LICHT IS DE BLIJVEIIE ELIKVANSER VOOR IEDERE ZAAK! Hl I.E.M.C.O. Mart 104-106 - Ttie'tsa 2900-2901 ZATERDAG 13 OCTOBER 1934 1WEEDE BLAD PAG. 5 STADSNIEUWS Van het Stadhuis HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Leiden; Genen het verzoek van J. F. Spiekennan vergunning tot het oprichten van een parapluiefa- briek in het perceel Kraaierstraat no. 11a, kada straal bekend gemeente Leiden. Sectie D. No. 1638; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat genoemd ver zoek met de bijlagen op de Secretarie dezer meente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag den 27 October 1934 des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) ge legenheid zal worcen gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij, die niet over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het ge meentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Leiden. 13 October 1934. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Gemeenteraad AANVULLINGSAGENDA Trambaanoverweg In de Maandag a.s. te houden raadsverga dering zal alsnog behandeld worden een voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor het maken van een overweg over de trambaan tegenover de Leliestraat. In \crband m-* den straataanleg beoosten den Lammenschansweg moet titans ook tot het maken van den tweeden overweg over de trambaan en wel die gelegen zijn tegen over de Leliestraat, worden overgegaan. De trambaan zal ter plaatse met 0.51 M. worden verlaagd, teneinde een normale aan sluiting aan d~ bestaande straten ten Wes ten van f'en te maken overweg te verkrijgen en een normale straathoogte voor de ont werpen straten ten Oosten van de trambaan mogelijk te maken. De trambrug direct ten Noorden van den te maken overweg komt dan te vervallen. De verder uit te voeren werken zijn in de stukken aangegeven. Met de N'oord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij is ter zake bereids overeenstem ming verkregen. De kosten van het maken van den over weg en die van de daarmede verband hou dende werken, begroot op 8500, komen voor rekening van de gemeente. De opening der nieuwe Muziekschool Van de Maalsel i Toonkunst Christelijk Comité voor yV erkloozenzorg Organisatorische samenstelling Reeds 3 jaren bestaat hier ter plaatse een Comité, dat zich tot taak heeft gesteld in de wintermaanden aan onze Christelijke werk loozen eenige ontspanning en ontwikkeling te verschaffen. Het comité bestond uit personen van ver schillende richting; echter waren zij niet door eenige kerkeraad of organisatie aan gewezen. Op voorstel van het Prov. Comité voor Werkloozenzorg, gevestigd te Rotterdam, is aan het plaatselijk comité thans een meer organisatorische samenstelling gegeven. Daartoe uitgenoodigd, hebben de navolgen de Kerkeraden en organisaties vertegenwoor digers aangewezen, nl.: de kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente; de kerkeraad van de Geref. Kerk; de kerkeraad van de Luth. Ge meente; de Chr. Besturenbond; Patrimoni um; Chr. Nat. Werkmansbond; de Chr.-Hist. Unie; de Antirev. Partij; Chr. Vrouwenbond; do Herv. Jongerengroep; de Geref. Jeugd- centrale. Op 27 Sept. jl. heeft de officieele oprichting plaats gehad, en werd een algemeen bestuur aangewezen, bestaande uit de navolgende personen: Dr J. Riemens, Ds H. Thomas, J. A. v. d. Reijden, D. Parmentier, H. v. Cittert, mevr. Werner, J. Slegtenhorst, P. de Koning Jr. G. van Polanen, Ph. J. de Leeuw, en een vertegenwoordiger van de Luth. Gemeente. 1-Iet dagelijksch bestuur is samengesteld als volgt: J. Slegtenhorst, voorzitter, D. Par mentier. 2e voorz., Ph. J. de Leeuw, secre taris, J. A. v. d. Reijden, penningmeester, mevr. Werner, alg. adjunct. Voor de werkzaamheden voor onze jeug dige werkloozen is de navolgende commissie samengesteld: II. van Cittert, voorzitter, P. de Koning Jr, J. Zandee, G. v. Polanen, mej. Blangé, B. Burger. Waar het oude comité steeds de belangstel ling heeft ondervonden, die het voor haar werkzaamheden noodig had, zoo wordt ver trouwd, dat het in zijn nieuwe samenstelling op dezelfde medewerking mag rekenen. De nood onder de werkloozen is groot. Laat dit onze offervaardigheid mogen prik- Nieuwe aanwinsten Tagorc, R. Sadhana. 