Jliruiur $>iïtócljr (imirant De UIVER heeft de tocht volbracht Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Als tweede te Melbourne otn 1.12 (Amst. tijd) aangekomen De drie eersten abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending 4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaat NO. 5307 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166} Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 24 OCTOBER 1934 15e Jaargang abbertentieprtjjm: Van 1 tot 5 regelsM7'/» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelinget» van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer045 Handelsadverlentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 NEDERLAND UIVERT Haast zouden wij met Bilderdijk uitroe pen: Hollandgroeit weer, Holland bloeit weer, Hollands naam is weer hersteld; in dien namelijk op het gebied van het vlieg- wezen iets aan Hollands naam hersteld kon worden. Maar dat is feitelijk niet mogelijk, omdat de Nederlandsche vliegers sinds jaar en dag het record van moed èn beleid sloe gen. Parmentier en de zijnen hadden niet meer te doen, dan die naam in permanentie hoog te houden. Verkleint deze uitspraak de waardeering voor de gigantische prestatie van het vier tal? Integendeel. Want het is moeilijker een goede reputatie te bewaren en te versterken dan boven onbeduidendheden uit te blinken. Deze vier hebben een topprestatie vol bracht, welke de wereld, ook die der vlie gers, met eerbied vervult. En dat de Engel- sche pers, toen de Uiver nog te Batavia was, sprak van een luxe passagierswagen en een kale renauto, bewees voldoende, dat men snelheidsmaniakken niet de hoogste prijs toekent. Met rustige zekerheid hebben de Hollan ders gevlogen; zij jakkerden niet en ris keerden niets, doch ondertusschen bewezen ze, ondanks zichzelf, dat ze de vliegkunst in perfectie verstaan. Dat het laatste deel der reis ongeloofelijk Sensationeel was, zoodat we het verhaal met ingehouden adem cn niet zonder voch tige oogen lezen of met ontroei'ing bespre ken, was voor het vierspan een onaange name verrassing, maar tevens oorzaak om ongekende stuurmanskunst bij nacht en noodweer, boven een ruw en onherberg zaam gebergte te demonstreeren. Het was, in dubbele zin, een lumineus idee van den hoofdingenieur der verlich ting te Albury om het geïmproviseerde Vliegveld met per radio opgeroepen auto's tö verlichten en de 5000 electrische straat lantaarns te bezigen om in morse-teek ens aan Parmentier te seinen, wat hij doen moest; maar ge wordt er stil onder als ge bedenkt, hoe de Uiver daar op beperkt vreemd en ongeschikt terrein, gelijk een ooievaar met statig wiekgeklep neerstreek Even huiveren we, als we er bij den ken; maar dan gaat er een stroom van na tionale trots door onze leden: ziedaar, wat de zonen van een durvend voorgeslacht, dat ook onbekende wegen zocht, vermogen en presteeren. Moed èn beleid. Indien de onzen aan waaghalzerij hadden meegedaan; indien ze hun koelbloedigheid verloren hadden om in een wilde jacht alles op alles te zetten; onze hulde zou gereserveerd en onze bewonde ring gehalveerd zijn: wij mogen de dobbel- zucht, waaraan ons volk helaas niet vreemd is, niet aanmoedigen of vergoelijken. Het groote en mooie is juist, dat hier moed in 't gewone en onverschrokkenheid toen het plotseling noodig bleek, gepaard waren aan de zorg voor passagiers, vlieg tuig en eigen leven, welke waar maakt, wat dezer dagen met een aardige woordspeling door de radio Monlk: K.L.M.-wegen, zijn Veilige wegen. Dat zijn onze Hollandsche vliegers; dat ïijn de ridders van Oranje-Nassau! Ons Volk uivert en juidht en eert zijn dap De Boeing Transport derde in de race De Boeing Transport, met Tur ner en Pangborn, die na Charle- ville motorpech had gekregen en een tusschenlanding had moeten maken, is eerst te 3.56 te Mel bourne aangekomen. Het vliegtuig heeft, na in storm en onweer de richting te zijn kwijt geraakt, een mees terlijke landing volbracht op een renbaan te Albury, 300 K.M. ten Noorden van Melbourne De Boeing Transport is als nummer 3 aangekomen om 3.56, dus ruim 21/2 uur na de UIVER Nadat de Uiver uit Charleville ver trokken was, werd verwacht, dat het Nederlandsche vliegtuig ongeveer drie uren later te Melbourne zou landen, als tweede na de race-machine van Scott. Deze verwachting werd ernstig teleurgesteld door het ongeveer 4 uill 's namiddags binnenkomend bericht, dat Parmentier en Moll den koers wa ren kwijtgeraakt, boven