ieuwe Leidsche Courant Economie en Financien TERDAG 13 OCTOBER 1934 h EERSTE BLAD PAG. 3 Schoolnieuws. INTREEREDE GURATIE Prof. Dr. G. O. E. DE LIGNAC ermiddag heeft prof. dr. G. O. E. Lignac, als o prof. dr. N. Ph. Tendeloo benoemd [voon hoogleeraar in de geneeskunde a« sche Uaiversiteit om onderwijs te in de ziektekundige ontleedkunde, de alge- ziektekunde en de gerechtelijke geneeskunde, mbt aanvaard met het uitspreken van een d het groot-auditorium van het academiege- getiteld: „Bijzondere en algemeene zlekte- IEOL. SCHOOL CHR. GEREF. KERK nieuwe Burgemeester van Apeldoorn Jhr. s van Ufford bracht deze week een bezoek Theol. School der Chr. Geref. Kerk aldaar. A. deed na een College te hebben bijge- een rondgang door het gebouw en liet zich hoogte stellen van verschillende aangelegen- op Kerk- en Theol. gebied. ONDERWIJSBENOEMINGEN de Bijz. School te Leerbroek is be de heer W. van Leeuwen te Gouds- tijdelijk). tan de School met den Bijbel te Molenaars- benoemd met 1 Jan. 1935 de heer W. C. Papendrecht. tan de Herv. Chr. School te Werkendam is benoemd als Kweekelinge met acte mej. J. ppers van Sieeuwijk. NAAR DE RUST heer G. R ij s d ij k, hoofd der Chr. School apendrecht heeft tegen 1 April 1935 ontslag aangevraagd wegens het bereiken in pensioengerechtigden leeftijd. verzoekt ons het volgende op te nemen: pigs heeft de Vereeniging voor Intematio- lugdverkeer te Leiden in samenwerking met Iderlandsch Zuid-Af-ikaansche Vereeniging isterdam een oproep gedaan aaD scholieren jd-Afrika om correspondentie te beginnen federlandsche jongens en meisjes. Die heeft H succes gehad, dat thans honderden brieven »d-Afrika op antwoord wachten. Het is n.3. j toe niet mogelijk geweest elke Afrikaan- leun" of „jong dogter" de verlangde corres- |tievriend of vriendin te geven. mogen de Afrikaansche vrienden niet te jeer wachten. Zij zouden een slechten indruk vao de „jong Hollandertjies" en meenen dat Idsche jongeheren „nie baie begerig is om jille eie land te skryf aan Afrikaners wat eer van die ou stamland wil weet nie". j dus ieder die iets voelt voor briefwisseling t vrienden in Zuid-Afrika, hetzij jongen of meisje, zich onmiddellijk opgeven aan de Vereeni ging voor Internationaal Jeugdverkeer, Witte Ro zenstraat 48 te Leiden of de Nederlandsch Zuid- Afrikaansche Vereeniging, Keizersgracht 141 te Amsterdam, die voor doorzending zal zorg dragen. Er is altijd voorraad van Zuid-Afrikaansche adressen. Verzendt de aanvraag oomiddelijk, zendt een kwartje aan postzegels in, als vergoeding voor portokosten en dan het schrijven. Vermeldt in de opgave: 1. naam en voornaam. 2. woonplaats en volledig adres, 3. leeftijd en 4. geslacht. De Afrikaansche jongelui schrijven in hun moe dertaal: het Afrikaansch, dat wij allen best kunnen lezen en verstaan. De Nederlandsche jongelui kunnen in hun moedertaal schrijven: dat is voor de Afrikaners geen bezwaar. Een verklaring van moeilijke woorden en uitdrukkingen is altijd bij bovengenoemde vereenigingen te krijgen. Zij die in het Engelsch wenschen te correspondeeren. moeten hun vrienden in Engeland of Amerika BURGEMEESTER .LARNIXSCHOOL TE ANTWERPEN Dezer dagen is te 's-Gravenhage een vergadering gehouden van het Comité tot Steun der Ned. Prot. (Burgemeester Marnix) school te Antwerpen, welk Comité thans zitting hebben de heeren Prof. Dr. W. J. Aalders, voorzitter: J. Lens, se cretaris, W. Wagenaar. penningmeester, Mr. N. J. Aalst, J. Drop, A. de Jong Ez., C. de Neef, K. J. Ph. Reusen. De vergadering werd ook bijgewoond door de heeren Ds. P. de Haan en F. H. Tize uit Antwerpen, resp. voorzitter en penningmeester van de Burgemeester Mamixschool aldaar. Burgemeester Mamixschool, gevestigd in de Lange Winkelstraat 5 te Antwerpen, begon in 1926 6 leerlingen, welk aantal sindsdien is uitgebreid tot 112. Hoofd der school is de Heer G. E. Both; vorts zijn daaraan verbonden 2 