DE MELBOURNE-RACE BUITENLAND. Weerbericht VRIJDAG 26 OCTOBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 Gelukwensch van de Koningin Gistermiddag te 14 uur 5 heeft de K.L.M. van Het Loo, waar H.M. de Ko ningin thans verblijft, het volgende telegram ontvangen: „Met waardeering vernam ik de bij zondere wijze, waarop de bemanning van de „Uiver" de eer van onze, ons allen zoo dierbare driekleur heeft hooggehouden. WILHELMINA." GELUKWENSCHEN UIT ENGELAND EN DE VEREEN. STATEN De heer Edwards, eigenaar van De Havil- land Comet, waarmede Scott en Campbell Black als eersten in Melbourne aankwamen zond het volgende telegram aan de K.L.M.: Gelukwensahen met prachtige prestatie ,Van uw piloten om een verkeersvliegtuig op de tweede plaats naast mijn „Grosvenor House", mijn speciaal Comet-race-vliegtuig, te brengen. Mijn bestuurders Scott en Black brengen hulde aan hun schitterende navi gatie. Get. Edwards, eigenaar van het winnend Jfliegtuig. De Douglasfabrieiken seinden: Onze welgemeende gelukwenschen at uw vliegtuig-bestuurders en de geheeb ganisatie voor het schitterend figuur, dat u in de Mclbourne-race gemaakt hebt Get. Douglasair. I Geschenk van Nat. Lucht vaartfonds Het Nationaal Luchtvaartfonds heeft be sloten aan de vliegers, die de Nederlandsche kleur in de Melbourne-race hoog hebben gehouden, een souvenir aan te bieden, om trent den aard waarvan nog nader overleg zal worden gepleegd. t f. Dank aan Albury INZAMELING VOOR DEN OMROEPER BATAVIA, 25 Oct. (Aneta). De inzame ling voor een gesahenk aan den omroeper te Albury, waarvoor ten kantore van de K.P.M. het initiatief was genomen, heeft aanstonds de algemeene sympathie opge wekt, zoodat heden de mogelijkheid tot io* schrijving overal is geopend. De employe's van de Singer Sewing Ma chine Company te Batavia, seinden op 2i October aan de Broadcasting Company te LAlbury het volgende telegram: „Groote be wondering en dank voor de hulp aan de „Uiver" verleend." Hierop werd omgaande het volgend ant woord ontvangen: „De Australian Broad- castingcom.mi.ssion is zeer dankbaar voor uw hoffelijke boodschap. Wij waren zeer blij iets voor uw schitterende piloten en de Wondervolle machine te kunnen doen". De ingezetenen van Bandjermasin zonden aan den omroeper van het broadcasting- station Albury North het volgend telegram: „De Nederlanders, wonende op Borneo, be tuigen hun grooten dank voor uw prachtige hulp en bijstand, verleend bij de voorspoe dige landing van den in moeilijke positie verkeerenden „Uiver". Hierop werd het volgende antwoord ont vangen: ,JDe Australische Broadcastingcommissxon Stelt de zeer hoffelijke boodschap der bewo ners bijzonder op prijs Het spreekt vanzelf 'dat wij gaarne uw schitterende yliegers hielpen." i SCOTT EN BLACK j KRIJGEN DE COMET CADEAU MELBOURNE, 25 October. (R.O.) De heer Edwards, directeur van hotel Grosve nor te Londen, en eigenaar van de D. H. Cornet, waarmee Scott en Black de wed vlucht hebben gewonnen, heeft hét vlieg tuig aan de bestuurders cadeau gedaan. Het vliegtuig zal in November naar Enge land worden vervoerd. INDIËR WIL HET VLIEGTUIG VAN DE MOLLISONS KOOPEN Uit Allahabad: Een BritscS Indiër. 'Chagte geheet en, wrenscht de Haviland Cornet, de „Black Magic" van de Mollisons te koopen. De man woont in Baroda en is kind van «rijke ouders. Hij is een jaar in Hamble ge- sveest, waar hij zijn vliegbrevet B haalde. De Mollisons voelen weinig voor ver koop en vroegen daarom een hoogen prijs- Daarop is Chagte weer naar Baroda ge gaan om met zijn ouders te overleggen. HEEN EN TERUG IN ACHT DAGEN ji Plan van Jones. Uit Melbolurne: Toen men aan Cath- cart ones, die met K. Waller in De Havil- land Cornet als vierde hier aankwam, de Vraag stelde, wat hij thans ging doen, toon de hij zich hoogst verbaasd over dié vraag en antwoordde: „Ik ga natuurlijk dadelijk door de lucht naar Engeland terug. Ik ben van plan den tocht heen en terug in aolit dagen te volbrengen. I GILMAN EN BAINES BEGRAVEN Het stoffelijk overschot van de Britsche deelnemers aan de LondenMelbourne race: Gilman en Baines, die nabij Palazzo San Gervasia met