(anq GRATIS ?eep) DONDERDAG 18 OCTOBER 1°-*4 M Chr. Middenstandsvereeniging DERDE BLAD PAG o Middenstandsnood en middenstandscrediet 'Dienen de regeeringsmaatregelen om de concerns te steunen? Waarom is de landbouw het troetelkind van de regeering? Na zijn openingsrede, waarvan wij gisteren reeds verslag gaven, heette de voorz., de heer W. G. Scheeres van den Haag welkom den heer Das, en den heer Brouwer, dirce teuren van de Middenstandsbank, en afge vaardigden van andere organisaties. Vervol gens sprak hij een woord ter nagedachtenis van den heer J. S. Ruppert, don penning meester van het C.N.V., welk w «ord slaande werd aangehoord. D.e uitslag van de bestuursverkiezing werd bekend gemaakt. De heer C. Doeleman werd herkozen, de heer K. Meima werd voor den tijd van één jaar tot gedelegeerd be stuurslid benoemd, en de heel E. Wielinga werd voor Friesland in het bestuur gekozen in de plaats van den heer Meima. De heer Meima aanvaardde mot een kort woord zijn bestuursfunctie, de hulp van alle leden inroepende om het bureau goed te doen functionneeren. Tegen verbruikscoöperaties. Pe afd. Haarlemmermeer had de volgende Vragen gesteld: „Wat moet onze vereeniging doen tegen het optreden der Verbruikscoöpe raties, en welke middelen moeten aange wend om de regeering te wijzen op de on behoorlijke propaganda van de Handels kamer. Nadat de heer Boot namens de afd Haarlemmermeer nog een toelichting ge je ven had, werd een uitvoerig prae-advies over deze zaak uitgebracht door den Heer P. v. d. Linde te Hij r •*-*« pen over zicht van de geschie'1 ;s der verbruiks coöperaties en wees daarna op den gewel digen omvang; in Europa zijn thans 50.000 Verbruikscoöperaties niet 35 millioen leden en een omzet van 175 millioen gulden. In Nederland zijn bij de verbruikscoöperaties aangesloten 219.042 leden, of een achtste van de totale bevolking; de omzet is 40 millioen gulden ofwel meer dan 1/10 van den totaal omzet aan levensmiddelen, welke in ons land 325 millioen gulden bedraagt. We moeten niet de hulp der overheid in roepen; de verbruikscoöperatie is een geoor loofde schakel in het distributieproces, maar de middenstander, moet zorgen, dat de ver bruikscoöperaties niet noodig zijn. De mid denstander moet zich steeds voor oogen stel len, dat hij een dienende taak heeft. In heel wat middenstandszaken zijn vele dingen niet in orde. Een boekhouding ontbreekt vaak geheel, met de moderne bedrijfseconomie laat men zich geheel niet in. Met de omzet- snelheid der goederen wordt niet gerekend. De organisatie moet aan de leden zooveel mogelijk leiding en voorlichting geven zoo dat ze met die dingen rekening gaan hou den. Een belangrijk voordeel voor den mid denstand is, dat men eigen prestatie kan stellen tegenover de gehuurde krachten waarmee de verbruikscoöperatie moet wer ken. Dat geeft een beduidende voorsprong. Achtereenvolgens besprak de prae-adviseur nu de leiding der verbruikscoöperaties, welke men gei rokken heeft uit het gehate particuliere bedrijf (met voorbeelden werd dil aangetoond) hetgeen een bewijs is, dal dit particuliere bedrijf toch zoo slecht niet geleid wordt als de verbruikscoöperaties wel voorgeven. De prijzen moeten volgens voorschrift worden berekend naar de prijz.