MAANDAG 15 OCTOBER 1934 TWEEDE BLAD PAG 6 STADSNIEUWS DE LEIDSCHE GEMEENTE- BEGROOTING 1935 Voortgaande versobering en bezuiniging noodzakelijk Een bedrag van f ioo.ooo moet nog worden overbrugd Daarvoor zal in het uiterste geval de Algemeene Reserve worden aangesproken Met betrekking tot de ontwerp-begrooting voor het jaar 1935, die binnenkort in druk zal 'verschijnen, deelen B. en W. den .Raad o.m. het volgende mede: De moeilijkheden, bij het opmaken van de begrooting ondervonden, waren ook thans weer zeer groot. De crisis duurt nog met onverminderde hevigheid voort, het geen tengevolge heeft, dat de financieele toestand in steeds toenemende mate den nadeeligen invloed daarvan ondergaat. Het aanvankelijke concept van de begroo ting leverde een tekort op van rond 325.600.—. Ben zeer belangrijk bedrag der halve, hoewel niet zoo hoog als men in deze tijden wel mogelijk had kunnen ach ten. Dat het tekort tot dit bedrag beperkt bleef, is voor een groot deel te danken aan de reeds ingevoerde bezuinigingen en de Voortgezette versobering. Van de belangrijke posten, die het begroo- 'tingsbeeld beïnvloeden, noemen wij in de eerste plaats het batig saldo van den dienst 1933. Kon aan den dienst 1934 een be drag van 239.118. —ten goede komen, n.1. 89.118,— als batig slot van de rekening 1932 en 150.000— uit de winst 1933 van de Lichtfabrieken, het jaar 1935 zal slechts 107 053,35 kunnen ontvangen, of pl.m 132.000,minder. Wegens baten uit de Leidsche Duinwater Maatschappij kon op de begrooting 1934 80.000,— meer worden geraamd dan voor heen doch voor 1935 is dit bedrag rond 3O.U0O,lager, in verband met een overleg met Commissarissen der Vennoot schap getroffen regeling inzake de verdere versterking van de reserve voor uitbrei ding van den watergang, waardoor welis waar over 1934 de geraamde meerdere winst-uitkeering van 80.000,kan wor den gehandhaafd, doch die over 1935 onge veer tot 50.000,— moet worden terugge bracht. Het vorig jaar kon nog vrijheid worden gevonden, om het nadeelig saldo van den gewonen dienst van het Grondbedrijf ten laste van de reserve van dat bedrijf te brengen; hoewel de stand van deze reserve (na de bedoelde afschrijving) niet ongun stig kan worden genoemd, meenen B. en W. thans geen voorstel tot een zoodanigen maatregel te mogen doen; in 1934 werd slechts voor een bescheiden bedrag grond verkocht, zoodat de reserve ook niet betee- kenend toenam; bovendien moet ingevolge de nieuwe bedrijfsverordening 'n taxatie van de ingebrachte eigendommen plaats heb ben, zoodat het oogenblik voor een gedeel telijke beschikking thans ook minder ge- eigend schijnt. Een en ander heeft intus- sphen tengevolge, dat de begirooting uit dezen hoofde moet worden belast met 81.605,—. De inkomsten uit de gemeente-bedrijven Vertoonen tegenover de raming voor 1934. een achteruitgang van pl.m. 110.000.Het grootste deel hiervan komt op rekening van de Lichtfabrieken, in het bijzonder de Gasfabriek. Wat b.v. het gasverbruik betreft moet worden gewezen op de toenemende concur rentie. die van het gebruik van petroleum wordt ondervonden, terwijl de daling van het electriciteitsverbruik voor industrieel? en dergelijke doeleinden nog niet tot staan is gekomen. Het behoeft geen betoog, dat het vraag stuk der gas- en electricitcitstarieven nauw samenhangt met de mogelijkheden van ver betering van den afzet en dat dit vraagstuk derhalve de voile aandacht heeft van B. en W. De begrooting voor de gestichten „Ende geest" c.a. sluit ditmaal noch met een voor- deelig, noch met een nadeelig saldo, terwijl de vorige begrooting een winstuitkeenng Van 44.840,— bevatte. Blijkens de toelich ting op de bedrijfsbegrooting is bet tenge volge van de verlaging van de verpleeg- prijzen en hoogere inkoopsprijzen slechts na groote moeite gelukt een sluitende be- grooting te verkrijgen. Intusschen leidt dc verlaging van den verpleegprijs tot vermin dering van uitgaven voor verpleging var/ armlastige krankzinnigen, waardoor het verlies voor de gemeentekas zich ten slotte beperkt tot pl.m. 26.000, De geraamde winst van het Openbaar Slachthuis (met de Ijsfabriek) blijft 26.000,— achter bij die voor 1931: de voornaamste reden hiervan is, dat het aan tal slachtingen veel lager moet worden ge steld, omdat voor 1935 geen slachtingen van runderen ten behoeve van de Crisis-Rund vee Centrale te verwachten zijn. Ook de omzet en daarmede de opbrengst van het ijs moest aanzienlijk lager worden uitge trokken. Overeenkomstig het advies van den In specteur der Directe