Weerbericht MAANDAG 15 OCTOBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND RAYMOND POINCARE OVERLEDEN Een der grootste Presidenten van Frankrijk Een staatsman die sporen naliet. PARIJS, 15 October. In den afge- loopen nacht om half vier is op 74- jarigen leeftijd, in zijn woning al hier overleden, de oud-president der republiek Raymond Poincaré. Poincaré, geboren in 1860, was eerst advo caat, daarna ambtenaar van het ministerie Van landbouw. In 1S89 werd hij Kamer lid en reeds in 1894 had hij het gebracht tot een ministerszetel. Eerst was hij minis ter van landbouw, daarna van financiën. Op 18 Januari 1912 werd hij minister-president en van 1913 tot 1920 was hij President dei- Republiek. In deze jaren viel de wereld oorlog. Gaf hij reeds van stonde aan toen hij President werd, aan dat hoogste staats ambt eed gezag, dat ihet tot dusverre niet had bezeten, tijdens den oorlog heeft Poin caré met ijzeren energie nederlaag en 'n Bros wafelgebak met verrukkelijk roomige vulling. Bestrooid met poedersuiker. Licht en luchtig. Een wafeltje met Fransche charme I Poincaré Slapping in he{ verzet tegen den Duitsohen inval weten te voorkomen. Zoo weird Poincaré een der belangrijkste presidenten van de Derde Republiek. Sinds oud-President Doumergue het hui dige kabinet leidt, is hij niet meer de eenige, die zich na zijn Presidentschap op nieuw in de practische politiek heeft bege- iven. Hij accefpteerde niet éénmaal maar herhaaldelijk het bewind en het best ligt daarvan nog in de herinnering de Rulir- hezetting, als uiting van zijn felle anti-Duit- gche politiek (de periode van 1922 tot 1924). In Memoires van wijlen Stresemann heeft deze als een uiting van wijlen Brian d over de persooniijklieid van Poincaré geschreven: „Deze man heeft nooit onder menschen geleefd. Hij leefde eerst onder de acteïi van het Paleis van Justitie en vervolgens on der die van de politiék. Hij past zijn denk beelden met taaiheid toe en kent elke zin snede van eenigerloi nota. Maar hij kent niet het setitiment van het Fransche volk en hij weet niets van den geest, die noodig is yoor een nieuwen tijd." Het is wel merkwaardig, dat na hot plot seling wegvallen van Barthou, die na Briands dood een anti-Duitsche politiek in den geest van Poincaré had opgevat nu ook deze groote', lelie figuur, ook zoo on verwacht is komen te overlijden. Poincaré sukkelde de laatste jaren, zoo als men weet, herhaaldelijk met zijn ge zondheid, doch was juist een tijd geleden weer zooveel hersteld, dat men meende, zich niet ongerust over hem te moeten ma ken. Sedert eeh'ge dagen moest hij echter gijn kamer houden, doch gisteravond werd nog medegfedeeld, dat zijn toestand niet zorgwekkend was. DE REORGANISATIE VAN HET FRANSCHE KABINET Laval krijgt Buitenl. Zaken Uit Parijs: In den Ministerraad van Zaterdagavond is de reorganisatie van het Fransche kabinet voltrokken. In de plaats van Barthou is Laval, tot dusverre minister van koloniën, be noemd tot minister van buitenland- sehe zaken. In de plaats van den afge treden minister Sarraut is Marchan- deau, tot dusverre burgemeester van Reims, benoemd tot minister van bin- nenlandsche zaken. De vroegere mi nister van economische zaken en af gevaardigde Rollin is tot minister .van koloniën benoemd. Cheron afgetreden De minister van justitie Chèron heeft den minister-president zijn ont slag aangeboden om zijn taak te ver gemakkelijken. Doumergue heeft het ontslag aan vaard en in het begin van de volgen de week zal voorzien worden in de benoeming van een nieuwen minister van justitia. President Lebrun moet naar Belgrado De ministerraad heeft verder beslo ten, dat Staatspresident Lebrun naar Belgrado zal gaan om Frankrijk te vertegenwoordigen bij de bijzettings plechtigheden van wijlen koning Alexander. Lebrun zal vergezeld wor den door den minister van oorlog, maarschalk