rcdÈOll Dobbefmavm lelt Iter... man! CATARRH Nuttie's Vader VRIJDAG 26 OCTOBER 1934 VIERDE BLAD PAG. Moet Nederland den gouden standaard handhaven? [Vergadering van Huiseigenaren te Amsterdam Pro en Contra bepleit In Hotel Krasnaipalsky te Amsterdam werd gisteravond onder zeer groote belang stelling een vergadering gehouden van de Vereeniging van Huiseigenaren „Het Eigen domsrecht". Behandeld werd het onderwerp: „Moet Nederland den gouden standaard handhaven?" Sprekers waren de heercn Drs W. W i 1- leme, die pro, en Dr G. Lubbers, die contra pleitte. Na een kort inleidend woord van den Voorzitter, zette Dra Willeims zijn stand punt uiteen. Spr. begon met te zeggen, dat op grond van de 6terke en gezonde positie van de Ned. Bank, de mogelijkheid van het hand haven van den gouden standaard door voor- nooh tegenstandera wordt betwijfeld. Wij kunnen alle aanvallen zoowel van hot bin nenland als van het buitenland weerstaan. Nu de Ver. voor Waardevast Geld kleur heeft bekend en devaluatie nastreeft is het het best om de vraag, waarom het hier gaat op te vatten als „moet Nederland de goudwaarde van hot gouden tientje ver minderen?" Devaluatie is volgens spr. een willekeuri ge inkorting van de rechten van alle geld bezitters en is te beschouwen als een grove aantasting van hert eigendomsrecht. Het verwijlt, dat den gouden standaard waardevervalsching verweten kan worden, wordt döor spr. uitvoerig weerlegd- 1. hot uitgangspunt 1929 is uiterst wille keurig gekozen, neemt men 1913 als uitgangs punt, dan is er een daling geweest van 25 2. in het indexcijfer voor £roothandelsprij- een komt de werkelijke koopkracht van het geld slechts zeer eenzijdig tot uitdrukking; sedert 1913 zijn de loonen gemiddeld, ook na do laatste dadingen, toch nog met 100 gestegen 3. het is een ernstige theoretische fout om koopkracht van hert. geld, of wel het prijs niveau te vereenzelvigen met de waarde yan het geld; 4. cok indien men zou kunnen bewijzen, 'dat het goud in waarde veranderd is, dan is dat nog geen reohtvaardiging voor heit yerwijt, dat die waarde vervalscht zou zijn. Spr. stond daarna stil bij de practische „voordeelen" welke men in breede kringen Ban devaluatie verbonden acht Men wijst van die zijde op: 1. venlichting van de lasten van debiteuren, door het ver minderen van de reëele waarde van hun verplichtingen; 2. voordeelen voor den ex port, immers het provenu van uitgevoerde goederen wordt in gedevalueerde guldens meer. Wat het eertete betreft, zegt spr., dat tegen over de voordeelen voor de debiteuren even groote nadeel en voor de crediteuren staan en ten aanzien van de veeü geopperde overwe ging, dat de venmindering van den wenke- lijken lest van rente en aflossing de pro ductie zou stimuleeren, merkte spr. op, dat zulks onjuist is. Wat het tweede betreft, meent spr., dat. 'die exportpremie slechts bestaat zoolang geen aanpassing van prijzen heeft plaats gevonden na. devaluatie. Men moet wel be denken, dat die aanpassing niet betreft uit sluitend het binncrulandsch prijsniveau aan de gedaalde geldswaarde, maar ook oef vooral aan de prijzen, welke na de deva luatie in het buitenland voor de export artikelen gelden. Op drie manieren gaat de export-premie te niet Het kan zijn dat handelspolitieke maat- l^egelen een dam tegen de valuta-dumping opwerpen. Ook is er gevaar, dat het buiten land valutaire maatregelen neemt en er dus nieuwe devaluaties elders volgen. Verder is hat gevaar voor zeer recele prijsdalingen in het buitenland na en door valutadumping geenszins denkbeeldig, terwijl ook de mate waarin en de snelheid waarmee de prijs aanpassing in het buitenland plaats vindt leen factor van belang is. Prof. Polak heeft nu wel berekend, dat len onzent het prijsniveau eleohits weinig zou stijgen, maar het i6 de vraag of men een profetie over het prijsverloop mag ma ken, als een van de meest fundiameniteele factoren in ons economisch