191S. 2 din B.; Mau- rois, A.: Benjanrin Disraeli. 1929. (ned. vert.) E.; Marcu, V.: Lenin; samenzweerder en dic tator. E.; Ravage, M. E.: Opkomst en bloei van het huis Rothschild. E.; Loon, H. W. v.: Van zintuig tot werktuig, of, Hoe de mensch het uitvinden leerde. 1928. F.; Trenker, L.: Meine Berge. 1932. G.; Sélincourt, H. de: Ox ford from within. 1910. G44; Seabrook, W. B.: Avonturen in Arabië, onder de Bedouïnen, Druscn, dansende derwishen en Yezidee dui- vel-aanbidders. G 60. Heydeman, W. J.: Mijn kruistocht door Indië. 1930. (sclir. is oud-dir. M.T.S. Adam). G 6S; Gerbault, A.: Mijn zwerftochten met de „Firecrest". 1934. G100; Angell, N.: Prussianism and its destruction; 2d impr. 1914. Kj.; Raven, Ch. E.: Vogelleven in duin en veld. Of.; Nossent, A. J.: Het mo torrijwiel. 1934. (nieuwe uitg.) Tah.; Hage naar, J. en J. Roorda Jr: Amateur zenders; ultra kortegolfzenders. 1933. Th.; Kcrck- hoff, E. van: Oud-Italiaansche villa's, tuinen en parken. 1923. We; Boer, M. G. de: fee- knopte Italiaansche spraakkunst; 2e dr. 1924 X35; Kenis, P.: Een overzicht van de Vlaam- sche letterkunde na „Van nu en straks" 1930. Yb.; Kèlidasa: Urvaci, een oud-Indisch tooneelstuk. 1932. Yd.; Collen, A. van: Liede ren der gemeenschap. 1918. dl 2. Yp. yergadering consumptiemelkers Gisteravond werd door de Melkfederatie Zuid-Holland een openbare vergadering ge houden voor consumptiemelkers. We ho pen van deze vergadering in ons volgend blad .verslag te geven. 'Geslaagd: candidaatsc lieer C B Heyn. Delft. Doctoraalexamen Theologie de heer J F i Koyen, Botterdam, Onder veelzijdige belangstelling heeft gistermid dag te half vijf in het gebouw Nieuwe Rijn 19 de officieele opening plaats gehad van de i Muziekschool der Leid-sche Maatschappij Toonkunst. Qoder de vele aanwezigen merkten we behalve de leden van bet bestuur der Mij. met hunne dames, directeur, leeraressen en leeraren der school op den heer T. S. Gosfinga. wethouder deze meente namens het gemeentebestuur, benevem gemeente-secretaris mr. dr. C. E. van Strijen, voorts afgevaardigden van de Mij. tot bevordering der Toonkunst, afgevaardigden van verschillende Leidscbe vereenigingen» w.o. enkele muziekver- eenigingen. enz. Rede van den voorzitter Toen allen io de benedenzaal-concertzaal plaatsje hadden gekregen, sprak de voorzitter der Mij., notaris A. D. Vijgh. een woord van weikom 4 de aanwezigen en vervolgde dan: Het Bestuur had vijf maanden geleden, toen de Maatschappij haar eeuwfeest vierde, nog geen ze kerheid dat het thans voor een oieuwe belangrijke gebeurtenis zou staan, namelijk voor de verhuizing in de Muziekschool. Met ingang v3ii 1 Mei 1850 werden, nadat de school overal gezworven had, eenige lokaliteiten van het Nutsgebouw aan de Steenschuur aai Maatschappij verhuurd. Deze huur werd voortdurend verlengd; zoodat de Muziekschool dus thans niet minder dan jaar in het Nutsgebouw was gevestigd. Op 1 Maart j.l. ontving ons Bestuur bericht het Nutsbestuur dat het huurcontract met 1 Januari 1935 werd opgezegd. Ons Bestuur richtte daarop een schrijve het Bestuur van het Nut met verzoek de voorwaar- :n te mogen vernemen waaronder het Nutsbestuur n nieuw huurcontract zou willen aangaan. Die voorwaarden waren voor ons bestuur eenenmale onaannemelijk; zoodat ons Bestuur zich verplicht zag. naar andere lokaliteiten om te Verschillende gebouwen in deze stad werden be zichtigd waarbij de Penningmeester onzer Maat schappij de beer Juta, zich zeer verdienstelijk maakte, en ten slotte werd door het Bestuur de keuze gevestigd op dit pand Nieuwe Rijn i werd met de eigenares een huurcontract voor eenige jaren aangegaan. De