Bakkertjes VRIJDAG 26 OCTOBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 3 BINNENLAND. Gelijkstelling van Indisch en Nederlandsch onderwijs Gelijkwaardigheid van bevoegdheden Bij de Staten-Generaal is een wetsontwerp ingediend tot aanvulling van de wet, hou dende regeling der voorwaarden tot het ver krijgen van de bevoegdheid van arts, tand arts, apotheker, vroedvrouw en apothekers bediende, zooals deze laatstelijk is gewij zigd bij de Wet van 28 Juli 1933. In de memorie \ati toelichting wordt o.h. medegedeeld, dat sedert de oprichting van de Geneeskundige Hoogesrhool te Batavia er met den meesten ernst naar gestreefd is, het onderwijs aan deze instelling volkomen gelijkwaardig te doen zijn aan bet medisch onderwijs hier te lande. De Indische regeering heeft de tusschen- komst van den Minister van Koloniën inge roepen, met verzoek te bevorderen, dat aan hen, die aan de geneeskundige hoogeschoni tc Batavia het artsdiploma hebben verwor ven, de bevoegdheid wordt toegekend, hiei tc lande de geneeskunst uit to oefenen. Na raadpleging der faculteiten van ge neeskunde, die eenstemmig met het voor stel instemmen, meenen de Ministers van onderwijs en Sociale Zaken, dat er alle aanleiding bestaat, dit in tc willigen. Zij geven daarom in overweging, dat de in art. 1 van deze Wet genoemde hoedanig heid van arts ook verkregen wordt door hen, die aan de geneeskundige hoogeschool het arts-diploma hebben verworven, nadat dit diploma door een der faculteiten der geneeskunde is geviseerd en zij in handen van den voorzitter dier faculteit den eed hebben afgelegd. Op deze wijze wordt vol ledige gelijkstelling verkregen. Op overeenkomstige wijze moeten ook dp Nederlandsche artsen, die zich aan den dienst der volksgezondheid in Ned.-Indië willen verbinden, eerst hier te lande een cursus in tropische hygiëne enz. volgen aan een der bestaande instituten. Aan hen, die aan dezen eisch' niet kunnen of willen vol doen. zal het visum niet verleend dienen to worden. Daarop is in het wetsontwerp als voorwaarde opgenomen, dat het viseeren van de diploma's geschieden zal overeen komstig door den Minister, met uitvoering der wet belast te stellen regelen. Op deze wijze kunnen eventueele bezwaren onder vangen worden. Het Groene Kruis Te Rotterdam is heden gehouden de 38ste algemeene vergadering van de Zuid Hol- landsche Vereeniging „Het Groene Kruis De voorzitter, Dr. J. Ph. E 1 i a s, heeft in de aanvang een uitvoerige rede gehouden waar in hij betreurde de intrekking en verminde ring van subsidies en waarschuwde, dat op deze weg niet verder kon worden voortge gaan dan met aantasting van de volksge zondheid, vooral ten plattelande. De afdee- iingen wekte hij op tot veerkracht, Jhr. Von Fiscnne heeft namens het hoofdbestuur don voorzitter gelukwenscht inet zijn 15-jarig presidium, hem gehuldigd vóór zijn stuwkracht, en hem een herinne- rïngsbord aangeboden. De vergadering heeft daarna staande her dacht Dr. J. v. d. Heulen, do oprichter van de groote afdeeling Barendrccht, te Zeist overleden. Daarna werden de verschillende verslagen pan de orde gesteld. Kerknieuws. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te Leiden, R. Kok te Veenendaal. NED. HERV. KERK Beroepen: Te 'sHeerenberg (toer.) M. C. van Wijhe te Vught. Te Waddinxveen, cand. Aangenome n: Naar Den Hoorn op Texel ;(toez.). cand. G. Moen te Huisduinen. Bedankt: Voor Nieuwe-Tonge, E. V. J- Tapdhen te Waarder (Z.H.). - Voor Huizinge (Gr.) J. v. d. Touw tc Terkaple (Fr.). Voor Bolsward (Evang.) E. Emmen te Nordhorn (Gr.) J. Vroegindewey te Waddinxveen. Te Garde- ten, A. M. den Oudsten te Eliburg. DOOPSGEZ. SOCIËTEIT Beroepen: Te Delft Mej. S. Gooszen, prop. aldaar. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. S. R. Smi 1de is voornemens 2 Dec. a.s. afscheid te nemen van de Geref. Keik van Gees- teren-Gelselaar. om 11 Dec. door Ds. Jac. Andree. van Poortugaal, bevestigd te worden bij de Geref. Kerk van Zeist. De intree heeft 13 Dec. plaats. JUBILEUM Ds. J. C. BRUSSAARD. Het zilveren ambtsjubileum van Ds. J. C. Brussaard, Geref. predikant te Bloemen- daal, is Woensdagavond onder veel belang stelling gevierd in de Geref. kerk. Deeero- voorzitter van het feestcomité, Prof. Dr. H. H. Kuyper, had de leiding van de avond. Hij verwelkomde de aanwezigen (de kerk was ge heel bezet), inzonderheid de Burgemeester, Jhr. Den Tex en de aanwezige predikanten. De verdiensten van Ds. Brussaard;s werk heb