Jlirnwr feihsdje (£<ntrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ?n Omstreken TOT POLITIEK GEROEPEN Op e/ke wonc/ PUROL N.V, HOUTHANDEL V.H], VAN SCHIJNDEL&CO abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 77» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breesbiat 123 Telefoon 271Q (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5298 ZATERDAG 13 OCTOBER 1934 15e Jaargang asbertentiepriptn: Van 1 tot 5 regels1.177» Elke regel meer 0.22 'It Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Het is dezer dagen weer duidelijk gebleken, dat velen, die naar hun zeg gen, niets dan minachting voor staat kundige actie hebben, zelf met groote ijver aan politiek doen. Toch valt niet te ontkennen, dat er ook een breede groep onder de burgerij te vinden is helaas, ook in onze krin gen welke van het „politieke gedoe" mets moet hebben en die deswege, b.v. ook een „neutrale" krant lezen, welke zoogenaamd niet aan politiek doetniet beseffende, dat onder „zoogenaamd" een dikke streep behoort te staan en dat de „neutrale" krant hen ongemerkt rijp maakt voorvrijzinnige politiek (over het groote gevaar voor de kinde ren zwijgen we in dit verband). Maar ja, die krant-voert geen polemiek en is uitermate verdraagzaam wat de gods dienst betreft: de predikbeurten wor den evengoed opgenomen als de week agenda der Vermakelijkhedenen óók Christenen ergeren zich niet aan deze tweeslachtigheid; natuurlijk, in een Christelijke krant zouden ze niets van die aard dulden. Tot politiek geroepen; neen, die stelling wordt niet aanvaard. Integen deel, het valt te prijzen, als men zich afkeert van de politiek, waarin zooveel corruptie heerscht. Bovendien veroor zaakt het maar verdeeldheid onder het volk. Zoo dacht de Kegeeringsgema in de Indische Volksraad er ook over, die bij de behandeling der marine- begrooting wees op het groote belang voor de Marine om zich buiten de poli tiek te houden. Immers, zoo luidde zijn oordeel: „Politiële op de vloot brengt noodwendig verdeeldheid mede er schept tweedracht, waar slechts een heid behoort te bestaan. Mijn meening is, dat hoe minder de zeemacht zich in laat met partij politiek, hoe beter. Voor haar is er maar één politiek: Gehoor zaamheid, trouw aan het gezag en uiterste plichtsvervulling onder alle omstandigheden". Dus toch, zouden wij zeggen, politiek. Alleen maar, van het soort, zooals do spreker die wenscht. Wij zouden den regeeringsgemachtig- de gaarne verblijden met de verzeke ring, dat de politiek, welke wij verde digen, gehoorzaamheid en trouw aan het gezag, benevens uiterste plichtsver vulling predikt, altijd weer. Maar wij vreezen, dat deze spreker daarmee niet content gaat. Trouwens, het zou hem ook niet veroorloofd zijn, een bepaalde politieke richting aan te bevelen. Ech ter, het past hem evenmin tot politieke neutraliteit op te wekken. Hiermee maakte de spreker in de eerste plaats een constitutioneele fout. Immers, ook zij die bij de weermacht dienen en de wettelijke leeftijd bereikt hebben, worden van tijd tot tijd opge roepen om per stembiljet hun meening te zeggen over de politiek, welke ge volgd dient te worden. Of dit nu „verdeeldheid" brengt op de vloot of waar dan ook, verandert aan de zaak niets; de overheid legt het komen ter stembus als plicht aan de onderdanen op en de overheid wil dus, eischt zelfs, dat ook haar ambtenaren en beambten, in burgerlijke of militaire dienst, aan politiek doen. Het is dus wel een slechte raad als een vertegenwoordiger der regeering