J MAANDAG 22 OCTOBER 1934 DERDE BLAD PAG. 9' WIJ TEEKENEN NIET De reclamelijsten van het N.V.V. Het scheen ons overbodig iets extra's te I schrijven over de zoogenaamde peti tionnementsactie van do roode vakbewe ging. Echter bereiken ons juist de laatste dagen uit verschillende plaatsen brieven, welke wijzen op de onbehoorlijke manier i waarop roode propagandisten handteeke- ningen op hun lijsten verzamelen en daar om is het niet ondienstig enkele opmerkin- I gen te maken over deze propagandistische schijnvertooning der sociaal-democraten. Het N.V.V-. heeft opnieuw de brutaliteit I alle Nederlanders boven de 21 jaar uit te noodigen op z ij n vakvereenigingslijsten de handteelcening te plaatsen en daarmee aan de regeering te verzoeken ten spoedig ste de steunnormen te verhoogen, voo winter een extra toeslag te geven; kleeding en dekking uit te deelen aan werkloozen. goedkoope levensmiddelen beschikbaar te stellen en jeugdige werkloozen te helpen. Zijt gij daar voor of tegen? vragen de pro pagandisten gansch onnoozel. 't Is mogelijk, dat er enkele economisch 1 harde naturen zijn, die de vraag ontken- I nend beantwoorden; over de abstracte wenschelijltheid behoeft men overigens in ons land geen stemming te houden: bijkans honderd procent van de bevolking geeft die zonder restrictie toe. Maar, wanneer men zijn naam zet op de I roode lijst, dan doet men iets meer, dan de w e n s c h e 1 ij k h e i d van beter steunrege ling uit te spreken; dan doet men aan politiek. Het kan zijn, dat dit petitionnement op zettelijk alleen van het N.V.V. uitgaat en j niet door de S.D.A.P. onderteekend is om daarmee de gedachte aan een politieke op zet weg te schuiven. Men kan tevreden zijn, als er op deze wijze slechts propaganda ge maakt wordt voor het N.V.V. (wat duidelijk het hoofddoel is); maar in de grond is dit misleiding, want de indirecte politieke winst verliest men geen moment uit het oog. In het verleden was het niet anders. Het I minderwaardig gedoe met het petitionne- tnent tegen de Vlootwet had een zuiver politieke strekking: het was tegen de regce- ring gericht Bij de beweging in Twente tegen de steunverlaging aldaar, was het precies een der. De roode pers gaf eerlijk toe, dat deze j actie, waarbij men een beroep deed op heel de bevolking, een kostelijke „vooroefening* was voor de komende raadsverkiezingen [(al hebben deze niet aan de hoopvolle ver- wachtingen voldaan). En al gaat deze zoogenaamde petitionne- Iïnentsactie thans alleen van het N.V.V. uit; de politieke tendenz ligt er dik boven op: Üe roode beweging mobiliseert eigen en zoo mogelijk ook anderer troepen voor de ver- kiezingen in 1935. En reeds daarom is het I politiek onverantwoordelijk eri verraad aan ieigen beginsel, wanneer men zich dopr een onnoozele voorstelling van zaken laat van- j gen om op deze lijsten te teekenen. Het is dit te meer, omdat we opzettelijk een en andermaal spraken van een zoo genaamd petitionnement. Immers, wie zich herinnert, hoe het bij de anti-Vlootactie gegaan is, weet, welke waarde men aan zoo'n onordelijk, ongeorganiseerd en onge- controleerd Referendum moet toekennen. Het is èn door de misleiding in het vragen stellen, maar ook door de techniek abso- luut waardeloos. Men laat eenvoudig rijp en groen, oud en jong, in huis en op straat tèekenen en heeft dan de brutaliteit om dit als een weloverwogen oordeel van het Nederlandsche volk op te dienen. Het lijkt eenvoudig nergens naar. Trouwens, het is op zich zelf al zonder ling, dat het N.V.V. met zoodanig „referen dum" komt In die kringen zweert men al- lijd bij organiseeren en concentreeren; en nu legt men geen enkele keur aan, maar [doet een beroep op de ordelooze massa. Stel u voor, dat een patroonsorganisatie bij noodzakelijk overleg met de arbeiders de organisaties passeerde en een beroep 'deed op de ongeorganiseerde massa; wat HET FEESTBOEK DER BOEKDRUKKERS ttEen kwarteeuw boekdrukkers organisatie" Het adellijke