Jlir uiur gfcMksdp (üuttmiil Scott eerste te Melbourne Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending430 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaac NO. 5306 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 23 OCTOBER 1934 15e Jaargang attoErtrntiepripen: Van 1 tot 5 regels f MTV» Elke regel meer ƒ0.22'/» Ingezonden Mededeelinget» 'f van 1—5 regels 2-30 Elke regel meerVT» 045 Handelsadvertentiën per regel 0.171/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'l bureau wordt berekend ƒ0.10 Het lange traject in 71 uren afgelegd De „Uiver" op de laatste sprong Boeing Transport 43/4 uur te PortDarwin opgehouden Het .verschil tusschen het gejakker van 8e Engelschen Scott en Black in hun spe ciaal voor de Melbourne-race gebouwde lichte, twee-motorige toestel en de snelle doch comfortabele reis van de „Uiver", met post en passagiers, totaal zeven koppen aan boord, is heel- karakteristiek geschetst door een Engelsch blad, dat het Nederlandscho Vliegtuig vergeleek met eeu salon-auto met twee of drie passagiers achterin, zich voort spoedend op een renbaan in wedijver tegen een renwagen, die van alles ontdaan is be halve plaatsen voor bestuurder en meca nicien. Deze vergelijking kan nog aan scherpte Winnen wanneer men, uitgaan-de van de werkelijkheid, in aandacht houdt dat de Bedoelde renauto op de baan den koristen weg neemt en de salonwagen den grooteren buitenring neemt en niettemin de renners tamelijk wel bijhoudt, ja een enkele maal zelfs vóór blijft Het feit dat de „Uiver" door zijn grooter gewicht door passagiers en post minder brandstof kon meenemen en dus op meer plaatsen moest landen om benzine in te ne men, doet de vergelijking nog gunstiger voor de phenomenale prestatie van het Ne- Üerlandsche vliegtuig uitvallen. Terwijl wij dit in den morgen schrijven, Wordt bekend, dat Scott en Black met hun „Cornet" te Melbourne zijn geland. Het zij den dapperen kerels van harte gegund, dat Zij hun inspanning aldus beloond zien met het winnen van .den snelheidswedstrijd en den daaraan verbonden prijs. Afaar wij protendeeren toch" voor de „Uiver", met zijn rustige en niet eens over vermoeide bemanning, een aanmerkelijk (voornamer „prijs", die niet in de eerste plaats bestaat in een zeker geldsbedrag maar veeleer in de bewondering van heel de wereld voor een stuk werk, dat in top vorm mogelijkheden van de hedendaagsche luchtverkeerstechniek demonstreert, die we ons voor luttele maanden zelfs niet hadden kunnen indenken. Het gaat, terwijl we dit schrijven, nog tusschen onze „Uiver" en de Amerikaansche Boeing Transport, met Roscoe Turner en Pangborn als piloten. De „Uiver" had een voorsprong, want vloog al lang boven Australisch gebied, tusschen Port Darwin en Melbourne toen de Boeing te Koepang landde. Vergelijking tusschen deze beide vliegtui gen gaat, al is ook de Boeing een verkeers vliegtuig, niet op. Immers de Boeing vliegt onbelast, kan dus het maximum benzine •meenemen en rechtstreeksche „sprongen" maken, zooals de bemanning van plan was op het traject SingaporePort Darwin. Het verwondert dan ook eenigszins, dat ze toch in Koepang nog een tusschenlanding heb ben gemaakt. Waarom ze dit gedaan heb ben, zal ons nog wel duidelijk worden. Turner en Pangborn hebben met hun Vliegtuig in Amerika snelheden gemaakt Van 329 KAI. Daar de Uiver, die gemid deld op 300 K.M. snelheid gevlogen had tot Batavia, zijn reserve-snelheid nog niet had aangesproken, schenen vanmorgen de kan sen Van Het NederlandscHe vliegtuig als tweede te Melbourne aan te komen heel gunstig te staan. SCOTT TE MELBOURNE AANGEKOMEN 15000 kilometer in 71 uur afgelegd. Gemeld wordt nog, dat Scott en Black te Port Darwin verklaarden een slechte vlucht na Allahabad hadden gehad. Het mistte sterk en het stormde en zelfs met dubbele pilotenbezetting was het niet mo gelijk het toestel in bedwang te houden. Tenslotte vonden zij het einde van het schiereiland