BINNENLAND. Kunst en Letteren. ZATERDAG 13 OCTOBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE KONINGSMOORD De twee gearresteerden bekennen De ontsnapte „Chalny" De man, die te Fontainebleau aan de gen darmes is ontsnapt en onder den naam Chalny bekend stond, blijkt nog steeds niet gepakt te zijn. Het bericht gisteren daar over was dus onjuist De pers constateert verontwaardigd, dat zijn ontkoming is te wijten aan de beslui teloosheid van de politie. De „Paris Midi" weet daaromtrent mede te deelen, dat toen Chalny op het station van Fontainebleau wist te ontsnappen, de gendarmen het niet doenlijk achtten hem te vervolgen en eerst de aankomst van de Garde mobile afwachtten. Fontainebleau zou, volgens het blad. het centrum van de samenzwering ziin. Het verhoor te Annemaeso De beide van medeplichtigheid verdach ten, dié Benesj en Novak zeiden te heeten, zijn bij hun verhoor, dat door Dimitriwitsj een hoog ambtenaar der Joego Slavische politie, werd bijgewoond, door de mand ge vallen. Benesj blijkt Rajtisj te heeten en in Bra zilië door de Kroatische revolutionaire be weging, die in Hongarije wordt gaande ge houden, geworven te zijn. De z.g. Novak wilde aanvankelijk niet spreken. „Ik ben zeide hij toch verloren en ik geef er de voorkeur aau om zwijgend den dood in ie K Toen riep hem Dimitriwitsj toe: je bent Fronomir Pospisjil en je hebt ook Toni Schlegel, den directeur van de Novosti, te Zagreb gedood. Later heb je verschillende bomaanslagen te Zagreb gepleegd, en daar voor ben je verschillende malen ter dood veroordeeld. Toen gaf Pospisjil het op en met een vloek zeide hij: Zoo is het en sloeg met de vuist op tafel. Tegelijkertijd is vastgesteld, dat de praatjes, welke zij over hun z.g. verblijf te München vertelden, uit hun duim gezogen waren en dat zij daarmede alleen ten doel hadden de politie op een dwaalspoor ie brengen. In werkelijkheid zijn beide mannen in liet beruchte kamp van Kroatische terroristen in Janka Puszta aan de Zuid-Slavische grens in Hongarije geweest en naar het schijnt tot het laatste oogenblik. Dit feit be wijst reeds, dat het kamp. waarvan de Zuid- Slavische gedelegeerde Fotitsj in de verga dering van den raad van den Volkenbond in Juni reeds had gesproken en waarvan de Hongaarsche gedelegeerde daarop had beweerd dat het was opgeheven, verder heeft bestaan tot aan den dag van den aan slag te Marseille. Uit Hongarije zijn dus Rajtitsj en Pos pisjil samen met den z.g. Chalny direct naar Zürich gegaan, waar zij den vertrouw de van de terroristen. Pawelitsj en Kalemen zelf ontmoetten. Deze beide laatsten kwa men direct uit Italië. Allen reisden toen sa men naar Lausanne, waar zij hun passen die zij van de Hongaarsche autoriteiten be zaten, tegen vervalschte Tsjechische passen verwisselden. 29 September staken zij toen het meer van Genève naar Evian over. Toen verdeelden zij zich. De vertrouwde van Pa welitsj, die onder den naam Sarbot bekend was, Kalemen en Chalny trokken naar Mar- saille. de anderen wachtten het verloop der dingen te Versailles en Fontainebleau af. Had Kalemen zijn opdracht niet kunnen vervullen, dan had de tweede groep een andere aanslag bij de aankomst des Konings te Parijs moeten organiseeren. Voorts wordt nog gemeld, dat de beide gearresteerden erkennen bevel te hebben gekregen om naar Parijs te gaan om daar een leidende figuur van hun organisatie te ontmoeten, van wien zij een bijzondere op dracht zouden ontvangen. Op het afgespro ken punt hebben zij echter tevergeefs ge wacht. Om den tijd te vullen, hadden ze de omstreken van Parijs bezocht, waarbij zij ook te Fontainebleau zijn geweest. Hier hadden ze door de radio en uit de bladen van den aanslag te Marseille gehoord en zoo gauw mogelijk plaatskaarten naarTho- non genomen, in de hoop langs den zelfden weg als ze gekomen waren, terug te kun nen keeren. Men denkt nu. dat Rajtisj dezelfde per soon is als Nalis, die de Fransche en Zuid Slavische politie als verdacht bekend was Dit zal nog uit vingerafdrukken moeten blijken. Men schijnt voorloopig niet van plan te zijn de beide mannen van het grensstation Annemaese naar Parijs te brengen. Nieuwe arrestaties Te Donai heeft de