ambacht Eén Van tweeën: men ïhoet een jubi leum stil laten voorbijgaan, ófhet moet spreken als een boek! - De boek drukkers, die een kwarteeuw waarlijk en werkelijk „georganiseerd" waren, in de hoogste en mooiste beteekenis van dit woord, besloten tot het laatste en gaven dus hetbock. Versta mij wel; niet een boek, maar het boek. Een boek, zooals alleen boekdrukkers Van hooge statuur kunnen geven. Eerbiedig, ondanks de nauwe familieband welke er tussehen een journalist en een [(boek) drukker bestaat, zit ik voor dit boek; en mediteer. Met welgevallen beschouw ik de eenvou dige grijslinnen band, met alleen aan de voorzijde een embleem: een roode, Neder landsche, leeuw, op een gouden veld en met een boekdrukkersattribuut (de tampon) in [de sterke klauwen. Ik sla de laatste pagina op en lees, wat de Colophon vermeldt, met een lichte ontroering: Dit gedenkboek werd in opdracht van I 'de Federatie der Werkgeversorganisatiën in het Boekdruklkersbedrijf gedrukt door de N.V. Drukkerij G. J. Thiéme te Nij- i m ren, op Baltimore, half-mat kunstdruk, L 1Ö0 gram, welwillend aangeboden door De Rijksbegrooting voor 1935 Het economisch beleid der regeering beoordeeld Meer constructieve arbeid verlangd Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het algemeen beleid der Regeering. Wij ontleenen daaraan hel volgende: Het had de aandacht getrokken van een aantal leden, dat in de Troonrede geen en kele 'wettelijke maatregel was aangekon digd. In verband daarmede spraken ver scheiden leden de vrees -uit, dat, als de Troonrede zich van het aangeven van de voornaamste toekomstige regeeringshande- lingen gaat onthouden, zij weldra een vol komen zinledig en dan overbodig staats stuk zal worden. Wat een belangrijk aantal leden in het beleid van het Kabinet had gemist, -Ls een constructieve arbeid, die juist thans zoo bitter noódig ia Het ontbre ken van dat element leidt .tot de afwezig beid van elk bemoedigend perspectief. Velen in den lande gevoelen zioli daar door teleurgesteld. Men heeft van dit Kabinet groote ver wachtingen gekoesterd, welke vooral grond vonden in de omstandigheid, dat het onder leidiing stond van den heor Colijn, in wien men den sterken man zag, die in staat zou zijn het oeconomisch leven te herstellen, 'ïhans ontwaart men, dat die verwachtin gen in geenen deele zijn vervuld. Verscheiden leden gevoelden een groeiend bezwaar tegen de aanpassingspolitiek, zoo als het Kabinet die voorstaat en tot uitvoe ring brengt. Waaraan wil de Regeering aanpassen? Aan een lager levenspeil? Hoe laag dat peil zal moeten zijn, wordt echter niet gezegd. Deze aanpassingspolitiek opent geen enkel gunstig perspectief. Hoe meer men aan past hoe lager het levenspeil daalt De re- zou het N.V.V. daarvan wel zeggèn? En nu, terwijl er elke dag gelegepheid is om parlementair overleg met de regeering te plegen, deponeert men duizende en dui- zende niets zeggende, waarschijnlijk voor een groot deel onleesbare en ongeadresseer de handteekeningen op het departement en verklaart daarmee, dat hét constitutioneel overleg uitgeschakeld, althans gekleineerd moet worden. Het is onbegrijpelijk. Maar het is oólc onbehoorlijk. Heel deze agitatie toont, dat de roode vakbeweging nogsteeds de pretentie voert voor a l 1 e arbeiders, onge acht „kleur of richting, beginsel-of geloof' te kunnen optreden. De werkelijkheid heeft telkens weer bewezen^ dat dit een dwaze illusie is, maar men blijft volharden bij dit schimachtige en verschimmelde ideaal. Dót is brutaal. Het N.V.Y- vertegenwoor digt een bepaalde, beper^ê[ ''begrèiiédë 'ar beidersgroep, v'èreenigd' in aangesloten bon den. Fatsoenshalve behoorde men zich niet tot anders- of niet-georganiseerden te wenT den, dan met rechtstreeksche propaganda voor aansluiting. Wat inen nu doet is min derwaardig, oneerlijke concurrentie en on geoorloofde reclame. Daarom ook kan de regeering nooit of te nimmer het N.V.V. beschouwen als de représentant der