iMittnrr ^riïtsdjr (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken BINNENLAND. abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waai een agentschap gevestigd is £35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending450 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad V[, cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5313 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 31 OCTOBER 1934 15e Jaargang gfotoertentieprijjcn: Van I tot 5 regels1.17 Elke regel meer 0.22'/i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.17 '/i Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend f 0.10 DE MISLEIDENDE ACTIE Verschillende bladen zijn de laatste da gen in beweging gekomen tegen de mislei dende actie van het N.V.V.; de weerslag er vVan vindt men dagelijks in de roode pers. Met eenige voldoening leiden we daaruit af, dat wij niet do laatste waren, die een waarschuwende stem lieten hooren, maar de ziedende woede der roode pers bewijst ook, hoezeer onze pijlen doel getroffen heb ben. Immers, nooit schreeuwt en scheldt men aan die zijde harder, dan wanneer iemand de S.D.A.P. op de likdoorn der reclame We zouden volstaan hebben met het op nemen van enkele frappante berichten over dit gedoe als de manier, waarop de roode pers tekeer gaat, niet tot een enkel woord yan verweer noopte. We laten de aanval op de Christelijke vak beweging, die zelf niets doet dan berusting prediken en ondertusschen de N.V.V.-actie belemmert, voor wat zij is. Wij verklaren al leen: van de berusting, welke wij prediken, verstaat men aan die kant niets! Maar we protesteeren er ernstig tegen, dat de roode pers, die over ons en anderen spre kend, haar artikelen rijkelijk lardeert met woorden als „vcrdachtmaken", kleineeren, lasteren enz. enz.", dat zij zich zelf tegen over ons aan dit kwaad schuldig maakt. In één adem worden wij en het „Fries'ch Dagblad" uiterst roekelooze bladen genoemd, die hopen de arbeiders te bedriegen en die de eischen, welke het N.V.V. aan de regee ring stelt, bestrijden en die niet begrijpen, dat deze eenvoudige en rechtvaardige 'eischen de arbeiders uit het hart zijn ge grepen." Wij tarten de roode pers uit onze artike len een citaat te halen, om deze beschuldi ging waar te maken. Al willen wij dan niet van eischen spreken, over de wen- schel ij kheid van wat het N.V.V. vraagt, moeten we het eerste woord van critiek nog schrijven. Aan welke kant zit nu de „verdachtma king"? De woede van de roode pers is ook zeer grimmig ontstoken, omdat wij „een ano nieme inzender lieten verklaren, dat hij door een huisbezoeker misleid was"; en dat wij toen, zoo heet het verder, „den man d9 raad gaven dit aan de' rogeering mee te deelen." Men begrijpt, de nadruk moet hier vallen op anoniem; de lezer der roode pers trekt onmiddellijk de conclusie, dat wij het verhaaltje maar verzonnen hebben; we lie ten iemand maar wat verklaren. Wij weten niet of deze methode bij de roode pers gebruikelijk is; wij kennen ze niet We hadden in bedoeld stukje de naam niet behoeven weg te laten; de schrijver tee- kende voluit met naam en adres. En hij was niet de eenige, die schreef of telefoneerde. Maar we weten zoo'n beetje wat er in de arbeiderswereld te koop is en dat ons blad beter de verantwoordelijkheid kan dragen dan een bepaald persoon. Onze lezers, die ons met mond en pen inlichtingen gaven en vroegen, mogen oordeelen tusschen ons en de roode pers, die over verdachtmakin gen klaagt, maar zelf insinueert. Ondanks dat, zullen we doorgaan te waar