bestel, het cre- daet en het veirtrouwen op het hevigst wordt geschokt. Het is dan ook. zeer de vraag, of deva luatie eenig meer duurzaam voordeel voor den export zou opleveren. Daar srtaat als zeker verlies tegenover het nadeel bij den Import en alle bedenkelijke gevolgen van het .verlaten van den gouden standaard. Tenslotte bezag spr. de kwestie der deva luatie in het lioht van de economische her- etelcapaciteit na een crisis. Ten onzent is teeds veel bereikt, het loonniveau is sedert 1931 reeds met ca. 15 pCt, gedaald. Spr. eaht het volstrekt verwerpelijk juist op het moment dat de bevroren prijzen een heel eind ontdooid zijn en dat dus een verbete ringsverschijnsel in het economisch leven .van de allereerste grootte zich gaat voor doen, welbewust den verkeerden kant uit te sturen. Is aldus devaluatie voor de structuur van het economisch leven sohaidefliijk, de ver wachte directe voordeelen zijn op zijn minst genomen in hooge mate dubieus, groote na- deelen zijn stellig daartegenover te ver wachten. Het contra van Dr Lnbbers Spr. merkt op dat het goud niet waarde vast is gebleken. Toch is waardevastheid de eerste eisch, dien men aan het geld moet stellen. Het is rechtseiech en ook een eco nomische eisch. Men kan een verwarrende reeks faatortn opnoemen die tot de huidige uitwerking hebben geleid. Doch een oor zaak, de snelle vooruitgang van de produc tietechniek, overstemt alle andere factoren De verdedigers van den gouden standaard meenen, dait een herstel zal intireden, els eenmaal over de geheele linie een leger prijsniveau is bereikt. Al was dit waar, dan zou nog het doel een lager prijsniveau niet de zware offers waard zijn, die het vorgt. Maar bovendien treedt er geen herstel in op een lager prijs niveau, omdat dit voorloopig neg altijd weer te hoog zal blijken te zijn. Omdat achter de gebeurtenissen als diepste en blijvende oor zaak staat de verbetering van de productie techniek, is deze deflatie zonder speciale monetaire maatregelen met verbruikstoe- neming, niet. te keeren. De veel bestreden koopkracht/theorie blijkt mits goed geformuleerd, volkomen juist. Wanneer die productie snel toeneemt, kan alleen vergrooting van de koopkracht van het publiek aanpassing heiwerken. De conclusie uit dit alles is, dat Neder- land den gouden standaard zoo gauw mo gelijk moet loslaten. De taak van de cen trale bank moet worden inplaats ran het handhaven van de goudpariteit van het geld, stabilisatie van het binnenlandtsche prijsniveau aan de hand van indexcijfers. Devaluatie, het verminderen van den goud- inhoud van den gulden, brengt wel verlich ting, maar verlost ons niet van den gouden standaard. Dan blijft nieuwe deflatie drei gen, als het goud in de toekomst nog weer verder in waarde gaat stijgen. Afschaffing ran den gouden standaard is niet voldoende voor herstel van hot bedrijfs leven. Daarvoor is noodig, dat ook de prij zen stijgen. Deze ga.an stijgen door geld in de circulatie te brengen door toepassing van actieve welraartspolitiek, d.w.z. door uitvoering van groote openbare werken. Hiervoor mag gerust op groote eohaal wor den geleend. De afhankelijkheid van Nederland ran buitenlandsche grondstoffen is al evenmin een argument voor liet behoud van den gouden standaard. Nederland heeft denk zij zijn overzeesche gebieden een veel gun stiger positie dan bijv. de Scandinaafsche landen. Juist in het belang van Ned.