MAANDAG 22 OCTOBER 19341 EERSTE BLAD PAG. 2 Parmentier aan het woord Dan liooren we in eens Par mentier. In korte, afgebroken zin nen. Het is best gegaan. We gaan nu weer zoo snel mogelijk verder, eerst naar Rembang, dan naar Koepang een onverstaanbare vraag van den om roeper, waarschijnlijk, wanneer hij in Australië denkt te zijn. Ik weet niet, dat hangt van de omstandigheden af. Het belangrijkste is, zoo hooren we dan Parmentier,dat we binnenkort Am sterdamBatavia kunnen doen in 48 uur. Van Mildenhall af was het 45 uur. Hebt U geen slaap? Niet zoo erg. We hebben aan boord telkens even heel goed geslapen en heerlijk gegeten. We hebben heel hoog gevlogen. Hebt U Geyssendorffer nog ont moet te Bagdad? Neen, die heb ik niet gezien. En nu heb ik werkelijk geen t ij d meer. Het spijt me, dat ik hier niet langer kan blijven. Groeten aan alle Hollandsche familie en vrienden. We gaan zoo gauw mogelijk door. Dan weer eenig rumoer voor de micro foon, waaruit we plotseling de stem van TheaRasche, de Duitsche vliegenier ster, die als passagiere meegaat, opdiepen. Ze vertelt iets over de kunde van de Hol landsche piloten ©n de betrouwbare indruk van de tocht Heel duidelijk hooren we dan: Ich freue mich, dasz ich dabei sein mag. Dan breekt even de heer Van Loon, W,n. directeur van de Nirom door en zegt: rumoer nog een paar aardige bijzonder heden. Eén der passagiers deelde mede, dat deze ook van plan zijD met de „Uiver" weer te rug te komen, want, zeide hij „samen uit, samen thuis". Een dame, die blijkbaar vlak bij den roeper stond hoorden we plotseling zeggen: „Och mijnheer, wil' V even de groeten doen aan mijn familie in Haarlem?" De omroeper dééd het ookl Scott passeert Timor BATAVIA, 22 Oct (Aneta). Scott passeer de Timor om 15 uur Javatijd (7 uur A. T.] Van harte wenschen we jullie hier welkom. Drie hoera's op de schitte rende prestateis, die je geleverd hebt Dan Is het weer, of we Parmentier nog hooren. Hij zegt dank voor de buitengewone belangstelling. We hopen spoedig in Mel bourne te zijn, hooren we en over een paar dagen weer terug te komen Iemand roept: Dank voor het spoedij Overbrengen van de post. Dan komt blijkbaar een van de pass? giers, een Nederlander met buitenlandsch accent voor de microfoon. We hebben, zegt hij, een schitteren de reis gehad. Hartelijk dank aan de bemanning voor de wijze, waarop ze ons heeft verzorgd. De Hollandsche gastvrijheid Jen de Hollandsche be trouwbaarheid is weer uitgekomen. I We zijn overal schitterend ontvan gen, maar in Batavia is het buiten gewoon. Morgenavond hopen we te Melbourne aan te komen. I. k Op een vraags |T Het toestel ligt Eeeï rustig 'de lucht en het buitengewone is wel, dat we op. de reis gewoon gesprekken kon den voerën. Een schitterende reis. Magnifiek Dan wordt er iets geroepen van weerbe richten. De omroeper zegt, dat getracht zal worden ook Moll nog even te pakken te krijgen, om enkele woorden voor de radio te spreken. De omroeper vertelt, dat v. d. Hoop, die de eerste vlucht naar Indië heeft gemaakt heel kalm over het vliegveld loopt. Er wordt nu benzine ingeladen aan 'den eenen kant terwijl aan de andere kant de post wordt uitgeladen. Er wordt hard gewerkt. De mecanicien is in volle actie: alles wordt nagekeken: de propellers, de motoren. Nog steeds wordt op Moll gewacht; we weten nog niet waar hij zit, vertelt de omroeper. Door de microfoon is duidelijk hoorbaar. Bat het publiek te Tjililitan onophoudelijk blijft juichen. Moll is zoek en blijft zoek. Het ls na tien voor half zeven (Indi sche tijd) geworden. Het benzineladen is afgeloopen. De machine wordt weer gereed gemaakt voor de start. Hall zeven. De motoren draaien en hun geronk wordt sterker. Daar weer klinkt het Wilhelmus ontroerend op I dit groote nationale oogenblik. De bemanning stapt weer in. De Uiver staat weer voor ons, vertelt de omroe per. De heer Moll zag geen kans meer .voor de microfoon te komen. 