Melkbroodactie in Friesland Ons PRAATUURTJE I AND- Eb TU1NB0VW No. 260 BEWEZEN!! Adverteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft succes Verdriedubbeld verbruik Melk van 80.000 koeien kan in brood verwerkt worden Toien wij d«ze zomer enkele dagen in Friesland doorbrachten, merkten wij, dat er voor het eten van melkbrood een buiten gewoon groote en ook een buitengewoon goede campagne gevoerd werd. De actie voor het melkbrood eten is begin van dit jaar begonnen, eerst op het platte land onder de boeren, omdat deze, zoo n met recht oordeelde, heit voorbeeld moesten geven. Reeds spoedig na de aanvang van de campagne zag men dat slagen mogelijk was en dat alle lagen der bevolking be werk» moesten worden. Zoo kwamen plaatselijke commissies tot stand en zoo heeft geheel Friesland in het teeken van melkbrood gestaan. Op bakkers- en melkkan-en, op fietsen en vrachtauto's, op schepen en booten, op ge bouwen en langs de wegen, overal kon men de opwekking „Eet melkbrood" aantreffen. In ieder huisgezin is door de bakker een propaganda-kaartje bezorgd, waarop een goede raad aan ieder was afgedrukt en waarop op zeer populaire wijze aan alle groepen van de bevolking wordt verteld, waarom het gebruik van melkbrood aan beveling verdient. In verschillende plaaitsen is onder de bak kers een etalage-wedstrijd gehouden. Tot slot van cleze speciale meikbroodweek eijn in Leeuwarden verschillende optochten met propagandawagens gehouden, terwijl 's avonds naitionale dansen werden uitge voerd en verder verschillende vuurverk- üummers verden afgestoken, die alle in bet teeken van de melkbroodcampagne Stonden. Het resultaat van dit alles is geweest, üat het gebruik van melkbrood in Friesland sedert de aanvang van de propaganda-actie meer dan verdriedubbeld is. Vroeger wa6 20% van het brood melkbrood, thans ruim 60% en in sommige gemeenten wordt zelfs geen ander brood meer gebakken. Door het voorbeeld van Friesland aan gespoord, zijn ook de commissies in Gronin gen en Drente met kracht begonnen de pro paganda daair te voeren. Het is te hopen, idat dit voorbeeld spoedig in alie andere ideelen van ons land zal worden gevolgd. Dezer d'agen verscheen een speciaal blad Voor de propaganda, een „Melkbrood-num- mer", dat er zeer goed uitziet en teohniscn Eoowel als redactioneel wel verzorgd is en niet nalaten zal de propaganda te etimu- leereru Uit dit nummer plaatsen wij, met goed vinden van de propaganda-commissie, hier onder het inleidend artikel: WAAROM MELKBROOD? 1 De noodklok luidt! Helpt mee! Een melkbroodnummer- Is dat noodig? Ja, dringend noodig, in het belang yan Ons allen. Want de nood is hoog gestegen. Een lang betopg over crisis is overbodig: we weten allen, wat crisis beteekent. Ook is er al te veel gepraat en geschreven. Nu kan alleen de daad ons nog helpen! Door de moeilijkheden bij de export van onze boter en kaas is er te veel melk. ,.Dan maar vee afslachten!" is er het vorige jaar gezegd en 112.000 koeien zijn in blik ge daan. Hoewel te betreuren, had deze maat regel zijn goede zijde: het slechte vee ver dween, onze veestapel werd beter. Maar ondanks deze afslachting is er nóg te veel melk. En daarom sturen wij het overschot in de vorm van boter naar Enge land, tegen de prijs van nog geen 20 cent per pond! Is dat noodig? Neen, duizend maal neenf Zoolang er hier in ons land nog plaats voor is. En dat is er! In de bakkerij kan meer dan 300 milh- oen liter melk worden gebruikt, wanneer alle Nederlanders melkbrood aten! Er is echter nog 75 pet. der Nederlanders, dat waterbrood eet! Waarom? Veelalu uit sleur, uit gewoonte, doch ook om de prijs! In Friesland