-Indië is afschaffing van den gouden standaard dringend noodig. Resum eerend is er strijd tuseohen twee richtingen. De eene meent, dat bezuiniging, versobe ring en afdaling naar leger levensniveau noodig is. De andere, dat toeneming van het verbruik, verhooging van het welvaarts peil der massa, dus aanpassing van het verbruik aan de stijgende productie noo dig is. Het grootste deel van de wereld heeft reeds de tweede richting gekozen. Ons land volhardt in de bezuinigingsrichting. Ziend'er oogen gaan wij achteruit. Slechts het loslaten van den gouden stan daard, gepaard gaande met actieve wel- vaartspolitiek biedt, volgens spr., uitweg. Gemengd Nieuws. HET ONGELUK BIJ RIJSSEN Een tweede slachtoffer Ta Almelo is in het Diaconessenhuis te Almelo aan zyn verwondingen overleden de 36-jarige heer J. H. Wevers, accountant te Almelo, een der slachtoffers van het onge luk, dat heeft plaats gehad op de onbewaakte overweg in de straatweg Rij raen-Wierden bij Rijssen. Het ongeluk heeft dus twee dooden geëischt AANRIJDING Te IZaltibommel had een ernstige aanrijding plaats tusschen een auto en een wielrijder. Het zoontje van den heer Kraker uit Utrecht logeerde by zyn grootouders, kwam van de wal gereden en wilde de Bosch- «traat inryden. By het oversteken werd hy door een luxe auto, komende uit genoemde straat, gegrepen. Deze reed geheel over hem heen en sleurde hem nog een eindje mee. De jongen bekwam vele wonden aan armen, handen en beenen. Hy werd per auto wegge bracht. De fiets werd geheel vernield. IBIS SHAG LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbelmann's Tabak en géén anderel DE MOORD TE MARSEILLE Opsporing verzocht van bij den aanslag betrokkenen. In het Algemeen Politieblad verzoekt de Commissaris van Rijkspolitie, verbonden aan de Nederlandsche Centrale inzake Falsifica- ten en Internationale misdadigers te Amster dam, namens de Süreté Internationale te Pa- rys opsporing en aanhouding ter fine van uit levering van onderstaande personen, die allen betrokken zyn bij den aanslag op Koning Alexander van Jougo-Slavië en Barthou. Mo gelijke bekende gegevens omtrent deze perso nen worden ten spoedigste aan genoemde cen trale ingewacht, terwijl bij aanhouding onver wijld bericht wordt verzocht. Ie. Perstchez, Gustave, geboren in 1885 te Valposo (Jougo-Slavië), alias Percec Giustave; Korvat, Emile. 2e. Bzik Mio, glasblazer, ongeveer 28 jaar; 3e. Vondracek, Maria, geboren 14 October 1910 te Triest, alias Wunderlich of Wunder- luk, dan wel Wunderluch. DOOR LOCOMOTIEF AANGEREDEN Hoofdopzichter van weg en werken ernstig gewond Op het Oostelijk emplacement van het Centraal Station te Amsterdam is een hoofdopzichter van weg en werken door een locomotief aangereden. Het slachtoffer liep eeriige hoofdwonden op en is ioor de Gen. Dienst naar het Binnengasthuis vervoerd. Tegenover een rechercheur, die een onder zoek instelde, heeft de opzichter verklaard, dat het ongeval aan eigen onvoorzichtigheid is te wyten. Hy liep tusschen de rails en heeft deze gevaarlijke plaats bij het naderen de locomotief niet tijdig genoeg verlaten, ten. ONGELUK OP ONBEWAAKTE OVERWEG Man onder de trein geraakt. Op den onbewaakten overweg by de halte Lijnbaan te Aalsmeer heeft een ernstig onge luk plaats gehad, waarbij één persoon het leven verloor. Bij genoemde halte geraakte J. L. uit Hoofddorp met zijn handkar onder den trein. De man werd door midden gere den. Dr. Oei verleende de eerste hulp. Het stoffelijk overschot werd naar bet zieken huis te Amsterdam overgebracht. KNAAP KRIJGT HIJSCH HOUT OP HET HOOFD Te Amsterdam heeft een ongeveer negenjarige knaap, die in de Langenstraat stond te kijken naar het hyschen van plan ken een hysch hout, die losschoot op het hoofd gekregen. De jongen werd ernstig aan het hoofd verwond en bloedde hevig. Na ter plaatse voorloopig verbonden te zyn is hy met ziekenauto van de G.G.D. voor een nader onderzoek naar het Binnengasthuis vervoerd. INLANDER DOOR ORANG-OETAN AANGEVALLEN In de buurt van Koetei-lama werd volgens het „Soer. Hbld." een inlander op nog geen 30 meter afstand van zijn huis door een reus achtige orang-oetan aangevallen en dusdanig mishandeld, dat de man met verschillende zware verwondingen meer dood dan levend in het hospitaal te Samarinda werd opgenomen O.a. werd zijn arm door een beet van het dier absoluut versplinterd. Gelukkig waren er nog andere menschen in de buurt, die op het hulp geroep van de