TUXIP© VRIJDAG 26 OCTOBER 1934 DERDE BLAD PAG. 9 De Afscheiding van 1834 in haar nationale beteekenis Rede van Prof. C. Gerretson Gisterenavond heeft Prof. Dr. C. G err et- bon in het Klein Auditorium der Rijks universiteit te Utrecht voor de Societas Studiosorum Reformatorum een rede gehou den over het onderwerp: „De fonte liber- itatis". De acte van Afscheiding en Wederkeering van 1834 is, zegt Spr., een der belangrijkste oorkonden niet slechts van onze kerkelijke maar ook van onze nationale geschiedenis: op de Grondwet der notabelen van 1815 vormt zij het eerste amendement van de historische natie. Jammer genoeg is men hij de beschouwing van dit belangrijk feit nog niet ver uitgekomen hoven een senti- menteele verlustiging in de tegenstelling tusschen de arme vervolgde Afgescheidenen en den vervolgzieken Koning. In die beschouwing past dan een voorstel ling van de houding der Regeering, als nog onlangs door Rullman in „Anti-Revolutio naire Staatkunde" is gegeven: „het toepas sen van met geheel andere bedoelingen ge maakte artikelen der Code Pènal, op aan stoken van het Kerkbestuur, op de Conven tikels der vromen was in lijnrechten strijd met de Grondwet". Deze voorstelling is in haar geheel en in elk harer dcelen vol strekt onjuist. Het wordt tijd voor een juis ter. historischer, beschouwing. Naast het [recht der Afgescheidenen, staat het recht der Regeering; men moet beide grondig kennen en nauwlettend afwegen, om tot een zuiver oordeel te komen. Spr. geeft bij zijn beschouwing den voor- tang aan het miskende recht van de Rp- Igeering. Tot juist begrip van haar houding houde ftien in het oog, dat de Afscheiding niet tot de Volkskerk beperkt bleef; men heeft Ka tholieke, Luthersche, Mystieke en Gerefor meerde Afgescheidenen; tegenover de drie eerste groepen had het Gouvernement reeds in 1816 en volgende jaren zijn houding [vastgesteld: zijn standpunt was in 1834 door- deze antecedenten vooraf bepaald. Aan de hand van nieuwe bronnen be- loogt spr. uitvoerig, dat dit standpunt vol maakt grondwettig en wettig was. De maat regelen zelf worden gerechtvaardigd door het gevaar van een nationale beroering in den rug van een leger, dat aan de grens paraat stond voor een nieuwen inval in België. Staats- en Kerkrechtelijk waren de Cock en zijn vrienden er naast. Deze erkentenis doet echter niets af maar Versterkt juist het recht der Afgescheide nen, dat van een hooger orde is, dan het recht, dat in grondwet en wet is neerge legd. De Afscheiding was een typische .^conservatieve revolution" in Burke's zin; daarin ligt haar kracht. Het is goed dat de Afscheiding gekomen is: meer voorzichtig heid zou haar uitgesteld, niet verhinderd hebben; hier botsten twee onverzoenlijke beginselen. Misverstand over wederzijdsche bedoelingen heeft een vlot, glad verloop 'der Afscheiding verhinderd. Tot wegneming daarvan heeft, wat tot dusver onbekend Svas, Thorbecke binnenskamers een stap Prof. Dr C. Gerretson gedaan, die spr. vertelt, niet Groen maar Thorbecke heeft de Regeering de later juist gebleken weg gewezen. De Afscheidingen zijn het eerste princi- pieele verzet der historische democratie te gen de bonapartistische totalitaire staat; wat in de kerk geschiedt wordt later m den staat herhaald. Ook sociaal is de Af scheiding een evenement: de eerste door braak van de census-maatschappij. Op de conventikels zit de edelman naast .Maaike, een h .r, die bij ons nog onder censuur staat", zooals een booze dominee Van Maanen meldt. In de plaats van 'n ge meenschap, waarin het geld