is het prijsverschil per brood van 400 gram officieel 1 y2 cent, in vele plaatsen echter slechts 1 cent. Wij weten, dat de tijden slecht zijn, maar gelukkig zijn er nog velen, die dit kleine prijsverschil kunnen betalen! Weegt dit niet ruimschoots op tegen de hoogere voedingswaarde van melkbrood? U steunt dan allereerst u zelf, lichame lijk. Maar ook financieel! Want u steunt den boer en wij weten het nu zoo langza merhand wel, dat wij allen hier in Neder land de gevolgen ondervinden van de treurige toestand waarin de boerenstand verkeert. Wanneer wij dus meehelpen, de boeren stand uit het moeras te halen, dan hel pen wij ook ons zelf! Is de steun, die wij de boeren hierdoor geven zoo groot? Ja, want voor de melk, die in ons brood verwerkt kan worden, zijn ongeveer 80.000 koeien noodig! Reeds nu l.eeft de Regeering plannen, weer koeien af te slachten! Wat beteekent dit? Afbraak van het pro ductieapparaat. Maar ook: meerdere werk loosheid. Want hoeveel menschen boe renarbeiders, zuivelarbeiders, handelaren in veevoeder met hun personeel enz. zullen broodeloos worden, wanneer onze veestapel wordt ingekrompen. Wij zeggen dus: geen afslachting, zoo lang niet alle andere middelen zijn uitge put, waaronder het eten van melkbrood! De Regeering maakt propaganda voor het gebruik van melkproducten in Nederland. Uitstekend! Maar laat zij er dan ook voor zorgen, dat deze binnen het bereik komen van een zoo groot mogelijke groep van de bevolking. Laat dit niet door te hooge heffingen on mogelijk worden! Het plan bestaat, de melkprijs voor de bakkerij niet onbelangrijk te verhoogen. Wat zal hiervan het ge^)lg zijn? Dat. de bakker steeds minder melkbrood verkoopt. De hooge prijs, die op papier staat, wrardit niet gemaakt- de melk wordt niet verkooht en gaat tenslotte in vorm van boter tegen afbraakprijzen naar het buitenland! Dit moet worden voorkomen! - Daarom roepen wij ieder toe, die hiertoe maar eenigszins in staat is: ter wil le van Uw eigen gezondheid terwille van de verheffing van de boeren stand en bijgevolg terwille van TJw eigen financieel voor deel terwille van de werklaozen fterwille van ons nationaaal belang EET MELKBROOD! Zitdagen Ir. P. Verhoeven Rijksveeteeltconsulent voor Z.-Holland Rotterdam: Eerste Dinsdag van de maand bij Coomans en indien niet verhin derd ook de derde Dinsdag van de maand. Gouda: Tweede Donderdag der maand en indien niet verhinderd ook de vierde Donderdag in de melksalon naast het voor malige „Goncordia". Leiden: Tweede Vrijdag van de maand in „Bellevue" en indien niet verhinderd ook de vierde Vrijdag. Gorinchem: Tweede en vierde Maan dag van de maand in „De Beurs". Tot Kerstr Op deze zitdagen kunnen de veehouders gratis advies krijgen inzake veeteelt- en veevocdingskwesties. Jaarverslag van den Rijkszuivel- J consulent te Hoorn Aan dit verslag over 1933 dat we niet in zijn geheel kunnen overnemen, ontleen en we het volgende: Het aantal onderzoekingen bedroeg 2427; ze hadden betrekking op het onderzoek van monsters melk oP gehalte en deugdelijkheid monsters bedrijfswater voor zuivelfabrieken en drinkwater voor het vee, en controle van instrumenten, o.a. thermometers. Hoofdstuk 4 geeft een beschrijving van de voornaamste ervaringen, opgedaan bij de ruim 100 bezoeken aan zuivelfabrieken en boerderijen, voornamelijk in verband met bedrijfsstoringen, kaas en botergebreken, voorziening van goed bedrijfs- of drink water, enz. De Rijkszuivelconsulent is ambtshalve secretaris van de Noord-Hollandsche Melk- commissie, en adviseerend bestuurslid van verschillende Bonden op Landbouw- en Zui velgebied, hiervan was het bijwonen