aangevallene kwamen toesnel len en het ondier met kapmessen wisten af te maken- By den controleur aldaar werd ons een afgekapte arm van het beest getoond en men kan zich eenigszins een voorstelling van de grootte van het dier maken, als wy vertel len, dat de hand alleen'gemeten van den pols tot aan de vingertoppen, 40 c.M. lang was. Er zijn den laatsten tijd al meer gevallen gerapporteerd van het bijzonder drieste op treden dezer mensch-apen, in sommige stre ken, waar zy in groote getale voorkomen, on dervindt de bevolking er zelfs overlast van, doordat dikwyls hun aanplantingen grondig vernield worden. Groote brand in Timmerfabriek De brandweer staat vrijwel machteloos In den afgeloopen nacht te omstreeks twee uur is brand uitgebroken in de timmerfabriek van de firma Schaap en Brandjes, welke aan den rand der gemeente Landsmeer is geleigen by Den Up, dus in de richting van Purmerend. In deze fabriek worden in hoofd zaak deuren vervaardigd. De brand vond in de opgeslagen houtvoorraad gretig voedsel on de vlammen werden door een stormachtige wind krachtig aangewakkerd. De vrijwillige brandweer van Landsmeer, stond vrijwel machteloos. De mannen ondervonden moeilijk beden tengevolge van de hevige regen. De huizen, die in de naaste omgeving van de fabriek zyn gelegen, werden door de bewo ners ontruimd. De vuurzee was meer dan een uur lang tot in Amsterdam waar te nemen. Uit ver in den omtrek stroomden belang stellenden toe, die door ryks- en gemeente politie ip een afstand werden gehouden. Gevreesd wordt dat het fabrieksgebouw tot den grond toe zal afbranden. DOODELIJK ONGELUK Te Gr a them werd de 20-jarige Mej. ter Koelen, toen zy uit een zijweg onder Oler- Grathem plotseling de groote weg wilde over steken, door een auto uit Nederweert gegre pen en op slag gedood. DRIE AANEENGEBOUWDE HUIZEN AFGEBRAND Te Hengelo zyn drie aaneengebouwde woningen, bewoond door de families De Wilde, Ebbekink en Koezen door brand ver nield, De brand wais ontstaan in de schoor steen van het perceel, bewoond door de fami lie Ebbekink. Het vuur vond gretig voedsel in een voorraad opgeslagen hooi. De inboe dels. welke niet verzekerd waren, konden gedeeltelijk worden gered. DRUKKERIJ AFGEBRAND Te N ij m e g e n is brand ontstaan in de achter het hoofdgebouw gelegen drukkerij van de firma Busser en Co., boek- en han delsdrukkerij. De drukkerij die in dit apart gelegen gebouw is ondergebracht, brandde geheel af. De brandweer slaagde erin de belendende perceelen te behouden. De schade wordt door verzekering gedekt. BOERDERIJ BRAND Te Harmeien brak brand uit in de hooiberg van de hofstede, bewoond door den heer J. Hoogendoorn. Vermoedelijk is een wegspringen Ie vonk uit een waschfornuis de oorzaak. Weldra werd ook de boerderij, wel ke voor de berg ligt, door het vuur aange tast. Zoowel de boerderij als de berg brand den geheel af. De vrijwillige brandweer was spoedig aanwezig en mocht de schuren be houden. Verder was er echter niets te red den. Het huisraad kon bytyds gered worden. DIEVENBENDE AANGEHOUDEN De Bloemendaalsche nolitie heeft drie Amsterdammers aangehouden en aan ae Haarlemsche politie overgeleverd, daar ver moed werd dat zy te Haariem hebben inge broken. Bij nader onderziek is gebleken, dat twee van hen, de 33-jarige smid Z. en de 85- jarige bakker C. een huipmotor uit een schuurtje en verschillende rijwielplaatjes uit schuren hebben gestolen. Ook is aangehouden de 26-jarige R. uit Haarlem, dia bekend heeft ingebroken te hebben in de Lindenstraat, Marnixstraat en in de kleedzaal van de „Doelen". Kleine be dragen aan geld heeft laatstgenoemde ge stolen. Zij zyn in verzekerde bewaring ge steld. Damrubriek. NA DE MATCH KELLER—RAIC ELE NB ACH Wat anderen er van zeggen bach, toonde zich gedecideerd de sterkste wist de match ongeslagen te beëindigen. Hij won 3 van de 10 partijen, terwijl de overige remise werden. Een ongetwijfeld zware nederlaag