JHwtwe £riitsdjr (lourant E3E Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken M E D D E N S HOED 1 I abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 225 Franco per post 2.35 -f portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breesbiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang No. 5309 VRIJDAG 26 OCTOBER 1934 atibertentitprijjen: Van I tot 5 regels M7'/« Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2-30 Elke regel meer045 Handelsadvertentiën per regel Ö.171/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 VOORGEWENDE DOMHEID Een Christelijke Besturenbond had zijn Jeden gewaarschuwd om niet te teekenen op de lijsten van het N.V.V. De roode Bestu renbond antwoordt daarop met een circu laire, dat van die waarschuwing niets begrijpt Is het onchristelijk, zoo vraagt men, om mee te werken aan een betere werkloo Benzo rg? Natuurlijk niet; doch waarom helpt men ons dan niet aan de regeerimg het bewijs te leveren, „dat een zeer groot deel van het Nederlandsche volk maatregelen eischt in 't belang van de duizenden, die zonder hun 6chuld en zonder hun wil, werkloos rond- loopen en armoe lijden"? Dit alles is voorgewende domheid en dus misleiding. Deze verdedigers der roode vakbeweging weten evengoed als wij, dat geen bewust, georganiseerd arbeider zijn handteekening zet op de lijst van een concurreerende orga nisatie en dat nog wel over een onderwerp, dat in eigen kring reeds permanent aan de orde is. Zij weten ook heel goed, dat Christelijke arbeiders van de regeering niet eischen, wat deze blijkbaar niet geven kan; al blijven zij voortdurend aandringen op hulpverleening, toover het maar mogelijk is. De roode misleiders, die zeggen, dat he* advies van de Christelijke besturenbond van politiek druipt, weten opperbest, dat hun actie in de politiek gedoopt isde verkie zingen naderen. Tenslotte, om niet meer te noemen, weten ze heel goed, hoe telkens in de roode pers vermaand wordt: steun geen enkele agitatie welke van onze vijanden, de communisten, uitgaat; -wij voeren onze eigen actie. Gelijk het in gemeenteraden ook meer dan eens gebeurt, dat men een voorstel van commu nisten, waartegen men principieel geen enkel bezwaar heeft, eenvoudig neersabelt omdat öic revolutionairen de S.D.A.P, beleedigd hebben. Het is dom van die Besturenbond om 2ich zoo dom voor te doen, doch misschien denkt men, dat er nog dommer arbeiders zijn en domme Dorus kwam ook wel eens door domheid voort. BELASTING EN CONTRIBUTIE Verschillende gemeenten hangt boven het hoofd om voor de Gemeentefondsbelasting in een lagere of de laagste klas geplaatst te worden; als verlaging namelijk nog mogelijk is. Dit beteekent, dat ook de zeer lage inko mens van even tien gulden in de week, iets, hoe gering ook, aan de fiscus zullen moeten offeren. Op zichzelf achten wij het zeer gewenscht, dat ieder, naar de mate zijner financieele krachten, bijdraagt voor de algemeene huis houding. Dat bevordert de belangstelling voor de publieke zaak. Maar we begrijpen ook terdege goed, dat het voor de laagstbezoldigden, voor de groeiende groep minimumlijders vreeselijk moeilijk is om ook maar een paar gulden per jaar op zij te leggen voor belasting. En wij verstaan het, als straks vooral de soc.