Winter 1934 KEK&CIOmNBUM VRIJDAG 12 OCTOBER 1934 Herdenking van de Afscheiding in 1834 vanwege de Gereformeerde Kerken Vervolg van blz. 5) Rede Dr. C. Bouma Ook voor de reformatie van het hooger onderwijs heeft de Afscheiding groote betee- kenis gehad. Ook het hooger onderwijs wilde ze terugvoeren naar de beginselen van Dordt Aanvankelijk hadden de Afgescheidenen weinig gelegenheid, zich bezig te houden met het hooger onderwijs, in den breederen zin dan die van opleiding voor de Dienst des Woords. De meeste afgescheidenen kwamen voort uit de kringen der zeer eenvoudigen, al waren daar onder ijitzonderingen, zooals De Cock en Scholte zelf. Met verachting zag men vaak op de Afgescheidenen neer. Maar in later tijd vooral bleek, dat de reformato rische kracht der Afscheiding zich ook naar het hooger onderwijs heeft uitgestrekt. Dat begon met de Theologie. De eigen op leiding voelden de Afgescheidenen als refor matie van wat Dordrecht voor het hooger onderwijs had bepaald. En later begon men te spreken over de oprichting van een gym nasium en een hoogere burgerschool. Terwijl eindelijk, toen de Vrije Universiteit opkwam, aanstonds onder de Chr. Gereformeerden veel sympathie bleek te bestaan voor Gereformeerde Universiteit. Zoo bleek, dat de reformatie van 1834 heidde naar de wet van het zuurdeeg, dat niet rusten kan tot het geheele deeg is door- zuurd. In de reformatie van alle onderwijs is ver vuld geworden de profetie die de zoo vroeg en zoo jong gestorven Hendrik de Cock zoo vaak placht te zeggen: Gij zult, zoolang gij leeft, Jeruzalem zien bloeien, 't welk God Zijn zegen geeft. En die. reformatie roept de kerk van he den om te bewaren het pand, dat haar werd toebetrouwd, ook voor de Christelijke school, die heden weer wordt bedreigd. MIDDAGVERGADERING Rede Ds. J. G. Feenstra In de middagvergadering van heden sprak Ds. J. G. Feenstra, van Scheveningen, over het onderwerp: Prof. Grosheide heeft in het Evangelisatie rapport, uitgebracht op de Synode van Utrecht 1923, onderscheid gemaakt tusschen de onopzettelijke en de opzettelijke Evange lisatie. De Kerken vqn de Afscheiding zijn begon nen met de onopzettelijke Evangelisatie. Ver schillende redenen waren daarvoor. 1 De Afscheiding is reformatie. 2 Eerst zijn de afgescheidenen vervolgd. 3. Eigen kerkelijk leven moest geregeld, o.a. Oprichting van de Theologische school. 4. Van de kerken ging kracht uit. De Kerk was een stad op een berg. Velen werden toe gebracht door on opzettelijke Evan- Toen eigen ker kelijk leven bcves tigd was, begon men de opzette lijke Evangelisa tie. Wij lezen daar van in de acta van de Synode te Hoogeveen in I860 Tot den arbeid wordt ernstig op Ds. Feenstra gewekt door dezo Synode en ook door de Synode te Amstpj dam in 1866, van Groningen in 1872, van 's Hertogenbosch in 1875. Terstond is de arbeid in kerkelijke banen geleid. Door kerkeraden, classes en provinciale vergaderingen ter hand genomen. Reeds vóór 1860. In de ja ren '60—70 is krachtig gewerkt In de ja ren 70'80 is zeer hard gearbeid en met rijke vrucht. Vele dienaren des Woords hebben geij verd, als Lindeboom, Douma, Bulens, Posi- ma e.a. Tractaten zijn verspreid. Colporteui- Bijbelleaers trokken van plaats tot plaats. In vele provincies waren commissies, in vele gemeenten hulpcomité's, die onder leiding .van den kerkeraad werkten. Vooral Lindeboom heeft veel gedaan. Ir» 1871 heeft hij „de Vredebond" in het leven geroepen, een algemeene zendingscourant, 14 September 1871, is de Gereformeerde Zon- dagsschoolvereeniging „Jachin" opgericht. In 1875 schrijft Lindeboom zijn boekje ge titeld „De Christelijk Gereformeerde Kerk", waarin hij een program geeft voor de actie op vele terreinen des levens. 