JKcaroe (ümimnt AvanG Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken 15e Jaargang BINNENLAND. SCHOENEN PALTHE - ALMELO abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per posl 235 porlokosten Per week 0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche 2ending430 Bij dagelijksche zending5.59 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/2 ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5308 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 271Q (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 25 OCTOBER 1934 atrbertentiepripcn: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer0.22 Ingezonden Mededeelinger» van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 045 Handelsadvertentiën per regel 0.17 '/a Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 NIET GEHEEL DUIDELIJK Dezer dagen was er in de roode pers sprake van onze „prijzenswaardige scherp zinnigheid" en toen we die ongewone lot" lazen zeiden we natuurlijk tegen ons zelf: nu opgepast! Dat was noodig ook. Want nadat de roode pers instemming betuigd had met onze cri- tiek over het optreden van den regeerings- gemachtigde in de Volksraad, die de man nen van leger en vloot tot politieke neutra liteit aanspoorde; liet zij er op volgen: „Wij zouden het blad willen vragen, met dezelfde prijzenswaardige scherpzinnigheid zijn oordeel te geven over de toestand in de weermacht ook hier te lande. Ieder „dienst plichtige" weet, dat het meerendeel der offi cieren de „politiek" vervolgen en tegelijker tijd zelf anti-socialistische voorlichting ge- yen op een wijze, die den rooden soldaat yan karakter het bloed aan het koken brengt. Want ook deze heeren brengen in yele gevallen in de troep de politiek, „zoo als zij die wenschen". Nu moeten wij eerlijk erkennen niet te weten, wat „ieder dienstplichtige" blijkbaar behoort te weten. Daar zijn ons wel eens sporadische gevallen ter oore gekomen, zoowel bij leger en vloot als bij marechaus see en rijkspolitie, dat officieren en com mandanten een vijandige houding aan namen tegenover Christelijk georganiseer- den of ondergeschikten, die zich bij eenige Christelijke actie verdienstelijk maakten en dan hebben we op een wijze, welke ons het doelmatigst en behoorlijk leek, dit ter kennis yan nóg hooger autoriteiten gebracht en waarlijk niet te vergeefs, klaar dat het meerendeel der officieren zulke fou ten maakt; dat blijft voor rekening van de roode pers; wij zouden, de waarheid lief hebbende, zulks niet gaarne beweren. Echter rijst ook de vraag of de roode pers niet geheel ten onrechte gaat vergelijken en ons dus iets geheel Anders wil laten veroor- deelen, dan het feit, dat wij naar voren schoven. Het kan zelfs heel goed mogelijk zijn, dat de officieren, die hier aangevallen worden, op volkomen juiste en prijzens waardige wijze hun plicht hebben gedaan en dat het bloed der roode soldaten ten on rechte aan het koken ging. De beschuldiging in de roode pers is een beetje vaag. Wanneer da onderwijzende officier de dienstplichtigen spreekt over vaderlandsliefde en de plicht, om naar de mate onzer krachten de onafhankelijkheid yan dat vaderland te verdedigen; dan kAn een rood soldaat daarin anti-socialistische voorlichting zien, zoolang ten minste de S.D.A.P. op het paradepaard van het anti- militairisme wedt; maar jdan doet die officier slechts zijn plicht. Een politieke redevoering voor het front der troepen, waarin de officier een aanval op de politieke geste van de S.D.A.P. deed en b.v. het liberalisme verheerlijkte, zouden ■wij ten zeerste afkeuren, want dit ware on toelaatbare politiek; maar