-democratischc raadsleden met vaak klemmende argumenten zullen betoogen: van zoo'n armzalig loon moet de fiscus afblijven. Maar is dat niet een beetje inconsekwent? Reeds eenige malen heeft men in de roode pers kunnen lezen, dat het partijbestuur der S.D.A.P. overgegaan is tot de tijdelijke in voering van een contributiezegel van drie cent, voor leden wier wekelijksch inkomen minder dan tien gulden bedraagt. Niet al leen voor werklooze leden zal deze regeling gelden, maar voor allen wier inkomsten be neden de tien gulden blijven Eén van de belangrijkste factoren voor het nemen van dit besluit was, dat het de mogelijkheid opent om toe te treden, ook wanneer een contributie van zes cent per week voor hen te hoog is. Dat is toch wel fi'aPPant* Het eene oogeniblik rekent men uit, dat van het lage loon en het. ingekrompen steun bedrag nauwlijks huishuur en schrale voe ding betaald kan worden; en het andere oogenblik vraagt men van inkomens bene den de tien .gulden en van werkloozen een contributie van drie cent per week; ter wijl men vroeger niet lager kwam dan zes cent per week. Een onnoozel bedrag; slechts fl.50 per jaar. Maar minimale belasting bedraagt ook niet meer. Waarom het eene wel ,en het andere niet? De fiscus houdt bij werkloos heid zijn handen thuis; alleen van hen die in de werkverschaffing zijn, wordt de per- soneele belasting in termijnen ingehouden. Maar dat zijn dan toch altijd loonen, welke ver boven de tien gulden uitgaan. Neen, wij behooren niet tot hen, die het Sc talen van conributie aan vakvereeniging of politieke partij afraden; integendeel. Maar wij vragen alleen, waarom de partij boven het algemeen belang moet <m maP gaan? En we vragen ook: hoe durft gij, S.D.A.P. die contributie heffen van zóó lage inko mens? Die moet toch ook uit de mond ge spaard worden". Hier vertoont zich wel een hinderlijke in- Consekwentie. HET HART DES MENSCHEN „Wij, Europeanen, plegen een weinig prat te gaan op onze cultuur, onze bescha ving; op de hooge sport, die wij in het evo lutie-proces der menschhcid reeds bereikt hebben. Wij zien wat neer op de tijden, de histori sche tijden, van een grijs verleden, toen Floris de Vijfde vermoord werd, toen d9 grondlegger van de Nederlandsche natie, Willem de Zwijger, werd doodgeschoten door een sluipmoordenaarach, dat wa ren die ruwe tijden, vroeger heel vroeger, toen er nog geen telefoon was en geen radio, geen electrische tram en geen vul penhouders, geen rotatiepersen en geen betonwegen, geen vliegmachines en geen koepokinenting Maar nu, nu zijn we zoo oneindig veel Aldus de liberale Middelburgsche Crt, die daarna registreert de vorstenmoor den van de laatste jaren; om dan te beslui ten met de verzuchting, dat het heel erg is met onze twintigste-eeuwsche verwatenheid en „dat we nog maar 0 zoo weinig - zoo al verder zijn gekomen sinds die histori sche tijden, waarop wij, verblind door onze inderdaad machtige technische vooruitgang, zoo'n beetje neerzien." De schrijver heeft helaas gelijk, méér dan gelijk zelfs, omdat Gods Woord gelijk heeft Want dat leert ons, dat uit het hart des menschcn voortkomen booze bedenkingen, kwade raadslagen, moord en doodslag En dit is de vreeselijke continuïteit van het menschelijk hart, dat het nu is, zooals het gedurende alle eeuwen was. BINNENLAND. Officieele Berichten BURGEMEESTER EU Kon. besluit is aan J. P. J. van Agtmaal op zün verzoek met ingang van 21 Nov. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeen te Huybergen, met dankbetuiging voor de lang durige diensten door hem in die betrekking bewezen. ZEEDIENST Bü beschikking van den minister van Defen sie zijn de luits ter zee der le kl. Jhr H. A. van Foreest. A de Booy en A J Bussemaker den 2en Novepiber geplaatst bij de Hoogere Marine Krijgsschool te Den Haag. Crisisregelingen voor de visscherij Vier commissies ingesteld. De minister van Economische Zaken heeft ingesteld de navolgende commissies- a. een commissie voor de haringdrijfnetvis- scherij; b. een commissie voor de visscherij op en den handel in consumptiegarnalen; c. een commissie voor de