Belastingen werd de opbrengst van de opcenten op de Gemeente- fondsbelasting geschat op een bedrag, dat 5 pet. lager is, dan het ramingscijfer voor 1934/35, welk laatste cijfer weer 10 pet. lager is dan de opbrengst over 1933/'34. De baten uit de Personeele Belasting moesten eveneens ongeveer 5 pet. worden verminderd. Slechts doordat de opbrengst van het belastingjaar 1934/35 der gemeen- 'tcfondsbelasting de oorspronkelijk bij de be grooting 1934 gedane raming zal overtref fen, kunnen, in verband met het voorge schreven boekingssysteem, de verliezen Voor de begrooting van 1935 nog juist wor- jden opgeheven. Evenals de ontvangsten werden de uit gaven zoo scherp mogelijk geraamd. Echter kon niet worden vermeden, dat nog uitgaaf posten boven de cijfers van 1931 uitgingen. Dit was o.a. het geval met de netto-uitgaven voor Werkloozensteun en Armenzorg teza men (zonder de geneeskundige armenver zorging). die van 1.143.600,voor 1934 tot 1.176.595,voor 1935 stegen. De bijdrage ,van het rijk ter zake werd geraamd op den Voet van de voor het jaar 1934 geldende mi- pisterieele regeling. Den tegenwoordigen omvang van de Werkloosheid vergelijkende met dien van leen jaar geleden, is deze hoogere raming fceer zeker gerechtvaardigd, al mag worden Vertrouwd, dat de werkverruiming, die de gemeente bevordert, en het bekende 60 mil- lioen-plan van het Rijk, een verlichting van ide werkloosheidslasten zullen teweegbren- Wordt vervolgd) DE WORSTELENDE MELK VEEHOUDERS Een plan dat omkeer zal brengen Vrijdagavond werd door de melk federal ie „Zuid-Holland" te Leiden een openbare ver gadering gehouden voor eonsumptiemelkers. Te half acht werd de vergadering door den boer C van Vliet, uit Leiden, met een woord van welkom tot de sprekers van die avond en tot de talrijke aanwezigen, geopend Met een uiteenzetting van wat de melk- federatie wil en dc mededeeling, dat deze lxsstaat uit de mannen van de „C.B.T.B.", Holl. Maatsch. van Landibouw, en L.T.B., gaf de voorzitter het woord aan den heer J. Bietmond. Deze zette uiteen, dat met het doen ge- horen worden van een consumptiecontract, nok is gekomen een zeer hooge eisch wat kwaliteit betrof van dit produet. He controle geschiedt helaas niet bij het afleveren van dit product, maar bij het ont vangen der melk bij den kooper aan huis en onderweg. Spr. gaf ech'eT de vergadering in over- waging: vertrouw deze bureaux volkomen, maar als ge twijfelt, ga nie» naar naar uw buurman, ga niet daarvoor naar de vee markt, maar ga naar uw organisatie, die alleen kan u helpen. Ons product moet goed behandeld worden, omdat het is voor zieken, zwakken en zui gelingen, wij zullen ook mpde gaan met da' T B C-bestrijding onder het rundvee, maar daartegenover vragen wij een loonende prijts Wat betrof de graanmonopolje, meende spreker, dat wij alles aan moeten grijpen, wat er toe kan leiden, in deze crisistijd ons eigen land en volk te voorzien van wat eigen bodem geeft Daarom is de steun aan dc akkerbouw juist, daarom het graanmonopolie juist, maar dit alles mag nimmer gaan ten koste der melkveerhouders; de melkwinning mag niet verhoogd worden door het gebruik van bu i ten landsch k ra cl 11 voer. Ten laatste behandelde spreker „Ons or ganisatieleven". De strijd om ons bestaan is niet gekomen door den veehouder, maar door den kooper. De industriefabrieken hebben op hun kan toren uitgestippeld, welke veehouders door levering in aanmerking kwamen; gezamen lijk hebben zij de veehouders verdeeld en elke concurrentie uitgesloten. Het is geen spnjd van tachtig jaar, maar heeft in vele opzichten overeenkomst met de tachtig-jarige oorlog Ook toen vocht een gedeelte van ons volk, men sprak ook in ons land van verschillende staten, maar iaamaast is gekomen do strijd van ons gc- heele volk. die is geworden een overwin ning voor de Nederlandsche natie. Ook de veehouders hebben gevochten, een ieder in zijn stad en dorp, in zijn verecni- ging; maar toen de crisis kwam, hebben zij elkaar gevonden in de melk federatie en hebben getracht een ondeelbaar front te "Jrmen tegen de koopers. Als er toen geen kortzichtige veehouders waren geweest, hadden wij nooit de hulp der Regeering behoeven in te roepen. Nu niet de federatie gaan sloopen; de machtige organisatie der zuivelfabrieken tracht nog steeds bet weinig, dat wij hebben, ons te ontnemen. Aanstonds is het contract afgeloopên, wat dan In het jaar 1933 is het nog gebeurd, dat 'n induslrieprijs is vastgesteld zonder den irkooper der melk er in te kennen, 't Werk voor ons