Pétain. den minister van marine Piétri, en den minister van Luchtvaart Denain» ken. Sarraut heeft in een zitting officieel zijn aftreden beken 1 gemaakt Hij deed verder ededeeling van de maatregelen, die hij getroffen heeft t?gen drie hooge ambtena ren. De controleur generaal bij de algemop- ne politie, Sisteroo, is, evenals de prefect van het departement Bouche du Rhone en don directeur der Süreté Générale van zijn post ontheven BEGRAFENIS VAN LOUIS BARTHOU Louis Barthou is Zaterdagmiddag te Parijs met nationale eer begraven. De grootsche plechtigheid op de Espl klo des Invalides heeft hetzelfde beeld ge geven als men de laatste jaren zoo herhaal delijk heelt te zien gekregen. Het lijk werd eerst uit de Salie de l'Hor- Joge in het paleis van de Quai d'Orsay over gebracht. Tevoren had President Lebrun, onder al- gemeene ontroering, langzaam en lang- idurig voor de baar gebogen, zooals ook de }vele buiten- en binnenlandsche hoogwaar digheidsbekleders hadden gedaan, heerschte een innige eerlijke bewogenheid, [want Barthon had vele vrienden. In plecht e optocht ging het naar het Hotel des Invalides. Onder degenen die de haar volgden zag men Sir John Simon en den Sovjet-Russische gezant Rosenberg. Tienduizenden omrandden de Esplanade, itoen de indrukwekkende stoet daar aan kwam. Toen de kist op de katafalk geplaatst Xvas, hield minister-president Doumergue gijn lijkrede, die per radio werd uitgezon- !den, evenals trouwens de geheele plechtig heid. Lijkrede van Doumergue Doumergue zeide o.a., dat Barthou's ge heele leven werd beheerscht door zijn liefde ,voor het vaderland. „Zijn generatie heeft de nederlaag gekend en de tragische gebeurte nissen van 1870 hadden een zoo diepen in druk op hem gemaakt, dat de richting, waarin zijn verdere leven zou gaan, erdoor hepaald werd. „De mannen van zijn generatie hebben Bich gewijd aan het herstel van Frankrijk en Frankrijk heeft Barthou gediend op alle mogelijke wijzen. „Schrijver en philosoof zoowel als politi cus heeft hij ook op cultureel gebied zijn plichten tegenover Frankrijk vervuld en heeft hij ook Frankrijks taal, natuur en kunst lief gehad. „Barthou begreep ook, dat het niet vol doende was, den vrede te willen om hem |e verkrijgen. Daarom was 't ook noodig in vredestijd te zorgen voor de krachten, die «den vrede konden handhaven en het recht beschermen. „Toen zijn zoon op de slagvelden van den Elzas viel, aldus Doumergue, heb ik de tra nen in zijn oogen en de smart om dit ver lies gezien, maar hij bleef zijn plicht doen, en toen hij in Februari geroepen werd om 'de portefeuille yan buitenlandsche zaken t De Zaterdag benoemde nieuwe ministers Rollin en Marchandeau hebben Zondag jp het Elysée een officieel bezoek gebracht aan den President der Republiek Lebrun. Men verwachtte, dat Doumergue nog Zon dagavond of Maandagmorgen de vrijgeko men portefeuille van Justitie den Senator Marcel Regnier zou aanbieden. Regnier heeft evenwel verklaard, dat hij zich door dit aanbod weliswaar zeer ver- "eerd gevoelt, doch dat het hem niet moge lijk is het aanbod aan te nemen, aangezien hij er de voorkeur aan hecht algemeen rap porteur te blijven van de senaatscommissie van Financiën. Minister-president Doumergue zou heden ochtend zijn bemoeiingen voortzetten. Door het aftreden van Chéron en Sarraut en den dood van Barthou wordt de Senaat momenteel nog slechts door Laval in de re geering vertegenwoordigd. Derhalve Doumergue er prijs op stellen een senator tot opvolger \an Chéron te benoemen. Naar de bladen melden, heeft het ontslag van Chéron nog heel wat voeten in de aar de gehad. Aanvankelijk wilde Chéron van geen ontslag weten, waarop hij in den Mi nisterraad door den Minister van Oorlog Pétain en den Minister van Arbeid Marquet fel werd aangevallen. Pas toen hij tot het inzicht kwam, dat de ontstemming, die bij de