yan 51 vergaderingen het gevolg. Het geven van onderwijs heeft veel vae den beschikbaren tijd van Dr. Schey en den hoofdassistent Eriks in beslag genomen, nl. een cursus voor melkcontroleurs te Hoorn lessen aan de Tlijkslandbouwwinterschool te Schagen, aan de Vaksohool voor Kaasma kei's te Hoorn, aan de Landbouwhudshoud- school te Schagen, Alkmaar, Hoorn en Tur- merend en aan 'n cursus tot opleiding van Onderwijzers voor de akte Landbouw L.O. te Amsterdam. Belangwekkend zijn ook de beschouwin gen over het dalende zoutgehalte van het IJsselmeer bij Hoorn, over de kaas prijzen van 1909 tot 1933, en het aantal zuivelfabrie ken, dat op 1 Januari 90 bedroeg. Voor belangstellenden is het verslag op aanvrage gratis verkrijgbaar. yerbetering van de melk- winning in Gelderland \Ve schrijven September. De nachten worden lang en kil. De grasgroei gaat ge leidelijk achteruit. Dit houdt voor onze melkkoeien in, dat het verblijf in de vrije natuur binnen niet te langen tijd moet plaats maken voor een verblijf op stal, eerst voor de nachten en dan reeds spoe dig voor dag en nacht gedurende eenige maanden. De koeien moeten zich daar tevreden stel len met een kleine oppervlakte en zijn wat voeding en verpleging betreft totaal af hankelijk van de boer met zijn personeel. De melkkoe reageert op deze bescher ming met een verhoogde molkgift. Hoe lang en in welke mate deze gunstige reactie aanhoudt in de stalperiode,hangt van verschillende factoren af. Deze zijn in hoofdzaak de volgende: frissche lucht en licht in den stal; zachte, vlakke ligplaats voor het dier, doelmatige veevoeding, wat. betreft hoe veelheid, samenstelling en kwaliteit yan het voer. Ook ijet drinkwater verdient ten opzichte van kwaliteit en hoeveelheid aan dacht; behoorlijke huidverpleging. Hierbij vormt het opbinden der staarten een gunstige voorwaarde. Dan wordt voorkomen, dat de staartpluim in de mest komt te liggen, waarmee een belangrijke bron van bevui ling van stal en vee verdwijnt. Met roskam en borstel is nu de huid gemakkelijk schoon te Ijouden en blijft deze daardoor beter functioneeren. Een rein houden van de huid bij de staartinplanting voorkomt het lastige en vervelende slaan met de De aanblik van veestapel en stal wordt, van dien aard, dat de veehouder daar gaarne verblijft, er plezier in heeft en bij het op peil houden van het geheel soms zijn zware zorgen vergeet. De rust, die over het vee ligt, is den veehouder een waarborg, dat. ook in finan cieel opzicht zijn belangen worden gediend. Het bovenstaande moge een opwekking voor de veehouders zijn om bij den a.s. staltijd het opbinden der staarten en wat daarmee verband houdt in toepassing te brengen. De veehouders die daarmee nog niet vol doende op de hoogte zijn kunnen zich wen den tot hun zuivelfabrieken, die in de laat ste jaren vrij wel algemeen desbetreffende demonstraties hebben gehouden en als steeds bereid zijn op dezen weg voort te gaan Waar hierbij de hulp van het Zuivel- consulentschap gevraagd wordt, wordt deze ook als steeds weer gaarne verleend bij 't houden van de demonstraties in de ver pleging van het vee op stal (staartopbin- dcn). Verder wijs ik nog op de hulp, welke vele zuivelfabrieken kunnen verleenen met behulp van de gediplomeerde stalcontro- leurs ten behoeve van de melkwinning en veevoeding. De Rijkszuivelconsulent voor Gelderland A. HYLKEMA. Zutphen, September 1934. Ondermelk als veevoeder Door d'e Friesohc Maate-chappij van Land bouw is aan de afdeelingen het oordeel ge vraagd over het gebruik van ondermclk als veevoeder. Het veralag, dat naar aanleiding der rap porten opgemaakt is door Ir. K. Zijlstra, adj.