22 Mei 1878 is het Gereformeerd Tractaat- genootschap Filippus opgericht. Dan zijn van groote beteekenis de confe renties voor Inwendige zending, die gehou den zijn te Amsterdam 1876, Amsterdam 1877 en te Haarlem 1878. Zeer belangrijke refera ten zijn hier gehouden. Hier is gesproken over de beginselen, de methode en de mid delen voor den evangelisatie-arbeid De Kerken van de Afscheiding hebben veel gedaan, zoowel door onopzettelijke als door opzettelijke evangelisatie. Er is weest een bloeitijdperk van de Evangelisa tie, vooral in de jaren 70'80. En wij bouwen op hun werk voort in het geloof. In het jaar van het eeuwfeest van de af scheiding is gevierd biet gouden jubileum van de Veveeniging tot Ghristelijke Véi ging van Krankzinnigen. Ook luier hebben do Kerken van '34 den stoot gegeven tot den arbeid. Deze zaak is ter hand genomen en tot atand gebracht. Reeds in 1S60 is op de Synode te Hooge veen over bet werk van barmhartigheid ge sproken. Straks wordt ook hier Lindeboom door God geroepen. Reeds als student be zocht hij 't krankzinnigengesticht te Wezel in 1863. Als predikant van Zaandam be zocht hij patiënten in Meereniberg. In 1S75 luidt hij in zijn boekje „De Chr. Geref. Kerk" de noodklok. Op de Synode te Ziwolle 1882 komt het voorstel-Zaandam en ovërge nomen 14 September 1883 wordit hierov gesproken op de „Pastorale conferentie" te Zwolle. 6 Februari '84 is een vergadering in de Aula van de Theologische School. 9 October 1884 wordt „de Vereeniging tol Christelijke verzorging van Krankzinnigen en Zenuwlijders in Nederland" opgericht. Grondslag is de Heilige Schrift naiar de Drie Formulieren van Eenigheid. Ook van Hervormde zijde wordt meege werkt. In het bestuur worden gekozen: Lin deboom, voorzitter; Wielenga, vice-voc ter. En dan Dr van der Bergh, Chevalier, Dr Hermanides, Oosterwijk, Bruijn, Zahn, Jhr van Ascli van Wijk. Dr Vermeulen. Ook hier hobben de beginselen doorgewerkt. Op het eeuwfeest van de Afscheiding dan ken wij God voor wat Hij door het werk van Evangelisatie en van Barmhartigheid heeft tot stand gebracht. En in 1934 roept God ons te bewaren het pand, dat Hij ons heeft toebetrouwd. Rede Dr. G. Keizer De laatste spreker was Dr. G. Keizer an De Steeg, die optrad met het onder werp: Met de „Haagsche vrienden" worden dezelfde personen bedoeld als de „zeven Haagsche heeren". Eerst na 1842 kan wor den gesproken van de zeven Haagsche heeren, spottend in een anoniem geschrift je geheeten: de zeven Haagsche wijzen. Van „Haagsche vrienden" kan reeds gewag ge maakt na Mei '33, als Capadose zich metterwoon in Den Haag heeft gevestigd en het middelpunt vormt van hen die hij zelf in zijn corres pondentie noemt de „Haagsche vrienden". Echter vijf van de zeven Haag sche heeren kan men reeds na '34 tot de Haagsche vrienden rekenen, hoewel Groen en Elout toen nog minder nauw met den kring van Capadose verbonden waren. Naar Gods wonder bestel verhuisde Capadose in Mei '33 naar Den Haag, nadat