onderwijzeressen :n 1 volontair. Aan den oproep van Juli lil. om en bedrag van f 700 voor de instandhouding der schooi bijeen te brengen, werd voldaan. Zonder verder vrijwilligen steun kan de school echter niet blijven voortbestaan. In herinnering wordt ge bracht dat de Burgemeester Mamixschool tot op heden nóch van den Nederlandschen nóch van deD Belgischen Staat eenige subsidie geniet of in het 'erleden heeft genoten: zij is voor haar instand houding uitsluitend op de milddadigheid van haar vrienden en vriendinnen in Nederland aangewezen. Alle Protestantsche groepen in Antwerpen werken deze school samen. Zij wordt dan ook van harte aanbevolen o.m. door Ds. P. de Haan. Ned. Herv. Predikant te Antwerpen; Ds. J. C. B. Eyk- Pred. der Belgische Zendingskerk te Antwer pen en Ds. H. J. Winter, Geref. Pred. te Antwer pen. Voorts wordt dit zeer belangrijke oafionale belang mede ondersteund door een 100-tal perso- uit verschillende kerkelijke en maatschappe lijke kringen in Nederland Giften voor de verdere instandhouding van deze school worden gaame ingewacht on posfrekening No. 197120 ten name van den „Penningmeester het Comité tot steun de- Nederl, P'o'vs'ant- sche (Burgemeester Marnix) school Antwerpen" te 's-Gravenhage. In zijn boek „Heden en morgen" schrijft Henry; Ford, de bekende automobielkoning „Er zijn overal ter wereld twee soorten menschen: de baan brekers en zy, die in hun dageljjksch gareel voortsjokken door het leven. De laatsten zijn meestal gebeten op de baanbrekers. Zij zeggen dat de baanbrekers alle gunstige omstandigheden, alle goede kansen opslokken. Dit is echter volkomen onjuist, want de sjokkers zouden geen weg hebben om voort te sjokken, als de baanbrekers -die niet gemaakt hadden." NDERDAAD een waar woord. kennen ze ook onder onze lezers, bij tientallen gelukkig, die tot baanbrekers voor de Christelijke Pers gerekend mogen worden. Zij jiten inderdaad alle gunstige omstandigheden en goede kansen uit ti onze Pers haar baanbrekend werk te doen voortzetten. Zij rawen mede, helpen mee het terrein verder te ontginnen en de invloed in onze Christelijke dagbladpers steeds meer uit te breiden, ftar zijn er onder onze lezers ook sjokkers, menschen die iederen dag in krant ontvangen, maar verder de zaak „blauw-blauw" laten en fc werk door anderen op laten knappen? Zij profiteeren immers toch n alle uitbreiding en verbetering, welke wij, mede dank zij de arbeid n de baanbrekers, in ons blad kunnen aanbrengen! tar tot de sjokkers wilt U toch niet behooren? Een sjokker wilt U t dagelijksche leven niet zijn, maar dan toch zeker ook niet als betreft het breede terrein van 't Christelijk leven! Daar wilt U toch ker ook UW taak zien en volbrengen? BREEK BAAN, BREEK BAAN lor onze Christelijke Pers. Kijk nauwgezet in Uw omgeving wat U len kunt. U zult zeker wel een adres vinden in familie- of kennissen- iing, waar U goede kansen hebt. Grijp die kansen met beide handen I buit ze uit! eef proefnummers of nieuwe lezers op aan de Administratie van ie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 November irschijnende nummers gratis. Tegen mijn wil student aan de Vrije Universiteit Pas aangekomen studenten, die begeeren lid van het Corps te worden, zijn verplicht aao alle of aan een deel van de oudere studenten een bezoek te brengen. Zoo gebeurde het, toen Ik zelf student was, dat ik uit den mond van een novitius, die zich (gelijk toen eisch was) had laten inschrijven voor de Rechten bij de Vrije Universiteit en bij de Stede lijke Universiteit van Amsterdam, in den loop van een gesprek op mijn kamer de eerlijke en opval lende bekentenis hoorde: ik ben tegen mijn wil student aan de Vrije Universiteit. Die bekentenis was opvallend. Het jongemensch toch, aan wien ik een bezoek toestond, was de zooo van een bekende patricische familie in de hoofdstad, die met haar volle hart leefde voor Gods Kerk en