hun brandend vliegtuig omlaag zijn gestort is naar Napels overge bracht. waar heden de ter aarde bestelling op het Engelsche kerkhof plaats hacL i i POSITIE DERGENEN DIE NOG t ONDERWEG ZIJN De Miles Hawk (Gregor en Walker), die óp de vijfde plaats ligt, vertrok gisteren 1.25 pl. t -uit Koepang naar Port Danvin, nadat een lek in de olieleiding van hun toe stel was gerepareerd. Om 22.10 te Port Dar win, vanwaar het 23.37 naar Charleville vertrok. De D. H. Dragon (Hewett en Kay) vertrok gisteren om 2.45 G. T. uit Rembang en arriveerde 7.50 G. T. te Koepang. Airspeed Courier (Stoddarts) glsterön 5.47 G. T. te Batavia. Desoutter Mark (Hansen) gisteren 4.57 uil Rangoon vertrokken naar Bangkok. D. H. Mott (Melrose) gisteren 9.45 te Rangoon. Om 19.15 G. T. naar Bangkok. Panderjager (Geijssendorffer en Asjes) nog te Allahabad, wordt startklaar ge maakt. British Klemm Eagle (Shaw) sinds Dins- 'dag te Boeshir met beschadigd landings gestel. Lambert Monocoupe (Wright en Palando) gisteren uit een plaats in Zuid Pe'rzië weer opgestegen en 1.24 te Boeshir aangekomen. Fairey III (Davies en Hall) te Nicosia Dp Cyprus met slecht wérkende ailerons. Miles Falcon (Brook en miss Lay) sinds Dinsdag to Athene met gebroken schroef. Nu de „Uiver" veilig geland is Het dagelijksch bestuur van het „Natio naai Luchtvaartfonds" publiceert een op roep aan het Nederlandsche volk, waarin geconstateerd wordt, dat evenals na de Pe- likaanvlucht ook thans talloozen behoefte zullen gevoelen op een of andere wijze ie doen blijken, hoezeer zij met onze lucht vaart meeleven Daarom wordt, in volkomen overeenstem ming met de Directie van de K.L.M., allen die geprikkeld door de schitterende daad van de bemanning van de Uiver, hun steentje bij willen dragen tot bevordering van de Nederlandsche luchtvaart, aangera den dit te doen door hun bijdrage te stor ten op gironummer 9000 van den Penning meester van 't „Nationaal Luchtvaartfonds' c-Gravonhage. Het strijdt tegen een elementair gevoel van billijkheid, dat de mogelijkheid niet klein schijnt, dat de „Uiver", hoewel ze een prestatie heeft geleverd welke de we reld heeft versteld doen staan, toch niet een der beide eerste prijzen van den wed strijd zou hebben gewonnen. Voor den eersten prijs van den snelheids wedstrijd komt het Nederlandsche vliegtuig uiteraard niet in aanmerking. Die is door Scott en Black eerlijk verdiend. Maar voor het winnen van den z.g. han dicapwedstrijd, zoo meent men, is onze „Uiver" dan toch zeker wel de aangewezene! Men moet in deze zaak zich natuurlijk streng houden aan de wedstrijdregelen, die in de handicapwedstrijd zóó zijn, dat vol gens een bepaalde formule, toegepast op alle daaraan deelnemende vliegtuigen van verschillend type, capaciteit, gewicht, draagvermogen, tijd van de reis enz., moet uitgerekend welke dezen wedstrijd heeft ge wonnen. Het spreekt vanzelf dat men, deel nemend volgens deze regeling, wel eens „eerste" kon zijn zonder als eerste te wor den aangemeikt. En dit kan onze bewon derenswaardige Uivcr-bemanning en hun ogel zeer goed overkomen. Uit Londen wordt hierover gemeld: De uitslag van de handicap-race is nog niet op te maken. Volgens niet-officieele berekeningen in Melbourne hebben Scott en Campbell Black met De Havilland Comet no. 34 den eersten prijs behaald zoowel in den snelheids- als den handicapwedstrijd maar volgens de bepalingen van den wed strijd kan eenzelfde vliegmachine niet bei de geldprijzen tegelijk in de wacht sleepen. Parmentier en Mol van de „Uiver" zullen' waarschijnlijk liever den eersten prijs voor de handicaprace ontvangen dan den twee den voor den snelheidswedstrijd. Maar aan gezien zij hun passagiers in Albury heb ben achtergelaten, zal hun machine een an deren handiccptijd moeten krijgen, bere kend alsof ze deze lading reeds bij hét be gin van de race in Engeland buiten boord hadden gezet De Amerikanen Roscoe Turner en Clyde Pangborn, die met de Boeing Transport derde aankwamen in Melbourne, hadden niet voor de handicaprace ingeschreven. Waller en Johnes, die met de Havilland Cornet vierde arriveerden, dingen in