schuwen, al doet die pers nog zoo kwaad aardig en wij blijven het petitionnement waardeloos noemen, precies als dat te gen de Vlootwet. Van de zorgvuldigheid om alleen meerderjarigen te laten leekenen en na eerlijke voorlichting, gelooven we niets. Men laat rijp en groen teekenen en mis leidt de schare door pastoors en dominé's - bij uitzondering! als getuigen aan t* yoeren. Op een andere plaats in ons blad zullen we maar weer een paar staaltjes geven en voorts de roode pers stil laten razen. Men weet nu eenmaal welk dier de ros kam vreest. EEN GOEDE NOOT Van vrijzinnige, doch vooral sociaal-demo cratische zijde, worden ons d.w.z. de Christelijke partijen in de laatste tijd zon derlinge eischen gesteld, met name wat be treft de arbeid der gehuwde vrouw in over heidsdienst. Onzerzijde is dit kwaad om principieels redenen steeds bestreden. Echter, tot een wettelijke regeling kon het niet komen. In sommige gemeenteraden werden werende bepalingen vastgesteld; in 't algemeen ble ven ze uit. Thans echter vormt de bittere werkloos heid een sterke stimulans en een der ge volgen daarvan is het voorstel der regeering om de huwende onderwijzeres te ontslaan; de reeds gehuwde onderwijzeres, ook al is ze geen kostwinster wordt gehandhaafd. Natuurlijk juichen wij deze maatregel der regeering toe. Maar dat wordt ons kwalijk genomen. Eigenlijk zou men van ons willen vergen, dat wij zouden zeggen: non tali auxilio: met hulp der crisis willen we on* doel niet bereiken Dat is toch wel wat veel gevraagd. We kunnen niet verder gaan dan verklaren: nu de werkloosheid een exponant zet op onze overtuiging, zullen we dankbaar de hulp aanvaarden van hen, die niet op principieels maar op practische gronden naast ons gaan staan. Hoewel minister Marchant ook in dit opzicht niet vreest zijn meening te zeggen. Immers, hij verklaart dat de overheid, ook zonder „crisis-motieven", het recht heeft om te weigeren gehuwde onderwijzeressen in dienst te houden en wel op twee gronden: ten eerste, omdat het gezin en ten tweede, omdat het onderwijs er onder lijdt Het is echter een al te zonderlinge eisch om van ons te vorderen, dat wij nü tegen het ontslag zouden zijn of onze pogingen in dit opzicht zouden staken. Dat ware zondige verdraagzaamheid. Hetzelfde zou gelden van onze houding, als we op zij gingen voor het dreigement, dat men nu niet zal huwen, maar in concubinaat zal gaan leven. Men dwingt er immers de menschen toe, zoo roept menig doctrinair sociaal-democraat uit, en gij bevordert met uw verbod dus de „onzedelijkheid". (Meestal schrijft men dat laatste woord tusschen aan halingsteekens!) Een afdoend antwoord geeft minister Marchant in zijn verdediging en dat is een zeer goede noot in dit stuk: „Voor de dreiging van concubinaat zal geen regeering kunnen wijken. Zij kan daarin nimmer aanleiding vinden om voor een overigens wenschelijk geachte regeling terug te deinzen. Dat de wetgever het leven in concubinaat onder ergerlijk levensge drag heeft willen begrijpen, kan niet wor den betwijfeld. Het verkrijgt allerminst een accent van verschoonbaarheid, indien het plaats vindt om een wettelijk voorschrift te ontduiken." Afgedacht van alle andere desiderata kan een scherpzinnig jurist er niet anders over denken. Wie kwaad doet om een wettelijk voorschrift te ontduiken, zondigt dubbel. Eerst tegen het gebod der zeden zelf, daar na tegen dat der overheid. Verschoonbaar is het dus nooit. Wat zou men zeggen van den rechter, die den dief vrijsprak, omdat deze dreigde bij veroordeeling de