Jlicuuic £riilsri)r (iTmirmit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Arjanen In Toogdag bijeen abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5299 MAANDAG 15 OCTOBER 1934 15e Jaargang abbertentieprijjen: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22'/a Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 V- Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau wordt berekendf 0.10 BEMOEIZIEKE FISCUS De fiscus mag meer dan wij. Zij neemt althans de vrijheid om uit te gaan van de stelling, dat alle menschen leugenaars zijn, als ze het aangiftebiljet voor de belasting invullcp en deswege stelt zij in vele gev'al- len de aanslag hooger dan aangegeven was of verzoekt een nadere mondelinge en 'op feitelijke gegevens berustende toelichting. Hiertegen kan op zich zelf geen -bezwaar rijzen, gezien de mentaliteit van vele belas tingbetalers en ontduikers, zooals in het begin van dit jaar duidelijk is gebleken. Alleen zouden we de fiscus willen waar schuwen tegen de gevolgtrekking, dat allèn, die berusten in een hoogere aanslag, daar mee verklaren, dat hun aangifte onjuist was. Immers, het gebeurt meer dan eens, dat men een betrekkelijk geringe verhoo ging laat passeeren, omdat men daardoor tijd en moeite spaart. Echter, absoluut ongepast vinden wij het als de fiscus optreedt als in de volgende, Uit het leven gegrepen gevallen. Een bejaard man ontving dezer dagen een briefje van den belastinginspecteur met de volgende aanmaning: „In verband met uw hooge leeftijd dringen wij er bij u op aan uw effectenbezit op te geven". Dat gaat te ver. Het is, alsof de fiscus Uns toeroept: Memento mori; maar betaal jeerst uw belasting; een vermaning, welke op zich zelf juist is en bij de prediking over het achtste gebod ook van de kansel ge hoord wordt, maar welke .niet in boven staande vorm gericht mag worden aan iemand, van wien de fiscus alleen maar Veronderstelt (in casu geheel ten on- x-echte) dat er verzwegen effecten aanwezig zijn. Men wou toch niet zeggen, dat het op jeugdiger leeftijd niet zoo erg is, als men effectenbezit verzwijgt, omdat er dan min der kans is, dat het door opgaven voor de successiebelasting ontdekt zal worden? Een nog sterker bewijs van verregaande bemoeizucht is het schrijven aan een ander belastingplichtige. Hem werd n:l. antwoord gevraagd op de volgende informatie: „U gaf nimmer eenige tantième op van uw com missariaat in de N.V. (volgt de naam). In dien dit u geen voordeel bracht, wat be weegt u dan deze functie te bekleeden?" Het eerste deel van de vraag is niet on gepast, althans niet voor de fiscus, die in- formeeren mag of men uit eenig ambt al dan niet voordeel trok. Maar het slot is Verregaand brutaal. Moet men aan de fiscus 'de reden opgeven, waarom men commissa ris blijft van een naamlooze vennootschap onverschillig welke die men gaarne mee in stand wil houden, al levert het geen cent winst op? Er is niets op tegen en zelfs alles voor, I idat de fiscus met kracht en energie door gaat om belastingontduiking op te sporen en te straffen; zij mag zich daarbij, van wege de hardigheid en arglistigheid van veler hart, meer veroorloven, dan in 't maatr schappelijk verkeer gebruikelijk is; maar tegen een bemoeizucht als uit bovenstaande Voorbeelden spreekt, komen .wij op. Er zijn grenzen. BINNENLAND, CHRISTELIJKE VOLKSLECTUUR Tegenwicht tegen revolutionaire lectuur Naar wij vernemen is te Amsterdam opgericht het Comité voor Christelijke Volkslectuur „Pro Patria et