ben wij onlangs in deze rubriek in het licht gesteld, zoodat wij thans alleen vermelden, wie er o.a. gesproken hebben. Namens de Kerkeraad sprak de heer Groeneveld. De tenor-zanger Jac. van Kempen zong enkele liederen, evenals het Bloemend. Chr. Koor, onder leiding van de organist, de heer Jansen. Uit de zeer lange rij van sprekers noemen wij E. van Eajk, namens de Kerk van Tienhoven; Ds. IJ. K. Vellinga, namens de Kerk van Meppel; Ds. N. Diemer, namens de classis Haarlem; Ds. L. Hoorweg, namens de Kerk van Haarlem; iMr. A. Honing, namens het Chr. Lyceum; Ds W. Breukelaar, namens de Kerk van Santpoort; Ds. J. C. van Dijk, hamens de Chr. School. Ds. Brussaard, die vele en mooie geschenken in ontvangst had te nemen, dankte voor de hem gebrachte hulde en beantwoordde alle sprekers. In de loop van de avond kwam een telegram binnen van Z.Exc. Minister H. Colijn, die door de Mel bourne-radio-avond verhinderd was om aanwezig te zijn. Ds. P. A. BINSBERGEN f Te Makassar op Celebes is op den leeftijd van 39 jaar overleden Ds. P. A. Binsbergen, predikant bij de Prot. Kerken in Ned. Oost-Indië. De over ledene werd io 1920 candidaat tot den H. Dienst en op 25 Juli 1920 predikant bij de Ned. Herv. Gern. te Leerbroek. Achtereenvolgens diende hij de Ned. Herv. Gem. te Mastenbroek (1923 tot 1928) cn Muiden (1928 tot 1930). Op 30 Oct. 1930 Werd hij predikant te Makassar. Gereformeerde Kerken (in H.V.) De Gereformeerde kerken van Nederland (in H.V.) waren deze week in vergadering bij een te Amsterdam. De classis besloot met algemeene stemmen het voorstel van Ds H. G v. d. Brink niet aan te nemen, omdat de daarin uitgesproken ge dachten aangaande de prediking onder ons vol komen zekerheid hebben. Enkele predikanten werden verder benoemd om samenkomsten te regelen van de predikanten, om meer contact met elkaar te houden voornamelijk in theolo gische vragen en verschillen. De deputaat, die de kerken vertegenwoor digt in de wereldbond van kerken, deelde me de, dat is overgegaan tot de oprichting van een kerkelijke wereldbond, waarvan met be langstelling kennis genomen werd. Bij de be handeling van een gedeelte van het concept nieuwe kerkenordening werd o.a. aangenomen, dat ook vrouwelijke belijdende leden tot het diakenambt toegelaten kunnen worden. Het voorstel van Amsterdam-Zuid om een verzoek tot den minister te richten om als kerken aan vullend te kunnen steunen, zonder dat de over heidssteun dientengevolge wordt verminderd, werd met algemeene stemmen angenomen. Naar aan'eiding van het voorstel Utrecht, om te reageeren op den oproep van den kant van de Gereformeerde kerken, inzake de een heid van alle Gereformeerden, werd uitgespro ken, dat de Geref. Kerken (in H V.) nog steeds echter hun schrijven staan, destijds gericht tot de Synode van Groningen 1927 in welk schrij ven de Geref. Kerken (in H.V.) bereidheid tot eenheid hebben uitgesproken. Naar aanleiding van het voorstel van Een schede werd besloten, dit in handen van finan- cieele fieputaten te geven om op de volgende vergadering advies hierin te geven. Het voor stel van Hilversum om uit te spreken, dat de predikanten zich onthouden van het openbaar propaganda maken voor eenige politieke par tij, werd met zijn toelichting teruggenomen. De volgende vergadering in Maart 1935 zal samengeroepen worden door de kerk van Zaan dam en gehouden worden te Amsterdam Conferentie van garnizoens kerkeraden Donderdag werd te Utrecht een conferentie gehouden van afgevaardigden van kerkera den van garnizoenskerken- Ongeveer 20 kerke raden waren vertegwoordigd. Ds P. Prins, van Deventer, opende op ge-* bruikelijke wijze, en sprak in zijn openings woord naar aanleiding van Psalm 2 over de toenemende godloosheid in ons volksleven. De secretaris. Ds J. Kremer van Ede, bracht verslag uit van hetgeen door het moderamen <n het voorbijgegane jaar is verricht uit naam der conferentie, waaruit wn aanstippen: publi- citeits-arbeid, contact met de Chr. pers, met de N.C.R.V., met de kerkeraden, met de deputa- ten der Generale Synode tot behartiging van de belangen der militairen, met den Raad van leeer- en vlootpredikanten. Dr W- G. Harrenstein van Amsterdam, sprak over de vraag, of de ervaringen in de kazerne iets hebben te zeggen over -leemten in het milieu, waaruit de militairen komen. Gewezen werd op de groote beteekenis van Gods verbondstrouw. Bij de bespreking kwam o.a. aan de orde, het verschil in geloofskracht en -trouw bij ver schillende lichtingen en bij recruten uit ver schillende landstreken, het verschil in Sabbats opvattingen, de verhouding tot Pro Rege, de beteekenis van een goed aantal Geref. kader. de vreesachtige houding bij vele ouders, om bij zee- en landmacht iets te zoeken voor hun jongens. De heer Hereweyer, ouderling te Den Hel der, refereerde over den arbeid der Kerk in onze marine en de beteekenis van den Chr. Marine Bond, welke vanuit Den Helder met Vlissingen, Den Haag, Rotterdam, Curasao en Soerabaya correspondeert en persoonlijk con tact aanknoopt. Gewezen werd op de noodza kelijkheid van elke Kerk, om zich met den Bond in verbinding te stellen. Bij de bespre king kwamen vragen van dezelfde strekking als bij het voorgaande referaat aan de orde. Betreurd werd, dat aan de theologen steeds nog vrijstelling van dienst wordt verleend en dat kerken als Den Helder voor haar te omvangrijken arbeid geen candidaat 'ver krijgen. Mede was aanwezig en voerde het woord, een der deputaten van de geesteUike •erzorging der militairen door de Geref. Ker ken, de heer Geleynse. Bij de rondvraag werden nog allerlei deside rata der kerken genoemd, die door het modera nader onder de oogen zullen worden ge- Kerkopbouw NAJAARSVERGADERIN G Donderdag heeft de vereeniging „Kerk opbouw" te Utrecht haar algemeene najaars- vergadering gehouden. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, Prof. Dr. A. M. Brou wer van Utrecht, mede, dat er in het afge- loopen zomerhalfjaar belangrijke gebeurte nissen zijn voorgevallen. Het reorganisatie- ontwerp is naar de Synode gezonden en deze besloot in Januari er een afzonderlyke ver gadering aan te wijden. De commissie voor Kerk en Theologie is klaar gekomen met een rapport over „De Openbaring", dat spoedig gepubliceerd zal worden. De commissie voor Activeering der gemeenteleden zal spoedig met haar rapport gereed zijn. De commissie voor Kerk en Nationalisme hield een samen- spreking met enkele Duitsche leiders. Over het oecumenisch vraagstuk verscheen van Prof. Dr. J. A. Cramer en de heer W. van der Pol een uitgave: „De eenheid en gescheiden heid der Kerk". Het ledental van de vereeniging groeit. De verhouding met Kerkherstel is er niet op vooruitgegaan, maar deze is thans niet zoo ongunstig als in begin van deze zomer leek. Uitgaande van de Christusbelijdenis: Christus de Heer. zeide Prof. Brouwer, dat er in de vereeniging verschillende meeningen mogen worden verdedigd. Daarom staat de vereeni ging ook een veezijdige Christusprediking voor en brengt dit tot erkenning in de „huis gemeente". Prof. Dr. G. van der Leeuw sprak daarna over: „Waar het om gaat". Spr. wees er op, dat alle geestelijke arbeid in de kerk teruggebracht moest worden. Daarvoor zijn ridders noodig die pal staan voor de Kerk, die tucht en regelmaat weer brengen in de liturgie en in de dogmatiek. Iets soortgelijks vindt men in de Buchmann-beweging, in de Bernenchener-Krais, in de Belijdenis-Synoden. Alles moet gaan van uit het geloof in de Kerk. In de discussie vroeg Ds. N. Fuyt, van Everdingen: Wat bedoelt „Kerkopbouw" Prof van der Leeuw en Prof. Brouwer beantwoor den deze vraag uitvoerig. We kunnen zeggen, was de conclusie. „Kerkopbouw" wil de posi tieve Christusbelijdenis, daarbij aansluitend bij Joh. 17 3: „de door God gezondene". In de avondvergadering sprak Mr. H. F. van (Meer te Amsterdam, voorzitter van de Acti veering-commissie, over: „Onze Activiteit". Daar het rapport van de Activeering-commis sie spoedig zal verschijnen, bepaalde spr. zich tot een opwekkend woord. Vergadering van het Int. Comité Woensdagmiddag vergaderde in besloten samenkomst liet. „Internationaal Comité", benoemd door het te Londen gehouden eer ste Congres van Gereformeerden (Calvinis ten). Van deze bijeenkomst, te Amsterdam gehouden, wordt ons het volgende commu niqué verst rekt De gedelegeerden uit het buitenland be zochten, alvorens de zitting aanving, op uit- noodiging de chemische en physische labo ratoria fier Vrije Universiteit en vergader den vervolgens in het Paedologisch Insti tuut. te samen met het Nederlandsch comi té. Voorzitter van het Free Church College te Edinburgh, terzijde gestaan door prof. dr. V. H. Rutgers, president \an het Neder landsch uitvoerend comité en W. B. Bar- bridge, secretaris van de Sovereign Grace Union en van het Londcnsch internationaal comité. Een zeer groot aantal missives wa ren ontvangen van Calvinisten uit de gehee- le