JHeuure Jtsrljr (üourant Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken Prachtige start van de Hollandsche vogels abonnementsprijs: Per kwartaal in- Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77» ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 20 OCTOBER 1934 No. 5304 15e Jaargang SSbbertEntieprij?cn: Van l tot 5 regels1.177» Elke regel meer0.22'/j Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 CHRISTELIJKE POLITIEK Hij moet als koning heerschen Christelijke politiek; onmogelijk, zoo luidde en luidt het oordeel van menigeen. Van Christelijke politiek kan in deze bedeeling geen sprake zijn; dat was en is de meening van de meest «ernstigén onder de neen-zeggers. De redeneering spreekt ons toe en heeft vat op menig Christen, die weet, hoe ver de werkelijkheid af staat van het Christelijk ideaal, van de hooge roeping. Immers, zoo zegt men, hoe kunnen onvolmaakte menschen, hoe nauw zij het ook met leer en leven nemen, een staatkunde voeren, welke voldoet aan de hooge eischen, die Gods Woord en gebod stellen? En wij antwoorden zonder eenige restrictie; neen, dat is onmogelijk. Stel u het ondenkbare voor: een Vorst, een kabinet en een volksverte genwoordiging, die allen hoofd voor hoofd buigen voor Gods ordinantiën, zopder meeningsverschil, zonder gra vamen op de belijdenis; de zonde, welke woont in aller hart, zou tot strui kelen en vallen, dat is, tot zondige regeeringsdaden leiden. De werkelijkheid toont ons boven dien een gansch ander beeld. Het hoogste wat men bereiken kan, is een ministerie en een meerderheid in de Staten-Generaal, bestaande uit perso nen, die wel allen de Christelijke be ginselen zijn toegedaan, maar naar onderscheiden confessie, met verschil lende opvattingen, welke de één waar heid en de ander dwaling noemt. Bepalen we ons tot ons eigen land, dan kunnen we voor het tegenwoordige zelfs niet in die zin spreken van een Christelijk bewind: de ministers zijn niet alleen van onderscheiden confessie, maar er zijn er bij, die alleen in alge- meene, vage termen over de Christe lijke belijdenis spreken. Daar komt nog iets bij. Ook tegen over de meest positieve Christelijke regeering staat altijd en immer een bevolking, die voor een deel, voor een aanzienlijk deel meestal, geen mede werking wenscht te verleenen bij de toepassing der Christelijke beginselen in het staatkundig leven. En zelfs wie zou meenen, dat sabel of knoet, figuur lijk of werkelijk, wel tot uitwendige onderwerping kunnen dwingen, geeft onvoorwaardelijk toe, dat hiermee geen wezenlijk Christelijke staat of maat schappij verkregen wordt. Is hiermee nu bewezen, dat we moe ten ophouden van Christelijke politiek We zouden een wedervraag willen stellen. Kan er, met bovenbedoelde maatstaf gemeten, op dit ondermaan- sche sprake zijn van een Christelijke school, Christelijke actie, een .Christe lijke kerk zelfs? Het antwoord behoeven we niet te geven. Hiervoor bestaat onder Christe nen van alle richting volkomen over eenstemming. Wanneer de allerheilig ste in dit leven nog maar een klein beginsel der door God gevorderde ge hoorzaamheid heeft, dan zal de organi satie van velen, die dagelijks „hun weg .verderven", zeker niet in staat zijn om tot het volmaakte voort te varen en het ideaal te grijpen. Het is dan ook wel eenigszms won derlijk, dat men het begrip „Christe lijke politiek" veel enger begrenst dan elk ander Christelijk levensterrein. Wij spreken dagelijks van een „Christelijke krant". En het is waar lijk niet noodig, dat bedilzieke vrienden en immer speurende tegenstanders op de gebreken wijzen, op de tekortkomin gen in de toepassing der aanvaarde beginselen. Doch wat is daarmee gezegd? Niets meer, hoe erg het op zich zelf ook is, dan dat zwakke menschen, met een zondig hart en een verdorven