Regina" (Voor Vaderland en Koningin), dat zich ten doel stelt van antirevolutio naire zijde een tegenwicht te bieden te gen de revolutionaire lectuur, die voort durend onder ons volk wordt verspreid. Daartoe zal begin November voor de eerste maal uitkomen het blad „Neder land Waakzaam", waaromtrent binnen kort bijzonderheden worden gepubli ceerd. Prinses Juliana in de hoofdstad Zaterdagmorgen heeft Prinses Juliana in cognito een langdurig bezoek gebracht aan de tentoonstelling van Italiaansche kunst in het Stedelijk Museum te Amsterdam. De Prinses vertoefde ongeveer anderhalf uur op de tentoonstelling en vertrok toen per auto naar Den Haag. De Indische Begrooting Tekort 75 millioen BATAVIA, 15 Oct. (Aneta) Nadat wijzigingen en aanvullingen hierin zijn verwerkt, laat de geheele begroo ting voor 1935 voor Ned.-Indiê een tekort van f 75.000.000 zien. OFFICIEELE BERICHTEN Sociale Zaken zal 1 DE CORPORATIEVE STAAT Hervormden en de A.R. Partij Toespraak van Minister De Wilde en Mr. Diepenhorst Vaandel onthuld Te Amersfoort hield de A.R.J.A. Zaterdag de Toogdag. Na het inleidend woord van den voorzit ter, Dr Scheurer, roept deze een woord van welkom toe aan de Kamerleden Dr Rut gers en H. Amelink, en verdere aanwezigen. Medegedeeld wordt, dat berichten van ver hindering zijn binnengekomen van H.Exc. Colijn en Idenburg. Op verzoek van den Voorzitter worden telegrammen verzon den aan H. M. de Koningin, aan Dr Colijn en de heeren Idenburg en Schouten. Alvo rens het woord te verleenen aan de voorzit ter der plaatselijke kiesvereeniging, deelt de voorzitter mede, dat er een gift van 100 is binnengekomen voor den arbeid der A.R.J.A. (Daverend applaus). Welkom namens kiesvereeniging Daaran sprak de heer Joh. v. Lonk huizen, voorzitter der A.R. Kiesvereen. te Amersfoort, een welkomstwoord, waarbij hij wijst op de nauwe band die ons samenbindt. Hij wenscht. Gods onmisbare zegen toe op den arbeid der A.R.J.A. Onthulling vaandel Een treffend moment is thans aangebr> ken in de vaandel-onthulling door Ds P. G. Kunst van Deventer. Ingeleid wordt deze gebeurtenis met een schitterende peroratie, waarin naar voren komt: „Er is geen vaan del", „Er komt een vaandel", „Er is een vaandel". Spontaan wordt gezongen een „Vaandellied" op de wijs van: 't Is plioht. dat iedere jongen. In bespreking komen thans de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, voorko mende in de ongaannummers van Augustus en September. Na het beantwoorden van enkele opmerkingen, worden de jaarversla gen en de begrooting onveranderd goedge keurd en vastgesteld. Intus6chen wordt on der applaus een felicitatietelegram voorge lezen van Ds Klüsener vap Vinkeveen. Toespraak Dr G. A. Diepenhorst t, van Zeist, voorzitter van het Provinciaal Comité spreekt de vergadering kort maar kern achtig toe. Spr. schetst de ont roerende tijds omstandighe den en ge waagt van de groote verant woordelijkheid die ons drukt. De S.D.A.P. is onlogisch ih haar ge schreeuw. Spr. toont dit aan met voorbeel den. Gelukkig hebben wij aan het hoofd van den Staat een man 6taan, die weet wat hij wil. Ook de N.S.B. geeft spr. 