'ihf. Hij gaat weer vertrekken LAATSTE HIJ MOET HET TRAJECT DOEN. Damt de motoren draaien, de Douglas gaai Vertrekken. Hij rijdt naar het midden Van het nu donkere veldstelt zich even in den hoek op om tegen den wind in te kunnen starten, even staat hij stil, nu gaan de motoren met verdub belde kracht draaien, de machine is los, daar gaat de Uiver naar Rembang Hen grootsch moment Het is een kotrrt, maar grootech moment geweest, vertelt de omroeper te BaJbavia. Dart we het niet alleen op Tjililitan, maar Dok in duizenden Hollandsohe huiskamers, waarin de uitzendiing schitterend door kwam. Nog even vertelt de omroeper, dat de zoeklichten uitgaan en het publiek zoo snel mogelijk huistoe keert. Dan wordt de uitzending gestaakt. Van Batavia De Uiver is te 11.18 Am- dameche tijd yan Batavia y ertrokken. „Uit en thuis" „Even de groeten" Tijdens de uitzending hoorden we in het D.w.z. morgenochtend Amsterdamsche lijd. (Rcd-I j Parmentier optimistisch Hedenmorgen werd ons geseind: Waarschijnlijk zal Scott met zijn Comet- oestel, die te Singapore reeds een prong van ruim 8 uur had, niet over Ba tavia vliegen, doch rechtstreeks ove Indischen Oceaan naar Koepang, waardoor hij den voorsprong nog zal vergrooten. De Douglas, gebouwd als verkeersvlieg tuig, kan dezen afstand niet in één vlucht afleggen. Aan de telegrammen omtrent de vlucht van de „Uiver" ontieenen wij nog, dat Par mentier bij aankomst te Rangoon verklaar de, dat hij en zijn metgezellen een schitte rende vlucht hadden gemaakt boven het door de maan verlichte gebied. Parmentier was zeer optimistisch gestemd omtrent het verdere verloop van den tocht. Scott had bij aankomst te Singapore ver klaard, dat gedurende het laatste deel de vlucht het zicht zeer slecht was gewvest. Met voldoening zeide hij, dat hij de eer ste is geweest die rechtstreeks de stormach tige Golf van Bengalen is overgevlogen. Het' weer te Singapore is minder gunstig. Er wordt stormachtig weer gemeld, zoodat de „Uiver" hiervan de moeilijkheden ondervindt, -hetgeen .echter, dank zij de er varing van onze Indië-vliegers, geen ba- zwaar voor Parmentier was om binnen het uur van Singapore te vertrekken. Omrent de positie der andere vliegtuigen wordt nog gemeld, dat de Mollisons Maan dagochtend 6 uur Amsterdamsche tijd te Allahabad zijn aangekomen. Uit Amsterdam wordt ons nog gemeld: Zeer snel gaat de vlucht van de deelne mers aan de Londen—Melbourne-race, voor zoover deze tot de leidersgroep behooren, in de richting van het doel: Melbourne. De meeste belangstelling bestaat uit den aard der zaak voor de prestaties van het Douglastoestel de „Uiver", bestuurd door Parmentier en MolL SCOTT EN BLACK IN AUSTRALIË DARWIN, 22 October. Scott en Black zijn heden te 11.28 uur (Amst Tijd) te Darwin geland. BUITENLAND. De begrafenis van Raymond Poincaré Overbrenging van Panthéon naar Notre Dame Onder zeer groote belangstelling heeft Zaterdag te Parijs de nationale plechtigheid plaats gehad van de bijzetting van het stof felijk overschot van Raymond Poincaré, oud president der Fransche republiek. Van de rouwstoet welke zich van het Pan théon naar de Notre Dame begaf, hebben wij in een deel der vorige editie nog kunnen be richten. President Doumergue heeft tegenover het Panthéon, waar de kist in de cenotaaf was geplaatst, een rede gehouden, die 20 minuten duurde. Daarna zette de indrukwekkende stoet zich beweging. Overal waar zij langs trok, ..aren de lantaarns ontstoken, maar het licht werd gevangen gehouden door het crêpe. De menigte is vol eerbied. De stoet komt door de breede Rue Soufflot met het Panthéon als achtergrond en buigt bij het Luxembourg den Boulevard Saint Michel op om zoo voort te schrijden in de richting van het