arbeidersbevolking van Nederland en moet zij straks de waarde- looze lijsten als niet ter zake doende, ter zijde leggen. Daarom ook teekenen wij niet op deze misleidende staten; elk pamflet dat hier voor in onze kringen komt, is verkeerd geadresseerd en moet geweigerd, worden; wil men geen verraad aan eigen beginsel plegen. Deze actie en agitatie zijn tegen de regee ring gericht. De Christelijke partijen, de Christelijke organisaties en de Christelijke pers willen over de onderwerpen in de roode pamflet ten genoemd met dé regeering spreken; zij willen op de nooden wijzen en naar verbe tering streven; maar zij vallen de regee ring niet in de rug aan door naar de vijand over te loopen en deze aan kruit en lood te helpen. Wij teekenen niet! geering noemt als één der oorzaken van den slechten oeconomischen toestand de steeds verminderende koopkracht van de volksmassa's en erkent, dat daardoor de welvaart van ons volk geknakt wordt. De Regeering heeft echter zelf zeer veel tot de vermindering van de koopkracht bijgedra gen. Men denke aan de door haar doorge voerde salarisverlaging voor het rijksperso neel en de door haar aandrang of dwang bevorderde verlagingen van de- salarissen van 't. personeel van provinciën en gemeenten men denke ook aan den door haar uitge- oefenden neenvaartschen druk op de loo- nen in de particuliere bedrijven. Men ver- gete evenmin de door haar opgelegde ver laging .van de werkloozenuïtkeeringén. Naar de meening dézer leden behoort het ooconömisch beleid thans bovenal op stij ging vón de inkomsten der bevolking ge richt te iijri. Veiméerdering van werkgele genheid is daarom als een primaire eisch. te beschouwen. De door het gestremde ruil verkeer geleden verliezen kunnen slechts gecompenseerd worden door in ons land zelf een welvaartsplan te ontwerpen en uit te voeren. Verlaging van huishuren Van. groot belang is de verlaging van de huishuren. Wat daarvoor tot dusver door de Regeerifig is gedaan is 'zeer onvoldoende. Het leidt niet tot verlaging van de-huren der-woningen, welke door particulieren- wor- .den geëxploiteerd. JDe bouw van goede en gpedkoope arbeiderswoningen is zeker ook dienstig aan de verlaging van "de huren, hij' is ëchtér niet vah toereikenden invloed. Op dit gebied zijn dan ook andere, ingrijpende •maatregelen -vereischt, - ------ De industrfeele politiek Ook op het gebied van de industrie acht- tèn verscheidene leden een meer construc tieve politiek noodig. Onze toenemende be volking aldus deze leden heeft voor haar bestaan behoefte aan uitbreiding van de industrie. Daarom behoort de Regeering behulpzaam to zijn bij het zoeken van mo gelijkheden, voor nieuwe industrieën, welke voor haar producten afzet op de binnen- landsqhe markt kunnen vinden en welke ook zullen kunnen exporteereiy wanneer de internationale handel" weder opleeft. Een van de voornaamste middelen, welke tot 't bevorderen van de tot stand koming van zoodanige nieuwe industrieën kan strek ken, is een goede zorg voor het nijverheids- crediet. Verscheidene leden wezen er op, dat de zinsnede in'de Troonréde, dat de aandacht der Regeering onophoudelijk gevestigd blijft op verlaging van heffingen, uit de crisis- regelingen voortgekomen, groote ongerust heid in landbouwkringen heeft .gewekt. In de laatste maanden is een zekére agitatie gevoerd tegen de steunverleening aan den landbouw. Naar het oordeel dezer leden is die agitatie misplaatst, wijl de genomen maatregelen immers slechts de strekking heb ben den land- en tuinbouw voor zooveel mogelijk op 't vooroorlogsohe peil te hand haven. Ook de tuinbouw maakt buitenge woon moeilijke tijden door. In verband met een en ander zou vermindering van den steun een ineenstorting van den land- en tuinbouw beteekenen, waaraan niet mag worden gedacht Vo>?rta weWgd^raagcf óf"hét 'juist is, dat de Regeering aan do Koninklijke Hoïland- scho' Lloyd reeds steun toer derf'bouw van nieuwe schepen heeft toegezegd. Indien zulks inderdaad