adviseert doe niet aan politiek. Want men mag toch niet wenschen en aan moedigen om van de stembus verre te blijven, öf, zijn stemplicht vervullende, dit te doen zonder voorbereiding, zoo maar. in 't wilde weg. Als dit tot ver- deeldheid leidt, dan werkt de overheid daaraan zelf mee; zij immers houdt den kiezer een stembiljet voor, dat de groot ste variatie vertoont; met ja- of des noods néén-knikkers neemt onze over- heid geen genoegen. Trouwens, met die verdeeldheid is het zoo erg niet. Zoolang men te doen heeft met serieuze partijen, die op elk oogenblik bereid zijn de regeenngsver- antwoordelijkheid op zich te nemen om in praktijk te brengen, wat ze gepropa geerd hebben; zoolang schaadt die verdeeldheid ons volk niet. Integendeel, dan ligt in elke politieke actie een bin dend en opbouwend element, dat het nationale leven ten goede komt. Dit zal nog wel nader blijken als er op wijzen, dat we niet alleen door de overheid, maar veelmeer door het Christelijk levensbeginsel tot politiek geroepen zijn. Door Mij regeeren de koningen, zegt het Woord van God, en bestellen de overheden het recht. Wie regeert, doet aan politiëkmaarhij zal het doen naar eisch van Gods Wet, in naam en op last van den hoogsten Wetgever. En wanneer nu de historische ont wikkeling er toe bracht, dat het volk geroepen wordt om invloed te oefenen D]3 het regeeringsbeleid, zou dat solk zich dan aan die eisch mogen onttrek ken, en, zoo neen, zou dan aan politiek doen geen onderdeel worden van ons Christelijk leven? Groen van Prinsterer, bij de aanvang van 't tweede gedeelte van zijn Hand boek der Geschiedenis van het Vader land wijst zeven punten aan, waarop gelet moet worden bij de studie van het tijdvak van de Republiek der Vereenig- de Nederlanden (15171795): te we ten de oorsprong, de grondslag, de vorm, de omvang, de middelen van be staan, het Eminente Hoofd en de bron van voorspoed en grootheid van de Republiek. Dat men toen aan politiek deed, zal wel niemand ontkennen; het politieke karakter lag er bij verschillende orga nisaties dik boven op. Als de grondslag- der Republiek noemt Groen nu het Christelijk Gereformeerd Beginsel, en als de bron van voorspoed en grootheid het Geloof, waarop Gods Zegen heeft gerust. Het Christelijk geloof naar 't Woord Gods, de aanvaarding van het geza Gods over elk levensterrein, dat noem de Groen bron en richtsnoer voor elke actie, voorwaarde om het volk op hoo- ger plan te brengen, zoowel economisch als geestelijk. De Savomin Lohman, trouw leerling en volgeliüg van Groen, sprak er niet anders over. Daarom stelt hij nadruk kelijk vast: „Het is mets onredelijker te meenen, dat de Schepper de dieren wereld wil geregeerd zien door het in stinct, en de materieele wereld door natuurwetten, dan de menschenwereld door door Hemzelven vastgestelde zede lijke wetten. De mensch moet die wet ten zoeken en tot ontwikkeling bren gen." Zie, dat is Christelijke politiek. Daar naar hebben de Christelijke partijen, meer of minder eendrachtig, gestreefd en ondanks zonde en tekortkoming niet te vergeefs. Hebben zij daardoor het nationale leven verscheurd, zooals zoo gaarne be weerd wordt? Indien men zegt, dat de rust ver stoord is, dan geven we dit grif toe. Wie de rust van het kerkhof wenscht, moet de politiek uit het land weren, hetzij door geestelijke slavernij, gelijk de dictatuur die brengt; dan wel door doodsche lusteloosheid, welke feitelijk tot passieve dictatuur leidt. Christelijke politieke actie daartegen in. En, de goede invloed er van, wordt ook door andersdenkenden erkend. De vrijz.