wil, in hun persarbeid principieel dezelfde fouten maken als ieder ander Christen jn zijn levensactie. Laat ons het anders zeggen. Er is een tijd geweest, dat schoolbesturen met volle overtuiging gekant waren tegen beveiliging van de rechtspositie der onderwijzers. Zij stelden de kwes tie gansch eenvoudig en aldus: Wij zijn Christenen onder elkaar; ons ja moet ja zijn en ons neen neen; onder ling vertrouwen moet ons leiden; de heilige zaak, welke wij allen dienen, zal onrecht voorkomen en misverstan den door broederlijke bespreking tot oplossing brengen. Was dat huichelarij In geenen deele maar het was luchthartig optimisme en gebrek aan levenservaringhet was, in de grond der zaak een ernstige dwaling. Wat is het karakter, het echte ken merk van de Christelijke krant, de Christelijke school? Is het dat, dat zij, Schimmelpenninck Sigaren Wilt U nieuwe oogst rooken en ten volle genietenvan de uitmuntende smaak en. geur .van deze oogst, rookt dan: die er arbeiden, in leer en leven Chris tenen willen zijn? Dat is noodig, voor zeker, maar het beslissende kenmerk dat in de krant, in de school, in de organisatie, de Christelijke belijdenis als leidend beginsel wordt aanvaard. Niet het subjectieve; maar het objec tieve beslist. We kunnen ons betoog nog ver sterken. Volgens hen, die op bovenomschreven wijze van Christelijke politiek spreken, moet het Israëlietische koninkrijk toch wel de beste kansen gehad hebben. Daar was een volk, dat zich „afgezon derd" gevoelde, een „verkoren natie", die óf dankbaar was vóór of prat ging op het bezit van tempel en belijdenis. Daar was een vorst, die zich uitvoerder wist van Gods raad en wilomdat God zelf Koning was. En het resultaat? Ook wie nooit de Bijbel opsloeg, weet het. Het was soms bemoedigend, 't was veelal bedroevend. Er wordt over geklaagd, dat wij Christelijke ministers hebben, doch dat het met de Zondagsrust, met de bestrij ding van het vloeken, met de straf rechtspleging e. d. nog heel droevig gesteld is. Maar gevraagd mag worden was het in Israël zooveel beter; was daar volledige handhaving van bestaan de verboden? Het is waarlijk onbegrijpelijk, dat men aan Christelijke politiek zoo gansch andere eischen stelt dan aan welke Christelijke actie of organisatie ook. Altijd en immer vat men in het oog, dat het zondige menschen zijn, die als medewerkers Gods optreden; maar van Christelijke staatkunde zou geen sprake kunnen zijn, omdat ook daar, het volmaakte niet te bereiken is. Deze edeneering weerlegt zich zelf. Nu is deze dwaling, want zachtmoe diger naam mag niet gekozen worden, tot op zekere hoogte wel te verklaren. Bewust of onbewust schuilt er een andere fout achter; n.l. deze, dat de Christen de wereld heeft te mijden, geheel, als dat kan en anders toch zoo veel mogelijk. En, omdat op het terrein der politiek de zonden en booze neiging van den enkeling zulke vérstrekkende gevolgen hebben, welke zoo openbaar naar buiten treden, schuwt men de politiek. Calvijn trok een andere conclusie. Hij erkende de waarheid, dat de dicta tuur zoo gemakkelijk tot onrecht leidt en dat het daarom gewenscht is de macht in handen van velen en onder controle van velen te stellen; maar hij dacht er niet aan eenig levensterrein onbestreden domein voor het ongeloof te laten. Integendeel. Trouwens, zou deze beschouwing ook niet menigmaal uitvloeisel zijn geweest van gemakzucht of gebrek aan moed? Vooral in tijden, als de Christenen het zwaar hebben in de wereld, komen zij zoo licht toe enkele terreinen braak te laten liggenen zeker als verzet zoo hopeloos schijnt. Zullen wij, die in zooveel gunstiger omstandigheden verkeeren, hen veroor- deelen? Het ware wel zeer onbillijk en onrechtvaardig. Maar dat beduidt niet, dat we hun opvatting, overtuiging en levenspraktijk mogen