politie twee andere per sonages, Eisenstein en Silberstein, gear resteerd De eerste heeft bekend onder een val- schen naam te Parijs te hebben gewoond en beweert Pool te zijn. Te Chambery is een uit Joego Slavië af komstig persoon aangehouden, die beweert De Banjeu te heeten. Hij schijnt te hebben toegegeven dat hij zich tijdens den moord aanslag te Aix in Provence heeft opgehou- Koning Alexander was gewaarschuwd Uit Belgrado wordt gemeld, dat koning Alexander geweigerd heeft te luisteren naar de waarschuwing van koningin Marie niet naar Frankrijk te gaan. Op een zelfde waarschuwing van den president van den Senaat heeft Alexander geantwoord: „Het is mijn plicht te gaan". Uit Parijs wordt verder aan de „Daily Telegraph", waaraan wij dit bericht ontlee- nen, gemeld, dat twee mannen, die gear resteerd zijn als medeplichtigen van den moordenaar een buitenlandsche mogend heid bij de aangelegenheid hebben betrok ken, terwijl voorts, volgens het blad wordt beweerd, dat een aanslag wordt beraamd op het leven van Peter II, den jeugdigen nieuwen koning. Koning Pe'er II te Belgrado Uit Belgrado: Koning Peter II is volgens berichten in de bladen in gezelschap zijner moeder, van den minister van buitenland sche zaken, Jeftitsj en den Londenschen ge zant Djoeritsj uit Parijs vertrokken en is gisteravond aan de Zuid Slavische grens in Assling gearriveerd. Hedenmorgen vroeg kwam de jeugdige koning in Belgrado aan. De voorzitter van de skóeptsjina was den koning tot aan de grens tegemoetgereisd. De bladen wijden den nieuwen koning geestdriftige verwelkomingsartikelen. „Ons geheele volk", aldus de Prawda, „verwacht den jongen koning met grenzenlooze liefde en toegewijdheid". Het blad wijst op de rust en de discipline, die in Zuid-Slavië aan den dag zijn gelegd. In politieke kringen wordt met verwon dering gewezen op de berichtgevers van eenige buitenlandsche bladen, die uitvoeri ge berichten geven over demonstraties en onlusten in Zuid Slavië, behalve de demon straties in Leibach en Agrzm. die tegen Italië 'waren gericht en die door de autori teiten onmiddellijk zijn onderdrukt, is de orde en rust nergens verstoord. In politieke kringen is men van meening, dat het weinig passend is. een zoo tragische aangelegenheid te benutten om verontrus tende geruchten de wereld in te sturen, ge ruchten, die niet alleen onjuist zijn, maar ook den indruk wekken, dat de een of an dere correspondent zijn reis naar Zuid-Sla- vië zoo effectvol mogelijk wil voorstellen. Uit Londen: De Britsche Middelland- sche Zeevloot, welke thans lie zoeken brengt aan de Middellandsdbë Zee-havens, zal op de reede van Spalato den Joego Slavisohen pantserkruiser Dubrovnik opwachten om den overleden koning van Joego SlaviS dfl laatste eer te bewijzen. Maarschalk Pétain naar Belgrado. Uit Parijs: De president der Republiek zal wegens de mcoeilijkheden met het kabi net de ter aardebestelling van koning Alexander niet bijwonen, doch vertegenwoor digd worden door maarschalk Pétain. De onvoldoende orde-maatregelen Volgens degenen, die te Parijs in enkele bioscopen, welke zich niet aan het politie- verbod hadden gestoord, de film van den aanslag hebben gezien, blijkt daaruit, dat de ordemaatregelen geheel onvoldoende wa ren. De „Paris Soir" schrijft, dat men nau welijks kan spreken van een cordon van politie-agenten, dat de menschen tegenhield, doch dat men slechts hier en daar een agent zag, die de grootste moeite had, dé straten vrij te houden. Bovendien kan men op de film met verba zing constateeren, dat de auto, waarin zich de koning en Barthou bevonden, slechts door twee hooge officieren te paard was omgeven en bovendien zeer dicht langs de menigte reed. PARIJS. 