wereld, groot enthousiasme over de con ferentie tot uitdrukking brengende. Een subcomité werd gevormd om zorg te dragen voor spoedige publicatie van het verslag der referaten op het congres gehouden. Het comité bevestigde eenstemmig de beslissing van de Londensche samenkomst (1932) om de basis op welke zulke internationale con ferenties gehouden worden te handhaven, nl.. de erkende nationale Gereformeerde cnn fessies. Regelingen werden getroffen tot het in het leven roepen van nationale comité's, om contact met elkander tusschen de con gressen in, in stand te houden. Een uitnoodiging werd door de Neder landsche gedelegeerden gedaan de Calvijn- herdenking die in 1935 in Parijs gehouden zal worden bij te wonen. En ten slotte werd de noodiging der Zwitsersche afgevaardig den aanvaard om de volgende internatio nale conferentie in Junj 1936 te Genève, de geboorteplaats van het Calvinisme te hou- N'a afloop der zitting werd een door de gedelegeerden zeer op prijs gestelde rond gang gemaakt door hot Paedologisch Insti tuut, zulks onder leiding van Prof. Dr. J. Waterink. Conferentie „Justus"-arbeid De 5e conferentie voor den Justus-arbeid in de Geref. Kerken, stond onder leiding van Ds. J. A Tazelaar, van Rotterdam. Blijkens verslag van den secretaris zijn weder een achttal Geref. (Centra) Kerken overgegaan bet vonmen van een Justus-connmissie welke c< missies zich alle hebben aangesloten bij het Cen traal Verband: Schiedamscheweg 205, Rotterdam. De Justus-lijst is inmiddels te klein geworden om het snel groeiende aantal correspondentie-adressen op tc nemen, waarom dan ook een^nieuwe meei ruimte biedende en van meer modern motief voor ziene lijst binnen den kortst mogelijken tijd aan d< Geref. Kerken in Nederland zal worden toegezon den. Tevens werd besloten een tweeërlei propa ganda-folder tc verspreiden waarop in het kort samengevat de Justus-anbeid alsmede de benoodig- de adressen zijn aangegeven, een en ander ten ge rieve van belanghebbenden, als studenten, militai ren. kantoor- en handelsbedienden, verpleegsters, dienstboden e.a. in den meest ruimen zin. Inmiddels is aan alle Geref. Kerken in Nederland verzocht een Justus-correspondent ter plaatse aan te stellen zulks met verwijzing naar de uitspraak vat Generale Synode van Middelburg: ,,dat de Jushis- act:e, \fojl ze vele jeugdigen vooral van groot kan zijn, allen steun verdient", en zij dezen arbeid in de medewerking aller kerken aanbeval. Uit den ingekomen en nog steeds inkomenden stroom berichten der kerken, blijkt dat aan dit vei met alle welwillendheid, wordt voldaan, zoodat de Justus-actie zidh vrijwel heeft uitgebreid over al de Geref. Kerken in den Jande. Na afhandeling der huishoudelijke zaken, refereerde Ds. P. Ch. van der Vliet van Utrecht over „Zoekers". Spreker vestig de de aandacht op het feit, dat met veel men- schenleed wordt meegeleefd, maar dat de eenza men van het moderne leven door velen vergeten worden. Justus nu zoekt deze eenzame zoekers, de jenge raenschen, aan wie door verhuizing in een vreemde plaats de weg gewezen moet worden. Men vergete uit de vele op zich zelf staande personen de verpleegsters uit de groote ziekenhuizen niet Van de gelegenheid tot gedachtenwisseling werd ruimschoots gebruik gemaakt. Ds. van der Vliet ging voor in dankzegging, waarna de voorzitter de conferentie sloot. INT. CONGRES VOOR SOCIALE MORAAL TE BUDAPEST In Jos. Butlers voetspoor Er valt nog pionierswerk te doen De hoofdstad van Hongarije zag in de vorige Week uit 18 verschillende landen deelnemers bijeen aan het Internationaal Congres voor Sociale Moraal. Het was de moeite waard in Oost-Europa het prostitutie-vraagstuk van den socialen kant le bezien, en zich te beraden over de oorzaken en geneesmiddelen. Men kan zich afvragen, of in een tijd van internationale beroering dit onderwerp be langrijk genoeg is, om de gedachten bezig tc houden. En dan is een greep uit de ge schiedenis voldoende om deze vraag beves tigend te beantwoorden. Op 31 December 1S69 verscheen in hei dagblad The Daily News een wereld be roemd geworden manifest, waarbij 2000 Engelsche vrouwen plechtig en met nadruk protesteerden tegen dbor het Parlement aangenomen wetten, op de Besmettelijke Ziekten. Een wet. die vrouwen veroordeelde tot gedwongen inschrijving, tot gedwongen keuring, op verdenking van prostitutie dooi en naar willekeur van de politie. In geval van verzet daartegen kon gevangenisstraf volgen