gjftitsdp (tfourant Parmentier tweede in de race Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Om 11 uur (Amst. tijd) te Batavia DE DOUGLAS TE BATAVIA Abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j cL niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5305 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 22 OCTOBER 1934 15e Jaargang atrtjertrntieprijjen: Van I tot 5 regels1,17'/. Elke regel meer0.22' Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17',: Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau wordt berekendƒ0.10 Scotts groene „Cornet" met grooten voorsprong aan den kop Panderjager te Allahabad gestrand De Mollisons hebben pech Met geweldige spanning volgt johg en oud in ons land de zoogenaamde Mel bourne-race. Twintig snelle vliegtuigen van geheel on derscheiden makelij en kracht worstelen hierin onderling om den voorrang en bij die twintig behooren twee van onze Neder- landsche vliegtuigen met Nederlandsche bemanningen, op welker kansen niet slechts in ons land maar ook in Engeland, waar ze Zaterdag in den vroegen morgen gestart zijn, heelwat gebouwd werd. Het is wel zeer te betreuren, dat men het yertrek-uur zóó gekozen heeft, dat de groot ste belangstelling voor de vorderingen van de snelste vliegtuigen juist op Zondag moest .vallen. Wereldverkeer gaat natuurlijk ook op den Zondag door: men kan b.v. een schip niet op den oceaan stil laten liggen omdat het Zondag is. Maar het is wel een beetje verwonderlijk, dat men in Engeland, het klassieke land van de Zondagsrust, deze race juist op Zaterdag heeft laten beginnen. Dit ontslaat ons echter niet van den plicht om onzen lezers verslag te doen van den stand van dezen titanischen snelheids wedstrijd in de lucht Vooral omdat hier een stuk nationale trots in het spel is, dat nieman din ons land ongeroerd kan laten. Tiet is of de dagen van de Pelikaan en die |van den Postjager herleefd zijn, zóó leeft inen met „onze jongens" mee. Diep was dan ook bij velen de verslagen heid toen de radio de tijding bracht, dat de Panderjager, met Geyssendorffer en Asjes, toen die al bijna de helft .van de reis had volbracht, een ongelukkige landing had ge maakt, die dit toestel Nederlandsch fabri kaat in veel meer werkelijken zin dan de Uiver" van den snelheidswedstrijd uit schakelde. i Van dat oogenblik af was Nederlands hoop alleen op de Douglas-machine de „Uiveif', met Parmentier en Moll als pilo ten, gevestigd. Men kon zich er met trots rekenschap Van geven, dat dit verkeersvlieg tuig, met passagiers en post belast, dan toch nog als tweede lag achter de veel snel lere race-machine de Dehavilland Comet met Scott en Black als bestuurders. Gelukkig gold evenwel de felle belang stelling in ons land niet alleen onze eigen Vliegers. Men was sportief genoeg om b.v. te doen te hebben met het echtpaar Mol- lison, met een der beide andere Cornets, dat te Karatsji zulk een pech kreeg, na aan vankelijk als eerste te zijn gesignaleerd. Men had reeds Zaterdag medelijden met den 20-jarigen Melrose, met zijn kleine Moth (Gipsey), die door ongunstig weor al in Noord-Frankrijk den grond had moeten opzoeken, te meer omdat men van hem er gens gelezen had, dat hij zijn vliegtuig had cadeau gekregen van zijn in Australië wo nende moeder en dat hij alles op haren en snaren gezet had om gewicht uit te sparen teneinde een koffer met geschenken voor zijn moeder toch maar te kunnen mee nemen. Van de andere vliegtuigen wist men niet heel veel. De aandacht concentreerde zich Voorloopig op die, welke in de wedvlucht vóóraan lagen. Daar bleek na Zondagmid dag ook nog toe te behooren de Boeing Transport, met do Amerikanen Turner en Pangborn als piloten, die onzen „Uiver" op de hielen zat, In ons staatje vindt men een overzicht Van de twintig deelnemende vliegtuigen en hun laatstbekende positie. De Comet van de Engelschen Scott en Black had heden na middernacht verreweg de sterkste kansen. Het vliegtuig bleek om twee minuten over 12 reeds uit Singapore te zijn vertrokken, met zes uren voorsprong op de Nederlanders Parmentier en Moll met hun Douglas „Uiver", die om 7 minu ten over 1 Amst. tijd uit Rangoon waren vertrokken. De Amerikanen Turner en Pangborn waren om 5 minuten na midder nacht uit Allahabad vertrokken en bezetten dus de derde plaats. De Mollisons zijn, na veertien uren oponthoud te hebben gehad, om 9.35 u. 