van onze kampioen. Wij weten echter, dat het hem met in de eerste plaats om den wereldtitel te doen was. doch dat het herstel van het Internationale t spelpeil in ons land zoo slecht ge- i deze strijd zichzelf niet. stedd is. Keiler Na het dramatisch verlooj was hij zijn zelfvertrouwen, dat tooh ail" groot was. geheel kwijt. Hij was totaal iraffimc- _.t heefl i beïnvloed. Interessant is het daarom de meenlmg te hoo- iTmamenta-nd6re groote sterren aan het dam- De oud-wereldkampioen, de heer B. Springer, .oh tRaichenbach een zeer sterk speler, met inmlskenbaar grooten aanleg, doch zeker niet wordt gewoonlijk gebaat door de dampen van - I VOO» Alli VERKOUDHEDEN ZATERDAG 27 OCTOBER HUIZEN 1875 M. R.R.O. 8.00—9.15 Morgenccccert. 10.00—10.30 Gramofoonmuziek. 10.30—11.00 Muziek uitzending voor fabrie ken. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.01-12.15 n-m. Politieberichten. 12.15—1.00 o.m. Lunchconcert door orkest o.l.v. Marinus van 't Woud. I.002.00 Gramofoonmuziek. 2.00—2.30 n.m. Halfuurtje voor de rijpere jeugd door mevr. A. Schelfhout—v. d. Meu- len. 2.30—3.00 am. Gramofoonmuziek. 3.00—4.00 n-m. Kinderuurtje verzorgd door mevr. Sophie Nuwenhuis van der Rijst en mevr. Corrie Marres van dier Veo. 4.00—4.15 n.m. Verzorging zender. 4.15—5.00 nm. Opera-concert op gratno- foonplaten. 5.00—5.30 nm. De Kro-boys o.l.v. Piet Lus» tenhouwer. 5.30—5.45 nm. Gramofoonmuziek. 5.45—6.20 am. De Kro-boys o.l.v. Piet Lus» tenhouwer. 6-20—6.45 nm. Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart. 6.45—7.00 n.m. Gramofoonmuziek. 7 007-15 n.m. Politieberichten. 7.15—7.35 am. Katholieke Volksuniversiteit Theol. Fac. TV. „Het Kloosterleven" door Pater Lector Vismans O.P. 7.358.00 nm. Gramofoonmuziek. 8.00—8.30 nm. Orkest o.l.v. Marious van "t Woud. 8.30—8.35 nm. Vaz Dias. 8.35—9.00 n.m. Tusschen twee werelden. IV. Verklaring' door Pater J. Thewissen S.J. 9.05—9.15 nm. Orkest o.l.v. Marinus van t Woud. 9.15—9.45 nm. „Van een ridder die arm werd". Hoorspel van Renée Méran, naar 'n oude legende, bewerkt door Jozef Schoch. Leiding: Pierre Balledux. 9.45—10.30 n.m. Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud. 10.30-10J5 n.m. Vaz Dias. 10.35—10.45 nm. Gramofoonmuziek. 10.45—11.30 nm. De Kro-boys oJ.v. Piet Lustenhouwer. II.30—12.00 Gramofoonmuziek. HIT VF.RSUM 301.5 M. VA.R.A. 8.0, n.m. Gramofoonmuziek. V.P.RO. 10.00 Morgenwijding. VA.RA. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de 12.01 o.m. De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 12.20 am. Gramofoonmuziek. 12J0 n.m. De Notenkrakers oJ.v. DaaE Wins. 12.50 n.m. Gramofoonmuziek. 1.00 n.m. De Notenkrakers o.Lv. Daaf Win3 1.20 nm. Gramofoonmuziek. 1.30 nm. De Notenkrakers o.l.v. Daaf WinS I.45 nm. Verzorging zender. 2.01 nm. Van het witte doek. Filmkwar* tiert je door M. Sluyser. 2.15 nm. „ErnaniVerkorte opera in 4 «c» ten van Verdi. Uitgevoerd door koor en or kest van „Scala' 'te Milaan, m.m.v. solis ten. Het geheel oJ.v. Lorenzo Molajoli, (Gr-m uzieik). 3.00 am. De al gem eene economische toe stand in het afgeloopen kwartaal en die van Nederland in het bijzonder. Lezing door J« W. Matthijsea 3.20 n.m. Kleio-ensemble o.l.v. Frits Bakels. 4.01 nm. Hoe ontstaat een radio-toestel (slot). Een rondgang door een groote radio» faibriek. Reportage door Nico Boer. 4.30 nm. Klein-ensemble o.l.v. Frits Bakels, 5.00 nm. Cor Steyn, accordeon en Jan V<x gel. piano. 5.10 nm. Klein-ensemible o.l.v. Frits Bakels, 5.30 n.m. Letterkundig overzicht door A. M, de Jong. De Oppeüheims, Lion Feuchtwan- 5.50 om. Cor Steyo, accordeon ec Jan Vo gel. piano. 5.58 am. Zenderoverschakeling. i 6.00 nm. Platen der maand. 6J0 n.m. Kinderkoortje „De Krekeltjes" o.ï, v. Leida Hulscher. A. d. vleugel: Jo Kick» 7.00 n.m. Friesch uurtje m.m.v. H. S. van Houten, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, toespraak. Barend, Martsje en Tjitske v. d. Veen, tooneel. Johan Jong en Cor Steyn, piano. 