Dr Colijn spreekt met Uiver-bemanning Economie en Financien VRIJDAG 26 OCTOBER 1934 DeNederlandscheRegeering en het Nederlandsche volk danken de vier dappère vliegers. Op 17 November wordt de Uiver te Amsterdam terug verwacht. Opnieuw hebben tienduizenden met ont roering en ontzag de moderne techniek be wonderd, die het mogelijk maakte om tege lijk in heel Nederland en ver daar buiten te beluisteren het radio-gesprek, dat ge voerd werd tusschen onzen Eersten Minis ter, Z. Exc. Dr. H. Colijn en de bemanning yan de Uiver, een telefoongesprek tusschen de twee verst verwijderde werelddeelen, dat versterkt en verbeterd, door middel van de radio-golven werd verspreid. Na een voorbereidend programma, waar in de K.L.M.-marsch en het Wilhelmus wa ren opgenomen werd door den luidspreker aangekondigd, dat over een minuut de ver binding met Melbourne tot stand zou zijn gekomen. Direct daarop hoorde men DV. Colijn vra gen of Parmentier daar was en prompt kwam het bevestigend antwoord. En toen kon men verder het volgende ge sprek beluisteren, dat wij zooveel mogelijk woordelijk weergeven: Ja, Excellentie, de geheele bemanning is hier. Oh, goed. Parmentier, U hebt heel veel telegrammen ontvangen, waaronder ook een van mijzelf, waarin ik U persoonlijk hulde bracht, maar ik zou nu nog graag een Dr. ,H. COLIJN paar woorden tot U spreken niet alleen na mens mijzelf, maar namens de Regeering en namens het heele volk van Nederland. Er is hier tijdens uw vlucht een geweldige spanning geweest: van oud tot jong, van rijk tot arm heeft men intensief meegeleefd en er heerschte groote geestdrift toen we hoorden, dat de Uiver goed was aangeko men. Daar zal ik u een aardige anecdote van vertellen: Maandagavond hield een dominee catechisatie en vertelde een en ander over het leven van Calvijn. Op eens vroeg hij: „Wanneer werd Calvijn ook weer geboren?" maar er kwam geen antwoord, want de jon gens waren er met hun aandacht heelemaal niet bij. Toen vroeg de dominee in eens: „En waar is de Uiver op 't oogenblik?" en allemaal sprongen ze in eens op en wisten het precies te vertellen. (Luid gelach in Mel bourne). Parmentier: „Da's aardig, da's heel aardigi" Dr. C o 1 ij n „Maar het is vooral geweest de landing die in Albury is tot stand ge bracht, die diepe indruk heeft gewekt. Dp vlucht zelf is mooi geweest, maar daar waren we al lang aan gewend geraakt, maar wat buitengewonen indruk heeft ge maakt, dat was dat U onder moeilijke om standigheden, op volkomen onbekend ter rein het groote toestel zonder schade aan den grond heeft weten te zetten. Dat is een meesterstukje geweest en daarvoor is hier de grootste bewondering. Dat wilde ik U nog even zeggen namens heel het Nederland sche volk, dat ik, bij alle verschil van op vatting in dit opzicht, weet te vertegenwoor digen". Dr Colijn vervolgde met een vraag of hij misschien ook nog iets in het Engelsen tot de Australische autoriteiten kon zeggen, of er autoriteiten waren, die konden mee luisteren Parmentier: Neen, Excellentie, alleen de bemanning van de Uiver is hier. Dr Colijn: Goed, dan zeg ik het maar tegen U. Als U op de een of andere wijze de autoriteiten, die U behulpzaam waren te Albury kunt bereiken, wilt U ze dan na mens de Nederlandsche Regeering en na mens het geheele Nederlandsche volk dank zeggen voor hun sportieve houding bij de landing ea daarna. Parmentier: Dat zal ik zeker doen, Excel lentia (Blijkbaar adviseerde hier "een van de technici in Den Haag dr Coüjn om aan Par mentier te vragen of niet in het Engelsch iets kon worden gebroadcast. Parmentier hoorde men te Melbourne vragen naar Mren direct daarop zeggen, dat er nie mand was die dat kon opnemen). Dr Colijn herhaalde daarop zijn ver kook om op een of andere wijze Albury te huldigen en te zeggen, dat die hulp buiten gewoon had bijgedragen tot het succes. D r C o 1 ij n vervolgde daarop het gesprek: „Nu heb ik U nog iets te zeggen. Als je andere orders krijgt van je