bezitting van den-bestolene in brand te steken? Zoo staat het ook met deze dreiging. Er zal te. scherper controle noodig. zijn; maar het wettelijk voorschrift blijft gehandhaafd Wij betreuren het natuurlijk, dat de crisis deze maatregel zoo dringend noodig maakt: maar anderzijds accepteeren we dit gevolg met dankbaarheid. Later zal wel blijken, dat crisis-zegen ook waarde heeft. Officieele Berichten BURGEMEESTERS Ejj Kon. besluit is met ingang: van 15 Nov benoemd tot burgemeester van de Gemeent: dr K A C M van Grunsven; ueuleenu n F. J. Crusio op ztfn verzoek met in gang van 15 Nov. eervol ontslag verleend al: einde™eeSter semeente RucPhen en Voren emeester der gem. an de Veerdonk. CENTRALE COMMISSIE VOOR DE STATISTIEK Bü Kon. besluit is de heer dr Ph. J. Ider burg, hoofdcommies bü het Centraal Burea voor de Statistiek, benoemd tot secretaris va de Centrale Commissie voor de Statistiek. :Un verzoek met ingang van 1 Jan. 1935 eor- .'ol ontslag verleend uit "s Rijks dienst, onder dankbetuiging voor de belangrüko diensten aan den lande bewezen. VOOGDIJRAAD DEN HAAG Bij Kon. besluit is aan dr A. H. Ph. Augustiln opzUn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Voogdijraad te Den Haag. onder dank betuiging voor de als zoodanig bewezen dien- CONSULAIRE DIENST tal op Donderdag 1 Nov. niet plaats hebben. EERSTE KAMER Gisteravond om half 9 hield de Eerste Kamer een korte vergadering. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten om onmiddellijk na de openbare ver gadering in de afdeelingen te onderzoeken de wetsontwerpen: aangaan van een of meer geldleeningen ten laste van Ned. Indië; wijziging van de Ned. Ind. conversie- Lceningwet 1934 en bekrachtiging an een Indische ordonnantie betreffende wijziging van het tarief van uitvoerrechten. Daarna, niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering verdaagd tot heden morgen 11 uur. De Graal te Haarlem had, zooals de laatste ja ren gebruikelijk is. vergunning verzocht op 31 Oc tober een optocht door de stad te mogen houden. De protestantsche kerkgenootschappen hebben zich tot den burgemeester gewend ten einde te krijgen, dat voor dezen optocht geen toestemming zal worden verleend in verband met de viering den Hervormingsdag. De burgemeester heeft daarin aanleiding ge den den optocht.van de Graal niet te laten door gaan. DE „U1VER" OP DE THUISREIS Eerst 8 Novemcber Naar wij vernemen, wordt de Uiver niet Donderdag a.s. te Soerabaja ver wacht, doch Donderdag 8 November. Ontvangst der bemanning door de G. G. BATAVIA, 31 Oct. (Aneta). Naar Ane- ta verneemt zal, indien de tijd dit toa- laat, de bemanning van de Uiver bij het verblijf in Ned.-Indië door den Gouverneur-Generaal op het paleis te Buitenzorg worden ontvangen. De Aneta-correspondent te Melbourne geeft een van de mannen van de „Uiver" vernomen relaas over hun reis door. Wij zullen er enkele trekjes uit meedeelen Het begin van het interview stemt geheel overeen met wat we van piloot Viruly in de V.U.-vorgadering te Rotterdam hoorden: de vliegers weten eerst eigenlijk niet op de vraag, hoe de tocht geweest is, te antwoor den: „Het is alles zoo gewoon, zoo normaal geweest". Net een gewone Holland-Indië- vlucht. .Prachtig weer en geen moeilijk heden- Dat is de samenvatting van de be levenissen". Zij vertellen dan van de vrij eentonige reis. Ja, Batavia met zijn glorieuze ont- vangst, maakte een uitzondering. In Australië kwam de tegenslag. „De elementen deden nu een laatste hard nekkige poging om zich tegen de overwin ning van het