12 October. Het gemeentebestuur van Marseille publiceert een verklaring, waarin het de geruchten tegenspreekt, dat het zich tegen bepaalde veiligheidsmaatrego len ter gelegenheid van de ontvangst den koning van Joego Slavië. o.a. gebruik making van troepen van den ordedienst zou hebben verzet. De stedelijke autoriteiten van Marseille verklaren, dat zij over het organiseeren van de ontvangst van den koning in het geheel niet zijn geraadpleegd, doch dat alle orde maatregelen door een uit Parijs naar Mar seille gekomen vertegenwoordiger zijn geor ganiseerd. Men heeft den burgemeester van Marseille zelfs niet gevraagd, zich bij de personen, die den koning ontvangen den aan te sluiten. De leider van de samenzwering Naar in Parijs verluidt, zou de geheimzin nige persoon, die de leiding van de samen zwering zou hebben gehad, een voormalig advocaat, dr. Pavilitsch, uit Zagrab, zijn. Hij zou schriftelijke instructies hebben gehad van den leider van een terroristische organi satie. Officieele verdediging van politie Volgens een officieele Fransche nota over de politie-maatregelen te Marseille genomen bij de ontvangst van Koning Alexander, was de ordedienst aldus verdeeld, wat betreft de politiemachten alleen, de soldaten niet me- degerekend: 1.200 politieagenten; 191 recher cheurs; 120 marechaussees; 48 „gardes mo biles" te paard. De schriftelijke instructie van de recher cheurs was aldus gesteld: zij moesten zich onder de menschen begeven en al de reac ties van het publiek gadeslaan. Wat de po litieagenten betreft, zij hadden de opdracht gekregen, in een rij te gaan staan met het gezicht naar het publiek. Daardoor komt het de moordenaar dadelijk door een agent is opgemerkt Deze laatste heeft zich op hem geworpen en is het eerst door een kogel ge troffen. De agent is toen op den grond in elkaar gezakt en op dat oogenblik heeft de moordenaar de koninklijke auto kunnen be reiken. Verder wordt met cijfers aangetoond, dat men steeds in actie is geweest om verdachte vreemdelingen uit het land te zetten: in 1933 eerste halfjaar, alleen 3.930, in 1934 idem 5.340. De Matin" meldt uit Marseille, dat de moordenaar van koning Alexander huiten- gewoon was bewapend. Men vond op hem een Mauser-machine pistool, waarin patroonbanden van 10 of 20 patronen worden gebruikt; verder een Wal- therpistool eveneens van 7,35 m.m. kaliber en tenslotte een bom, waarvan de herkomst niet kon worden vastgesteld. Zij was van een model, zooals anarchisten gewoonlijk niet bezitten, doch zooals in den oorlog wer den gebruikt. Aan patronen had Kalemen bij zich twee patroonsbanden van 20 patro- voor de WaltherreVolver. Een vertoog van Belgrado te Rome. LONDEN, 13 Oct Uit Belgrado wordt ge- meldt, dat de Joego Slavische regeering zich tot stappen te Rome gedwongen zou hebben gezien, aangezien voor een der Ita- liaansch zenders zou zijn gesproken over „den onhoudbaren toestand in Joego Slavië", ter wijl ook opmerkingen zouden zijn gemaakt over de te verwachten ontbinding van den staat Aangezien deze opmerkingen volkomen onjuist zijn, heeft de Joego-Slavische gezant te Rome opdracht gekregen, bij het Italiaan- sche ministerie van buitenlandsdhe zaken stappen te doen om te verzoeken, dat maat regelen zullen worden genomen, opdat de Italiaansche zenders zich in de toekomst zullen onthouden van onvriendelijke uitlar tingen over den toestand in Joego Slavië. Men heeft het antwoord van Italië nog niet ontvangen, doch men hoopt, dat het incident op bevredigende wijze zal worden bijgelegd. Bovendien zijn in officieele kringen be richten ontvangen, dat het Italiaansche gar nizoen te Zarat gedurende de beide laatste dagen aanzienlijk versterkt zou zijn. In officieele kringen zou men geen moge lijkheid zien de verhouding te verbeteren en acht men het versterken van het garni zoen overbodig en niet bevorderlijk voor de Joego Slavisch-Italiaansche betrekkingen. Men is er vast van overtuigd, dat de Kroatische revolutionairen Italiaanschen steun hebben gehad. Te bewijze van dit laatste wordt ver klaard, dat er een geldstuk in circulatie is, dat Ruma heet en de waarde van een Lire heeft en ook door Kroaten, niet sledhts in Hongarije doch ook te Zarab wordt gebruikt. De zilverbons zouden door Kroatische rei- volutionaire organisaties worden gedrukt. Mot nadruk w ordt er op gewezen, dat van deze beschuldigingen aan Italiaansche zij de, waarover druk wordt gesproken, geen woord in de pers, die geheel onder regee- ringscensuur staat, is opgenomen. Ook de berichten over de anti-Italiaansche demonstraties in verschillende steden wor den door de regeeringscensuur uit de pers gehouden. Zelfs het bericht van