is zoo \eel. Hoe zal de Crisis-Zuivei-Centrale over ons handelen? Afbreken zal spieker hun werk met, maar nel wil hij rechtmatige Critiek oefenen.niet op straat, maar bij ben zelf in Den Haag In Den I-faiag heeft men de kooper der melk veilig gesteld. Vast is komen te slaan de prijs van inkoop en verkoop, vast is ge steld een behoorlijke winst. Wij zullen geen critiek laten hooren over deze winst, maar wel over de prijs die de boer uitbetaald krijgt. De koopers hebben alles door dc crisis maatregelen en wij bobben het verlies, dat is onze grief, onze grootste grief tegen de Crisis-Zuivel-Centrale. (Applaus). Mr Verschuur heeft het eens juist voor gesteld. Het Nederlandsche volk is een gioo' leger, waar hij de generaal van zou zijn Dit volk moet naar een lager levenspeil. Dit was reeds bereikt door de boerenstand, dit deel van het leger, dat reeds als voorposten is gelegerd, moe; een weinig teTug, maar het andere deel zal belangrijk naar voren gebracht moeten worden om een ondeelbaar front te krijgen van hot Nederlandsche volk. De uitvoering der verschillende maatrege len berust niet bij de veehoudersorganisa- lies; er zijn zeei veel commissies, als wij ze zouden letteren, zou het Nederlandsdhe alfabet niet voldoende letters bevatten om ze aan te duiden, en zouden wij onze toe vlucht moeten nemen tot het Chineesch. De tijd is er, dat de maatschappelijke or dening gaat van groep tot groep, niet meer van persoon tegenover persoon. Aan de boe renbevolking van Nederland de taak een groep, een zeer sterke groep te vormen. 'Applaus). De Voorzitter verleende hierna het woord a<an den heer W. de Kroes. Aan zijn rede is het volgende ontleend: De nood van de melkveehouderij is zoo boog gestegen, dat de Regeering maatrege len moet nemen, om duizenden melkveehou ders van de ondergang t? redden. Het eigenaardige is echter, dat de gelden die 'hiervoor noodig zijn, wel door de Neder landsche burgerij worden opgebracht, doch dat deze voor een groot deel weer onmid dellijk worden opgeofferd om de bo»er- export naar Fngeland in stand te houden. De boter-export naar Engeland heeft de laatste jaren wegens verlies van andere af zetgebieden een 'zeer groote omvang aange nomen, echter tegen prijzen, welke voorden Nederlandschen veehouder niet meer accep tabel zijn. Voor landen als Denemarken, Australië en Zuid-Afrika, landen met ge- deprecieerde valuta, zijn die prijzen niet te verwerpen, daar de productiekosten in die landen naar verhouding ook lager zijn. In Nederland, dat dc gouden standaard tot elke prijs wil handhaven, is dit echter niet liet geval. Door dit afzetgebied geheel of gedeeltelijk prijs te geven en de binnenlandsche produc tie van melk in dezelfde mate te beperken, komt dus het geld. waarmede die export geforceerd in stand gehouden wordt, vrij, waardoor aan de veehouders een grootere toeslag kan worden betaald dan op heden hef geval is. Met de huidige toeslag kan de veehouder zijn bedrijf niet in stand houden. Vermin deringvan productie door de melkveehouders geeft dus een hoogere opbrengst voor die melkveehouders. Bij een inkrimping van bv. 20 pet van de productie zou een melkveehouder met een bedrijf van 60.000 liter per jaar, 12 000 liter minder moeten melken. Voor 60.000 liter ontvangt hij nu d1/^ cent per liter, is f2700. Voor 48.000 liter zal hij 6 cent por liter ont vangen is f 2SS0, dus f 180 meer. Bovendien zal hij minder krachtvoer noodig hebben en zijn onkosten zullen over het algemeen iets lager zijn, zoodat hij alle belang heeft bij een inkrimping van productie. Van zeer groot belang bij toepassing van deze maatregel is ook, dat de veestapel in stand gehouden wordt, zoodat bij een even- tueele verbetering der conjunctuur het pro ductie-apparaat (veestapel) direct weer voor de volle 100 pet te werk kan worden ge steld, hetgeen bij afslachting van vee niet bereikbaar is. Afslachting van het jonge vee is te zeer ingrijpend en in de grond verwerpelijk, omdat hierdoor het hart en 't bloed van de veestapel wordt aangetast. De boeren en ook bet publiek voelen dit be zwaar en zijn daarom fel gekant tegen af slachting van vee. Het jonge vee kan niet worden gemist voor een goede selectie, want deze selectie verhoogt immers bet peil van de veestapel. De afslachting, die nu reeds is toegepast heeft trouwens zijn doel gemist en heeft geen verlichting gebracht voor de melkvee houderij. Integendeel. De melkproductie is totaal niet achteruitgegaan. In totaal 4.420.000.000 kg. melk per jaar wordt geproduceerd, met