zonder rechtspraak, zonder vonnis, zonder bijstand van een pleitbe zorger. Mrs. Josephine Butler werd de aanvoer ster in den strijd voor recht en vrijheid. In 1871 schrijft zij: „de zedelijke zijde van deze zaak is ontegenzeggelijk de meest be langrijke, want daarin ligt al het andere reeds opgesloten Deze moedige vrouw maakte in den kou den winter van 1874—'75 het plan om van Engeland naar het vaste land van Europa over te steken. De Zwitsersche staatsman Mr. Aimé Hubert schrijft haar dan: „Gij komt nu niet alleen de wintersneeuw trot seeren, maar het ijs, dat zoovele harten op het vasteland heeft verstijfd. Breng dus met u iets van dien gloed van dat geloof, dat bergen kan verzetten. De adem des Allerhoogsten kan de ijsber gen doen smelten en oen groot vuur doen ontbranden." Een groot vuur inderdaadI In Mei 1876 werd te Londen besloten tot het houden van abolitionistische congressen in ieder derde jaar. Het eerste congres werd 17 September 1877 te Genève geopend. Er waren toen 5 secties, nl. een voor: hygiëne, voor moraliteit, voo»* staathuislioudkunde. een tot. redden en voorkomen, en een voor de wetgeving. Bijna 60 jaar later viel dit congres in Budapest. De Presidente van de Intern. Vereeniging tot behartiging van de belangen der Jonge Meisjes, mej. Andreé Kurz wees in haar openingswoord op de vele gevaren, waar mede het nu opgroeiend geslacht wordt be dreigd. Elkaar te leeren kennen, om daarna beter tesainen tegen het kwade te kunnen strijden, was o.a. doel van dit congres. Bij de behandeling der verschillende on derwerpen viel direct op de ruime plaats, die aan opbouwend en voorkomend werk was ingeruimd. Prof. Dr. G a b r i 1 D o r o s, chef van een Ziekenhuis in Budapest noemde de prostitutie een chronisch!, sociale ziekte. In Budapest zijn er bv. 1000 prostituees bij de Zedenpolitie ingeschreven; daarenboven zijn er zeker nog 10.000 prostituees, die heimelijk hun bedrijf uitoefenen. En dat in een stad van nog geen anderhalf millioen in woners! Als faktoren, die een meisje tot prostitu tie drijven, noemt spr. de volgende reeks: Het egoisme der ouders, de vrouwelijke ijdel- heid, het verlangen naar een makkelijk, vroolijk leven, alcohol, cocaine en derge lijke verdoovingsmiddelen, luiheid, zwak- zinigheid, een onverantwoordelijk karakter, verkeerde omgang, pornografie, de genot zucht en dc vraag van mannen naar prosti tuees, de maatschappelijke ondergang, de nood en de verlatenheid. Dat gevoel van grenzelooze verlatenheid, brengt in een groote stad zooveel eenzamen tot onder gang. In Budapest zijn 3050 der prosti tuees meisjes, die ver van het ouderlijke huis er toe kwamen, zichzelf voor geld aan te bieden. Dr. Michel M a r c z e 11 van Budapest herinnerde eraan, dat de beschouwing over den mensch daalt, zoodra men aan de af stamming van den aap gelooft. Niet een ma terialistische, maar een godsdienstige op voeding is noorlig, om te beseffen, dat Gods waarden geen koopwaar zijn. De president van de Kinderrechtbank van Budapest, Dr. P. v. Ncmeth wees er o.a. op, dat sinds den oorlog in Hongarije het aantal eclilscheidingen is verdubbeld. De Kinderrechtbank was een der belangrijks tb mogelijkheden lot kinderbescherming. Maar dan zijn er noodig: goede wetten, goede werkers, goede inrichtin gen. Deze opvattingen stonden ons Hollan ders veel nader, dan b.v. die van Frl. Col- 1 i n, die verbonden is aan het Secretariaat van den Volkenbond tc Genève. Deze wilde do kinderbescherming, met al haar ingrij pende maatregelen, geheel scheiden van de Rechtbank en in particuliere handen zien gebracht. Zij wees daartoe op Denemarken, Noorwegen en Italië. Voor Hongarije en Holland zou o.i. echter een verandering in deze richting achteruitgang zijn. Het is niet enkel vaderlandsliefde, als we verklaren dat onze kinderwetten de beste mogelijk heden tot hulp bieden. De Secretaris van het Internationale Bu reau tot bestrijding van den handel in Vrouwen en Kinderen, de heer F. A. R. Se mp kins, van Londen, die zich in een lezing afvroeg, in hoeverre de Regeering en rle wetgever in samenwerking voor de open bare zedelijkheid kunnen opkomen, wees ook met nadruk daarop. land- Voor Hollanders was het bijzonder aardig de groote belangstelling op te merken voor de redevoeringen van onze landgenooten. Onze ïandgenoote Mej. A. E. Eykman, inspectrice bij de Kinderpolitie, hield een lezing over de „Vrouwelijke Politie". Hier bij werd de nadruk gelegd op het