mosselvisscherij en den mosselhandel; d. een commissie voor den ansjovishandel. In de commissie voor de haringdrijfnet- visscherij heeft Z. Exc. benoemd tot lid te vens voorzitter W. Richter Uitdenbogaardt, te 's-Gravenhage; tot leden: C. den Duik te Katwijk, P. Goedknegt te Vlaardingen, N. Haasnoot te Katwijk, I. J. Hoogendijk te Vlaardingen, J. Katan te Vlaardingen, mr. J. H. Kiewiet de Jonge te 's-Gravenhage, P. Knoester te Scheveningen, D. Meerburg te Katwijk, J. J. v. d. Toom te Scheveningen, C. Vrolijk te Scheveningen. In de commissie voor de visscherij op en den handel in consumptie-garnalen zijn be noemd tot lid tevens voorzitter dr. J. G. Ra maker te Breskens; tot leden A. J. Gambier te Breskens, J. van Dam te Stellendam, M. Jansen te Stellendam, M. Keyzer te Stellen dam, C. van de Ketterij te Arnemuiden, R. v. d. Lei te Woldendorp, gem. Termunter- zijl, W. A. Pelle te Middelburg, J. Stevenson te D'en Helder, D. Vlas Wzn. te Oudeschild (Texel). In de commissie voor de mosselvisscherij en den mosselhandel werden benoemd tot lid tevens voorzitter mr. A. J. van der Hoe ven te Tholen; tot leden: W. van der Berg te Bruinisse, F. J. L. II. Dhooge te Philip pine, J. Koran Dzn. te Hvppolitushoef. G G. Rammeloo te Philippine, C. Sinke te Ierseke. In de commissie voor den ansjovishandel werden benoemd tot lid tevens voorzitter mr. A. Hilbringh Prins te Amsterdam: tot leden: J. van der Koog te Rijswijk, L. Krui- mer Dzn. te Huizen, T. de Rook te Lemmer, Th. Sterk te Volendam. Bussum bouwt abattoir Werk van een kwart millioen. B'. en W. van Bussum vragen den raad een crediet van f 262.000 voor den bouw van een abattoir aan de Hooftlaan. Ged. Staten hebben reeds voorwaardelijk vergunning verleend. In het bedrag van f 262.000 is be grepen een bedrag van f 59.500 voor aan koop en bouwrijp maken van liet terrein, bestratingen, rioleeringen, beplanting enz. De gebouwen komen op f 138.300 en de onderscheidene technische installaties op f 55.500. Salarissen en loonen Amster- damsch gemeentepersoneel B. cn W. van Amsterdam hebben thans aan den gemeenteraad voorgesteld, aan de aanmaning v het Kon. Besluit gevolg te geven en dus alsnog aanvaarden de voordracht tot verlaging van salarissen en loonen van het gemeente]«ersonee!. Voorts stellen B. en W. voor, over te gaan tot verlaging van de salarissen van het or.der~vij personeel der openbare scholen, voor middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs, van de gemeen telijke kweekschool voor onderwijzers eft orderwij zeressen en van de vormschool voor onderwijze nessen bij het voorbereidend onderwijs, alsmede vat de hoogleeraren der gemeentelijke universiteit, op denzelfden voet, als voor de gemeenteambtenaren is voorgesteld. RUNDVEE-AFSLACHTING Is alles wel in orde? De Minister vraagt inlichtingen Naar aanleiding van het hem door het Verbond van de Ned. Ver. van Veeweide» en Mesters gezonden telegram, inzake even tueels afslachting van rundvee, heeft de Minister van Econ. Zaken dit bestuur tele grafisch dringend verzocht hem omgaand uitvoerige gegevens en namen van ver schillende adviseurs der Veehouderijcen trale te zenden, die thans reeds maanden lang tegen afbraakprijzen speculatief groote kwanti jong vee zouden hebben opgekocht. De Minister heeft opdracht gegeven do gegevens, zoodra deze hem zullen hebben bereikt, terstond nauwgezet te doen onder zoeken en stelt zich voor, het resultaat hier van te Dubliceeren. In verband met bovenstaande merken wij op, dat het bestuur der Ned. Vereen, van veeweiders en -mesters aan den Minister telegrafisch had aangedrongen op mededeo- ling der motieven, waarop de Veehouderij centrale had