He de la Cité. (Met opzet wordt de weg genomen over de Pont Sint Michel, want als een hulde aan den grooten advocaat, deken van de balie, wordt u-" het Paleis van Justitie stilgehouden en minuut stilte en door het aandragen v; krans brengt het geheele Paleis vi Justitie, alle trappen van de rechterlijke macht en de geheele Parijsche advocatenwereld laatste hulde aan den man, die zich n van onkreukbaarheid had verwoi die algemeen respect afdwong. De Notre Dame geeft weer het beeld die groote rouwplechtigheden, die in de laat ste jaren wel een wat te dicht gevlochten krans vormen. Foch, Maginot, Joffre, Doumer, Calmette De absoute werd gegeven door Kardinaal Binet, aartsbisschop van Besangon. De kerkelijke uitvaart heeft ongeveer drie kwartier geduurd. Het werd half twee, eer na het vertrek der officieele personen, de lijkkist in een rouwauto werd geplaatst voor de overbrenging naar het familiegraf te Nubecourt in Lotharingen. Behalve door den vertegenwoordiger president Lebrun, admiraal Le Bigot, werd de plechtigheid bijgewoond door de ministers Herriot en Tardieu. Na de kerkelijke plechtigheid werd het stof felijk overschot bijgezet op de begraafplaats. De moordaanslag te Marseille De Seürèté te Parijs puubliceert een lijst van de acht verdachten, d'i© volgens de resultaten van haar onderzoek bij den moord aanslag betrokken moeten zijn. Het zijn Kalemen of Wladimir Tsjerno- zeneki, alias Wladdo, Georgief, alias Suck, de werkelijke moordenaar, die tart na den aanslag is overleden. Verder Mio Kralji, alias Silny, Malny en Irigar-Sumgar, gearresteerd te Melun en thans te Marseille. jtitsj, alias Sever of Beneej, die met Popisjil, alias Bombay of Novak, eveneens te Marseille in arrest is. Dr Ante Pavlewitsj, tegelijk met Eugen Kwaternik alias Kramer, te Turijn gaarres- Verder is er de verdachte Percetz, de ver moedelijke leider van het Kroaitisohe emi- grantenkamp Janka Poeszta in Hongarije, en Mio Bzik, diie ervan vcrdaoht wordit de- valsche pas-forten te hebben geleverd. Er blijven nog twee personen over, wier dentiteit nog niet vaststaat, nl. een vrouw, die als naam had opgegeven Maria Woed- nacek, en een man, die zich in haar gezel schap bevond. Engelsch bombardements vliegtuig vermist Uit Singapore: Een Britsch bombarde mentsvliegtuig, dat Zondagochtend naar i Straits Settlements was vertrokken, wor vermist. Men gelooft, dat het op ongeveer 500 K.M. van Singapore in de jungle een noodlan ding heeft gemaakt Een vliegboot en een aantal bombarde mentsvliegtuigen. die naar het toestel heb ben gezocht, hebben bij het intreden van de duisternis hun bemoeiingen opgegeven. Hedenochtend zouden de nasporingen worden hervat. Het bekend worden van dit bericht in Europa heeft aanleiding gegeven tot eenige bezorgdheid omtrent het lot van de beman ningen der vliegtuigen, welke aan den kop gaan in den strijd om de Mac Robinson Trophy. Aan boord van het vliegtuig den zich ongeveer zes personen hebben be vonden. Aangezien in Europa bekend was, dat de „groene komeet" zich in de nabij heid van Singapore bevond, werd het ge rucht verspreid, dat. dit door Scott en Black bestuurde toestel in moeilijkheden was ge raakt, terwijl zelfs boosaardige geruchten in omloop kwamen, dat de „Uiver" Parmentier en Moll verongelukt zou Uit het feit, dat dit in den avond vëi spreide bericht na middernacht op ondub belzinnige wijze werd gedementeerd door de melding van de behouden aankomst van de ..groene komeet" te Singapore en van de „Uiver" te Rangoon, blijkt ten duidelijkste, dat deze geruchten „uit de lucht" waren gegrepen. EEN SPOKENDE WALVISCH De haven ven Sydney wondt gedurende eenigen tijd onveilig gemaakt door het lijk van een walvisoh, welke het verkeer ii haven belemmert Heit beest werd gedood bij een aanvaring- niet een stoomeohi-p, welke een geregel