-dem. hoogleeraar Mr A. C. Josephus Jitta, die reeds bij zijn ambts aanvaarding met groote waardeering over anti-revolutionaire beginselen in het staatsrecht sprak, schreef onlangs: „Men kan zeggen, dat in de tweede helft van de vorige eeuw in Nederland het parlementaire stelsel werd aanvaard, in die zin, dat er zich geleidelijk een overwicht vormde van de volksvertegen woordiging op het element, dat in ons staatsbestel de traditie vertegenwoordigt en dat is belichaamd in ons koningschap. Maar in de laatste tijd is dat evenwicht bezig zich te verplaatsen. Het overwicht yan de volksvertegenwoordiging vermin dert en de macht van de regeering neemt toe. Ons staatsrecht is bezig zich meer en meer te ontwikkelen in anti-revolutionnairen zin. Dat zal later kunnen blijken een tijde lijke terugtred te zijn een reculer pour mieux sauter maar het kan ook duur zaam zijn. In ieder geval gebeurt het en het is noodzakelijk, dat het gebeurt. Poli tici kunnen het afkeuren of het toe juichen, de ontwikkeling remmen of be vorderen, de wetenschappelijke beoefe naar van het staatsrecht kan het feit niet ontkennen. De machten wisselen in sterkte en het evenwicht verplaatst zich.' Dit is een merkwaardige verklaring. Als wij er slechts deze eene conclusie uit trekken, dat Groens en der vaderen strijd tegen de ontbindende machten der revolutie volgens dezen deskundige niet vruchteloos is geweest; ni$t alleen het anti-revolutionaire leger versterkte (zij het in verschillende devisies), maar bet gansche volksleven richting gaf dan zal iedereen verstaan, dat wij ook nu, vooral nü, tot politiek geroepen zijn. FILMSENSATIE Een actief en fortuinlijk filmoperateui ist heel de moordpartij te Marseille op het lint vast te leggen. Hij zal dit een groot es vinden en zuiver zakelijk en tach nisch bezien, heeft hij daarin gelijk. Dc waarde van deze film is ook niet gering. Een gansch andere vraag is echter of het nu ook geoorloofd en moreel te verantv; den is, dat deze film in alle bioscopen der wereld afgedraaid wordt. De Duitsche regeering heeft met te waar- deeren spoed en moed de vertooning van deze grove film verboden. Wij juichen dat ten zeerste toe en hopen, dat het in ons land evenzoo zal gaan. Eerst was gemeld, dat deze film reeds gisteravond in vers lende bioscopen zou draaien, maar achtera! blijkt dat niet mogelijk te zijn geweest omdat alle actie ten spijt, de keuring pas heden plaats vond. Mocht het hier of daar wèl het geval geweest zijn, dan zou men de Bioscoopwet overtreden hebben; van een goedkeuring was nog geen sprake. We hebben zelden reden om critiek te oefenen op do gedragslijn, welke de Film keuringscommissie in ons land volgt; we vertrouwen, dat zij ons ook in dat ge,val niet zal teleurstellen en niet het voorbeeld van Engeland zal volgen. Men zal ons misschien voorhouden, dat wij zelf bij wijze van spreken een stuk van deze film als foto in ons blad opgeno men hebben. We zouden kunnen antwoorden, dat een krant, welke gaarne de belangstelling der lozers bevredigt, een andere taak heeft dan de film; maar we willen nochtans toegeven, dat er waarheid in de gemaakte opmerking schuilt. Het ware o. i. beter geweest, dat een enkele foto. welke inderhaast werd door gegeven ter wille van de actualiteit, achter wege ware gebleven. Deze erkenning belet ons echter niet om de vertooning der film te veroordeelen. Deze tragische gebeurtenis, dit gruwelijke drama, leent zich niet voor opvoering in de