den moord op ko ning Alexander is met 12 uur vertraging gepubliceerd en extra edities mochten door de bladen niet worden uitgegeven. Pas om 4 uur 's morgens na den dag van den moord was publicatie van het nieuws in de pers toegestaan, hoewel radio-luis teraars het bericht reeds den vorigen avond hadden gehoord over de buitenlandsche zenders. Laval opvolger van Barthou? PARIJS, 13 October. Minister-president Doumergue had gisteravond een langdurig onderhoud met den minister van koloniën Laval, dat in de pers aldus wordt geïnter preteerd: dat de vooruitzichten van Laval om als opvolger van Barthou de leiding hat ministerie van buitenlandsche zaken te krijgen, zijn gestegen. Men verwacht, nog hedenmiddag, zoodra de bijzettingsplechtig heden van Barthou zijn beëindigd, de op lossing der gedeeltelijke kabinetscrisis. De w ijzigingen in het kabinet zouden zich, wanneer de berichten in de ochtendbladen juist zijn beperken tot het noodzakelijke. Bovendien acht men het waarschijnlijk, dat Herriot en Tardieux ministers van staat, zonder portefeuille zullen worden, opdat het politieke evenwicht van het kabinet niet zal worden verstoord. Of bij de wijziging ook het ministerie van Justitie zal worden be trokken, is op het oogenblik nog niet be kend. Men verwacht, dat het ministerie van binnenlandsche zaken zal worden bezet door een radicaal socialistische afgevaar- DE REVOLUTIE IN SPANJE De inneming van Oviedo Te Madrid reden gisteren nog extremis ten in de buitenwijken en losten schoten, waardoor onrust ender de bevolking werd gewekt In Asturië wordt nog steeds door troepen en vliegers geopereerd tegen de taai vol hardende rebellen. Oviedo, de hoofdstad, het laatste bolwerk der opstandelingen, is gisteren gevallen. Meer dan 10,000 man troepen, bombardementsvliegtuigen en twee oorlogsbodems waren bij den aanval be trokken. Honderden opstandelingen zijn om het. leven gekomen. Er is aanzienlijke schade in de stad aan gericht en voordat de rebellen terugtrokken, hebben zij de veertiende eeuwsche Gothi- sche kathedraal, welke kunstwerken en juweelen van groote waarde bevatte, in brand gestoken. Ook verscheidene andere historische gebouwen staan in brand. De troepen, die de opstandelingen-wijk bewaken, hebben opnamen gemaakt, waar uit duidelijk de moedeloosheid en wanhoop blijkt van de opstandelingen, die zich voor het grootste deel overgeven. Door een van de neergeworpen bommen is een trein op de lijn Oviedo-Ujo, die door rebellen bezet was, vernield. Hetzelfde gebeurde met een autocolonne, die uit 14 vrachtauto's bestond. Het aantal onder de rebellen gevallen slachtoffers schijnt nog in de honderden te loopen. In Ojon en Oviedo zijn de krijgsge rechtshoven reeds bijeengekomen om de raddraaiers te vonnissen. Uit Lissabon: De Portugeesch-Spaansche grens is weer open. Berechting van de schuldigen PARIJS, 13 October. Uit Barcelona wordt gemeld, dat gisteren voor den aan boord van het Spaansche transportschip „Uru- guai" zitting houdende krijgsraad zeven tien burgers, die tijdeps den opstand te Barcelona de Guarda Civile hadden aange vallen, tot levenslange tuchthuisstraf zijn eroordeeld. In de vesting Montjuich bij Barcelona be handelde de krijgsraad een. proces tegen den overste van de artillerie Pcrez Farras, de kapiteins Escofet en Lopez Gatell en teg.n den bevelhebber der veiligheidspolitie Salas generaal Sebastian Pozas. Overste Perez Farras had de geheele ver antwoordelijkheid voor de gebeurtenissen te Barcelona op zich genomen. Kapitein Escofet verklaarde, dat Lij slechts de Spaansche republiek en de rech n van Catalonië had willen verdedigen. De procureur-generaal, eischte tegen over ste Perez Farras en tegen de kapiteins Es cofet en Lopes Gatell de doodstraf. Tegen den opperbevelhebber der veilig heidspolitie Salas levenslange gevangenia- De krijgsraad zal over eenige dagen uit spraak doen. DE SLIMME NEGER. Uit St. Louis: Een neger werd verdacht van illegalen verkoop van sterken drank en de politie deed op een dag een inval in zijn woning. Ze kwam net binnen, toen de neger de laatste druppel door zijn gootsteen weg had laten vloeien. De politie vertrouw de de zaak echter niet en bleef