganisatie,, welke, zonder uiteindelijk tot een verzwakking te leiden, een overgangstoestand zou scheppen van mindere paraatheid, zou de regecring bij den. huidigen internationaal-politiekcn toe stand niet verantwoord achten. Het behoeft verder nauwelijks betoog, dat dc algemeene verhooging van het Euro- peesche bewapeningspeil de regeering er toe verplicht bijzondere aandacht te schen ken aan de kwalitatieve waarde van de weermacht, in het bijzonder wat betreft geoefendheid, samenhang en matcrieelvoor- ziening Dit alles staat in geenerlei verband met de actie, welke, vooral in de zuidelijke pro vinciën, is en wordt gevoerd om te geraken tot versterking van onze weermacht. De regeering heeft die bezuinigingsvoor stellen overgenomen, welke de weerkracht niet zullen aantasten, ten deele zelfs zul len verhoogen. Dit zijn: de invoering van het capitulantenstelsel, de afschaffing van een deel der burgercorveeërs en van het vooroefeningsinstituut. Een ontwerp-capitulantenwet heeft het departement van defensie verlaten en zal zeer binnenkort een punt van bespreking uitmaken in den ministerraad. Het overnemen van de taak van een deel der burgercorveeërs door een evenredig uit gebreid contingent dienstplichtigen, hetwelk voor eerste oefening onder de wapenen is, zal, gecompenseerd door een eenigszins ver lengden duur van deze oefening, de 'geoe fendheid van de dienstplichtigen in geenen deele zal schaden. Opgemerkt wordt, dat de ministers van justitie en van binnenlandsche zaken een ontwerp van wet houdend verbod van ean deelneming aan particuliere milities voor bereiden. Princess bieden U comfort en elegance. 0e beste hulp voor gevoelige voeten. VAN BLADEL WAALWIJK Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Bit I De memorie van antwoord van de itgeering op dc algemeene beschouwingen van de Tweede Kamer over dc Rijksbegrooting 1935. Aanpassing aan dc gewijzigde economische omstandigheden in snel tempo is geboden. De „Uiver" is gisterenavond <e Melbourne ge start voor een rondvlucht over Australië, op de tvTugwcg naar Nederland. BIz. 2 Hongarije zondebok voor den aanslag te Mar* seille. De kerkvervolging in Mexico. Sir Philip Sassoon over de ontwikkeling van de Britsche handelsluchtvaart na dc Nederlandsche vlucht naar Melbourne. Fransche geruchten over een Duitschen Putsch in het Saargebicd. Japan wijst de protesten inzake het oliemonopo- lie af. Een nieuwe clearingwet, houdende nieuwe re gelen <ot afweer van nadeelige gevolgen van be perkende bepalingen inzake het internationale be talingsverkeer. BIz. 3 Dc Nederlandsche motorboot Jupiter" uit Delf zijl die naar Noorwegen onderweg was, is op de Noord&e door de bemanning verlaten. Een Duitsche politiekruiser heeft hen te IJmuiden aan gebracht. De betalingsmoeilijkheden met Duitschland. In bepaalde gevallen kunnen voorschotten voor ge blokkeerde vorderingen worden verstrekt. Het Internationaal damtournooi te IJmuiden. BIz. 5 In dc gisterenavond gehouden zitdag van dc Amsterdamsche gemeenteraad kwam dc loonkwes- üe weer aan de orde. BIz. 9 De kerkstrijd in Duitschland. Geruchten ove? het in ongenade vallen van Dr. Muller. Naar en in Zuid-Afrika V. Reisbrieven van Prof. Dr. V. Hepp. CHEMISCH REINIGEN VERVEN 't beste op dit gebied Het gele gevaar Iemand, die welbewust teekent. Op verzoek van den schrijver, den heer v. d. Niet Dzn. te Noordwijk Binnen, lid an de Ned. Chr. Land arbeidersbond aldaar, de el en wij mee, dat hij welbewust geteekend heeft op de lijst van het N.V.V., niet, om dat hij de principes van het N.V.V. voor staat, maar om de praktische beteekenis. Hij is ook lid van de Ger. Ver. voor daad werkelijke Vredesactie en als de S.D A.P. met lijsten werkt voor Nat. Ontwapening, dan teekent hij daar ook op, al heeft zijn anti-militarisme een andere grond. Wanneer het C.N.V. een petitionnement had opgezet, zou hij op die lijst geteekend hebben, maar van die zijde verwacht hij zoo iets niet. We hopen, dat de roode pers dit bericht niet over het hoofd zal zien; het is we verklaren het met de hand op ons hart het eenige yan dien aard dat we schrifte lijk, mondeling of telefonisch kregen. Zei, zullen we van deze onorganisatorische daad hier niets zeggen; we hebben dat elders vol doende gedaan. We waardeeren het intus schen. dat de schrijver, die als abonnè van ons blad teekent het kan hebben, dat een andere meening verdedigen dan zijne en dan niet kwaad wegloopt, zooals sommigen. We hopen, dat de stage lezing van ons blad hem tof een andere overtuiging brengt en hebben een vaag vermoeden, dat de wij ze, waarop de roode pers dit bericht uit buiten zal. hem wel tot nadenken zal bren gen. NED. ZAAKGELASTIGDE TE DJEDDAH zaakgelastigde der Nederlanden te Dled- dah. de hec-r C. Adriaanse, is van vorlof od zHu standplaats teruggekeerd. P De „Uiver" gaat Melbourne verlaten Rondvlucht over Australië Donderdagmorgen (d.w.z. Woensdagavond Amsterdamsche tijd) zal de „Uiver" starten voor een rondvlucht over Australië. Par- mentier en Moll zullen kalm vliegen. Het toestel vervoert 14 passagiers en zal zich eerst naar Canberra begeven. Op 8 Novem ber zal de „Uiver" te Batavia arriveeren. Zooals men weet ligt het in het voornemen op 17 November a.s. te Amsterdam aan te komen. BATAVIA, 1 Nov. (Aneta) De totale in zameling bij de K.P.M. te Batavia ten be hoeve van een huldeblijk voor hen, die de „Uiver" te Aibury hebben bijgestaan, be draagt rond 4500.— De directie der K.P.M. zal de initiatiefnemers in staat stellen, hun huldeblijk persoonlijk aan te bieden, door hun gratis passage naar Australië te ver- leenen. Geyssendorffer c.s. Naar wij vernemen zullen Geyssen* dorffer, Asjes en Pronk terugkeeren met, de „Johan do Witt, welke boot op 14 November uit Colombo zal vertrekken. De scheepvaartmaatschappijen hebben da sympathieke gedachte gehad aan de beman oing van den Panderjager vrij vervoer eerste klasse, hetzij per Dempo of Johan de Witt, naar Nederland aan te bieden. De werkloosheid Stijgende cijfers Op 13 October stonden bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling 313.926 werk- loczen ingeschreven; op 29 September wa ren er bij deze instellingen 309.430 werk- loozen. Het aantal werkloozen is dus ver meerderd met 4-196. In vergelijking met het overeenkomstige tijdstip van het vorig jaar wijst het aantal bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven werkzoekenden een stijging aan van rond 19000 personen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1