MAANDAG 22 OCTOBER 19341 TWEEDE BLAD PAG. 5 'Aan den Moerdijk zijn verscheidene aannemers met hun mannen druk in actie om de nieuwe oeverver binding tot stand te brengen. 1 heden aan het Zuidelijk landhoojd* BINNENLAND. AMSTERDAM MOET. BUKKEN Binnen drie maanden Naar men weet heeft de Raad van Amsterdam de laatste loonvoordracht van B. en W. verworpen, en in ver band hiermede brengen B. en W. thans den Raad ter kennis, dat bij Kon. be slissing van 18 dezer de Raad van Amsterdam wordt aangemaand op zijn besluit terug te komen en alsnog bin nen een termijn van drie maanden de loonvoordracht aan te nemen. In het betreffende Kon. besluit wordt overwogen dat deze loonvoor dracht, ofschoon nog niet in alle op zichten volkomen beantwoordende aan de eischen, welke mede in verband met de huidige tijdsomstandigheden aan loon- en salarisregelingen van het Overheidspersoneel in het alge meen zijn te stellen, desniettemin kan worden aangemerkt als te strekken tot meerdere aanpassing aan het peil van salarissen en loonen, hetwelk de Regeering redelijk en noodzakelijk acht Door de verwerping van deze loon voordracht is, naar de meening der Regeering, een toestand ontstaan, welke onbevredigend is te achten, zoodat een nadere voorziening noo- dig is. De Nederlandsche Visscherij Centrale maakt bekend, dat het Reglement Crediet- Iverleening Haringdrijfnetvisscherij 1934-1935 ingevolge beschikking van den minister van Economische Zaken, met ingang van 20 October zoodanig gewijzigd is, dat hom- en kuitzieke haring niet meer in eigendom aan haar kan worden overgedragen. Tengevolge hiervan wordt derhalve kuit en homzieke haring niet meer door genoem de centrale voor opslag aangenomen en wordt op deze haring geen crediet meer Verleend, CONTINGENTEERING VAN KREEFT. 1 Naar wij vernemen zal binnen niet te langen tijd, in ieder geval vóór het kreef tenseizoen in Zeeland begint, een contin- genteering worden ingevoerd voor buiten- landsche kreeft. Hier zullen buiten vallen de kreeften, die voor doorvoer en uitvoer i naar Frankrijk en België zijn bestemd. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND Loco-griffier benoemd Als opvolger van Jhr. Mr. T. M. van Asch van Wijck is benoemd tot loco griffier van de Staten van Noord-Holland, Mr. Dr. F. H. A. Hooft van Iddekinge, administrateur bij de griffie te Haarlem. Steun aan de Scheepvaart Eén adres van „Mercunus". Door de Nationale Bond van Handels-en Kantoorbedienden „Mercurius" is een adres aan den Minister van Economische Zaken verzonden, waarin gezegd wordt, dat de Bond de regeeringssteun aan het scheep vaartbedrijf ten zeerste op prijs stelt, doch dat onnoodige concurrentie deze subsidies verslinden zal; dat er wel iets gedaan wordt om de opvarenden een billijke gage te ver zekeren, maar dat het kantoorpersoneel in de meest ongunstige positie verkeert De Bond dringt er daarom bij den Mi nister op aan alleen dan in steunverleening te bewilligen, indien: lo. de reederijen hun onderlinge strijd opgeven, hetgeen onder de leiding van de „Benas" gemakkelijk zal kunnen geschie den. De Bond kan niet aannemen, dat de Minister zou toestaan, dat de reederijen doorgaan elkaar te beconcurreeren met be hulp van de gelden, die de Regeering be schikbaar stelt; 2o. de reederijen de arbeidsvoorwaarden voor het kantoorpersoneel regelen met de betrokken vakbonden, welke in hun eischen zeer zeker rekening zullen houden met de economische