chef, die na mij komt, trekt ik mij natuurlijk terug want ik heb op dit gebied niets te zeggen ik zou willen adviseeren: „Op den terugweg rustig aan doen, jongen! Niet in twee da- êen van Batavia naar Den Haag .vliegen. A. PLESMAN Da's heelemaal niet noodig. We zien jullie graag ook weer heelhuids in het vaderland Parmentier: ,Als we het in twee da gen doen, zult u ons toch nog wel heel huids terugvinden. Excellentie! Maar wij zullen geen enkr-le risico nemen en alleen overdag vliegen. En als ik thans ook enkele woorden tot U spreken mag, dan wil ik U in het bijzonder bedanken en verzoeken den dank over te brengen aan de Regeering en H.M. de Koningin voor de onderschei ding die wij kregen". „Wij zijn daar allen diep onder den in druk van", vervolgde P ar ra e n t i e r, „Ook dank ik de directie van de K.L.M. vóórhaar hulde. Wij hadden niet gedacht, dat onze vlucht zooveel belangstelling en sympathie zou wekken, dat er zooveel aandacht aan geschonken zou worden. (Gelach in den Haag). We hebben niet anders dan gewoon gedaan wat ons is opgedragen: een versnel de Indië-vlucht We hebben geluk gehad en ik ben erg blij, dat we behouden hier zijn aangekomen zonder mankement aan de machine. Ik dank U nog zeer, Excellentie! En zal ik nu overeenkomstig Uw verzoek de anderen hun stem laten hooren?" Alvorens Moll op de lijn kwam, deelde Parmentier nog medo, dat het toch nog mogelijk zou zijn, dat Dr Colijn iets zou zeggen dat dan in Australië zou worden gebroadcast. Dan hoorden we door den luidspreker: „Hallo, hallo! Hier is Moll". Moll: „Ik mag U zeker ook wel harte lijk bedanken. Excellentie, voor de zeer groote onderscheiding, die ons te beurt ge vallen is. Ik weet niet, of H.M. de Koningin Zelf dit kan hooren, maar zou U anders persoonlijk aan Haar en aan de Regeering dank willen brengen?" Dr Colijn: Goed, goedHoe gaat het met de gezondheid? Geen nadeelige gevol gen ondervonden van het klimaat? Moll: We hebben allemaal uitstekend de zeer veelvuldige wisseling van klimaat ver dragen, Excellentie, „Mooi zoo!" Even stilte, dan: „Hallo! Hier is de marconist Van Brug ge, Excellentie Mag ik mij bij de woorden van dank van de anderen aansluiten voor de buitengewone onderscheiding? Wij heb ben geweldig veel telegrammen en andere huldebetuigingen ontvangen, uit Indië en Holland niet alleen, maar ook uit Z.-Afrika, Noord-Amerika en allerlei plaatsen, waar van we zelfs nog nooit gehoord hebben. We zijn er wel een beetje verlegen onder. Het gewicht van de tocht hebben we zelf niet o ingezien. Nogmaals: wilt U onze dank erbrengen voor de geweldige onderschei ding?" D r C o 1 ij n- „Daar zal ik voor zorgen Van Brugge: Dank U wel. Excellentie" Dan komt Prins, de mecanicien: Prins: Ook mijn dank voor de groote onderscheiding, Excellentie! Wij hebben een zeer vlotte reis gehad, de motoren hebben goed gedraaid, kortom: we hebben heele maal geen trouble genad. Dr Colijn: Prachtig; we zien elkaar nog wel, als jullie terug bent. Dan komt Parmentier weer, met de mededeeling, dat Dr Colijn thans in het Engelsch kan gaan broadcasten. „Excellen tie. zegt hij, ik zou het bijzonder op prijs stellen, wanneer U vooral den Lord Mayor van Albury zou willen bedanken. Dat is een oude 'man, die met krukken loopt die hc-el den avond in den regen heeft sttan achten. Hij heeft alle maatregelen voor een goede landing getroffen en daarna nog voor de bewaking van de machine gezorgd en het ons aan niets doen ontbreken. Het was hier hondenweer, met stroomenden regen en zijn hulp is door ons zeer geappre cieerd." Terwijl dan nog even op de teohnische aansluiting wordt gewacht, hooren we Par mentier zeggen, dat hij niet kan begrijpen, dat het nu in Holland middag is. „Het is net half twee" zegt Dr Co 1 ij n terug". Parmentier vraagt of zijn radioge sprek over Indië goed is doorgekomen. Even ontstaat daarover een verward gesprek, om dat volgens Dr Colijn alle heeren rondom hem ja knikken, terwijl hij zelf