luchtruim door de Hollanders te verzetten. Het onweerde voortdurend en op de hevig ste wijze, waardoor radiocommunicatie on mogelijk werd gemaakt. Wij stegen met de „Uiver" tot op een hoogte van 15.000 voet, doch werden ook hier nog door de elemen ten achtervolgd, want de op die hoogte op tredende aanzetting van ijs op de vleugels noodzaakte ons om weer lagere regionen op te zoeken. Wij waren nog 200 mijl voor het eindpunt en toen moest de .Uiver" weer naar bene den, terug naar Albury, om grondzïcht te krijgen. Wij poogden nog met onze machin9 onder liet wolkendek tusschen de bergen door Melbourne te bereiken, doch de ele menten hielden niet op ons te bestoken en zetten de strijd voort. Een hevige slagregen gepaard met hagel, sloeg ons als het ware' met blindheid. Het zicht minderde sterk en" dwong ons tenslotte onverbiddelijk omtcru^" te gaan. Parmentier en Moll vertellen dan hoe zij besloten om te Cootamundra te landen, maar hoe voor zij aan dat plan gevolg konden geven, Albury alweer zichtbaar werd. Hier deed zich een wonderlijke aanblik voor. De stadslichten seinden, zij gingen uit en aan, zij seinden in morse-taalWij zagen het race terrein afgeteekend en sterk onze aan dacht trekkend door de verlichting van een massa auto's, welke, naar wij later met dankbaarheid vernamen, door bemiddeling van de radio-omroep waren opgetrommeld. Dat. vervolgt Parmentier. deed ons beslui ten. om, ten bate van post, passagiers en reputatie, voorloopig de strijd maar op te geven. Wij wierpen parachutefakkels uit en konden door deze verlichting van weers zijden, èn van de grond èn van ons eigen vliegtuig uit, de „Uiver" behouden neerzet ten. Onze eerste behoefte, na deze strijd, en onze bp.houden landing, was: contact met Holland. Zoo spraken wij dus met onze betrekkin gen in het oude land, maar na deze ver kwikking werden,wij door de slaap over mand. Het terrein was drassig en de „Uiver" zakte weg in den doorweekten bodem. Maar de. bevolking van Albury deed wat zij kon om hulp te verleenen. Men haalde de „Uiver" uit den modder, legde plan ken neer om den ondergrond te verstevigen en zoo konden we na acherlating van post, passagiers en twee leden van de bemanning weer weg. De ..Uiver" startte vlot, passeerde een uur later de einriüjn en landde onder da verend gejuich als tweede in den grooten wedstrijd, met de zekerheid, dat Australië, Indië en Holland dit moment met ons in volle intensiteit doorleefden. EEN RADIO-HULDIGING Met medewerking van het Philips Con cern zal Mariette Serlé Zaterdag via de korteg°lf-zenders van Phohi (25.57 Mr.) en P. C. J. World-Broadcast (19.71 Mr.) de be manning van de Uiver hulde brengen in een gedicht van George Kettman Jr., getiteld Hulde der Vrouwen. Uitslag Radio-prijsvraag In verband met de vele aanvragen om trent den uitslag van de N. C. C.-prijsvraag, deelt het Nationaal Crisiscomité mede, dat aan alle prijswinnaars persoonlijke mede- decling zal worden gedaan omtrent den door hen getrokken prijs. Publicatie der na men van de prijswinnaars kan worden ver wacht tegen Vrijdag 2 November a.s. Een lijst zal ter inzage liggen op het bureau. Kneuterdijk 20, terwijl na toezending van 10 cents lijsten verkrijgbaar zullen worden gesteld. Nederlandsche Roode Kruis Jhr. Mr. Sandberg van Boelens gaat heen. In verband met zyn benoeming tot Chef van het Kabinet van de Commissaris dei- Koningin in de provincie Zuid-Holland heeft Jhr. Mr. R. Sandberg van Boelens ontslag aangevraagd als secretaris van het Nederlandsche Roode Kruis. Als waarnemend