toestand. In dit verband wordt verwezen naar de eischen, welke de Regee ring heeft gesteld bij het verleenen van steun aan den Stoomvaart Maatschappij .Zeeland" te Vlissingen eenige jaren gele den, waarbij ook de kantoorbedienden wer den betrokken, hetgeen tot een bevredigend resultaat voor alle partijen heeft geleid. Gemengd Nieuws. Auto- en Motor-ongelukken By A alfct geraakte een auto van den dyk by het passeeren van een kar. De oorzaak is ien leerling chauffeerde en deze te ver is uitgeweken, waardoor hy onder aan den dijk tegen een boom terecht kwam. De chauffeur (die dus toevallig niet stuurde) is met een hersenschudding naar het ziekenhuis ver voerd; de adspirant-chauffeur schijnt een paar ribben gebroken te hebben. De auto leed veel schade. Bij Eussum reed een vrachtauto, gevolgd door een personenauto. De eerste verminderde ter hoogte va-, de Hinloopenlaan zyn vaart en gaf teeken dat hy deze wilde inslaan; de laat ste die hem vlak op de hielen zat gooide het 6tuur naar links om. Er kwam juist van de tegengestelde richting een motorrijder; een botsing was niet te vermyden. De auto reed de motorfiets tegen den grond; de 57-jarige T. de Haan uit Apeldoorn, die op de motorfiets zat, viel door den schok eenige meters verder. Hij kreeg inwendige kneuzingen; zyn linker dijbeen is gebroken. Hy is naar de Majella- stichting vervoerd. De automobilist J. Kra mer uit Den Helder en zijn vrouw en beide kinderen hebben geen letsel gekregen. De motorfiets was ;n elkaar gedeukt. De vracht rijder, die de zijlaan was ingereden, had niets gemerkt. By De Klomp in de gemeente Ede reed uit de richting Utrecht een auto van de fam. Reinders uit Amsterdam. Voor dezen uit reed een vrachtauto, die waarschijnlijk zonder een teeken te geven, links afsloeg. De bestuurder van den personenauto gooide het stuur om, waardoor de auto kantelde en over den kop By Schaik (N.Br.) reed een luxe auto, waarin naast een zekeren Kropman uit Nijme gen ook de wielrenner Kropman Jr. en de 27- jarige v. Schyndel gezeten waren, allen uit Nijmegen. De inzittenden waren op weg naar Oss, waar zy een wielerwedstrijd wilden by- n. Plotseling kwam uit een zijweg een motorrijder met groote vaart aanrijden. Om een aanrijding te voorkomen remde Kropman Sr. uit alle macht. Een botsing vond niet plaats, doch de auto reed met groote kracht tegen een lange den weg staanden boom. Alle inzittenden bekwamen min of meer ernstig letsel. Het ergst was er aan toe v. Schijndel. en hoofdwonde en een kaakfractuur had bekomen. Het slachtoffer is onmiddellijk naar ziekenhuis te Nijmegen overgebracht. De anderen hadden betrekkelijk geringe verwon dingen. De auto is totaal vernield en werd door een kraanwagen weggesleept. LOGEEREN EN NIET BETALEN Door de politie is te Amsterdam een jonge man aangehouden, die in het A.M.V.J.-hotel de Stadhouderskade had geslapen en ge geten, maar de rekening niet had betaald. Thans had hy een kamer gehuurd in een hotel op het Damrak. Vermoedelijk had hij daar dezelfde tactiek wenschen toe te passen. De politie onderzoekt thans of hij ook in andere hotete zyn practyken reeds in toepassing heeft gebracht. Toen de Larensche kunstschilder H. v. d. V., die in beschonken toestand met eenige vrienden in het cabaret „Het Kiekgat" was, het publiek daar las tig viel, ontstond er een hevige ruzie, waarbij Mr. Th. J. Hermans, advocaat-procureur te Laren, ern stig gewond werd. De kunstschilder