5.01 o.m. Herhaling S.O.S.-berichtea 8.03 n.m. Men vraagt! en wij draaien 8.20 n.m. Zaterdagavondfilmpjes. II. „Little Jack little". Een liederen-potpourri. Mm.v.J Lester Cole, Gloria Palmer. George Taps, Virginia Mc Naughton, Vercell en Sirmoth, 830 nm. Bonte avond o.l.v. Rabbit en Bab bit. Orkest oJ.v. Hugo de Groot De Fliere fluiters o.l.v. Jan v. d. Horst. De Notenkra kers o.l.v Daaf Wins. Joh. Jong en Cor Steyn, twee vleugels. Loénbardo, bariton, Coos en Polli Speenhoff, liedjes. Tooneeü o.l.v. Willem van CappeJlen. Voort": Vaz Dias en varia. II.30 n.m. Gramofoonmuziek. BUITENLAND Oslo: 6.50 n.m. Opera-fragmenten. Bcramiinster: 7.20 n.m. Symphonic-concert oJ.v. Dr. Felix Weingartner, m.m.v. Elisa beth Schumann, sopraan. Hamburg: 7.30 n.m. „Lady Fanny", Hoor spel met muziek van Mackeben. Berlijn: 7.30 nm. „Der Barbier von Bag dad", opera-comique van Cornelius. Kalundborg: 8.10 nm. Ged. uit „Indigo und die viexzig Rauber" van Joh. Strauss. Droitwich: 8.50 am. Music-Hall-programma. London Reg.: 935 nm. Concert. Roman To- tenberg. viool: Karol Szymanofski, piano. 10.20 am. .Manhattan Serenade", eed Amerikaaosche fantasie. spel nog niet in alle deelen beheersohen. In versohlllende partijen kwamen de zwakke plek ken duidelijk naar voren. Ralchenbach Is echter een groot tacticus, waardoor hij In menige precaire situatie de kansen tooh nog wist te doen keeren. Keiler speelde ver beneden zijn kunnen. Hij verloor drie partijen door fouten, welko hij in normale omstandigheden niet maakt De laatste partij had hij zelfs moeten winnen. De bekende speikenner, de heer J. de Haas, oud-kampioen van Nederland, had alle match- partijen zorgvuldig bestudeerd. Zijn conclusie was, dat Ralohenbaoh een geboren dammer was. heden als Molimard, Fabre, "Welas, Bonnard eiï De Haas achter zich liet Doch dit was in eeix groot tournool en dit acht de heer De Haas een veel grootere prestatie. De Nederlanders waren nimmer zwakker dan de Framsohen. Hoe wel het beweerd wordt, heeft Ralohenbaoh nieta nieuws gebracht WIJ hebben nooit vastgehou den aan he dogma centrumspel. Verder was ook de^ heer De Haas van opinie, diat Keiler veel Over enkele dagen begint te IJmuiden de in» ternatoonale vierkamp, waaraan, behalve Ral» ohenbach en Keiler, ook de Belgische kam pioen DemeNsmaeker en de IJmuldensche spelen Dukel zullen deelnemen. Na de ongetwijfeld zeer partijen, welke In dit tournool Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden door O. Th. KOTMAN 91. Eindelijk slaagde men er in, den schimmel weer overeind te krijgen. Maar wat nu te beginnen met den armen apothe ker, want die lag nog steeds buiten wes ten. „Zet hem maar bij me op 't paard!" zei meneer Pimpelmans, terwijl dikke tranen langs zijn wangen druppelden, „arme man! Hij zou mij thuisbrengen en nu breng ik hèm thuis! Het kan raar loopen in de wereld!" 92. Kort en t„ed de apotheker werd met vereende krachten vóór op het paard ge- heschen, zoodat mijnheer Pimpelmans hem vast kon houden. Maar o wee. juist had do schimmel zich in beweging gezet, toen ook de heele file auto's toeterend weer aan het rijden ging waarvan Bles zo., sebrok, dat hij subiet in volle vaart op hol ging. (Wordt Maandag vervolgd) FEUILLETON UIT HET ENGELSCH VAN CHARLOTTE M. Y0N6E (63 Helaas, Gregorio moest op de wacht gestaan hebben, want ofschoon zij de schel yan haar vriend op den gewonen tijd hoor de, kwam er niemand binnen. Zij ging paar .boven om zich te kleedcn om met haar vader te gaan paardrijden en be-; neden komende, hield mijnheer Egremont haar een kaartje voor met den naam „Philip Dutton" en met potlood het ver- Eoek er onder om later op den dag hij mijnheer Egremont te worden toegelaten. „Hij is weggestuurd!" riep zii ontsteld Uit „He! Gij moet, voordat we uitgaan, even een briefje voor mij schrijven". En hij dicteerde: „Waarde Heer! Ik wil u de moeite Uiët laten doen om van middag