-secr. der Friesche Maatij. van Land bouw komt tot de volgende conclusies: Kalveren. 1. Het i6 wenschelijk de ondei-melk aan kalveren niet eerder dan op een leeftijd van 4 weken te verstrekken, waarbij er op gelet dient te worden, dat men niet met te groote hoeveelheden begint en dat de ondermelkgift geleidelijk wordt verhoogd. 2. Aangenomen kan worden, dat op een leeftijd van 46 weken 3 Liter ondermelk aan het kolf gevoederd kan worden, oip een leeftijd van 6—8 weken 5.5 L. en op een leef hijd van 8—13 weken ruim 10 L. per dag. De grens waartoe de hoeveelheid onder- melk opgevoerd kan worden kan op ca. 11 L worden gesteld. 3. Spijsverteringsstoornissen zijn in hoofd zaak toe te schrijven aan het feit, dat men rle gezuurde ondermelk aan te jonge kal veren geeft en te groote hoeveelheden toe dient. Ongunstige weersomstandigheden en ondeugdelijke toestand van de ondermelk zijn eveneens factoren, diie spijeverterings- stoornissen kunnen veroorzaken. 4. Door het verstrekken van ondermelk kan ongeveer de helft van het meel worden uitgespaard. 5. Op de volle melkgift kan slechts wei nig worden bezuinigd. 6. In het land is het wenschelijk ook bij ruime ondermelkgift nog eenig meel bij te voeren. 7. De conditie der kalveren, die een flinke hoeveelheid gezuurde ondermelk krijgen is ais zich geen stoornissen voordoen, min stens zoo goed als vroeger toen geen onder melk werd gevoerd. 8. De toestand van de ondermelk zooal: ze van de fabriek komt, is over het alge meen goed. Wordt het vaatwerk, waarin de ondermelk bewaard wordt, nieit voldoen de gereinigd dan wordt de ondermelk klon terig en treedt gisting op. Andere factoren waardoor de ondermelk klonterig wordt zijn onvoldoende aanzuring bij de fabrie ken, lang bewaren en bewaren bij hooge temperatuur op de boerderij. 9. Meerdere afdeelingen willen bij een lagen prijs van de ondermelk niet meer naar de vroegere toestand terug en aahten het voeren van ondermelk aan de kalveren uit een oogpunt van kalverenopfok ander do huidige prijsverhoudingen wenschelijk. Varkens. 1. De ervaringen over het gebruik van ondermelk bij biggen zijn over het geheel gunstig. Ontraden wordt de on dermelk aan zeer jonge biggen te verstrek ken. 2. Voor zoutere en mestvarkens is gezuur de ondermelk een goed voer. 3. Bij weidegang kan zonder oezwaar naast ondermelk alleen graanmeel worden gevoerd. Op het hok word.' dit ook wel mo gelijk geacht, eohter raden verschillende afdeelingen aan gemengd meel, te geven terwijl dit gemengde meel iets eiwit-armer kan zijn. 4. Over 't algemeen schijnt er weinig on dermelk aan varkens gevoerd te worden. 5. Bij voedering mat ondermelk zijn de ervaringen, dait de biggen in een zeer goede conditie verkeeren en minstens zoo gezond blijven als bij voedering met voldoende ander dierlijk eiwit. Ontvangen Geschriften Kas- en Notitieboekje 1935. Uitgave van de Chilisalpeter Mij te Rotterdam. Een handig en practisch boekje met en kele nuttige gegevens en veel ruimte om de uitgaven en uitkomsten te noteeren. 'tls gratis aan genoemd adres verkrijgbaar. Vraagt Uw handelaar of Organisatie Voor Volledige Bemesting Van Bakken en Kassen A. S. F. Korrels 12 x 10 x 18 Geconcentreerde Volledige meststof in Korrelvorm. Analyse: 12 Stikstof, 10 Fosforzuur en 18 Kali, Chloorvrij en in water oplosbaar. Vraagt nu Uw leverancier deze alom gunstig bekende Nederlandsche Korrelmest in verzegelde baaltjes van 50 K.G. in Nationale Verpakking met het wettig gedeponeerde merk A. S. F. Raadpleegt onze Brochure; Economische Bemesting in de Glasculturen, gratii verkrijgbaar bij Uw leverancier en by de fabrikante: N.V. Amsterdamsche