deelen of navol gen. Waar meer licht is, behoort meer ijver te zijn. Wij hebben dat licht en wij kunnen er in wandelen. Als we dikwijls dwa len, ligt de schuld bij ons. Des Heilands Woord mag niet misverstaan worden. „Mijn Koninkrijk is niet van deze wereld". Het is van boven; maar het gt voor zich een plaats, de beheer- schende plaats, in deze wereld. Want, waar het woord des Konings is, daar heerschappij Melbourne-race begonnen De 20 deelnemers in 17 minuten omhoog De Bellanca uitgevallen. De „Irish Swoop" (het. Amerikaanschc Bëllanca-toestel) waarmee de Iersche piloot Fitzmaurice voor de Iersche Sweepstake zou doen aan de wedvlucht naar Mel bourne, is door de wedstrijdleiding van deelneming uitgesloten. Het toestel gold voor het snelste toestel van den wedstrijd. Weddenschappen. Zooals te begrijpen is, wordt in Engeland vaar gewed op het resultaat van de Lon- den-Melbourne-race. De laatste „noteeriti- waren gisteravond: Parmentier 10/1; Scott, de Mollisons, Roscoe en Turner 12/1; Geyssendorfer 14/1; Jones 16/1 en de ande- 50/1. ook Hieruit blijkt dus, dat kringen van de wedders groote verwachtin gen heeft van de prestaties der Nederland- sche vliegers en van de constructie hunner toestellen. Een verdachte belangstelling. Gisteravond is op Croydon een Nederlan der aangekomen, die voorgaf vlieger te zijn Johannes van Lee te heeten. Hij kon zich evenwel niet legitimeeren. Hij verklaar de getuige te willen zijn van den start van de luchtrace. De man is op het vliegveld vastgehouden, doch later bleek hij verdwe- te zijn. De politie is thans op zoek naar dezen onbekende. Koning George en Koningin Mary De Douglas is gisteren het voorwerp ge- eest van de bijzondere belangstelling van den Koning en de Koningin, die, begeleid door den Prins van Wales, het toestel ook binnen hebben bezichtigd. Het was de eerste maal, dat de Koningin in een vlieg tuig stapte. Parmentier deelde later mede, dat de Koning en Koningin beiden zich met lof hadden uitgelaten over de ruime inrich ting en het comfort van het toestel. De Ko ning toonde ook len bijzondere belangstel ling voor de pilotencabine, waar hij groote aandacht wijdde aan de coptrole-inrichtin- m en de verschillende wijzerplaten. Tijdens een gesprek met het echtpaar Mollison vroeg de koning hen een bood schap te willen overbrengen aan den her van Gloucester, die op het oogenblik erband met de eeuwfeesten in Melbourne vertoeft Vroeger in den middag was de Prins van Wales reeds naar Mildenhall komen vliegen terwijl ook de staatssecretaris voor lucht vaart, Lord Londonderry per vliegtuig naar Mildenhall was gekomen voor een bezoek Beiden onderhielden zich met de piloten. Sneller kan het niet. Het Internationale Weekblad „Das Neue Tage-Buch" dat deelneemt aan een Duit- sche Pers-tentoonstelling, die ter gelegen heid van de jubileumfeesten a.s. 25 October te Melbourne geopend wordt, heeft daarbij gebruik gemaakt van de door de Londen- Melbourne-race geboden yerkeersmogelijk- vluclit deelneemt. heid. Door een snelle vlucht van de Douglas D. C. 2 (Uiver) hoopt men in staat te zijn bij de opening dezer expositie het nummer heden (20 October) dat reeds eergiste- per gewoon K.L.M.-vliegtuig uit Parijs kwam, aan het tentoongestelde materiaal te voegen. Men zal derhalve in Mel bourne elkaar „het nummer van deze week" kunnen wijzen. De routen der vliegtuigen MILDENHALL, 20 Oct. Tot kort voor den start was nog niet bekend welke route de deelnemende machines zouden volgen. Aan de hand van de weerberichten hadden de bestuurders de keuze van den te volgen weg, waarbij natuurlijk rekening moet wor den gehouden met snelheid en actie-radius der toestellen, zoodat de route aldus moet worden gekozen, dat men tijdig geschikte Parmentier deelde kort voor den start mede dat zijn