beid» races mee. Hun voorsprong op hun handi- captijd is echter slechts 36 minuten terwijl Mac Gregor en Walker met de Miles Hawk, die momenteel in de vijfde positie liggen, nog 35 uur 12 min. 12 seconden beneden hun totaal handicap-vliegtijd zijn. (De Mi- les Hawk is gisteravond te Port Danvin geland). De uitreiking Van de prijzen zal op 10 November plaats hebben door den hértog van Gloucester. Scott en Campbell Black zullen den eer sten prijs van 10.000 pond en het kunst- voonverp van Edwards, den eigenaar van ,Comet" in ontvangst nemen. Belangstelling voor de „Uiver" Bij de K. L. M. is gistermorgen berich- binnengekomen van den vliegtuigbestuur der Parmentier, dat de bemanning van de Uiver honderden telegrammen uit Neder land ontvangt met gelukwenschen. Van zelf sprekend is de bemanning niet in staat deze uit Australië te beantwoorden. Vandaar, dat de bemanning aan de Direc tie der K. L. M. verzocht heeft door een bericht in de dagbladen allen, die zoo vrien delijk zijn geweest een telegram met geluk wenschen te zenden, hartelijk te bedanken dit zeer gewaardeerd blijk van mede- Uit het telegram van den gezagvoerder Parmentier blijkt wel zeer duidelijk, hoe erheugd de bemanning van den Uiver door deze groote belangstelling uit het Moeder land is. Het postvervoer naar Australië Zooals bekend, stelt de K.L.M. pogingen n het werk om haar Indië-lijn te kunnen •erlengen naar Australië, teneinde het post vervoer daarheen ook tot zich te kunnen trekken. In verband daarmede schrijft de „Daily Telegraph" onder het opschrift: H o 1- lands Ambitie: Holland doet een ernstige poging om de Britsche post te vervoeren en heeft daar groote offers voor ovpr. Maar het is niet te erwachten, dat hun pogingen in deze richting succes zullen opleveren. Inderdaad, ze mogen geen succes opleveren. Holland heeft een order geplaatst voor directe levering van nog tien Douglas- vliegtuigen (waarvan er, volgens andere geruchten, acht te Amsterdam gebouwd zullen worden. Red.). Dat is het bewijs van hun bedoeling om hun luchtlijn naar het Verre Oosten sneller te maken, zelfs tegen buitensporige kosten (want een tieu- persoons-Douglas is niet economisch). Verwacht wordb dat de machines afge leverd zullen worden binnen zes maanden. De tweemaal-wekelijksche dienst op Zon dag en Woensdag, zal dan tusschen Am sterdam en Batavia beginnen. Hollands aanbod om Singapore en Austra lië zonder subsidie in te schakelen is een bewijs van hun dingen naar het Britsche postvervoer. Wij zouden dan de vernedering ondervinden, dat Australische en Engelsche zaken hun brieven zouden zenden met een Hollandsche luchtlijn, dio Amerikaansche machines gebruikt". Men ziet: sportief is de doorsnee En- gelschman zeker, maar als 't op zaken aan komt, chauvinistischer dan wie ook. Sportief heeft de Uiver een prachtig fi guur geslagen in de Melbourne-race. Par mentier c.s. hebben groot succes gehad. Voor den heer Plesman volgt nu een moei lijke handicap-raccl DE BRITSCHE ACHTERSTAND OP LUCHTVAARTGEBIED Te weinig subsidie aan de burgerlijke luchtvaart Do luchtvaartkundige correspondent van do „Daily Telegraph" major C. C. Turner levert naar aanleiding van de snelle reis van het Nederlandsche B'ouglas-vliegtuig naar Melbourne, smstigo critiek op de achterlijkheid van de Britsche burgerlijke luchtvaart in vergelijking met de Amerikaan sche en de Nederlandsche. Ilij wijt die achterlijkheid aan het groote verschil in subsidieering van de burgerlijke luchtvaart in de be doelde landen. De Amsterdam—Batavia-lijn alleen wordt practisch, zegt Turner, met 355.000 pond sterling rechtstreeks gesubsidieerd en bo vendien gesteund met de post-contractcn van die route. De Amerikaansche luchtlijnen krijgen reeds sinds verscheidene jaren om ende bij 8 millioen pond sterling, hoofdzakelijk in den vorm van postcontracten en die groote som heeft hen op een betere commercieele basis gebracht dan zulks in eenig ander land het geval is. Daartegenover staat, dat de Britsche bur ger-luchtvaartmaatschappij Imperial Air ways aan subsidies niet meer ontvangt dan zoowat een half millioen per jaar, waarmee het voor de Vastelands-, Trans-Afrikaan- sche- en Singapore-lijnen moet toekomen. Imperial Airways zijn hierdoor in het nay deel dat alle kleine bedrijven aankleeft. 