het geval is, zou men gaar ne vernemen, op grond van welke regeling de Regeering gemeend heeft daartoe te kun nen overgaan. De clearingovereeukomst Het beleid der Regeering met betrekking tot de clearing-overeenkomst met Duitsch- land achtten verscheiden leden in het alge meen juist Zij hadden echter den indruk, dat in dit opzicht ook wel ernstige vergis singen zijn begaan. Zij dachten in het bij zonder aan de artikelen van 16 en 23 Aug. in het weekblad Handelsberichten, het of- ficieele orgaan van het departement van oeconomische zaken, waarin de voorstelling werd gegeven, dat uitvoer naar Duitsch- land, gezien de wede'rkeerig getroffen maat regelen, geen abnormaal risico medebracht, en dat het risico, aan zoodanigen uitvoer Verbonden, na 15 Au-g. zelfs geringer w geworden. Vele handélaren hebben op deze verkla ring vertrouwd en ondervinden als gevolg daarvan thans groote bezwaren. Men zou gaarne vernemen, hoe deze vergissing be gaan is kunnen worden en wat de Regee ring denkt te doen om de moeilijkheden, welke daaruit zijn voortgevloeid, te helpen oplossen. Het 60-miljoenplan Van verschillende zijden sprak men zijn teleurstelling uit over den tragen gang van zaken met het z.g. 60 millioenplan. Er de N V. Papiergroothandel Lutkie en Smit te Amsterdam en gebonden door de Uitgeverij en Kantoorboekbinderij H. van Rijmenam te Den Haag. 'Dé opdracht geefster wérd te dezer zake vertegenwoor digd door H. Knuttel, directeur van het bureau. De typografische verzorging stond onder toezicht vah S. H. de Roos, die tevens de teekeningi voor den band ont wierp. De cliché's werden vervaardigd door de firma L. van Leer en Co N.V. te Amsterdam. Hoort gij niet, hoe de zware, volle letters dreunend gaan over de breede kwarto-pagi na; ziet gij niet voor u oprijzen een monu- 'ihent, waarbij historie en toekomst elkaar de hand reiken; voelt gij niet de trilling der energie en de spanning der -veerkracht, waardoor dit werk, deze organisatie, gedre ven en gedragen wordt? Ben ik te lyrisoh, te sentimenteel, mis schien; en mag men dat zelfs niet zijn bij een jubileum? Moet men daarbij in de eer ste plaats bedenken, dat de boekdrukkers bovenal zaken- en zakelijke mensahen zijn^ en dat zij telkens eerlijk erkennen: wij sticht ten en bouwden onze organisatie allereerst en allermeest om ons sterk te maken in de „struggle for life", om ons en ons bedrijf, een behoorlijke plaats in het economisch leven te verzekeren? Heel wel, maar wijs mij dan één organi satie van werkgevers in ons land, welke in zóó korte tijd zooveel wist te bereiken voor... het personeel in de bedrijven! O, de 258 breede en zware pagina's (160 gram!), ver halen óók van strijd, van verdeeldheid; het heeft er gespannen en gekraakt vaak; van binnen moeite, naar buiten vrees! U dacht toch niet. dat hiér een idylle gedicht was; een sprookje van vredige tooneelen zonder krassen en kruisen op de gevoelige plaat der historische reflexie? Was er misschien ooit zegen, zonder strijd; harmonie, zonder accentueerendedis sonanten?, Maar dit wil ik zeggen, dat door veler lei worsteling èn ook miskenning èn ook misvattingen heen, steeds de idee groei de, dat „kapitaal en arbeid" als vijanden elkaar vernietigen, maar als vrienden elkaar beschermen en steunen kunnen. En men zal het ons op deze plaats, voor ditmaal ep voor eenmaal, niet èuvél duiden, als we ferklaren een beetje trotsoh te zijn op de gouden medaille van ver dienste (de eenige, voorzoover we kun nen nagaan, welke uitgereikt werd), waar over we op bid. 231 lezen: Op 4 November 1929 trad het Pensioen fonds in werking en reeds op 19 Novem ber d.a.v. waren 863 werkplaatsen met 9917 verzekerden aan., gesloten „Men kon toen veilig aannemen, dat de invoering van het fonds ge slaagd was. Dit oogenblik heeft 't Algemeen Hoofd- bestuur en deAl- gemeene vergade ring afgewacht, om door 'n bijzon dere daad dank te betuigen aan den man, die het hoofdwerk had vol bracht, den voor