een bespreking yan het Reglement op de krijgstucht b.v., waarbij de „dappere ongehoorzaamheid" wordt afgewezen, is volkomen op zijn plaats. De officieren kunnen het toch waarlijk niet helpen, dat de hoofden en harten van yele jeugdige dienstplichtigen door het schimpen en smalen op de weermacht, door het verheerlijken van muiterij en op stand (als men maar taktisch optreedt) Vergiftigd is? ONDERSCHEIDING Bij Kon. besluit ls benoemd tot ridder In de Órde van Oranje-Nassau S. S. Korthuls, te Den Haas. „u, nawees-tér der gemeente Beugen en Rijlcevoort, H. J. van Huiten, burgemeester der £etotebifr^mee'ster der gemeente Renkum J. J. Talama, met toekenning van gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester der gemeente Ka- merik en Zegveld; tot burgemeester der gemeente Spraaig-Ga- Ingang van 27 October 1934 benoemd tot burgemeester der gemeene Ede, J. W. Breyaert. PL„ vol ontslagen luit.-gen. der genie M. Raaijmaakers; ls eervol ontslag verleend uit den mil. dienst aan de res.-le-luit. A. de Vries, van het 18e reg. infanterie. NOTARIAAT BU Kon. besluit is benoemd tot notaris bin nen het arrondissement Middelbr-" RIJKSVERZEKERINGSBANK Bij Kon. besluit is. met ingang van 1 Janu: as. aan R. J. Reekers, op zün verzoek, een ontsalg verleend als commies bij de Rüksv« zekeringsbank. MARINE-STOOMVAARTDIENST seedlenst wegens langdurigen dienst de hoofd officier van den marine-stoomvaartdienst O. .4 IV. Wagenaar: ls bevorderd tot hoof-' lei Minister Marchant voor de microfoon „De laatste spellingronde". Minister Marchant zal Maandag avond a.s. van 19 u. 15 tot 20 u. het spel- lingsvraagstuk voor de microfoon be handelen. Als titel van zijn lezing, welke over de beide Nederlandsche zen ders zal worden uitgezonden, heeft do minister gekozen: „De laatste spelling ronde". Internationaal Boekdrukkers congres Vanochtend half tien werd het InteTnar tionaal Boekdrukkerscongres te Utrecht in de groote Tivolizaal geopend. Aan de opening ging vooraf een concert, uitgevoerd door het U.S.O., onder leiding van den dirigent Henri van Goudoever. Het orkest bracht ten gehoore: het Wilhelmus, vervolgens „Saul en David", een sympho- nisch gedicht naar Rembrandts schilderij, van dr Joh. Wagenaar, en tenslotte de Ouverture uit de opera „Die Meistersinger von Nürnherg", van Richard Wagner. Als solist trad op Celina Samuels, die in Saul en David de harpsolo speelde. Met groote aandacht hebben de congres sisten de verschillende nummers aange hoord. Dit concert was een waardige ope ning van bet zoo belangrijke internationale congres. Na de openingsrede van den voorzitter werden de volgende referaten behandeld: van Comm. Francesco Graeve, te Genua, over ..De betrekkingen tot de leveranciers"; van R. A. Austen Leigh, te Londen, over „Verriahte werkzaamheden van het inter nationale bureau en zijn toekomstige plan nen"; van Alexander Oldenbourg te Mün- chen, over „De toekomstige patroons, hun organisatie, opleiding en internationale uit wisselingsmogelijkheden"; van Max Rich. Kirste, te Oslo, over „De verhouding tot dc leveranciers"; van den heer S. S. Korthuis, te Den Haag. over „Het vaststellen yan een prijsniveau en doorvoering van prijstarie- ven en de bescherming van vast werk"; van den heer Vivian E. Goodman, te Londen, over „Technische verbeteringen in het Druk kersbedrijf" en van de heeren Armand en Eugène Defrenne over „Collectieve Arbeids overeenkomsten". Des middags vijf uur zou een officieele ontvangst plaats vinden ten Stadhuize, waai de burgemeester van Utredht, fflr dr G. A. W. ter Pelkwijk, de 'congressisten namens het gemeentebestuur zou