7ij kunnen geen vliegmachines in grooten ge tale bestellen en verkeeren in de noodzake lijkheid hun bedrijf zoo in te richten, dat het zichzelf kan bedruipen. Dit is niet slechts een zaak van aanschaf- fingskosten van verkeersvliegtuigen, Jic van 28.000 tot 35.000 p. st per stuk kosten of men een van de Britsche Hercules klasse, een Amerikaansche Douglas of een Boeing neemt blijft vrijwel hetzelfde maar ook een kwestie van bediening, wi bij altijd in acht genomen moet worden, dat snelheid geld kost en dat bij toenemende snelheid de kosten naar rato nog sneller toenemen. Waar nog bij komt, dat de kos ten van de brandstof die voor de groote snelheden noodig is, veel grooier zijn op de Britsche luchtroutes dan in de Ver. Staten. Turner betoogt dan verder, dat wanneer Groot-Brittannië wil meedoen, het nieuwe typen zal moeten aanschaffen, die voor do landroutes de vergelijking met de Douglas kunnen doorstaan en voor de zee-routes die met de nieuwe Sikorsky-yliegboot, hetgeen neerkomt op de spendeering van meer geld en op zijn minst een uitgave van anderhalf millioen pond sterling aan subsidies. D'e Engelsche achterstand was reeds her haaldelijk aangetoond, zegt Turner, maar er was behoefte aan een groote practische de monstratie als deze Melbourne-race, die niemand kon ignoreeren. Zullen wij de les ter harte nemen? Ik hoorde schrijft Turner op een plaats waar vliegmenschen bijeenkomen, reed# zeggen: „Wij zullen nu iets gaan maken dat met de Douglas vergeleken kan worden, maar tegen den tijd dat dit klaar is, zullen de Amerikanen alweer een voorsprong van twee jaar daarop bereikt hebben". Turner vindt, dat deze opmerking door de geschiedenis ten volle gerechtvaardigd wordt en hij heeft bovendien vernomen, dat het luchtvaartministerie al aan het onder handelen is voor den aankoop .van een Douglas-vliegtuig. Hij raadt zulks af en is van meening, dat de Engelschen hun eigen ontwerpen op vlieggebied en hun eigen ervaring voorop moeten stellen. De Britsche vliegtuigbou wers hadden reeds lang geleden door het luchtvaartministerie aangemoedigd moeten zijn om verkeersvliegtuigen te bouwen, di» met dc Douglas vergelijkbaar zijn. Dat zij het evengoed kunnen als de Amerikanen, Duitschers en Nederlanders wordt bewezen door het ontwerpen en bouwen van de drie D'e Havilland Comets binnen negen maan den. Nederland heeft ten koste van alles het beste willen hebben. Nederland heeft een viermotorigen Fokker met 32 zitplaatsen ontwikkeld, de snelste verkeersmachine van de wereld met een kruissnelheid van 170 mijl per uur. Hiermede evenwel niet tevreden, heeft Nederlands voornaamste vliegtuigbouwer Anthony Fokker zich de Europeesche rechten voor de Amerikaan sche Douglas verworven, een tweemotorig vliegtuig met kleineren inhoud maar gro. ter snelheid en de eerste aankoop van d K.L.M., die alreeds in dienst is, heeft reecis dadelijk een magnifiek figuur gemaakt in de Melbourne-race. Turner stelt daartegenover, dat Imperial Airways slechts door de politiek verhin derd is om machines voor groote snelheid te bestellen bij Britsche vliegtuigfabrikan ten. Deze laatste zuchten onder een systeem dat hun belet de rijke vruchten van hei wetenschappelijk onderzoek op luchtvaart gebied in de practijk toe te passen. Slechts op het gebied van de militaire vliegtuig bouw hebben zij een belangrijke plaats ver overd. Deze positie wordt thans echter zeer ernstig bedreigd. Turner betoogt, dat er geen excuus is voor het conservatisme en de achterlijkheid die Groot-Brittannië ten toon spreidt ten aanzien van zekere technische aangelegen heden in de vliegerij. Terwijl de Ver. Staten gedurende de laat ste drie jaar practische ervaring hebben verkregen met verstelbare propellers, in trekbare landingsgestellen en Diesel-lucht- motoren, heeft Groot-Brittannië zich tevre den gesteld met voorzichtige kleine experi menten. Het resultaat zal, ongeacht de uitnemend heid van