Malakka aan den verkeerden kant, doordat de storm hen uit den koers had gedreven. Na Singapore maakten zij de langste vlucht over zee, aangezien dit de kortste weg naar het doel was. doch toen een motor weigerde, vroegen zij zich af wat het einde zou zijn. De piloten waren zeer verheugd, Port Darwin te zien en te we ten. dat zij veilig waren. Scott was zeer vermoeid en kon het toestel bijna niet verlaten. Hij was teleurgesteld door de gedachte de race te verliezen, doch toen de mecaniciens vastgesteld hadden, dat de machine hersteld kon worden vatte hij weer moed en vertrok welgemoed om 23.05 plaatselijke tijd met besteraming Char* leville. snelheid, die Scott en Black tusschen Port Dc.rwin en Charleville hebben kunnen bereiken (9 uur en 10 mi nuten over 1750 K.M.) is 200 K.M. per uur geweest, wèl een teeken, dat zij door hun motorgebrek ontzaglijk .veel aan snelheid hebben ingeboet. Scott en Black te Port Darwin. Telegrammen uit Port Darwln meldden dat Scott en Black door een groote menigte zeer enthousiast werden ontvangen. De beide pi loten verloren echter geen seconde tijd en zetten onmiddellijk de mecaniciens aan het werk om het euvel hunner machine te her stellen. Met volle kracht en voortdurend door de piloten aangevuurd werkten de man nen aan het herstellen der machine en mochten 't genoegen smaken na 2 u. arbeid alles weer in orde te hebben gebracht. Om 11.05 plaatselijke tijd (1.55 uur A.T.) ronk ten de machines weer en startte het toestel voor de voorlaatste etappe naar Charlesville, op een afstand van 789 mijl van Melbourne. De belangstelling te Charleville Te Charleville was de belangsteling voor de vliegers enorm. Met zes extra-treinen was men van heinde en verre gekomen om getuige te zijn van het vluchtige bezoek van Scott en Black aan het vliegveld van Char leville. Het feit, dat de Cornet motorpech had gehad te Port Darwin, waardoor eeni- ge kostbare uren te loor gingen, had de spanning nog doen toenemen. Nog altijd bestond de mogelijkheid dat de Nederlan ders met hun „Uiver" eerder te Charleville zouden aankomen dan Scott en Black, hoe wel de Engelschen reeds eenige uren opliet Australische vasteland vertoefden. Om 11 uur Amsterd. Tijd kwam aan deze spanning een einde. De Roode Komeet streek op het vliegveld neer onder de luide toejuichingen der duizenden. De afstand Mildenhall-Charleville had Scott afgelegd met een gemiddelde snel- t>e familieleden van de dappere bemanning der „Uiver behooren vanzelf wel tot degenendie de meeste belangstelling hebben voor deze wereldvlucht, waarin onze Hollandsche vliegers weer zulk een kranig figuur maken. Op onze foto ziet men mevr. Parmentier bij de radio luisterend naar de mededeeling van haar echtgenoot, dat de iJJivenj' in ds b.est& omstandigheden -Batavia. mocht bereiken* De winnaars van de race Scott en Campbell Black zijn hedenmiddag 16.3s plaatselij ken tijd (Dinsdagochtend 5.53 A.T.) te Melbourne aangeko men. Een groote menigte was op het veld aanwezig. Bij aan komst werden hun bloemen overgereikt. Zaterdagochtend 6.50 'A.T. waren zij van Mildenhall ver trokken. De 15.000 KM. heb ben zij in 71 u. en 5 min. afge legd Alle records naar Austra lië zijn daardoor gebroken. Zij landden te Bagdad, Karatchi Allahabad, Singapore, Port Darwin en Charlesville. heid van 164 mijlen. Een uur later (om 1 uur 19 A. T. vertrok de Comet, na eenige reparaties aan de motoren, voor het laatste traject. De ontvangst van Scott en Black te Melbourne MELBOURNE, 23 Oct. Reeds vele uren voor de aankomst van do Comet met Scott en Black stond een menigte van vele dui zenden op en nabij het vliegveld in span ning te wachten, ondanks het feit, dat de regen het wachten niet aangenaam maakte. Meer dan 30.000 personen hadden zich naar het vliegveld begeven. Na de berichten uit Port Darwin, dat Scott motorpeah had ge had, was de spanning over het verdere ver loop van zijn vlucht nog gestegen. Na zijn landing te