Koninkrijk. De vader van den jongen student schaamde zich in geen enkelen kring des Evangelies van Christus, was een warm en L-ild voorstander van het Christelijk onderwijs eneen der Directeuren van de Ver eeniging voor Hooger Onderwij- op Gereformeer den groodslag. Vandaar dat het woord van den jeugdigen bezoeker me verraste. De bekentenis was eerlijk. De novitius wist, dat er in het Corps waarvan hij lid begeerde te worden, geestdrift was voor de Gereformeerde beginselen en voor de pas gestichte Vrije Universiteit. Toah kwam hij er op mijn vraag, of hij uit eigen overtuiging begeer de de Colleges can de Vrije Universiteit te volgen, eerlijk voor uit, dat dit niet het geval was. Van mijn verrassing en teleurstelling bekomen zette ik het gesprek weer voort. Deze eerlijkheid (zonder brutaliteit) trok me aan. Ook de verzeke ring: ik ben hier alleen uit gehoorzaamheid aan mijn ouders. Het slot was, dat ik natuurlijk op mijn eigen standpunt bleef staan, maar tevens kon inkomen in de bezwaren en den strijd van den jongen stu dent. We zijn vrienden geworden en gebleven tot het voorjaar 1933. Toen stood ik aan zijn graf. Voor hij stierf, getuigde hij oog van de hoop, die Het onderwijs en de omgang aan de Vrije Uni versiteit hadden deze heerlijke vrucht onder den zegen Gods voor hem gehad, dat hij nog voor zijn promoties was gewonnen voor het Gereformeerd belijden en de Vrije Universiteit. Wellicht zijn er thans gezinnen, waarin zich de zelfde moeilijkheid voordoet. Waarin een zoon is, die niet voelt voor Christelijke wetenschap en eenigszins uit de hoogte neerziet op een Universi teit, wie professorenkring, wier bibliotheek, wier gebouw, wier laboratoria nog niet zoo groot zijn als aan de openbare universiteiten. De ouders mo gen dan hun verantwoordelijkheid kennen. Vooral tegenover een minderjarigen zoon moeten ze vast houden aan den plicht der gehoorzaamheid. Zl] hebben te beslissen, waar hun zooo studeeiW zal mogen voor zijn onwil niet uit den weg gaan. De Vader, dien ik op het oog had, zei eenvoudig en beslist: Ik heb liever dat gij niet studeert dan dat gij na jaren de belijdenis, die me zielslief is, bestrijden gaat met de wapenen der ongeloovige wetenschap. 't Is mogelijk, dat er ook nu studenten zijn aan onze Vrije Universiteit tegen hun wil. Dit pleit niet tegen haar. Wie niet oneerbaar leeft en wie den Naam Gods niet on teert, mag van haar niet geweerd. Wel is reeds uit dit oogpunt de roeping der hoogleeraren verheven en hun verantwoordelijkheid groot. Door hun onderwijs en him voorbeeld ïn ze ook vormend inwerken op de studenten en van de hooge beteekenis der Christelijke wetenschap trachten te doordringen. Veel kunnen ook geloovige studenten zijn voor makkers in hun gelederen, die nog aarzelen of reeds verstrikt zijn in het net der anti-christelijke levens- en wereldbeschouwing. Vooral als hun le venshouding een aanbeveling van het Evangelie is. Nu de Universiteit haar deuren weer geopend heeft, zij er bij het Gereformeerde volksdeel voor haar de noodige offervaardigheid. En veel gebed. Wie weet, of dan niet aan het einde van den ïrsus meer dan één student met een bewogen gemoed in de eenzaamheid voor onzen Heiland neerknielt met den danktoon: het verblijf aan de Vrije Universiteit mocht het middel zijn, om mi] voor altijd met de philosophic van het ongeloof te doen breken. jen. A. G. HONIG. Examens PROMOTIES RIJKSUNIVERSITEIT TH UTRECHT. Be- >rderd met lof tot doctor In de letteren en wijsbegeerte de heer H. W. van Trioht, gebo- ACAD. EXAMENS RIJKSUNTVERSITEIT TE LEIDEN. Geslaagd Camd. examen theologie: de heer G. Meyer Drees Doet. Indisch recht: de heer A. W. Hagenberg Cand. theologie: de heer C. D. Moulijn. Ajtsex. eerste gedeelte: de heeren A. S. de Wit en J. C. Hage. Bevorderd tot arts: de heeren H. G. Werk- an, L. J. van Lakerveld, de Heus, en Pauw Kwat Sin. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl. Land. examen Indisch recht: de heer A. Loosjes Indisch recht: de heer Ir. G. C. Har- DoctTexamen gesóhledenis: de heer J. L. Mots sociale aardrijkskunde: de heer W. H. J. M. Sipman. Arts-examen: de heeren W. G. A. van Nieu- enhuyzen, C. van Os en mej. S. H. A. Hack. Theor. tandheelk. examen, 2e gedeelte: de •er J. P, Visser. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gesl ropaed. examen theologie de heeren: H. Bar- 1s en J W. Sipkema, voor het doctoraal ex. rechtsgeleerdheid de dam® A.F,ïlS.e?G. GrosMd» mej. N. Verdam! TECHNISCHE HOOGESCHOOL TB DELFT. Propaed. civiel Ing. de heer G. J. W. Boonstra. - '-" .tgkunc orst Tengbergen. electroteahn. ingenieur J E oster, Utrecht. NED. HANDELSHOOGESCHOOL TB ROT TERDAM. Doet. handelswetenschap de heeren W. N. van de Stadt, F. P. Voors en L, R. W. Soutendijk. HOOGERE WISKUNDE •GRAVENHAGE M. O. akte K 5 (hoogere wiskunde). Opgeroepen, opgekomen en afgewe- i 2 candldaten. WISKUNDE L.O. i-GRAVENHAGE. Geslaagd mej. M. J. E. Gamerschleg, Heerlen en de heer J. Leistra, "ergen (N.H.). VOORBEREIDEND ONDERWIJS ROTTERDAM. Geëx. 9 cand. Geslaagd: M. A. Struyf, Haarlem: C. J. van de Wey, Amersfoort: A. H. Brink, Deventer; H. A. de Jong, Rotter dam; T. Westerhuis, Leeuwarden. APOTHEKERSASSISTENT AMSTERDAM. Geslaagd mej, J. W. van der Blom, Heemstede. MACHINISTEN •s-GRAVENHAGE. Diploma A: de heeren H. Koopmans, Alkmaar. G, van der Wal, Dor drecht; Y. C. van Althuis, Amsterdam. STUURLIEDEN 5-GRAVENHAGE. i groote stooi de heer J. Kuijei voor 3e stuurman gr. stoomvaart: de heer J Radius, -- R, C. Kuipen, F M. Sohol SCHOOLRAAD Op het gisteren te Utrecht gehouden examen van den Schoolraad zijn geslaagd de dames A. V os, on der w. met H. A. te 's-Gravenhage; G. v. d. Bend, onderw. te Apeldoorn, beiden met de aant. C.N.S. en G.S.; H. Verhagen, onderw. te Muiderberg, met belde aant en M. W. Muijsson, ond. te 's-Gravenhage, benevens de heeren A. Klaassen, onderw. met H.A. te Putten, met aant C.N.S.A J v Delden, ld. te Bergenthelm; W Sell es, ld te Wageningen. beiden met aant, G.S.; J. W. v. Hemmen, ld. te Sommelsdljk; W. Vo- laart. ld. te Rotterdam; J. v. Hummel, ld. te Zwolle en G. v. d. Berg, onderw. te Bennekom. Voorts Blaagde de heer C. Versteegt, onderw. met H.A. te Rijnsburg, reeds ln het bezit van het diploma voor de aant. C.N.S. en G.S. en de heeren P. v. P.eek, ld. te Hattem; W. P Ekhart ld te Amsterdam; J. L. Zijlman. id. te de Wllp en P. ten Cate, id. te Harkema-Opelndo, voor de aant. G.S. op hun diploma. ZENDING EN PHILANTROPIE DE NATIONALE BOND VAN BARMHARTIGHEID De Nationale bond van Barmhartigheid, waartoe van Leger des Heilszijde de stoot is gegeven en die vooral in de steden in actie komt, hoopt den 17den dezer een goeden slag te slaan. De leiding verwacht .dat het publiek gulhartig zal reageeren op het beroep, dat de Bond er op doet. Menschen in- en buiten de Leger des Heilskriu- gen, hebben zich aan 't werk gezet. De voorberei ding is in vergevorderd stadium. Van autoriteiten en particulieren ondervindt men groote vriendelijk heid en tegemoetkoming. Het Nationaal Crisis-Comité steunt de actie, het Ministerie van Sociale Zaken doet dit evenzeer en de betrokken instanties geven allen hartelijke me- HET NIEUWS DAT NIET GEDRUKT WORDT Maandagmorgen! Het nieuwste nieuws: Revolu tie in Portugal, overstrooming te Bagdad, bosch- branden ln Gironde, gemaskerde plunderaars te Gent, moord te Culemborg, tramongeluk te Ooster hout. Voorts komt het „dagboek van een bezadigd man", die de gek steekt met zijn vrouw, omdat zij vijftiger, nog een zwart crêpe hoed wil hebben met blauwe viooltjes. Het middenblad is gewijd aan de sport Als je zoon zoogenaamd neutraal blad leest, aldus Mevr. van Hoogstraaten-Schoch" in „Licht lijnen" krijg je toch een heel verkeerde indruk van het leven: al het mooie en goede, verhevene en ideale dat gebeurd