op de loer liggen. Ze deed een tweeden inval en weer was er niets meer te vinden. Een detectieve olgde echter den loop van de waterpijp en ontdekte, dat deze uitliep op een groot re servoir, waar de sterke drank in verzameld werd. Ditmaal keerde de politie niet met leege handen terug. Uit Durban (Zuid-Afrika): Sprinkhanen- verdelging door middel van giftige gassen, die men uit vliegmachines laat neerdalen, is niet zonder gevaar gebleken. Verscheide- dieren, waaronder neushoorns, herten en kleiner wild werden dood in het jacht district van Zoeloe-land gevonden. Er werd dadelijk rapport opgemaakt en de zaak is nu in onderzoek bij het Landbouw-departe- GRUWELIJKE MISDAAD. Uit Parijs: Een gruwelijke misdaad is In het kleine plaatrje Cambron bij Abbeville in Noord-Frankrijk gepleegd. Een 44-jarige boer doodde aldaar met een bijl zijn vrouw, zijn vijf kinderen van 4 tot 12 jaar, stak daarna zijn boerderij in brand en maakte door ophanging een ciud aan ziju leven. Oudermoordenares ter dood veroordeeld Het 20-jarige meisje Violette Nozières te Parijs, dat, terwijl zij als netjes en fatsoen lijk bekend stond, des nachts onder stu denten in het Quartier Latin een leven als deerne leidde, heeft eenigen, tijd geleden haar beide ouders door vergif en gas trach ten te dooden, om het kapitaaltje van 2000 francs, dat de spaarzame menschen hadden bijeen gebracht, te vermeesteren. Haar va der stierf, haar moeder bleef iri leven. Het proces tegen de oudermoordenares heeft ge durende drie dagen zeer groote belangstel ling getrokken. Violette's moeder nam hel op pathetische wijze voor haar dochter p en zeide haar alles te vergeven, zelfs de af zichtelijke leugens, die zij tijdens het proces tegen haar dooden vader had geuit om zich zelf vrij te pleiten. Niettemin sprak de jury het schuldig uit, wat de doodstraf door middel van de valbijl beteekent. Tenzij de president der republiek gratie verleent, zal Violette Nozières ter dood worden gebracht. Het is echter sedert tientallen jaren gewoonte, dat doodvonnis sen tegen vrouwen niet worden toegepast Nijverheidsraad De Christelijke Werkgeversvereniging en de algemeene R.K. Werkgeversvereniging hebben als plaatsvervangende leden van de Nijverheidsraad aangewezen de heeren W. te Gussinklo te Aalten en ir. F. H. E. Guljé. waarvan de laatste reeds geruimen tijd als buitengewoon lid de vergaderingen van den raad had bijgewoond. Naar aanleiding van te zijner kennis ge brachte klachten heeft de Nijverheidsraad de aandacht van den Minister van Economi sche Zaken er op gevestigd, dat op de bin nenlandsche markt worden aangeboden buitenlandsche industrieele producten, voor zien van een Nederlandsch opschrift, waar door de indruk wordt gewekt alsof die pro ducten van Nederlandsch fabrikaat zouden zijn. Bij den Minister is er in het belang van het Nederlardsche bedrijfsleven op aange drongen maatregelen te overwegen, on euvel tegen te gaan. Voor een jaar vaartijd Rijkssteun voor stuurmansleerlingen Om de plaatsing aan boord van de sche pen van de Nederlandsche Koopvaardijvloot van de in Juli jl. geslaagde stuurmansleer lingen van de Zeevaartscholen te bevorderen, zal het ministerie van sociale zaken bemid delend optreden voor deze jongelui in hel tijdvak gelegen tusschen October 1934 en October 1935. De regeering is voornemens om aan de scheepvaartmaatschappijen een ver goeding te verstrekken van 550 per stuurmansleerling, waarvan de helft komt voor rekening van het Rijk, ter- r wijl de andere helft door de ouders der leerlingen dient te worden bijge dragen. Voor vele ouders zal het zwaar vallen, om na een tweejarige studie van hun zoon een zeevaartschool, nog zoo'n betrekkelijk groot bedrag te moeten uitgeven, om het voor het afleggen van het examen voor derde stuurman benoodigde jaar vaartijd als stuurmansleerling te kunnen verkrijgen. Voor de reederijen is deze regeeringsmaat- regel voordeelig, omdat gediplomeerde stuur mansleerlingen aan boord zeer goed bruik bare werkkrachten zijn. zoodra ze, na en kele weken gevaren te hebben, de zeeziekte te boven zijn gekomen. Telefonisch vergaderen Aanzienlijk lager tarief Teneinde het telefonisch vergaderen te