onze beslissingen, zijn, dat wij on vermijdelijk nog twee jaren achter andere landen zullen aankomen. Voor de Comets b.v. moesten we eerst Amerikaansche en later Fransr.he verstel bare propellers koopen, terwijl er een Brit sche variabele propeller bestaat, die echter nog niet het officieele onderzoek is gepas seerd. De conclusie van Turner is, dat de oor zaak van den Britschen achterstand op dit gebied vooral te zoeken is in de burgerlijke atmosfeer waarin deze vitale zaak is betrok ken en in het bijzonder de gedwongen zui nigheid, traagheid in het verwerkelijken van de mogelijkheden en in elk geval de behoefte aan binnenlandsche luchtlijnen. NU ONTVANGT GE EEN GRATIS PROEFFLACON KRUSCHEN SALTS BIJ ELKE FLAC. VAN 1.60, DIE GE KOOPT Uw apotheker of drogist heeft nu een be perkt aantal Reuze Pakken Kruschen Salts. U ontvangt dus nu meer Kruschen voor hetzelfde geld. Kruschen Salts is over de geheele wereld bekend als het rheumatiek- middefjrij uitnemendheid. Nergens kent men een middel evengoed als Kruschen, geen, dat even goede resultaten geeft. In het buitenland is door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid. Men koope daar om in geen geval Kruschen Salts in buiten- landsche verpakking, doch uitsluitend in ongeschonden Hollandsche verpakking met de naam N.V. Rowntree Handels Maat schappij op verpakking en etiket yan do flacon gedrukt. (Adv.) Nieuws over de Panderjager BANGKOK, 26 Oct. De gezagvoerder van de Oehoe, de heer Veenendaal, die om 11.46 uur op Tjililitan landde deelde aan Aneta mee, dat hij een lekke olietank van de Pan derjager uit AUahabad- had meegenomen en naar Calcutta heeft gebracht. In deze plaats ontmoette hij piloot Gc'ij- sendorffer, die den vorigen dag per trein was aangekomen met een beschadigde propeller, doch direct kon Geijsendorffer naar Alahabad terugkeeren met een gere pareerde propeller, door Grasveld, den me canicien van de Oehoe,, in orde gemaakt, terwijl inmiddels ook de olietank hersteld was. Piloot Veenendaal kenschetste de landing van Geijsendorffer, waarbij het landingsge stel naar binnen sloëg, als een meesterstuk van vliegkunst Het radiogesprek met de Uiver-bemanning Belanghebbenden wijzen wij er op, dat het radiogesprek van Dr. Colijn en den heer Plesman met de Uiver-bemanning Zaterdag middag 4.15 nog eens wordt uitgezonden door de K. R. O. Wij geven deze mededeeling, omdat ons blijkt, dat er voor dit radiogesprek groote belangstelling bestaat en zeker velen het nog of nog eens hooren willen. Mijnontploffing Twee dooden, vier gewonden Uit Brussel: Gister heeft zich in de mijn Trien—Kaisin te Montilly-sur-Sambre op een diepte van 535 meter een ernstig onge luk voorgedaan. Bij het afschieten van pa tronen ontstond een ontploffing, tengevolge waarvan een arbeider gehuwd en vader van zeven kinderen zoo ernstig gewond werd, dat hij spoedig, na in het ziekenhuis te zijn opgenomen, overleed. Een tweede ar beider werd door den luchtdruk opgenomen ei' een eindweegs weggeslingerd. De s)< op de vlucht, doch koos helaas een verkeerden uitweg. Hij is door koolmon- oxyde gestikt, en tenslotte werden nog vier arbeiders ernstig gewond naar het zieken huis overgebracht. Een petroleum monopolie in Mandsjoekwo? In Engelsche en Amerikaansche regee- ringskringen bestaat ongerustheid over het voornemen van de regeering van Mand sjoekwo om een petroleum-monopolie in te stellen. Men acht zulk een monopolie in strijd met het mogendhedenverdrag en met de herhaaldelijk van Japansche zijde gedane ?gging, dat men den buitenlandschen handel van Mandsjoekwo niet zou bemoei- Een bericht uit Londen, dat Nederland mede zou protesteeren tegen de instelling an een oliemonopolie in Mandsjoekwo. ordt tegengesproken. Slechts heeft op de meest normale wijze de Nederlandsche ge zant te Tokio opdracht ontvangen vriend schappelijke stappen te doen, teneinde be zwaren te ondervangen, welke uit de nieu- e Japansche wetgeving zouden kunnen voortvloeien voor de oliebedrijven der Ko ninklijke. WINSTON CHURCHILL OP EEN FOUT BETRAPT Prof. James Rutherford een bekend histori- us uit Nieuw-fZeeland, heeft