secretaris treedt- op de vroegere secretaris Jhr. H. B e e 1 a e van Blokland. Aan den Ambtenaar in Algemeenen Dienst, de heer B. W. de Kanter, is de titel toe gekend van Administrateur by het Hoofdbe- ■c'1"'4" Ronde Kruis, kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Holland: DEVENTER Haring naar Duitschland Geen deviezen in October en November. Naar ons van officieele zijde wordt mede gedeeld zijn de met de Duitsche Regeering overeengekomen waarde-contingenten voor den uitvoer van versche haring naar Duitschland, waarvoor bereids deviezenver- gunnirigen en bindende toezeggingen zijn verstrekt, voor de maanden October en No- ember, uitgeput. Dientengevolge kan bij nieuwen uitvoer van versche haring gedurende genoemde periode niet meer op uitreiking van devie- zenvergunningen of bindende toezeggingen worden gerekend. Het valsche petitionnement Hoe men namen verzamelt. Dezer dagen spraken we een winkelier an roomschen huize, die ons vertelde huis bezoek te hebben gehad van rowde propa gandisten. Hij moest en zou teekeuen. want was toch ook in 't belang der winke liers. als de werkloozen meer geld besteden konden. „Overwegend bezwaar om te teekenen had ik niet", zei hij, „maar 't was mij niet ge heel duidelijk van wie de actie uitgaat en daarom weigerde ik voorloopig. Een paar dagen later k'-eeg ik als lid van het bestuur der roomsch-kath. middenstandsvereeniging hier ter plaatse een stapel circulaires van het N.V.V. met het verzoek, daarmee pro paganda te maken onder mijn medeleden. Ik weet niet of men soms iets van boycot of iets in den zin heeft, liet hij er op vol den Wij verklaren nadrukkelijk, dal wij deze „veronderstelling" niet uitlokten en wij on derschrijven ze ook nog niet Maar het tee kent wel de indruk. Nu een ander geval, dat we geven in de vorm, zooals het ons gemeld werd. Een jonge zeeman, die vorige week met een logger te Vlaardingen binnenkwam, deelt ons het volgende mee: ""e waren nog maar net aan de wal toen een heer naar ons toekwam met de g of we voor verhooging van steun aan werkloozen waren, en zoo ja of we dan en teekenen wilden. Op de vraag van ie de actie uitging werd geantwoord: „Van de Vakbonden" en medegedeeld werd: de predikanten teekenen ook. Onze zeeman, niet wetende uit welke hoek dat kwam, teekende. Thuiskomende te M. las hij in „De Rotterdammer" van wie bovenvermelde actie uitging en be greep hij, dat hij er in gevlogen was. De volgende dag zag hij te V. den hem onbekenden heer, deelde hem kort en goed mede, dat hij hem bedrogen had en eischto dat zijn handteekening zou worden door gehaald. Maar meneer had die lijst niet bij zich en zou nog wel eens zien. Zóó verkrijgt men, onder valsche voor stelling, handteekeningen. En terwijl we het bovenstaande corrigee- ren ontvangen we een brief uit Capelle a.d. IJsel met ingesloten een circulaire (het gele gevaar), waarin gevraagd wordt of d. dominé's bedoeld hebben voorganger der SD.A.P. te worden en met de mededeeling, dat de schrijver ook geteekend heeft, „onwe tend en door bedrog". In een te Breda gehouden vergadering van den Bond van leerkrachten bij het Nij verheidsonderwijs heeft Minister S10 t e- maker de Bruine het woord gevoerd en gezegd, zich te willen beraden, of voorzie ning in de onvoldoende kennis van vrouwen op het gebied van voeding en spijsbereiding, van naaien en herstellen, uitvoerbaar zal zijn. Ondertusschen is reeds voortreffelijk werk gedaan om de huisvrouwen voor te lichten inzake goedkoop huishouden. Spr. denkt daarbij aan wat reeds