Muziekschool wordt thans gevestigd in ei uitstekend gelegen pand in het midden der stad. Hiermede wordt dan een hartewensch vervuld in het bestuur, het hebben vaneeoei e b o u w. waaraan groote voordeel en zijn bonden. Dit alles brengt mede dat het Bestuur met trouwen de toekomst tegemoet gaat. het heeft alle aanleiding om te gelooven dat de school ie nieuwe omgeving in bloei zal toenemen; ooz< ziekschool staat onder leiding van onzen energie ken directeur den heer Richard Boer, bijgestaan door een corps leeraressen en leeraren, uitstekend voor hun taak berekend, die met groote toewijding hun beste krachten geven aan de Muziekschool, die zich krachtens hare statuten ten doel stelt het geven van goed en niet kostbaar muziekonderricht. Moge deze verwachting iu vervulling gaan. Rede wethouder Goslinga Wethouder Go s 1 i n g a, hierna het woord krijgende, zeide, dat de burgemeester tot zijn spijt verhioderd was aanwezig te zijn, evenals de houder van Onderwijs, mr. Tepe. Spr. bracht vervolgens de zeer hartelijke geluk- wenscheü van het gemeentebestuur over met he betrekken van dit nieuwe gebouw, dat voor di instituut zij en blljve een waardige en gewaardeer de huisvesting, iets eigens, waarop het stempel der Mij. gedrukt wordt zóó, dat het 'bestuur het als i eigen home gaat beschouwen, als een gekoesterd bemind cultuurcentrum temidden van een koude, harde, rommelinge en rammelende wereld. Vervolgens bracht spr. de groote waardeering over, welke het gemeentebestuur koestert vo< werk der Mij.: de kinderen van cos volk bekend maken met de schoonste en allerheerlijkste kunst, die God aan zijn schepselen gaf: de toon- Dat de Mij. nu reeds 100 jaar aan jonge men- schen in deze stad de gelegenheid heeft geboden w cod ere wereld der muziek te worden in geleid en daarmee het cultuurleven van onze bur gers heeft mogen verrijken wordt ook door het gemeentebestuur op hoogen prijs gesteld. In klinkende munt heeft het gemeentebestuur. or zoover spr. bekend, zijn waardeering ni geuit. Hoe paradoxaal dit ook moge klinken, zegt spr.: weest er dankbaar voor. Overheidssteun werkt ook verslappend, staalt niet maar verzwakt meestal eigen veerkracht, eigen initiatief, eigen kunnen. Spr. besloot tenslotte met den wensch, dat di gebouw aan den directeur, den heer Boer -en aai zijn talentvolle medewerksters en medewerkers zee lang de gelegenheid moge bieden hun moeilijke taak met opgewektheid te vervullen. Hiermede klaarde spr. de school geopend. Andere toespraken De directeur der school, de heer Richard Boer, •ertolkte daarna zijn en der leerkrachten vreugde •ver de ingebruikoame dezer eigen school. Ook zij visten tot voor korten tijd niet. dat hun harte- vensch in vervulling zou gaan en met het verkre gen resultaat wensdht spr. het bestuur van harte geluk. Spr. verheugt er zich ook ten zeerste over dat zij thans een eigen concierge hebben. een hartelijk woord van erkentelijkheid aar het adres van het bestuurbesluit spr. met der vensch, dat de school een gelukkige toekomst te gemoet moge gaan. Hierna werd nog het woord gevoerd door den heer jhr. von Weiier, die namens de zustermij.. de Mij. tot Bevordering der Toonkunst, het bestuur hartelijk gelukwensdbt met dit eigen gebouv Reeds zestig jaar, aldus spr., staan wij naast elkaar en krukken verder, wachtend of er niet :en wonderdokter zal komen, die genezing zal brengen. Ook de zustermij. is arm en kan dus niet met geschenken komen, doch spr. stelde het bestuur een collectebus in de school te plaatsen voor :e stichten Radio-fends, want hoe men ook de radio moge denken, een gelegenheid om den leerlingen de werken van groote meesters bij tijd en wijle te laten hoor-en, is toch geen overbo dige weelde. Spr. hoopte, dat aldus eerlang een radio zal kunnen worden aangeschaft. Hierna werden de aanwezigen ia de gelegenheid gesteld het nieuwe sdhoolgebouw te bezichtigen i we gelooven niet teveel te zeggen, als