weer hier te komen, daar ik bij nader inzicht be sloten heb dat ik op mijn goederen geen (betrekking heb, die geschikt is voor mijn Heef. Mark Egremont, Wetende dat gij uw (best doet om onder Be familie geld bij elkaar te krijgen om gijn huisraad uit de handen der crediteuren !te houden, sluit ik voor dat doel een iehequQ van 50 hierin. Ik blijf „De uwe hoe verder papa?" vroeg Ursula met een bevende stem, bijna in tranen uitbarstende. -De uwe, etc, meer niet. Dat is volkomen genoeg voor een ex-parapluie-koopman. Hier, geef 't mij, dan zal ik het onderteen kenen, terwijl gij de cheque voor mij in vult". Dat zoo de eerste brief moest zijn dien Nuttie aan mijnheer Dutton adresseerde, na dien brief in staand schrift, luidende: Juffrouw Ursula verzoekt mijnheer Dutton le eer te hebben op mijn verjaardag thee bij mij thee te komen drinken, en ik ben uw liefhebbende kleine Nuttie!''. Zij hoopte het den volgende morgen na kerktijd op te helderen en haar leedwezen te betuigen. Hij zou zeker komen om er nog eens met haar over te spreken, maar hij stuurde alleen een beleefd briefje met een bewijs van ontvangst en zij zag h m voor zijn vertrek niet terug. Het hinder-ie haar vreeselijk; zij had hem zoo gaarne verteld hoe het was, en toen kwam de innerlijke bewustheid dat zij hem waar schijnlijk veel te veel zou verteld hebben. Wat het weer 'die vervelende voorzich tigheid van hem die voor hear wilde den ken en wilde beletten, dat zij onder den indruk van het oogenblik verontwaardigde onthullingen deed? Zij zette haar voet met kracht neer op het plaveisel, uit boosheid dat hij haar, naaiA zij vermoedde, voor zoo dwaas aanzag en dan begon haar hart weer harder te kloppen door het besef zijnor zelfverloochenende zorg voor haar. /ij vertrouwde dat die zelfde voorzichtigheid hem geen bedriegelijke hoop had doen geven aan Mark en zijn vrouw. Dat deed zij met recht Mijnheer Dutton had de zaak voor veel te onzeker gehouden om ze hun voor te spiegelen. De onbestem de verwachtingen van de kanunniksvrouw waren een gevolg geweest van een onvoor zichtig losgelaten woord van Nuttie zelf in een brief aan Blanche. Zij had meer ge-i zegd aan juffrouw Nugent, maar Mary was een slechte geleider. De moed ontzonk mijnheer Dutton toen hij de huizen aanzag en hij dacht er even over eerst bij Mary Nugent aan te gaan om te hooren hoe de zaken stonden, maar Annaple had hem al gezien cn liep het hek uit om hem te ver welkomen. „O mijnheer Dutton, wat ben ik blij dat u er is; en wat zal Mark er blij om zijn»" „Is hij thuis?" „O neen hij is op het kantoor met mijn heer Greenleaf aan het doorwaden van zeeën van papieren, maar over een kwar tier komt hij thuis eten. Ga dus mee naar binnen"; en toen zij daarna twee stemmen hoorden, die van haar jongetje en een grovere, zei ze: „dat is de deurwaarder. Hij is Willie's gehoorzame slaaf". „Ik had gehoopt nog bijtijds te zijn om u dat te sparen." „Ach. ik moet zeggen dat de deurwaar ders tot die menschen behooren van wie ten onrechte kwaad wordt gesproken. Ik zou wel eens willen weten wat ik zou kunnen verdienen met. een artikel over vooroordeelen tegen klassen! Ik zat er over te denken hoeveel bier ik voor dezen op zou moeten doen en zio. hij is een afschaf fer en daarenboven uit liefhebberij kinder meid. tweede meid, keukenmeid enz. en. „Welke deurwaarder zou mevrouw Egre mont weerstaan kunnen? Misschien hebt gij hem getemd?" „Ik niet. Dat heeft de keukenmeid g^ daan. Tk geloof bepaald dat er een aller aardigste kleine idylle in de keuken wordt afgespeeld, en daarbij droeg hij het blauwe lintje en was al een getrouw volgeling van den jongen mijnheer Godfrey!" „Zoodra alles geschat is, hoop ik, dat gij van hem bevrijd zult worden, als gij ten minste niet al te veel tegen zijn vertrek opziet" „Mevrouw Egremont heeft mij verteld dat de familie heel lief voor ons is", ze*! Annaple; „en ons niet wil laten wegtrek ken met