publieke opinie tegen hem heerschte door eenigen zijner collega's gedeeld werd, besloot hij zijn ontslag in te dienen. In zijn ontslagbrief aan Doumergue beklaagt Ché ron zich over de onrechtvaardigheid der publieke opinie, die met valsche beschuldi gingen den gang van het onderzoek naar den moord op den raadsheer Prince heelt gestoord. De „Figaro" oefent scherpe critiek op de wijzigingen in het kabinet, die volgens het blad slechts uit partij-politieke overwi gen tot stand zouden zijn gekomen. Een ontwerp pers-verordening? De „Jour" verklaart te hebben vernomen, dat Chéron kort voor zijn aftreden een ontwerp verordening tot beperking van de persvrijheid in den ministerraad zou heb ben ingediend. Eischen van het Nationale Front Het Nationale Front publiceert „namens zijn millioen leden" een oproep, waarin ver schillende maatregelen van de regeering tot versterking van haar gezag wordt ge- eischt en vaderlandsch onderwijs in de scholen. De afgevaardigde Goy eischte uit zetting van alle ongewenschte vreemdelin gen. Frankrijk heeft 200.000 werkloozen en niettemin 2 millioen buitenlanders. op te nemen hebben wij opnieuw samenge werkt. „In deze acht maanden heeft hij den vre de bevorderd door een politiek van toenade ring tusschen alle volken, die van goeden wil zijn. „Hij bracht persoonlijk contact tot stand met alle leidende politici van Europa en hij stierf aan den vooravond van een bezoek aan een naburig land, waarheen hij wilde trekken om eeyige nog bestaande misver standen uit den weg te ruimen. „Hij stierf aan de zijde vrfn een nobel, wijs en ridderlijk koning, die door denzelf den vredeswil was bezield als hij en die uld was van dezelfde vriendschap je gens Frankrijk, die wij jegens Joego-Slavië koesteren. „Zijn dood en leven, dat hij offerde voor het vaderland, zij ons allen een voorbeeld. Door den nauwen band, dien het gezamen lijk verlies tusschen twee volken legt, dient hij zijn vaderland nog zelfs na zijn dood" In de nationale Kerk van San Luigi werd daarna een indrukwekkende mis van requiem gehouden. Daarna had de bijzetting in het familie graf op het kerkhof Père Lachaise plaats. DE VERMOORDE KONING De „Dubrovnik" te Spalato De dader een Macedoniër? Uit Split (Spalato) werd Zondag geseind: De Joego Slavische torpedojager ,,Dubrov- nik" is lieden met Irct lijk van den ver moorden koning Alexander aan boord in de Dalmatische haven Split (Spalato) aan gekomen. Ongeveer 100.000 menschen wa ren bij de aankomst aanwezig. Tegen vijf uur vuurde de kustwacht een salvo kanon schoten af, ten teeken dat het eskader na derde. Op hetzelfde oogenblik begonnen alle kerkklokken te luiden, welk gebeier aan hield tot vanmorgen tien uur, toen de trein met het stoffelijk overschot naar Zagreb In de haven lagen vijf groote slagsche pen van de Britsche Middellandsche Zee- vlnnt. met het admiraalschip „Queen Eli zabeth". Op de kade was een 15 meter hoo ge katafalk opgericht, geflankeerd door vier hooge zuilen, waarop groote vuren brand- Het was ruim zes uur. toen het eskader de haven binnenliep. De Joego Slavische wel als dc Britsche oorlogsschepen losten een salvo saluutschoten. Toen de valreep was neergelaten begaven Prins Arsem. oom van Alexander en broer van wijlen Peter I, de leden der regeering en vertegenwoordi gers van het Parlement zich aan boord van de „Dubrovnik". Even later arriveerden d Fransche ministers van Marine Piétri. di het escorte aan boord van het slagschip „Colbert" had begeleid, en de commandant van het F.ngelsche Middellandsche Zee-eska der, admiraal Fisher. aan boord van den torpedojager om den koning de laatste eer te bewijzen. Joego Slavische marine-officieren droegen de kist aan land en plaatsen haar onder de tonen van het Joego Slavische volkslied op de katafalk, terwijl de opgestelde troepen de vaandels lieten zinken "a eei\ saluutsalvo losten. Militaire vliegtuigen cirkelden op geringe hoogte boven de haven en wierpen bloemen en kransen op de baar. De aarts bisschop van Schibenik (Sebenizo) hield een korten rouwdienst, waarna het défilé van de menigte langs de baar begon. Daartoe moe.