'n beurt. Onze mensohen zullen ook deze partij naar hear waarde weten te schatt n. Niet dadelijk hoesten als een ander begint te niezen, zegt spr. (Gelach). Arjanen, aldus» spr., weeet uw roeping bewust. Onze kern schuilt in ons Calvinistisch beginsel. Al imocht de vrijheid overal verjaagd worden, van Oost en Zuid en van Noord en West, wij zullen die vrijheid hooghouden door de kracht van ons Calvinistisch beginsel. Een daverend applaus volgde op deze be zielende toespraak. De Statutenwijziging wordt hierna aan de orde gesteld en aan genomen, behoudens een amendement-Bloe- mendaal, dat in de vergadering wordt aan genomen. Na eenige disussie wordt besloten, dart de volgende toogdag, dus 1935, in Hilversum zal gehouden worden. Telegrammen De Voorzitter leest de ingekomen antwoord telegrammen voor van H. M. de Koningin en de heeren Colijn en Idenburg. Dr G. A. Diepenho Namens de A.R. propagandaclubs spreekt than6 de beer Warn aar een kort woord. Er scheiden ons. geen principieele velschil len, slechts practische, dus kunnen wij eens gezind optrekken, aldus spr. De prop.clubs werkpn naar buiten en binnen en daarin moeten wij elkander waardeeren cn zoó tot de oplossing zien te komen. Spr. hoopt, dat de gezamenlijke arbeid Gods zegen moge ontvangen. Slotwoord Ds van Grieken Intussohen loopt het naar 12 uur en de morgenvergadering moet eindigen. Daarom geeft de voorzitter thans het woord aan D6 M. van Grieken, Ned. Herv. Predikant te Rotterdam, die het slotwoord ©preekt. Het is spreker een genoegen hier te zijn, maar hij vindt het noodig tc zeggen niet hier te genwoordig te zijn als lid van het C. C., dus verwacht geen verrassingen. Het genoegen hier te zijn is dus de grondtoon. Geloofs- ideali&me en heilige activiteit., daarover vil spr. iets zeggen. Spr. leeft zoo ongeveer in dezelfde geest van den dioliter van P6. 27. Deze zou een volslagen pessimist zijn als God er niet wa6. Ook spr. gaat dit zoo, want hij zou niet kunnen bezielen, noch nieuwe kracht kunnen toewenschen, indien hij niet in God geloofde. Jeugdige menschen nemen straks de plaats in van de ouderen en voor hen heeft God nog veel werk te doen. Naar het woord van onzen God. Zij er dan bij u: activiteit, heilige activi teit. Men spreekt hier en daar over een bankroet van dit en van dat, en waarom? Teleurstelling moet het geven als men niet dieper graaf, niet graaft tot het Woord Gods en daarbij zijn taak begint. Het gaat om het rijk van satan en om het rijk van Jezus Christus. Bedenken we dit wel. Nadat gezongen is: „De Heer is God en niemand meer", sluit de Voorzitter de mjor- genvergadering. Toespraken aan de koffietafel Aan de koffietafel welke hierna gemeen schappelijk in het gebouw werd gebruikt, werden toespraken gehouden door Dr. A. A. L. Rutgers namens de Tweede Kamer club, Mr. Noteboom namens de Dr. A. Kuypenstichting, en den heer P. Spaan namens de Calvinistische Studentenbewe ging, die allen veel weardeerende woorden over hadden voor de Arja, die nu vijf jaar Ds H. A. de Geus uit de Bilt sprak aan tafel namens de Bond van Ned. Herv. Jon- gelingsvereenigingen op Geref. Grondslag en zeide, dat op de vereenigingen, aange sloten bij den bond wel eens zwaar over de politiek geboomd wordt. Spr. kan dit zeggen, dat het ge heele hoofdbestuur van de Bond van Ned. Herv. Jomgelingsvereeni- gingen op Geref. Grondslag volbloed Anti-Revolutionair is. Hoe ook ver gaderd en gesproken is en zal wor den, spr. kan de verzekering geven dat niets anders bedoeld wordt dan de ééne Anti-Rev. Partij (daverend applaus). Laten wij allen voorzich tig zijn, dat we zooveel mogelijk de eenheid zoeken, de eenheid waar door we 6terk zijn. Laten allen, die door de Arja invloed kunnen uit oefenen, die zooveel mogelijk be vorderen, zoodat dit willen gang moge hebben. Laten we steenen des aanstoots wegrui men. Dr. Kuyper heeft het gezegd, dat