zitter van de Pen sioen-comm., den heer H. Diemer. De Federatie heeft hem toen de gouden medaille van verdien ste uitgereikt". Men zal he't ons niet kwalijk nemen, dat we met genoegdoening van bid 219 citeeren: „In 1933 heeft de Centrale Commissie haar voorzitter, den heer H. Diemer, gehuldigd, toen hij tien jaar als zoodanig was opge- H. Diemer werd aan herinnerd, dat het kabinet reeds op 21 Mei 1933 in de regeeringsverklaring bij zijn optreden het ter hand nemen van exoote werken aankondigde. In 1934 zouden de werken tot een bedrag van 60 millioen kunnen worden ondernomen. Thans nadert het jaar 1934 zijn einde en nog slechts een paar betrekkelijk kleine werken zijn be gonnen. Deze weinige voortgang heeft reeds den vorigen voorzitter van het Werk fonds. den heer Zaalberg, tot aftreden be wogen. Gaarne zou men vernemen, wat van dezen tragen gang van zaken de oorzaken zijn. Zijn inderdaad de goede bedoelingen dei regeering verstikt in het moeras eener starre bureaucratie? En wat is er geloofs- waardigs in de beschuldiging aan h.et adres van het departement van waterstaat, dat ret departement zou trachten via- 't Werk fonds te geraken tot de uitvoering van wa terstaatswerken buiten de begrooting om? Ten slotte word de vraag gesteld, onder welke voorwaarden de nieuwe voorzitter van het fonds is opgetreden en of thans voor de toekomst een vlottere gang van zaken verzekerd is. De nood der werkloozen Verscheiden leden melkten op, dat de re geering zich inderdaad in de gevolgen van haar besluiten wat betreft de wijziging in de tarieven der werkloozenondersteuniüg van, Juni 1934 heeft vergist. De nood der werkloozen is thans tot onge kende hoogte gestegen. Het is daarom- niet alleen gewenscht, dat de toegepaste ver lagingen ongedaan worden gemaakt docb ook dat voor extra-uitkeeringen tegemoet wordt, gekomen aan de behoefte aan brandstoffen, kleeding en dekking in de a.s. winter. De Reorganisatie der Ledercentrale Vertrouwen in dagelyksch bestuur. Ih de te Utrecht gehouden gecombineerde vergadering hebben alle groepen de door het bestuur gestelde vragen beantwoord. De uit slag daarvan was, dat nagenoeg alle groepen het volle vertrouwen in het dagelijksche be stuur uitspraken. Een groote meerderheid der groepen sprak zich uit voor een wijziging in den vorm van de Centrale. Hierbij kwam tot uiting de wensch tot meer zelfstandigheid van de groepen. Al gemeen was men van gevoelen dat tot op schorting van de bindende besluiten moet wor den overgegaan, zulks in verband met de ko mende wet tot verbindendverklaring van ondernemers-overeenkomsten. De vergadering wérd bijgewoond door den regeerings-contact-commissaris prof- Kaag en door mr Gispen als vertegenwoordiger van den Minister van Economischezaken. Prof. Kaag heeft een verklaring afgelegd, waarin het standpunt van de regeering tot Uiting kwam. De regeering blijft een organi satie gewenscht'achteh om daardootket .ad vies te kunnen hooren inzake het vgvehtueël verbindendverklaren van ondernémersover- eenkomsten. In den vorm van de organisatie \yen-scht de regeering het bedrijf vrij te laten. De voorzitter, de heer VerwoèTd, advi seerde een commissie te benoemen, welke de reorganisatieplannen in studie neemt. Tenslotte is besloten dat de bindende beslui ten inzake levering van leder en schoenen gel dig blijven, doch dat het dagelüksch bestuur, gezien de huidige situatie, in den régel op aanvraag dispensatie zal verleenen. Het huwelijk van Prins George en Prinses Marina De acht bruidsmeisjes Officieel wordt te Londen medegedeeld, dat Prinses Marina bij de huwelijksvoltrek king op 29 Nov. as. in de Westminster Abbey begeleid zal worden door acht bruidsmeis jes, nl. Prinses Juliana der Nederlanden, Prinses Irene van Griekenland, Prinses Ca- tharina van Griekenland, Groothertogin Kira van Rusland, Prinses Elisabeth van York, Prinses Eugenie von Griekenland, Lady Iris Mountbatten en Lady Mary Cambridge. Do 6toet zal van