's avonds A. T., uit Karatsji ver trokken. Er werd bij gemeld, dat liet daar toen mistig was. De tegenslag van de Panderjager. De Panderjager is bij de landing op het vliegveld Bamxauli, te Allahabad, onzacht neergekomen met als gevolg, dat het landingsgestel en een der pro pellers werden vernield. De inzittenden bleven ongedeerd. Uit Londen werd later gemeld, dat het ongeval moet worden toegeschreven aan het ieit, dat het landingsgestel, dat, naar men weet ingetrokken en weer „uitgestoken" kon worden, onder den linkervleugel bij het landen weer is teruggesprongen. Het toestel sloeg daar door naar de linkerzijde om, met het reeds vermelde gevolg. Gelukkig is de bemanning ongedeerd. Telegram van Geyssendorffer. Bij het Comité van den Panderjager is gisteravond omstreeks elf uur het volgende telegram van Geyssendorffer ontvangen, dat hij gedateerd 22 October op 0.050 pl. Tijd uit Allahabad heeft verzonden: „Arriveerden 16.00 uur G.M.T. Bij landing linker wiel naar binnen gekomen, linker en middenpropeller beschadigd, verdere schade nog niet vast te stellen." Het spreekt wel bijna vanzelf, dat de Panderjager door dit ongeluk van de race uitgeschakeld is. De Panderjager had zich Zondagmiddag op gelijke hoogte bevonden als de Douglas- machine. Kort na de „Uiver" n.l. kwam hij te Karatsji aan en was twintig minuten la ter alweer in de lucht, op weg naar Alla habad waar een eind zou komen aan de aanvankelijk zoo opvallende prestatie van het Nederlandsche vliegtuig. De derde „Cornet" geelt het op. Jones en Waller hebben met hun Comet oponthoud gehad, omdat zij verder dan Bag dad waren gegaan en daarom in de woes tijn hebben moeten dalen, waar zij Zondag tot het aanbreken van den dag hebben doorgebracht. Uit Aleppo wordt gemeld, dat de „Cornet", bestuurd door Jones en Waller aldaar is aangekomen en dat de piloten hebben be sloten van verdere deelneming aan de wed vlucht af te zieu. De andere vliegtuigen. De „Lockhead Vega", bestuurd door J. Woods en D. C. Bennett, die Zaterdag dagavond reeds een kort oponthoud' te Athene had, is Zondagochtend bij de lan ding te Aleppo over den kop geslagen en ernstig beschadigd. De bestuurder Woods werd licht gewond en dit toestel is uit de race teruggetrokken. Verder zijn uitgevallen: de Granville Mo noplane met Miss Cochran en Wesley Smith, die het Zaterdag reeds te Boekarest heeft opgegeven, de Airspeed Viceroy van Neville Stack, de man die nog wel de film van de opstijging te Mildcnhall naar Melbourne zou meebrengen en om die reden eerst een schijnstart gemaakt had en terug was ge keerd om de film in ontvangst te nemen. Enkele tijden van de „Donglas" De „Uiver" is Zaterdagavond om achttien uur het eiland Rhodos, in de Middelland- sche Zee, gepasseerd, Zondagavond achttien uur was het vliegtuig te Calcutta, vanwaar het 35 minuten later weer vertrok. De bemanning verklaarde in een inter view te Calcutta, dat zij goeden wind had gehad, dat zich geen moeilijkheden hadden Te Allahabad had Parmentier verklaard, dat hij de motoren met zorg behandelt en pas na Singapore er alles uit zou halen. Hij betwijfelde evenwel of hij Scott en Camp bell Black nog zou kunnen inhalen. De post van de Douglas Het aantal brieven, dat de Uiver bij zich heeft, bedraagt 25.900 stuks (191.175 Kg.). Voor Batavia is ingeladen 53.175 Kg., voor Sydney 106.3 Kg. en voor Melbourne 