-i» geldend in den kleinhandel, waardoor wordt bewezen, dat de middenstandszaken toch den regel stellen. De neutraliteit der verbruiks coöperaties bestaat niet; op Zondag werd door de coöperatoren in Assen gedemon streerd. Jammer is, dat in Alfen a. d. Rijn burgemeester Colijn een tentoonstelling open de van artikelen van de I-landelskamer. Dat bewijst, dat onze menschen niet paraat waren; zij hadden den burgemeester op de hoogte moeten stellen, dan had hij dit zekei niet gedaa-. Spr. toonde daarna met cijfers aan, dat de dividenden welke door de coöpe raties worden uitgekeerd door de leden eerst zelf opgebracht worden en besprak daarna de filmpropaganda der Verbruikscoöperatie welke film een leugenachtige voorstelling geeft van middenstandszaken. Tenslotte gaf hij de volgende drie punten 1. de Chr. Midd. Ver. moet alleen of in overleg met andere Midd. organisa'ies zich wenden tot de verbruikscoöperaties met ver zoek deze onware en onwaardige propagan da te staken: 2. De Chr. Midd. Ver moet in samenwer king met de andere Midd. organisaties overal tegenvergaderingen beleggen, waar de ver bruikscoöperaties propagandabijeenkomsten organiseeren; 3. de Chr. Midd. Ver. moet de regeering ervan in kennis stellen op welke onware en onwaardige wijze door de verbruikscoöpera ties de propaganda wordt gevoerd. Uitvoerig werd daarna deze zaak bespro ken, waarbij het advies gegeven werd om een algemeen middenstandsdiploma in te stellen. Tegen het grootwinkelbedrijf moet ook worden opgetreden. De Friesche Mij. van Landbouw betrekt tal van artikelen in het groot en levert ze aan haar leden; daartegen dient geageerd te worden. Het hoofdbestuur nam de drie punten van den prae-adviseur over; gaf wat betreft vak cursussen den raad zich in verbinding te stellen met de Kamers van Koophandel en zal terzake van wat de Friesche Mij. van Landbouw doet, en ook in Drente geschiedt in den Middenstandsraad die zaak behande len, en verdere maatregelen in studie nemen De voorzitter heette daarna welkom den heer Schmall, chef van de afd. middenstand van het departement van Economische Zaken- Urgentieprogram Als uitvoering van het urgentieprogram werd besloten om een uitvoerig dres te zen den aan de Tweede Kamer, waardoor de Chr. Middenstand van zijn zienswijze laat blijken inzake het wetsontwerp houdende voorzie ningen betreffende de heffing van belastin gen van besloten vennootschappen en ver- eenigingen en haar aandeelhouders of leden. Met grooten aandrang wordt in dit adres de wensch uitgesproken, dat de eigenaar-onder- nemer niet langer in een ongunstiger positie zal blijven verkeeren dan de ondernemin gen in een anderen rechtsvorm, ten opzichte van het belasten van de bedrijfswinsten. Zij verzoekt de Kamer het aangeboden ontwerp van wei niet ongewijzigd aan te nemen Ur moeilijkheden bij invoering van een reser- veeringsbelasting zijn niet -ooter dan die Dij invoering van het aangeboden wetsontwerp terwijl door doelmatige reserveeringsbelas ting voor alle vennootschappen die voor dp vorming van reserves niet te groot bezwaai zal zijn, de gelijkheid van belasting der be drijfswinsten "an allp ondernemingen ten minste zal bevorderen. Vastgehouden moei worden aan de eisch, dat de bedrijfswinst bij de N V. en de Coöperatieve Vereeniging eenerzijds, en anderzijds die van den eige naar-ondernemer naar éénzelfden maatstaf wordt vastgesteld en belast. Hulde werd gebracht aan den penning meester, den heer Wiercnga te Assen die dil concept-adres heeft opgesteld. Vervolgens werd goedgekeurd, dat een request zal worden gezonden inzake de wet telijke regeling der afbetaling, welk adres zal worden opgesteld door de commissie ad hoe, benoemd door de commissie van over leg uit de drie middenstandsorganisaties Hierna werd besproken een brief, welke het hoofdbestuurslid, de heer A. Bos heelt opgesteld aan den Min. van Ec momische Zaken inzake lasten, welke op den inrius trieelen middenstand drukken, welk schrij ven een uitvloeisel was van Ie audiëntie welke het bestuur met den Mhiister van Economische Zaken