we be- eren, dat de eerste indruk goed is geweest. Beneden bevindt zich de groote concertzaal, ter- 'ijl op twee bovengelegen verdiepingen in ver schillende kamers.gelegenheid tot lesgeven is. Om het geluid zooveel mogelijk te dempen, is op de •loeren kurkzeil gelegd, terwijl de deuren met as- bestplaten zijn afgesloten. Na de bezichtiging werd een kopje thee gepre senteerd. Ernstig ongeluk op den Haagweg Gisteravond te ongeveer half zeven is op den aagweg een ernstig ongeluk gebeurd, ter hoogte jn de fa. Noordmah. Een bestelauto van de Haag sche Broodfabriek, bestuurd door den 31-Jarigen J. Den Haag. is in botsing gekomen met een motorrijwiel waarop gezeten was de 66-jarige B. G. Bahlmann, manufacturier te AJpfhen a. d. Rijn en op de duo zijn zoon. Tengevolge van deze aanrij ding werd de motorrijder het linkerbeen van het lichaam gerukt, terwijl hij bovendien een hersen schudding bekwam. In zorgwekenden toestand is VRAAGT ONS ADVIES VOOR UW VERLICHTING. Prima Referenties van uitgevoerde werken staan ons steeds ten dienste. Officieel Agentschap der PHILIPS-Osram Neon Licht-Reclames N.B. Een greep uit de tallooze door ons uitgevoerde NEON-INSTALLATIES LEIDEN: PEEK CLOPPENBURG „HUIZE ZARSE" HECK'S LUNCHROOM „D'E WIJNKELDER" VROOM DREESMANN LEIDSCHE LEVENSVERZEK. MIJ. CAFETARIA HAARLEM: HAARLEM'S DAGBLAD Fa. LOTTGERING, Gr. Houtstraat. Door geheel Nederland: 19 installaties v. HAREN'S Schoenwinkels. Door geheel Nederland: 6 installaties TEXACO, enz. enz. De bijzondere feest-illuminatie a.h. gebouw Leidsch Dagblad is ook door onze firma uitgevoerd hij naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. De duorijder kwam met de schrik vrij. Het motorrij wiel werd ernstig beschadigd. Het ongeluk is v. schijniijk te wijten aan verblindende verlichting. Leidsche Buitenschool en Kleuterhuis JAAR LIJK SCHE LEDENVERGADERING Onder voorzitterschap van Ir. W. J. Modder- an had de gewone jaarlijksche ledenvergadering in de Vereeniging Herstellingsoord ..De Leidsche Buitenschool" plaats gehad, waar de jaarverslagen en de jaarrekeningen werden goedgekeurd en rigens de reglementaire agendapunten zijn behan- deld. Uit het verslag van den secretaris, Mr. F. D. L. Gunning, bleek, dat de Vereeniging. ondanks vele zorgen en moeilijkheden, ook in 1933 weer veel heeft kunnen bereiken bij de bestrijding en winning van de tuberculose. De kinderen, die op de Buitenschool, of op het sedert eenige jaren ge opende Kleuterhuis bleek en verzwakt worden op genomen. herkrijgen bijna zonder uitzondering bin nen betrekkelijk korten tijd hun gezondheid en le vensvreugde en komen weer tot normalen groei en ontwikkeling. Onderwijl gaat het dan met het leeren op school ook weldra weer goed vooruit, en dank zij een me* zorg en liefde gegeven, eenigszins geïndividuaii seerd onderwijs slagen de kinderen er vaak in me hun klasgenooten op hun eigen school thuis wee ee te kunnen doen. De Buitenschool was ook in 1933 weer steeds geheel bezet: zelfs werd het dringend noodzakeh om de beschikbare ruimte uit te breiden. Zoodi het Bestuur de beschikking heeft over de benooaig- middelen, zal er een nieuwe eetzaal moeten orden bijgebouwd. Reeds zijn er enkele belang rijke giften voor dit doel binnengekomen maar leen wanneer alle vrienden de handen inéén sl; zal het zoozeer gewecschte doel kunnen wórden bereikt. Ook het Kleuterhuis was in 1933 goed bezet, al heeft men in dit mooie nieuwe gebouw nog geto gebrek aan plaats. In den loop van 1933 steeg 'r aantal patiëntjes tot 16, terwijl er ten hoogste 20 bedjes beschikbaar zijn. (In het eerste halfjaar 1934 waren geruimen tijd alle plaatsen bezet). „Over gebrek aan werk aldus de secretari: behoeven wij dus op onze Buitenschool en Kleuterhuis nog niet te klagen. Verheugender is het feit. dat dit werk steeds zulke goede medische opvoedkundige resultaten oplevert. Moge het on de leden en vrienden onzer Vereeniging ook belangstelling