als hoofdproduc ten consumptiemelk, boter, kaas, andere producten en melk voor bet voeren van vee. Het zwaartepunt ligt echter bij de boter- fabricatie. daar de andere eindj»roducten tol redelijke prijs worden afgezet Nu blijkt, dat 2.210.000.000 kg. melk wordt gebruikt voor cie fabricatie van 85.000.000 kg boter. Van deze 85 000.000 kg. wordt 20 000.000 kg uitgevoerd naar Engeland, 10.000 000 kg wordt gebruikt voor bijmenging in de mar garine en de overblijvende 55.000.000 kg. is bestemd voor binnenlandsch verbruik en uitvoer naar Duitsdhland, Frankrijk, België enzoovoort. Zou dus de export naar Engeland geheel worden opgegeven, dan zou dit oen vermin dering van productie moeten geven van 560.000.000 kg. melk (is 20.000.000 kg. boter) hetgeen overeenkomt met 12Vb Pet van de totale productie. De hiervoor uitgespaarde export-steun komt ten goede aan de melkveehouderij, waardoor de toeslag van f 2.56 :ot ten min ste f 3.25 a f 3.50 per 100 liter melk kan worden verhoogd. Bij opheffing van het menggebod voor margarine zou de productie nog met 270.000.000 kg. melk (is 10 000.000 kg. boter) verminderd moeten worden, hetgeen dus nog een beperking van 6 pet der totale pro ductie beteckemt, samen dus een beperking van 18y2 pet Door deze maatregelen te nemen, behoeft geen wijziging te worden gebracht in de binnenlandsche boterprijs, terwijl bij af schaffing van het menggebod het gebruik aan grondstoffen voor de margarine-indus trie met 25 pet zal toenemen. Het groote voordeel van inkrimping der productie boven afslachting ligt vooral bier in, dat men de melkproductie van Regee- ringswege kan regelen en dat de te treffen maatregelen onmiddellijk effect hebben, het geen echter bij afslachting vooreerst niet merkbaar zal zijn. Bovendien kan men de productie-beper king op kleine schaal beginnen, bijv. met 10 pet en deze later op 15 pet of 20 pet brengen. Mocht productie-beperking niet meer noodig ziin, dan kunnen de maatrege len onmiddellijk worden opgeschort. Bij afslachting is dit niet het geval: de gedoode dieren zijn voor altijd uit de pro ductie geschakeld. Heeft men t.z.t een groo tere productie noodig. dan kan men over deze productie-middelen niet meer beschik- Productie-beperking is dus moreel en ef fectief te verkiezen boven afslachting en heeft ten slotte nog dit voordcel dat een zoo danige maatregel meer sympathiek is bij de boeren en bij dc burgerij. Voor controle van de uitvoering dezer be palingen zullen niet veel menschen noodig zijn. daar van het overgioote oeel der boe ren nauwkeurige cijfers over de laatste- ja ren bekend zijn en overigens de boete-bepa lingen zoodanig kunnen worden gemaakt, dat men zicli wel zal wachten inbreuk tc maken op gegeven voorschriften. In het kort is de situatie, zoo. dat het En- gelsche publiek goedkeope boter eet. daar toe in staat gesteld door bet geld van de Nederlandsche burgerij, ten i.osle van de Nederlandsche melkveehouderij en bet geld dus niet komt op de plaats waar het zijn moet. Spr. noemde dit plan het ei van Coluin- luis! Niemand heeft nog gegronde ai gumen ten er legen kurnen aanvoeren. Een luid applaus dankte den spreker voor zijn keurige uiteenzetting. Hierna verkreeg de heer Klapwijk 't woord die wenschte' aan te toonen, waar het in Den Haag mank a^n gaat. Dc samenstelling van het dagel. bestuur der Crisis-Zuivel-Centrale is als volgt: een belanghebbende bij de kaas, een belangheb bende bij de Coop. Zuivel, een belangheb bende bij de handel, een belanghebbende bij de margarine en deze mannen moeten beslis sen over het wel en wee der consumptie melkers. Wel is het eebeple bestuur van een groo tere vorm, maar dit vergadert zeer zeldzaam De samenstelling der plaatselijke commis sies bestaat, enkele uitgezonderd, uit de menschen van de handel, welke daarin e° meerderheid hebben verkregen, terwijl de voorzitters dezer commissies over het alge meen zijn menschen van de handel. Leiden maakt wat deze commissie betreft een gunstige uitzondering. Delft is samengesteld: vijf handelaren en drie boeren. In Rotterdam is er een voorzitter, die to taal niets met cousumjitii-melk te! makt heeft De handel gaat het goed, er mag geen melkboer cü komen, de melk mag niet goed- kooper verkocht worden, dan tegen de vast gestelde prijs. Er is voor de overmelk een prijscommi sie, welke wekelijks deze prijs zou vas stellen. Dit heeft zij maar voor een jaar tegelijk gedaan De voorzitter der Haagsche commissie van bijstand sloot voor zijn zaak contracten af zonder een bepaling van