niets dan een pak od onzen rug Het is heel vriendelijk van hen en van u mijnheer Dutton, om er u zooveel moeite voor te geven. Neen, ik zal u met lastig vallen met dankbetuigingen. Het voornaam ste is, de hoop dat Mark iets te doen krijgt. Dat zal 't, best den moed er in houden! De arme mijnheer Greenleaf is zoo gedrukt dat ik mijn uiterste best m et doen. zal Mark in staat blijven om zyn werk te verrichten!" z „Ik heb er naar onderzocht en drie din gen gevonden waarvan misschien iets zou kunnen komen, maar ik zie er tegen op om er met. u over te spreken." „Och, op deftigheid zijn we niet gesteld! Werk, dat zoeken we en als het iets was waaraan ik ook kon helpen, zou het er des te beter om zijn. Tk moet u zeggen dat hot mij verwondert dat er nog drie zijn. Tk denk dat we dat aan zeker iemand te dan ken hebben. Ha! daar is Mark", en zij vloog hem tegemoet. „Mark!" zpide zij op het kleine paadje, „de goede genius is hier met drie kansen in zijn zak. Vraag hem of hij bij ons blijft ontbijten. Ik heb genoeg. Arme jongen, wat ziet ge er warm uit! Ga in de zijkamer wat beHoolen, dan ga ik onderwijl het gezicht van mijn kleinen jongen wasschen." Hierop liep zij naai- de keuken, terwijl Mark in de zijkamer ging en de glimlach dien zij op zijn gelaat gebracht had, weer verdween. Hij drukte hartelijk er. dankbaar de hand van den vriend, die h?t voornaam ste doel zijner komst weldra meegedeeld had. „Ja" zei Mark, toen hij hoorde hoe groot de som was die de familie aan mijn heer Dutton toevertrouwd had; „daarvoor zullen we al de kleine huisgoden van mijn vrouw kunnen houden. Ik mag ze eigenlijk niet zoo noemen, want ik ben zeker dat zii ze 'niet aanbidt. Ik zou niet weten wat er van mij moest worden als zij was zooals de arme mevrouw Greenleaf, die in tranen uitbarstte toen de deurwaarder kwam en van dat oogenblik niet uit haar kamer geweest is. Ik heb soms een gevoel olsof niets mij kwaad zou kunnen doen zoolang Annaple blijft wat zij is." Mijnheer Dutton verwonderde zich niet dat hij zoo sprak, toen zij met haar kleinen jongen aan de hand binnenkwam. Zijn goudblond haar was pas opgemaakt en hij bracht een bouquetje van een La Marque rozeknop en drie lelietjes-der-,dalen mee voor den gast. „Breng het aan mijnheer Dutton; Willie; hij zal zeker wel weten hoe die bloemen i'.i den tuin kwamen. En dit is voor het knoopsgat van paatje. Mark, daar hebt ge een pense mpt een lachend gezicht dat u op moet vroolijken bij al uw berekeningen. Zie eens aan, daar helpt dat juweel van mijnheer Jones Bessy het eten naar binnen brengen! Is het niet heel vriendelijk ons een knecht te bezorgen?" Het mocht gebabbel zijn en inconsequent misschien ook, maar het was veel aange namer dan tranen. Willie was nog klom genoeg om aan tafel veel attentie te eis dien daar hij meer geneigd was met zijn groove blauwe kijkers den vreemdeling aan tg staren dan gebruik te maken van zijn lepel en Annaple scheen zich bijna alleen met hem bezig te houden, ofarhoon een enkel scherpzinnig woord op het rechte oogenblik toonde dat zij op de 1-oogte was van al wat er voorviel toen Mark en uiiin- haer Dutton den tegenwoordige» toestand en de maatregelen, die genomen zouden moeten worden, bepraken. Het was volkomen waar dat een man die in een failliete zaak betrokken is ge weest, groot gevaar loopt bij het dingen naar een betrekking buiten gesloten te worden en mijnheer Dutton om deelde het niet noodig te vertellen, welke krach a ;e argumenten hij gebruikte om zijn aauhe-i veling van Mark Egremont te steunen. De betrekkingen waarvan hij gehoord had waren, als bediende op een scueepskartTir of in een magazijn van parapluies of aan den lessenaar op een assurantiekantm. r. Het laatste klonk het beste, maar gaf in het begin het minste salaris en dan bij moest men de plaats waar het was in aan merking nemen. (Wordt vervolgd!'

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11