niet ontbreken. De Vereeniging 1 haar werk slechts voortzetten, indien het krachtig wordt gesteund". Uit het verslag van den penningmeester, heer E. H. Moens. bleek onder meer dat er 1933 slechts f 1453.02 aan contributies van t donateurs der Vereeniging was binnen gekc Wanneer men bedenkt, dat voor het geheele werk jaarlijks ruim f 23.000 voor internaat en extemaat f 5750 voor onderwijs op de Buitenschool wordt uitgegeven, en nog eens circa f 12000 voor het Kleuterhuis. dan zal men begrijpen den ernst, waarmede de penningmeester ieders hulp en mede werking inroept voor dit zoo buitengewoon "sym pathieke werk. Wie waardeering heeft voor den onvermoeiden arbeid van beide Directrices en hun assistenten en onderwijzers (essen), die dag in, dag t voor de kinderen klaar staan, zou daaraan uiting kunnen geven, door als lid of donateur tot vereeniging toe te treden of iets voor den bouw in een eetzaal bij te dragen. Gaarne herinneren wij in dit verband nog eens n het twaalf-en-een-halfjarig jubileum, dat de Leidsche Buitenschool binnenkort hoopt te vieren. De actie voor een overdekte zweminrichting Adhaesiebetuiglngen Het blijkt, dat behalve degenen uit ver schillende vooraanstaande kringen, die daar- zijn uitgenoodigd, nog vele andere- per sonen. uit Leiden en omgeving adhaesie wenschen te betuigen aan het plan tot het stichten van een overdekte Zweminrichting te Leiden. Het comité juicht dit natuurlijk zeer toe, maar meent toch ook, dat hot mr langzamerhand het verzamelen van adhac- siebetuigingen beëindigen moet om. nu tot een meer daadwerkelijke actie te kunnen overgaan. Daarom zullen degenen, die zich nog ge drongen voelen adhaesie te betuigen, hiertoe tot en met 15 October a.s. in de gelegenheid worden gesteld. Aan onderstaande adressen kunnen zij it en met dien datum nog hun adhaesie- betuiging inzenden. Aan het einde van deze maand zal dan een „•roote propaganda-vorgadering plaats heb ben met lichtbeelden, waarop door den alge meen leider der N.V. Sportfondsenbaden, Mr. J. A. C. Bieronbroodspot, het woord zal gevoerd worden. De adressen zijn: Driesen, Oude Singel 238 W. F. van Ingon Schenau Jr. Aalmarkt 7 Th. J. Valk, Hooge Rijndijk 25 Zuiderveld, Breestraat 16 CHR. JEUGDHULP. Eenige dames hebben een voorloopig co mité gevormd tot het houden van een poj> pententoonstelling in het aanstaande voor jaar, ten bate van Chr. Jeugdbulp. Wij be velen de voorbereiding voor deze tentoon stelling hartelijk in de belangstelling en medewerking van onze lezers aan. Burgerlijke Stand BEVALLEN: E Meüer»—Snik X J M Pouw— v d Lelie d; E A A Zuidhoek—van Bakkum z; C v d Plas—Kuijt d; P H M v d Meü—Rulgrok d; C M Turkenburgvan Rossenberg z. OVERLEDEN: P de Vrte. ongeh m 71 J; C M M van Velzen—Hoogzaad vr 31 J. Uit den Omtrek U.PHEN AAN DEN RUN VERGADERAVONDEN. We zijn aan het begin van de vergader avonden. Elk jaar moeten we constateeren dat verschillende vereenigingen op dezelfde avond hun vergadering houden. Een vorig jaar hebben twee vereenigingen dat finan- tieel terdege ondervonden. Jammer vinden we het dat nu reeds nl. op Maandag a.s. twee vereenigingen met nationale inslag, nl. de B.V.L. en Chr. Oranjevereeniging, als vergaderavond heb ben gekozen. A-R. KIESVEREENIGING Vrijdag 261 October a.s. zal de A.R. Kies- vereen. haar eerste vergadering in dit sei- hóuden in Concordia. De heer M. Oud hof hoopt in te leiden het onderwerp „Kerk en Vrede". RAADSVERGADERING De vergadering van den raad, die aanvan kelijk was bepaald op Dinsdag a.s., is »oorloopig uitgesteld tot Maandag 22 Oct aanstaande. CONVERSIE GELDLEENING B. en W. stellen de Raad voor de geld- leening met het Weduwen- en Weezenfonds Europeesche Burgerlijke Ambtenaren in Ned.