overmelkprijs. De C.Z.C zag rlat dit niet kon en stelde de prijs vast. Deze overmelk was daardoor te duur gekomen, met het gevolg, dat de vol gende week èri consumptieprijs èn industrie- prijs met 1 cent per liter verminderd is worden. De handel heeft een beschut bedrijf wü ziin arm. De pot met de 12.000.000 blijft onaangebroken. Men veronderstelt, dat wij voldoende verdienen. Afslachting van vee, is gebleken een fiasco te zijn. Toch gaat men het nu weer doen Nadat deze drie sprekers het woord had den gevoerd, werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld vragen te stellen, welke door de verschillende sprekers werden be antwoord. Naar aanleiding daarvan wenschte de heer Biemond er de nadruk op te leggen, dat wij met de T B.C.-hestrijding accoord gaan. maar nooit en nimmer deze in han den zullen geven van de controle-bureaux. Zelf daarvoor een vcreeniging oprichten en aansluiten bij de bestaande landelijke bond is de juiste weg. Wij zullen en moeten modelmelk produ- ceeren, maar zullen daarnaast eischen een loonende prijs; een groot gedeelte van onze boerenstand staat 's morgens reeds om drie uur op. Wij willen dat doen, maar niet met zorg in het hart, er aan denkende, hoe wij onze verplichtingen na zullen komen. Er is geen groep op de gansche wereld, welke zoo veel presteert als de boerenbe volking. Al? onze landbouw ten gronde gaat, gaat ook ons ganseihe volk. De Voorzitter dankte de sprekers voor hun uiteenzetting en wenschte nog op te merken, dat de plaatselijke commissie te Leiden een zeer gunstige uitzondering maakt De leiding, hoewel berustende bij een koo per, geeft 'och een absolute zekerheid van een objectieve beoordeeling van veehouder cn melkhandeiaar. In Leiden is er tenminste op dit gebied nog zonneschijn, laten wij dit als boeren waardeeren en ons steeds wenden tot deze commissie, omdat aldaar bet reoht van hooi en wederhoor wordt gehuldigd. Wij moeten nu als mannen in één gelid staan om i-echt te verkrijgen. Het groote onredht onze boerenbevolking aangedaan moet worden hersteld. Als wij u straks oproepen voor nog groo tere vergaderingen in andere plaatsen van ons land, komt dan ook om aldaar te demonstreeren de eenheid van onze boeren stand. Thuis zal worden gezonden een formulier voor de TBC-vereeniging, opdat deze in eigen hand zal worden gebonden. Men zit reeds te veel op de stoel van den boer, laten wij werken zoolang mogelijk om deze plaats wederom in te kunnen nemen Volgens mededeeling van den heer Bie- rnond zullen cle afgesloten regeeringscontrac ten van de leden der melkveiling, wederom via de administratie dezer veiling behandeld worden, een en ander met toestemming der Crisis-Zuivel-Centrale. Vervolgens sluiting. Woningbouwvereeniging „De Eendracht" Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van bovengenoemde vereeniging in 1932 werd het plan opgevat om uitvoering te ge ven aan het achtste bouwplan, omvattende 60 eengezinswoningen en geprojecteerd op een terrein, begrensd door de Ambon-, Drift-, Atjeh- en Sumatrastraat. De architect, de heer M. Vrijenhock. uit Den Haag. ontwierp het plan en toen over eenstemming was verkregen met de ver schillende overheidsinstanties, kwam de bouw op vlotte wijze tot stand. Op 6 December van het vorige jaar werd den aannemer, het Civ. Ing. Aannemersbe drijf v.h. firma Gebrs. van Crey te Rosma len opdracht verstrekt tot den bouw en ondanks het feit, dat de werkzaamheden door een vorstperiode van 4 a 5 weken ge stagneerd werden, kon juist een week voor den daartoe gestelden termijn, n.l. op 29 September j.l. het werk in zijn geheel wor den opgeleverd. In tegenwoordigheid van bestuur en com missarissen van „De Eendracht", den archi tect. den heer Vrijenhoek, de hseren Kiers en Li bot, resp. directeur en ambtenaar van het Bouw- en Woningtoezicht en afgevaar digden van zustervereenigingen heeft Za terdagmiddag de officieele ingebruikne- iming plaats gevonden. Nadat de voorzitter, de heer J. Poeliejoc, de gasten had verwelkomd, begaf het gezel schap zich naar het perceel Ambonstraat nr. 11, waar in den gevel een gedenksteen is aangebracht. Alvorens deze te onthullen gaf de archi tect, de heer M. Vrijenhoek. een korte tech nische uiteenzetting, waarhij hij allereerst zijn vreugde erover uitsprak, dat. ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden, dit com plex arbeiderswoningen in gebruik kan worden gesteld. Leidsche Kunstvereeniging Programma Het seizoen 1934—1935 van de Leidsche Kunstvereeniging, dat thans is aangevangen met een tentoonstelling in de Lakenhal van het nagelaten werk van den jong gestorven schilder Hans van Mastenbroek, zal in No vember worden voortgezet met een tentoon stelling van twee kunstenaars, die 'n groot deel van het jaar in Katwijk werken, nl. mej. Broeksmit en Johan Windhorst. Daarna zal een tentoonstelling volgen, eind December en begin Januari, van den Vlnamschen schilder en teekenaar Valen- tijn Edgar van Uytvanck. die vooral door zijn groote geteekende portretten van tal van bekende kunstenaars bekendheid ver wierf. Die tentoonstelling zal worden gevolgd door een zeer merkwaardige van werk van Adriaan Lubbers, den Hollandschen schil der. die de schoonheid van de scyscrapor- steden als New-York en Chicago ontdekte. Zijn werk wordt zoowel in de Ver. Starten als in Frankrijk en Nederland zeer gewaar deerd. Het seizoen zal worden besloten met een bzelangrijke tentoonstelling van Leo Gestels oeuvre, den ook in het buitenland zoo be wonderden schilder. De geschenkenreclame der Winkelweek HOE ZIJ WERKT Het schijnt, dat het publiek nog heelemaal niet begrijpt op welke wijze de geschenken- reclame der Winkelweek ditmaal in elkaar zit. En toch is bet heel eenvoudig. Voor elke bestede halve gulden bij deelnemers aan de Winkelweek, ontvangt men een win kelweekbon. Deze bonnen moet men bewa ren, want aan het einde der Winkelweek kan men niet deze bonnen inschrijven naar een der 1500 waardevolle geschenken der Leidsche Winkelweek, volgens uw eigen keuze. Men schrijft dus in op een kaart, die bij de deelnemers verkrijgbaar is, met bij voeging van de verzamelde bonnen. Als men een groot aantal bonnen heeft, kan men ze ook deelen en op twee of meer geschenken inschrijven. Maar dankt er om, mogelijk zijn er meer inschrijvingen voor hetzelfde geschenk en degene, die met het grootste aantal bonnen inschrijft, ontvangt het ge schenk. Daarom zal men goed doen om niet met een klein aantal bonnen naar een ge schenk van grocte waarde in te schrijven, omdat daaivoor bijna zeker hoogere inschrij vingen zijn. Maar schrijft met een flink aan tal bonnen naar een matig geschenk in, dan wordt dit bijna zc-ker uw eigendom. Dus een soort bescheidenhcidswedstrija. VOETBAL Woensdagmiddag tc drie uur speelt in 't r.k. sportpark aan den Haagweg C.G.W. I tegen een studenten-elftal. De Leidsche Winkelstand Muzikale rondgang Hedenavond te 8 uur zal weer een muzi kale rondgang door de stad worden gemaakt ditmaal door de Postharmonie. De route luidt als volgt: Noordeindsplein, Noordeinde, K. Rapenburg, Prinsessekade, Haarlemmerstr Donkersteeg, Hoogstr., Marsmansteeg, Bree- straat, Hoogewoerd, Kraaierstraat, N. Rijn, Korenbeursbrug, Botermarkt, Gangetje, Bree- straat, K. Rapenburg, Prinsessekade. Steen- straat, Stationsweg, Stationsplein (K), Sta tionsweg, Binnevestgracht. Lammerenn.arkt, Turfmarkt, Haarlemmerstr., Mare, Oude Vest. Jan Vossensteeg, Haarlemmerstr.. Ha venplein (E.). Nieuwe desinfector bij den Reinigingsdienst Doktoren op bezoek Zaterdagmiddag heeft een groot aantal doktoren uit Leiden en omgeving een be zoek gebracht aan de Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst in de Noorderstraat ter bezichtiging van de nieuwe desinfector. On der de bezoekers bevonden zich ook de direc leur van den G G D, Dr. Horst en de direc teur van het Academisch Ziekenhuis. Dr, H H M«as. De directeur van den dienst, de heer J H de Jong, hield een korte rede, waar in hij herinnerde aan de oude ontsmettings dienst in de Lange Vrouwenkerksteeg en aan het feit, dat in 1916 de Raad reeds be sloot over te gaan tot de bouw van een nieuwe desinfectie-inricTfting. In dc plaats daarvan Qieeft het Rijk aan de gemeente overgedaan een stoomontsmettingsoventje, dat van af 1920 tot een paar maanden ge leden heeft gewerkt. Thans echter is in <?en o'ide paardenstal een nieuwe desinfectie inrichting gebouwd. Deze inrichting be slaat uit twee gedeelten, de zgn. besmette en de reine afdeeling, die van elkaar ge scheiden wordefi door een badkamer voor het personeel. De installatie bestaat uit. een dubbelwandige oven met centrale deurslui ting De stoom wordt geleverd door een gasketel en een vacuum-pomp zorgt voor het luchtledig maken, alvorens de formalin» wordt ingevoerd. Er wordt thans geheel gewerkt volgens het cysteem van Prof. Rübner. De instal latie is 17 April jl. in gebruik genomen en heeft sindsdien gewerkt zonder eenige scha de aan lijf- of beddegoed te veroorzaken. Zii is geleverd door de N. V. Machinefa briek Rijneveld te Delft. Na deze