den dienst in de omgeving onderhoudt. Daarna direef het de haven binnen, zeer tot last van de in- en uitvarende schepen. Men sleepte het kadaver de haven uit, doah binnen kor ten tijd was het terug. Een 6leepbcot heeft heit nu twintig mijl van de ku6t weggesleept, maar volgens de laatste berichten moet hert, zioh weer op veel kortoren afstand bevinden. Men gelooft, dat het hardnekkig de haven blijft bezoeken. BENDE AUTODIEVEN ONTDEKT Een langdurig politie-onderzoek te Parijs en Rijssel heeft geleid tot die ontdekking van een goed georganiseerde bende, die zioh had toegelegd op het stelen van auto's en motorrijwielen en hert „omwerken" daarvan om de gestolen voertuigen onherkenbaar op de markt te brengen. De organisatie 'had haar hoofdkwartier te Rijssel en de valeohe nummerbewijzen en nummerhorden werden nabij Parijs vervaardigd. Eenige rijtuigschilders en carrosseriebouwers maak ten deel uit van de bende. BINNENLAND. AUDIëNTIES Da gewone audiëntie van den minlatei Sociale Zaken op Woensdag 24 dezer e -an den Minister van Bcon. Zaken op Donder- «5 dezer zullen niet plaats hebben. ONDERSCHEIDING Bfl Kon. besluit is benoemd tot ridder ln de Orde van Oranje-Nassau mr M de Mos, sitter van het Departement Schevenlnger de Maatschappij tot Nut van 'i Algemet CONSULAIRE DIENST Bü Kon. besluit is de heer L>. P. Peereboon benoemd tot vice-consul der Nederlanden tt •schau, buiten bezwaar van 's Lands schat- LANDBOUWCONSULENTEN j Kon. besluit zijn in vasten dienst benoemd W. Honig, rjjkstuinboüwconsulent te Zut- ir N. H. H. Addens, rjjkslandbouwcons te Wageningen; ir J. J. Janssen, adjunt rijksplulmveeteeltconsulent te Venlo; ir G. K. Veldman. adjunct-rijkelandbouwconsulent. tf Dragten; ir D. R. Mansholt, adjunct-rijksland- :onsulent te Groningen; ir H. Adams, ad- r(jk3pluimveeteeltconaulent te Meppel, al len thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Bosch is ter vt er in haar college opgemaakt de navol- i alfabetisch lijst van aanbeveling: A. M. P. A. Bloemar'tq, Bosch en advocaa r J. W. M. Schrödei ïchter-pk its-rechtbank t Mr E. A. M. L: Ch. J. J. M. Pe'tit. :s-rechtbank ■htbank te Den 1 met 25 Oct. 1934 de luit. ter b. H.M. Nautilus de luits ter zee der 2e kl. J. A. Brugh a.b. H.M. Hertog Hendrik; linga a.b. wachtschip te Willem Nagtglas a.b. wachtschip te Willei "r v. d. Woud,e, a.b. Hertog Hend kap der Infanterie, gedetacheerd Mariniers D. P. Ravelli, aan boord te Willemsoord: kap. der N Roelofsen. bfi de Mi t 26 Oct. 1934: Li. J. Gos- oord; H. L. soord; S. der Marl: -G. Wllhelmy Damstö a.b. H.M. Hpndrik; H. Lieftinck a.b. H.M. wacht- Mariniei G. M. Nass bü de afd. Mariniers te Rotter im; R. H. M. C. von Frü'tag Drabbe, Iden de luit ter zee le kl. A. de T dj.-chef van Willemsoord; de luit. kl. F. J. K. Krips, bel) den staf der zeemacht betrekking le kl. J. A. de Gelde bü het Dep. Defensie; met 2 Nov. 1934: de luits ter ze. kl. J S Friederick. ter beschikking^ f ™oeg a-b. H.M t ichlp te Willem C Besangon bü het torpedootatelier te ■nsoord; L J v d Veen. idem; G E A ilier. HiM Hertog Hendrik; H Webb, m zerne te Amsterdam; P Schotel, H.M. v schip t<e Willemsoord. De „Bloemfontein" Heeft Zaterdag een proeftocht gemaakt Het motorschip „Bloemfontein" voor de Holland—Afrika-lijn der N.V. Vereenigde Nederl. Scheepvaartmaatschappij, ontworpen door het bouwbureau van de K.N.S.M. en ge bouwd door de N.V. Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam, heeft Zaterdag een welgeslaagde proefvaart ge maakt. Het slanke, forsche schip is een verbin ding tusschen passagiers- en vrachtboot. Ruim negentig passagiers kunnen op snel le en comfortabele wijze met dit nieuwe motorschip de reis van Holland naar Afrika maken. De HollandAfrika-lijn biedt regel matige afvaarten voor lading en passagiers tusschen Noord-Europa en Zuid- en Oost- Afrika. Woensdag aanvaardt het schip zijn eerste reis. Het thans nog in aanbouw zijnde zuster- HEESCHE KEEL Weerbericht Vlug en genaam ZE HELPEN GOED - ?E SMAKEN GOED schip, dat op dezelfde werf gebouwd wordt en den naam „Jagersfontein" zal dragen, komt eveneens in dezen dienst te varen. Op de werf de Schelde ondergaat de „Nieuw- kerk" een „verjongingskuur". Deze drie snelle motorschepen zullen dan gezamenlijk een sneldienst op Kaapstad verdere Afrikaansche havens onderhouden. De proefvaart werd o.m. meegemaakt door Z.E. Dr. H. D. van Broekhuyz zant der Zuid-Afrikaansche Unie. Een Bloemfontein-Nummer Precies op den dag dat het m.s. Bloem fontein op de Noordzee z'n officieele proef vaart hield en door de reederij werd overge nomen, verscheen het veertien-daagsch tijd schrift „Schrift en Werf", uitgave der N.V. Drukkerij M. Wijt en Zonen te Rotterdam, hetwelk ditmaal geheel gewijd is aan het nieuwste Nederlandsche schip. Dit „Bloemfontein-nummer" is, wat de technische uitvoering betreft, een pracht stuk werk. Wij zijn dit trouwens van de uit gevers met hun uitgave „Schip en Werf' reeds gewend. De voorzijde van den omslag is in vier kleurendruk uitgevoerd, waarop het modern profiel van de „Bloemfontein" is geteekend met als achtergrond het werelddeel Afrika, ontworpen door den kunstenaar v. Eek. Het fraaie nummer geeft een minutieuse beschrij ving van het schip, verlucht met tal van foto's en schema's, welke op het kunstdruk papier zeer goed tot hun recht komen. Bovendien zijn nog een 23-tal afbeeldingen van ontwerp-teekeningen ingevoegd. Schrijvers van de in dit nummer voorko mende artikelen zijn de heeren ir. E. v. Die- sn ir. W. H. Kruyff, leiders v Nieuwbouwbureau der Kon. Ned. Stoomb. Mij.; ir. A. H. ten Broek, hoofd-ingenieur der N.V. Ned. Scheepsbouw Mij. en C. Verol- me, chef der motorenafdeeling der N.V. Ma chinefabriek Gebrs. Stork en Co. De uitgeefster heeft voor het welslagen in deze uitgave kosten noch moeite ge spaard, zoodat het voor allen, die met scheepsbouw en scheepvaart te maken heb ben, een begeerenswaardig bezit moet zijn. BAROMETERSTAND Hoogste stand te Boedapest 768.8 WEERVERWACHTING Matige, tijdelijk krachtige Z. tot Z.W. rind, zwaar bewolkt tot betrokken, aan vankelijk weinig of geen regen, later toe- necende kans op regen, aanvankelijk weinig 'erandering in temperatuur, later kou'der. BUITENLANDSCH WEERBERICHT VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 23 OCTOBER. Van 's avonds 5.19 uur tot 's morgens 6.12 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vor Rheinfelden 2.98 2.3» Maastricht 40.50 40. Rreisach 1.-37 1.46 Venlo Kehl 2.49 248 Lobith 9.81 9, Maxan 1.90 4.12 Nijmegen 7.49 7.19 Diedeslietm 0.66 0.79 St Andries 2,35 2.15 Mannheim 2.77 2.73 Arnhem 7.53 7.f RAAD VOOR DE SCHEEPVAART 25 JAAR Toen de voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart Vrijdagmiddag de openbare zit ting had geopend, voerde de inspecteur-ge- heraal, gep. vice-admiraal C. Foclc, woord. Spr. hoopte, dat de Raad op den ingesla gen weg zou voortgaan in goede samenwer king met den dienst der Scheepvaartinspec tie tot bevordering van deze zoo noodzake lijke veiligheid ter zee. Den voorzitter Prof. B. J. Taverne deed het groot genoegen, dat die samenwerking er is dat de inspecteur-generaal steeds doet blijken van die belangstelling. Mainz Bingen Caub Ems Coblens Trier Keulen It ührort Wesel Emmerik Dusseldorf 1.25 1.17 Vreeswijk lw 0.92 0, 0 54 0.53 Westervoort 8.13 7,87 l."0 1.66 Deventer 1.87 1,74 1 c'n 1.77 Kampen -0.06 -0.02 1 19 1.26 Eysden 00.00 00.00 1. 1.79 Grevenbicht 27.59 27.76 0.50 0.52 Venlo 10.70 10.81 1.51 1.30 Grave (sluis) 3.96 3,95 St Andries 0.87 0.93 Gortum 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 0,00 0.03 0.60 0.35 0.64 0.90 0.58 0.86 0.60 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Del fzijl Terschelling Harlingen Den Helder IJmuiden Holl. 2.46 16.09 Scheveningen 2.27 14.49 Rotterdam 4.23 16.22 11.27 23.57 8.40 21.06 9.40 22.00 7.25 19.55 2.57 15.16 Hellevoetsl. 