30.5 Kg.; voorts was er 1.5 Kg. nagekomen post. De pech der Mollisons Zooals gemeld, blijken de Mollisons niet fortuinlijk te zijn geweest. Nadat zij gcrui- men tijd op het vliegveld van Karatsji had den vertoefd om de noodige reparaties uit te voeren startter zij wederom om 9.10 uur (Amst. Tijd) naar Allahabad, doch reeds na een uur verscheen de „Black Cornet" weer boven het terrein, daar er opnieuw weer het een en ander bleek te haperen Zij daalden toen voor de tweede keer, ten einde wederom herstellingswerkzaamheden te verrichten. Zij hoopten hiermede te onge veer half drie (Amst. Tijd) gereed te zijn en andermaal te kunnen vertrekken. Nader werd uit Karatsji gemeld, dat de Mollisons niet erg gerust waren op hun, inmiddels hersteld toestel. Later werd gemeld, dat de Mollisons he denmorgen zes uur te Allahabad zijn aan gekomen. De prestatie welke zij geleverd haddeu In geweldig» spanning volgt heel de wereld het verloop van de Melbourne-race. Nu de Panderjager is uitgevallen concentreert zich in ons land. de aandacht vooral op de Uiver. Voor het passagekantoor der K.L.M. te Rotterdam verdringen zich heel den dag vele belangstellenden om 'f laatste nieuws betreffende de wereldvlucht te vernemen. tot Bagdad toe was overigens enorm. Zij hadden 2553 mijl afgelegd in 12 uur en veertig minuten. De „Airspeed" trekt zich terug. De „Airspeed" met piloten Stack en Turner, is te Marseille gearriveerd, waar men besloot niet verder aan de race deel to nemen- Miles „Falcon gestrand te Marseille De Miles „Falcon", met Brook is Zondag avond 10.43 A.T. te Marseille met erns.tig defect aan den motor gedaald. Een alge- heele revisie moest plaats hebben. De jonge Hollander J. *m Lee, die de start te Mildenhall wilde zien, wiens pas niet in orde pas, in 't douanekantoor werd opgeborgen en ontsnapte, het jongmensch, waarnaar hondprd politiemannen hebhen gezocht, is Zondag in Hvdepark te Londen .gevonden, toen hij stond te luisteren naar een van de bekende hageprekers in dit -park. Hij is naar het Wallington politie bureau gebracht en wordt vandaag naar huis gezonden. Of hij de start gezien zal hebben? De groene „Cornet" Scott' hoeft voor het vertrek van zijn „groene komeet" uit Allahabad verklaard, dat zijn toestel schitterend loopt, dat beide vliegers „fit", maar vermoeid zijn. Hun eenige pech was een noodlanding, welke zij hij maanlicht hebben moeten maken te Kir- jjkut. (Mesopotamia), doch. zij waren, spoedig weer in staat hun plaats te hernémen. "2ij hadden toen juist genoeg benzine in de re- om Bagdad te bereiken. Overweldigend enthousiasme Om ii uur (Amst. tijd) aange komen; om 11.18 weer vertrokken Binnenkort in 48 uur van Amsterdam naar Batavia zegt Parmentier De vliegkoorts heeft heel Holland te pakken. In de stad verdringt men zich voor de winkels, waar de stand der vliegtuigen in de Melbourne-race op kaarten staat aange geven ,op het land laten velen hun radio heel den dag op volle sterkte aanstaan om zich geen enkel bericht omtrent de vorde ringen van de „Uiver" te laten ontgaan. Nu loopt het aan op de crisis van deze motor-koorts: de aankomst te Ba tavia. Het moge dan een nieuwe triomf van de motortechniek zijn dat 'n vliegmachine in 2 ;en van Engeland naar Indië vliegt, de aether-golven doen het nog sneller straks zal in duizenden Nederlandsche huiskamers het geronk van de motoren gonzen, dan hopen we den kleinen, kitti- gen Parmentier precies zoo voor de. micro foon te hooren spreken als een paar we ken geleden bij de eerste proefvlucht van de Douglas op Waalhaven, toen hij met z'n onschuldigste gezicht verzekerde, dat hot hem héélemaal niet om snelheid te doen was in de Melbourne race. O neen? Maar hij lipt het toch maar om mét drie passagiers en 'n groote lading post aan boord in goed twee dagen naar Batavia te kruisen, mot een rust en met een zeker heid, die heel de wereld