deden dc Ned. Vereeniging voor Huisvrouwen en directri ces en leeraressen bij het huishoud- en land bouwonderwijs. De Minister deed een beroep op de vergadering, om propaganda te ken voor een meer doeltreffend gebruik van het inkomen van het huishouden, door ken nis te verspreiden over goedkoope berei ding van voedsel en goedkoope m ar dege lijke kleeding. Bij een bespreking van de vraag, in hoe verre het nijverheidsonderwijs voor meisjes een taak had te vervullen, richtte mej. Heyermans, directrice van de Arbeids-vrou- wensehool te Rotterdam tot Minister Mar chant het verwijt, dat door zijn toedoen duizenden kinderen de nijverheidscholen niet meer konden bezoeken. Ware Minister Slotemaker de Bruine Minister van Onder wijs geweest, aldus deze spreekstex-, dan zou zoo iets niet gebeurd zijn. Minister Slotemaker de Bruine echter ont kende dit ten sterkste en toonde zich over de uitlating van deze spreekster eenigszins ontstemd. BOOTTREIN M.S. „BALOERAN". De speciale trein, aansluiting gevende up het op 2 Nov. a.s. van Marseille vertrekkend m.s. „Baloeran", zal den len Nov. om lö.C" van Den Haag H.S., om 16.28 van Rotte dam^D.P. en om '17.22 van Roosendaal ve, NOVEMBER-ACTIE C.N.V. 172 propaganda-vergaderingen Wat verkregen werd De weg voor ons Het Christelijk Nationaal Vakverbond or ganiseert in de maand November opnieuw een groot aantal .propaganda-bijéenkomsten. Van 1 tot 16 November a.s. vinden in 172 plaatsen die bijeenkomsten plaats. In elke verga dei'ing treden twee sprekers namens het C.N.V. op met de onderwerpen: „Wat verkregen werd" en „De weg. voor ons". Daarnaast spreken als i-egel een of twee pi-edikanten een openings- of een slot woord. Voorts worden de bijeenkomsten op geluisterd door muziek, zang of declamatie. Ter ondersteuning van deze actie wordt een propaganda-plaat in twee formaten be schikbaar gesteld, terwijl ter uitreiking aan niet- en verkeerd-georganiseerden twee bro chures worden uitgegeven. Die voor de vol wassenen is getiteld: „Tot medewerking ge- roepen"; die ten behoeve van de jeugdige werknemers draagt het opschrift: „25 jaar Christelijke Vakbeweging, ook voor U!" Op onderstaande data worden de bijeen komsten gehouden in de plaatsen achter deze data genoemd: Donderdag 1 November: Axel, Goes, Heerlen, Hoek, Koudekerke (Z.), Krab bendijke, Middelburg, Oostkapelle, Souburg, Terneuzen, Vlissingen, Workum, Zaamslag. Zierikzee. V r ij d a g 2 November: Breda, Dintel- teloord, Dinxperlo, Doetincliem, Eindhoven. Fijnaart, 's-I-Iertogenbösch, Klundert, Mid- delharnis, Oud-Beijerland, Raamsdonksveer, Sprang-Capelle, Zaandam. Maandag 5 November: Alhlasser- dam, Barend recht, Dordrecht, Dubbeldam, Gorinchem, 's-Gravendeel, 's-Gravenzande, Hoorn, Leerdam, Maassluis, Noordwijk. Pernis, Ridderkerk, Rozenburg, Schiedam, Sliedi-echt, Vlaardingen. Din s da g 6 No vember: Alphen a. d. Rijn, Apeldoorn, Arnhem, Ede, Elburg, Eist, Hattum, Naaldwijk, Nunspeet, Nijmegen, Wapeningen, Winterswijk, Zetten, Zutphen, Zwijndrecht. W oensdag "7 November: Alkmaar, Bussum, Katwijk, Koudekerk-Hazerswoude, Rijswijk (Z.-H.), Wortnerveer. Donderdag 8 November: Aalsmeer, Amsterdam, Bergen op Zoom, Broek op Langendijk, Enkhuizen, Haarlem, Haarlem mermeer, Den Helder, Hilversum, Velp, Venlo, Warmond, Wassenaar, Woerden. Vrijdag 9 November: Aalten, Amersfoort, Baarn, De Bilt, Bunschoten, Ermelo, Gouda, Huizen, Leiderdorp, Medem- blik. Moordrecht, Serooskcrkc, Uithoorn, Urk, Weesp, IJmuiden. De leden van het C.N.V. kunnen bij do Christelijke besturenbonden gratis exem plaren ki*ijgen van de reclameplaat om die voor de vensters van hun woningen op te hangen. Voorts zijn op alle plaatsen mede werkers noodig voor de verspreiding van de propaganda-lectuur en het huisbezoek. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 Gisteravond heeft de Eerste Kamer een korte -er ga dering gehouden. Blz. 2 Weinig kans op overeenstemming in de vloot- kwestie. De contingenteering van steenkolen Maandag is in Den Haag, naar het „Hbld." meldt, een bespreking gehouden van de contingenteeringscommissie met bo langhebbenden, betrokken bij een ver scherpte steenkolencontingenteering Alleen de vei-tegenwoordigei-s der mijn- directies, der mijnwerkersorganisaties en van de R.K. Werkgeversverecn. waren vóór het verscherpen der contingenteering, de andere belanghebbenden waren er tegen. Een der aanwezigen oordeelde zelfs, dat het beter was, de mijnen maar dadelijk te slui ten, dan de contingenteering te verscher pen. Men kantte zich niet alleen tegen een verder gaande contingenteering maar ook tegen de bestaande. De eindbeslissing ligt intusschen bij den ministei', die door de genoemde commissie van advies wordt gediend. Prof. Taverne contra Minister Marchant „Waarvoor wij strijden* Prof. mr. B. M. Taverne, raadsheer in de Hooge Raad en voorzitter van de „Nat. Ver eeniging voor Orde en Eenheid in de Schrijf taal" zendt ons een artikel over „Minister M' chant en de Spelling". De schrijver zegt hierin, dat bij den Minister van eerbied voor eerlijken tegenstand niets is te bespeu- ï'en. Komt liet, aldus de schrijver, nu nim mer eens bij den Minister op, dat, buiten het kamp ^an zijne medestanders, onderge schikten en vleiers, de bewondering voer deze strijdwijze ten eenenmale afwezig is. In een interview heeft de Minister iets gezegd over de actie van prof. Taverne. Weel was het er, aldus de schrijver, absoluut naast, op voor ieder controleerbare wijze absoluut naast. „Tegensj raak, zoo vervol"' v;. baat we; nig, tenzij men nu langzamerhand gaat ii: zien, dat vele feitelijke beweringen van dei Minister het kenmerk var onwaarschijr lijkheid in zich dragen. Tk bepaal mij er du hier maar toe, te stellen, dat 's Minister mededeeling omtrent hetgeen ik zoud hebben geschreven van a tot z onjuist is. Ik herhaal, wat ik vroeger ï'eeds schreef, spot en I10011 zijn machtige wapenen, maar het wel eens kunnen zijn, dat 's Minisï strijdwijze op den duur faalde". Prof. T. meent, dat het buitenland ons uit lacht! Wannepr zullen toch, zoo schrijft hij, degenen die de macht hebben om deze heilloozc maatregelen terug te dringen, schellen eens van de oogen vallen? „Wij strijden voor de taal van de Troon rede". „Wij eischen ook voor de schrijftaal als zoodanig eerbiediging van hare rech ten". „Wanneer wat God verhoede dc Regiering de rampzalige plannen van Mi nistcr Marchant mocht volgen, zal II. M. de Koningin de buigings-n's in talrijke gevallen niet me. mogen uitspreken. Dan zal m met Minister Oud moeten spreken v«u een crisis van die aai-d, dan zal men niet pfbriivpf, en dus 00V Voornaamste Nieuws. De kerkvervolging in Mexico. IJsland door zwaren storm geteisterd. Blz. 3 In Den Haag is oVerlcden Ds. C. Ferguson, Ned. Herv. predikant aldaar. Dr. Jager, de rechterhand van de Duitsche rijks bisschop, Dr. Muller, is afgetreden. Hider heeft drie bisschoppen in audiëntie ontvangen. Blz. 5 De Federatie van Boekdrukkerspatroons heeft het 25-jarig bestaan herdacht. Een onderhoud 1riet Minister Steenberghc over de nieuwe maatregelen inzake de zuivel- em