begroeten. Daarop komen we morgen nadeir terug. Loonen Amsterdamsch gemeentepersoneel Naar aanleiding van de aanmaning van de Kroon aan Amsterdam om terug te ko men op de verwerping van de loonvoor- dracht door den gemeenteraad, verneemt de „Tel.", dat B. en W. van Amsterdam een nota zullen indienen, waarbij zij aan den gemeenteraad voorstellen het verwerpings- besluit in te trekken, waarna loonsverla ging opnieuw in stemming kan komen. De protestantsche werkloozen in Zeeland Vergadering der Centrale voor Werkloozenzorg Dinsdag vergaderde te Goes het Prov. Co mité der Centrale voor Werkloozenzorg mei de vertegenwoordigers der plaatselijke Co- mité's en van de besturenbonden. De heer J Schipper van Utrecht memoreerde, dat thans in studie is het plan-Westhof, vol gens hetwelk aan 1000 jeugdige werkloozen voortdurend werk zou kunnen worden ver schaft. Het rapport hierover is midden No vember te verwachten. Maar er zijn zeker 20.000 jeugdige werk loozen van Prot. Chr. richting. Er moet dus meer gebeuren. De ontwikkeling en ontspan ning moet weer ter hand worden genomen. Vooral dringt Spr. er op aan te zoeken naar werkobjecten voor de jeugdige werk loozen, zooals b.v. te Rotterdam geschied L De heer Schipper adviseerde de gemeen tebesturen dringend tijdig de subcidie-aan- vragen voor 1935 in te zenden. Er zijn nog tal van gemeenten in Zeeland waar op dit gebied niets gebeurt. Het is een bedenkelijk teeken dat hier en daar alleen de geschoolde werkloozen iets gevoelen voor cursussen. Hier moet opvoe dend worden gewerkt. Met kracht wekt spr. op dezen winter dèn arbeid onder de werk loozen aan te vatten. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN OOSTDONGERADEEL. Met ingang van 1 October j|.l. werd aan den heer S. L. Sijtsma eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Oostdongeradeel. Tot zijn opvolger werd d* zer dagen benoemd zijn zoon, dc heer F. S ij t'sin a, te Ommen. De nieuwbenoemde burgemeester, die tot de A.R. Partij behoort, werd 2 Juli 1S99 te Aalzum, gemeente Oost-Dongeradeel, gebo ren. Hij begon zijn loopbaan als volontair ter secretarie Oostdongeradeel. In de jaren 1922 tot 1924 was hij werkzaam op de secre tarie te Mantgum. Sedert Januari 1924 was hij eerste ambtenaar ter secretarie der ge meente Ommen. In zijn tegenwoordige woonplaats is de heer F. Sijtsma zeer gezien, niet het minst om zijn activiteit in meer dan een opzicht Hij is o. a. lid van het plaatselijk Crisis- Comité, terwijl het politiek en kerkelijk le ven zijn volle belangstelling heeft. Men ziet hem in Ommen dan ook noode vertrekken. GEEN KREEFT-CONTINGENTEERINGI Naar wij vernemen zijn de geruchten, dat I binnenkort contingenteering van de kreeft- invoer zou zijn te wachten, niet juist. Con- I tingenteering wordt op het oogenblik uitge- I sloten geacht. Orazetbelastingwet 1933 Toepassing van artikel 4. Naar ons vanwege het Departement van Financiën wordt medegedeeld, heeft de Mi nister van Financiën tot de Inspecteurs der invoerrechten en accijnzen een aanschrij ving gericht, houdende opdracht om met ingang van 1 November a.s. de toepassing van artikel 4 van bovengenoemde wet te beperken. De bedoeling van deze aanschrij ving is, te bevorderen dat vergunningen welke zijn gegeven in verschillende geval len waarin de wet daarop feitelijk geen aanspraak gaf, worden ingetrokken. De ver gunningen zullen echter blijven voor de fa brikanten. die door een bijzondere verkoops organisatie rechtstreeks aan verbruikers le- i. Voor fabrikanten die alleen aan gros siers en winkeliers leveren zullen de ver gunningen in het algemeen vervallen. Voor zoover