Superfosfaatfabriek Maliebaan 81 - Utrecht Telefoon 13957 Grasland scheuren Door de Friesche Mij van Landbouw ii aan de afdeeling gevraagd, hoe gedacht wordt over het scheuren van grasland. Volgens rmidedeeling in het Friesche Land bouwblad zijn de antwoorden tot een rap port verwerkt, welk rapport tot de volgende conclusies komt: Vroegere ervaringen hebben uitgewi dat het scheuren van een deel van het land in een weidebedrijf vele moeilijkheden op- levert. Ook js gebleken, dat in de kleiweide- streek het gescheurde land niet weer zoo gemakkelijk tot goed grasland is te maken. Opnieuw zal daarom slechts vrijwillig tot scheuren overgegaan worden, als daarin voor de toekomst voordeel gezien wordt. Dit voordeel moet vrij groot zijn en men meet er een vrij langen tijd op kunnen rekenen. Op de klei kunnen die perceelcn ge scheurd worden, die voldoende hoog gele gen zijn, een goed doorlatende onderlaag hébben en een kruinige ligging. De afwate ring moet in orde zijn. De lage waterstand in de slooten is voor het verkrijgen van droog land niet voldoende. Het land moet bovendien gedraineerd worden (kosten f 120 a f 150 per H.A.). In de „Wouden" komen de hooge gras landen voor scheuren in aanmerking, voor al als ze niet ver van de boerderijen af ge legen zijn. Men doet beter het afgelegen, lage, meer veenachtige land grasland te laten. Als het scheuren van grasland eenigen omvang zal aannemen, komen er in alle streken vraagstukken naar voren betreffen de de grondbewerking, bemesting, bestrij ding van plantenziekten, waardoor het wen schelijk is, dat voorlichting over deze zaken gegeven wordt. In dc zuivere weidestreken zijn landbouwers en arbeiders in het geheel niet met het werk op de hoogte. Het is door voorlichting zeker niet mogelijk de noodige kennis aan ieder bij te brengen. Het scheu ren zal hier slechts van eenige beteekenis kunnen worden, nadat bouwboeren zich in de weidestreek gevestigd hebben en een goed voorbeeld geven. Deze personen hebben gewoonlijk voor lichting noodig, omdat het te verkrijgen bouwland in vele opzichten afwijkt van dat waarmee zij vertrouwd zijn. Uit de ingekomen rapporten blijkt, dat vele landbouwers in de „Wouden" wel graag wat willen scheuren. Hun hoogere graslanden zijn daar geschikt voor en als de vooruitzichten voor de akkerbouw goed worden, zal daar zeker grasland in bouw land veranderd worden. Op de klei wil men veel minder gaarne scheuren. De omstandigheden, dié dit tegen houden zijn: in de weidebedrijven onbekend heid met bouw; in gemengde bedrijven met veel grasland is dit ook vaak minder ge schikt voor bouw en in gemengde bedrijven met veel bouw, wil men gaarne de betrek kelijk geringe veehouderij in het bedrijf houden. Marktoverzicht (Medegedeeld door liet Centraal Bureau VOERARTIKELEl De afgeloopen week was in de voedes artikelen-.afdeeling zeer kalm. De eemgs zins vastere stemming waarmee begonnei werd ging al gauw verloren en met hee kleine op en neer .verschillen bleef d markt de geheele week op eenzelfde be trekkelijk laag peil. In de eerste plaat geldt dit voor mais; zooals we reeds eerde ^pmerkten is de kwaliteit daarvan nie prima en dit moedigt de ijver om te ver jcoopen, om niet in lichter te moeten, tei ^eerste aan. Aangekomen mais blijft dal 90k geregeld een belangrijk stuk onia verdere posities. I Laplatagerst kon zijn hooge prijspei ook niet gemakkelijk handhaven; de lagen aanbiedingen op de voorjaarsmaanden alsmede het concurrente aanbod van Ca nadagerst en de lage offertes van Perzisc'i gerst drukten de noteeringen van dispc nibele en spoedig gewachte Laplatagers iets omlaag. Voertarwe was