geadviseerd opnieuw tot af slachting over te gaan (zie ons blad van Dinsdag). Het laatste gedeelte van dit tele gram luidde: Wij achten het van nationaal belang dat deze duistere en onbekende motieven ge publiceerd worden, opdat ze openlijk be streden kunnen worden. Publicatie dezer motieven kan allerminst schaden,- daar verschillende adviseurs der Veehouder ij centrale reeds maan den speculatief hooger kwanta jong \ee hebben opgekocht te gen afbraakprijzen welke sch ij n- liaar na dekking voor aanbie ding ter afslachting zullen dienen. (Wij spatieeren, Red.). Op een daartoe betreffende vraag lieeft het bestuur der Ned. Ver. van Veeweiden! en -mesters aan het Handelsblad medege deeld, dat met „adviseurs" niet bedoeld worden bestuursleden der Veehouderij Cen trale, doch personen die door besprekin gen met het bestuur der Veehouderijcen- trale kennis hadden gekregen van het nieuwe afslachtingsplan en daarom vaar zen hebben opgekocht en laten dekken. Ook deelde het zelfs den naam mede van een bestuurslid der Veehouderijcentrale, die twee maanden geleden via een famielid tot opkoopen van vaarzen had geadviseerd. Wij zijn van oordeel, dat deze zaak grondig onderzocht moet worden. Met de Varkenscentrale hebben we genoeg leer geld betaald. Laat het nu bij de Veehouderijcontrale niet dezelfde weg opgaan, dat er een com missie benoemd moet. worden, die nu wel geen corruptie kan constateeren, doch wef bevoordeeling van zichzelf, vrienden of fa milie. Dat behoeft niet door contracten met zich zelf af te sluiten, doch kan ook door het tijdig geven van „tips'' aan ande ren, die daardoor zich voordeden kunnen bezorgen. En daar lijkt het bovenbedoelde heel veel op. In deze tijden met al de wettelijke rege lingen is daartoe zooveel kans. Daarom dient alles wat daarop wijst gesignaleerd te worden en onderzocht Daarom juichen wij het optreden van den Minister zeer toe. In zware tijden Samengaan tusschen rood en roomsch? Te Helmond sprak het Kamerlid Max van Poll over de economische en politieke toestand. Wij knippen uit het verslag dit over 't samengaan van „rood en roomsch": „Wijziging in de koers der economische politiek is slechts mogelijk, indien daar voor in het Parlement een meerderheid is. Op het oogenblik zijn de inzichten nog ver ward, al is in de R.K. Staatspartij een ken tering te bespeuren. Met deze te laten uit eenvallen in de verschillende richtingen bereiken we zeker niets. Dan zou een meer derheid in het par lam ent nog moeilijker to bereiken zijn. Maar als er in onze partij eenheid over de koerswijziging was, dan zijn we er nog niet en spr. acht een samengaan van eer lijk rood en eerlijk Roomsch voorloopig een onbereikbaar ideaal al heeft hij dat zelf ook gekoesterd. Laten we rriet vergeten, dat de crisis meer is dan een economische crisis, nl. ook geestelijke, een gezagcrisis. En door die crisis is geen enkele groep zoo sterk aangetast als juist de S.D.A.P de soci aal-democraten over de heele wereld. Als katholieken kunnen we niet samengaan met deze partij met 't dubbele gezicht, vant dat zou als eenig gevolg hebben het uit elkaar vallen onzer partij en wind in de zeilen stuwen van N.S.B. en fascistische stroomingen. Bovendien zou een samen gaan ook niet tot het beoogde doel leiden gezien de houding der sociaal-democraten tegenover bescherming van de eigen markt". Ontevreden anti-revolutionairen EEN ONZUIVERE ACTIE Een deel der anti-revolutionairen, met na me het Hervormde deel is in actie geko- nen, schrijft het „Chr.