betreft de bedrijven die thans in liet genot zijn van een vergunning en deze in verband met den aard van het bedrijf moei lijk kunnen missen (b.v. in verband met het in mindering brengen van accijns op den verkoopprijs), zal worden overwogen in hoeverre de vergunning kan worden be stendigd. Degenen, die in het genot van een ver gunning blijven, zullen er rekening mede moeten houden dat in de toekomst de om zetbelasting zal worden berekend over de werkelijke verkoopprijzen, zonder toepassing kortingen krachtens bijzondere regelin gen. Mussert spreekt te Berlijn EEN GEMATIGDE REDE In het Lehrervereinshaus werd Maandag avond een propaganda vergadering der N. S. B. gehouden, waarin Ir. Mussert optrad. 360 landgenooten hadden aan de uitnoodiging, ter vergadering te komen, gevolg gegeven. Niet-Nederlanders werden niet toegelaten. In verband hiermede werd bij den ingang een strenge controle uit geoefend, en enkele nieuwsgierige Duit- schers werden teruggestuurd. De vergade ring was oierigens in de Duitsche pers niet aangekondigd. De zaal was met prince- en partij vlaggen versierd. Onder het catheder prijkte een medaillon van H.M. de Koningin. Verder was een reusachtig lint met de woorden „Hou Zee" opgehangen. Zes geüniformeer de mannen der „weerafdeeling" hadden óp en voor het podium post gevat, terwijl op het podium een vaandel werd opgehouden. Ir. Mussert, die goed op dreef was, sprak zeer gematigd. De algemeene indruk was, dat de leider der N.S.B. veel minder scherp was dan Mr. de Vries van „Nationaal Herstel", die voor een half jaar te Berlijn een rede hield en eveneens een volle zaal had. Spr. vergeleek o.a. het nationaal-socialisme in Duitschland met het fascisme in Italië; in Duitschland blijkt dan het ras, in Italië het volk de grootste rol te spelen. Spr. gelooft, dat dit met het feit in verband staat, dat Italië wel, Duitschland geen koloniën heeft Op dit ge bied, zegt spr., staat de N.S.B. dichter bij Italië dan bij Duitschland. Maar de oudste nalionaalsocialistische brieven heeft eigen lijk Turkije. Spr. wijst er op, dat het nationaal-socia lisme zich in Europa geregeld uitbreidt en ziet aankomen, dat er nog eens een natio- naal-socialistisch Europeesch bloc zal ont staan. Spr. liet verder de Nederlandsche geschiedenis de revue passeeren en gaf als zijn meening te kennen, dat met den dood den Koning-Stadhouder Willem III in 1702 de periode van de Nederlandsche grootheid afgesloten werd. De samenwer king tusschen de Amsterdamsche "koopman schap en het Nederlandsche volk, tusschen het commercieele en het heroische element der natie, is dan gedaan. Sedert gaat het bergafwaarts. Af en toe zijn er wel weer lichtpunten, b.v. als na Napoleon de her- eeniging van Noord en Zuid onder Koning Willem I tot stand komt, als de „Gelder land" President Kruger naar Europa brengt of als gedurende den wereldoorlog een an der Nederlandsch oorlogsschip zich niet door de Engelschen laat aanhouden en „klaar voor gevecht" is. Maar telkens en telkens volgen weer diepe inzinkingen. Het schandaal met de „Zeven Provinciën" \ormt eindelijk de zwartste bladzijde in de Nederlandsche geschiedenis. Spr. meent dat alleen het nationaal-socialisme redding kan brengen, de sociale nooden des volks kan lenigen en voor Nederland weer een nieuwe periode van grootheid kan openen. Ten slotte stippen wij nog aan, dat spr meedeelde, dat het aantal leden der N.S.B. thans 35.000 bedraagt, terwijl de oplaag van „Volk en Vaderland" 60.000 is. De rede van Ir. Mussert werd herhaalde lijk door applaus onderbroken, terwijl de N.S.B.