scheidt, treedt een gemeenschap, waarin een beginsel rijk en arm vereenigt. Maar welk beginsel verstout dan toch die armen en onderworpenen tot weerstand te gen den Staat? Het is het absolute tn groot- sche beginsel van geloof in de „uitverkie zing door genade": de volstrekte afhanke lijkheid van God, die onafhankelijk maakt van den Staat. Krachtens die afhankelijk heid durft De Cock zijn geliefden Oranje koning de waarheid te zeggen: „Je vader heeft het verknold; maar jij maakt het nog erger. God betere het!" ïs, vraagt spr.. dit beginsel nog levend? Spr. aarzelt soms. Spelen wij, onbewust, er wellicht blindekoe mee? Laat ons oppassen. Eer we 't gisten, zou 't ons kunnen gebeu ren, dat wij, misleid door den blinddoek der macht, instede van onze bruid, de Vrij heid. het „altoos vileinige vel" zouden om helzen van een reactionaire dictatuur a la Van Maanen. In .nieuw gewaad verheft zich de oude vijand: de absolute staat. Voorden weerstand van wat democratisch heet in partijen en instellingen geeft spr. geen rooien duit. Weerkracht ligt slechts in het beginsel der Afscheiding, dat nu ook in Duitschland het vaandel van het verzet op steekt. Zoolang er een kleine harde kern blijft, die gelooft in een hooger gehoorzaam heid dan die aan Caesar, is spr. niet be ducht, dat het geestelijk erfgoed van Euro pa en Nederland zal verloren gaan. De lezing was druk bezocht. Onder ande- m waren aanwezig de eere-praeses van S. S. R., Prof. Dr. A. Noordtzij, en de secre taris van het college van Curatoren der Utrechtsche Universiteit Dr. B. J. L. Baron de Geer van Jutphaas, alsmede afgevaar digden van studentencorpora. De praeses van S. S. R. Utrecht, de heer P. PI at te el. heeft na opening door Schriftlezing en gebed, een openingswoord gesproken, waarin hij erop wees, dat Socie tas Studiosorum Reformatorum interkerke lijk is, en toch de Afscheiding heeft willen gedenken, omdat deze nationale beteekenis heeft en het verzet was tegen de Bonapar tistische staatsinrichting in ons land. Kosten levensonderhoud Aan het driemaandelijksch overzicht van den stand der kosten van het levensonder houd bij arbeidersgezinnen en gezinnen van meergegoeden te Amsterdam, uitgegeven door het Bureau van Statistiek der ge meente ontleenen wij: De indexcijfers der kosten van het levens onderhoud, berekend op de basis van het peil der prijzen gedurende de periode 1923"24 100 en volgens de levenswijze in ditzelfde tijdperk, waren over September 1934: voor arbeidersgezinnen 79.3 tegen 79.2 in Juni jl. en 79.0 in September 1933, en voor gezinnen van meergegoeden 76.2 tegen 76.3 in Juni jl. en 77.4 in September 1933. Op de basis van het peil der prijzen vóór den oorlog 100 waren zij: voor arbeidersgezinnen 140.1 tegen 139.9 in Juni jl. en 139.5 in September 1933 en voor gezinnen van meergegoeden 134.5 te gen 134.7 in Juni jl. en 136.6 in September 1933. Sedert het vorige kwartaal is er dus bij de arbeidersgezinnen een geringe stijging met 0.1 pCt, bij de gezinnen van meergegoeden een geringe daling met 0.1 pCt. Voor de voe ding alleen is de stijging bij de arbeidersge zinnen 0.2 pCt, de daling bij de gezinnen van meergegoeden 0.5 pCL Centr. inkoop en-of prijsregelend optreden door gemeenten In de leven vergadering van 28 Juni 1933 der afd. Zuid-Holland van de Vereen, van Nederlandsche Gemeenten werd besloten het bestuur te verzoeken een commissie te belasten met het onderzoek van het vraag stuk „Centrale inkoop en/of prijsregelend optreden door gemeenten". Als gevolg van deze beslissing benoemde