Charleville was de hoop, dat de beide Engelsche vliegers er in zouden-slagen, de race te winnen, weer ge stegen. Het vliegterrein was bij aankomst van de Comet geheel afgezet en eerst toen het toe stel was geland, werden de autoriteiten toe gelaten. De eerste, die den vliegers gelukwenschte met hun overwinning was de Nieuw-Zee- landsche aviatrioe Matten. De offcieele tijd, waarop de landing ge schiedde was 5.54 uur Dinsdagochtend. MildenhallMelbourne in 71 uur. MELBOURNE, 23 Oct, Als officieele tijd wordt medegedeeld, dat Scott en Black den afstand van Mildenhall naar Melbourne hebben afgelegd in 70 uur en 58 minuten. MELBOURNE,, (Reuter). Scott en' Black waren zóó doof bij hun aankomstdat zij de toejuichingen van de menigte niet kon den hooren Beiden waren uiterst vermoeid. Zij hadden sedert hun vertrek uit Milden hall niet geslapen. Een lauwerkrans van de K.L.M. Namens de K.L.M. werd aan Scott en Campbell bij hun aankomst te Melbourne een lauwerkrans overhandigd, met de vol gende inscriptie: '„With great admiration for navigation, technical skill and perseve rance". Be Boeing Transport Tegen 1 uur middernacht waren nog geen berichten ontvangen omtrent de Boeing Transport van Turner en Pangborn, die om 3.47 A. T. uit Singapore waren vertrokken naar Port Darwin, 'n afstand van 2850 K.M. Om 3.05 A. T. kwam evenwel bericht, dat De Boeing Transport te Koepang was ge land en later werd medegedeeld dat het vliegtuig, dat onzen „Uiver" trachtte in te halen, om half vier te Port Danvin was aangekomen. Turner te Port Darwin Turner landde met de Boeing Transport hedenmiddag 4.15 (plaatsel. tijd) te Port Darwin en zal de vlucht zoo spoedig moge lijk voortzetten. Het is echter onwaar- schijnlijk dat hij nog voor de „Uiver" te Melbourne zal aanko- Turner (Boeing Transport) is te 9 uur A.T. hedenochtend, 5 minuten voordat de Uiver te Charleville landde, van Port Darwin ver trokken, (Het vliegtuig was daar te 4.15 aangeko men en heeft dus een abnormaal lang op onthoud gehad). Tijden van de „Uiver" De „Uiver". die om 11.18 's morgens uit Batavia was vertrokken, landde om 15.53 te Rembang, 1200 K.M. verder, op Oost-Lom bok en vertrok weer, na benzine te hebben ingenomen, om 16.17 naar Koepang. Van daar vertrok het vliegtuig om 8.10 's avonds. Om 11.58 startte de „Uiver" weer uit Port Darwin en om 3 uur ujt Clou curry, Tc 9.05 uur N.T. is de. „Uiver"- te. Charlesville-i De Uiver te 10.05 uit Charleville Vuurwerk voor de „Uiver' Uit Batavia: Tijdens het passeeren van de „Uiver" over de Panemoekan- en Tjia- simlanden werd door de omwonenden vuur werk afgestoken. BATAVIA, 23 Oct (Anerta). Bij aankomst van Comet van Jones en Waller te Batavia, werd de piloot Jones onmiddellijk door Aneta geïnterviewd. Hij verklaarde, dat hij dezelfde last heeft gehad als de Mollisons. Gedurende de heele reis is hij niet zonder moeilijkheden geweest. Dit kwam tot nog toe 6leohts mat één motor voor. Dit is ook nu met de andere het geval, welke tot dusver geheel gevrijwaard bleef, zoodait do machine overveiihit is. Aangezien on middellijk herstel niet mogelijk is, zal hij niet voor zonsopgang verder kunnen gaan. De mededeeling, dat Scott in Melbourne is aangekomen, ontving Jones met een kort „just fine". De positie van de Dougla6 was hem reeds bekend, evenals die van de Boeing van Roscoe Turner. Zoowel de aviateur als de meoanicien waren uiteraard zeer teleurge steld, doch zij schijnen van plan te zijn om toch door tc zetten. De ongewone verschijning van de groene Cornet, vormt thans voornamelijk op het vliegveld Tjililitan, nog een bekijk-object voor het publiek, aangezien de aankomst zeer onvefrwacht was. Waar zijn de andere deelnemers? BATAVIA, 23 Oct. (Aneta). Jones en Wal ler met de Comet kwamen hedenochtend te 7.43 (A. T.) te Batavia aan. De Miles Hawk, van Gregor en Walker, is vanochtend 7 uur A. T. te Calcutta aan gekomen. Da -Lambert--Monocoupe van-Wright is vanmorgen