-leider eindelijk stormachtig werd toegejuisL Ordeverstoringen kwamen niet voor. CONSULAIRE DIENST De waarneming landen te Norfolk, aan den heer J P. Deklo Aan den heer E. de Vries is ontslag ver leend uit zün betrekking van consul van Est- i'oorloopis De positie der Nederlandsche Rijnvaart Naar „de Maasbode" verneemt hebben de Regeeringsgedelegeerden de heeren Dr. Kröl- ler en Warner ten departemente in Den Haag met de drie schippersorganisaties: de Katho lieke, Algemeene en Internationale overleg gepleegd in verband met de in de vorige week te Boppard gevoerde besprekingen. Het in Duitschland besprokene werd in den breede aan een onderzoek onderworpen ir het bijzonder wat betreft de eisch van eer federatieve samenwerking tusschen de Neder landsche organisaties als basis tot regeling van het vraagstuk der volledige gelijkberech tiging in de Duitsche wateren. Ka het officieele onderhoud zijn de organi satie-afgevaardigden ook nog bij elkaar ge weest en het blad heeft de indruk, dat spoedig voor de groote lijnen principieele overeenstemming zal worden bereikt. Enkele details moeten nog geregeld worden. De af handeling daarvan zal in de loop van deze of de volgende week geschieden. Willen deze plannen echter slagen dan zullen de schippers in hun eigen beang sterker nog dan voorheen m organisatiebesef moeten getuigen. Overigens zijn er nog andere kwesties, waarop de aandacht moet gevestigd. Dat de Rotterdamsche Meldestelle onder één bestuur, naar nauwkeurige evenredigheid uit de drie organisaties gevormd, komt te staan, spreekt van zelf. Ten aanzien van de houding tegenover Duitschland zal de federatie van organisaties ook met de reederyen tot een goed accoord moeten komen ter zake van de goederen- verdeeling, daar anders een geduchte handicap te vreezen is. Ten slotte dienen schippersorganisaties en reederijen elkaar ook te vinden bij de onder handelingen met de betrokken regeeringen in het belang van de uitbetalingen die nu over het clearingsinstituut loopen. De clearingvoorwaarden zijn al enkele malen ten opzichte van de percentages gewijzigd. De verhouding van 25 ineens en 75 via de clearing heeft al groote moeilijkheden opge leverd. Er zijn nu al schippers, die op drie maal drie kwart van hun gelden wachten. Dat de regeling van 25 ineens 50 bij afloop der reis en 25 over de clearing niet is doorgevoerd, wordt nog altijd betreurd. Over hetgeen Dr. Kröller overigens wist te bereiken bestaat bij de schippersbonden ,:neene voldoening. VORSTELIJK BEZOEK De vorst en de vorstin van Bentheim und Steinfurst zijn weer van Het Loo, waar zij eenige dagen de gasten waren van I-I. M. de Koningin, vertrokken. Alvorens naar hun land terug te keeren, hebben zij gister middag een bezoek gebracht aan den ex- keizer van Duitschland te Doom. Land- en Tuinbouw. Suikerbietensteun VOOR ANDERE DAN GARANTIEBIETEN V oorschottenvcr strekking De CrisLssteunbeschikking voor de suikerbieten oogst-1934 is in zooverre aangevuld en gewijzigd, dat boven de hoeveelheid garantiebieten uit het Land bouw-Crisisfonds ten behoeve van de leden van deo Bond van Zuid-Limburgsche bietentelers over een hoeveelheid van ten hoogste 3.600.000 Kg. bieten, welke aan de Naamlooze Vennootschap Handels Maatschappij der Limburgsche Stroopfa- brikanten ter verwerking op stroop zijn geleverd, steun verleend wordt tot een bedrag van ten hoog ste f 2.20 per 1000 Kg. bieten, met inbegrip van kosten vao ontvangst. En dat op 15 October en 15 November aan de fabrieken voorschotten verstrekt worden ten br drage van f 7 per 1000 Kg. suikerbieten voor hoog stens de helft der totale hoeveelheid te verwachten garantiebieten, onder zoodanige