bioscoopzaal; hoe lucratief de affaire ook moge wezen. Wie zich even bezint over de geweldige tragiek van hetgeen zich in wei nige seconden afspeelde, luistert en zwijgt, maar maakt er geen vertooning, geen sen satie-object van. BINNENLAND Prinses Juliana en het Crisis Comité De Avondpost schrijft: Ons volk is, het bleek duidelijk aan ieder tie zijn oor te luisteren legde, diep getrof- ien door de schitterende gift van 90.000, lie Prinses Juliana aan het Nationaal Cri- is-Comité sdbonk. Deze gift stond gelijk vermeld werd :;eheel los van dc gewone maandeüjksche bijdrage, welke de Prinses aan het Crisis- Comité geeft. Wij meenen na informatie ter bevoeg- der plaatse niet onbescheiden te zijn met het bedrag dier maandeüjksche bijdrage te vermelden. Het is 5000.De Prinses geeft dus telken jaren f 60.000 aan het Crisis-Co mité, en heeft er zoodoende dit jaar totaal f 150.000 aan geschonken. Wanneer men nu weet, dat haar grondwettelijke toe lage f200.000 bedraagt, en dat zij hierop ovenals de Koningin een belangrijke vrij willige korting laat toepassen, dan ziet men, dat Prinses Juliana dit jaar, op een fractie na, haar geheele grondwettelijke in komen aan het Crisis-Comité heeft Waarlijk zij heeft hiervoor recht op onze eerbiedige waardeering. In het werk van het Comité toont zij, de eere-presidcnte, voortdurend en van dag tol dag haai daadw?rkelijke belangstelling. En in het. offeren voor de noodlijdende landge noot en geeft zij een indrukwekkend voor- Zoo staat in dit groote werk Oranje met terdaad aan het hoofdI Haring naar Rusland Een order van 25.000 toni Door de N.V. Reederij en Vischhandel Frank V r o 1 ij k te Scheveningen is partij van 25.000 ton haring naar Rusland verkocht. De eerste levering, groot 8000 ton zal zeer binnenkort plaats vinden, het res- teerende zal in December via Rotterdam worden verscheept. Een en ander geeft in Scheveningen nieu- de bedrijvigheid. Oprichting Groepswaterleiding Men meldt: Door de raden der gemeenten Stolwijk, Bergambacht, Vlist en Ammersloi werd besloten tot oprichting van een groeps- ;aterleiding, in de kosten waarvan het Rijk uit "het 60-milüoen gulden plan een bijdrage voor de arbeidsloonen, enz. van 100.000 be schikbaar stelt. De plannen werden over het algemeen met groote meerderheid van stem men aangenomen. Vereen, voor Orde en Eenheid in de schrijftaal Van de onlangs opgerichte Nationale Ver- eeniging voor Orde en Eenheid in de schrijf taal meldt men ons, dat het dagelijksch be stuur als volgt is samengesteld: voorzitter: prof. mr. B. M. Taverne, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden; secretaris: Höwéler, conrector aan het Geref. Gymnasium te Amsterdam (adres: Alexan- derlaan 5, Hilversum); penningmeester: C. J. J. Westermann, journalist. De vereeniging stelt zich ten doel: hand having van de schrijfwijze volgens De Vries en Te Winkel behoudens de gebruikelijke afwijkingen in zake de verbuiging „een", „geen", „mijn" enz. zoolang tot stand gekomen een hervorming, die het karakter draagt van een nationaal werk. Zij zal zich met alle gepaste middelen ver zetten tegen de verbreiding van de spelling- Marchant Bij de oprichting van de vereeniging zijn o.m. de 'olgende personen hier in alpha betische volgorde genoemd toegetreden: L. Ch. Besier, mr. H. J. Biederlack, mevr Ina Boudier—Bakker, dr. P. C. Boutens, prof. dr. H. Brugmans. M. J. Brusse, Antoon Coolen, prof. dr. P. A. Diepenhorst, mr. dr J. Donner, Jan Engelman, i». L. J. M. Feber. dr. H. E. v; n Gelder, prof. dr. Jac. van Gin neken, dr mr L. T. C. van Gorkom, prof. dr. F. W. Grosheide, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, dr. E. Heldring, mr. D. A. P. N. Kooien, prof. H. H. Kuyper, prof. dr. J. W. Muller, luit.