feit, dat vrouwen en mannen moeten samenwerken; dat vrouwen alleen op haar plaats zijn in het sociale werk der politie; dat uniform- kleeding voor vrouwen evenzeer is te ver- oordeelen als straatdienst en -werk, waarbij kracht van wapenen noodig is. Dit alles had de instemming der vergadering, te meer, omdat juist tevoren een Poolsche ge delegeerde had betoogd, dat leiding en uitvoering der Zedenpolitie in Polen geheel in handen van vrouwen was; dat deze daar alle werk doen, precies op dezelfde wijze als de mannen. Dr. J. Lamm erts van Bueren, van Zetten sprak over het werk van redden en voorkomen. Deze breed-opgezetle lezing over prostitutie-bestrijding en kinderbescherming sloeg in bij de vergadering, vanwege de neldere uiteenzetting der beginselen, en de overtuiging, waarmede werd betoogd, dat samenwerking tusschen inrichtingen en maatschappelijke werkers noodig is. De K o mm andant v. li. Leger des H e i I s m Oostenrijk en Hongarije gaf een kort overzicht van het werk van het Leger voor meisjes en vrouwen. In een zeer klein tehuis bracht in 188-4 ,1e vrouw van den ötichter een paar meisjes onder. Nu zijn er over de heele wereld 93, met plaats voor 31 SS personen. Aardig was het tc hoorpn, dat de meisjes, ontslagen uit de inrichtin gen van het Leger, in Engeland vrijwillig door bijdrage aan een fonds het werk blij ven steunen. In Groot Brittannië alleen kwam op deze wijze in 1932 een bedrag van P011!3 bijeen. En dat is dan afkomstig van meisjes, die vaak bij hun opname ar- beidsschuw waren. Godsdienst wordt niet opgedrongen, maar toch wordt er steeds de nadruk op gelegd, dat de oplossing van persoonhjke en maatschappelijke nooden tenslotte alleen in God te vinden is. F.n dan blijkt vaak de oude altijd nieuwe waarheid, dat Gods kracht in zwakheid wordt vol bracht. Miss J. E. Higson sprak over de oplei ding van werkkrachten en vertelde van de Josephine Butlerschool in Liverpool, waar van zij 9 jaar directrice was. Al blijft dc roeping tot den arbeid het allerbelangrijk ste, de opleiding is toch zeer noodzakelijk. Josephine Butler schreef eens: „De strijd waaraan wij deelnemen, is slechts een deel van het groote conflict tusschen het goede cn het kwade, dat in de wereld bestaat en sterker wordt. Ons aandeel in de worste ling is allerminst onbeduidend; integendeel! Mat is er noodzakelijker in het leven, na onze verhouding tot God, dan onze onder linge verhouding van mannen cn vrouwen?" Na dit geestdriftige einde werd het congres gesloten. De deelnemers konden naar huis gaan, in de overtuiging, veel belangrijke dingen te hebben gehoord. De gedachten werken door. Vooral de groote belangstel ling uit de Balkanlanden, waar deze pro blemen nog zoo weinig onder de aandacht zijn gebracht, was hoopvol. Ook voor Hon garije had het congres waarde, mee doordat een deputatie naar den Minister van Bin nenlandsche Zaken werd .afgevaardigd, on der leiding van gravin Apponyi, waar aan ook Mr. A. de Graaf deelnam. Ge vraagd werd voor Hongarije de abolitionis tische beginselen te aanvaarden, en een vrouwelijke politie in te stellen. Z. Exc. ver zocht daarop het rapport van Mejuffrouw Eykman ter kennisname te ontvangen! KERSTBOEKJES De Kerstboekjes van MEINEMA zijn ter verzending gereed. Ook do catalogus ligt klaar. Er zijn dit jaar 13 nieuwe boekjes en 19 herdrukken. Aan elke Zondagsschool zenden wij gratis en franco een Kerstkeur- bundel, 640 bladz., toe, na ontvangst van de bon uit de catalogus. Franco worden U zelfs, indien gewenscht, alle deelen ter inzage gezonden. Bij den solieden en erkenden boekhandelaar te verkrijgen of bij de uit geefster, N.V. W. D. MEINEMA, te Delft Schoolnieuws. AMBTSAANVAARDING VAN prof. A. E. VAN ARKEL Bij de aanvaarding van het hoogleraarsambt aan de Rijksuniversiteit te Leiden heeft prof. A. E. van Arkel een rede uitgesproken, getiteld .Nieu were inzichten in de Scheikunde". Spr. ging de veranderingen en de gevolgen voor de naaste toekomst na van de nieuwe beschou wingswijzen en nieuwe experunenteele hulpmidde len. die de scheikunde in de laatste decennia heb ben beïnvloed. Spr. eindigde met als zijn meening uit te spreken, dat er behoefte zal komen aan chemici met vol doende mathematische kennis en van scheikundigen, die de Roentgentechniek beheerschen. Prof. Van Arkel besloot zijn rede met de ge bruikelijke toespraken. Prof. Dr. A. A. HIJMANS VAN DEN BERGH Aan Prof. Dr. A. A. Hijmans van den Bergh. hoogleeraar in