verbaast, Rome, Athene, Aleppo, Bagdad, Karachi, Alahabad Calcutta, Rangoon, Singapo re... we hebben die plaatsnamen hooren afroepen precies zooals Schiedam, Delft, Den Haag, Leiden, Haarlemeai nu wachten we nog op het eindstation Am... pardon: Batavia. Daar worden we aangesloten met Tjililitan Tjililitan in spanning De omroeper van de Nirom houdt de me nigte. op het vliegveld te Batavia bezig met een algemeene beschouwing over de race. Ten gerieve van de Hollandsche hoorders geeft hij een indruk van de drukte op het vliegveld te Tjililitan. Duizenden zijn ver zameld in groote spanning. Het is heerlijk koel, voor Indië een pracht-temperatuur. De omroeper vertelt, dat het veld wit is van de toeschouwers en groen van de soldaten. Naar schatting zijn 50.000 menschen bijeen, wat voor Batavia bijzonder veel is, omdat het vliegveld niet wandelend is te bereiken. De groote vraag onder de toeschouwers is of Parmentier Scott nog zal inhalen, die om 3 uur Indische tijd Timor al is gepasseerd. Deze vraag is reeds door Parmentier zelf op gelost, die medegedeeld heeft, dat dit heelo maal zijn doel niet is. De omroeper vertelt nog, dat het veronge lukken van de Pander te Batavia veel te leurstelling heeft gewekt. Aller hoop is nu op de Uiver gevestigd Over tien minuten kan, zoo meldt de omroe per het toestel op Tjililitan zijn. Even wordt hij dan weggeroepen en vertelt, dat er zoo juist bericht binnengekomen is, dat een marinevlicgtuig is verongelukt doch dat alles goed is afgcloopen. Dan weerklinkt eenig gejuich door de ml crofoonmaar de omroeper vertelt, dat het publiek te Tjililitan alleen al juicht, wanneer er een vrachtauto op het terrein start Men gevoelt, dat de spanning toe neemtdaar komt een bericht v^n de Uiver zelf binnen... Parmentier deelt mede, dat hij slechts zeer kort te Batavia zal landen om benzine in te nemen en dan zoo snel mogelijk zal doorgaan naar Rembang. De omroeper vertelt, dat het geheele terrein met militairen is afgezet om het opdrin gen van het publiek te voorkomen. De directie van de K.N.I.L.M. staat ge reed om Parmentier en Moll op te vangen, die dan even voor de microfoon zullen wor den gehaald. Er liggen hier, zoo vertelt de omroeper, stapels telegrammen gereed, een tankwagen van de Bataafsche staat klaar. Het weer, zoo hooren we verdér, is goed: er staat een windje en tot Koepang toe wordt geen storing van beteekenis ver- De omroeper geeft hog een korte opsom ming van de autoriteiten, die aanwezig zijn en van de situatie op het veld: twee omroepers zijn aan het werk, een van de Nirom en een van de plaatselijke omroep- vereenigingen. Er is een speciaal vliegtuig uit, Bandoeng aangekomen met vliegers, die hun collega's de hand komen drukken. Even een korte pauzedan geeft de omroeper van c!e Nirom het volgen tele gram van de Uiver zelf: Radio Uiver. Zijn vol goeden moed. Slapen al en toe op een behoorlijk bed. De spanning neemt nu merkbaar toe. De omroeper vertelt, dat het zicht zoodanig is, dat mn 't toestel pas ziet als-ie er is. Direct daarop wordt het rumoerig voor de micro foon. Er wordt gejuiohrt, „Dat kan de Uiver wel zijn", zegt de omroeper, „maar ik zie hem nog niet en het publiek juicht al als het een vogel ziet vliegenmaar direct daarop leest hij een mededeeling voor, die telefonisch is ontvangen, dat de Uiver op kornet is. Het groote oogenblik Dan is het groote oogeniblik aange komen: Daar komt. zoo vertelt de om roeper, die we nu verder aan het woord laten, de Uiver aan. Het is één minuut voor zessen, Indische tijd. Heel klein nog komt te Uiver boven de toppen van de boomen aanzetten. Luid gejuich. Het m i 11 i- taire cordon wordt gevormd. Nu gaat het er om in de proctijk te brengen waarvoor men geoefend heeft: een bepaald deel van veld geheel vrij te houden voor de Douglas. Daar komt de Uiver, de letters A.J.U. zijn al goed té