Wodongo had den gecirkeld en draadloos naar den weg hadden gevraagd. Spoedig daarna kwam het bericht, dat het Douglas-vliegtuig op de ren baan in Albury, een kleine 300 K.M. Noordoostelijk van Melbourne, was geland. Door het dwalen was de benzinevoor raad teveel geslonken om dadelijk weer op te stijgen en het benzinesrort dat men noodig had, moest bovendien juit Melbourne woraen aangevoerd. Later bleek bovendien, dat de Uiver op drassig terrein was geland en naar een vaster gedeelte van het terrein moest worden gereden om een veilige start te kunnen maken. Ten slotte is het den Nederlandschen vliegers gelukt weer in de lucht te ko men en te 1.17 vannacht, Amsterdam- schen tijd, te Melbourne te landen, daarmede de tweede plaats in de Mel bourne-race bezettend. De vier leden van de bemanning zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Nationale spanning Nationale trots en vreugde De „Uiver" zat als tweede in de Melbour- ne-x-ace achter Scott en Campbell Black, die reeds, zij het ten koste van ontzaglijke -in spanning en met klaarblijkelijk zich be gevend motoi-materiaal in de jubileerende Australische wereldstad waren aangekomen Dat feit alleen reeds: een Nëderlandsch verkeersvliegtuig, met zeven koppen aan boord, tweede in een wedvlucht over zóó geweldigen afstand van 18240 Kilometer, was een feit, dat ieder Nederlander, bij wien de zin voor nationale gevoeligheid niet ver loren is gegaan, met trots vervulde. Die trots, die geconcentreerdheid van elk een, jong en oud, op de zich naar de eind streep spoedende Hollandsche jongens, werd tot gespannenheid van in ons land ongeken de kracht, toen de „eindspurt", na de lan ding in Batavia, was begonnen. Een kaartje van de ZiM-Oosthoek van Aust ralië. Men kan daarop nagaan waar het plaatsje, Albury Hak Het verlangen om een groote Nederland sche prestatie werkelijkheid te zien worden, maakte zich van ieder meester. En dat ver langen werd nog sterker, naarmate de kans grooter werd, dat de Amerikaan Turner met zijn Boeing Transport, eveneens een snel verkeersvliegtuig, maar leeg en geheel op den snelheidswedstrijd ingericht, den strijd om de tweede plaats met onzen „Uiver" had aangebonden. iar de „Uiver" had een flinke voor sprong zoo suste men zijn vrees. Zou hij geen tegenslag hebben, dan was de over winning zeker te achten. Die tegenslag kwdm. Na het vertrelk van Charleville, de stop plaats, welke ver over het midden van het Australische' traject ligt, begon het. Er kwam eerst bericht over tegenwind. Later, toen het verlossende bericht wel wat al te lang uitbleef en men zich' onge rust begon te maken, kwam het télegramf dat de „Uiver" in nacht en onweer dwaalde n Melbourne niet kon vinden. Voor den luisteraar aan het radiotoestel - wie kan dat in onzen tijd nog missen zonder zich voor een groot deel buiten onze intense samenleving te stellen? was dit bericht beangstigend. Men herinnerde zich de oogertblikken van angstige spanning, eveneens voor de radio doorgebracht, toen de terugkeerendcPelikaan" boven Schiphol gehoord was en ook den weg niet onmid dellijk kon vinden. Beangstigende oogenblikken gingen voor bij. Dan kwam het eerste opluchting brengen- de bericht, dat de „Uiver" tenminste ge daald was. Gedaaldwaar? Het antwoord op die vraag deed opnieuw de spanning over de race zelf stijgen. Albu ry ligt 167 mijl een kleine 300 kilometer ten Noordoosten van Melbourne, men wist nu meteen, dat de kansen van de Boeing Transport weer belangrijk stegen. Het besef, dat zoo'n landing in nacht en ontij in onbekende streken ieder vlieger kan overkomen, werd vervaagd door onge duld. Vooral toen men hoorde., dat de „Uiver" het daglicht zou afwachten het daglicht, dat daar te Albury ongeveer zou samenval len met acht uur in den avond bij ons. Voor de Nederlandsche vliegenthousiasten en dat waren we nu eens allemaal ge lijktijdig waren er evenwel nog zware beproevingen op komst. Degenen, die het spreekwoord „Een ongeluk komt nooit al léén" in toepassing brachten en pessimis tisch waren omtrent het tijdstip van opstij ging, kregen gelijk. Toen de optimisten zaten te wachten of het bericht: de „Uiver" heeft de reis naai Melbourne voortgezet, moesten zij~"hooren de „Uiver" zit op een stuk grond, waarir de wielen zijn weggezakt en het is de vraag of hij daar kan starten. En om den rampspoed nog te vergrooten erd dit gevolgd door de tijding, dat men in Albury de voor de motoren geschikte benzine