de geneeskunde aan de universiteeit te Utrecht, zal op 19 November ter gelegenheid van bet 100-jarig bestaan van de Vrije Universiteit te Brussel, het eere doctoraat io de geneeskunde dier universiteit worden toegekend. Op de door de Faculteit der Godgeleerd heid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht uit geschreven prijsvraag: „De historische be trekkingen tusschen de Theodicee der Stoa en die van Leibnitz" is een antwoord inge komen onder het motto: „Magnis tarnen excidit ausis". Ovid. Met. II. 327. Het ant woord ontving van den Senaat een eer volle vermelding. Inzender bleek te zijn S. J Ridderbos, theol. student te Kampen. Op de door de Faculteit der Rechtsgeleerd heid uitgeschreven prijsvraag: „de Facul teit verlangt een kritisch overzicht van de ontwikkeling der geldtheorie sedert het be ging dezer eeuw" werd, onder het motto: tres faciunt pecuniam, één antwoord dooi de Faculteit ontvangen, hetwelk voor een bekroning of eervolle vermelding niet kan in aarmerking komen. Op de door de Faculteit van Letteren en wijbegeerte uitgeschreven prijsvraag, lui dende: De Faculteit vraagt of de noodwen digheid van de ruimte als aanschouwings vorm a priori vervalt, doordat het wiskundig bewijs zuiver logisch kan worden gevoerd", zijn drie antwoorden ingekomen. Bekroond werd het antwoord van H. Ka- zemier te Groningen. ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot Hoofd der Chr. School (q Den Oever (Wieringen) de heer J. K. Koekkoek te Rotterdam (Zuid). Benoemd tot hoofd der Chr. School te M u i d e n de heer J. S u lj k, hoofd te Nieuw-Vennep. Scheveningen (Thaborschool)S. de Vries te Soeek, als kweekeling met akte. Examens ACADEMISCHE EXAMENS NED. HANDKLSHOOOESUHOOL TB ROT TERDAM. Goal.: Hajudels de hc-er H. Speijet hee.pen F. W. a g. u. Hlldet RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl.: Theologieprop. ex.. de heeren J. A. Mulder en J. Voorsteegh. Indologie: econ. doot. ex., de heer J. M. J. Indisch reoht: doet. ex., mej. A. C. Th. van VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gesl Theologie, prop, ex., de heer XL X. de Wolf te Gri jpskerke (Z.) Rechtswetenschap: doet. ex.. dé heer A .T Ruyw Indisch recht: oand.ax., de heer H, W. F. Dubbeldam. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Gesl. Geneeskunde: artsex., le ged., de heeren R, A. Rost Onmes. L. A. Falke en A. P. L. H. Anny.v*. artsex.. de hoeren P. M Dikkenberg te Zuid- zandc cn A B. Leemans te Vriezen veen. WISKUNDE L.O. DEN HAAG. Gesl. de heeren G. Maas, Eind hoven en B. Bosscha, Sneek. MACHINISTEN DEN HAAG. Gesl. de heeren F. H. M. Geer link*. Den Haag: C. Noordermeer. Brle'.le: S. Sal verda, Leeuwarden: P. J. Binkhorst, Vltissingen en J. F. van Boeschoten, Utrecht. EXAMENS-SCHOOLRAAD Op het gisteren te Utrecht gehouden examen van den Schoolraad voor de scholen met den Bijbel zijn geslaagd de heeren J. L. Lankhorst, onderw. met H. A. te Genemuiden; H. de Haan, id. te Hutzum; W. J. Hardeman, l.d te Veenendaal; A. Kos, id. te de Bilt; H. Haariog, id. te Holten; L. C. H. Lips, id. te Barendreoht; P. J. de Wolf id. te Winterswijk; A. Risselade. id, te Amersfoort en H. Schotanus, onderw. te Utrecht. Kunst cn Letteren. SWEELINCK EN DE PSALMEN In „De Lofstem", het orgaan van den Bond van Chr. Zang- en Oratoriumvereen:gingen in Neder land. wordt, (de nummers van Sep ember. October en November) de belangrijke lezing over „Swee- linck en de Psalmen", die de heer R. Beintema op dc jaarvergadering te Leeuwarden gehouden heeft, afgedrukt. In het gedeelte, dat we in het October- summer vinden opgenomen, wordt om. aandacht geschonken aan de houding van de Calvinisten in de 16de eeuw tegenover de muziekbeoefening: hun verzet tegen het spelen op de kerkorgels van Maria-Iiedjes. Gregoriaansche motieven of wcreld- sche volksdeuntjes, doch hun bevordering van het spelen van psalmmelodieën na de predikatie en. in de 17e eeuw gaandeweg ook toelating van het or gel voor de begelefding van den gemeentezang. Het Calvinisme mag niet als de vijand van alle kunst beoefening worden aangewezen. Dat dc muziekher bergen-combinaties van een „restaurant met strijkje" en een bordcel! - onder den Invloed van de Ge reformeerde predikanten op vele plaatsen werden gesloten, kan slechts toegejuicht worden. Uit het Neem straks een «AKKE RTJ E" voor Uw beginnende verkoudheid, want overal zweven kwaadaardigs griep-bacillen om U heen en doen Uw 'verkoudheid tot griep verergeren. "AKKERTJES" verjagen de koorts, stuiten dien griep-aanval en bespa ren U dagen van veel narigheid. 