hnvorderen, zijn tegelijk met de overige te lefoontariefsverlagingen ook de voorberci dingskosten voor een z.g. verzamelgesprek, welke tot dusver 1 voor eiken deelnemer bedroegen, verlaagd tot 40 cent per deel nemer. Ook de gesprekken zelf zijn, in over eenstemming met de algemeene tariefsver laging, verminderd en wel voor iederen deel nemer van 50 cent tot 40 cent voor elke drie minuten. Voor -en verzamelgesprek van 6 personen wordt dus bij een duur van bijv. drie minu ten reeds een besparing verkregen van 4.20 Zooals bekend zijn ook :n het radio-tele foonverkeer met Ned. Indië verzamelgesprek ken toegelaten; ook voor deze gesprekken is het genoemde verminderde tarief van toe passing. Het Overheidspersoneel Zijn loon- en salarispositio Het Comité ter behartiging van de alge meene belangen van overheidspersoneel (A.C.O.P.) heeft een brochure uitgegeven, van de hand van zijn secretaris, de heer W Luberti, over de loon- en saiarispositie van het overheidspersoneel. De schrijver keert zich daarin allereerst tegen de opvatting, ;ou het overheidspersoneel nog geen, of slechts geringe, verlaging van zijn salaris hebben ondergaan. De verschillende wijzen waarop de financieele positie van dit per soneel werd verslechterd worden .gereleveerd en de schrijver komt tot deze conclusie: „Er zijn tal van ambtenaren, die formeel een niet zoo groot percenage, b.v. 10 oCt., in in komen achteruitgingen, maar voor wie de achteruitgang in de praktijk 15, 20, 25 pCt. en soms nog méér bedroeg." Een uitvoerig hoofdstuk is gewijd aan de positie van het personeel der lagere organen provincieën, gemeenten, enz.! en de van de Regeering uitgaande drang op die organen in de richting van ver gaande loonsver- Over de gevolgen, welke dit alles voor het personeel heeft, worden in de brochure tal 'an loon- en salariscijfers gegeven, terwijl er nadrukkelijk op wordt geweizen, dat de Regeering bij haar loondrukkcnd optreden tegenover de lagere organen geen enkel overleg pleegt met de algemeene organisa ties van het hierbij betrokken en zoo vaak idupeerde personeel. De brochure is op aanvraag kosteloos ver krijgbaar hij het secretariaat van het A. C. O. P., Laan Copes van Cattenburch 10, 's-Gravenhage. Artikel 36 Het ambt der overheid Aan een beschouwing over bovenstaand onderwerp in de „Nederlander" door den heer J. R. Snoeck Henkemans ont- leenen wij het volgende: .De uitdrukking antichrist komt in den Bijbel alleen voor in de brieven van den apostel Johannes (zie 1 Johannes 2 yers 22). H.t, is de geest der opzettelijke looohening van den Vader en den Zoon. Deze geest open baarde zich in de Fransche revolutie, toen de aanbidding Gods werd vervangen door de vereering van de godin der rede. Deze zelfde geest ontmoeten wij in deze tijd, getracht wordt de gehoorzaamheid aan Gods Gebod te vervangen door de vereering van volkstribuun of partijleider. Thans dringt het besef door in menige kring die daar vroeger niet van weten wilde, dat de Overheid niet neutraal kan zijn. Te genover de georganiseerde boosheid is de Overheid niet verantwoord met de eerbiedi ging van elks recht van spreken en propa- geeren, weike, naar protestantsch beginsel, onder Christenen, tegenover de onderschei den richtingen op staatkundig en godsdien stig gebied .geboden is. Echter één ding zij hierbij niet vergeten. Wil men met. vruoht bestrijden den geest, die wèlhewust optreedt tegen Christus' woord en werk, zoo hoede men zich er voor bij deze 6trijd anders dan Christelijke wapenen te gebruiken. Wij weten, dat Christus eenmaal, in edele verontwaardiging, een geesel van touwkens maakte tot verdrijving van de wis selaars uit de tempel. Maar de kracht, waar mede de wereld door Hem is overwonnen, was het overtuigende woord, waarmede Hij Zijn tegenstanders wedenstond en de gewe tens raake; het was zijn gehoorzaamheid aan den wil des Vaders, tot den dood. Wij, menschen. ook onze Overheden, kun nen onzen Heiland niet evenaren. Maar in onzen strijd, zelfs ook tegen den anti-christ, hebben wij te trachten te volgen Zijn weg Het veer Willemsdorp-Moerdijk Nachtdienst definitief ingevoerd Met ingang van 1 October 1934 is op het veer WijlemsdorpMoerdijk