moeten be kennen het niet gehoord te hebben. Later blijkt, dat dit gesprek in 't geheel niet naar Holland is doorgekomen. Parmentier vertelt voorts nog heel huise lijk, dat hij juist op receptie is geweest bij den burgemeester van Melbourne, samen met de andere vliegers Scott en Black en Ruscoe Turner. Daarna, vertelt hij, hebben wij aangezeten aan een lunch, aangeboden door „the govern ment of the State of Victoria". Na deze mededeelingen in de wachttijd, zegt Parmentier: „U kunt spreken. Excellentie!" Toespraak van Dr. Colijn tot de Australische autoriteiten „Tot besluit van mijn toespraak tot de be manning van de Uiver zou ik graag als eer ste minister van Nederland een paar woor den in het Engelsch spreken tot de bevol king van Australië. Wij zijn zeer verrast door de buitengewoon sportieve wijze, waar op U de bemanning van ons vliegtuig hebt geholpen. Dank wil ik daarvoor brengen namens de Nederlandsche Regeering en het geheele Nederlandsche volk, in het bijzon der aan den burgemeester van Albury. Wij weten, dat hij alles heeft gedaan wat moge lijk was om de bemanning van de Uiver bij het landen te helpen en heel het Nederland sche volk is dankbaar voor wat hij in het bijzonder heeft verricht Ik wil ook de Australische bevolking hartelijk gelukwen schen, dat een van hun landslieden de eer ste is geweest die het doel bereikt heeft i de enorme wedstrijd. Wat zij gedaan hebben grenst aan het bovenmenschelijke er wensch ook Scott en Black namens onze Regeering en ons volk van harte geluk. Ik zal mij tot deze weinige woorden be palen, in de hoop, dat ze ook door middel van de radio verstaanbaar zullen zijn". Dan is het woord aan den heer Plesman, directeur van de K.L.M. „Bemanning van de Uiver", zoo vangt heer Plesman aan, „ik wensch jullie nog eens mondeling van harte geluk. Mijn op dracht is uitgevoerd op een wijze, die mijn hoogste lof heeft en die hier en in Indië zeer groote bewondering heeft gewekt, zoo mede tot ver buiten de Rijksgrenzen. Vooral de tusschenlanding te Albury getuigde van veel veel inzicht en van je groote vakken nis. Nu ga ik een paar vragen stellen: „Hoe lang was je aanloop bij de start in Albury?" De aanloop, die pas gemaakt werd. toen het toestel heelemaal leeg was gehaald was zeer kort Het terrein is maar klein. We konden hem vlug van de grond trek ken, maar er was toch nog eventueel ruim te over om veilig uit te rollen. De aanloop zal 200 m. zijn geweest. Zijn de post en de aan u toevertrouw de stukken afgeleverd? Ze zijn per auto naar Melbourne ge bracht en daar nog denzelfden middag aan het postkantoor afgeleverd en verder ge stuurd. Wil je ook de passagiers van harte een aangenaam verblijf in Australië, een mooie ervar'ng in Indië en een goede reis terug wenschen? Dat zal ik doen, directeur. Van de pas sagiers hebben wij een buitengewone mede werking ondervonden en aangenaam gezel schap. Heeft het comfort niet geleden onder de snelle overtocht? Heelemaal niet, mijnheer Plesman. Ze zijn in 't .geheel niet moe, hebben heerlijk geslapen en zijn buitengewoon enthousiast Op 11 November vertrekken jullie weer uit Indië, zooals je weet. Denk er om. lang zaam aan en langs de gewone route. Wan neer vertrekken juilie uit Australië? Dat is nog niet definitief, directeur. Het vliegtuig moet eerst nog eens goed wor den geïnspecteerd en vooral de motoren goed nagezien. Laat bet mij zoo spoedig mogelijk weten. In Indië bereidt men 'n huldiging voor Vind je goed, dat alle uitnoodigingen over den heer Nieuwenhuis van de Knilm gaan? Uitstekend, directeur. Dus niemand neemt een uitnoodiging aan buiten hem om. De benzine- en olievoorziening van de Shell was zeker in orde? We hebben nergens de minste moeite gehad. Heb je nog eenig mankement? Je kunt alle hulp krijgen, die je noodig oordeelt. Het eenige defect is een horizont en(hier werd een voor ons onverstaan baar instrument genoemd). Er zal voor worden gezorgd, zeide de heer Plesman en