*- ten de aanwezigen, meest boeren en boerin nen uit Dalmatië in hun nationaal costuum, de katafalk beklimmen, doch het bleek on mogelijk iedereen in den beschikbaren tijd toe te laten. Reeds te 10 uur werd de baar naar het station gebracht, waar een extra- trein gereed stond voor het verdere trans port in de richting van Zagreb. Groot opzien baarde de aankomst met een speciaal schip van den Sloween- sche-n leider Dr. Korosjetz, die van wege zijn onverzoenlijke houding te genover de regeering 1*4 jaar lang op het Dalmatische eiland Hwar geïnters neerd was. Hij bracht geruimen tijd op de katafalk door, in gebed verzon ken. Hij verklaarde dat men aan de baar van een groot koning alles moet vergeten en dat allen voor het weigijn van Joego Slavië moeten leven en werken. Men leidt hieruit af, dat h*j zijn oppositie tegen Belgrado zal sta ken. Uit Belgrado: De sneltrein met 't lichaam van koning Alexander is gisteravond om 9 uur 15 te Agram aangekomen. Tot Maan dagmiddag zou het te Agram blijven, waar het is opgebaard in het paleis. Pas Maandagavond laat zou het lijk van den koning te Belgrado aankomen. Woensdag zal het in de Grieksch-Katho- lieke kerk aldaar worden opgebaard. Vrij dag wordt het lijk naar Topola gebracht, waar het in het Vorstenmausoleum zal wor den bijgezet. De moordenaar een Macedoniër? Uit Belgrado: Van welingelichte zij de wordt vernomen, dat men in Joego Slavië thans gelooft te weten, wie de dader van den moordaanslag te Mar seille is. Na publicatie van zijn portret in de bladen zouden zich onafhanke lijk van elkaar twee Zuid-Serven, die op verschillende plaatsen woonden en geruimen tijd in Sofia hebben ge woond, bij de autoriteiten hebben ge meld. Zij verklaarden, dat volgens de foto's de dader een zekere W1 a d a G e o r g i e f moest zijn, die den bij naam droeg van Tsjroe Nozemski en lid was van de I.M.R.O., de beruchte Macedonische Revolutionaire Organi- De vervalschte pas De politie te Boedapest heeft geconsta teerd, dat de pleger van den aanslag te Marseille een vervalschten pas bij zich had van mevr. Johanna Majerti. die op 5 Oct 1932 door het Tsjechische gezantschap te Boedapest is uitgegeven onder het nummer 185.744. Volgens berichten uit Marseille is he pasnummer veranderd in 479.275. Uit het onderzoek is gebleken, dat in 1932 en '33 een Tsjechische onderwijzeres van dien naam te Boedapest bij een advocaat werkzaam was. Volgens haar mededeelin- gen heeft ze haar pas op geheimzinnige wijze verloren. Iemand, dien zij niet kent, zou den pas hebben weggenomen. Tot dus verre is het nog niet duidelijk, hoe het ver dwijnen van den pas in verband staat met de thans ontdekte vervalschte pas van den aanslagpleger. Egon Kramer gearresteerd? Uit Marseille: De Fransche politie heelt den directen medewerker van den leider der terroristenvereeniging Oestsja, Dr. Pa- veltsj, gearresteerd. Het is de in Maart 1910 te Belgrado geboren student in de rechten Eugen Kwaternik, die identiek zou zijn met „Egon Kramer". Paris Soir publiceert een foto van een ar tikel in „het onafhankelijke Kroatische Rijk", waarin hulde wordt gebracht aan Eugen Kwaternik. Zodagochtend zijn te Annemasse vier ver dachte personen gearresteerd, juist op het oogenblik, dat zij probeerden de grens o ver De filmoperaeur Dacombe overleden Uit Perijs: De filTnoperateur Dacombe, ilie te Marseille den geheelen moordaanslag op Koning Alexander op de filmstrook vast te leggen, is te Parijs ten gevolge van een verbloeding in de hensenen gistermor gen plotseling overleden. Balkanconferentie uitgesteld De conferentie tusschen de