definitief een nachtdienst ingevoerd tegen dubbel tarief Deze dienstregeling luidt: van Moerdijk: 0.30; 1.30; 2.30; 3.30; 4.30 uur; van Willems dorp: 0.50; 1.45; 2.45; 3.45; 4.45 uur Deze nachtdienst wordt niet uitgevoerd in den nacht van 25 op 26 December. Voor extra vaarten tegen het tarief van 30 per vaart zal evenwel gelegenheid bestaan. Bij mist of ongunstige weersgesteldheid, dit ter beoordeeling van den gezagvoerenden pontwachter, heeft deze de bevoegdheid, één of meer vaarten van den nachtdienst te doen uitvallen, wanneer op het. tijdstip van vertrok niet tenminste twee auto's aan een der beide zijden aanwezig zijn. DE NED. CENTRALE P. H. De Ned Centrale voor Practische Werk verruiming en Hulpverleening, gevestigd te Arnhem, herdacht onlangs haar 5-jarig be- Zooals nekend, is het doel dezer Vereeni- ging hulp te verleenen aan alleenstaande personen van elke leeftijd of gezindte, die door aanleg of tijdsomstandigheden niet in staat zijn zichzelf te handhaven. Deze hulp bestaat in het geven van passende arbeid of in verzorging in gezinnen of eigen te huizen. Uit het jaarverslag van den Inspecteur, de heer H. W. Smit, blijkt, dat in de afgeloo- pen 5 ja en een vijftal tehuizen zijn opge richt, waar op zeer billijke voorwaarden door Diensten van Maatschappelijk Hulpbe toon, Kerken of Particulieren, personen wor den ondergebracht. Het Dagelijksch Bestuur verricht al haar arbeid belangeloos. ONZE 1 y2 EN y2 CENT POSTZEGELS De Directeur-Generaal de P.T.T., Ir. Damme, heeft op de dezer dagen te Amster dam gehouden Philatelistendag medege deeld, dat de opmerking was gemaakt, dat de hardpaarse kleur van de 1 Yz cent postzegels zoo ver uit den toon viel op rouw- enveloppen, dat men heeft verzocht die kleur te veranderen. Rekening houdende met dit verzoek zal nu de kleur van hei 1% cent-zegel veranderd worden in grijs, de kleur van dat van Yz cent, hetwelk zal ko men te vervallen, omdat er nagenoeg geen behoefte aan blijkt te bestaan. AMSTERDAM Het bericht, dat de grootste werf van de hoofdstad, de Nederlandsche Scheepbouw-Mij., in Maart 1935 haar geheele bedrijf zal stopzet ten, heeft op ontstellende wijze het gebrek aan werkgelegenheid in onze haven in 't licht ge steld. Want met de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij gaan ook alle andere technische bedrijven, welke voor het scheepvaartbedrijf werkzaam zijn, ernstig onder de wereldcrisis gebukt. Naar wij in bevoegde kringen vernamen moet rekening worden gehouden met de moei lijkheid dat, wanneer in den algemeenen toe stand niet binnen afzienbaren tijd een wijziging ten goede intreedt, ook andere bedrijven hun poorten gaan sluiten. Voor de reparatiebedrij ven, welker outillage hoofdzakelijk gericht is op herstel- en andere werkzaamheden ten be hoeve van de zeescheepvaart, is er practisch geen werk meer. De verliezen van elke maand loopen in de duizenden. Wat de reparaties voor binnenvaartschepen betreft, zijn de bedrijven, die op dit gebied geoutilleerd zyn, ernstig gehandicapt door het feit, dat Amsterdam de eenige haven in Neder land is, waar voor repareerende binnenschepen havengeld wordt geheven. Het gevolg is, dat het overgroote deel der binnenschepen te Rot terdam, Utrecht of bij aan de Lek gevestigde reparatiebedrijven gaat repareeren. Het is in dit verband dat de directie var Verschure en Co.'s Scheepwerf en Machine fabriek aan het gemeentebestuur een request heeft gezonden, waarin dringend op vrijstelling van havengeld voor binnenvaartschepen wordt aangedringen. Gehoopt wordt, gezien de groote belangen, welke op het spel staan, op een spoedige behandeling. TRAMSTAGNATIE Het tramverkeer heeft ongeveer 10 minuten stagnatie gehad. Op het Damrak bij het Victoria-hotel was een 80-jarige man door een tram aangereden. Met een hoofdwond werd hij naar het Ziekenhuis vervoerd, waarna hij, verbonden te zijn naar huis kon terugkee- Weerbericht Hoogste 6tand te Scilly 774.8 Laagste stand te Riga 745.0. Stand vanmorgen halftwaalf 770.3. WEER VERWACHTING Zwakke tot matige n.W. tot Z.W. wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, kouder des nachts, overdag iets zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het