Bucking-ham Palace de Mall door Whitehall en Parliamentstreet naar de Westminster Abbey trekken. Op den terugweg zal de bruidskoets van de Mali door St James Street, Piccadilly, langs Hydepark Comer en Constitution Hill naar Buckingham Palace naar Buckingham Palace terugkeercn. PROVINCIALE BEGROOTING VAN ZUID-HOLLAND Geen belastingverhooging Toch een sluitend budget Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan de Provinciale Staten aangeboden het ont werp der provinciale begrooting voor 1935. Ged. Staten zijn er ook thans van uitge gaan, dat de gewone dienst zoo eenigszins mogelijk sluitend moet worden gemaakt, niet alleen zonder belastiagverhooging, maar ook zonder dat men beschikt over ba tige saldi of andere min of meer toevallige baten van vorige dienstjaren. De batige saldi 1931 en 1932, welke thans voor den uitersten nood zijn opgelegd, be- loopen 1.7 millioen. Bij een verlaging van het aantal opcenten op de inkomstenbelas ting van 13 tot bijv. 10 zou dit bedrag in drie jaar volledig zijn opgeteerd en zou dt provincie zonder eenige reserve zijn. Dank zij de genomen bezuinigingsmaat regelen had de provinciale begrooting voor 1935 zonder veel moeite sluitend gemaakt kunnen worden, indien het mogelijk ware geweest de opcenten op de inkomsten- en de vermogensbelasting tot ongeveer hetzelf de bedrag uit te trekken als het vorige jaar. Blijkens de gegevens van de Rijksbelasting- adminirfratie móet voor 1935 wederom reke ning worden gehouden met een aanzienlijke daling van de opbrengst der Rijksinkomsten belasting, welke ten gevolge heeft, dat de provinciale opcenten op beide belastingen te zamen f410.000 ot by,na 15 PCt. lager moeten worden geraamd, dan in de begroo ting voor 1934 is geschied. Zoo kon niet worden volstaan met de bezuinigingen ,in dit jaar verkregen, maar moest daarnaast naar nieuwe besparingsmogelijkheden worden omgezien .Een tekort van f 410.000 ontstond op deze wijze. Het aanvankelijk tekort In de voorgesteld* begrooting is dit be drag als volgt gevonden: 1. Rijksuitkeering meer f18.000. 2. Bespa ring personeelsuitgaven f 110.000. 3. Bespa ring onderhoudskosten wegen en water staatswerken f 74.000. 4. Besparing rente en aflossing provinciale geldleeningen f31.000. 5. Overboeking naar den gewonen dienst van aflossingen van krankzinnigen gestichten op uit de provinciale leeningen van 1907 en 1915 "erstrekte voorschotten f25.000. 6. BespariP', provinciale subsidies f 110.000. 7. Besparing kosten verpleging ar me krankzinnigen c.a. 140.000. Totaaal f 408.000. Een nieuwe salarisverlaging Wat betreft de personeelsuitgaven wordt èen nieuwe salarisverlaging voorgesteld, in- gaiande 1 Januari 1935 .waarvan eèn vermin dering van lasten wordt verwacht van f 50:000. Inzake rente en aflossing der provinciale geldleeningen kan mèt m lagere raming worden volstaan door de uitloting van een leening-1902 en door de uitgifte in 1934 van twee conversieleeningen. De gewijzigde eco nomische verhoudingen, tot uitdrukking komende - in .de .trQvipcialo aanbested-ingeAr maken het mogelijk','de leeninggelden; noo dig voor d' uitvoering va.i.hét provmeiaal wègenplap iri 1935v 30 tot 40 pCt. lager te ramen dan eenigejaren geleden, zonder dat het, uitvoeringsplan daaronder behoeft te lijden. Wegenverbetering Het is verblijdend, dat als gevolg van -de geleidelijk door conversie verkregen vermin dering van den rentelast de uitkeering uit het Rijkswegen fonds nog eenige jaren lan ger, dan aanvankelijk verwacht werd, vol doende zal zijr voor de betaling van rente en aflossing op de voor de uitvoering van het wegenplam benoodigde leeninggelden. Zoo lang. de uitkeering uit het Rijkswegenfonis het totaal "van rente en aflossing wegens voor de wegen opgenomen leeninggelden nog blijft overtreffen, kan zonder bezwaar voor de provinciale financiën het tegenwoordige tempo van uitvoering der wegenverbetering worden gehandhaafd, wat een de bestrijding van de werkloosheid