'tiederiandsch Ongeëvenaard bij gevatte ko\i Product Griep, rheumaüsche pijnenj {>o-i Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz.' Per 12 si. 52 cl. Zakdoosje 20 ct] Yïra Volgens recept van Apotheker Dumont\ veelvuldig beoefenen van de zangkunst en de in strumentale kunst in de woningen en in muziekcol leges reeds vóór 1600 en de groote plaats, die daar bij de meerstemmige Scnterhedekens en Psalmen innamen, krijgt men wel een eenjgszins ander beeld van de muziekbeoefening in ons land in de eeuw waarin het Calvinisme in alles den toon aangaf. Uitvoerig kan men hierover in het artikel van den heer Beintema lezen. De muziekbijlage van het Octobernumraer be staat uit wee mooie liederen van Julius Röntgen op woorden resp. van Revius en Gezelle. ORGELMUZIEK In de maar altijd met energie voortgezette serie Nederlandsche orgelwerken onder redactie van W. Zorgman, te Velp, verscheen als vervolg nr. 25 (Oct. 1934) een zeer mooie fuga van J. G. Groot- hengel, waarvan het volgende nummer het slot zal! brengen. In de serie „Protestantsche Kerkmuziek", van denzelfden redacteur en uitgever, verscheen het eerste stuk van een „koraal-sonate" van Willemi Zorgman, opgedragen aan zijn leermeester C. de Wolf, op thema's van Psalm 107 vs. 1: „Looft, Gemengd Nieuws. Auto- en motor-ongelukken Hedenmorgen om half negen heeft over den Rijksweg Den BoschGrave, ter .hoogte van Rosmalen, een ernstige aanrijding plaats gevonden. Nabij het café van den heer Van den Akker stond omstreeks ge noemden tijd een wagen, waarvoor een paard gespannen was. Uit de tegenoverge stelde richting naderde plotseling een auto, die de wagen aanreed. Bij deze bot sing bekwam de chauffeur van de auto eenige verwondingen. Ook het paard werd gewond. De op den wagen gezeten boer kwam met den schrik vrij. D^ wagcfi was ongeladen. De doodelijke draad Donderdagmiddag kwam op onverklaar bare wijze de werkman K., van de Noord- Brabantsche Electrische maatschappij, wo nende te Boxmeer, in aanraking niet de electrische leiding bij het vernieuwen van de electriciteitspalen onder de gemeente Mill. De man viel van de ladder, waarop hij stond en kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij spoedig overleed. De man, die 33 jaar oud was, laat ecu vrouw en drie kinderen achter. Ingezonden Stukken. Geloofsvervolging en hulpactie in Rusland Donderdag jl. zou ik voor de Chr. Radio een toespraak houden over de vraag: Ho© staat het thans met de geloofsvervolgingen in Rusland? Hoe met de hulpactie? Voor dit onderwerp bleek nogal belang stelling te bestaan in verschillende kringen, zooals ik kon opmaken uit brieven cn ge sprekken. Men is inderdaad zeer benieuwd of het toetreden tot den Volkenbond eenige wijzi ging heeft gebracht in de houding der Sovjet Republiek tegenover het geloof. Niet minder benieuwd is men naar de mogelijkheid dei- hulpactie in de toekomst, aangezien de meest tegenstrijdige berichten hierover ia de bladen zijn verschenen. Mijn toespraak, die ik toch reeds een week of 3 geleden in verscheidene exemplaren heb toegezonden, is op het laatste oogenblik afgekeurd door de Radio-Controle-Comm. om redenen die mij nog lang niet duidelijk zijn, doch waarvan mij zeker nadere opheldering zal worden gegeven. Mag ik thans de gastvrijheid van uw blad inroepen om de teleurgestelde radio-luiste raars mede te deelen, dat de afgekeurde toespraak hun op schriftelijk verzoek aan mijn adres zal worden toegezonden? Dan heeft men het antwoord op de vragen die zooveel gemoederen in beroering brengen terwijl de redenen, waarom de Radio-Con trole-Commissie meende haar fiat niet te kunnen geven, wel later onder de oogen zullen worden gezien. F. J. KROP ITALIAANSCHE OCEAANVLUCHT MET STRATOSFEERVLIEGTUIGEN? Naar uit ingewijde kringen te Rome wordt medegedeeld, zou men in ItaJiaansche lucht vaartkringen plannen hebben om in het ko mende voorjaar met twee Italiaansche eska ders van stratosfeervliegtuigen een Oceaan- ducht van Rome naar Buenos Aires te maken. Het schij'nt in de bedoeling te liggen, dat deze nieuwe vliegtuigen op zeer groote hoogte zullen vliegen. Er schijnt hard aan gewerkt te worden op het vliegveld Montecelio nabij Rome, onder leiding van de bekwaamst© luchtvaartdeskundigen en hoogte-specialisten van Italië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3