uiteenzetting heeft het gezelschap de nieuwe installatie bezichtigd. Waterpolo H.P.C. IV—de Zijl II 2—2 Vrijdagavond speelden bovengenoemde ze ventallen in „de Regentes" te 's Graven- hage den beslissingswedstrijd om het knmpi- oensschaD der reserve derde klasse K.N Z.B.. welke wedstrijd oorspronkelijk was vastge steld op 3 September J.l. te Hillegom, waar toen niet kon worden gespeeld wegens het wegblijven van den scheidsrechter. Beide zeventallen verschenen volledig. Het is een enthousiaste strijd geworden tusschen twee gelijkwaardigee tegenstan ders en het gelijke spel geeft de verhouding weer. In den aanvang was H.P.C. overwe gend in den aanval en het was dan ook dc midvoor van H.P.C.. die zijn club met een keurig schot dc leiding gaf. 10. Hoewel de Zijl energieke pogingen in het werk stelde gelijk te maken gelukte baar dit voor de rust niet. Spoedig na de hervatting wist Geeve met een schot in den hoek den achter stand van de Zijl teniet te doen. 11 Nadat een speler van II.P.C. wegens te vroeg weg zwemmen het water had moeten verlaten. Dit doelpunt inspireerde De Zijl tot. nog grootere krachtsinspanning en de midvoor smaakte het genoegen de Zijl de leiding te geven. 12. Met een ver schot, hetwelk den keeper van De Zijl verraste, en in den uiter sten bovenhoek van het doel verdween, hraeht H.P.C. de partijen op gelijken voet 2—2. Nadat Key nog met een schot van grooten afstand had weten te scoren, welk doelpunt door den scheidsrechter om onnaspeurlijke redenen ongeldig werd verklaard kwam het einde van dezen door beide partijen fair ge speelden wedstrijd met onveranderden stand Scheidsrechter Stotijn had geen moeilijke Een tweede beslissingswedstrijd zal alsnog moeten worden vastgesteld. Dammen „ZILVEREN DAM" WEDSTRIJDEN Nu het winterseizoen weer begonnen is. heeft de Leidsche Vereeniging een aanvang gemaakt de bordenwedstrijden. Door den heer Joh. Klinkenberg is voor deze wedstrijden een „Zilveren Dam" beschikbaar ge steld. De eerste avond had een spannend loop. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: Eerste klas: J. R. KlinkenbergT. D. v. d. Bosch 2 S. v. d. Wijngaard—J. C. den Dekker I. Teleng—M. Optendrees J. A. Bernsen-E. Sladek H. de Water—P. Marck Tweede Klas: P. LepelaarD. A. Eppinga J. DreefA. Sladek G. P. Dillen—J. Huisman J. Beij—J. de Brce C. TeiinissenM. Sweris C. IClinkenberg—A. v. Heeringen J. Zaalberg was vrij. 2-0 2-0 2-0 uitgest. 0-2 0-2 0-2 1-1 0-2 0-2 LEIDSCHE THEOLOGEN VEREEN. TUA RES AGITUR Bovengenoemde vereeniging vierde haar eerste Lustrum od Woudschoten te Zeist. Na de opening door den Voorzitter werd een preek gehouden door den heer F. C. Klein- man over Marcus 5 8. Vervolgens hield de heer J. C. Hooykaas een lezing over: „De verhouding van Kerk en Staat naar Rnom- sche opvatting." TEGEN EEN BOOM Zaterdagnacht te 1 uur is op de Rijnsbur- genveg, ter hoogte van de villa van den heer Bosman, doordat hij slipte, een auto tegen een boom gereden en omgeslagen. De boom werd geheel vernield De bestuurder, de 43-jarige T. C. v d S., alhier, kreeg won den in het gelaat en is door de EHD ver bonden en daarna naar het Acad. Zieken huis gebracht. De andere inzittenden, 35- jarige C. H., uit Rijnsburg en t'e 34-jarige W. alhier, kregen geen letsel. NOG WAT TE GOED Op last van den officier van Justitie is aangehouden dc 19-jarige J. K., alhier, woon achtig, die nog twee maanden gevangenis- straf moist ondergaan. Radio Nieuws. MAANDAG 15 OCTOBER Programma 3: 8 Hamburg; 11.20 Kalundborg; 12.20 Brussel Fr; 14.60 Kalundborg _of Luxem- 15.20 Deu 18.55 Dcutsehl.se Muchen 17-20 19.20 Luxemburg; 20.05 Luxemburg; 21.20 Boedapest of Lu- Programma 4: 8.20 Parüs R: 12.05 Droltwlch 20 North Reg; 16.50 Droitwlch; 18.20 Mun- chen; 18.50 North Reg; 20.35 Droltwlch; 21.50 North Reg Indien mogelUk te 20.30 u aanslui ting met het Trianon Theater, vanwaar ei|;ele gedeelten uit de klankfilm Bleeke Bet zullen worden uitgezonden DINSDAG 16 OCTOBER Programma 3: S11 20 Hamburg; 11.2012.2-0 Kalundborg; 12.2014.20 Luxemburg; 14.20— 16 20 Kalundborg of Luxemburg; 16.20—17.20 Keulen; 17.2018.05 Brussel VI; 18.03—19.20 Brussel Fr; 19.21—21.20 Munchen of Luxemburg 21.20—22.20 Bruajel Fr; 22.20—afl: Hamburg Programma 4: 8.20—S.51 Farqs Radio; 12.10— 14.20 Droltwlch: 14.20--16.20 North Iteg; 16 20 —18.20 Droltwlch: 18.30—18 50 1 leuter hundsen- der;18.5019 North Keg. 19—19.30 Loc uitzen ding Tulnpr:iutje, door heer J. Jonker, chef afd. Gem. Flauw.non; 19.30—23 BniWivi FïJ 23afloop: Dro'.