is, wordt doodgezwegen, en alleen het prikkelende wordt meegedeeld. „Op diezelfde Zondag, dat er moorden, revolu ties, overstroomingen en boschbranden geweest zijn, hebben ook de klokken geluid in duizenden groo- tere en kleinere plaatsen en de menschen die kwamen om het Evangelie te hooren hebben weer meer levensmoed en levensdurf ontvangen. Er zijn jongeren geweest die hun vrije tijd gegeven hebben om de kinderen iets van de gewijde geschiedenis mee te doen voelen. Er zijn bewakers geweest in de gevangenissen die de hun toevertrouwde veroor deelden goede moed hebben ingesproken. Er zijn jonge vrouwen geweest, voor wie thuis het leven van weelde en overdaad openstond, maar die ge gaan zijn naar drukke, gore achterbuurten en in richtingen van zieken en verminkten, om daar de sfeer met haar ''roolijke lach en vriendelijk gepraat hoog en rein te houden. Er zijn mannen geweest die met liefde in de oogen hun vijftigjarige vrouw hebben aangekeken: die blij waren, met de kinderen om moeders gezellige hoed. Er zijn moeders ge weest die met een akelig sjofele japon aan ter kerk gegaan zijn, maar die zich al maar door verheugd hebben, dat vader daar zat, een paar banken verder met zijo gloednieuw pak aan, waar maanden en maanden voor gespaard is. „O, geloof me, ik zeg het met eerbied, met groote ernst: er zijn gansah andere Maandagoch tend-berichten dan die welke gedrukt worden. Er zijn dingeïj, die de menschen i„et waard vinden om gedrukt t<? .worden in hun nieuwskolommen," maar die God in Zijn Vaderhart opneemt" om er Zich over te verblijden en te verheugen". Gemengd Nieuws. Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam is een vijf-jarig meisje b\j het verlaten van de school, doordat het op onvoorzichtige wijze de rijweg overstak, in de Oostzaanstraat tegen een passeerende auto, welke slechts een geringe vaart had, opgeloopen. Het Irind kreeg een klap van een der spatborden en viel met het hoofdje tegen de trottoirband. Met een zware hersenschud ding en bloedende verwondingen ie de kleine zorgwekkenden toestand naar het Wilhel- ina Gasthuis vervoerd. Te Naarden stond 's avonds een zekere v. d. B. uit Amsterdam bij de Meersteeg het achterlicht van zijn auto te repareeren. Je reparatie was bijna gereed, slechts het glas ontbrak nog. Hierdoor straalde het lampjo in plaats van ropd, een wit licht uit met het gevolg, dat J. uit Bussum, die met zijn auto uit tegenovergestelde richting naderde, den wagen van v. d. B. voor een tegenligger aan zag. Op het laatste moment trachtte J. een aanrijding te voorkomen door geheel naar rechts uit te wijken, doch het mocht hem niet meer gelukken. De wagens werden beide geheel in elkaar gedrukt, terwijl v. d. B. een slag van zijn draaiende wagen kreeg. Hij bleef op* het plaveisel liggen. De geneeskun dige vond het raadzaam de man naar de St. Gerardus Majella-stichting te Bussum te vervoeren, waar hy ter verpleging werd opge- Doodelijke auto-ongelukken Te Lewedorp in de gemeente 's Heer Arends irke is een 4-jarig meisje door een passee rende auto uit Vlissingen gegrepen en op slag gedood. Het kind was onverwacht de straat overgestoken, zoodat den bestuurder geen schuld treft. Een dokter uit Middelburg die juist per auto paseeerde kon niet anders dan ;n dood constateeren. Te Zwijndrecht is nabij het spoorwegviaduct de 60-jarige de K., woonachtig te Zwijndrecht overreden door een vrachtauto, bestuurd door L. Hij was met deze vrachtauto meegereden en na te zyn uitgestapt, bedacht hij plotseling, dat hij zijn koffer had vergeten. Terwijl de wagen in beweging was, wilde hij zijn koffer er uit halen, doch kwam daarbij te vallen, met het gevolg, dat een der wielen over hem heen reed. De ongelukkige was vrijwel op slag dood. IN EEN MACHINE VERMORZELD Te Stadskanaal was in een aardappelmeelfa briek de 60-jarige arbeider D. bezig een hekel machine schoon te maken. Plotseling