-gen. P. J. van Munnek- rede, prof. dr. G. S. Overdiep. dr. Henr: Polak. prof. mr. V. H. Rutgers, prof. jhr. mr B. C. de Savornin Lohman, prof. dr. F. Sas- ?n, Arthur van Schendel, prof. dr. K. Schil der, mr. J. Schokking, prof. mr. Paul Schol ten, prof. dr. Jos. Schrijnen, prof. dr. A. Sizoo, prof. dr. Z. W. Sneller, generaal C. J. Snijders, prof. dr. H. Visschcr, mr. W. baron de Vos van Steenwijk, prof. dr. J. Wille, prof. dr. R. H. Woltjer en A. Zijlstra. Jttib?LfSOtickt m4rahet 6>b<ra© .fhappünircMlwnM wm önt öfttèof hel Btsluur Deze frame oorkonde werd H.K.U. Prinses Juliana aangeboden door. het Bestuur van da Kaaasch^ m-,~* »-•»»- -o Chr. Marinevereeniging Oprichtingsvergadering 26 October a.s. Wij ontleenen aan Ons Baken, het Christe lijk Marineblad, dat oprichtingsvergade ring van de Christelijke Marinevereeniging wijziging door bijzondere omstandigheden voorbehouden op Vrijdag 26 October a.f in het Tehuis voor Militairen, Kanaalweg 106 te Den Helder (aanvang n.m. S.15 uur) zal worden gehouden. In bespreking zuller komen de Statuten der nieuwe vereeniging. Wat ze beoogt, blijkt uit art. 3, -'aar het doel aldus omschreven wordt: De C.M.V. stelt zich ten doel het behar tigen van de geestelijke belangen van het Marinepersoneel in de meest ruime zin, het verbreiden der Christelijke beginselen op de loot en het uitgeven van een Christelijk Marineblad. Zij onthoudt zich van bemoeienis met of inmenging in zaken, welke geacht moeten worden uitsluitend te behooren tot het ter- a. van burgerlijke vakvereenigingen; b. van militaire belangenverenigingen. Hieruit volgt, dat. lid van de C.M.V. kun nen zijn zoowel militairen ongeacht rang, stand en leeftijd als burgerpersonen, mits zij instemmen met grondslag en doel der vei-eeniging. Onze oude vereeniging voerde, aldus schrijft Ons Baken, van de dag harer op richting af, immer een zware strijd om haar bestaan; gedurigüjk ging het er om: te zijn of niet te zijn. Zal dit ook zijn weggelegd voor de ver eeniging die -taat te worden opgericht? Of mag deze nu inderdaad op de zoo zeer noodige zoo dubbel en dwars verdiende be langstelling rekenen van zoovele honderden, die jaar aan jaar hun zonen, 't zij korte tijd als dienstplichtige, 't zij voor langer tijd als vrijwilliger aan de Marine toevertrouwen? En van die duizenden en tienduizenden ons Vaderland, die wel ach en wee roe pen over een verdoi*ven mentaliteit op de vlootmaar die nog nimmer een hand uitstaken om de toch zoo broodnoodige intensieve geestelijke beai-beidirag van de Marine-mannen mogelijk te maken? Want één din,? staat als een paal boven water: als niet vele Christenen ons hier de behulpzame hand toesteken, sterft straks de nieuw op tc richten vereeniging een ontij- digen, smadelijken lood." Christelijk NedeiTand moge dit voorkomen. DE NIEUWE GEMEENTERAAD VAN HASKERLAND De gemeenteraadsverkiezing in Hasker- land die dezer dagen heeft plaats gehad had tot resultaat dat er gekozen zijn tot lid van den gemeenteraad 2 liberalen; 2 s.i" ers: 1 H.G.S.; 1 R.K.; 2 Chr. Dem. Unie;" 3 Chr. Hist en 2 A.R. Dit Nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Laval zal vermoedelijk Barthou opvolgen. De beide gearresteerde samenzweerders hebben te Annemasse bekend. Zij maken deel uit van een Kroatische terroristische