-Hist. Weekblad" en estigt dan op één punt de aandacht: „Een der voormannen heeft op de onlangs gehouden bespreking weer als een der mo rn voor het gevoel van achteruitzetting aangevoerd de z.g. partijdigheid bij benoe mingen, waarbij het Hervormde deel bij het Gereformeerde achter zou staan. Blijkens de courantenverslagen werd een en ander met talrijke voorbeelden aangetoond. Deze klacht nu wijzen wij principieel af. Indien het juist is, dat leden van een bepaalde kerk worden verkozen bij benoe mingen ongeacht hun meer of mindere ge schiktheid, dan past een krachtig protest tegen dit feit. Maar nooit mag een dergelijk protest ont aarden in een klagen over de achterstelling van de leden van een andere kerk, onge acht ook hun bekwaamheid. Dit hebben de leiders der Hervormde- Anti-revolutionairen niet voldoende in het oog gehouden. Tot schade van de zuiverheid hunner actie." GOOD-YEAR SCHOENEN De meest volmaakte VOETBEKLEEDING Fa. W. Lourysen Zn- Schoenfabriek Dongen Steun aan de griend- en rietcultuur In afwachting van een volledige bekend making omtrent de stcunverleening aan de griend- en rietcultuur wordt aan belang hebbenden voorloopig het volgende bekend gemaakt: Ten aanzien van matriet stelt men zich voor een bepaald percentage der productie van oogst '34—'35 uit de markt te nemen, tegen een nader vast te stellen prijs der bossen, franco voor den wal, aan te wijzen opslagplaats; voor de kosten verbonden aan het opslaan zal een gering bedrag van den koopprijs worden afgetrokken. De eischen welke zullen worden gesteld zullen dezelfde zijn als voor het riet van den oogst '33'34. Omtrent het artikel bladriet bestaat het voornemen om het bestaande bedrag van vorig jaar, n.l. f 12.50 per H.A. te handba ven, onder beding echter dat rietlanden die te gebruiken zijn in een andere cultuur, slechts nog voor deze oogst gesteund zullen worden. Van de eerste soort dekriet zal zoo noodig een gedeelte uit de markt worden genomen. Thans reeds kan worden medegedeeld dat 5-jarig griendgewas niet voor steun in aanmerking komt. Steunverleening aan het 4-jarig gewas zal geschieden per H.A., vol gens taxatie op stam na classificatie, met dien verstande dat minderwaardige grien den van die steun worden uitgesloten. Ten aanzien van de witcultuur zijn spoe dig nadere mededeelingen te verwachten. De nieuwe burgemeester van Renkum De heer J. J. Ta lsma, burgemeester van Kamerik en Zegveld, is benoemd tot burge meester van Renkum. De benoemde is geboren 24 Juli 1SS4 te ^■erwerderadecl (Fr en is dus 50 jaar oud. Hij is sedert 1916 burgemeester en secreta ris der gemeenten Kamerik en Zegveld; te voren was hij secretaris der gemeente Oost- dongeradeel, nadat hij eenige jaren in ver schillende gemeentelijk-administratieve be trekkingen in de provinciën Gelderland. Noord-Holland en Utrecht was werkzaam ge weest. Tevens bekleedt de heer Talsma verschil lende functiën als voorzitter en secretaris van Waterschapsbesturen. De belangen van het platte land vonden in hem een warm verdediger, getuige o.a. het feit, dat hij ver scheiden jaren het voorzitterschap bekleedde van de afdeeliug Utrecht van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond en krachtig mee werkte aan de oprichting eener lagere Land bouwschool te Woerden. Van verschillende commissies, o.a. die der bestudeering van het vraagstuk van het streekplan maakte hij deel uit. terwijl hij als secretaris van de afdeeling Utrecht van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten vele werkzaar. heden verrichtte ter voorberei ding van een streekplan voor het Oosten der De heer Talsma, die nog commissaris is van dg. N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten en van een plaatselijke bankinstel ling, interesseerde zich indertijd in het bij zonder voor bet middenstandscredieL De toestand in de Textiel- Exportindustrie Er moet inkrimping komen. Wij vernemen van gezaghebbende zijde, dat de verwachtingen, in den aanvang van dit jaar opgewekt door de contingentee- ringmaay-egelen van gebleekte goederen in Nederl.