hij vervolgde: Ik breng je nog de oprechte bewonde- rine over van de heele K.L.M. en nog eens mijn oprechten dank. Bedank ook den sul te Melbourne, mijnheer Staal en de heeren Koopman en Bakker. Nu nog iets: Wil je f 1000 beschikbaar stellen ten be hoeve van de hospitalen te Albury? Uitstekend, directeur. En zeg tegen de Hollandsche kolonie, dat we zeer dicht bij hen staan en dat we hopen, dat ze spoedig aan het regelmatige verkeer kunnen deelnemen. Hebt U nog iets? Ik dank U namens allen voor het ver trouwen, dat U in ons hëbt gesteld en voor het telegram en de verdere hulde. Wilt U ook al de andere menschen bedanken. Er is hard gewerkt, vooral door den technischen dienst van de K.L.M., om in den beschik baren tijd alles klaar te krijgen, maar het was piekfijn in orde. We hebben 20.000 K.M gevlogen zonder eenige storing. Ik heb het geheel3 personeel al bij dagorder bedankt O, da's fijn. Ik hoop, dat Je daar nog veel nieuwe ervaringen zult opdoen en op 17 November hopen we jullie op Schiphol weer in bla- kenden welstand te ontmoeten. Dank U zeer. Heb je alles in Melbourne goed staan Zeer goed, zeer goed Hiermede was het gesprek geëindigd.maar direct daarop kwam de technische dienst nog en riep achtereenvolgens een keer of tien Hallo. Melbourne? Hallo, Melbourne? Parmentier werd teruggeroepen door Mel bourne en daarna ontstond nog een inte ressant gesprek over een radio-rede, welke Parmentier al een paar uur eerder had uit gesproken voor Holland en Indië, maar die blijkbaar alleen in Indië was aangekomen „vergeten door te zenden". Ook dit gesprek liet niet na bij alle luiste raars een diepen indruk te maken over de mogelijkheden, die de techniek biedt. Het programma werd besloten met eenige toepasselijke marschcn en het volkslied. Het kloeke viertal Hollandsche piloten, dat de „Uiver" in een grandiose vlucht van Londen naar Melbourne bracht. Hun namen zullen in de roemrijke geschiedenis der Nederlandsche Luchtvaart steeds met eere genoemd worden. Van links naar rechts: C. Brugge, K. D. Parmentier, J. J. Moll en B. Prins. DE VERKIEZINGEN 1935 Eenige inlichtingen voor kiezers en kiesvereenigingen Vereischten voor het kiesrecht De Kieswet stelt als voorwaarden voor de uitoefening van het Kiesrecht voor Tweede Kamer: Art. la. ingezetene des Rijks, te beoordee- len naar de werkelijke woonplaats; b. tevens Nederlander; en c. de leeftijd van 25 jaren. Art. 5. Voor het kiesrecht voor de Provin ciale Staten: dezelfde regelen, doch bovendien ingeze tene der provincie; Art. 6. Idem voor de Raad: dezelfde regelen, doch bovendien ingezo- tene der gemeente. Ingezetenschap „Ingezetenen" van het Rijk zijn zij, die hun woonplaats in het Rijk hebben en deze gedurende de voorafgaande achttien maan den (d.i. 18 maanden voorafgaande aan de lste Januari van het jaar waarvoor de kie zerslijst geldt dus thans van 1 Juli 1933 af) in het Rijk of in Neder- landsch Indië, Suriname, Cu racao gehad hebben. Iemand, die dus op 1 Juli 1933 in onzer overzeesche gewesten woonde en later, mits vóór 1 Jan. 1935, in Nederland is ko men wonen, kan in 1935 kiezen voor de Tweede Kamer. Echter nog niet voor de Provinciale Staten of de Gemeenteraad. In dat geval moet hij van 1 Juli 1933 af in do betrokken provincie en gemeente gewoond hebben. De vereischte leeftijd „De leeftijd van 25 jaar bereikt hebben" beteekent, dat men die leeftijd moet hebben bereikt vóór of op de 15de Mei van het jaar, waarvoor de kiezerslijst geldt, op welke de verkiezing gehouden wordt. Nu bepaalt de Kieswet dat de kiezerslijst geldt van 1 April tot 1 April. De candidaatstelling voor de Staten moet geschieden op de 2de Dinsdag van Maart, die voor de Gemeenteraad op de 2de Dinsdag van April. Hieruit volgt, dat de stemming voor beide verkiezingen valt na 1 April; dat dan de kiezerslijst van 1935 geldt, op welke lijst dus moeten voorkomen allen, die Neder lpnder zijn, ingezetene van de provincie of de gemeente, en uiterlijk