voorwaarden als de Centrale ter richtige uitvoering van de bepalin gen van dit reglement gewenscht acht. De voor elke suikerfabriek te verwachten hoeveelheid ga- rantiebieten wordt telkens door de Centrale geschat en vastgesteld op de wijze, welke haar het meest redelijk voorkomt. De voorschotten worden bij het vaststellen der definitieve afrekening verrekend, terwijl, voor zoover de definitieve afrekening eener fabriek een lager bedrag mocht aanwijzen dan het aan die fabriek verstrekte voorschot bedraagt, het verschil door de fabriek wordt terugbetaald. INTERNAT. TUINBOUWMARKTEN (Eleen wekelljksoh overzicht) Duitschland: Slultkool bracht iets he- are prijzen op. Bloemkool is bevredigend en pruiteu zeer vlot onder te brengen. Er komen oc maar weinig tomaten en boonen op de zoodat de prijzen flink opliepen. Peren af te Engeland: Er komen veel Amerikaan- sche appelen op do markt daarentegen weinig ransche. Peren loopen op. Groenten weinig avraagd; het aanbod is voldoende. Spruiten imelijk begeerd, bloemkool zwakker. Torna- n loopen op. Sla uiteist langzaam, komkom- era bevredigend. Frankrijk: De tenijenz voor Zuid-Fran- 'he producten al>s bloemkool en tomaten blijft slecht. Prima boonen worden beter verkocht. Druiven blijven zeer laag in prijs: men pro beert het seizoen te rekken om ten laatste bc- j e. De sinaasappeloogst staat er wat en kwaliteit der vruchten betreft, zeer goed voor. De exporthandel vreest echter, dat Midden-Europa en Frankrijk dit jaar zeer wei nig af zullen nemen d: In het Kanton Bern wor den de laatste dagen 4050 wagons appelen Frankrijk, Duitschland en Italië: De bloemkool staat er bevredigend >or. De frultpiijzen hebben zich hier en daar hersteld. In Milaan noteeren reinetten I 7.25— 5 gld. per 50 kg; peren in exportkwaliteit —6 gld. Bloemkool noteert in Milaan 2.40 10 gld. per 100 stuks; spruiten 11.2512 gld; witte kool 4.806 gld. (verleden jaar om de zen tijd 1.80—2 40 gld.); roodekool 4.806 en savoyekool slechts 1 201.50 gld. Uien onver anderd. prima sperclebootien doen f 7.258.5" Bulgarije: In Noord-Bulgarije zijn de druiven door een ziekte aangetast, wat voora' aan de houdbaarheid zeer veel afbreuk doet. Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité Steunverleening aan de rogge- producenten. Bij de regeering is op verhooging van den denaturatietoeslag op de rogge aangedron gen, tot nu toe echter zonder resultaat. De vergadering was van oordeel, dat hier in niet mag worden berust, daar de rogge- prijs in het binnenland thans lager is dan sedert het instellen van den denaturatietoe slag is voorgekomen -m voor degenen, die de rogge opvoederen, het eindproduct een te lagen prijs opbrengt. Besloten werd een telegram aan de regeering te zenden. Verplicht veilen van frnit. Medegedeeld werd, dat blijkens inlichtin gen van den regccringscommissaris voor den steun aan den Tuinbouw, het veilen van fruit niet verplichtend is voor degenen, die het telen van fruit niet als hoofdbedrijf bedrijf uitoefenen, doch van den oogst van hun fruitboomen geringe hoeveelheden ple gen te verkoopen. Deze menschen behoeven dit fruit niet ter veiling te brengen, doch kunnen hun klanten rechtstreeks blijven be dienen, mits zij van deze transactie kennis geven aan de veiling in hun gebied. Intus- schen heeft het invoeren van het verplicht veilen van fruit in enkele fruitstreken mis noegen gewekt bij de telers die hun handels relaties zooveel mogelijk wilden behouden. Het wordt dan ook beter geacht de dwang achterwege te laten en het veilen van fruit facultatief te stellen. De kans, dat tot zulk een maatregel zal worden