onderscheiden. Buitenge woon rustig ligt het toesitel in de lucht. Het publiek danst van vreugde, ieder is vol ontroering, ieder juicht, het is prachtig. Een paar landimgs- lichten worden nog op het veld ont stoken. Heit is nog wel niet schemerig, maar toch zoo, dat alles van de lucht uitjiicL.gemaltkeli.i Is; mpetrzija io (Onderscheiden, Het gejuich breekt los Nu breekt een heksenketel van geluiden los. Gejuich, geschreeuw, uitroepen vlak bij de microfoon. De omroeper probeert daar boven uit te komen. Wij hooren hem zeggen, dat de tank wagen, die vlak bij hem staat gaat oprij den. Dan vervolgt hij, nu weer duidelijk verstaanbaar: Daar komt de Uiver aan. De schroeven zijn' nog niet te onderschei den, want het toestel vliegt nog op 300 M. hoogte. Alle hoofden volgen hem in zijn vlucht. Hoort U het ge weldig gejuich? Wat een snel, prach tig toestel, de Douglas, de Uiver. Nu zien we ook het landingsgestel; hij komt al lager, we zien de ramen. Dames en heeren, we zullen straks moeite doen om Parmentier of Moll of een van de passagiers voor de microfoon te krijgen, in elk geval één. Nu komt de Uiver recht op het vlieg veld aan, het is buitengewoon, nu is het vlak boven onze hoofden (het gejuich overstemt even alles); hij is boven de hangars. Zel den heb ik zoo statig en zoo mooi een toestel zien landen. De PH.-A.J.U., de K.L.M. 44, de Uiver, een pracht landing De landing Buitengewoon, buitengewoon. Nu draait het .om een van de zoeklichten heen. Het moment, 't groote moment: Daar draait het om. De filmoperateurs loopen al toe. De Uiver komt recht op de tankwagen af en taxiet vlug over het veld. Daar zien we de Cockpit met de naam Uiver, daar is Parmen tier, daar is Moll! De Uiver is nu vlak voor de zoeklichten. U hoort de schroeven. Inderdaad is nu ook in Holland zeer duidelijk het geronk van de twee motoren hoorbaar). Een zeer mooi vliegtuig en wat heeft Par mentier het keurig neergezet. De jour nalisten loopen toe en pogen Parmen tier te interviewen. Daar hebben ze LAATSTE POSITIE 2) Boeing (Col, Roscoe Turner en Clyde Pang- 10.13 te Allahabad 3) Comet (Caht- cart Jones en IC H. F. Waller)... 5.10 te Karachi 4) Panderjager (Geysendorffer en Asjes) 5) Airspeed (Capt. Neville Stack en S. L. Turner)... 6) Comet (C. W. I A. Scott en T. Ma. 7 uur Timor T. Campbell gepasseerd Black) 7) Douglas „Uiver" Ma. 7.54 u. van Sin* (K. D. Parmen- gaporc vertrokken tier en J. J. Ma. 11 u. te Batavia Moll) 11.15 vertrokken 8) Granville (Miss Jacq. Cochran en Wesley Smith) 10) Fairey III (C. G. Dovies en C. N. Hill) 12) Lockheed Vega Aleppo over kop (J. Woods en D geslagen; opge- C. Bennett)geven 13) D. H. Dragon (J D. Hewett en C 11.35 te Athene E. Kay) 14) Fairey Fox (R. Parer en G. E. 12.50 Le Bourget Hemsworth) 15) Desoutter Mark II (M. Hansen) 17.17 te Aleppo 16) Miles „Falcon" 10.43 te Marseille H. L. Brook) Motorpech 17) Miles Hawk (Mac Gregor en 14.00 te Bagdad Henry Walker) 14.10 te Rome 19) Airspeed Cou rier (D. E. Sto- dart en K. G.) 12.2S te Athene (Indien de uren niet met Ma. (Maandag) zijn aangeduid, is Zondag bedoeld). den mecanicien al te pakken, maar (die gaat direct aan de gang. Door een cordon van fotografen komt de be manning naar buiten. De post wordt van boord gehaald. Wij zullen nu maatregelen trachten te nemen om de bemanning voor de microfoon te krij gen. Het rumoer overstemt nu even alles. Een storm van gejuich breekt los. Blijkbaar is de bemanning nu ook door het groote pu bliek opgemerkt. Golven gejuich blijven nog steeds door den ether rumoeren. (Zie verder blz. 2) Nogmaals plaatsen wij dit kaartje omdat t een goed overzicht geeft van de Melbourne-race, die thans heel de wereld in spanning houdt. Op dit kaartje vindt men biina plaatsen, waarvan 1n de berichten sprake i', zoodat t onze lezers in staat stelt zich te oriënteeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1