op 15 Mei 1935 de leeftijd van 25 jaar hebben bereikt. Tenzij zij op grond der bepalingen van art. 3 der Kieswet van het uitoefenen van het kies recht zijn uitgesloten. Stemmen bij volmacht Dit is mogelijk voor eiken kiezer. Echter slechts dan met lette hier goed op in dien zijn beroep of werkzaamhe den meebrengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende dat gedeelte van het jaar, waarin dë stemming gewoonlijk valt, erkzaam pleegt te zijn buiten de meente op welker kiezerslijst hij voorkomt en mits zijn afwezigheid als regel telken langer dan drie dagen duurt. Dit geldt ook voor de vrouw, die, gehuwd met een kiezer, met haar man afwezig pleegt te zijn. Het geldt dus voor visschers, schippers, buiten hun woonplaats bij de werkverschaf fing te werk gestelden en dergelijken. Het geldt niet voor kiezers, die omstreeks en op de stemmingsdag met vacantie elders vertoeven. Om bij volmacht te kunnen stemmen moet le. „niet vroeger dan 1 October en vóór 1 Januari (voor de verkiezingen van 1935 dus tusschen 31 October en 31 December 1934) een met redenen omkleed verzoek schrift aan het gemeentebestuur indienen; deze indiening behoeft niet door den kiezer in persoon te geschieden; de kiesvereeniging bijv. kan de daarvoor aangewezen formulie ren, ter secretarie verkrijgbaar, door de kie zers laten teekenen en namens hen ten stad- huize bezorgen; i. wèl in persoon ter secretarie- mede- deelen, dat hij van 't stemmen bij volmacht gebruik wil maken; deze mededeeling kan geschieden, tegelijkertijd met 't indienen van het bovenvermelde verzoekschrift; ook later, doch niet later dan één week na de dag der candidaatstelling, dus in 1935 uiter lijk op 19 Maart voor de Staten-, op 16 April voor de Raadsverkiezing; daarbij opgeven naam en voornamen dagteekening en plaats van geboorte en van den door hem aangewezen gemachtigde; 4e. deze, de gemachtigde, moet, eveneens i n p e r s o o n, ter secretarie mededeelen, dat hij de volmacht aanneemt; deze mededeeling kan ter zelfder tijd als in ten 3e bedoeld geschieden; ook later, na ontvangst eener oproeping te dien einde, en dan binnen vijf dagen. Gemachtigden kunnen alleen zijn zij, die in de gemeente op de kiezerslijst vermeld zijn als bevoegd tot deelneming aan de ver kiezing, waarvoor de machtiging geldt. Een iezer mag in 't algemeen slechts één machtiging aannemen; als bijzonder geval is toegestaan, dat men optreedt als gemach tigde voor twee personen, die tot de huisge- nooten van den gemachtigde behooren. Een moeder mag dus bij volmacht stemmen bijv. voor haar echtgenoot en haar zoon. Stemmen elders. Een kiezer die, anders dan wegens ge regelde werkzaamheden op de dag der stem ming niet in zijn woonplaats aanwezig is, mag voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten zijn stem elders uit brengen. Niet voor de Gemeenteraad! Dat kan natuurlijk niet. En voor de Provinciale Staten alléén in een gemeente, die in dezelfde provincie is Hij behoeft daartoe slechts, u i t e r 1 ij k veertien dagen vóór de stem mingsdag, in persoon op de secretarie van de een of andere gemeente mededeeling te doen, dat hij van deze bevoegdheid wenscht gebruik te maken. Men kan deze mededeeling natuurlijk doen ter secretarie zijner woonplaats; maar ook. ergens, overal, elders. Iemand, die in Gronin gen woont bijv. en daar kiezer is, kan in Maastricht mededeelen, dat hij (voor de Ka mer!) in Den Haag wenscht te stemmen. Iemand, die in Zuidhorn woont, kan in Delf zijl, maar óók in Den Haag (want daarom trent stelt de Kieswet geen beperking!) mede deelen, dat hij in Zoutkamp aan de Staten verkiezing wenscht deel te nemen Van deze gelegenheid kunnen ook gebruik maken diegenen, die na plaatsing op de kie zerslijst van hun vorige woonplaats, ver huisd zijn, teneinde in hun nieuwe woon plaats hun stem uit te brengen. Steramen bij volmacht in een andere ge-1 DE FINANCIEELE VERHOUDINGSWET De wijziging brengt een con j unctuur-gar