hij twee jaren had gewoond in het liefelijk en lande lijk Scherpenzeel, zoekende het. zachtere kli maat van UtrechtGelderland tegen een be nauwende aamborstigheid. Deze zelfde kwaal pt hem in den nazomer van'36 Den Haag r een jaar te verlaten, heil zoekende te Clarens aan 't meer van Genève, vanwaar hij weer zal keeren, dan, de arme man met zijn kindertjes zonder zijn voortreffelijke gade, Jeane van der Houven. Ergens schrijft hoe verbazend zij n Gods gen! Ja, Gods weg die hem van Scher penzeel naar Den Haag leidde was een der „verbazende" wegen Gods. De verbindings met de mannen der Afscheiding zullen niet loopen over het afgelegen dorpje, doch zij zullen samenloopen in Den Haag. Daar, van waaruit de gangen der Afgescheidenen zullen worden nagespeurd op gezag van den minister van Justitie en op gezag van den minister van Eeredienst, al te gewillige werktuigen in de hand van de zich zoozeer zelfbewuste gunsteling van den .Koning, Donker Curtius, president van de synode der Nederlandsche Hervormde Kerk. Daar zal de Heere samenbrengen eenige vrienden die met de hoogste belangstelling en groote oprechtheid zich op de hoogte houden van de beweging, die hen zeer ter harte ging. Een zeer onbeduidend voorval zou de oor- Dr. G. Keizer Alle provincies ivaren gisteren in Utrecht sterk vertegenwoordigd. En naluuriük ont brak vooral Zeeland nieft zaak worden van Capadose's door hem niet gezochte verhuizing naar Den Haag. Een jong mensch uit Zeist deed het gebed op een „Maandagavond" van Capadose; hij ging oefenen; Capadose werd beschuldigd de drijf kracht daarvan te zijn. Het een en ander had ten gevolge dat de Heer van Scherpen zeel deed alsof hij erg veel last had van die Maandagavondsamenkomsten; aan Capa dose als huurder van een huis waarvan hij eigenaar was, tegen 1 Nov. '32 de huur opzegde; en ziet Capadose, die zijn hart zette op zijn wpgen, zag in dit onverwachts gebeuren de hand Gods en hij vertrok naar Den Haag, met achterlating van zeer geliefde vrienden, kleinen en grooten tegader. Het getal dergenen die ingekeerd waren tot de gastvrije woning in Scherpenzeel is niet te noemen. Zal hij ook in Den Haag vrienden vinden? Nauw is hij inwoner van Den Haag of hij is aan het sterfbed van den edelen baron C. van Zuylen Nijcvelt gezeten. Een zwaar ver lies! Doch ook in Den Haag heeft Capadose vrienden! De jonge advocaat Gefken brengt hem al heel spoedig een bezoek, ook Van der Kemp en mevr. Uitonbogaart. Doch Groen ontmoet hij niet; deze laat weten hem niet te kunnen ontvangen. Capadose klaagt dat liet dor is in Den Haag! Molenaar bindt hem niet erg. Straks komen de Van Ilogen- dorpen, Willem en de „goede Dirk". Ook de kleinen blijven niet achter, de jonge Gol- verdinge en de lieve vrome Nieuwenhuizen behooren tot Capadose's vrienden. Van der Kemp valt hem mee. Dra vormen ze een driebond: Capadose, Dirk van Hogendorp en Van der Kemp. Het is dit drietal dat van nu voortaan in nauwe relatie zal komen tc staan tot de leiders van de beweging in '34. Capadose kent Scholte van uit Amsterdam. Hij is hem dierbaar! De Cock en De Wit bezoeken Capadose op hun reis naar den Koning. Om trent Gezelle Meerburg krijgt Capadose. de meest gunstige berichten. Reeds in '34 weet hij van het crimen nefandum van een der mannen die zich zal afscheiden. Van zeer nabij volgt hij de procedure-De