het de kleine vossen zijn, die de wijngaard ver derven, en dat moet immer door ons be dacht worden. Wij verheugen ons over den groei en den bloei der Arja, en hopen, dat die jonge boom die zoo krachtig groeit, vele goede vruchten dragen zal (applaus). MIDDAGVERGADERING Referaat Mr. J. Oranje In de middagvergadering werd met dave ren applaus ontvangen Z. Exc. Mr. J. A. de Wilde, Minister van Binnenlandsche Zaken. Nadat het „Zij zullen het niet hebben" ge zongen was, heette de voorz. den Minister welkom. Mr. Oranje gaf daarna een inleiding op zijn referaat „De corporatieve Staat" waar van wij Zaterdag reeds verslag gaven. De discussie Aan do uitgebreide discussie ontleenen we het volgende: Mr Bruins Slot vroeg hoe referent zich de belangenkamer dacht. Een on juiste tegenstelling zou tot uiting komen, als men een belangenkamer en een beginse- lenlcanier had: juist de beginselenkamer kan het best de belangen behartigen. Des kundigen kunnen worden gehoord vóórdat het wetsontwerp gereed kwam. Mr. Fokkema vond, dat uit art. 9 van Ons Program niet te halen viel, dat een be langenkamer noodzakelijk wordt geacht. Hoe denkt referent zich zoo'n kamer? Of de belangenkamer wordt niet in haar geheel ge hoord, maar dan is zij overbodig, want dan hebben we de bestaande adviesinstanties, of ze wordt in haar geheel gehoord, maar dan kan het oordeel der leden over alle onder werpen niet deskundig zijn. Verschillende bezwaren zijn er t.a.v. de verkiezing der leden zulk eener kamer. De heer W e e n i n k vond dat niet con centratie noodig was, maar het hooren van verschillende organen zooals thans ge schiedt De heer De Ridder vond dat beginselen ook in een belangenkamer niet uitgesloten zullen zijn; hoe denkt referent zich in zoo'n kamer de samenwerking tusschen Chr., R.K. en N.V.V.? De heer Abraham meende, dat referent weinig nieuws gezegd had en vroeg dat re ferent positief zou aangeven hoe hij zich de vorming eener belangenkamer dacht. De heer B r u i n i n g vroeg waarom dit onderwerp juist nu aan de orde gesteld wordt, nadat jarenlang gezwegen is over de corporatieve gedachte in onzen kring, sedert Dr. Kuyper die in de vorige eeuw ontwik kelde. Komt dat omdat, in Italië de fascisti sche staat is gevestigd? Mr. T. A. van D ij k e n, lid der Tweede Kamer had met instemming gezien, dat re ferent de totaalstaat bestreden heeft, maar ontwikkelde verder zeer vele bezwaren te gen het referaat. De beschuldiging wordt geuit, dat de politieke kamer de beginselen zou hebben opgeofferd aan de belangen, maar waar is daarvoor het bewijs geleverd? Verder zegt referent dat er een conflict is van plichten voor de leden der Kamer tus schen belangen en beginselen. Naar sprekers oordeel wijzen juist de beginselen den weg aan waarlangs de belangen behartigd moe ten worden. De heer IT. Amelink (lid der Tweede Kamer, met applaus begroet) vond, dat ref. de corporatieve staat vereenzelvigt met de totalitaire staat! Dit is niet juist. Denkbaar is de corporatieve staat, zonder dat deze to taalstaat is. Toch zou spr. ook daarvoor niet zijn omdat, de staat nog altijd iets anders is dan. het complex maatschappelijke belan gen. Spr. maakte ernstig bezwaar tegen de opmerking-in het referaat dat vrijgestelden in de Kamer daarin slechts groepsbelangen zouden behartigen. Als ref. deze opmerking neerschreef, had hij ook de juistheid ervan moeten aantoonen. (applaus). Onze politieke Kamer heeft als leden ook enkele vrijgestelden. Maar als deze leden mistasten