-Indiê te Den Haag, welke nu ie rente heeft van 5 5/8 pet., per 31 Dec. ge heel af te lossen en haar met genoemd fonds opnieuw aan te gaan tegen 4 1/4 pet. De leening is groot f 184.000. KARAKTER VAN DE ZAALBERGSTRAAT Hoeren P./H. van Keeken en A. van Darti hébben B. e« W." verzocht hun pand Zaal- bergstraat 5JT te verbouwen tot winkelpand. "T. en W. stellen de Raad voor aan dit ver zoek niet te voldoen. Het karakter van de Zaal bergstraat is woonst raat en daarin wil len B. en W. geen verandering brengen, ook: gezien dat de bewoners die daar hun panden kochten in de veronderstelling ver keerden dat het karakter geen verandering "^ondergaan. SCHOOLGEBOUW TE AARLANDERVEEN. Nu bij Kon. besluit van 27 Sept. 1.1. het beroep tegen het besluit van Ged. Staten aangaande/ opheffing O. L. school Aarlan- dervëen niet ontvankelijk is verklaard, stel len B. en W. den raad voor het schoolge bouw te verhuren aan den heer J. Blom te Aarlanderveen. De huurprijs zal bedragen f 100 per jaar. Het gebouw zal bestemd wor den voor de vereenigingen te Aarlander- en W. hebben de bepaling gemaakt dat geen danspartijen mogen gegeven wor- 'cn in het gebouw en dat alleen orde-li»- ende vereenigingen het gebouw mogen ge bruiken. Elk jaar zal de huurder een ex ploitatie-rekening aan B. en W. moeten over leggen. Ómdat de huurder stoelen moet aanschaf- n en licht moet doen aanleggen, stel- n B. en W. voor de huur op f 100 per jaar te bepalen. Van gemeentewege zal een muur tusschen de lokalen verwijderd worden en daarvoor in de plaats gebracht een z.g.n. harmonica-afscheiding. Voor het verenigingsleven van wijk Aar landerveen achter we deze nieuwe zaal van betcekenia VRIJHEIDSBOND. Tot bestuursleden van de afd. „Vrijheids bond" alhier werden in de plaats van de hoeren Jongeneel en Kuipers tot bestuurs leden gekozen de heeren L. van Leeuwen en Kromhout. Te TE WATER. Harmeien geraakte een rachtauto water. De te slaan van de waschinriehting bestuurder kon door een ruit zichzelf redden. Aan de voorzijde was de auto geheel vernield en werd later naar de garage gesleept AANBESTEDING. Ie Woubrugge, voor rekening van den heer W. Jocliems te Den Haag. 22 biljetten wa ren ingekomen. Hoogste inschrijfster was de firma Grouweldam te Haarlem voor f 5160 en laagste inschrijver A. Houtman alhier voor f 3049. CHR ORANJE VEREENIGING. Maandagavond zal de Chr. Oranjeveree niging een ledenvergadering houden in „Concordia". Er zal bestuursverkiezing zijn en bespreking over de samenspreking met het bestuur der Wilhelmina-Vereeniging. BOSKOOP „DE VOORUITGANG" STOPGEZET. De geruchten, die den laatsten tijd gingen aangaande het opheffen van de stoomvaart verbinding Boskoop-Waddinxveen-Gouda blij ken nu toch waarheid te bevatten. „De Vooruitgang", die meer dan een halve eeuw de dienst Boskoop-Waddinxveen-Gouda onderhoudt, zal deze dienst Donderdag 18 dezer beëindigen. De boot, die jarenlang vóór het in king stellen der autobussen het eenige voermiddel voor passagiers was, heeft in den laatsten tijd bijna uitsluitend vracht gevaren. Nu de nieuwe spoorlijn geopend is, wordt een rechtstreeksche verbinding per spoor gepre fereerd boven het vervoer van boomen er planten per boot. Zoodoende is dus „de Bos- koopsche boot", in den volksmond alzoo ge noemd, overbodig geworden en behoort ook zy weer tot het verleden. KATWIJK AAN ZEE RAAD VAN BEHEER Over dit onderwerp heeft Donderdagavond de heer Costerus, van Bodegraven, een uit eenzetting gegeven. Nadat gezongen was Ps. 89 7 en 8 en voorgelezen was Ps. 97, behandelde spr. zijn onderwerp. De Raad van Beheer iè voor Katwijk actueel, gezien de onregelmatigheden op kerkelijk gebied, nl de verhouding tusschen kerkvoogdij en ker keraad. Spr. zou dezen avond het bewijs le veren dat de Raad van Beheer tegen Gods Woord is. Door de Raad van Beheer zijn veel goschillcu gerezen. De dwang van de Raad van Beheer op de Kerkvoogdij is reeds te veroordeelen. Twee dingen moeten al'ij 1 gescheiden blijven: het behartigen van de stoffelijke dingen en van de geestelijke za ken. Deze twee mogen nooit over elkaar ge bieden. Jammer is, aldus spr„ dat de leden der Ned. Herv. Kerk