Cock; hij kent en leest alle diens gescliriftjes. Hij schrijft zijn afkeurend oordeel over Scholte's optreden te Ulrum; hij prijst den inhoud van de Acte van Afscheiding. Hij deelt met zijn Haagsche vrienden de bezwaren tegen de Afscheiding. Met Van Hogendorp en Van der Kemp bezorgen ze memories. Als van dag tot dag volgen zij de beweging. Zij ont vangen de eenvoudigen uit Groningen die hun requesten eerst aan hen laten lezen. Zij steunen met raad en daad, doch keuren ge meenschappelijk de Afscheiding af. De afge scheidenen blijven hun dierbare broeders! Ook nadat Scholte zich heeft afgescheiden komt hij bij Capadose; logeert bij Van Hogen dorp; vraae-t de verdediging aan Van der Kemp en Gefken. Toch komt .er eenige verwijdering. De Haagsche vrienden blijven de Afscheiding afkeuren. Achten haar voorbarig. Zijn het niet eens met de wijze waarop de strijd wordt gestreden. Hebben formeel ernstige bezwaren. Ja steeds meer moet Capadose tegen getuigen. Gefken is er ook erg tegen. Van Hogendorp heeft zijn bezwaren schrif telijk aan De Cock te kennen gegeven. Vi al Scholte's afscheiding wordt afgekeurd. De Afscheiding te Genève van Mal an werd nood zakelijk geacht. Die in ons land niet! Ze deelen het standpunt van Janssen en Merle d'Aubigné; echter als dezen later tot de ming van een vrije kerk zullen overgaan, dan zijn de Haagsche vrienden nog steed; de Hervormde Kerk, wel adresseerendc, doch zich niet scpareerende. Evenwel niet alle de vrienden blijven achter. Er zijn eenvoudigenj Zij blijven uit de kerk; zelfs bij Molenaar. Ze vertragen in 't bezoek aan den „Donder dagavond" hij Capadose. Er komt verkoeling Dn „Stemmen'' van Da Cesta verliezen velf lezers. De Reformatie wordt uitgegeven. Ca padose moet vertrekken naar Clarens. Met groote belangstelling, met diepe droefheid wordt, de voortgang van de Afscheiding ga degeslagen. Het contact wordt minder. De vervolging hindert hen erg! Met energie wordt die afgekeurd! Uit den kring der vrien den treden verdedigers op: Een Gefken naast Van Hall. Op Van der Kemp kan men re kenen. De vrienden betreuren zeer den overgang van Van Hall. De kring der Afgescheidenen in Den Haag gaat over tot zelfstandige kerk- formatie. Van Hall dient de kleine kerk als diaken, daarna als ouderling. Doch hij stierf, deze wonder edele figuur! Capadose is terug ;ekeerd uit Clarens. Is aan het sterfbed. En p het graf spreekt de edele vriend Ever- hardus Dudok Bouquet, die zich evenals Van Hall heeft afgescheiden met zijn vrouw, en )or hun kind. Elout is verontwaardigd over de vervol ging, verbergt zijn afkeuring niet. Van Maa- ;n weet hem te treffen! Groen schrijft zijn Maatregelen. Betreurt dat de voorhoede is slaags geraakt. Hij zal zijn offers brengen! Na zoovele jaren zal Capadose zich afschei den, en op zich zelf blijven, trots de waar schuwing van de geloofsbelijdenis. Na zoovele jaren zal de edele Elout zich voegen bij de Christelijke Gereformeerde Kerk in Den Haag. De bezwaren van de Haagsche vrienden aren eer van formeel karakter, dan begin- selbezwaren. Vele eenvoudigen onder deze vrienden zagen op "t gebod, blind in de toekomst, zij hoorden het: G r ij p t als 't r ij p t. Het plan GrosheideSchouten Terwijl de gemeenschappelijke maaltijd teneinde liep hebben Prof. Dr. F. W. Gros heide en Ds. J. Schouten van Amster dam in de Oosterkerk