dan tasten ze niet mis omdat ze vrijgestelden zijn, maar door de zienswijze hunner politieke organisatie. Want namens die politieke organisatie hebben ze zitting (applaus). Wat de corporatieve staat betreft achtte spr. de ondescheiding juister welke Dr. Kuyper maakte: een kamer die de po- litiek-staatkundige vraagstukken behandelt en een die de sociaal economische en de sociaal politieke vraagstukken behandelt. Dan is er geen tegenstelling. Bestuursverkiezing De voorzitter had meegedeeld, dat in de vacature-J o n g e n e e 1 gekozen was Ds. J. Fokkema van Amstelveen. Spr. knoopte daaraan vast een woord van afscheid tot den heer Jongeneel die een heel aparte plaats in het bestuur innam en die zeer veel deed voor de propaganda (applaus). De heer Jongeneel dankte voor de vriendschap en het vertrouwen steeds genoten. Toespraak van Minister De Wilde Onder daverend applaus kwam daarna Z. Exc. Minister Mr. J. A. de Wilde op het spreekgestoelte .Als een wervelwind gaat de verwarring der geesten door de wereld en en men weet niet waarop 't u'.tloopt. Alleen wie het vaste geloof heeft, dat God het regi ment in Zijn Hand heeft, en alles zal doen uitloopen naar Zijn Raad en Zijn Gemeente door de moeilijkheden heen zal leiden, geeft moed en rust. Samenwerking van groe pen der bevolking is noodig, welke uitkomst uit deze tijden willen zoeken, zonder langs revolutionairen te willen gaan. Maar dit heeft gevaren en daarom kunnen wij A.R. alleen dezen tijd goed doormaken als we sterk staan in het beginsel. Spr. juicht daar om het werk der Arja zoo toe, en roemde het Program van Beginselen als een monu mentaal stuk werk waarin geconsolideerd is wat onze beste voormannen van de laat ste eeuw hebben doordachL Niet angstig zijn, maar sterk staan in het geloof, moeten wij. Spr. hoopt dat de Arja onder de be proefde leiding zoo zal mogen werken, dat ze een grondzuiler zal zijn, waarop de A.R. Partij zal kunnen rusten. Door de liefde van Christus gedrongen laat ons ons leven wij den aan ons vaderland in de wegen en de belangen welke God in Zijn Woord ons leert (geestdriftig applaus). Beantwoording door Mr. Oranje. Nadat de heer Thijssen een Zuid Afri- kaansch lied gedeclameerd had, beant woordde Mr. Oranje de verschillende spre kers. Dit onderwerp is natuurlijk ook bchan deld omdat het fascisme in Italië gezien wordt. Wij moeten evenwel niet aan nega tieve politiek doen, maar zelf willen bou wen. Daarom moeten wij nagaan, wat in deze tijden gewijzigd dient te worden. Zeker is de corporatieve staat zonder de totalitaire staat denkbaar, maar dit niet volgens het tegenwoordige begrip corporatieve staat. Daarna besprekend de vraag of een belangen kamer gewescht is zeide spr. dat beginselen en belangen natuurlijk verschillend zijn. De fundamenten zijn de beginselen welke gel den voor het politieke en het maatschappe lijke leven. De volksvertegenwoordiging moet de regeering voorlichten en inlichten opdat de beginselen tot hun recht zullen kunnen komen. Dit geldt evenwel voor het breede terrein. Er zijn echter ook dingen, waarbij de beginselen niet van pas komen, bv. de vraag of de omzetbelasting bij de bron gehe ven moet worden of niet. Wat de vrijgestel den betreft, een feit is, dat in de Eerste en Tweede Kamer de beginselen behandeld wor den door personen die niet in de Kamer ge kozen zijn om de beginselen tc behandelen maar om de belangen te behartigen. De R.K. Staatspartij met name gaat er steeds meer toe over om bepaalde personen