zoo weinig af weten van de inrichting der kerk, en van de reglementen. In deze laatste is niet eens aangeduid de beteekenis van Doop en Avond maal. Gods Woord moet de maatstaf zijn waarnaar alles geregeld wordt, ook de ker kelijke zaken, en als dit zoo geregeld was, zouden er veel twisten uit de wereld weg geruimd worden. Deze kerkelijke reglementen, aldus spr., ple gen reeds 120 jaar inbreuk op het alleen recht van Gods Woord. Hier gaf spr. een his torisch overzicht over het ontstaan van de verschillende besturen in de Ned. Herv. Kerk. Wij moeten weer terug naar de leer stellingen van de Dordtsche Synode van 1618 en 1619. Als nu weer zoo'n Nationale Kerk vergadering zou gehouden moeten worden, zouden de notulen van die Synode moeten worden voorgelezen. Dat is een schande! Ook maakt de Raad van Beheer inbreuk op het recht der gemeente. Spr. stelt duide lijk in het licht, dat, als iemand goederen vermaakt aan de Kerk, die dan alleen ge bruikt mogen worden voor de plaatselijke gemeente. Wat doet nu de Raad van Beheer? Deze eischt het van de gemeente op. Hier tegen moet een woord van protest gesproken worden. Daarom is het jammer van de Sy node, dat zij het beheersrecht overgedragen heeft aan de Raad van Beheer. Spr. stond ook stil bij de bond van predikanten. Juist dezen zijn het, die de Raad van Beheer heb ben tot stand gebracht. De Kerkvoogdij moet dan oo.k weer in haar rechten hersteld wc den. Spr. noemt de R .v. B. een inbrekci werktuig, dat de brandkasten der Kerkvoog dijen forceert. De toestand is zoo, dat recht zinnige gemeenten geld hetalen voor vrijzin nige gemeenten. Honderd communistische predikanten maken Zondag op Zondag pro paganda voor de revolutie. Daarom moet de R. v. B. afgeschaft worden, als in strijd mot Gods Woord. De gemeente moet weer zelf baas worden over lint beheer van haar eigen goederen. Dan zal ook de offervaardigheid weer grooter worden. Ieder kerkelijk collegp moet zijn eigen taak hebben en het een inoct niet heerschen over het ander. Nadat enkele vragen door den spreker be antwoord waren, werd de vergadering met het zingen van Ps. 84:4 on gebed gesloten. De opkomst was groot. Kalundborf 16.50 Kalundborg 17.20—19.50 Bi Dcutschlandscnder; 21.2022.20 22.20afloop: Deutscalandscnder Program.ua 4: 8.208.5 J Parijs 20 ..uxeinhurg: 1 .50—17 20 ;el Kr; 19.80—21.20 ZONDAG 14 OCTOBER Programma 3: 8.20 Keulen; 10.20 Bru-sael Fr; 14.21 Kalundborg of Luxemburg; 15.20 Deutschl sender. 17 Bloemcndaal; 19 Brussel VI; 19.25 Luxemburg; 20.20 Parijs R; 22.30B russel Fr. Programma 4: ,8.30 Parijs R: 10.20 Bruise 1 VI 13.35 Droitwich; 16.50 North Reg; 20.05 Brussel .20 Luxemburg; 21.5 >0North Reg; 23.05 Ke ulien. MAANDAG 15 OCTOBER Programma 3: 8 Hamburg; 11.20 Kalundborg: 12.20 Brussel Fr; 14.50 Kalundborg of Luxem burg; 15.20 Deuitschl.sender; 17.20 Bruaioj Fr; 18.55 Deutschl.sender19.20 Luxemburg; 20.05 •f Luxemburg; 21.20 Boedapest of Lu xemburg Program 14.20 Nort chen; 18.5C North Reg Indie ting met het Trianon "Theater, klankfilm Bleeke Bet zullen 4: 8.20 Partis R: 12.05 Droitwich ;eg; 1G.50 Droitwich; 18.20 Mun- >rth Reg; 20.35 Droitwich; 21,50 mogelijk te 20,30 u aansliil- )r|iele AGENDA De Zondagsdienst, der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren De Graaff, de Jager, Polak, Renoud en Winkler. De Geneesk. Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door Dr. Beitel, tele foon 3302. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der ajiotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 October a.s. waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Visch- markt 8. telef. 552 en C. van Zijp, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, telef. 274 De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 October a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steenstraat 35, telef. 136, A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, telef. 