een vergadering be- om hun destijds vermelde plan voor het plaatsen van candidaten en het helpen van. hulpbehoevende kerken te ontvouwen. Ds. Schouten heeft dit gedaan door in groote trekken weer te geven wat wij destijds ver meld hebben. Hij stelde tenslotte voor dat iedere provincie iemand aangewezen wor de om deze zaak ter hand te nemen. De stich ting van een bond acht hij niet gewenscht, alles moet kerkelijk beheerd blijven. Uiteraard kon deze vergadering geen con crete besluiten nemen. Haar beteekenis is te zien als een mondelinge aanvulling van het onlangs schriftelijk meegedeelde plan. ZIJ DIE NAAR UTRECHT GINGEN 1 daar de herdenkingssamenkomsten van de Afscheiding hebben bijgewoond, zullen goed doen dadelijk zich zelf ten geschenke te geven het prachtige boek van Dr. J. C. der Does: „De Afscheiding in haar wor ding en beginperiode". De 2e vermeerderde druk is nu nog verkrijgbaar. Koopt het bij Uw boelch. of bestelt het bij de uitgeefster, de N.V. W. D. MEINF.MA, Delft. Het boek buitengewoon prettig leesbaar en verlucht met 95 interessante illustraties. Prijs ing. 3.90, geb. 4.90. Giro 1850. nog mensen, die niet bij ons Icopen. moet dat anders worden, in Uw eigen belang. Onze modellenmakers bereizen alle modecentra, bezoeken alle buitenlandse fabrieken, om het nieuwste model, de beste afwerking te bestuderen. Het is ons gelukt! Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Besoyen (N.Br.) cand. A. Hoffman te Utrecht. Te Westerbork ('Dr.), C. A. Schenk te Dockum (Fr.) Bedankt: Voor Heemse (Ov.) Th. A. Vos te Nieuwe Pekela (Gr.). AFSCHEID, BEVESTIGING EN INTREDE D s H. Baklte r gekomen van Tweede Exloörmond, werd in de Baptiste Gemeentf te Harlingen bevestigd door Ds A. P. Baren- dregt, van Emmer Erf scheiden veen, die' predikatie hield over 1 Petrus 5 vs 1 tot 4. Ds Bakker deed zijn intrede met een pre diking over Efeze 4 1116, waarna hij toe gesproken werd door Ds Barendregt als ver tegenwoordiger der Unie van Baptiste Ge meenten in Nederland; door ouderling Hel- ljngwerf namens de Gemeente en bestuur; door een afgevaardigde der Gemeente Twee de Exloërmond en door afgevaardigden van omliggende Gemeenten. Des avonds vond een welkomstsamen komst plaats, waarin Ds B. en zijn echt; noote door de Gemeente en verecnigingon harteüjïk werden begroet. Ds. J. E. REIJENGA f Gisteravond is na de samenkomst der herden- ding van de Afscheiding te Utrecht in het gezellig samenzijn plotseling overleden Ds. J. E. Re ij en- g a, predikant der Geref. Kerk van Ureterp bij Drachten. Men zie voor nadere bijzonderheden tragisch verscheiden ens verslag inzake de Afschei dingsherdenking. Ds. J. E. Reijenga werd geboren 14 Aug. 1870, werd candidaat in 1898 en 28 Mei 1899 predikant te Zalk en Veecaten. De overledene stond achter eenvolgens te Leerdam (van 1902 tot 1911), te Siddeburen, te 't Zandt (Gr.) en sedert 31 Oct. 1920 te Ureterp. (Fr.). Kerk en Staat in Duitschland Een uiteenzetting van Dr. van der Vaart Smit Op uitnoodiging van de Vereeniging voor Chris telijke Belangen te Zeist sprak Woensdagavond dr H. W. van der Vaart Smit, directeur van het Ned. Chr Persbureau te Zwijndrecht. over den Duitschen kerkstrijd. Spr. begon met uiteen te zetten, dat 'n groot deel der al te sterke wereldbelangstelliog voor dezen strijd ontspruit uit de idee, dat de oppositie laatste