voor vertegenwoordiging van bepaalde volksgroe pen aan te wijzen. Daarin schulit het ge vaar dat spr. bedoelde aan te wijzen. Niet tegen onze vrijgestelden richtte spr. zich, maar het gevaar bestaat dat als het verder dien kant uitgaat ook onze vrijgestelden niet aan den invloed ontkomen kunnen om zien. Spr. kon niet zeggen hoe de belangen- slechts belangen van bepaalde groepen te kamer zou moeten worden ingericht, hoe ze zal moeten worden verkozen enz. Dat moet allemaal nog bestudeerd worden. In den weg van een politiek staatkundige en een so ciaal economische kamer ziet spr. geen op lossing omdat dan toch nog altijd een leem te blijft bestaan omdat het gansche levens terrein daardoor niet wordt bestreken. Slotwoord Ds. Fokkema Ds. J. Fokkema van Amstelveen begon met dank te zeggen voor zijn verkiezing tot bestuurslid en wees naar aanleiding van Psalm 20 „Wij zullen de vaandelen opste ken" op de beteekenis van het vaandel. Wij moeten ons, om het vaandel, zoo nauw mo gelijk aaneensluiten. Dat zegt ons de Wet H't nieuwe Arja-vaandel. Gods. We moeten niet hebben vrijheid, die losbandigheid zou worden. Een sterk gezag der overheid is noodig. Spr. wil vooral de Hervormde jonge ren zeer ernstig waarschuwen, om zich niet te laten verlokken door het ge fluit van een of anderen vogelaar. De spijtzwam in onze A.R. Partij is be zig te woelen en te werken. Spr. ge looft dat het wel weer bij een storm in een glas water zal blijven. Met ver ontwaardiging moet spr. dit aanroeren. Maar spr. zou wat aan de agitatoren willen vragen of ze zich met deze din gen voor God kunnen verootmoedigen? Als deze actie zou slagen, dan zou dit kunnen uitloopen op een ernstige schade voor de zaak Gods in het politieke leven! Misschien is er op het een of ander in onze partij aanmerking te maken. Maar onze pairtij moet niet streven naar groepsbelan gen. maar op één doel aansturen: de eere Gods. Ieder die het toelegt om de eenheid in onze partij te fnuiken vooral in dezen tijd, waarin regeering en volk samen uiterste krochten hebben in te spannen -het hoofd boven water te houden, noemt spr. een beroerder Israels. Ons allen roept deze ernstige tijd toe om naar eenheid te staan en de vaandelen op te ©teken om sterk verzet aan te binden tegen alles wet ons van de reolite paden af zou voeren. Zoo te handelen is naar het Woord Gods. Waarom maakt men zijn grieven niet bekend ter bestemder plaatse? De partijleiding zal gaarne haar oor te luisteren leggen naar grieven welko er mogen zijn en ertoe medewerken om eventueele grieven weg te nemen. Spr. gelooft echter niet, dat die weg bewandeld is. Het is makkelijk om een motie op te stellen zooals in Zeist, maar men moet dan maar zeggen hoe de overheid het doen moet Spr. ge looft dat alles op dat befaamde arti kel 36 vastzit. De overheid zou geroepen zijn om de val- sche godsdienst uit te roeien! Maar dat is een absolute onmogelijkheid. Het is in ons land al zoover gekomen, dat er aanbidders zijn van zon en maan. Maar dat zijn toch afgoden die men niet kan uitroeien. Houdt, zoo roept spr. zijn gehoor toe, ge regeld het oog naar Boven. Vraag van den Heere wijsheid en genade om den strijd eer lijk en oprecht te strijden. Als wij leven uit het geloof, dat den heiligen is overgeleverd, dan kunnen we, scharende ons om het vaandel, ten 6trijde trekken om Gods eere te zoeken. (Luid applaus). Nadat gezongen was Psalm 103 9 ging Ds Fokkema voor in dankg Tred. Aischeid van burgemeester J. v. d. Molen Tzn. Nadat burgemeester J. v. d. Molen Tzn van Renkum Zaterdagmorgen afscheid hed genomen van de ambten.