zeer gemakka lijk en staat practisch met mais op dezelfde hoogte, zou zonder de verplichte denatu reering soms lager uitkomen. Rogge ble< kalm en op dezelfde hoofde; de ergste drul van de inlandsche rogge schijnt wat ge weken. In haver gaat weinig om; de prj zen konden zich handhaven. Voor lijnkoeken is de kooplust in d laatste week zeer matig geweest Er gas weinig om, terwijl de prijzen vrijwel oi veranderd gebleven zijn. In grondnotei en cocoskoek, alsmede in soyaschroot eveneens zeer weinig handel, terwijl d: prijzen geheel onveranderd blijven. MESTSTOFFE1 Stikstofmeststoffen. Wij ziivs reeds in de Novemberprijzen. Van heden verkoopen de producenten enkel tegen d vastgestelde noteeringen voor November levering. Op de stikstofmarkt merkt men er wei nig van of men een maandje verder ii want er gaat toch niets om. De parti;ei van de zomerkoopen zijn in de magazijnei of onderweg. Gaat er nu nog wat om, uai is het op voorjaarslevering. Doch voor! o pig is het nog erg rustig daarmede. Thomasmieel. Dit artikel blijft hit zelfde beeld vertoonen. Het buitenlani prijshoudend, op sommige plaatsen zelf' vast. Duitschland heeft weer verschillend! Seleen gedaan en aan sommige werken ii men tot en met Januari flink bezet. Daartegenover staat de markt in Neder land die telkens weer onder invloed bassiers komt. Dit geeft natuurlijk eenige onzekerheid op de markt hier, en de koopers. die in hel algemeen regelmatig aankochten, worde: daardoor wat terughoudend. Superfosfaat. Nog steeds gaat e? er weinig om in dit artikel. De prijzen jn laag voor de Nederlandsche super. Toch wordt de Belgischo en Russische nofl lager aangeboden. Maandagmiddag. 'k Heb luidkeels hoera! geroepen. Eigenlijk moest ik -houzee! geroepen hebben, doch dat woord heeft een ietwat bedenkelijke bijbetee- kenis gekregen. Bedenkelijk is het niet, doch ietwat dubbelzinnig. Ik vergenoegde me dus met de oude kozakkenroep: hoera!; hoe wel zoo'n Russische roep ook al weer eigen aardige gevoelens wakker roept. 't Is ook niet gauw goed, en ik begrijp hoe langer hoe meer waarom iemand bij mij in dc buurt op zijn huis 'heeft staan ,,'t leven is strijd". Maar ik ben heelemaal afgedwaald van mijn thema. Ik riep dan hoera! hoewel ik houzee! had willen, en als Nederlander, had moeten roepen. Goed!ik uitte een juich kreet. Nu weet ge het. En 't was Maandag middag. Nu denkt ge zeker, dat ik iets over de Mel bourne-race zal zeggen. Dat ik hoera riep om dat Scott het in het Noorden van Australië niet kon boteren en daarmee onze Uiver- jongens een goede kans te meer gaf, die la ter bleek een lauw-kans te zijn. Maar dat was toch ook niet de reden van mijn enthousiasme. Zoo goed en zoo kwaad dat ging rekende ïk even na hoe het met onze export stond. En toen ik een heele hoop cijfers had ver werkt kwam ik tot de ontdekking dat ONZE EXPORT IN DE EERSTE DRIE KWARTALEN BEDUIDEND BETER WAS DAN HET VORIGE JAAR over hetzelfde tijdvak. Niet alleen wat de hoeveelheid aangaat, doch voornamelijk wat dc gemaakte prijs betreft. De hoeveelheid, we bedoelen in dit geval alleen die van agrarische produc ten liep op van 706.000 ton tot bijna 711.000 ton, dus was bijna 5000 ton meer. Maar vooral de prijs, die er dit jaar voor be dongen kon worden was beduidend hooger dan verleden jaar. Deze klom van ruim 118 milliocn gulden tot bijna 131 millioen gulden in de eerste negen maanden van 1934. Wat een vermeerdering beteekent van 12% oiil- lioen gulden. Dit is een vermeerdering van 10.8 percent wat de waarde aangaat. Dit is niet met alle producten het geval geweest. De kaasexport liep wat terug, die van eieren liep op met meer dan 7000 