bolwerk is tegen het nationaal-socialism zijp gelijkschakeling-gedachten. Spr. toonde dat deze idee op een fictie berust, daar oppositie zoowel als kerkleiding beiden nationaal-socialistisch zijn en de oppositie zich ten sterkste, gegriefd belasterd acht, wanneer men haar trouw in opzicht in verdenking brengt. Wist men dit buiten Duitschland beter en geloofde men dit ook meener, dan zou een groot deel der sensatie ming rondom dezen moeilijken strijd in een oog wenk verdwenen zijn. De strijd in de kerk is ontstaan uit de „nood zakelijkheid" om uit de vroeger federatief verbon den 28 Evang. landskerken na de reconstructie van staat, waarbij de landen werden afgeschaft, eens een meer gecentraliseerde kerkleiding te scheppen. Hiervan geldt, dat alle partijen in de kerk het totstandkomen van zulk een centrale kerk leiding gewild hebben, Lutherschen zoowel als Gereformeerden, de Duitsche Christenen zoowel als tgenwoordige oppositie en allen hebben er eendrachtig toe samengewerkt om deze centrale kerkleiding te Berlijn wettelijk te scheppen (in de Kerkgrpndwet van 11 Juli 1933). Maar de uitvoe- van deze dingen heeft meer moeite gebracht men aanvankelijk gedacht had. Spr. schilder de het entstaan van de moeilijkheden, culmineerend in de kerkelijke verkiezingen in 1933, en de onop houdelijke conflicten die er ontstaan zijn en telkens nog komen. t wezen van den strijd is naar spr. uiteen- hierin te formuleeren, dat de kerkleiding te Berlijn verklaart: voor de eenheid der kerk od te komen (de centralisatie) doch daarbij de v r ij- 'eidsrechter. der belijdenis geheel te •illen ontzien: terwijl de oppositie (de belijdenisbe- eging) verklaart: voor de vrijheidsrechten er belijdenis op te willen komen doch de e n h e i d der kerk te willen ootzien. In deze twee woorden ligt de complete kerkstrijd besloten. Zakelijk staat men dicht bij elkander; beiden willen hetzelfde. Doch men benadert het van verschil lende kanten en met verschillend accent. Dat vormt het conflict. Inderdaad is het niet makkelijk om tot wereenstemming te komen. Want „eenheid" en .belijdenis" hebben op Protestantsch erf oog in geen enkel land elkander geheel gevonden. De sterke eenheidseischen brengen de rechten der be lijdenis in de engte. De belijdenisrechten doen de inheid van - uileenloopende richtingen springen. Het compromis, of liever de modus vivendi, welke men in Duitschland zoekt, zal heel wat strijd kosten en het is nog cozeker of de modus vivendi door de kerkgrondwet in beginsel geformuleerd, de practijk tot overeenstemming leiden kan, ook al begeeren beide partijen principieel met anders dan Hoe de Gereformeerden in deze situatie bi makkelijkst tot vrede konden komen en deze vrede op 9 Augustus principieel ook sloten, teekende spr. vervolgens en zette uiteen, hoe de positie der Gere- kansen, die het Evangelie na de omwenteling ir formeerden thans is. Met een teekening van de bijzondere mate gekregen heeft en de taak die de kerk in dagen van omwenteling, welke ook veel „bederf der aarde" in gisting brengt als „zout der aarde" thans in dubbele mate heeft, besloot spr. zijn met aandacht gevolgde rede. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. DE KERKELIJKE TOESTAND IN BEIEREN Rijksbisschop Dr. Muller heeft naar V.D. meldt bij zijn poging den tegenstand tegen de Duitschi Rijkskerk te breken Beieren in twee kerkelijke res sorten gesplitst, welke hij Frankenland en Beieren noemt. De rijksprimaat heeft den bisschop Wür tem berg, Dr. Wurm, ontslagen, die een zijner felste tegenstanders was. Donderdagavond hebben duizenden in de straten gedemonstreerd tegen de actie van den Rijksbischop. De predikant Hans Sommerer is voorloopig belast met het beheer va het bisschoppelijk ambt in Neuerenberg in de functi van geestelijk commissaris. ZENDING EN PHILANTR0P1E NED. ZENDINGSVEREENIGING De Ned. Zendingsvereeniging hoopt 17 Oc tober a.s. haar najaarsvergadering te Rot- terdam te houden. ZAAIERS OP DEN ZENDINGSAKKER ln het Ned. Zendingsblad lezen wij o.m Ned. Zend. Vereen.: De heer en mevr. de Weg zijn van verlof naar Djoenitikebon (WestJava) teruggekeerd. Utr. Zend. Vereen.: De heer en nievi P1 o e g e r-H ogerwaard zijn naar Hal- maheni vertrokken. Utr. Zend. Vereen.: De heer en mevrouw Schneider van Genjetn (Noord-Oost Nw Guinee) zijn met verlof gekomen en houden bij hun familie in Duitschland verblijf. Ned. Zend. Genootschap: De lieer en vrouw S t a u d t zijn van vérlof terugge keerd naar de Holl. Ind. School te Kota Mo- bagoe (Bolaang Mongondou). De heer en mevr. Wie gors van Oost-Java zijn met verlof gekomen. Zr L. Bok ma is op de reis naar In dié ongesteld geworden en moest in het ziekenhuis te Medan worden opge nomen, zoodat zij haar arbeid te Kaband- jalie nog niet kon aanvangen. Java-Comité: De' heer én mevr. Van den Berg van Oost-Java zijn met verlof ge komen. Sangi en Talaud-Comité: De heer en mevr F a b e r van de II. T. School te Taroena (Sangi) zijn met verlof gekomen. Schoolnieuws. Prof. Dr. G. O. E, Lignac heeft vandaag ijh ambt aan de Rijksuniversiteit te Leiden aard met een rede over „Bijzondere en algemeene ziektekunde. Spr. ging eerst de taak van den me dicus na 'bij het openbaren van ziekte, om vervol gens de functie en de beteekenis van de ziektekun dige ontleding vast te stellen. Verduidelijkt werd het verband tusschen bijzóndere en algemeene ziek tekunde en beider beteekenis. Verder wees spr. op het groote belang, dat geneeskundige en zieke bei- hebben bij een zoo goed. mogelijk inzicht van den geneeskundige in ziekten en zieken. Sommigen villen, aldus spr. ten slotte, den student uitsluitend frichten voor de practijk, anderen komen hier te gen op. Zoolang men geneeskundigen met eigen oordeel wil vormen, is de keuze tusschen deze beide richtingen niet moeilijk, al moge men bij de toepassing op moeilijkheden stuiten. Na deze rede volgden de gebruikelijke toespra- AFVAARDIGING MEJ. CHR. SLOTEMAKER DE BRUïNE Volgens de Ned. zal de afvaardiging en inzege ning van mej. Christine Slotemaker de Bruine waarschijnlijk Donderdag 17 Jan. 1935 in de Duinoordkerk te Den Haag plaats vinden. Mej. Slotemaker, daartoe door den Vrouwen-Zendings- bond in staat gesteld, hoopt begin 1935 in dienst het Ned. Zendelinggenootschap naar Oost- Java te vertrekken. ROFFELRIJMEN. Aan Prof. Dr. Hugo Visscher op zijn 70ste jaardag Ons saluut, Professor Visschert Dient vanavond hier te staan, Want wij kunnen heusch niet allen Bij U op visite gaan. Nooit hebt U naar complimentjes Of naar menschengunsl gevischt, Daarvoor was uw woord, uw houding, Uw karakter te beslist. Toch, uw hart, zoo lichtbewogen Zoo bizonder ivijd en warm, Stond steeds even vriendlijk open