-u-en der gemeente, waarbij hem, bij monde van den heer G. Kuit, een fraai schilderij werd aangebo den, had 's middags om half drie in de Concertzaal de aanbieding plaats van het huldeblijk der burgerij, bestaande uit een fraaie boekenkast. Tijdens 'do. inthullinq van het 'Arja-vaandel door Ds P. 6. Kunst rechts Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz.1 Toogdag van de A.R.J.A. te Amersfoort. Het afscheid van Burgemeester J. v. d. Molen Tz. Blz. 2 Raymond Poincaré overleden. De nationale begrafenis van Louis Barthou, De reconstructie van het Fransche Kabinett Laval krijgt buitenlandsche zaken, Chéron moet aftreden. Het lijk van Koning Alexander is Zondag morgen te Spalato aangekomen, Zondagmiddag te Agram opgebaard en heden naar Belgrado over* gebracht. De moordenaar van Koning Alexander en Mi nister Barthou is vermoedelijk een Macedoniër, Nieuwe arrestaties in verband met den moord. De Kleine Entente zal na de begrafenis te Bel grado vergaderen om haar houding onder de nieu we situatie te bepalen. De herdenking van de Afscheiding in dc kerken e Ulrum. Margarine-knoeierijen te Oud Beijerland. Brief uit Tropisch Nederland. Voortzetting der Traditie. (Van schen Correspondent). Hierbij werd allereerst het woord gevoerd door Ds Haverkorn van Rijswijk als voorzitter van het huldigingscomité. Veel is door u totetand gebracht, zoo zeide ©pr. o.m., in de 15 jaren van uw burgemeester schap. Gij zijt een kenner der gemeente als weinigen; zelfs beter bekend met onze dor pen dan menig Renkummer. Bij dit alles voegdet gij een omzichtig financieel beleid. Het pad van een burgemeester loopt niet over rozen. Men stelt ze aansprakelijk voor minder mooie dingen. Spr. wees er verder op, hoe burgemeester Van der Molen steeds met zijn gemeentena ren heeft meegeleefd en hij zich zoo goed kon verplaatsen in den geest zijner toehoor- dens. Wij kunnen u om uw werks wil woar- deei-en. Moge het u gegeven worden nog menig jaar van welverdiende rust te genie ten en dat gij dan nog aan Renkum zult gedenken. Hierna ©prak de voorzitter der Huldigings commissie, de heer H. I. L. S e r 1 ij n, die de teekening van de ontworpen boekenkast aanbood. In zijn antwoord-rede zeide de scheidende burgemeester o.a.: Meer dan iemand denkt heeft het gemeentebelang mij bezig gehou den, vaak zelfs in nachtelijk uren. Na het hoogtepunt in 's menschen leven komt de daling. Wij hebben hier geen blijvende stad. Ik was vaak onverstaanbaar door mijn kalm te, maar toch was er van jongsaf daden drang in mij. Maar naar buiten heb ik mij als een kalm en rustig man laten kennen. Men heeft mij wel een krachtfiguur genoemd maar och, ik voelde mij zoo vaak zwak eu gering. Dank aan God is 't voornaamste, maar ik mag ook u, als vertegenwoordigers der be volking, dank brengen voor de gesproken woorden en voor uw blijk van dankbaarheid Des avonds was er een grootsch défilé, waar ruim twintig vereenigingen aan deel namen. Damrubriek. Om 't wereldkampioenschap De Hollander verliest Zaterdag werd in het Carlton-Hotel to Amsterdam een aanvaug gemaakt met do match tusschen den Hollandschen kam pioen, R, C. Keiler, en den Fransclien kam pioen, M. Raichenbach. Keiler verloor do eerste partij en wist in de tweede partij ternauwernood aan verlies te ontkomen. Morgen hopen we van deze match uit- roeriger verslag op te nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1