2.16 1437 Willemstad 3.44 16.00 Brouwersh. 2.10 14.29 Zierikzee 2.52 15,01 Wemeldinge 3.10 15,24 Vlisslngen 1.09 13,20 Terneuzen 1.44 13,55 Hansweert 2.43 14,49 Geplaatst aan Econ. Zaken Naar wij vernemen zal Mr. P. A. L'. van Ogtrop, secretaris van het Nationaal Crisis comité, met ingang van 1 November a.s. niet meer als zoodanig werkzaam zijn. Mr. van Ogtrop, die van de oprichting van het N. C. G. af, thans drie jaar geleden, met groote toewijding zijn beste krachten aan het comité heeft gegeven, zal in ambtelijke functie verbonden worden aan het departe ment van Economische Zaken. Land- en Tuinbouw. De landbouw nog in moeilijkheden Op de vergadering van het K. N. L. C., waarvan we Zaterdag een bericht opnamen heeft de voorzitter, de heer J. L. N y s i n g li te de Wijk, na de geschiedenis van hel Comité in de halve eeuw, dat het nu bestaat. het kort nagegaan te hebben, gewezen op :de moeilijkheden, waarin wij nog middenin verkeeren. Vooral voor de veehouderij is de lijdens beker blijkbaar nog niet vol genoeg. De var kenshouderij gaat nog steed gebukt onder een teveel aan zware varkens. Inzake het akkerbouwbedrijf kan men een optimisti scher geluid laten hooren. De prijzen der granen op de wereldmarkt zijn hooger ge worden, wat ook onzen akkerbouwers ten goede kwam, voor zoover de prijs van hun producten mede van den wereldmarktprijs afhankelijk is. In verband met de in de groote pers opgestoken storm tegen de wat men noemde veel te hooge rogge- en gerst- jprijzen, stelde spr. in het licht de Hetze van industrieele werkgevers, den handel en de stedelijke economen, welke gevoerd wordt zoodra men meent, dat het den boeren goed gaat. Men bedenkt niet, dat geheele provin. cies, waar de landbouw het voornaamste middel van bestaan is, door de steunmaatre gelen op de been worden gehouden en dat in den landbouw werkzamen industrieele pro ducten koopen. De exportindustrie zegt, dat de landbouwmaatregelen de noodzakeiijke loondaling tegenhouden. Maar de landbou wers ontvangen gemiddeld nog maar 80 pCt. van den prijs van 1914 voor hun producten de uitgaven voor voeding van arbeiders gezinnen waren in Juni 1934 nog 23.1 pCt. hooger dan voor den oorlog. De oorzaken van de hooge prijzen der voedingsmiddelen in den kleinhandel zoeke men dus niet bij den groothandelsprijs, welke de boer ontvangt, maar bij de bewerking en de distributie van het voedingsmiddel. Dat de exportindustrie niet door trust- of kartelvorming de prijzen kan hooghouden, is niet de schuld van den landbouw, die het zelf ook niet kan, omdat, het aantal boeren groot is. Spf. uitte de hoop, dat de regee- ring zich door de gevoerde actie niet zal laten influenceeren, maar er front tegen zal maken. Tenslotte deed spr. een dringend beroep op de Nederlandsche boeren om zich in deze smartelijke tijden om hot comité en zijn le den-organisaties te scharen met eend'-acht toewijding. Wij moeten, aldus spr., de verschillende andere volksgroepen door dringen van de waarheid, dat de landbouw dan ooit de spil is van onze volksbuis- houding. Zonder uitzondering willen wij het mogelijke doen om de gevolgen van de i te verzachten. Daartoe noemde hij noodig volledige waardeering van el- anderswerk en inzicht en vergevingsgezind heid .voor elkanders tekortkomingen .en fouten. Laat ons, zoo besloot hij, op die -dachten en beginselen het werk van Landbouw-Comité voortzetten in de hei lige overtuiging, dat wij daarmede dienst bewijzen aan het Nederlandsche volk en aan onzen vaderlandschen landbouw in het bijzonder. Aan de voordracht van den heer Dr. Ir. W. H. L. Knapp te Utrecht ontieenen we, dat in de Unie van Z.