besloten moet echter zeer gering worden geacht, aangezien het tegenwoordige stelsel der Omzetbelasting welke ook van fruit wordt gehevenen, de verkoop van fruit over de veiling noodzake lijk schijnt te maken. Verbouwverbod van aardappelen. De aankondiging van den Minister van Economische Zaken, dat een verbouwverbod van Bravo-aardappelen zal worden uitge vaardigd, heeft ongerustheid veroorzaakt bij sommige verbouwers van Bravo's, die tot nu toe geen geschikte plaatsvervanger voor deze aardappel konden vinden. Het invoeren van het bouwverbod zou dan ook groote schade voor deze telers beteekenen. Om deze reden werd door een der aange sloten organisaties verzocht hij den Minister van Economische Zaken een zeker uitstel van dit verbod bijv. één jaar te bepleiten. De vergadering achtte het bezwaarlijk aan dit verzoek te voldoen, aangezien de geor ganiseerde landbouw sinds jaren, voor een verbod van de teelt van Bravo-aardappelen heeft geijverd. Intusschen dienen er maat regelen te worden genomen om de aardappel verbouwers, waarom het hier gaat, tijdig te voorzien van pootgoed van wratzieke-vrije aardappelsoorton, die dc Bravo als consump tieaardappelen kunnen vervangen. Tertiaire wegen. Besproken werd een door het Bureau sa mengestelde nota, waarin een methode tot verbetering van het tertiaire wegennet in ons land, is uitgewerkt. Besloten werd deze nota, na deze aan de controle van enkele deskundigen op het terrein van den Wegen bouw te hebben onderworpen, zoo mogelijk in samenwerking met de andere Centrale Landbouworganisaties ter kennis van Je bevoegde autoriteit te brengen. Beperking van den Tuinbouw. Het resultaat van het overleg van de ver tegenwoordigers der tuinbouwcommissie van het Kon. Ned. Landbouw-Comité met den regeeringscommissaris voor den steun aan den Tuinbouw werd in hooge mate onbe vredigend genoemd. Hoewel de intensieve tuinbouw bijna totaal geen hinder heeft van den groven tuinbouw op onze akkerbouwbe drijven, wordt hoe langer hoe meer gepoogd den tuinbouw op de akkerbouwbedrijven te doen verdwijnen. Waar onder deze bedrijven er vele zijn die zich reeds tientallen van jaren op de groven tuinbouw hebben toege legd, spreekt het vanzelf dat door sterke beperking der tuinbouwcultures het geheele bedrijf wordt ontwricht De vergadering was het er mede eens, dat aan de steeds verder gaande beperking de.r gemengde bedrijven (akkerbouw en tuin bouw) een halt moet worden toegeroepen. Besloten werd te bevoegder plaatse tegen de te sterke tuinhouw-beperking op de akker bouwbedrijven op te komen. IDENTITEITSBEWIJZEN Zorgvuldig te bewaren de teeltregeling ls het sel- :mber as, beëindigd, terwijl 1935 Ingang vindt. zoen 1934 op 1 Ni op dien datum het Dit houdt echter nl hebben van kalverei bewijs 1934 werd ultgerenkt, vanaf dien datu: door dit identiteitsbewijs, gedekt zc beihoe i zijn. Zooals reeds bekend werd gemaakt, zijn met Ingang van 1 November 1931 dc gewlchtsgren- zen, welke de vorenbedoelde kalveren betref fen, gewijzigd lm CÜ—300 kg. voor, al dam niet gecastreerde, stierkalveren en 100250 kg. voor vaarskalveren, terwijl het in de bedoeling ligt ten aanzien van dezelfde kalveren de bo venste grenzen t.g.t, wederoin te verhoogen. Hieruit valt dus af te leiden, dat na 1 Nov 1931 de identiteitsbewijzen 1934 voor de be trokkenen in het algemeen dezelfde bcteekenis en waarde zullen hebben als voordien het geval Om deze reden wordt den veehouders met nadruk aanbevolen ook gedurende het komen de seizoen 1935 deze identiteitsbewijzen 1934 zorgvuldig te bewaren Gemengd Nieuws. MOORDAANSLAG Geruimen tijd reeds hadden de famielies S. -.1 