ministers van buitenlandisolie zaken der vier Balkonstaten, die dezer dagen' te Ankara zou worden ge houden, is uitgesteld mc' het oog qp do tragische gebeurtenissen te Marseille. Conferentie der Kleine Entente op 19 October UitBelgrdo: Naar in welingelichte kringen verluidt, zal op 19 October te Bel grado een conferentie der Kleine Entente worden gehouden. Daar zoowel de Tsjechi sche minister van buitenl. zaken Benesj als zijn Roemeer.sche collega Titoelcscoe de bijzetting van Koning Alexander zullen bij wonen, willen zij met elkaar beraadslagen. Onderwerp der onderhandelingen zal in de eerste nlaats de buitenlandsche politieke situatie der Kleine Entente zijn, die gescha pen is door de gebeurtenissen te Marseille. Uit Boekarest: Groot belang wordt gehecht aan het feit, dat de Raad der Kleine Entente den dag na dc begrafenis van koning Alexander te Belgrado zal bij eenkomen. De bijeenroeping van dezen raad is geschied op aandringen van Titoelescoe. Deze Raad zal zeer belangrijke beslissingen nemen ten aanzien van de houding, welke de Kleine Entente tegenover Frankrijk zal aannemen. Met groote beslistheid wordt verklaard, dat de Kleine Entente de tot nu toe gevolg de politiek zal voortzetten in den geest van solidariteit met Frankrijk tot handhaving van den vrede. Het bericht, dat de inden- titeit van den moordenaar is vastgesteld in den persoon van een Macedonischen Bul gaar heeft in Roemenië groote opwinding veroorzaakt Koning Carol naar Belgrado. Koning Carol II van Roemenië heeft den wensch uitgesproken persoonlijk de begrafe nisplechtigheid bij te wonen van koning Alexander. Het is dan ook zeer waarschijn lijk. dat Carol den dag der begrafenis per vliegtuig naar Belgrado zal gaair. De Roemeenschc delegatie zal Dinsdag avond te Belgrado aankomen per extratrein. Woensdag zullen de scholen en de openbare instellingen in Roemenië gesloten zijn. Een nieuwe aanhouding MILAAN, 15 Oct, In verband met den moord te Marseille heeft de politie een Tsje- rho-Slowaaksch onderdaan aangehouden, die voor den aanslag te Parijs en te Mar seille heeft vertoefd en op 10 October naai' Italië is gekomen. DE TOESTAND IN SPANJE LARGO CABALLERO GEARRESTEERD. Uit Madrid: De Spaansche socialistische on vakvereeni<fingsleider Largo Caballero Zondagmorgen in zyn woning gearresteerd. Een woord van Gil Robles. Uit Parijs: De leider van de Accion Popu lar heeft in een intervieuw met persvertegen- oordigers verklaard, dat het waanzinnig en zelfs misdadig zou zijn, onder de tegenwoor dige omstandigheden de kwestie van het regiem op te werpen. Misschien kan die kwes tie in vier, hoogstens vijf staten onder het oog worden gezien. Maar op het oogenblik moet gestreefd worden naar verandering der grondwet. Het staatsgezag moet versterkt 1 de orde in het land verzekerd worden. Bloedige stryd in Asturië? Te Londen doen geruchten de ronde, volgens welke het in Asturië opnieuw tot hevige gevechten tusschen de regeeringstroepen en de opstandelingen is gekomen. Bij Gij on zou den twee dooden zyn gevailen, terwijl ver scheidene honderden personen gewond zouden zijn. Er zoudei: 1500 opstandelingen gevangen genomen zijn. Naar het agentschap Fabra meldt, hebben de regeeringsinstanties te. Madrid uit het ge vechtsgebied in Asturië een telegram ont vangen, vogens hetwelk de regeeringstroepen Oviedo thans geheel in hun macht hebben er optrekken naar de andere stellingen der op standelingen, die hier en daar nog stand houden. Ministerpresident LPTroux heeft verkiaaH, dat de minister van justitie hem het vonnis heeft voorgelegd van den krijgsraad te Bar celona. da< nog door de reg"> ring best iriee>o zal worden en daarna ter kennis van der prohider.t r republiek zat feebiacht wo ;l«i» Uit officieele verklaringen van de Spaan sche regeeing blijkt verder, dat de opstan delingen zich in massa overgeven. Men