vlees ch positie. spreken, in den re "el, aan den hemel, in dien tijd, in dien zin, in welke- geval len talloos velen, vooral bij het ffporticuleei'd spreken, of wanneer iets met nadruk wordt gezegd, de buigings-n duidelijk laten hoo ren". „Waartegen wij vechten? Tegen het abso luut onnoodige van de wijzigingen iu da spelling, tegen het dilettantistische alle- gaartje, dat thans hals over kop bij het oni derwijs is ingevoerd". Prof. T. '-iweert dan dat Minister Mar chant aan zijn vierde spelling bezig is. Naar aanleiding van het feit, dat de Minister een dictator genoemd is, zegt hij: „Vennoede- lijk zal er ee ockase komen van het De partement van Onderwijs, waarbij aan cie onderwijzers en leeraren wordt opgedragen een gewijzigde omsclmjving van het be grip „dictator" aan do kinderen te leereu. Men kan thans alles verwachten". Na nog eenige tijd aldus te zijn doorge gaan, zegt de schrijver met een Duitsch ci taat, dat er voor Nederland maar één weg is „der We? zurück". „Het onderwijs kan dezen terugweg ge makkelijker afleggen dan den weg erheen, want de kleintjes staan met „aap, noot, Mies" nog buiten de spellingquaestie en voor alle anderen is de oude spelling niets nieuws. Hoe dit echter óok zij, niet de Mi nister moet zijn wil doordrijven, maar de wil van het Nederlandsche Volk. de wil dor natie moet worden geëerbiedigd". Hoe men werkt Speculatie op de onnadenkende menigte Van alle kanten waarschuwen de niet- roode-bladen tegen het teekenen op het petitionnement. Zoo schrijft „de Tijd" (r.k.) De misleide en medelijdende vader of moeder, ook in katholieke gezinnen, niet te. best op de hoogte met de kleur van het Nederlandsche Verbond van Vakvereni gingen, zal natuurlijk gaarne zijn hand teekening zetten onder een petitie aan do Regeering, om in de winter wat meer voe ding en dekking en een geldelijk toeslagjo te verstrekkëaan de hulpbehoevende werkloozen, want: ..Landgenooten, van wel ke kleur of richting, van welk beginsel of geloof, van welke stand gij ook zijt". enz. De enscceneering van dit petitionnement is een speculatie t.,j de onnadenkende me nigte voor de aan eigen propaganda den kende sociaal-democratie. Pastoors en do minees worden meegenomen om voor de S.D.A.P. aan de deuren te kloppen. Ook zullen de heeren Albarda en Kupers niet verzuimen, om bij de begrootingsdebatten te paradeeren met het half-.nillioen. dat deze oproep aan de Nederlandsche Regce- ring heeft ondertekend. Uit Oost-lndie DE SALARISACHTERUITGANG DER AMBTENAREN Terugstelling in rang BATAVIA. 30 October. (Aneta). De motie Mo- nod de Froideville. waarbij beoogd werd den ach teruitgang in inkomsten bij terugstelling in rang. tot 35 pet. te beperken, werd door de regeering terug gewezen. Deze motie werd destijds aangenomen tijdens het debat over terugstelkogen van onderwij zers. Bij deze terugwijzing geeft de regeering de toelichting, dat. „ofschoon bij terugstellingen de phase van op-wachtgeld-stelling ontbreekt, deze toch geheel op één lijn valt te stellen met herplaat sing van wachtgelders in een iagere functie". Het ..Bataviaasch Nieuwsblad" wijst op de be denkelijke consequenties welke uit deze toelichting kunnen voortvloeien, ofschoon het blad overigens toegeeft, dat door het volgen van dezen steircgel millioenen kunnen worden bezuinigd. DEN HELDER BEZOEK VAN ZWEEDSCH OORLOGSSCHIP Het Zweedsche oorlogsschip Oscar TI zal van 36 December een niet-officieel bezoek ïan Den Helder en op 8 December aan Vlis- svngeu brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1