Voor een ieder, rijk of arm. Visscher waart gij, naar de Schriften En met vlijt hebt gij het net Nacht en dag, naar Jezus' voorbeeld ln de wereld uitgezet. In de kracht van Koning Christus Hebt gij Zijn bevel gepreekt. Leeraar in de Hoogste Wijsheid Hebt gij leeraren gekiveékt. In uw boeken en geschriften Hebt gij ons de Schrift ontvouwd Als een schat voor hart en leven Door uw God U toevertrouwd. Burger van ons dierbaar Neerland Hebt gij op de bres gestaan Voor het recht en voor de 'vrijheid Onder Jezus' legervaan. Daarvoor willen wij U danken. Daarvoor danken wij den Heer Die U gaf de lust, de liefde Om te leven tot Zijn eer. Moge God U deze dankdag Maken tot een heerlijk feest, Schitterend door Zijn genade En de fonkling van Zijn Geest! Namens uw ontelbre vrienden Wensch ik U van harte toe Dat de Heer nog vele jaren Tot uw werkzaam leven doe. (Nadruk verboden.) LEO LENS, ONDERW. BENOEMINGEN Den I-Iaag. (Hubertus de Wilcleschool voor MULO, hoofd H. v. Oostrom): W. Kuw tert te Drachten. Schoonhoven (U.L.O.). J. A. Rijnberg 'te Kloetinge. Ier soke (Ned. Herv. Sch.). J. Joziasse tij Koudëkcrke. Tijdelijiki. PROMOTIES RIJKSUNIVERSITEIT TE LEjDEN. Bevorij derd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte^ op proefschrift getiteld: „Krasis", bijdrage tot de Grieksche Lexicographic, de heer W. J. der} Luik, geboven te Scheveningen. RIJKSUNIVERSITEIT cand.-ex. Indisch recht: de heer P v Niermansi Cand.-ex. Romaansche taal: mej. J G Gregory Doctoraal rechten: mej. W C de Vries. GE.M. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gest doet. ex. rechtsgeleerdheid: de heer J. M. Clay. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl< doct.-ex. rechtswetenschaD: de heeren G. Th* Gevers Deynoot en G. van Spaendonck. Propaedeutiseh examen godgeleerdheid: dö heeren I-*. P. Miedema en J. M. Barendrecht. R.K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Geslj doet.-ex. rechten: de lieer A. J. J. M. van Hel* lenberg Hubar, Venraai. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Gesl, Bevorderd tot arts n Stadskanaal. J K Kroe: en W P Popplnga gel HoogezaniJ EXAMENS APOTH. ASSISTENT AMSTERDAM. Gesl. mej. J M. A. En. Venlos EXAMENS NATUURKUNDE M.O. DEN HAAG. Natuurkunde, scheikunde, kos* nografie. akte K 3. Geex. en afgew. é£n candu EXAMENS WISKUNDE L.O. DEN HAAG. Geëx. en afgew. 3 cand. EXAMENS STUURMAN Loorc grootó Falkema en N J Rol fes. EXAMENS MACHINIST Sajet. J. 3a de heeren J M Strooi Amsterdam; J C H Peiger, Den Helderj DEN HAAG. Diplo Amsterdam. W A I Mulder, Middelburg EXAMENS SCHOOLRAAD Op het gisteren te Utrecht gehoudei ïU de Ik-er er te, Hoogovec P J Los. ld aant. C. N. :d' tc Hardinx Fischer, ondei UIT HET SOCIALE LEVEN ngs- en Genotmiddelen, hield Amsterdam, Amersfoort, Almelo Leeuwarden en Roosendaal dis* van het hooi De bond telde irdeeld over 80 afdeeltn «eg tot ruiim f 200.000. f 00.000 uitgel Op de all eis gestreefd die lodzakelijkheid a. het verminderen van de arbeidstijd, daar! waar het praotisch mogelijk en wenschelijlc is, "pdat da.ardooi arbeiders te werk kunnen wor- ei. gehouden of te werk gesteld: b het opnieuw im overweging nemen van do nogelijkheid van bedrijfspensfonneering om ■ids lorachten een i het bedrijf i .gelijkheid tot ver-, lekwaamheid. op allen, die tot

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8