Winston Chur chill op een fout betrapt in diens boek „The World Crisis". In dit werk verhaalt Churchill in een boeiende passage, het einde van den wereld oorlog. Hij zat in zijn bureau in Whitehall er rustte uit. Toen op den elfden dag van df elfde maand van 1918 sloeg de Big Ben elf uur. Voor zyn geest zweefden de gedachten herinneringen uit den moeilijken tijd, dien het land in die vier jaar doorgemaakt had. Hij was zeer aangedaan door het slaan van het beroemde oude uurwerk. Hierbij merkt Prof. Rutherford op, dat de klok nooit gesla gen kan hebben, omdat in dien tijd het slag werk eruit verwijderd was! EEN ZELDZAME KLOK Uit Wellington Nieuw„Zeeland)Door een inwoner van Newton, G.W. Barltrop genaamd in 1914 een klok geconstrueerd, welke nu nog even correct loopt als 20 jaar geleden. Dit op zichzelf is niets bijzonders, ook al vermelden wjj erbij, dat Baltrop behalve deze klok nog nooit een uurwerk gemaakt heeft. De onderdeelen, welke hij gebruikt heeft, waren echter zeer zonderling. Hij gebruikte stukken van oude uurwerken, oude blikken. Wischlijnen, fietsbellen, een leege schoensmeer doos met lood erin als slingergewicht, en nog meerdere oude rommel. Hij deed 30 jaar over dit werk en aan materiaal betaalde hij vier pond. De klok wijst behalve minuten en uren, lan de dagen van de maand, stand van de maan en den tijd in de voornaamste steden van de wereld. overvloed van orders voor engelsche motorlnduslrie. De Britsche motorenindustrie heeft voor de komende winter een overvloed van orders en reeds thans werken de fabrieken te Oxford, Birmingham en Coventry onder liooge druk. Men heeft werk voor maanden vooruit. De productiecijfers over de 11 maanden, die Augustus eindigden, toonen een stijging 47 boven de cijfers van het recordjaar 1928. de moordaanslag te marseille. Vroeger verblijf van Kalemen c.s. te Genève. De Geneefsche politie deelt mede, dat de dader van de moordaanslag te Marseille, Kalemen onder de naam Kliment, evenals Kwaternik en Benesj in Juli en September j.l. te Genève in een pension hebben gewoond. Alle drie verklaarden zy zonder middelen te zijn en ter betaling van hun rekeningen boden zij bons aan, die werden verstrekt door een organisatie tot hulpverleening aan buiten landers. een merkwaardige reconstructie In de oude kathedraal van St. Jan Lateraan te Rome is een merkwaardige arbeid gaande. Het orgel, dat Paus Clemens VII voor deze kerk liet bouwen, wordt hier nl„ nadat men meerdere malen tevergeefs ge tracht heeft, het gedeeltelijk te restaureeren geheel opnieuw gebouwd. Men gebruikt hiertoe uitsluitend het oude materiaal, zonder toepassing van nieuwe elementen en het laat zich aanzien, dat deze methode tot de ge wenschte oplossing zal leiden. Het Drachtig» 16de eeuwsche instrument is het werk var Lucas Blasi uit Perugia; het aantal pypen bedraagt ongeveer 1500. Een bijzonderheid van de claviatuur is, dat van de 59 toetsen juist die welke men anders in wit pleegt te houden, in ebbenhout zijn uitgevoerd, terwijl de anders zwarte toetsen van blank ir_ zijn. In November zal het orgel, ter gelegen heid van het feest van de St. Jans Basiliek feestelijk worden ingewijd. president roosevelt over verkiezingscampagnes In zijn wekelyksche persconferentie ver klaarde President Roosevelt gisteren, dat po litici voor verkiezingen alles beloofden, wat men van hen verlangde. De democraten tracht ten op het oogenblik munt te slaan uit de federale uitgaven voor steundoeleinden. Ieder aanwezige wist hoe politici zyn en democraten en republikeinen gingen elkaar in dit opzicht weinig uit den weg. Iedereen betaalt tenslotte belasting en baseert zyn stem op wat de krant, die men -*st, over de dingen echryft. ISMET PASJA ONGESTELD. Door voedselvergiftiging. De Turksclie premier Ismet Pasja is in een trein, waarin hij met andere personen gedineerd had, ziek geworden. Ook de an dere personen werden ongesteld. Het bleek, dat ondeugdelijk voedsel de oorzaak was. De vergiftigden hebben geen ernstig nadeel ondervonden. Een onderzoek wordt inge steld. De rechtbank te Shanghai heeft de Chi- neesche