ver wacht, dat de laatste centra der revolutionai ren binnen 48 uur vernietigd zullen zijn. Ook de staking zou, volgens een officieel bericht, vandaag eindigen. Intusschen kon nog steeds met Madrid geen telefonische verbinding verkregen worden wordt alleen toegestaan telegrammen te selen, welke echter onder strenge militaire censuur staan. TER DOOD VEROORDEELD. BARCELONA, 15 Oct. Luitenant kolonel Juan Ricadt March, oud-directeur van veiligheidsdienst in Calalonië, is door den krijgsraad ter dood veroordeeld wegens het aandeel dat hy in den Catalaanschen opstand heeft gehad. Uit Moskou: Er zal een nieuwe campagne tegen het analfabetisme worden ingezet, welke tot ^doel heeft er voor te zorgen, dat einde 1935, desnoods in den loop van 1936 geen «spoor meer van analfabetisme zal bestaan personen van 20 jaar. WINTER IN DE VEREEN. STATEN Uit New-York: Het schijnt, dat in geheel Amerika de winter zeer vroeg zal invallen. In het Noord-Oosten der Vereenigde Staten heb ben hevige sneeuwstormen plaats gehad. De storm geeselüe het land en er viel 37 cM, sneeuw. Een tweehonderdtal telegraafpalen zyn omgewaaid. Dozijnen boomen werden ont worteld. Op vele plaateen was de tarwe- en aardappelenoogst nog niet geborgen, toen de sneeuwstorm losbarstte. Talrijke steden en dorpen in het Noord-Oos ten zyn zonder telefoon en licht. Te New-York was de temperatuur Zaterdag nog 21 graden Celsius; gisteren daalde zij sterk en een ijskoude wind laat vreezen, dat ook hier sneeuw zal vallen. NIEUWE SAMENWERKING TE GENEVE? Uit Warschau: Het aan regeeringskringen gelieerde conservatieve blad Czas verklaart, dat de terugkeer van Duitechland naar Genève niet onmogelijk is. Het blad voegt hier toe, dat dat de samenwerking te Genève der zes groote mogendheden: Engeland, Frankrijk, Italië, Duitschland, Polen en Rusland, de basis zou scheppen voor beraadslagingen voor oplossing van problemen, welke den vrede op ons continent zouden kunnen bedreigen. GEMENGD NIEUWS VREESELIJK NOODWEER BOVEN HOLLANDS NOOR DERKWARTIER Ned Herv. kerk te Noord- Scharwoude in de asch gelegd Toren Ie Alkmaar in vlammen Boerderijen afgebrand Men meldt ons uit Noord-Scharwoude: Gisteravond is tijdens het hevige noodweer, dat hier woedde, de bliksem ingeslagen in den toren van de Ned. Herv. Kerk, tengevolge waarvan er brand uitbrak en het geheele kerk gebouw is afgebrand. De kerk bevatte een kostbare preekstoel met beeldhouwwerk uit het jaar 1600 en Bijbels, die eveneens dateeren uit het jaar 1600. De banken waren uit het jaar 1603. Alles werd een prooi der vlammen. Het kerkhof, naast de kerk gelegen biedt een troosteloozen aanblik, daar verschillende graven zyn verwoest en eteenen vernield. Zondagavond omstreeks half twaalf, is de bliksem ingeslagen in den toren van de St. Dominicuskerk aan de Laat te Alkmaar. Ongeveer een kwartier later bemerkte een voorbijganger dat de top van den 60 meter hoogen toren in brand stond. De brandweer rukte onmiddellijk met groot materiaal uit. Het was echter onmogelijk het vuur van buiten uit te bereiken. Daarom werd getracht door de kerk naar boven in den toren te komen, waarin men slaagde. Het vuur was daarna spoedig bedwongen. De schade is niet groot. Alleen aan de zyde van de Laat kan worden waargenomen, dat er brand in den toren is geweest. De kerkdienst kon hedenmorgen gewoon doorgang vinden. Gisteravond tijdens het hevige onweer te in de Slootgaard-polder onder de gemeente Ha renkarspel afgebrand de groote boerdery, be woond door den heer Roozendaal. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Tijdens het hevige onweer, dat Zondagavond boven Hollands Norderkwartier heeft ge woed, is de bliksem ingeslagen in de geheel geïsoleerd staande boerdery van den heer P. Ruiter in den Peketerspolder onder Oude-Nie- dorp. De bewoners konden in nachtgewaad "luchten. Twee koeien kwamen in de vlammen m. De schade wordt door verzekering gedekt. De herstemming in Frankrijk Uit Parys: Tegen middernacht waren de uit slagen der herstemming voor de generale ra den uit 161 van de 317 kantons bekend. In vergelijking tot de verhouding tot nu toe, is de volgende verschuiving op te merken: Vóór Nó de verk. winst verlies Conservatieven 3 4 1 Rechts Repb. 18 22 4 Volksdemocraten 3 5 2 Links Republ. 25 26 1 Onafh. Radic. 14 11 8 Republ. Soc. 10 6 4 Neo-socialisten 4 6 2 Communisten 2 6 4 Doodelijke auto-ongelukken Onder N u r. e n (N.-Br.) heeft Zaterdag avond op de Eindhovenscheweg een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. Het 6-jarig doctertje van de heer v. d. B. was op de weg aan het spelen zonder acht te slaan op het verkeer. Plotseling werd het gegrepen door een uit de richting Eindhoven komende auto bus. De chauffeur trachtte nog uit te wijken doch een aanrijding was niet meer te voor komen. Dr. Andernegg, die onmiddellijk ter plaatse was. verleende de eerste hulp en liet het kind naar het ziekenhuis te Eindhoven vervoeren. Laat in den avond is het aldaar aan de bekomen verwondingen overleden. Uit het politie-onderzoek is komen vast te staan dat den chauffeur van de autobus geen schuld treft. Zaterdagmiddag te ongeveer drie uur had op het kruispunt van de Steiderweg en de Kooiweg, op de grens der gemeente Beek (L.) een aanrijding plaats, waarbij de los- werkman J. Penders op slag werd gedood. Penders reed per fiets op genoemd kruispunt en werd daar aangereden door de auto van de Rijkswaterstaat, die uit de richting Beek naar Stein reed om aldaar de directeur-gene raal van de Rijkswaterstaat, Ir. Ringers, af te halen. De auto werd licht beschadigd. Hoogst© stand te Isafjord 7776.9. Laagst© stand te Kopenhagen 732.1. Stand vanmorgen halftwaalf 748.6. WEERVERWACHTING Matige tot krachtige later afnemende N. W. tot N. wind, half tot zwaar bewolkt, waansohijnlijk nog regen of hagelbuien, aan vankelijk kouder. STORMWAARSCHUWINGSDEENST Ontvangen 13 Oct. 8.30 nam. Attentieseia 0, d.i.: Wees op uw hoede! Ontvangen 14 Oct. 9.30 v.m. Stijrmsein 2, d.i.: Stoim uit het N.W. Ontvangen 14 Oct. 8.10 's avonds. Attentie- sein 0, d.i.: Weest op uw hoede! BUITENLANDSCH WEERBERICHT Sinds Zaterdag is de weerstoestand geheel veranderd. Uit een aanvankelijk zwakke daling in het N.W. is een diepe en nog steeds groeif de depressie ontstaan, die snel naar de Oostzee trok en zich Z.O.-waarts uitbreidt en in verband met een belangrijk hooge drukgebied, dat over IJsland ver scheen, is de luchttoevoer Noordelijk gewor den, terwijl de drukverschillen groot werden en op vele plaatsen storm heersoht. Gister avond woei stormachtige N. en N.W. wind over de Br'tsche eilanden, op de Noordzee en over Denemarken. Heden is de wind het krachtigst over Duitschland. maar ook op de Britsche eilanden waait het nog storm achtig, terwijl hagelbuien geweldige rukwin den meebrengen. *n Oost-Duitschland is zeer zware regen gevallen. In Frankrijk is het ook ruw weer. In Scandinavië loopt de wind naar N O., maar is het nog niet bij zonder koud, al is toenemen van do vorst in het W. te wachten. In ieder geval is de zachte weer-periode voorloouig ten einde. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Ï6 OCTOBER. Van 's avonds 5.34 uur tot 's morgens 5.59 uufc WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorle Rh»!nfelden 0.00 9.13 Rreiaach 1.03 1.11 R>hl 9.15 225 Mnxan 3.54 3.64 Diedeshefm 0.30 0.31 Mannheim 2.26 2.45 Mainz Ringen Caub Ems Coblens Trier Keulen Rhhrort Wesel Emmerik Dusseldorf 0.80 0.83 010 0.12 1.24 1.30 135 1.39 1.09 1.08 1.41 1.43 0.10 0.07 0.96 0.96 0.32 0.52 0.9" 0.83 0.37 0.43 0.32 0'36 Heden Vorig Maastricht 40.50 40,42 Venlo Lobith 9.25 930 Nijmegen 7.01 7.05 St Andries 2.26 2 09 Arnhem 7.12 7.18 Vreeswijk lw 0.00 0,30 Wester voort 7.70 7,74 Deventer 1.78 1,59 Kampen -0.28 -0.03 Ejsden 00.00 00.00 Grevenblcht 27.53 27.50 Venlo 10.77 10.72 Grave ("sluis) 3.66 3,77 St Andries 0.35 0.62 Gorkum 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 QOO HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 331 16.40 Terschelling L06 13.51 Harilngen 1.50 14.35 L>6d Helder 12.25 IJmulden 8.23 21.01 Hoek v. HolL 7.2) 59.03 Schevc-ningen 7.45 2a .'3 Rotterdam 9.15 22.14 HellevoetsL 8.04 20.45 Willemstad 9.02 21.46 Brouwersh. 