mocht hebben. MIDDAGVERGADERING In de middagvergadering heeft allereerst de heer J. J. R. Schmall het woord gevoerd Hij kwam uit persoonlijke belangstelling zeide, dat de overheid stellig belangstelling heeft voor den middenstand, maar voegdë eraan toe, dat de middenstand zelf krachtig biddend werkzaam moet zijn. Middenstandscrediet Uitvoerige besprekingen werden voorts gewijd aan het onderwerp Middenstands crediet, dat door de afd. Delft aan de orde was gesteld. Algemeen was men van oordeel dat de regeling welke thans geldt in verband met de twee millioen, door de cegeering be schikbaar gesteld, onvoldoende is. Men vond. dat waar zooveel voor den landbouw gedaan wordt, meer dient te geschieden vcoi den middenstand. Het crediet is niet voor kleine middenstanders bereikbaar. Twee millioen is een te klein bedrag en de rente xs te hoog. De regeeringsmaatregelen dienen alleen om de groote concerns in stand te h raden; de grootwinkelbedrijven worden in de hand ge werkt b.v. doordat ze vrijgesteld a-orden om wikkelpapieren om de roomboter te doen De heer Brouwer, directeur van de Mid denstandsbank, zeide, dat het geen steun maar crediet is geworden voor den midden stand. Volwaardige bedrijven zijn bedrijven waar de eindjes aan elkaar te houden zijn, waaruit de privé-uitgaven bestre b kunnen worden. Het distributie-apparaat is veel te groot. Er zijn menschen die zonder kapitaal ziin begonnen, zonder warenkennis, zonder administratieve kennis en zonder service. Zulke bedrijven zijh nooit een schakel ge weest in het distributieproces, en ze dienen te verdwijnen. Saneering van den midden stand komt de gezonde middenstandsbvirij ten ten goede. In de wet is niet gezegd, dat het crediet gedekt moet zijn, maar de wen- schelijkheid vastgelegd. Tonnen zijn -reeds aan crediet toegekend, maar een enkele maal is slechts dekking gevraagd. De heer Das, directeur der Middenstands- bank wees erop, dat deze organisatie verkre gen heeft, waarom ze vroeg namelijk mid denstandscrediet; men wenschte geen steun. De heer Kropveld, eveneens directeur van de Middenstandsbank wees op den treurigen toestand, waarin veel middenstandsbedrijvun verkeeren. Naast het crediet zou spr. epn steunverleening wenschelijk achten! Besloten werd, dat het hoofdbestuur deze zaak verder zal bestudeeren en met de re- geeringsinstanties zal behandelen. De heer van Doorne van Soest bracht rap port uit over hetgeen de commissie inzake de plannen om te komen tot pensionneering van kleine zelfstandigen heeft verricht. De commissie werd gemachtigd om verder met haar werk voort te gaan. Reeds werd contact verkregen met den Chr. Boeren- en Tuin- dei-sbond en met den Schippersbond; een audiëntie bij den Min. van Economische Zaken zal worden aangevraagd. Het hoofdbestuur zal handelen ingevolge een voorstel van de afd. Zeist om de afdre- lingen tijdig op de hoogte te brengen met dp belangrijke middenstandszaken, welke in het parlement aan de orde komen, met advies hoe de afdeelingen te handelen hebben Groningen vroeg de volgende jaarvergade ring daar te houden. Bij de rondvraag werd erop aangedrongen dat de vereeniging meer contact zal houden met de Rechtsche Kamerfracties, en op een blijvende vereenigingsinstantie welke tegen de verbruikscoöperaties met kracht zal kun nen optreden en om een middenstands-raciio- halfuurtje. Al die dingen zullen door het hoofdbestuur overwogen worden! Nadat de heer Bos woorden van dank ge sproken had tot den voorzitter voor dians leiding, werd gezongen „Alle roem is uitge sloten waarna de heer Bos voorging in dankgebed. Gemengd Nieuws- ROOFOVERVAL DOOR NOMADEN Vrouw in haar woning mishandeld