-Afrika weinig wordt gedaan aan bewerking en onderhoud van het land. Het verbranden van de grassen welke men kwijt wil noemde spr. een totaal verkeerde methode noemde. Inplaats van de naturiijke factoren tot het uiterste te gebruikene geeft men in de Unie jaarlijks millioenen pon den uit tot steun van teelten, waarvoor het land niet geschikt is. Zuid-Afrika is voorbeschikt tot een land van veeteelt. Het stelsel van droge landbouw geeft vaak geen uitkomst, zoodat men zijn toevlucht moet nemen tot irrigatie, die duur is en al leen uitvoerbaar op de betere gronden. De regeering betaalt aan de suikerplanters driemaal den wereldmarktprijs. Natal pro duceert tweemaal zooveel suiker als het zelf kan gebruiken. De andere helft wordt met enorme verliezen in het buitenland af- afgezet, terwijl de goedkoopste rietsuiker producent, Java, meer dan de helft van zijn moderne fabrieken kan sluiten. Nederland neemt van de importeeronde landen in Zuid-Afrika met slechts 1.3 pCL van den totalen invoer de twaalfde plaats in. Er moet heel wat veranderen, vooral ook in de mentaliteit van industrieelen en zaken- menschen in Nederland, zullen wij in Zuid- Afrika een belangrijke plaats verwerven. Spr. uitte zijn vertrouwen in het werk van Dr. Van Broekhuizen, gezant der Unie in Nederland. Voornaamste Nieuws» Biz. t De Melbourne-race neemt alle aan dacht in beslag. De groene Comet van Scott ligt verreweg aan den kop. De Douglas „Uiver" is tweede en was om 11 uur A.T. te Batavia. De Amerikaansche Boeing Transport derde. De Pander jager heeft te Allahabad bij landing zooveel schade opgeloopen, dat hij de mededin ging moest opgeven. Ernstig vliegongeluk in Britsch-lndië. De arrestaties in verband met den moord te Te Amsterdam is de oprichtingsvergadering ge houden van de Vereeniging voor Waardevast Geld. De goudblokconferentie te Brussel is geëindigd; het protocol is vastgesteld. Men is van oordeel dat resultaat binnenvloeit, Amsterdam heeft van de regeering een aanma ting gekregen om regelingen te treffen in verband iet de verworpen loonvoordracht. Verschenen zijn de algemeene beschouwingen dec Tweede Kamer inzake de Rijksbegrooting 1935. Verschillende leden uittten daarin ernstige bezwa ren tegen de gevolgde politiek, niet betrekking tot de dearingsonderhandelingen. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben aaxl Prov. Staten het ontwerp-begrooting 1935 aange boden. Deze geeft een sluitend budget, en stelt geen t Het feestbock der boekdrukkers I« Proclamatie van de Synode der Duitsche beBjde- Te Utrecht is een vergadering gehouden van de Vereen, voor Buitengewoon Onderwijs aan Ach terlijke en Zenuwzwakke kinderen. ACCOUNTANTSKANTOOR J. DEN HOLLANDER Schietbaanlaar 128, TeL 32707, ROTTERDAM Adm. Controle Belastingzaken Kunst en Letteren. WETSONTWERP INGEDIEND Coloradokever-bestrijding. Tot op heden is het insect, dat de aardappel oogsten bedreigt, de coloradokever, nog niet in ons land waargenomen. Doch het gevaar, dat dit op eenig moment wel zal geschieden en omdat, wanneer dat het geval zal ajjn, dade lijk optreden noodzakelijk is, zyn by algemee ne maatregel van bestuur, bepalingen en maatregelen tot bestrijding van de Colorado kever vastgesteld- Het Wetsontwerp beoogt aan het voorschrift, dat tegelyk met de afkondiging van een alge meene maatregel van bestuur een wetsontwerp aan de Staten-Generaal moet worden ingezon den, te voldoen. Zoo is bepaald, dat voor perceelen, waarop de aanwezigheid van den Coloradokever is astgesteld of vermoed, door den met de za- :en van den landbouw belasten minister de verbouw van aardappelen kan worden verbo den, of een beperkte verbouw van aardappe len worden voorgeschreven. Dit laatste, daar het gewenscht wordt acht in een bepaalde omgeving in beperkte mate