ton en de waarde met ruim 3 millioen gulden. De boonenexport liep op van 6759 ton ter waar de van 507000 gulden tot 13277 ton met een waarde van 1.268.000 gulden. De bloembollen export bedraagt 3.400.000 gulden meer dan vorig jaar en vooral de pootaardappeluit- voer maakte het goed, daar deze steeg van 597.000 gulden tot 2.5S8.000 gulden. Maar ik vermoei U niet met cijfers, zooals ik me zelf vermoeid heb door meerdere uren te besteden om deze cijfers te kunnen geven. Ik kan dat niet zoo gauw als die vijf JAPANNEEZEN, DIE PER DAG 10.000 JONGE KUIKENS IN HEN NEN EN. HANEN KUNNEN SOR- TEBRBT Dat geef ik je te doen. In dé eerste plaats om op jeugdigen leeftijd al hanen en hen nen te onderscheiden. En dan in de tweede plaats om maar eventjes 10.000 per dag door je handen te laten gaan. Dat is bij 10-urige werkdag 1000 per uur. Je zou er zelf een kui ken bij worden. Maar de berichten zijn be slist, Lees maar, wat ik las: TOKIO, 19 Oct. Met de „Hakusan Maru" van de Nippon-Yoesi-Kaisa-lijn zijn gisteren uit Kobe vijf Japansohe deskundigen vertrok ken, die in staat zijn p. dag 10.00 jonge kui kens te sorteeren in hennen en hanen, waar» voor 2 hunner in Frankrijk en 3 in Enge land in dienst zijn genomen etgen salaris sen van 6000 Yen (plm. f 2500) per maand. Binnenkort zullen 20 naar Canada, tien naar Australië en nog drie anderen naar Eage- land vertrekken. Die Japanners kunnen toch heel wat. Ook heel wat geld verdienen. Dat is maar geen kleinigheid. En dat doen ze nog niet eens door een contract met zich zelf af te sluiten. Maar het bericht lijkt me al te mooi en •het is niet alles goud wat er blinkt. Zoo wordt er naar ik verneem ook wel MARGARINE ALS ROOMBOTER VERPAKT. Dat bleek dezer dagen bij de crisisdienst van de politie te Rotterdam, waar telkens kleine overtredingen geconstateerd werden in over het algemeen zeer gegoede wijken. Daar bracht de boterboer keurig in roomboterwik- kels verpakte pakjes margarine. Bij onder zoek kregen de politiemannen dan te hooren. dat de leverancier zijn waren op deze wijze afleverde op verzoek van mevrouw, die, blijkbaar bevreesd voor buren of personeel, liever niet wilde weten, dat men thuis mar garine gebruikte. Er zijn zelfs wel gevallen geweest, dat de mevrouw in kwestie haar valsche schaamte zoover dreef, dat ze hard nekkig ontkende haar leverancier opdracht 4*J begeven de margarine in roomb» terwikkels verpakt, te bezorgen. 't Is dan voor zulken wel heel hard te moe ten lezen dat onze boter naar het buitenland verkocht wordt voor17 cent het pond. En zoo krijgt het publiek een groote anti pathie tegen de steunmaatregelen. Het volksinkomen is wel met 35 pet. ge daald hoorde ik dezer dagen een spreker, niet de eerste de beste zeggen. En vooral in de zg. gegoede stand is het heel hard teruggeloo- pen. Dus dan maar aan de margarine inplaats van aan de roomboter gebleven, 't Is begrij pelijk. Zoo daalt de binnenlandsche con sumptie. En in het buitenland doen ze alle moeite om onze kaas tegen te werken. Dat is hun goed recht, doch laten ze het eerlijk doen en niet door te leeren, dat ligt. Tot zulke minder fraaie middelen nemen ze zoo het schijnt bij onze Oostelijke naburen de toevlucht. Een Rijksbureau tot bevorde ring van het melgebruik, voert al eenige ja ren krachtige propaganda voor grooter melk en zuivelverbruik. Accoord! Nu heeft het an derhalf millioen kinderspelen laten drukken, zg. mcjklottospelen, waarmede de kinderen kunnen kienen. Op de kaarten staan zeer mooie rijmpjes, o.a. om te leeren Duits olie kaas te gebruiken. Ook accoord! Maar, nu komt de aap voor den dag. Als men de kaar ten omkeert ziet men