ten goede komt. Herziening der subsidies In dé voorgestelde begrooting is verwerkt de besparing door de algemeene herziening der provinciale subsidieregelingen, waartoe besloten werd in de eerste gewone zitting van dit jaar. Ged. Staten raden Prov. Staten niet in te gaan op het adres van den een- tralen raad \oor kinderuitzending, waarin verzocht wordt op dezen maatregel terug te komen. Nieuwe i- aaregelen worden voorgesteld, welke moeten leiden tot een verdere v e r- 1 a g i n g van de verpleegprijzen voor arme i krankzinnigen. ROFFELRIJMEN Het smeekschrift der on-edelen Spontaan zongen de aanwezigen .(Onderstreping van mü, L. L.JJ Het Smeekschrift der On-Edelen, Het „volks"-petitionnement, ...volks"-petitionn< Zondag is lngeze .tlsche gezindheid is het verzet tegen de watersport, (hier werdt blijkbaar gedoeld op onze ernstige bezwaren tegen de groeiende zedeloosheid in de badplaatsen e.d L. Ldie zich begon te ont- iok nit godsdienstige •5 Waarvoor èlk middel, hoe unfair Tot heil des volks wordt aangewen Het smeekschrift van het N.V.V., j Of juister: der S.D.A.P., Ging onder een neutrale vlagT C Doorzichtig, dun en valsch, in zee. Het is ditmaal geen róód pamflet Op rose, vetbedrukt papier, Dat huis aan huis is uitgezet.,, I f Men koos een viezere manier: - J Twee dominees en een pastoor (Twee bokken schiet men in één naam!)j Spant men voor 't roode karretje Nu het tepas komt in de kraam, 't Papier ziet bleek, de toon is mat, Met angstige voorzichtigheid Voert men zelfs voor het groot gezin, Zoo lang en fel gehoond, het pleit; Men vraagt meer steun, meer kleeding Meer dekking, boter, voedsel, werk [en Van de Regeering, en met spoed, Dat is, mijdunkt, geen haar te sterk, Zóó'n smeekschrift teekent iedereen1 Welk soort „geloof" hij ook belijdt, ,i Tenzij hij ziet het grof bedrog, Tenzij hij zuiver onderscheidt, Tenzij hij las de roode pers, Waaruit ik hier, tot goed begrip Iets uit de persverslagen van De inzet van de actie knip! Ik lees: „Wij gaan op zènding uit!'* „Dat hebben wij nog nooit gedaan" En plechtig heft de „zendingsbond" DeInternationale aan Wie vóór het socialisme is, Dat geld en tijd en kracht verslijt f Om 't volk dat in ellende zucht Te hitsen tot opstandigheid, Die teekene tien-, twintigmaal Dit rood petitionnement, Waarmee de roode zendeling Zich tégen de Regeering wendt. Ma.ar ivie dit rood, dit listig spel M'èi d' arnioe van ons volk doorziet1 Wie uit zijn eigen oogen kijkt, En hersens heeft, i DIE TEEKENT NIETl (Nadruk vérboden.) LEO LENS, Bij aanvaarding van dit. voorstel wordt het mogeijk, een post uit te trekken op 25,000 beneden de raming voor 1934. Ten gevolge yai het geleidelijk bezet geraken van de beschikbaar gestelde plaatsen kun nen de uitgaven wegens rouwgeld 10.000 lager worden geraamd dan te vorigen jare. Ten slotte kan het aandeel der provincie in de door particulieren verschuldigde bij dragen in de verplegingskosten 5000 hoo- ger worden geraamd. De invoering van een scherpe controle op deze bijdragen ligt in het voornemen Moeilijk verkregen evenwicht Op de voorgestelde begrooting is. voor nieuwe uitgaven geen plaats. De begroo ting is sluitend gemaakt, maatf daarmee is ook a lies gezegd. Ged. Staten ontveinzen zkh niet, dat de vooruit zichten voor de verdere onwikkeling der provinciale financiën weinig gunstig zijn. Ondanks ingrijpende bezuinigingen wordt het van jaar tot jaar moeilijker, het even wicht tussehen inkomsten en uitgaven zon der belastingverhooging te bewaren. Op de begrooting is het totaal der ge raamde inkomsten en uitgaven op „Gewoon" J o^1'72 en op «Buitengewoon*1 J Ö.411.000, .4 i treden. Die hulde kwam nie't minder van de zij de der werknemers (wij spatieeren) dan van de patroons. Als we ons afvragen, waarom do social recht spraak in de typografie is geslaagd, dan moet het antwoord luiden: niet door for- meele wetsartikelen, maar door de menta liteit. het vertrouwen in eikaars goede wil en bekwaamheid. Die