antie De tiitkeeringsformule der gemeentefondsbelasting In 't jongste nummer van De Gemeen testem (13 Oct '34) plaatste de heer M. A Verkerk te Gouda, een nog al tech nisch en ingewikkeld artikel over boven staande onderwerpen. Hoewel het zich moeilijk leent voor excer- peeren of citeeren, willen we toch enkele gedachten weergeven, omdat de zaak van groot algemeen belang na. de schrijver des kundig op dit terrein ia. De wet op de Financieele verhouding tus schen rijk en gemeenten wordt gewijzigd. De grondslagen zijn proefhoudend gebleken. „Niet vergeten mag echter worden, dat die proefhoudendheid grootendeels te danken is geweest aan de garantie- en limiet-bepalin gen van de wet 1929, want van de 1076 ge meenten ontvangen nog geen 300 gemeen ten het bedrag, dat de uitkeeringsformule aanwees. Uit de wet gaan nu verdwijnen: a. De onveranderlijke uitkeering voor tijdvak van 5 jaar, waarvoor een jaarlijks wisselende uitkeering in de plaats komt. b. De garantiebepaling. c. De limietbepaling. Bovendien wordt de beteekenis van de letters in de uitkeeringsformule gewijzigd." Echter, ook in de wijziging komt een ga rantie-bepaling voor om de gemeenten niet plotseling in moeiten te brengen en ook om de uitkeering niet plotseling te verhoogen. totaal meer dan 120 millioen kost, is wei bij zonder vrijgevig en wel daarom, omdat een conjunctuurgarantie in opge sloten ligt. De inkomsten van het gemeente fonds zijn door de crisis gedaald van pl.m. 90 tot pl.m. 60 millioen. Maar de uitkeering aan een gemeente loopt niet plotseling, doel» in tien jaar terug op dat percentage. ..Steeds zegt de Regeering: We moeten gaan leven op een lager niveau; de gemeen ten wordt hiervoor een tijdvak van 10 jaar gelaten. Een beroep op de hooge kosten van werkloosheidsvoorziening gaat niet op, dat deze kosten gelicht zijn uit de wet op de financieele verhouding en collectief zullen gedragen worden, ingevolge het „Werkloos- heidssubsidiefonds". Wordt dit collectief dragen voor de meenten te zwaar, dan behoort het Rijk een grootere uitkeering te doen, doch niet in de vorm van een vrijgevige garantiebepaling in de wet op de financieele verhouding. De Regeering verklaart, dat gewenscht is verdeeling volgens een formule, waarin een inkomsten- en een uitgavenfactor zijn ver werkt; maar bij het bepalen van de Inkom sten factor laat men de uitkeering uit het Gemeentefonds zelf buiten beschouwing. De schrijver betoogt, dat zulks onlogisch is, want als men het wel deed, zou men de werkelijk heid 30 pet. dichter nabij komen, terwijl men nu feitelijk slechts met 60 pet der inkom sten rekening houdt. Tegen de berekening van de uitgavenfactor heeft de schrijver geen bezwaar. Maar combinatie leidt, wegens het eerstgenoemde mankement, tot onbillijkheden. „Deze wijze van combinatie geeft aa formule een verkeerde werking: stel dat in de gemeente Schiedam de inkomstenfactor van het normale is, en de uitgavenfactor normaal, dan zullen de totale ontvangsten dezer gemeente bedragen volgens het wets ontwerp: 4/a X Vi 4/3 normale uitkeering fonds 3/i normale inkomstenfactor. Wil dus de formule goed zijn, dan moet het tekort van y4 normale inkomsten van de gemeente Schiedam gedekt zijn door de meerdere uit keering uit het gemeentefonds ad Va nor- Waar fonds en inkomstenfactor zich ver houden als 60 160 millioen, of per inwoner als f 7.50 staat tot f 20, kan y4 van f 20 f 5 nooit gedekt worden door Va van f 7.50 is f 2.50. Deze gemeente ontvangst dus te min." Het omgekeerde is natuurlijk ook mogelijk en ook zijn er verschillende combinaties. De schrijver stelt daarom voor een uit keeringsformule te ontwerpen, waarin de in komsten- en de uitgavenfactor gecoördineerd zijn (het X teeken wordt een teeken), en waarin ook de uitkeering uit het gemeente fonds zelf in de inkomsten factor is ver werkt, en becijfert, hoe deze formule er uit moet zien. De redactie van de Gemeentestem ver klaart in een onderschrift, dat de