eerste doel Mar seille was, waar hij zijn eerste landing met de „Uiver" zou maken. Geissen- dorffer heeft een Oostelijke route ge kozen en deelde mede, dat de „Pan derjager" te Leipzig of te Rome zal landen. Het echtpaar Mollison met de „Cornet" zal. evenals dc bemanning van de beide andere Comet-toestellen trachten vandaag nog door te vliegen naar Bagdad. Roscoe Turner wil met zijn „Boeing" van- lag liefst zonder tusschenlanding Athene bereiken en de Amerikaansche Miss Cochran met haar partner Wesley Smith wisten nog niet of zij de eerste landing met hun „Gran ville monoplane" te Boekarest of te Athene zouden maken. Alle overige deelnemende toestellen willen evenals de „Douglas" hun eerste landing te Marseille maken. Het vertrek der vliegtuigen De nacht vóór de start veld Mildenhall hebben geslapen, zijn schien de aan de luchtrace deelnemende piloten, die zich gisteravond laat, nadat de laatste formaliteiten waren vervuld, nog •n korte rust gunden. In vele gevallen waren de technische hel pers der piloten ook gedurende deze uren rust voor de deelnemers, nog aan hei om de laatste hand te leggen aan do machines waarvan aanstonds zich een groote krachtprestatie zou worden geëischt. De heide Nederlandsche vliegtuigen genoten echter eenzelfde rust als de bemanning, Want reeds gister, toen aan elke machine nog koortsachtig werd gewerkt, stonden zij kant en klaar voor de start. De gunstige indruk, die dit op het pu bliek maakte, was mede oorzaak, dat laai ïn avond c. etinJ der weddenschappen 10 tegen 1 voor do „Uiver", do groote D< glas-machine der K.L.M., stond. Den geheelen nacht door arriveerden de duizenden belangstellenden voor de tent, die terecht vreesden, dat zij vroeg in den ochtend geen behoorlijke plaats zouden inden om het vertrek te kunnen volgen. Uit Londen reden extra-treinen naar Suf folk. Duizenden auto's en autobussen ston den langs de wegen rondom het vliegveld en tienduizenden waren reeds gisteravond aanwezig en brachten daft' geheelen nacht 'om het vliegveld door. Op vele plaatsen tusschen de wachtende menigte was ruim te gemaakt voor een koffergramol'oon ei kortte men zich den tijd zingend. Gclukki; was het een mooie herfstnacht en was d temperatuur zacht. Tegen vier uur begint de aandacht zich echter weer op het vliegveld te richten. Het veld is met behulp van schijnwerpers vrij goed verlicht De eerste machine wordt naar buiten gereden en geleidelijk scharen zich de twintig toe stellen langs de startlijn. De laatste voorbereidingen worden ge troffen, aanwijzingen gegeven, afspraken gemaakt. Wie op hot veld niet te maken heeft, wordt streng geweerd en als men niet de noodige papieren is voorzien, is het mogelijk de machines te naderen De menigte rondom het vliegveld is middels aangegroeid tot naar schatting 150.000. De bemanning i Parmentier, Moll DOUGLAS TE ROME GELAND Panderjager uit Leipzig vertrokken Drie noodlandingen in Frankrijk Dc „Panderjager" is reeds te 9.20 te Leipzig geland en om 11 uur (pl. tijd) vandaar weer vertrokken. De „Uiver" is om 12.10 uur (Amst. tijd) te Rome geland en heeft dus geen tusschen landing te Marseille gemaakt. Uit Mildenhall wordt bericht, dat de Air- speedmachine bestuurd door Neville Stack en Turner nabij Abbévtlle, aan de Fransche kust, ten gevolge van het slechte weer, is gedaald. De machine werd niet beschadigd. Verder wordt gemeld, dat het Australische vliegtuig D. H Moth (Gipsey) bestuurder C. J. Melrose eveneens bij Abbéville een nood landing heeft gemaakt, terwijl het Engelsche vliegtuig „Miles Falcon", bestuurder H. L. Brook in het Seine et Oise-departement een noodlanding moest maken. In het Zuid-Oosten hangt een zware wolkenbank, doch daaronder ziet men de zon boven den horizon komen. Er is bijna geen wind en het is ook inïet opvallend