7.16 1937 Zierikzee 7.32 20.22 Wemeldinge 8.02 20,47 Vlissingen 6.22 19,14 Terneuzen 6.54 19.46 Hansweert 7.16 20,17 Te V e 1 s e n reed de 12-jarige jongen Duin, wonend te IJmuiden. bij de stoompont op de nieuwe weg Velser-Amsterdam. Eensklaps kwam hij achter een autc vandaan. Hy werd toen door een andere auto overreden en ge dood. Het lijk van de jongen werd naar het R.-K. ziekenhuis te IJmuiden vervoerd. Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam had onder het Oostelijk viaduct bij het Centraal station een motor ongeluk plaats, vaar by twee personen wer den gewond. De motorrijder kwam in botsing met een voetganger, hij verloor de macht over zyn stuur en werd van zyn motor geslingerd. Zoowel de voetganger als de motorrijder ie pen hoofdwonden op; zy werden door de G.G.D. naar het ziekenhuis vervoerd. Op den Hemweg werd een motorrijder, die n duopassagier achter hem had zitten, door n autobus, welke een andere wilde voorbij rijden, aangereden. De motorrijder en de duo passagier werden op den grond geslingerd. De motorrijder kwam er vrijwel zonder letsel af, de motorrijder, de 29-jarige J. de O. uit Hilversum werd tamelijk ernstig gewond opgenomen en door den G.G.D. naar het Wilhelmina gasthuis vervoerd. De 74-jarige wed. v. d. W. werd op het Stalionspein door een auto aangereden, filet een hersenschudding werd zy opgenomen en door den G.G.D. naar het Binnen Gasthuig ergebracht. Op de hoek van de Balthasar Florisstraat en de Pieter Baststraat kwamen een taxi en vrachtauto uit Tilburg met elkaar in botsing. De schok was zoo hevig, dat beide wagens omsloegen. In de taxi zaten zes per sonen; de 30-jarige mej. L. M. had haar arm licht gewond, een andere dame had een hoofd wonde door een glasscherf. De beide chauf feurs bleken ongedeerd te zyn. De andere inzittenden van de taxi hadden slechts lichte schaafwonden of oppervlakkige snij wonden door de glasscherven opgeloopen. Naast de chauffeur van de vrachtauto was een meisje gezetcr.; deze, de 25-jarige mej. W. S., werd met een hoofdwonde opgenomen en naar het Tesselschade-ziekenhuis overgebracht. Na daar verbonden te zijn kon zij naar huis terug- lceeren. De beide auto's waren ernstig be- Branden Te Bruche m brak brand uit in de wa ning van den heer H. Verkuyl. Door gebrek aan water brandde het geheele gebouw tot den grond toe af. Een vrachtauto, eenige landbouwgereedschappen en werktuigen gin gen verloren. Ook van de huisraad kon wei nig worden gered. Verzekering dekt d« schade. Te Enschedé brak brand uit in een perceel aan den Broekheurnerweg bewoond door den landbouwer H. Door gebrek aan wa ter stond de bradweer volkomen ma"hteloos. De boerdery alsmede de geheele inboedel gingen in vlammen op. De oorzaak van den brand is onbekend. DE INBBRAAK IN HET GEMEENTEHUIS TE WIERDEN De inbrekers, die een inbraak pleegden in het gemeentehuis te Wierden (Ov.) jyn door de gemeentepoltie te Dalfsen aangehouden. Hte bleken te zyn een zekere D. en D. K. uit 's-Gravenhage. Beiden hebben bekend de inbraak gepleegd te hebben. Van het gestolene werd niets op hen bevonden. D. ie dezelfde persoon, die voor eenige jaren onder dezelfde omstandgiheden eveneens in het gemeentehuis inbrak. Hij is psychopaath en eerst 29 Septem- n inrichting te Avereerst ont- ber j.l .uit i

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2