vrouw Hjangoe-Foe wegens het ge bruik van bedwelmende middelen ter dood veroordeeld. Het vonnis is reeds voltrokken. Verder zijn nog vier personen, die ervan beschuldigd werden, ongeneeslijk verslaafd te zijn aan het gebruik van verdoovend» middelen, ter dood veroordeeld, nog meer roomsche kerken in mexico gesloten MEXICO-CITY, 26 Oct. Uit Juarez wordt ge meld, dat de Gouverneur van den staat Chihuahua, Rodrigo Quevedo, de sluiting van alle kerken gelast heeft .De kerken zullen worden overgegeven aan gemeenschapscommissies, die ieder tien kerken zullen beheeren, terwijl het toezicht door den staats secretaris van Chihuahua zal worden uitgeoefend. PLUNDERING VAN EEN MEXICAANSCH STADJE. MEXICO CITY, 26 Oct. Woensdagavond hebben bandieten te paard het stadje Te- nango del Valle in den staat Mexico bezet. Men was er daar nog tijdig in geslaagd een telegram over de gebeurtenissen te vereen den, zoodat na korten tijd Mexicaansche troepen de stad naderden, waarop de ban dieten de vlucht namen, echter niet dan nadat zij winkels, pakhuizen en vele parti culiere woningen hadden geplunderd. EEN DORP GEBOUWD ALS JERUZALEM Het Parijsche blad la Croix vestigt do aandacht op het in de laatste tientallen van jaren vergeten feit, dat het stadje Alben- dorf in Silezië geheel natuurgetrouw ge bouwd is op de wijze van het oude Jeru zalem. In het einde der 18e eeuw ontdekte baron Daniël von Osterberg, die den eigen dom der streek bezat, dat de heuvels van Albendorf precies gebleken in structuur, hoeveelheid en ligging op de bergen van Jeruzalem en besteedde sindsdien zijn tijd om Albendorf op de oude stad te doen ge lijken. Dit lukte op wonderlijke wijze. Men betreedt de stad door een der 12 poorten, die de namen dragen welke haar toekomen en vindt den tempel van Jeruzalem als kerk, het paleis van Pontius Pilatus als raadhuis, het heilige graf met den afgewen- telden steen, den vijver Siloh, den hof van Gethsemané, den heuvel Golgoiha, enz. Voor heen werd Albendorf zeer druk bezocht GRAANDIEVEN KRIJGEN DEN KOGEL. Hot hooggerechtshof te Smolensk heeft zes ambtenaren veroordeeld tot den dood door den kogel en 45 ambtenaren tot ge vangenisstraffen van 1 tot 10 jaar. De veroordeelden worden er van beschul digd, in den loop van het laatste halfjaar meer dan 500.000 K.G. graan uit de opslag plaatsen van den staat to hebben gestolen. SPAANSCHE VLUCHTELINGEN IN FRANKRIJK. PARIJS, 26 Oct. De Spaanscbe ambassa deur te Parijs heeft eenige dagen geleden bij den Franschcn minister van buitenland- sche zaken geprotesteerd tegen een betoo ging van Catalaansche vluchtelingen te Toulouse. Naar aanleiding hiervan heeft de „Matin" op het ministerie van binnenlandsche zaken vernomen, dat de demonstranten op het raadhuis te Toulouse een Catalaansche vlag hebben geheschon, dr.t zij voor clc Spaan- sche regeering beleedigende opschriften op de muren hebben geschreven en dat zij een optocht door de stad hebben gehouden. Na deze betoogingen heeft het ministerie van binnenlandsche zaken besloten Spaan- sche vluchtelingen geen verblijfsvergunning meer te geven voor het ten Zuiden van do Loire gelegen deel van Frankrijk. Bovendien hebben alle departementen opdracht gekregen streng toezicht te houden op de Spaansche vluchtelingen. controle op den wapeninvoer Uit Lenden: Naar verluidt, zal het Britsche kabinet de wenschelijkheid overwegen van het bij eenroepen der wapens uitvoerende landen, teneinde :n nieuwe overeenkomst te komen inzake ver betering en uitbreiding van de regeeringscontröle op de wapemiitvoer, Het dunne pültje geeft den vorigen stand aan BAROMETERSTAND Hoogste stand te Boedapest 770.3. Laagste stand te Seydisfjord 727.9. Stand vanmorgen lialftwaalf 762.5. WEERVERWACHTING Meest matige aanvankelijk tijdelijk nog krachtige Z.W. tot W. later afnemende en weer krimpende wind, zwaar bewolkt met opklaringen, waarschijnlijk eenige regen buien, aanvankelijk kouder. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt 25 Oct. 8.15 n.m.: Weest op uw hoede. buitenlandsch weerbericht Het diepe luchtdrukminimum, dat van het Z.W. gekomen gistermorgen ten W. van Ierland lag. trok, vooraf gegaan door zware barometerdalingen en gevolgd door evenzoo sterke stijgingen van de luchtdruk, naar de Noorsche Zee. Het tweede minimum ten W. van IJsland, verplaatste zich O.Z.O.-waarts zoodat de as van laagsten luchtdruk thans O.—W. gericht is en langs de 63e breedte graad loopt. Langs dc Noorsche kust waaien hevige stormen. In Engeland kwam afkoe ling en was het weer buiig. De hooge druk over O. Engeland veranderde niet. Over Spanje nam de druk nog toe, even zoover naar het W. op de Oceaan. Tusschen de laag ste gebieden van hoogen luchtdruk bleef ech ter een voor van lagen luchtdruk bestaan met een diep minimum tusschen de Azoren en de Afrikaansclie kust. Over het geheele W. is de boven lucht temperatuur zeer hoog, met zomersche temperaturen hoog in de alpen. Langs de randen der depressie viel in Ierland en Schotland veel regen. In centraal Europa bleef het droog. Het is waarschijn lijk, dat de koelere luchtmassa's over het W. ook een tijdelijke afkoeling zullen bren gen met buiig weer. doch dat daarna de depressie naar het Z.W. de winden zal doen afflauwen en opnieuw zacht weer zal bren gen. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 13.4 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 27 OCTOBER. Van 's avonds 5.10 uur tot 's morgens 6.19 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden V™ Rhetnfelden 2.16 2.17 Breisach 1.25 1.30 Kehl 2.33 2 37 Mnxan 3.70 3.8t Dieileshetm 0.59 0.45 Mannheim 2.52 2.56 Mainz Hingen Caub Ems Coblens Trier Keulen Riihrort Wesel Emmerik Dusseldorf 1.05 1.07 0 32 0.36 1.51 1.54 158 1.65 1.15 1.14 1.70 174 0.33 0.25 1.31 1.38 0.14 0.(6 0.39 0 31 0.91 1.06 0.71 0.78 Gemengd Nieuws Maastricht 40.64 40.69 Venlo Lobtth 9.83 9 93 Nijmegen 7.55 7.63 St Andries 2,26 2.48 Arnhem 7.60 7.67 Vreeswijk Iw 0.33 0,39 Westervoort 8.17 8,24 Deventer 2.06 2,08 Kampen -0.01 -0.10 Ej sden 45.96 45.95 Grevenbicht 27.69 27.71 Venlo 10.80 10.76 Grave (slnis) 3.91 3,86 St Andries 0.49 0.76 Gorknm 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 0.00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 27 Oct. Delfzijl 1.49 14.14 Hellevoetsl. 5.39 17.54 Terschelling 11.24 23.36 Willemstad 6.33 18.50 Hanlngen 12.15 Brouwersh. 4.61 17.06 Den Helder 10.00 22.05 Zierikzee 5.24 17,37 IJ muiden 5.42 18.U1 Wemeldinge 5.49 18.01 Hoek v. Hol!. 4.55 17.il Vlissingen 3.53 16,10 Scheveningen 5.15 17.31 Terneuzen 4.31 16.46 Rotterdam 7.01 19.08 Hansweert 5.13 16,31 nieuwe ontvoering NEW YORK, 26 Oct. Uit Gulf Port in den Staat Missisippi wordt gemeld, dat de 26-jarige ooderwljzeres, Virginia Switzer, dochter van R. A. V. Switzer te Michenry wordt vermist, en, naar men vreest, in handen van ontvoerders is gevallen. Kort nadat zij het huis had verlaten, vond men io de brievenbus een brief waarin 30.000 dollar los geld werd geëischt. De politie heeft de zaak in on derzoek. Arbeider verdronken Het touw brak door. Men meldt ons uit Rotterdam: Een droevig ongeluk is gistermidd »- beurd in de haven van de werf Y i- Fijenoord aan den Westkousdijk. Ht i- gelscihe s.s. „Purley Downs", dat 4 jan op- gelegen heeft, was deze* dagen naai de werf gesleept, om opgeknapt te worden. Aan de buitenzijde \an Iset schip had men een hangende stolling aangebracht voorde arbeiders, die deu scheepswand moesten schoonbranden. Om deze stelling te berei ken moest men echter eerst tegen een touw ladder opklimmen en dan op 'n gewone lad der overstappen. Gistermiddag zou nu de 39-jarige brander G. J. Kins, uit de Ph van Bourgondiëstraat te Schiedam, zich naar Ja stelling hegeven. Hij roeide naar de ladder en wilde de touwen grijpen. Daarbij is ech ter een der touwen doorgebroken, omdat het door het langdurige liggen was vergaan De man geraakte te. water en is verdronken zonder dat iemand er iets van heeft be merkt. Pas later hebben arbeiders zijn pet en handschoenen drijvende gevonden. De Rivierpolitie werd gewaarschuwd. De Politiebooten II en III zijn uitgevaren en hebben na eenige uren het l'jk opgehaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2