mentaliteit staat of valt met den Voorzitter. Juist daarom kan Diemers beteekenis als President van ons arbeidsparlement, moeilijk worden over schat". Dit getuigenis, zoo royaal gegeven; deze lof, waarvan vele andere bladzijden in ver band met andere werkzaamheden, gewagen, eert niet alleen den persoon, wien het 'be treft, maar evenzeer de Organisatie, waarin en in wier naam dit gezegd mag worden. En alweer, men zal het ons niet eoivel nemen, dat wij met groote voldoening mo gen constateeren, hoe personen van Chris telijk sociale levensopvatting leiding moch ten geven in deze organisaties: eerst prof. mr J. A. Veraart, als secretaris van het hoofdbestuur, daarna de heeren mr dr A. A van Rhijn en mr P. Borst (de laat ste nog in func tie), die ons nog nader staan. En dan zwijgen we nog maar van anderen uit de kringen van onze naaste geestver wanten, zooals de heeren Korthuis, reeds sedert 1920 voorzitter van de Ned. Bond van Boekdrukkerijen en van de Fede ratie; R. K. van den Berg, A. van H Haeringen, wijlen J. W. Reese en J. H. van Lonkhuyzen. Want S. S. Korthuis het wordt tijd, dat we iets zakelijks gaan zeggen. We moeten trouwens ook voor komen de gedachte, alsof alleen uit onze kring de mannen kwamen, die stuwkracht gaven in de goede richting. Zelfverheuging zie men niet aan voor zelfverheffing. De Federatie zou geen nuttig werk hebben kun nen doen als zij, die haar vormen, niet door eenzelfde geest bezield waren. Maar, Wat is de Federalle? Deze Fe'deratie van Werkgeversorgani saties in het Boekdrukkersbedrijf wordt gevormd door de neutrale Ned. Bond van Boekdrukkerijen, voorzitter, de heer S. S. Korthuis, de R.K. Ver. van Ned. Drukkerspatroons (voorzitter mr Th. A. J. ten Hagen) en de Chr. Drukkers patroons, (voorzit ter de heer H. Diemer). Wie 't gedenk boek leest, komt onwillekeurig tot de erkentenis, dat de bijvoeging „neu traal" bij de Ned. Bond, niet gelijk zoo vaak, een vaal overtrek is om de harde grondverf te bedekken en hij verstaat het, dat er Christelijke Mr Th P .A. J. ten Hagen patroons in deze bed rij ven wa ren, die de strikte noodzakelijkheid van organi satie onder eigen banier, gezien de gunstige verhoudingen, niet diep gevoelden. Natuurlijk vonden de voormannen van de Ned. Bond het wel onaangenaam, dat Roomsch-Katholieke en Christelijke pa troons zich afscheidden; maar zij eerbiedig den deze beginseldrang en maakten het daardoor van meetaf mogelijk om in de af- zonderlijke organisaties „gescheiden te mar- cheeren", maar in de Federatie „vereenigd te slagen" En wij kregen bij de )|zing van neb gedenkboek zoo do indruk, dat de Fede ratie meer centrale figuur in de Boekdruk- kerspatroonswereld is, en de samenstellen de organen slechts candelabers, welke het eigen vertrek verlichten, waar men rust en kracht zoekt om straks in 't openbaar en dan met anderen, te kunnen optreden. De hand is zóó innig, dat de Federatiè jubileert, omdat de Ned. Bond, welke 13 Nov. 1909 opgericht werd, dit jaar jubileert eii het gedenkboek opent met de foto's van' de vier voorzitters van de Ned. Bond, dié zoolang de Federatie bestaat ook voob. zitter van het Algemeen Hoofdbestuur wa ren. Het zijn de heeren A. J. P. N. Stok overleden 28 December 1927) van 8 Dec. 1009 tot 27 Mei 1914; G. J. Thieme, tot 2 Mei S. S. Korthuis tot .-Vbeden, r"**' - ;*jBr Een groot deel Van den arbeid wordt natuurlijk verricht door deu algemeenen secre taris, thans Mr. P. Borst, en doog den directeur van het bureau, den heer H. Knuttel; doch wie de his torie leest, ver staat ook, dat dei bestuursfunctie geen „baantje," is, gezien de vele commissies en do bemoeiingen op \elerlei terrein en de taak van den voorzit ter is waarlijk niet licht. Maar het teekent de waardeering en de goede verhouding als men leest, dat de heer Korthuis met nage noeg algemeene stemmen herkozen wordt' in zijn dubbele presidentsfunctie. Mr P. Borst

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9