geboden formule zeker beter is dan de oude en dat in de toekomst zeker in die richting zal moeten zoeken. FINANCIEEL WEEKOVERZICHT DE TOCHT VAN DE UIVER Haar beteekenis voor de Nederlandsche scheepvaart Ommekeer in het transportwezen 22 October 1934 De schitterende tocht de Uiv< de mèt poet en waarbij veiligheid ging boven •nelheid, terwijl in de practijk veiligheid nelheid nauw samen gingen, heeft o.i. de an de scheepvaart uitgeluid. Niet dat de cheepvaart zal hebben te verdwijnen. Mi !e passagiersvaart met zijn luxueuze schepen, ijn geringe vaart in verhouding tot die van het vliegtuig, zal haar plaats aan het vlie.g- wezen hebben af te staan, nèt a.Ls de dlllgei destijds aan de spoorwegen, niettegenstaai.^^, de beurtschipper nog steedis zijn taak vervult. De snelheid tusschen diligence en spoorweg was «nbeduldend, wanneer men de snelheden van nallschepen en vliegtuigen met elkander ver- relljkt, terwijl het schip zijn groote omwegen InefT rect^k terwJJ1 do vlIe^€rs betrekkelijk Nu komt de gToote ommekeer in het trans portwezen op een moment, dat de scheepvaart rnstig door de crisis geteisterd wordt De meente is niet mogelijk. Nogmaals opgemerkt: Dit alles geldt niet voor de Raadsverkiezing. Bij de mededeeling ter secretarie moet worden opgegeven: naam, voornamen, dag teekening en plaats der geboorte, de ge meente op welker kiezerslijst men voorkomt en n adres (zoo mogelijk met straat en huis nummer) in de gemeente in welke men stem men wil. Dit laatste opdat aan dat adres de oproepugskaart kan worden bezorgd. I kunnen benutten voor het vervaardigen vart oen vliegtuigvloot. en eventueel van Zeppelins, zoodra vast staat, dat deze nuttig en veilig op het traject naar het Verre Oosten kunnen vu ren. Het ia dus een geluk bij een ongeluk, dut onze scheepvaart geen twee ernstige crises heeft te ondergaan en dat de omstandigheden igeveer hebben doen samen-. nde beide momer vallen. varende vrachtschei Aatlc. Deze schepen zijn i gemakkelijker en goedko. groote percentage Een vingerwijzing De tocht van de Uiver is o.I. dam ook een1 vingerwijzing voor de reorganisatie van de Kon. Holl. Lloyd en de Holland-Amerlka Lijn. ook op deze trajecten binnenkort niet h- ereld. mede te kunnen doen. Ons zeemanschap stond hoog aangeschreven; daarin hadden wij voor weinigen onder te doen. maar het convenieer de ons niet om de uiterst dure schepen te bou wen. die andere anden met regeeringss-ubsldies en met grootere mogelijkheden in de vaart brachten. Nu de kosten van het materiaal wij spreken over het vllegwezen weer bin nen ons bereik gaan vallen, zoodat niet het kapitaal één en de rest twee kwam te staan, hebben wij een behoorlijke kans om ons met anderen te meten. De Londen-Melbourne race heeft dit duidelijk ln het licht gesteld. Wat de scheepvaart betreft, zijn wij bij de grootere en rijkere naties achter geblevenwat het vliegverkeer op oommercleele basis aan gaat. staan wij aan de spits. In deze voor onze nationale trots groote gebeurtenis, ligt een vingerwijzing voor de houders van scheepvaart-aandeelen en voor onze reeders. Historisch is een rivaliteit op scheepvaatgebled gegroeid tusschen Amterdaiu, en Rotterdamtusohen de eene maat schappij en de andere. Nu de schefepvaart op zijn teruggang ls en dus de rivaliteit weinig reden van bestaan meer heeft, zou het een verstandige politiek kunnen worden genoemd om alle handen ineen te slaan en met de K.UM een wereldconcern cp te bouwen, die de vlieg routes bestudeert, exploreert en exploiteert. Vermoedelijk is het zestigmillioen-plan voor een dergelijk initiatief wel te vinden. Mits en wij zouden niet kunnen veronderstellen, dat zulks niet mogelijk ls wij in het eigen land ook aan de vllegtulgenbouw grootere aandacht gingen schenken en ook daar een samenwer king tot stand trachten te brengen. Een stroom conversieleeningen Amsterdam lag de geheele week mat. Er ging conversies in 4 leeningen blijft Het publiek heeft nog weinig