-lndië, niet in vervulling zijn gegaan De groote exportbedrijven in Twente hebben in het voorjaar op vrij groote schaal den aanmaak van gebleekte goederen, in hoofd zaak van cambriiis, hervat. Die resultaten zijn tot dusverre uitermate teleurstellend geweest. De invoeren van Japan zijn veel grooter gebleven dan mocht worden ver wacht, Voorts is er op groote schaal niet gecontingenteerd Japansch ruw doek inge voerd, hetwelk door een op Java toegepast bleekproces in directe concurrentie met de hier te lande gefabriceerde gebleekte cam brics komt. Deze invoeren hebben de con- tingenteeringsmaatregelen voor een deel illusoir gemaakt. Tot dusver heeft de Ne- derlandsch-Indische Regeering daaraan geen paal en perk gesteld op grond van de over weging, dat zij tijdens de onderhandelingen met de Japansche delegatie niet wenschte in te grijpen. Maanden en maanden lang zijn deze on derhandelingen door de Japanners onder allerlei voorwendsels sleepende gehouden, zoodat de markt van ruwe en gebleekte cambrics en shirtings op Java en de bui tenbezittingen intusschcn sterk is overvoerd geworden. Het vooruitzicht voor de Twentsche tex tielindustrie is op grond hiervan slecht. Bedrijfsinkrimpmg op belangrijke schaal staat na 5 November voor de deur. Zoo vernemen wij, dat met dien datum hij de firma C. .T. van Heek en Zonen, fabriek ,-Rigtershleek" te Enschedé, het personeel met meer dan 150 personen zal worden ver minderd. Neemt men hierbij in aanmerking, dat de in nood verkeerende groote export-industrie zich in den strijd om het voortbestaan ten deele op de binnenlandsche markt heeft moeten werken, dan ligt het voor de hand. dat de toestand voor de industrie, die voor het binnenland werkt, ook in den grond be dorven wordt. LEVE DE POLITIERECHTER! De schoonmoeders gerehabiliteerd Het plaatsje Alkemade heeft m. i. een welluidende naam, welke veel goeds doet verwachten. Maar alles wat daar geschiedt valt helaas niet onder de rubriek van „wat wél luidt". Immers leest men onder „Recht zaken" dat een jongeman daar ter plaatse nijdig was op zijn schoonmoeder en toen bij de familie van zijn vrouw kabaal ging maken, een watermolen en aange trouwde bloedverwanten beschadigde en de boel op stelten zette. De politie-rechter zei niet bij zich zelf: o. 't gaat maar over een schoonmoeder en dat is een zeer verzachtende omstandig- digheid; maar blijkbaar waren de overleg gingen zijns harten recht contrarie en nam hij een beslissing, welke het gemoed van z ij n schoonmoeder weeker zal maken dan ooit en alle schoonmoeders een van vieugde en voldoening kloppend hart onder do riem zal steken: de schoonmoeders zijn gerehabiliteerd. Zeker, de eisch was mild. Slechts f 30.— boete subsidiair 30 dagen hechtenis, bene vens een voorwaardelijke hechten isstraf van zes weken; met een proeftijd van drii Waarom naast de subsidiaire nog een voorwaardelijke hechtenisstraf? vraagt de belangstellende lezer. Wel, over de voor- waardelijke straf kunnen we feitelijk relf beslissen. Passen we gedurende de proeftijd goed op, dan gaat er een schrap En, wat beteekent nu voor den Alkema- schcn jongen man een proeftijd van drie jaar? Dat hij gedurende al die tijd niet...... b ij zijn schoonmoeder op visite mag Kunt gij u, harde schoonzoon, die met noegen naar aardigheden over schoonmoe ders luistert (immers het dankbaarste or derwerp voor moppen en glossen voor dag- lijksch gebruik?) kunt gij u voorstellen wat er in het