sprong namelijk plotseling op :m toe en gaf hem zulk een slag met de vuist, dat n der brilleglazen van den advocaat hem in het linkeroog drong. Mr. Hermans, die naar de R K. Ziekenverpleging te Hilversum werd overgebracht, zal zijn linkeroog moeten missen. De kunstschilder, die reeds meermalen met de politie in aanraking is geweest, is in verzekerde be waring gesteld. EEN GEHEIMZINNIG GEVAL De Tel. meent te weten, dat een zekeren F. F. de Boei, die in 1921 te Kandy op Ceylon moet. zijn geweest en wiens tegen woordige woonplaats onbekend is, een be drag van 4985 roepyen. circa f 2600, wacht. Het departement van Buitenlandsche Za ken in Den Haag zoekt den gelukkige, om hem deze surprise via het vice-consulaat der Nederlanden te Colombo op Ceylon te doen geworden. De autoriteiten van Ceylon heb ben, onzen vice-consul te Colombo kennis ge geven, dat de h'er w F. de Boer dit bedrag kan komen incasseeren, of, indien hem dit te ver uit de buurt is. kan laten overmaken, nadat hij natu lijk eerst degelijk en over tuigend heeft aangetoond, de bewuste heer De Boer uit Kandy te zijn. Want er zijn ontelbare hoeren De Boer jn Nederland en waarschijnlijk ook velen die F. F. tot voor letters hebben, maar de goede F. F. moet in 1921 in Kandy geweest zijn. Te hopen is al leen maar, dat er niet meerdere F. F.'s dat jaar aldaar geweest zijn. Onze consul-generaal in Calcutta, de heer Visser, heeft aan het ministerie van Buiten landsche Zeiken mededeeling van het geval gedaan. ROODE POLITIEK IN LUCIFERDOOSJES Duifsche matrozen waarschuwen de politie Leden van de Internationale Roode Hulp hebben Zondagavond te Amsterdam op dien Nieuwendijk en omgeving propaganda traohten te maken tegen de Duitsche ragee- ring, onder de matrozen van den Duitsohen oorlogsbodem „Schleewig Holstein", die in de Amsterdornsohe haven verblijf houdt Zij hadden daartoe in luciferdoosjes een pam flet gevouwen, waarin de matrozen werden opgewekt stelling te nemen tegen hot regiem van Hitier. De doosjes met den on- gewonen inhoud werden den vreemdelingen kwistig aangeboden. Eenige matrozen, die zich door he<t pamflet beieedigd gevoelden, hebben de politie van deze manifestatie op de hoogte gebracht Het gevolg was, dat van het bureau Warmoesstraat een gr\ ot aantal agenten in burgr wrden uitgezonden. De zen hebben getracht de dodere van de ver boden manifestatie "in handen te krijgen. Vele doosjes werden in beslag genomen. Ofschoon door de politie in den loop van den avond verecheidene personen aange houden cn gefouilleerd zijn, heeft zij van degenen die zich onledig hebben gehouden met het verspreiden van luciferdoosjes met pamfletten onder de matrozen van de „Sohleswig Iloistein" niemand in handen gekregen. JEUGDIG BRANDSTICHTER EN INBREKER GEARRESTEERD Te Maashees is men overgegaan tot de arresta tie van den achttien jarigen Chr. M. uit Overlooo, die bekend heeft zich aan brandstichting en inbraak in Noord-Limburg te hebben schuldig gemaakt. Hij heeft o.m. bekend, de boerderij Rieterhoeve te Maashees, die op 30 Aug. j.l. tot den grond toe is afgebrand, in brand te hebben gestoken. Verder heeft het voorloopig onderzoek nog uitgewezen, dat de arrestant op IS October j.l. een inbraak in een keet te Overloon heeft gepleegd. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Bij Rosmalen heeft op den Rijksweg Den Bosch- Grave een aanrijding met doodelijken afloop plaats gehad. Het 14-jarig dochtertje van de familie de Haas uit Grave die met haar rijwiel op weg naar huis was, wilde eenige andere wielrijders passeeren. De bestuurder van een achter haar rijdende per sonenauto bemerkte zulks niet en een aanrijding was onvermijdelijk. Het meisje werd gegrepen en was op slag dood. De politic, die spoedig ter plaatse was, maakte van een cn ander proc s-verbaal op en nam de INBRAKEN In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Am sterdam ingebroken bij de firma Otto Roelofs en Zoonen in thee en koffie. Spuistraat 88a. Alle kan toorlokalen zijn bezocht en uit de kasten is alles overhoop gehaald. Het was vanmorgen in alle lo kalen een groote chaos. Ook hebben de nachte lijke bezoekers hun krachten beproefd op de brand kast. Deze heeft echter weerstand geboden en het is niet gelukt haar open te maken. De buit is daar door zeer gering geweest. Tot nu wordt alleen een horloge vermist. De politie zoekt naar de den Noordwijkerweg. Door het uitsnijden van een ruit aan de achterzijde van het huis heeft men zich toegang tot de woning verschaft. Een bedrag aan geld eigenden de indringers zich toe. Waarschijnlijk heeft dezelfde inbreker ook geopereerd in een villa aan den Zeeweg. Ook hier drong men door uitsnij ding van een ruit binnen. Een hoeveelheid tafelzil ver bleek van zijn gadiog. LIEFDADIGHEID GESTRAFT Een landbouwer in een dorp in den Zuid oosthoek van Friesland was aan het aardappel- rooien, toen een jongen hem om een maaltje vroeg. Deze deelde hem mede, dat zijn ouders het arm hadden en het gezin in ruim drie we ken geen aardappel had gegeten. De boer gaf hem daarom een flink maal mee. Toen de ver heugde jongen met zijn vrachtje op den weg kwam, hieid een heer hem staande en vroeg wat hij daar in den zak had. De jongen, zich van geen kwaad bewust, biechtte eerlijk op, waarop de heer de aardappelen in beslas nam in zijn kwaliteit van controleur der Aardappel centrale. De controleur zocht daarna den boer op en deelde deze mede, dat hij hem bekeuren moest wegens overtreding der bepalingen op het vervoer van aardappelen. Branden Bij S c h m m e r t (L.) brak 's nachts te omstreeks half drie brand uit op het terrein van de N.V. Geruischlooze Weg Asphalt- wegen, uit Heemstede, die daar haar meng- molens en oetumeketels heeft opgesteld. De oorzaak is te wijten aan het overkoken van een ketel met teervuur. In een minimum van tijd stond de geheele werkplaats in vuur en vlam. Blussehing bleek onmogelijk. Alle drijfriemen, ketels en houtwerk werden vernield. De ketelinhoud, groot 3000 Liter, ging verloren. Mormnteel is het niet moge lijk de werkzaamheden voort te zetten, in dien men geen reserve-materiaal genoeg ter beschikking heeft zal dit van elders moeten worden aangevoerd. De schade wordt op ruim 2000 gulden geschat. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Te Spankeren is, volgens de Tel., Mr. Roobol, uit Arnhem, met zijn auto geslipt, waardoor de wagen eerst tegen een boom botste, daarna tusschen twee boomen door slipte en ten slotte op den kop in een droge sloot tot stilstand kwam. Een automobilist bracht den advocaat naar Brummen, waar ge constateerd werd, dat hij vier ribben gebroken had, den rechterarm had gekneusd en eenige bloedende hoofdwonden had bekomen. De man is later in het Ziekenhuis opgenomen Te Eindhoven is brand uitgebroken in de sigarenfabriek van de gebroeders v. d. Bichelaar die achter de sigarenwinkel van de zelfde firma