274 Oegstgeest 'üpi KOUDEKERK LICHTBEELDEN AVOND Vanwege het Zendingsgenootschap Sef Evang. Broedergemeente te Zeist, heeft gis teravond in de geiieel gevulde bovenzaal van Hotel de Bruin alhier een lichtbeelden avond plants gehad. Na een inleidend woord door Ds. Odé al hier, werd allereerst de Herrnhutterskolonio op aanschouwelijke wijze voorgesteld, waarna wij de Zendingsarbeid te zien kre gen der broedergemeente op „Suriname" met duidelijke toelichting door zendeling Mittel Meijer. Na afloop dankte Ds. Odé den spreker voor den mooien avond. LEIDERDORP SCHAKEN Door den heer Davidson van Amsterdam werd een simultaanwedstrijd gespeeld v^ór de Leiderdorpsche Schaakvereeniging. Voor deze avond bestond veel belangstelling. Er werd aan 19 borden gespeeld. Na een speel tijd van drie uur waren alle. partijen beslist. De heer Davidson had aan 15 borden gewon nen. Door de heeren Van der Valk, Van Veen, Dr de Bruijne, De Koning en Ruis erd remise behaald. DAMCLUB Deze week is door de Leiderdorpsche Dam club weer begonnen met de beker- en bor denwedstrijden. De uitslagen van de eerste ronde waren: J. B. v. d. WijngaardA. Bloemendaal 2—0 R. MarbusM. de Konipg 20 L. SlootwegK. Spek 20 C. SandijkB. Ramaker 2—0 H. BloemendaalJ. Goedhart 2—0 J. v. d. VoortP. Vervark 2—0 v. d. VechtA. Spies 2—0 R. Degenaar afgebroken met A. Bregman. Van der Meer was vrij. SPELD JES-COLLE CTE De alhier gehouden speldjes-collecte ten bate van de Chr. Gezondheids- en Vacantie- kolonie heeft ƒ19.66 opgebracht. „HET HOOGELAND" Uitgaande van de vereen. „1-Iet Hoogeland" werd in Irene een film-avond gegeven. Ds G. J. Streeder leidde deze avond in met gebed, nadat Ps. 138 3 was gezongen, en sprak een kort woord, waarin spr. een beroep deed op anwezigen, om deze zoo nuttige instel ling te steunen. Hierna werd de film van „Het Hoogeland" vertoond. In deze film kon men het leven der verpleegden op „Het Hoogeland" gade slaan. Nadat nog eenige films, van de begra fenis van H. M. Koningin Emma en Z. K. H. Prins Hendrik, waren verto nd, sloot Ds J. Dijk deze avond met eer. slotwoord en LEIMUIDEN VRIJWILLIGE LANDSTORM De afd. Leimuiden van de Vrijwillige Land storm zal 28 Oct. a.s. in dc zaal van den heer Snceboer een propaganda-avond hou den. waar zal worden Vertoond, do klankfilm „Sluit de gelederen". A.R. KIESVEREENIGNG De A.R. Kies\ ereeniging Nederland en Oranje zal haar jaarvergaderag houden a.s. Door architect W. Brouwer alhier werd Maandag 15 Oct. 's avonds te 8 uur in Irene, aanbesteed het' bouwen van een yeestalling I Trouwe opkomst-vriendelijk verzocht. DE AVOND VAN HET PLAATSELIJK CRISISCOMIIS Donderdagavond gaf ten bato van het plaatselijk Crisiscomifé het Aalsmeerscho Fanfarecorps een uitvoerinc in de zaal van don heer Sneeboer. In de zaal waren verschil lende attracties aanwezig, o.a. sjoelbakkan, grabbelton, rad van avontuur enz. Op den dag hebben verschillende dames een collecte gehouden, wedco opgebracht heeft ƒ79.26. 's Middags werd aan de kinderen der ver schillende scholen gelegenheid gegeven om de grabbelton te plunderen. Dit bracht op de som van 23. De vooiuiizichten waren dus al goed. Bij aankomst deed het kor^s eerst een rondgang door het dorp. Tom om kwart over acht de zaal goed bezet was, opende de voor zitter, de heer J. A. Bakhuizen burgemees ter dezer gemeente, de verg idering door c-h woord van dank te richten tot alle belang stellenden, muziekverpen., dan.e-;-collectrircs, allen, die hun krachten geven zouden in deze avond. Nadat het Aalsm. fanfarekorps eenige wer ken op keurige wijze had uitgevoerd, werd an de verschillende attracties druk gebruik gemaakt. De opzet is goed geslaa d We kunnen dan ook merWieolen, dat -'rn opbrengst bedraagt 250. Verschillende meosrheu din do moening nog toegedaan, dat het be, io njpf in deze gemeente besteed wordt, doch rechtstreeks Den Haag gezonden woedt naar hel

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6