-.wloh L. C. K. C. „PERNIX". Weer kampioen! Ten tweede male is het Zaterdag Pernix gelukt op Rap-Ivo de overwinning te beha len. Hoewel thans niet zoo'n hooge score werd behaald als verleden week, was toch gedurende de heele wedstrijd wel te zien dat de overwinning in Leiden zou blijven. De door Pernix behaalde 4—2 zege is dan ook ten volle verdiend, een overwinning, waarmee zij zich voor 1934 weer kampioen der Christelijke Korfbalbond mag noemen. Voor het wedstrijdverslag verwijzen wij naar de rubriek Lich. Oefening. Dr. P. G. KNIBBE. I2V2 Jaa* secretaris van de K. v. K. Heden is het 12y2 jaar geleden dat Dr. P, G. Knibbe werd benoemd tot secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland alhier. Dr. Knibbe is heden morgen op het bureau der Kamer in intie- men kring gehuldigd en daarbij hartelijk en waardeerend toegesproken door den voorzitter der Kamer, den heer D. ten Cate Brouwer. Namens het bureau der Kamer bracht spr. den jubilaris een bloemenhulde. POLITIE-WEDSTRIJDEN Morgen organiseert de L.P.S.V. seriewed strijden om den v. Spall-beker, welke ver leden jaar is gewonnen door de Delftscho politiemannen. Behalve Delft en Leiden nemen ook Den Haag, kampioen van den Ned. Pol. Sportbond, aan deze wedstrijden oeel. Hoofdinspecteur Eskens zal de wed strijden openen. Werkloozen hebben toegang voor 5 cent 's morgens en 's middags. Het programma luidt: 10 uur: LP.S.V. I— C.G.W.;. 11.45 uur: Den Haag—Delft; 2 uur: Verliezersronde; 3.45 uur: winnaarsronde. FNANCIEELE VOORLICHTING. Wij ontvingen van het kantoor der Bank- associatie alhier een tweetal brochures uit de serie Financieele voorlichting, in de eer ste plaats een boekje over het actueele onderwerp „Betalingsverkeer Nederland-— Duitschland" en in de tweede plaats een werkje over „Belasting op de doode hand". Wanneer men zich voor deze vraagstukken interesseert, kan men bij de Bank-associatie deze brochures gratis verkrijgen. Ze zijn viot geschreven en zeer overzichtelijk. DE STORM De storm, die gister en in de afgeloopen nacht heeft gewoed, heeft natuurlijk de noo- dige schade aangeridht aan daken en sehoor- steenen, maar is overigens gelukkig geen oorzaak geweest van ernstige ongelukken. Bij de politie werd alleen gerapporteerd het omwaaien van een schutting in de Aloë- laan van een bouwwerk van den heer V. DIEFSTAL MANUFACTUREN Door de politie is alhier aangehouden de 34-jarige G. A. L., zonder vaste woon- en verblijfplaats, verdacht van diefstal van een partij manufacturen te Hilversum gepleegd. Burgerlijke Stand ER 1 21 J Ober 3 M Bl-IHS 20 j: F v d Ber? H v d Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN De toepassing van de richtlijnen heeft ons tot het resultaat geleid dat in het algemeen en be houdens een geringe afronding naar beneden of naar boven, de ambtenaren behoorden te Wijven genieten hetgeen zijn onder viguur van de oude regeling met toepassing van 10 pet. crisis aftrek en het verhaal van 3 en 5Yi pet. pensioenbijdrage (de laatste beperkt tot een grondslag van f 3000) in handen kregen. Aar een iets grootere verla ging is en naar wij meenen gemotiveerd, onder worpen geworden het salaris van den directeur der water- en lichtbedrijven. Het verschil bedraagt voor dien titularis netto f 331 per jaar. Wat de loonen der werklieden betreft hebben wij bezwaar gehad deze zonder meer in dezen abnormalen tijd te doen aansluiten bij de loonen welke thans in particuliere bedrijven worden be taald en er ons toe bepaald om bij de regeling den weg in te slaan om te komen tot meer gelijk heid en dus een minder groot verschil. Voor de indienst zijnde werklieden, waarvan een groot deel het salaris geniet, wordt dc teruggang voor een deel opgevangen doordat het loonbedrag ook voor de nieuwe regeling wordt bepaald naar de verkregen dienstjaren Nieuw aamesfe'den zullen als regel op het minimum-loo" "«teld en dus het in particulieren 'oon meer naderen. HAZERSWOUDE CHR. JONGELINGSVEREE.-JTGING De Chr. Jongelingsverecn. ,Eere zij God" heeft haar gewone werkzaamheden weer hervat, In de eerst gehouden vergadering had bestuursverkiezing plaats. Het bestuur is thans samengesteld als volgt: voorzitter dc heer J. W. Fase; 2e voorzitter de heer P de Vogel; secretaris de heer P Verheul: pen ningmeester de heer Ant. Harkes. In de plaats van de heeren Joh. de Kort en Jac. Kroon die voor hun benoeming be dankt hebben, werden gekozen de heeren A van Pijlen en J P van Klaveren L.zn. Do vergaderingen worden des Zondagsmiddags gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6