aan het Stratumseind gelegen is. Het vuur is op twee plaatsen tegelijk ont staan. De geheele voorraad sigaren en tabak- werd een prooi der vlammen. De brandweer die spoedig aanwezig was, mocht er in slagen de andere afdeelingen van de fabriek voor brand te vrijwaren, evenals de achter gelegen Roomsch katholieke Parochie en de St. Catha- rinakerk. De oorzaak van de brand is onbekend. Verze kering dekt ae schade. Te Made (N.Br.) is de woning van den heer P. de Been tot den grond toe afgebrana. De inboedel gig nagenoeg geheel verloren. Aesurantie dekt gedeeltelijk de schade. LOOP ER NIET IN! De hoofdcommissaris van politie te Am* sterdam vestigt de aandacht op het na vol gende Het komt in den laatsten tijd vee'vuldig voor, dat eigenaren va:i jonge, onbeduiden de ondernemingen, zonder eenige innerlijke waarde, anderen trachten te bewegen, geld in bun bedrijf te storten. Zij plaatsen dan adveitenties, waarin deel gent.oten met eenig kapitaal worden ge vraagd of betrekkingen tegen storting van waarborgsommen worden aangeboden. De er\aring heeft geleerd, dat dikwijls werk- loozen, in het bezit van, mogelijk in hetero tijden overgespaard geld, reflecteerden en tengevolge van hun verlangen om een werkkring te hebben zich gemakkelijk laten overhalen om hun spaarduiten to storten in een onderneming, waaromtrent geen afdoend geruststellende inlichtingen kunnpn worden gegeven, doch naar welke zij tevoren niet grondig hebben geïnfor meerd. Het gestorte geld is dan in vele ge vallen verloren. Het verdient daarom aanbeveling, dat zij, wien aangeboden wordt, financieel deelge noot te worden in een zaak, welke hun to taal onbekend is of wien een betrekking, onder verplichting tot storting van een waarborgsom, wordt aangeboden, alvorens een besluit te nemen, inlichtingen inwin nen aan het hoofdbureau van politie te Am sterdam, O.Z. Achterburgwal 185 (kamer no SO) of bij de politie hunner woonplaats. De brigadecommandant van de Rijksveld- wacht te Geldrop waarschuwt namens den Officier van Justitie te Don Bosch, tegen dö praktijken van zekeren M a c h i e 1 G a a r- keuken, geboren te Haarlem 6 Juni 1907, wonende te St Jose te Noode (B.). Deze geeft zich voor als reiziger der firma Gaar keuken, Nieuwe Prinsengracht 98 te Am sterdam, en zegt electrischc gloeilampen to verkoopen voor de Soleilfabriek, zijnde eert nieuwe uitvinding en Nederlandsch fabri kaat. Hij bezoekt daartoe hoofdzakelijk kloosters en dergelijke instellingen cn tracht op slioksche wijze procforders te plaatsen. Bij onderzoek is gebleken, dat deze firma aldaar niet bekend is en evenmin de Soleil fabriek. Alvorens met dien persoon im relatie to treden is het gewenscht zich te wenden tot voornoemden Officier van Justitie, of tot voornoemden brigadecommandant der Rijks- veldwacht KRAB GEEN PUISTJES OPEN! Mej van Niftrik—Zwiers. die bij haar dochter inwoonde te Oss. krabde Dinsdag een puistje open aan haar gelaat. Er ontstond bloedvergiftiging en Vrijdag is de vrouw in het St. Annariekenhuis te Oss overleden Rechtzaken. FAMILIETWIST ider J. N. V.. uit Oud-Ade heeft genamen Inhoud r de schr(JfsT ;r brief te «un. weshalve h(J na ir de vonlng van zün schoonouders t..og en daar zijn ichoonvadei te lfif wilde. Een huisgenoote. die De Haagsche politierechter wilde eerst eens ■n rap;>ort omtrent V. Inwinnen om zich eei* irdeel omtrent verdachte te kunnen vormen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5