een landkaart van Duitschland, omringt door zijn buurlanden, Nederland, Zwitserland, Denemarken ena. En daar zien we op de plaats van Hamburg een groote kaas geteekend, „Gouda" staat er mot groote letters hij! Keulen zoekt men op 't kaartje tevergeefs; een groote roode Edam- mei kaas ligt er voor in de plaats en voor dengeen, die het nog niet wee*, 6taat er „Edaraer" bij. In Zuid-Beieren ligt een Zwit- sersehe kaas: „Emmentaler'T Dat is geen eerlijke concurrentie. Dat is bedrog. Zoo sterk willen we ons niet uitdrukken over de gedragingen van hooger hand om trent DE CLEARING, doch het was niet goed om den exporteurs in Augustus nog te zeggen: ge kunt gerust zijn, blijf maar exporteeren, terwijl later alle betalingen bleken geblokkeerd te zijn. Hier door is het bedrijfskapitaal geheel verdwe nen en kunnen geen zak,en meer gedaan wor den door hen. Maar waarom wordt zoo heimzinnig gehandeld? Waarom geen ant woord op de vele vragen, hoe het toch staal met de clearingpositie. Wij hebben toch een clearinginstituut. Of dient dat als een soort archief, waarin alle adressen, telegrammen, klachten cn ook alle vragen om inlichtingen natuurlijk netjes gegroepeerd in verschillende afdeelingen ondergebracht worden? Wc mogen toch wel eens weten, hoeveel geld hier in ons land op de clearingrekening is gestort in het welbekende tijdvak van 24 Sept. tot 15 October. De Minister beloofde in zijn eveneens bekend interview dat geregeld de stand der clearing zou gepubliceerd wor den, opdat de handel zich zoude kunnen oriënteeren over eventueele betalingsmoge lijkheden. Heusch, de zeer gedupeerde handel heeft recht op wat meer licht in deze duistere zaak. Maar men schijnt bij het clearinginstituut nog niet'te weten hoeveel geld er momenteel voor de exporteurs op Duitschland ter be schikking is. Misschien gaat het met de publicaties die toegezegd zijn door (jen Minister als met het Verslag over de Landbouw over 1932, dat er nog niet is evenmin als vele andere publi caties. De R.K. Boerenstand, het orgaan van de groote R.K. Boerenbond, wees er dezer dagen op dat DE DIRECTIE VAN DE LAND BOUW NOODIG OP DE HELLINC MOET. Wij hebben al maanden lang meestal onl do twee weken op de verzuimen bij die Di rectie gewezen. Zoodat menige kennis ons niet kan ontmoeten of hij vraagt spottend: en hoe staat het met het Verslag over den Landbouw? Andere bladen zijn dezer dagen ook begonnen met op de achterstand te wijzen. Bovengenoemd orgaan schrijft, na er op gé- wezen te hebben, dat Verslagen van de proef stations over 1931 pas eind September verschijnen: „Dat is tooh wel wat al te kras. Als we nu de rekening opmaken van wat we al hebben moesten, maar nog niet ontvan gen hebben, dan komen wc tot het volgends lijstje: Verslag over den Landbouw in Nederland over 1932. Idem over 1933. Verslag Takken van dienst enz. over 1932. Idem over 1933. Lijst van officieele personen, instellingen en vereenigingen op land- cn tuinbouwge bied voor 1934 (de laatste lijst is al meer dan een jaar oud, verscheen nl. in Juli 1933). Het begint waarlijk tijd te worden, dat de Directie van den Landbouw eens op de hel ling komt om nagekeken te worden. On danks het feit, dat de crisis heel veel aan dacht vraagt en daarmee de crisisdiensten, mag het normale en absoluut noodzakelijk werk van de directie zelf toch niet zóó schro melijk verwaarloosd worden als thans het geval is. Deze verslagen hebben groote waarde maar alleen als ze op tijd verschijnen". Precies wat we al maanden geloden schre- ?n en sedert dien uit den treure herhaalden. Tot de volgende week, PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8