angstig-jagende hart van dezen jongen man omgaat? Hij was met wrok vervuld jegens zijn schoonmoeder en dacht bij zich zelf: als ik datenfin, vul u zelf maar in; ik zou zeenfin, bedenk maar wat bijpas sende dreigementen; doch toen de poli tierechter zijn eisch gezegd had, sijpelden de tranen uit zijn oogen en zuchtte hij: ii drie jaar mag ik mijn schoonmoeder niet meer opzoeken; het is niet om uit te hou den. En zoodra hij thuis was verzocht hij zijn vrouw om haar moeder dringend uit te noodigen voor een langdurig familie-bezoek, Zóó heeft één politie-rechter met één von nis alle schoonmoeders in eere hersteld. Des rechters adres blijve, om gedrang van schoonmoeders in het kanton of arrondi: ment Alkemade te voorkomen, onvermeld. Anders kreeg hij van het goede te veel. De jaarlijksche leidersvergaderingen van de afd. Zuid-Holland van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag zullen dit jaar worden gehouden op Vrijdag 2 Nov. a.s. te Bodegraven; Vrij dag 9 Nov. te Leiden; Vrijdag 16 Nov. te Meerkerk; Zaterdag 17 Nov. 's middags te Rotterdam en Woensdag 21 Nov. 's avonds te Rotterdam. Op al deze vergaderingen zal als referent optreden de heer A. Janse, hoofd der Chr. school të Biggekerke, met bet onderwerp: „Leven in het verbond en het Vereenigingswerk''. Mis Poes Wij teekenen toch niet. De roode pers las ons artikel van Maan dag onder het hoofd: Wij teekencn niet. Wij vermeldden daarin, dat wij heel wat brieven van lezers kregen over deze zaak. C A R L T O N I [AUSTIN REED 6.50 I 8.50 KOOPT BIJ ROTTERDAM DEN HAAG UW Voornaamste Nieuws. Dit Nummer bestaat uit VIER bladen De minister van oeconomische zaken heeft com missies ingesteld voor de haringdrijfnetvisscherij, voor de visscherij op en den handd in consumplie- gamalen, voor de mosselvisscherij en den mossel handel en voor den ansjovishandel. Blz. 2 Een telegram van de Koningin aan de K.L.M» naar aanleiding van de vlucht van de Uiver. Beschouwingen in de „Daily Telegraph" over den Britschen achterstand in de burgerlijke lucht- Ontstemming in Engeland en Amerika over he< aangekondigd petroleum-monopolie in Mands- joekwo. Nobelprijs voor medicijnen toegekend aan drie Amerikaansche gek er den, die een terapie tegen kwaadaardige bloedarmoede ontdekten en uit breidden. Blz. 3 Een wetsontwerp, strekkende om aan hen, die aan de geneeskundige hoogeschool te Batavia het artsdiploma b.bben vu woiven, de bevoegdheid toe te kennen, bier te lande de geneeskunst uit te oefenen. i felle brand een timmer - verwoest. Blz. 5 Het Tweede Internationale Congres van Gerefor meerden (Calvinisten). Blz. 9 Prof. Dr. C. Gerreta^n heeft te Utrecht een rede gehouden over „de Afscheiding van 1834 in haar nationale beteekenis". Blz. 11 Discussie van voor- cn tegenstanders betreffende den gouden standaard in een vergadering van de Vereeniging van huiseigenaars. Het Eigendoms recht te Amsterdam. En zij voegt daar aan toe: „Wat er in die brieven staat, laat zich denken. De reclitsche arbeiders teekenen onze lijsten! Dat staat in de brieven en dat leest men in het artikel." Wèt er in die brieven staat, hebben wij één en andermaal geciteerd. In wezen pre cies het omgekeerde van wat de roode pers schreef. Niet één, maar ook niet één van de vele briefschrijvers heeft het teekenen op de misleidende lijsten aanbevolen of verde digd. De eenige critiek gold ons, omdat wij niet tijdig gewaarschuwd hadden tegen het leugenachtig optreden der roode propagau- bemannlna'vmifiler'vr"id'nt Co,i'n m d' Plesman mei de ir» ie PTT M'lbou™- Rerl"S: ic Wi,ded,e ae°°uw vm dc P-T.T. Ie Oen Haag, waar gesprek gevoerd werd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1