koud, in één woord een prachtige October-morgen. Naarmate het start-uur begint te naderen, wordt de spanning grooter. Alle machinps laten hun motoren warm draaien, geven meer gas, en naar ons blijkt, doet zich geen enkele storing voor en steken, althans bij de start, de motoren geen spaak in het wiel. Dan, te 6.20 uur precies, geeft de waarnemende Lord Mayor van Lon den net startteeken en aks eerst» schiet de „Cornet" yan het echtpaar Voornaamste Nieuws. Dit Nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad De Melbournc-racc is hedenmorgen vroeg be gonnen. De beide Nederlandsche vliegtuigen ver» :n de enorme menigte toeschouwers door een Sen verklaring van de Kleine Entente, dat de ijd tegen het terrorisme internationaal moet rden aangepakt. Een alarmeerendc uiting van Titoelescoe. Een redevoering van Sir John Simon naar aan» j leiding van den aanslag te Marseille. Generaal Von Kluck overleden. Goemboes te Warschau aangekomen. Laval gaat nu eerst in December naar Rome. De Goud-Blok-Conferentie te Brussel aange» j vangen. Verklaringen van de Ministers Jaspar en Steenbergbe. Gister is te Den Haag de Landstormfilm „Sluit de Gelederen" vertoond. Te Utrecht htfcft de begrafenis plaats gehad van de heer J. S. Ruppert, penningmeester van het Chr. Nat. Vakverbond. Een vierwcikschc speurtocht door Amerika (II), door Mr. P. Borst. Het Zondagsblad van heden bevat o.m.: Meditatie. „Hij is de Weg" vers van Hélène Swarth. Van boeken en schrijvers: P. J. Risseeuw bespreekt ..Chrestos" van Henry Dupuy— Mazuel. uit het Fransch vertaald door Mevr. H. KuyperVan Oordt. „Bij de laatste valkenier" door G. P. Klijn. De dingen, die om ons zijn: „De groote schok", door Mevr. G. Scvensma-Themmen. „Indrukken uit Davos", door Ds. W. M. 1c Cointrc. Dagboek van Pit. „De Andere Moeder" door Grê van Ast, Jeugdrubriek. Kleuterkrantje. LAAT U w kinderen leeren SPELEN Molisson naar voren en gaat met een fraaien start de lucht in. De betoovering van het publiek is Verbroken en 'n luid gejuich stijgt op Onze jongens'zitten onzichtbaar voor ons in de cockpit van de „Panderjager" die thans als vierde aan de beurt is om te star ten. Als de 45 seconden na Wallers vertrek .voorbij zijn, geeft Geissendorffer gas en wèg schiet de zilveren vogel, even over het veld en dan, zonder dat hij (Vervolg op pag. 2) Dc Granville Monoplane van miss Cochran te Mildenhall In den inzet de Amerikaan schc millioennaire, die met haar piloot Wes leg Smith aan dc Melbourne-race deelneemt. De electriciteit is te duur Een actie te Bussum. Dezer dagen vergaderden de winkeliers te Bussum, die deelgenomen hadden aan een 14-daagsche verkoopactie te Bussum. Zoo als men weet, heeft men tijdens die actie een lichtactie georganiseerd, waarbij de win kcls en etalages verlicht werden met pet.ro- leumpersgas, als protest tegen de hooge elcctriciteitstavieven. De politie verbood ech ter de buitenverlichting. Thans is op boven genoemde vergadering besloten om de vol gende week gedurende Dinsdag, Woensdag en Donderdag dc etalages in het geheel niet te verlichten, doch alles donker te laten. Door middel van lijsten zal men trachten een zoo groot mogelijk aantal winkeliers te krijgen, die aan déze lichtactie deelnemen, terwijl men zich tevens de medewerking wil verzekeren .van de groote zaken. Op bovenstaand kaartje kan men dc gewel dige route volgen, die de deelnemers aan de race Londen-Melboume hebben af te leggen. De totaal-afstand bedraagt fS.240 K.M. In ons blad van Donderdag gaveii we de cijfers van de étappes van de race N,VeHOUTHANDELv.HJ, VAN SCHIJNDEL&CO HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN OOSTZEEDIJK No. 288, R'OAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ NASSAUHAVEN B0EREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1