niet had en deze per tankwagen uit Melbourne naar de „Uiiver" toe gerace't moest worden. Maar één lichtpuntje was er toch nog: de Boeing Transport, die eindelijk in Char leville was gesignaleerd, kon zeker niet vóór half 2 te Melbourne zijn. Liep alles verder mee dan zouden onze jongens toch nog de tweede plaats kunnen bezetten en daarmede een ongehoorde pres tatie kunnen leveren. Gelukkig is het ten slotte zoo uitgekomen. Met behoud van het prachtige devies der K.L.M., dat veiligheid gaat vóór roem. Dat men onder deze omstandigheid zou kunnen omkeeren en lezen: Roem dóór veiligheid. Ook te Albury is men niet roekeloos te werk gegaan. Men heeft zijn tijd' afgewacht ondanks het feit, dat de tweede plaats de race daardoor verloren dreigde te gaan. Albury's bevolking heeft gezorgd, dat de Het kloeke viertal Hollandsche piloten"dat de ZJiverin een grandiose vlucht van Londen naar Melbourne bracht. Hun runnen zullen in de roemrijke geschiedenis der Nederlandsche Luchtvaart steeds met eere genoemd worden. Van links naar rechts; C. van Brugge, K. D. Parmentier, J. J. Moll en B. Prins. „Uiver" zoo spoedig mogelijk op een terrein kwam te staan waar een veilige opstijging mogelijk, was. Met het benzine-tanken is het blijkbaar meegeloopen. En zoo was het eindbesluit van een veel bewogen avond in Nederland en een koorts achtig gespannen ochtend in Australië, dat de Nederlandsche „Uiver" om 1.17 uur, Am- sterdamsche Tijd, als tweede op den bodem van Melbourne stond. Enkele minuten later reeds klonk in vele Nederlandsche huiskamers op een wel zeer ongewoon uur ver na middernacht het oude Wilhelmus, als een overwinningslied, waar in de nationale trots op een nationale pres tatie van den eersten rang zich op ècht- fcederlandsche wijze kristalliseerde. De spannende ervaringen van Parmentier en de zijnen De „Uiver" had nog maar voor anderhalf uur benzine toen Parmentier gedwongen was te Albury te landen. Te half 12 plaatselijke tyd werd het toestel op 40 mijl benoorden Albury gesignaleerd, dus ten oosten van zijn route. Het schijnt, dat Parmentier Albury eerst is voorbijgevlogen, doch toen op de lichten van die stad af is terugge keerd en de renbaan als geschikt lan dingsterrein heeft ontdekt, om daar te landen, teneinde niet weer te verdwa len en bij daglicht verder te gaan. Die landing in den nacht op on bekend terrein is op zichzelf een prachtprestatie geweest. Ge meld wordt, dat Parmentier dit kunst stuk volbracht heeft met behulp van parachutelichten en het licht der kop lampen van honderden automobielen. Er moest nu niet alleen benzine zijn, die uit Melbourne moest worden aange voerd omdat de te Albury aanwezige kwaliteit niet door de Uiver-motoren „gedronken" kon worden maar tegen het dagen bleek ook, dat de „Uiver" Het K.L.M. toestel de „Uiver"is hedenmor gen te 1.12 u. (A.T.) te Melbourne aangeko men. Het was het tweede vliegtuig in de Melbourne-race, dat het eindpunt van de wereldvlucht be reikte. - De „Uiver" heeft deze tocht ge maakt in 71 uur en 28 min. vliegtijd. De „Cornet" van Scott en Black kwam Dins dagmorgen om 5.55 (A.T.) te Melbourne aan. De tocht duurde 71 uren. De „Boeing Trans port" van Turner en Pangborn kwam van morgen 3.56 (A.T.) bij het eindpunt. Hij had er 93 uur 5 min. over gedaan diep in de modder was gezakt, zoodat van een start op dat punt geen sprake kon zijn. Met man en macht werd nu gewerkt om het vliegtuig, door middel van plan ken, zoo spoedig mogelijk op droger terrein te brengen. Intusschen werd de benzine uit Mel bourne aangevoerd en zoo kon de Uiver te 9.55 plaatselijke tijd, dat is 0.15 Am- sterdamsche tijd, uit Albury vertrek ken, om te 1.17 (volgens anderen 1.12),' te Melbourne neer te strijken als twee de in de LondenMelbourne-race, Verhaal van een ooggetuige te Albury Uit Melbourne werd voorts gisteravond nog gemeld: Een ooggetuige uit Albury heeft verteld, da? het den geheelen avond geregend had. Toen; de regen even ophield zag men het vlieg tuig plotseling verschijnen. Er waren hon derden automobilisten uitgereden in de hoop de Uiver te zien passeeren. (Zie verder blz. 2)t „Er kwam een vogel gevlogendie Zaterdagmorgen 6.34 te Londen was opgestegen en vannacht te 1.H uur te Melbourne neer streek. En heel 't vaderland juichte: Hoezee^ voor. Parmeniierl Op bovenstaande foto van Melbourne ziet men „de vogel", die. ons vier. dagen lang in gewéldige spanning hield.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1