hooge drukgehied welks kern zich nog steods ten W. Z.W. van ons land bevindt breidt zich naar het N. uit. Een secundaire trok via Denemarker: naar de Oostzee en veroorzaakte thans nog krachtige tot storm achtige wind aan de Oostzeekust. De baro meter stijgt achter 'e secundaire snel, zoo dat de hooge druk ook over de N.O. zijde in beteekenis zal toenemen. Nabij IJsland vertoont zich ecu nieuwe daling. In het hooge drukgebied blijft het rustig bewolkt weer met ver het algemeen och- tendtemperature*- boven de normale waarde en weinig neerslag. Zware neerslag bracht in de afgeloopen 24 uur de bovengenoemde secundaire. Wisbv tapte 35, Danzig 16 en Memel 15 mM. af. Het weer ten onzent zal zjjn vaste karak ter blijven behouder... Wel is het ia de on derste luchtlagen flink wat kouder gewor den en >s x>k een koudere .ïacht te ver wachten, doch morgen overdag zal de tem peratuur wel weer stijgen. De neerslagkan sen zijn gering. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van de Bilt 13 Oct. 9.1' van. aan alle posten: „Attentiesein neer". TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 15.2. 14 OCTOBER. Zonsopgang 6.23 uur, zonsondergang 5.0S uur 15 OCTOBER. Zonsopgang 6.25 uur, zonsondergang 5.06 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 14 OCTOBER. Van 's avonds 5.38 uur tot 's morgens 5.55 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rheinfelden 2.13 2.11 isach K"hl Diedesheim Mannheim Lohr Mainz Ringen Caub Fms Coblena Trier Keulen K ührort We»el Emmerik Dusseldorf 1.11 1.18 2.25 233 3.64 3.69 0.31 0.34 2.45 2.39 0.83 0.77 012 0.12 1.30 1.29 139 1.39 1.03 1.07 1.43 1.47 0.07 0.13 0.96 1.03 0.52 0.47 0.83 0.84 0.43 0.41 0.36 0'40 Venln Lobith Nijmegen St Andries Arnhem 7.05 7.05 2.02 2.02 7.18 7.1f Vreeswijk lw 0.30 0,30 Wester voort 7.74 7,74 Deventer 169 1,69 Kampen -0.03 -0.03 Ejsden 00.00 00.00 Grevenbicht 27.50 27.50 Venlo 10.72 10.72 Grave (sluis; 3.77 3,77 St Andries 0.62 0.ti2 Gorkum 0.0O 0,00 Dordrecht 0.00 0,00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS i Oct l Oct. 5elfz'i'1„, 2 21 14 46 3 01 13 Terschelling 11.57 0.16 12.45 Harlingen 0.15 12 40 0.55 13.25 Den Helder 10.25 22 35 11.10 2.1.25 IJmuiden 6 18 18.38 7.12 19.38 Hoek van Holland 5 32 17.51 6.23 .8.41 Scheveningen 5.52 18.11 6.47 19.04 Rotterdam 7.29 19.56 8 15 20.54 Hellevoetsluis 6.13 18.34 7 03 19.28 Willemstad 7.10 19.33 8.01 20.28 Brouwershaven 5 25 17.46 6.15 18.40 Zierlkzee 5 49 18.14 6.34 19.06 Wemeldinge 6.17 18.39 7.04 19,31 Vllsslngen 4.28 16.57 5.19 17 54 Temeuzen 5.04 17.30 5.54 IS 27 In de Donderdag gehouden raadsvergade ring van Medemblik is tot een oplossing ge komen de sedert Augustus 1931 hangende kwestie van de vrijmaking van het histo rische kasteel Radboud. Na de verbranding in Juli 1931 van de in de onmiddellijke na bijheid van het kasteel staande conserven- fabriek van de firima Kooy en Trompetter werd door 3. en W. op aandrang van ver scheidene vereenigingen zooals Hendrick de Keyser, A.N.W.B., K.N.A.C, Historisch Ge nootschap Oud-Westfriesland e.a. een plan opgemaakt in overleg met het Rijksbureau voor Monumentenzorg tot z,g. vrijmaking van het kasteel. Nadat vele moeilijkheden waren opgelost is het nu eindelijk tot een regeling gekomen. De fabrieks„resten" rondom het kasteel zul len worden verwijderd, de gronden aan het rijk worden afgedragen terwijl de gemeente de verplichting op zich neemt tot verfraaiing van de omgeving van het kasteel door den aanleg van een plantsoen en tot omlegging van een verkeersweg. De raad vereenigde zich met het voorstel van B. en vV. en hiermede is de zaak. welke zooveel stof heeft doen opwaaien tot een voor het kasteel Radboud gunstige oplossing gekomen. UIT DE ANTIREV. PARTIJ APELDOORN. J. L. Dinsdag vergaderde de Arja-club Groen van Prinsteren onder leiding van haar voorzitter, den heer Th. Westhoff. De heer G. J. Wind leidde in het onderwerp: „Internationale Handelsbetrek kingen" waarop een levendige disrussie volg de. Een afgevaardigde naar de Toogdag werd benoemd, die tevens belast is met controle van de boehen van den penning meester.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2