organisatie, die in Honga rije zetelt. Joego Slavic beeft een betoog tot de Italiaansche regeering gericht over de houding van de Italiaan sche radio en pers, die geheel onder den invloed de regeering staan. Dc herdenking van dc Afscheiding te Utrvccht. „Spellingeenheid is het einddoel" Een „Open Brief' De „Vereniging tot vereenvoudiging van enz* Spelling" zendt een Open brief aan de Nederland- sche Pers, waarin zij o.m. zegt, dat men te: rechte heeft gesproken van een „chaos", r ipelliugwijziging wordt ingevoerd. „Bij elke spellingwisseling is een dergelijke gangstijd onvermijdelijk; vandaar ook dat nieuwe regeling nooit door te radikale veranderin gen de oude spelling moeielijk leesbaar mag maken. De beide spellingen moeten vreedzaam enige tijd naast elkaar staan. De Regering heeft, door slechts ïieuw stelsel officieel te erkennen, de bcwe- ging in vaste banen geleid. De voorstanders verder gaande vereenvoudiging, georganiseerd de „Vereniging tot vereenvoudiging van onze sp ling" hebben ter wille van de toekomstige eenheid, cnlangs het besluit genomen, dc invoering spelling-1934 met één voorbehoud (de zogenaamdi naamvals-n bij namen van mannelijke personen dieren) krachtig te bevorderen." „De strekking van het Regeringsbesluit is in v schillende kringen miskend; de gekozen gedragslijn heeft tot misverstand aanleiding gegeven. Van con servatieve zijde werd beweerd dat de Regering zich eigenlijk tegen spellinghervorming verklaard had. en niet voornemens was, de gangbare spelling eigen gebruik prijs te geven. Indien dit het geval was. zou de invoering bij het onderwijs woordelijk geweest zijn. Spellingeenheid, als naai belang, was oatuurlijk het einddoel. Een nood wendige consequentie van de beslissing, waarvooi de gehele Regering dc verantwoordelijkheid draagt, is dat dc Regering bereid is tc volgen, nadat het onderwijs dc doorslag gegeven heeft, gelijk dat in dertijd geschied is bij de invoering van dc spelling- De Vnes en Te Winkel. „Misschien was het mogelijk geweest, tere weg te kiezen, al staat het tc bezien of ook in dat geval alle grote bladen het onmiddellijk aangedurfd zouden hebben, de ontstemming va van oudere aboncé's tc trotseren! Maar. of het betreurt of niet. de Regering heeft de langere weg gekozen, die wellicht ook de veiligste zal blij ken. Nu heeft echter het oudere geslacht de taak. en naar onze overtuiging ook de plicht, om deze langere weg zo kort mogelijk te maken, door zich in hun spellingpraktijk bij de jongeren aan te slui ten en het gebruik van de nieuwe spelling in aller lei kringen krachtig te bevorderen. „Welke gewichtige rol de pers zou kunm Ien om het tempo van invoering te versnellen, be hoeft nauwelijks betoogd tc worden. Terecht z« Dr. S. S. Smediqg, dc hoofdredakteur van de „Pro vinciale Zeeuwsche Courant": „de taak. een paar millioen Nederlanders, die gewend en gehecht zijn aan de oude spelling, dc nieuwe te leren, zal mijn mening voor een groot deel op de schouders der dagbladen komen tc rusten." „Ongetwijfeld zijn er bij de dagbladen bezwaren te overwinnen, maar die moeteu niet overschat worden. De nieuwe regels zijn gemakkelijk toe te passen: dc veranderingen bestaan uitsluitend ii schrappen van een aantal overbodige letters; gens behoeft een letter toegevoegd of gewijzigd te worden. Na korte oefening, is het mogelijk, ook zonder Woordenlijst fouten te vermijden." De „open brief" somt dan op welke bladen organisaties reeds op dc veranderde spelling zijn overgegaan. Besloten wordt