het bestuur een commissie, welke optrent deze aangelegen heid zou rapporteeren. Tot leden dezer com missie werden benoemd de heeren IT. Stule- meyer, burgemeester van Schiedam, P. van Rees J.Wzn., burgemeester van Papendrecht, G. J. J. Pot, secretaris van Gouda, A. van der Wal, referendaris ter secretarie van Dordrecht en K de Boer, secretaris van Hardinxveld. Deze commissie heeft een uit voerig rapport uitgebracht en met de con clusies, waartoe zij kwam, heeft de onlangs te Scheveningen gehouden ledenvergadering zich geheel vereenigd. De afdeeling zal nu ten spoedigste maatregelen nemen, teneinde te geraken tot een centralen inkoop, op de wijze als door de commissie in het rappart is uiteengezet, en tot prijsregelend optreden door de gemeenten. Het bestuur zal daartoe worden bijge staan door een commissie waarin de boven vermelde heeren tot leden zijn benoemd. Do vraag of uitbreiding der commissie wen- schehjk is, wordt nader onderzocht. Het classificatie-stelsel Het be^eekent: fouten v^grooten. We kunnen het classificatie-stelsel in het algemeen allerminst bewonderen; schrijft de r.lt. „Gelderlander". Uitbreiding geven aan dit systeem staat gelijk met een verergering van de fouten, welke het aankleven. een stad b.v. meer of minder dan 100.000 inwoners telt, is allerminst een ge zonde basis voor het trekken van een grens voor standplaatsaftrek. Sommige posten voor levensonderhoud zijn in een groote stad duurder, andere zijn eer goedkooper dan in kleinere gemeen- Bovendien wordt tengevolge van de groote ongelijkheid in belastingheffing in verschillende gemeenten het toch al vrij willekeurige verschil tusschen groote en kleine plaatsen nog ongelijker gemaakt Trouwens ook mei de kosten der nood zakelijke gezinsuitgaven is het niet zoo een voudig gesteld als het op het eerste gezicht lijkt. Daar is b.v. de belangrijke factor onder- wijsgelegenheid. Ook gaat het zonder meer niet op te re deneeren, dat de ambtenaar in een kleine of middelgroote gemeente goedkooper uit is dan in do groote steden. Allerlei facto ren van plaatselijke aard spelen hierbij een rol. welke in een classificatie-stelsel niet tot hun recht komen. Al deze bezwaren worden bij een uit breiding van het classificatie-stelsel nog vergroot inplaats van verkleind. Normalisatie van Limburgsche beken Gistermiddag werd op een terrein, gele gen langs den Napoleonsweg onder de ge meente Grathem (L.), door Z. Exc. Minister Slotemaker de Bruine, de eerste spade in den grond gestoken voor de werk zaamheden ter normalisatie van de beken in Midden-Limburg. Het woord werd gevoerd door Minister Slotemaker de Bruine, oud-minister Bon- gaerts, den Commissaris der Koningin in Limburg en enkele burgemeesters uit na burige gemeenten, die allen wezen op het groote belang van het werk waarmede hier een begin wordt gemaakt. De kist met het lichaam van Generaal Von Kluck, den bekenden leger-aanvoerder uit den wereldoorlog, wordt te Berlijn waar hij stierf op een affuit gezet. De eerecompagnie presenteert het geweer Luit. L. Oosting (links) en kap. De Pauw Gerling in actie tijdens de wedstrijden op den degen, een onderdeel van het 28ste wapenfeest van den Kon. Officierenscherm bond te Breda. De K.L.M. huldigt de Uiver-bemanning met 't hijschen van de vlaggen bij 't Holland-Indië-monument op Schiphol Het Irish Swoop toestel, dat niet werd goedgekeura voor de Melbourne-racewordt startklaar gemaakt. Fitzmaurice wil het record van Scott en Campbell Black breken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9