Eenige dagen geleden hebben twee onbe kenden een roofoverval gepleegd ie Sla. kanaal ten huize van C R., wonende aan de ÖOOroe's klap, die afwezig was. Zij 1 gen de vrouw om geld en toen zij niet gene gen was hun dit te geven, gaven zij haar een hevigen slag op het hoofd, waardoor zij op den grond viel. Een der mannen heeft haar toen bij de keel gegrepen, terwijl hij een geopend mes dreigeno boven haar hoofd hield. Toen de metgezel van den boef. die onderwijl het huis had doorzocht, met zijn buit weer in de kamer kwam, werd de vrouw verder aan haar lot overgelaten en ver dwenen de kerels. Bij een ingesteld onderzoek bleek toen. dat de inhoud van een busje, dat onder de matras in een ledikant had gestaan, en waarin zich 110 aan bankpapier had be vonden, was verdwenen. In verband hiermede heeft de rijks- en gemeentepolitie aangehouden en in arrest gesteld de woonwagenbewoners M. D. en R. O. te Valthermond. De vrouw van R. be weerde, dat de verdachten de personen wa ren, die de daad hebben gepleegd. Ze blij ven evenwel ontkennen. Zij zijn ter besohik- king van de justitie gesteld. BRANDEN DE WERELDBEROEMDE SCHOONHEID5ZEEP cntU LUX TOILETZEEP?! if// Dan zal het U niet moeilijk ^f\ vallen Uw 9pinie over dese beroemde schoonheidsseep,- die dagelijks door 90 van de 100 filmsterren gebruikt wordt, onder woorden te brengen. Voor de beste en kortste omschrijving van de volgende hoedanigheden van LUX TOILET ZEEP volgens onder staande punten: Haar geschiktheid voor Je dagelijkse verzorging zelfs van de teerste Luid. Het delicate parfum, dat zelfs de meest verwende smaak voldoet. O Het overvloedige, zaclite scliulm en zijn Leilsame werking op de Luid. Q De edele grondstoffen, die in LUX TOILET ZEEP, zijn verwerkt, Letgeen voor elke leek onmiddellijk waarneemk?r?- ?an de aLsoLitrt enige, ivoorwitte kleur. Zuiver Nederlands faLrikaat. loven wij uit: le Prijst 3 st. Lux Toilet Zeep p. mod. 2c Prijs: 3 3e Prijs: 3 f, 4e Prijs: 3 3e Prijs: 3 6e Prijs: 3 LfiVjtftt 10 jaar 5 jaar 3 jaar 2 jaar 1 jaar terwijl de 500 volgende deelnemers ontvangen.Inzendingen moeten in b Lever's Zeep Mij. N.V. Rotterdai 31 December a.s. Bij elke inzending moeten drie buitenomslagen van Lux Toilet Zeep worden gevoegd. Op de L. T. Z. 1027 De beoordeling der inzendingen berust bij de Directie. Over de toekenning der prijzen kan geen briefwisseling worden gevoerd. De uitslag wordt eind Februari in dit blad bekend gemaakt. VERDRONKEN De 18-jarige M. v. d. V., uit Nieuw Leus Mast. De boerderij met inventaris benevens een groote partij hooi verbrandde geheel. Niets kon worden gered. De bewoners slaag- den, dienstbode bi; de familie H. Pelleboet, den erin, het brandende huis tijdig te ver- is aan den Roebolligen Hoek bij Hasselt laten. De schade wordt door verzekering ge- (Ov.). terwijl zij bezig was met het spoelen dekt. I van waechgoed, in een kolk bij het huis verdi-onken. De ingestorte steiger voor de kerk tt Kattowitz. Bij dit ongeluk werden, 60- arbeiders gewond Ondanks het gure weer hébben zich de Amsterdamsche 'n Gedeelte van de door den zwaren golfslag weggeslagen eerste jaars, die lid van Nereus zijn geworden, in den duinstrook in de omgeving van Oostvoorne, waar 'n stuk Toeibak aan den Amstel gezet. van ca. 100 M. lengte en 85 M. breedte 't moest ontgelden y^ bouw am een kunst-ijsbaan achter het De werkzaamheden aan den reeds ver lAnnaeusstraat te Amsterdam Hoe aan de touwtjes der bekende aan de ledepoppen getrokken wordt, toont deze kiek van een-poppenspel* Een gedeelte van 't j en Neerhaeren i geopende Albert-kanaal tusschen Ternaaien

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10