van Aleppo vertrokken. Melrose's Moth (Gipsey) was gisteren om 12 u. 25 te. Bagdad. De Airspeed A.S. 8 heeft opgegeven. Aan- gezien dit toestel echter de verplichting heeft te Melbourne de films, die zijn opge nomen van het vertrek van Mildenhall, af te leveren, is het gisteren doorgevlogen naar Athene, waar het om 14,05 A. T. ge land is. De Airspeed Courier, van Stodart, is gis termorgen 10.26 A. T. te Bagdad aangeko men. Opzettelijke Britsche voorsprong De Italiaansche „Messagero" maakt aan merking op wat zij beschouwt als een op zettelijke Britsche tactiek om alle prijzen van den Melbourne-wedstrijd in Engelsche handen te spelen. „De tijd, die beschikbaar was om zich voor de race voor te bereiden zegt het blad was zóó kort, dat geen enkele mededinger, uitgezonderd de Engel schen, tijd had een machine te bouwen die aan de door de organisators opgestelde strenge eisohen voldeed. Dit geeft den Engelschen een voorsprong zóó enorm, dat alleen buitengewone tegenslag de Dehavil- land-machines het winnen van al de be schikbare prijzen kan verhinderen. De Engelschen en de Engelschen alleen, onge twijfeld bijtijds gewaarschuwd voor wat er georganiseerd zou worden, bouwden drie Dehavilland Comets voor de gelegenheid, DE „FAIREY FOX" NEERGESTORT EN IN HEDEN VERSCHENEN: BRAND GEVLOGEN Inzittenden totaal verkoold Volgens te Londen ontvangen bericht is gistermorgen nabij Palazza San Gervasio in de Italiaansche provincie Potenta de „Fai ry Fox", bestuurd door H. D. Gilman door nog niet opgehelderde oorzaak naar beneden gestort. Het toestel vloog onmiddellijk in brand en de beide inzittenden vonden een gruwelijken dood in de vlammen. Hun lijken werden geheel verkoold. Het toestel was juist uit Rome gestart naar Athene. die in staat zijn 2700 mijl achtereen te vliegen met een snelheid van 240 mijl per uur zonder lading. Voorts heeft het orga- niseerend comité, alsof het nog verder de overwinning aan de drie favoriete machi nes wilde verzekeren, bepaald, dat de andere mededingers geen benzine-lading mogen meenemen gelijk aan die welke Dehavilland-tanks kunnen bevatten." De vliegde^kundige van de „Daily Tele graph" bestrijdt dat, o.a. door te zeggen, dat in Engeland op het gebied van race vliegtuigen een groote achterstand was in vergelijking tot Amerika en dat verschil lende Amerikaansche machines ook voor de race hadden ingeschreven, die wanneer ze werkelijk gekomen waren ook zeer veel kans zouden hebben gehad de race te win nen. De Douglas bovendien zou gemakkelijk meer benzine hebben kunnen tanken in- plaats van het gewicht dat zij aan passa giers meenam en had dus ook de lange af standen van de vlucht gemakkelijk kunnen vliegen. Ten slotte merkt de lucht- vaartdeskundige op. dat de andere landen evenveel tijd hadden om snelle vliegtuigen voor de race te bouwen en dat de terugge trokken Italiaansche machine in Engeland als een ernstig mededinger werd be schouwd. De „Matin" van hedenochtend bevat een foto van de „Uiver" met de Nederiandsche piloten Parmentier en Moll en schrijft daarbij zeer waardeerend over de prestatie van het Nederiandsche vliegtuig, dat op deze wedvlucht drie passagiers cip comfor tabele wijze vervoert, wjo. de Duiteche schrijfster Thea Rasche, terwijl de inzitten den zelf6 gelegenheid hadden zich op alle tusschensfations der HollandIndiië lijn even te vertreden. BATAVIA, 23 Oct. (Aneta). Typeerend voor de snelheid, waarmee de Uiver den afstand Mildenhall—Batavia heeft afgelegd, is dat de Europeesche dagbladen in Indïë, curiositeitshalve berichten overnemen uit de Nederiandsche dagbladen, die Vrijdag j.I. waren verschenen. Belangstelling te Amsterdam De geweldige belangstelling welke in Am sterdam voor de luchtrace bestond, groeide Maandagmiddag aan tot ware verkeersbe- lemmeringen op vele punten waar route kaarten waren opgehangen en berichten over den „stand" der vliegtuigen werden bullitineerd. Natuurlijk was de hoofdvraag die