is toen de machine in werking getreden met het ge volg dat D. werd gegrepen en totaal werd ver morzeld. Een mede-arbeider, die eveneens aan de machine werkte, kon zich nog juist bijtijds in veiligheid 6tellen. VAN BRANDSTICHTING VERDACHT Het echtpaar, woonachtig in de Vrolik- straat te Amsterdam, dat er van verdacht wordt in hun woning brand te hebben gesticht is gister voor den Officier van Justitie ge leid en daarna in het Huis van Bewaring op gesloten- Zij bly'ven e by onschuldig te zijn De Dawes-leening 1924 De de helft betaald. Nederland sche houders kunnen hun cou pons a 100 pet. realiseeren. De Trustees voor de Duitsche Buitenlandsche Leening 1924 berichten, dat zij vóór het tijd stip, waarop de dienst der leening ln de munt soorten der verschillende uitgiften werd opge schort, bedragen ln zoodanige muntsoorten hadden ontvangen, welke hen ln staat stellen om op alle op 15 October 1934 vervallende cou- leening, 60 van de te, bij de betaaldkantoren aanbieden, waarna 50 daarop zal worden uitbetaald; de coupons zullen dienovereenkomstig worden ge perforeerd en aan de lnleveraars worden terug gegeven. Verder wordt van officieels zijde het volgen de medegedeeld: Zooals bekend, zijn ln den loop principieel© overeenstemming geleld, evenals in de regelingen met eenige an landen het geval was. hierin bestond, dat coupons dézer leeningen, toebehoorende Nederlandsche schuideisohers ln den zin het Protocol, die op 15 Juni 1934 eigenaren der stukken waren, 100 konden worden gereali seerd, Slechts voor de regeling van enkele nog opengebleven detailpunten waren verdere be sprekingen noodig, waardoor de onderteekening van de definitieve overeenkomst nog moest worden aangehouden. In verband met de bovengenoemde mededee- ling van de trustees der Dawes-leening wordt thans bericht, dat de onderteekening der over eenkomst heden kan worden verwacht, waar door die bedragen, die nog door de Duitsche regeering verschuldigd waren, boven datgene dat reeds in deviezen aan de trustees was be taald. zullen worden beschikbaar gesteld tot vei deren aankoop van coupons, toebehoorend aan Nederlandsche schuldeischers in den zin van het Protocol, waarop reeds het door de trustees aangekondigde percentage is betaald, de houders hun coupons a 100 zullen ki Nieuwe leening Schiedam Uitgifte van I 4 miflioen 4 pet obligaties tegen 100 pet. De Ned. Handel MU., de Amgterd. Bank, R. Mees en Zoonen en do Rott. Bankvereeniglng berichten, dat zfl de inschrijving openstellen op f 4.000.000 4 pCt .obligaties conversieleenlng 1934 Schiedam ln stukken van f 1000 en f 50C op 13 November uitgelote 4% pCt. obligaties der :elde leonln- gen 1913. 1917 en 1935 op Woensdag 17 Octo ber 1934 tegen den koers van 100 pCt. De noteer Ing der obligaties ter beurze van Amsterdam en Rotterdam zal worden aange- De betaling moet geschieden op Donderdag 1 November a.s. Do leening Is aflosbaar in uiterlijk 31 Jaar. Do eerste aflossing heeft plaats in 1935. Ver vroegde geheele of gedeeltelijke aflossing ia ten allen tijde voorbehouden. Het grondbedrijf verkeert in gunstigen toe stand. De navolgende verkoopen hadden plaats 1931 3.11.69 H_A., f 669.00; ln 1932 1.78.08 H.A.. f338.000: ln 1933 4.41.66 H.A., f 1.175.000. De groote grondverkoopen hebben ertoe me degewerkt. dat Schiedam in langen tijd geea beroep op de kapitaalmarkt heeft behoeven te strekt I I tot een totaal nog uitstaand bedrag van f 4.524.000, zoodat zjj nog een kleine schuld- verlichting medebrengt. Het grondbezit, exclusief de reeds In erf pacht gegeven gronden, besloeg op 31 Decem ber 1933 een oppervlakte van c.a. 20S HA.. de boekwaarde hiervan bedroeg rond f 5,2 millioen. Sedert de oprichting van het grcndbednjf ls een winst gemaakt van f 4.58 millioen, die als reserve ln het bedrflf is gebievt productieve bédrüven is ondergebracht. De kapitaaluitgaven uit vlottende middelen be droegen per