met een beroep op aller medewerking om dc verloren eenheid op de spellinggebied terug te krijgen. Nationaal Crisis Comité Blijkens dc verklaring van het accoun tantskantoor H. J. Voor en. te Den Haag heeft het N. C. C. tot en met 31 Aug. j.l. ont vangen een bedrag van f 2.133.464.4S, waar van werd uitgedeeld in geld en betaald voor giften in natura een bedrag van f 1.154.277. Aan B-steun werd uitgedeeld een bedrag van f 1.S21.137.34. Voornaamste Nieuws. „Een blinden-schilderij". „Vliegende visschen" door Joh. G. de Vries. „Harfst" vers van Eudard van Empe. Dagboek van Pit. de kleine luyden" door jeugdrubriek. Kleuterkrantje. Wie ZELF speelt, is meer waard Laat Uw kinde- JjjL"!- ren zelf leeren spelen De verruiming der verkoop gelegenheid op Zondag De heer Duymaer van Twist heelt aan den minister van Economische Zaken gevraagd, of hij kennis genomen heeft van de geringe belangstelling, die bij de betrok ken winkeliers is gebleken ten opzichte van de vraag, of de tegenwoordige buitengewone omstandigheden ook aanleiding geven om tot verruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag over te gaan. In vei-band hiermede wijst hij er op dat te Den Haag van de circa 800 winkeliers in breod, banket, enz., die opgeroepen waren om van hun gevoelen te doen blijken, slechts 240 stemmen zich voor de verruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag erklaar- den, en vraagt hij den minister of er geen reden aanwezig is, om niet tot verruiming van de vefrkoopgelegenheid van brood, ban ket, enz. op Zondag te 's Gravenhage over te gaan. De heer Westerman heeft dezen Mi nister echter gevraagd, of hij heeft kennis genomen van het feit, dat in verschillende gemeenten, b.v. Amsterdam, te Rotterdam en te 's Gravenhage, door den raad besloten is de in art 5 van de wet tot wijziging van de winkelsluitingswet bedoelde verklaring, betreffende den Zondagsverkoop, ten behoe ve van bepaalde, hiervoor in aanmerking komende groepen van winkeliers, niet af te leggen, ofschoon uit de beschikbare gege vens duidelijk blijkt, dat in deze groepen een behoorlijke meerderheid de door de wet toegestane veiTuiming van den verkoop ver langt. Is de minister niet van oordeel, vraagt de heer Westerman verdei-, dat aan de bedoe ling van den wetgever, die den in het bij zonder op den Zondagsverkoop aangewezen winkeliers gedurende de crisis eenigermato tegemoet heeft willen komen, op deze wijze geen gevolg wordt gegeven en de in Juli j.l. tot stand gekomen wetswijziging in de practijk in vele gevallen van haar effect be- roofd zal worden. Zou de minister onder deze omstandig heden niet bereid zijn te overwegen, of er, nu andere gemeenteraden zich aan dc in de ministeriëele circulaires gegeven richtlijnen weinig gelegen laten liggen en allerlei an dere beweegredenen doen gelden, geen aan leiding bestaat, de getroffen regeling zooda nig aan te vullen, dat met de belangen van de hierboven bedoelde categorieën winke liers wel naar behooren rekening wordt ge houden? Het Kamerlid Duymaer van Twist heeft aan de Ministers van Sociale Zaken en van Binnenlandsche Zaken gevraagd of deze Ministers bereid zijn maatregelen te trer- fen tegen de water-verontreiniging in N.O. Overijssel, /aardoor de visch in de Vecht en het Zwarte Water op groote schaal vernie tigd wordt HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN 'J0STZEEDIJK No. 288, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERU NASSAUHAVEN B0EREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1