de vele enthousiasten bezighield: Wordt de „Uiver" nummer één? Van de groote ongelijkheid tusschen „Uiver" en „Cornet" gaf men zich daarbij weinig rekenschap. Het begrip van „als eerste aankomen" spreekt uiteraard het sterkst tot de verbeelding en voor het groote publiek althans sterker dan de prach tigste prestatie op het gebied van snelheid, regelmaat èn betrouwbaarheid. En dus wei"- den op straat, opgewonden discussies ge voerd over de kans, dat het Hollandsche vliegtuig inderdaad de eerst aankomende zou zijn. En men denkt pas aan veiligheid en betrouwbaarheid, wanneer de bulletins mededeelen. dat Scott en Black er aan dach ten op één motor op te stijgen en dan eerst gaat men spreken van waaghalzerij. Ook den heelen avond was de belangstel ling in de Ameterdamsche binnenstad enorm. Op den N.Z. Voorburgwei stond het bij de bureaux der dagbladen zwart van de DE NOOD DES T1JDS van Prof. Dr. W. J. AALDERS Ing. 1.90; Geb. 2.50 Overal in den boekhandel verkrijgbaar A. W. SIJTHOFF's Uitg.Mij. N.V., Leiden Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit IWIEbladeO Scott en Black zijn met het Cornet-toe stel doodelijk vermoeid te Melbourne geland, als eerste van de aan de groote luchtrace deelnemende vliegtuigen. De „Uiver" is hedenmorgen 9.05 uur van Charleville vertrokken, terwijl de Boeing Transport, die om 4.15 uur te Port Dar win was geland, eerst te 9 uur die plaata heeft kunnen verlaten. f De Fairy Fox is in Italic neergestort. De inrit* tenden zijn verbrand. Joego Slaviê vraagt uitlevering van een verdacht Kroaat aan Hongarije. Marxisten-gruwelen in Asturië worden uil Madrid gemeld. Verschenen is het Vooriooplg Verslag der Tvecde Kamer oVer de Begrooting van de Pos- Belangrijke order voor de Nederiandsche indus# Ü>Te Vlaardingen heeft een felle fabrieksbrand gewoed. Vergadering van de Vrouwen Zendingsbond t» Amsterdam. Te Amsterdam is de 47ste algemeenc NederL Z endings-Confer en tic aangevangen. Het feestboek der boekdrukkers II (slot)# Ter gelegenheid van de Stichtingsdag heeft Prof, Dr. J. Wille een rede gehouden. mensohen. Bereden agenten regelden heiti verkeer. Op het Leidsoheplein wee het den! geheelen avond weer zeer druk en bij het uitgaan der schouwburgen was de belang stelling zoo groot, dat de menecheninassa den geheelen rijweg bezet had. Voor het K.L.M.-hüisje wéls het een gedrang ma je welste. Een ieder wilde met eigen oogeni zien, waar Parmenitiar en Moll zich bevon den, en waar Scott en Black ongeveer kon den zijn. De kansen werden tegen elkander afgewogen. Op een gegeven moment ont stond eenige consternatie.... De ruit van het K.L.M. gebouwtje was onder te hoogen druk bezweken. Gelukkig werd niemand door de scherven gewond. Dit incident deed de interesse geenszins afnemen en met een daverend gejuich nam de menigte ken nis van het laatste bericht van den avond: de behouden aankomst van de Uiver te Por€ Darwin. Het N.V.V.-petitionnement Wij teekenen toch niet. Een lezer schrijft ons: Bij mijn thuiskomst vond ik een pamflet uitgegeven door het N.V.V. met titel: „Wjj vragen gehoor". De bedoeling van dit epistel is dat men na lezing zijn handteekening zet voor het petitionnement aan de regeering. Naar aanleiding hiervan wil ik er ernstig ,op wijzen, dat het N.V.V. politieke munt tracht te slaan uit het beruchte telegram der Ned# Herv. predikanten te Amsterdam. Onder alle mogelijke vroom gedoe wil rij de eenvoudigen in dit puur en puur socialistisch valletje laten loopen. Een advertentieblaadje aan de Linker Maasoever, hetwelk wekelijks een godsdienstig artikel pleegt te plaatsen, beging m.i. de kapi tale fout zijn lezers te verzoeken instemming met dat pamflet te betuigen. Wij allen weten zeer goed, dat onze werk» looze medemenschen het zeer moeilijk hebben doch laten wij niet in de valsche kaart spelen *"m de roode vakbeweging. Ook wy vragen gehoor. „Teeken niet"!

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1