met markt begint te luwen, iles in 4 leenln. jmlgen beginnen de goede pre ferente aandeelen te koopen. Hierin was dan ook iets meer te doen dan de laatste Jaren ken worden geconstateerd. Stijgen ook hier de koer- i tot itrekkelljk meer Is. dar winstdeelende aandeelen het de preferente de beurt en - -i ddt geval is het vertrouwen weer teruggekeerd, hetgeen echter nog langen tijd kan duren. Het ziet er nog niet naar uit, dat do Staat binnenkort het 31 %-type zal kunnen lanceeren. Daarom over weegt de Regeering om eerst de Indische vlot tende schuld te consolldeeren en daarbij «10» enkele conversies door te voeren van leeningen,, die tot dusver nog geen recht tot conversie hebben. Het zijn do 4} leeningen 1930. op 1 April 1935 vervroegd aflosbaar, nog uitstaand bedrag ƒ35 millioen, 1930 aflosbaar vervroegd De vlottende schuld van Indië de laatst bekende gege waarvan ongeveer 280 millicen onze schatkist. Het slagen van een dergelijke oonsolidatie- en convensieleenlng brengt dua weer contant geld voor onze Regeering en hier door zullen wij vermoedelijk nog de kat uit i bedroeg volgen: rca 300 millioen i staatslei kapitaal. Het oud kapitaal ad 4 millioen wordt door afstempeling teruggebracht tot 1 mil lioen. terwijl 4 oude aandeelen van 1000 recht hebben op 500 6 obligatie ad pari. He tdoor afstempeling vrijkomende bedrag wordt be- ed voor vermindering der boekwaarde der ta eigendommen. De openingsbalans zal na slagLng van de obligatie-emissie een boekwaar de der vaste eigendommen, dus der onderne ming Agrablnta en der aandeelen der dochter- instelling Goenoeng Sindoer doen zien van 1.370.000; aan vlottende middelen 273.000. aan kapitaal 1 millioen, aan reserves 100.000, aan obligaties 500.000 en aan andere sohulden van 43.000. Het totale rubbercomplex ad 2335 bouws beplant met hoogwaardig materiaal zal "in te boek staan mer 540 per H.A., het- laag genoemd kan worden. De situatie de Zuid-Preanger is dus belangrijk verbe terd en dit is het geval met bijna allo rubber- iffen, die over een cultuur-technisch organisatie beschikken. De tie van rubber blijft uitstekend g momenteel naar auto's niet ft niet tot eenige ongerustheid een normaal verschijnsel ln dit seizoen. Verder vermelden wij het feit, dat de Amerlkaansche bandenfabrieken hun prijzen tatlstlsche leiden. Het :rhoogen, hetgeen ïeken zij de toekomst zorgwekkend inzien, want zij hebben voorbeelden genoeg voor het achteruit- loopen der consumptie bij stijgende prijzen, "*n niet met prijsverhooglng te wachten, wan- jsr^de verkoopskansen niet hoog worden ge- Rusland neemt de laatste maanden flinke kwantiteiten rubber af. terwijl de onderhande- Duitschland en Engeland doen binnenkort de financieringsge- rubber uit den weg zul- gaan behoi vu 16 Oct. 23 Oct, Amsterdam Rubber 939 119 Bandar Rubber 120! 1199 Dell Batavia Rubber 711 711 Kali Bakar iÓI1 Kali Telepak "I 133, £331 Kendeng Lemboe 1374 1359 Alajang-landen 97 901 Ned. Ind. Rubber en Koffie 91 89 vwatra Rubber 1374 1314 VlCO -J fn. Indraglri 39 Het AE heeft uitgerekend, dat de Arendsburg 'n tabakswinst over 1934 zal behalen van Iets ™iI11!°?n- terwijl ook de rubber <n. zij het ook klein voordeellg saldo zal la- n. De campagne 1934 ls over het algemeen ee- instede van tegengevallen. Toch blijft de -bakswereld in nevelen gehuld. Zal buiten de i-M uatle- ook het mechaniseerlng-pro- r£?n j 9lSB.ren invloed op de positie van het Dell-dek kunnen uiltoefeneij? Ban Joe wang! thee Poeir Nangita Dell-MiJ ïbah-Mij elsver. Amsterdai 16 Oct. 23 Oct. 534 48 231 231 3324 228J 330 330 219 21S4 160J 157J 1334 133 1444 145| I LEENING ALMELO Volteekend geschreven6\ot"*ctmverteerfnAlme,-°,ult: >enlngen in 44 en 5 tot^e root 845.000 is volteekend. CONVERSIELEENING TILBURG Aangeboden bedrag geplaatst houd*nten^Lhb^rl<rhten' daS blJ de Si-ster ge- gKS JKïïSi den koers ^an^loo^ten dra^" geheel ^lepIaaUt?' aansebod*n be"

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10