aardappelen te telen, welke de kevers aantrekken. Deze planten kunnen dan afzon derlijk worden onderzocht op de aanwezigheid kevers en larven. et is voorts verboden, levende Colorado kevers of eieren of levende larven daarvan in zijn bezit te hebben of te vervoeren, en om behoudens machtiging loof van aardappel planten te vervoeren of te doen vervoeren van een perceel waarop de aanwezigheid van den Coloradokever is vastgesteld of wordt ver- LUSTRUM CHRISTELIJKE AUTEURSKRING De Christelijke Auteurskring zal dit rm$ui zijn eerste lustrum vieren. Onder redactie van Mevr. Hendrika Kuyper—Van Oordt, G. Kamphuis, C. Rijnsdorp en P. J. Risseeuw is een lustrumboek samengesteld, waaraan 20 leden van den kring hebben medegewerkt, zoo dat deZe bundel een beeld zal geven van de stand der christelijke literatuur van heden. Da titel van het boek „Het Heerlijk Ambacht" it ontleend aan Lod. van Deyssel: „Toch ie het een heerlijk ambacht dat hy (de schrijver) gt» kozen heeft". Naar aanleiding van het vijfjarig bestaan zullen in verschillende plaatsen van ons land „Lustrum-avonden" gegeven worden, waar telkens een vier- of vijftal auteurs uit eigea werk zullen voordragen. Te Rotterdam zal deze avond worden gt» organiseerd door de Chr. Volks Universiteit, op 12 Dec. en te Den Haag door de Ohr. letter kundige kring op 22 November a.s. Op deze avonden zal een tentoonstelling van het werk der leden aanwezig zijn. Inlichtin gen worden verstrekt door G. Kamphuis, Em- mawijk 5, /Zwo'le en P. J. Risseeuw, Lombok* straat 9, Den Haag. Gemengd Nieuws. VERDRONKEN In de Lauwerszee was de ambtenaar bij den topografischen dienst te Delft, Aardweg, be zag peilingen te verrichten, samen met den schipper Bottema uit Zoutkamp (Gr.). Op een gegeven oogenblik sloeg de platte roeiboot, waarin de ambtenaar zich bevond door onbe kende oorzaak om. A. wist evenwel op de om geslagen boot te klimmen. Het viel echter op dat. hoewel A. een goed zwemmer was, hij geen pogingen deed om zich in veiligheid te stellen. Bottema, die zich op dat moment op de slikwal bevond, deed vergeefsche pogingen den drenkeling hulp te verleenen. Verschillende vaartuigen voeren uit, doch het zoeken was vergeefsch. Eenige mannen uit Zoutkamp, die langs den dijk waren gaan zoe ken, hebben 't lijk van Aardweg aan de West- polderdyk, circa 1000 Meter uit de kust op het Wad, gevonden. Aardweg heeft vermoedelijk by het omslaan van de vlet verwondingen be komen, waardoor hy bewusteloos is geraakt. Hierdoor was hy dus ook niet in staat zich zelf zwemmende te redden. Het slachtoffer was 25 jaar oud, gehuwd en vader van één Te Marum verliet de 22-jarige J. Kr. da ouderlijke woning en keerde niet weder terug. Zyn lijk is gevonden in de Akkermanswyk» Zeer waarschijnlijk ia hij per ongeluk te water jammerlijk verdronken. EEN SLUWE OPLICHTSTER Te B u s s u m zou een woonwagenbewoon ster voor een Duitsch dienstmeisje, dat van dienst wilde veranderen, voor een dienst in Amsterdam zorgen. Ze heeft het klaar ge speeld om het meisje sinds Augustus aan da praat te houden en van haar successievelijk 57 gulden los te krijgen voor reis- en verblijf kosten. Zij kwam eiken Vrijdag een verhaal opdisschen. De mevrouw, by wie het meisje in betrekking is, begon eindelijk aangaande die bezoeken argwaan te krijgen. Vrijdag heeft zich een rechercheur bij de keuken geposteerd, waar hy alles kon hooren. Toen de vrouw geld vroeg met de belofte, dat de zaak nu beslist in orde zou komen, trad hij binnen en arresteerde haar wegens valsche voorlichting. Het bleek, dat het meisje bevreesd wae gemaakt, dat ze de grens over moet, als ze niet vóór 1 Nov., den datum waarop ze den dienst heeft opge zegd, een andere betrekking had. De vrouw is ter beschikking van de justitie te Amsterdam gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2