genoemden datum rond f 904.000, waarvan rond f 490.000 voor de productieve be drijven. Op de objecten, wordt ruim afgeschreven. Dit beteekent dus. dat zoowel van het loopende dienstjaar als van vorige dienstjaren geea tekorten meer te dekken zullen zijn. NIEUWE VISSCHERIJ MIJ TE IJMUIDEN Het doel is de Deensche vang- methode te gaan toepassen. Er heeft zich te IJmulden een vormd, welke richten i „ieuwe maatschappij wil op- doel hebbende de Noordzeevissche- rij uit te oefenen volgens de Deensohe vang- LOUIS KORIJN EN CO Een lees- en tijdingzaal te Rotterdam Met Ingang van a.s. Maandag opent Louis Korjjn en Go in haar bijkantoor aan de Schie- damscheslngel 69 te Rotterdam, een. lees- ea tijdingzaal, waar gedurende de geheele dag het verloop der effecten- en goederenbeurzen te volgen U. Brand in de ïinoïeumfabrieken te Krommenie Twee droogkamers uitgebrand. In den afgeloopen nacht te ongeveer 4 uur werd brand ontdekt in de droogkamers var de Nederlandsche Linoleumfabrieken te Krom menie. Arbeiders, die werkzaam waren in d( z.g. linoleurnfabriek „Noord", het complex der Ned. Linoleumfabrieken, dat is gelegen aan de Padlaan, ontdekten tegen 4 uur, dat rook en vlammen uit de beide droogkamers sloegen. Onmiddellijk waarschuwden zij de brand weer en alarmeerden de eigen fabrieksbrand- weer van de Ned. Linoleumfabrieken. De beide droogkamers bleken toen al in lichterlaaie te '-Staan. Het zijn gelrjkvloersche gebouwen, die een -oppervlakte hebben van ongeveer 75 by 10 M. en waarin het bijna afgewerkte linoleum gedroogd wordt. Toen de brand werd ontdekt waren beide droogkamers met een vrij groote linoleum- voorraad gevuld. De fabrieksbrandweer spoedig ter plaatse evenals de brandweer van Krommenie en met verscheidene stralen werd water gegeven. Men slaagde er in, den brand tot de beide droogkamers te beperken, hoewel niet kon worden voorkomen dat zij geheel uitbrandden. Vanmorgen te 7 uur kon de brandweer in rukken, terwijl de fabrieksbrandweer met een wacht voor nablussching achterbleef. De oorzaak van den brand is nog niet be- De heer Onnes moet een operatie ondergaan. Betreffende de Onneszaak vernemen wij het De heer Onnes woont thans op zyn land goed in Mecklenburg, waar hij zich voor goed heeft gevestigd. Er is dus geen sprake van dat zijn adres niet bekend is bij de Jus titie, of dat slechts een correspondentie-adres bekend is. De beide verdedigers van den heer Onnes, Mr. Th. Muller Massis en Mr. N, J- Kap- peyne van de Coppello hebben te Utrecht een onderhoud met hun cliënt gehad. Deze deel de mede, dat hij een keeloperatie zal moeten ondergaan, waardoor hem het spreken gerui- men- tijd onmogelijk zal zijn. In verband hier mede verzocht de heer Onnes zijn verdedigers stappen te doen om de behandeling van de zaak, die 6 Nov. aan zou vangen, uitgesteld te krijgen tot lateren datum, daar hij op de zitting tegenwoordig- wil zijn. Reeds is een desbetreffend verzoek ingediend by den pro cureur-generaal en bij den president van het gerechtshof. Over het verzoek is uiteraard nog niet beslist- VERDRONKEN Te Amsterdam had op de Prinsengracht een tragisch ongeluk plaats. Een schipper kwam met zijn motorschuit „De Harmonie" het IJ uitgevaren in de richting van de Prinsen gracht. Toen hy onder het viaduct dootvoer, stootte het schip met den boeg tegen den wal. De 18-jarige J. Korte kaas, die op de plecht stond, verloor door den schok zijn evenwicht en viel in het water. De schipper deed alle mogelijke moeite hem te redden; het mocht eenigen tijd- gelukken hem op het droge te brengen. Onmiddellijk werd kunstmatige adem haling toegepast, doch de levensgeesten bleken reeds geweken te zyn. Te W ar m on d is in een onbewaakt oogen- blik het 5-jarig zoontje van den landbouwer J. N. van der Geest, wonende nabij de Zyl, te water geraakt en verdronken. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT Te Lewedorp in de gemeente 's Heer Arends- kerke is door de Rijksambtenaren en de Rijks politie op de boerderij van W. K., een inval gedaan en een geheime distilleerderij ontdekt. Twee toestellen en verschillende ingrediënten werden in beslag genomen, BIJENZWERMEN IN OCTOBER Te Essen (N.-Br.) is onder het byeenvolk nog een buitengewone levendigheid te consta teeren, terwijl nog hier en daar bijenzwermen worden opgemerkt. BRANDEN Te Eel de (Gr.) is de boerderij, bewoond door J. v. d. Velts, tot den grond toe afge brand. Het gebouw en de inboedel waren laag verzekerd. De brand is vermoedelijk ont staan, doordat kinderen met lucifers speelden Een der kinderen heeft brandwonden opge loopen. Te Kerkdrïel zyn twee woningen een prooi der vlammen geworden. De brand is ontstaan in de woning van J. Jaarsveld- Het huis stond weldra in lichter laaie en de vlammen sloegen over naar het naastbijgelegen pand van den heer G. v.. d. Anker, waar een meelhandel is gevestigd, Ook dit huis brandde af. Een groote hoeveel heid meel ging verloren. De omliggende hui zen, die alle met riet gedekt zijn, werden door de bewoners en de motorbrandspuit van Kerkdriel nat gehouden. De oorzaak van den brand is onbekend. N.S.B.-ERS EN O.S.P.-ERS Te Amsterdam zou de ex-communist Frenay uit Schiedam spreken. Het overgroote deel der aanwezigen behoorde tot de O.S.P. of wa ren communisten. Slechts een vijftigtal bleken fascist te zijn. Er ontstond een geweldige her rie. zoodat de politie met sabel en gummistok de bende moest uiteenslaan. Een N.S.B.-er werd door O.S.P.-ers aanga- vallen en in het onderlyf gestoken. Vraag en Antwoord. 3631 C. v. d. H. te B. Wij zijn niet in staat zonder meer te zeggen of U schoolgeld verschul digd zijt. Het beste lijkt het ons. dat U eerst eens even om Inlichtingen gaat tot het hoofd der school, omdat mogelijk het schoolbestuur ook schoolgeld heft en anders om Inlichtingen gaat tot de secretaxle in Uwe gemeente, voordat U zich schriftelijk tot den Raad wendt. U kunt op deze wijze wellicht verdere moeite voorko- 3632 -JMHPML Mi- van einddiploma 5 Jar. H.B3., wordt 1 leen geëxamineerd in de vakken waarin het afgelegd examen niet is geëxamineerd, t-w. Grieksch en Latijn. Dit laatste faculteit der genei 3633 J. B. A. Zooals U intussohen reeds be merkt zult hebben, werd Uw vraag beantwoord onder no. 3628 ln ons blad van 6 October. Voor het geval U hei hebben, zullen w van dat blad doen toekomen. 3634 C. d. O. te P. Uw bol zal een Arum Coir- nutum zijn. Deze moet men voor den winter op zeer zonnige standplaats planten en zeer dik 3635 C. v. d. E. te P. Indien voor de perso- neele belasting de belastingplicht aanvangt ua bij Uw zoon het geval dit betre f£ in orde. het bedrag aan belasting goed. Indien de dochtei kostwlnster is mag van het Inkomen een bedrag worden afgetrokken. Heeft dit niet plaats gehad? Dat kan zij alleen zelf beoordeelen. Zoo neen, dan moet de dochter spoedig reclameeren (zie achterzijde aanslagbiljet) en schrijven hoe groot haar inkomen was en dat zij haar moeder ge heel of gedeeltelijk moet onderhouden Dit kan dan tot verlaging van den aanslag leiden. Vraag 2. De aanslag In de personeele belasting is goed berekend. Indien do moeder niet in staat is dit groote bedrag te voldoen, dan kan zij om geheele of gedeeltelijke ontheffing van den aanslag verzoeken. Dit verzoek te richten aan den Directeur der belastingen Boompjes 49. (Het In vraag 1 bedoeld verzoek aan den Inspec teu»-, Boompjes 49). Dit ls ln elk geval te pro- beeren. Vraag 8. Vermindering van huur heeft steeda vermindering van belasting tengevolge doch in den loop van het belastingjaar, heeft ook laging in den oop van het belastingjaar teni volge, mits dit gepaard gaat met w'- eling woning. Een huurverlaging van h f 5 i V£m'npl.m°Ufni6!rl0m';n °P °e" Nazending van zegels ls niet noodig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3