H. te Haarlem ruzie met elkander, welke Woensdagavond op het Spaarne wederom tot uiting kwam. S. wandelde daar met zyn vrouw en ontmoette de drie gebroeders H. Er ont bond een woordenwisseling, waarop S- een wolver trok en daarmede een schot in de lucht loste. Men Ir n daarop weer verder, doch een oogenblik la ?r nam de 32-jarige H. een dreigende houding tegen S. aan. Deze trok toen opnieuw zyn revolver, en schoot H. in ,het rechter dybeen. Eens dragen STEEDS vragen!! Verkrijgbas alie betere Schoenenzaken1 Voornaamste Nieuws* Blz. I Maandag a.s. zal Minister Marchant vc radio spreken over het Jpdlingvraagstuk. Blz. 2 Vlootbesprekingen te Londen. De strijd tegen de Roomsche kerk in Mexico. Op den onbewaakten overweg bij Rijssen is een auto op een trein gereden. De bestuurder werd ge dood, een der passagiers levensgevaarlijk gewond. Blz. 9 De opening van de internationale grafische ten toonstelling „Grato" heeft gister plaats gehad. CHEMISCH REINIGEN VERVEN 't beste op dit gebied Politie was spoedig ter plaatse en arresteer de S. Het slachtoffer is na verbonden te zijn naar het Diaconessenhuis overgebracht. De politie stelt een uitgebreid ondersoek in. BRAND Te N ij m e g e n is in den nacht in dc Frans Pa'sttraat brand ontstaan in de achter het hoo-ogebouw gelegen drukkerij van de 'irma Bvssei en Co, boek- en handelsdrukt-^-ij. De drukkerij, die in dit apart gelegen ge bouw is ondergebracht, brandde geheel af. De brandweer slaagde er in, de belendende perceelen te behouden. De schade wordt door verzekering gedekt. VERDRONKEN Woensdagmorgen is de boerenknecht K. ter wijl hy per fiets op weg was om in den pol der Mastenbroek te gaan melken, naby de Oos- terholtsche brug onder de gemeente IJssel- muiden, in de Trekvaart geraakt en verdron ken. AUTOBUS IN VLAMMEN Dinsdagmorgen is onder Veghel een autobus tcebehoorende aan den garagehouder J. van H. uit Schijndel in brand geraakt. In de bus bevonden zich 15 meisjes uit Veghel, die werkzaam /ijn op een kousenfabriek te Schyn- del, en huiswaarts keerden Toen de brand werd ontdekt, ontstond in de autobus een paniek. De meisjes en de chauf feur slaagden er in om de autobus ongedeerd te verlaten. De brand is vermoedelijk veroor zaakt door warm loopen van den motor. De bus is geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. GOEDEREN IN „DEPOT" De commissaris van politie te Groningen geeft iedereen in overweging geen zaken te doen mot Albertus de Wil, oud 22 jaar, wo nende Ernst Casimirlaan 5Sa te Groningen, alvorens bij hem inlichtingen in tc winnen. De Wit reist per auto alles af, en tracht vertegenwoordiger te worden en toezending TREIN VERTRAGING HILVERSUM-A'DAM. Woensdagmorgen kreeg trein 2S1G, die om 11 uur 33 van Hilversum vertrekt in de rich ting Amsterdam, tusschen Bussum en Weesp defect aan de locomotief. Het gevolg was, dat trein 728, die om 11 uur 41 uit Hilversum vertrekt, eveneens naby Bussum moest stop pen. Een locomotief werd uit Amsterdam ge zonden om den stilstaanden trein op te halen. Met vertraging kwamen daarop de volgende treinen binnen- Omstreeks half een was het normale verkeer tusschen Hilversum en Am sterdam hersteld. DE STRAFZAAK TEGEN DEN ARCHITECT VAN HUIZEN De vierde kamer der arr. rechtbank te Am sterdam, sprak den 45-jarigen gemeente-archi tect Huizen, S. M., verdacht van valschheid in icschrifte en gebruik maken van het valsche geschrift vrij van het hem ten la=te gelegde. Het O.M. had wegens valschheid in ge schrifte twee maal gepleegd een gevangenis straf van een jaar en zes maanden geëischt;

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1