VRIJDAG 12 OCTOBER 1934 TWEEDE BLAD PAG. 6 1 STADSNIEUWS Leidsch Crisis-Comité Over September bij den penningmeester Van het Crisis-Comité binnengekomen giften: Prof. Dr G. G. K. ƒ2.50, Ir B. ƒ10, Dr X. T. ƒ10, J. Br. ƒ6, Ver. Huisvrouwen afd. Lei den 316.62, Mr. J. S. 2.50, Prof. Dr. L. v. 1. 10, Prof. Dr. P. C. T. v. d. H. 2.50, Prof. Dr J. D. ƒ2.50, Leidsch Stud.corps ƒ550.50, Militair Inv.huis, vrijw. bijdr. inval. J 5.50, Oud-militair St. 1, mej. M. H. N. 1, op brengst 3 Woensdagcollecten 1072.31, N. N. 400, personeel Brenninkmeyer 16.80. Vele kleintjes maken een groote: uit de> Rummypot op 3 October ƒ5.05. Feestavond 3-Octobervereeniging Voor de deelnemers aan de optocht. In het Trianon-theater heeft gisteravond het. bestuur der 3 Octobervereeniging een feestavond aangeboden aan de deelnemers van de 3 October-optodht om hen op deze wijze een vergoeding te geven voor de op offering, die zij zich op den feestdag hebben willen getroosten. De voonzitter van de 3 Octobervereeniging, de heer W v d Laan, iieeft aan het begin van den avond een woord van dank gesproken voor die opoffe ring, enkele wenken gegeven in het belang van de goede orde tijdens de optochten (niet op wagens klimmen, niet rooken) en de hoop uitgesproken dat meer dan tot nu toe vereenigingen ook financieele steun aan de optocht zullen geven en dat de bewoners van de verschillende stadswijken er zich oP zullen toeleggen om de stad op den feest dag een feestelijk karakter te geven. Het programma dat gegeven werd bestond uit een aantal 3 OctoberfiLms. die de herin nering aan verschillende feesten van vorige jaren weer levendig maakten, uit enkele aar dige teekenfilms, terwijl na de pauze de hoofdfilm van het Trianon-prcgramma van deze week, „Popje", werd gedraaid, 'n amu sante rolprent van een vrij onschuldig ka rakter, die veel bijval oogstte. Toch zou het o. i. aanbeveling verdienen Wanneer de feestavond bij een volgende ge legenheid in een andere omgeving werd ge geven, zooals ook aanvankelijk de bedoeling schijnt geweest te zijn. Op de toegangskaart stond althans als feestzaal de Stadgehoor- zaal gedrukt. Het programma zou dan ook waarschijnlijk anders zijn geweest. Thans waren er personen, die zich in deze omge ving en bij dit programma niet thuis voel den. en dit kan o. i. een volgend maal ge makkelijk voorkomen woorden. Propaganda voor de A.N.W.B. Tentoonstelling en Filmavond. De A.N.W.B. heeft zijn tenten opgeslagen in het Leidsche Volkshuis aan den Apothe- De A.N.W.B. is op stap gegaan om zijn intensieve propaganda, jaar in jaar uit, ja dag in dag uit gevoerd langs den weg en in de krant, in stad en land nog verder door te voeren, om het publiek te doen doordrin gen niet alleen van wat hij doet voor het algemeen welzijn van ons volk, maar ook van de wijze waarop ieder zich zelf kan be veiligen tegen de gevaren van den weg en hoe hij van de voordeelen, die het toerisme biedt, op meer intensieve wijze kan profi teered In de bovenzaal van het Leidsche Volks huis heeft de A.N.W.B. voor de Leidenaars bijeen gebracht al wat zij na jaren van studie en na jaren van werken heeft ver- eameld. De A.N.W.B. is uitgegroeid van Wielrij- dersbond tot algemeenen Toeristenbond. De overblijfselen uit die jaren van voor 1898 rijn op de tentoonstelling mede geëxposeerd en bestaan voornamelijk uit medailles, ver- eenigings-insignes, enz. We zien hier voorradig het uitgebreide propaganda-materiaal van den bond, als de periodieken: De Kampioen, de Autokam pioen, de Waterkampioen en de Kanokam pioen en zoovele andere kleinere uitgaven, verkeersregels en voorschriften van allerlei aard. Verschillende kaarten \oor het water toerisme, waarop zijn aangebracht de rivie ren met de diepten van verschillende me ren. Vervolgens kaarten voor het ruitertoe- risme met routes door geheel Nederland, de uitgaven voor het verkeer met nieuwe verkeersborden, speciaal ten dienste van de verkeersveiligheid, verkeersregels en de ma quette van het verkeer, welbekend op de «cholen en zoover de laatste betreft ook in gebruik bij de rechtbanken voor e.v. re constructie van verkeersovertredingen. Dan zien we naast de bekende school- kaarten en legkaarten weer kaarten voor 't Juchttocrisme ten dienste van sportvliegers en lucht-passagiers, benevens een hand boekje voor het luchttoerisme. Steeds groeiend is verder de serie reis gidsen en buitenlandsche reiswijzers, waar door zooveel en zoo gemakkelijk gereisd Jkan worden. Op deze tentoonstelling bevindt zich ook een model van het eerste waarschuwings bord, vervaardigd uit dik Jiout, waarvan er vele op onnaspeurbare wijze in diverse kachels verdwenen. Daatoiiast de eerste wegwijzer nog in rood-wit-blauwa kleuren, later vervangen door de steviger borden in de blauw witte uitvoering. Gisteren was de tentoonstelling voor het eeret geopend. Gisteravond is een filmavond gegeven. De heer E. H. Kanters zette in een causerie het werk van den A.N.W.B. uit een, terwijl de A.N.W.B.-film dit werk ver volgens in beeld bracht. Ook vanavond wordt weer zulk een filmavond gegeven, terwijl er in de pauze gelegenheid bestaat de tentoonstelling te bezichtigen. Wij wek ken gaarne tot een bezoek aan deze inte- DE N.U.W.-MARSCH OP 13 OCTOBER Deze marsohen trekken zeer de aandacht aan de wandelaars; imaar ook onder hen, die tot nog toe geen wandelsporter waren, blijken er velen te zijn, die het nu eens gaan probeeren, blijkens de inschrijvingen. Van de vereenigingen, die reeds ingeschre ven met flinke groepen, noemen wij: de Oranje-Garde Leidsche Wandelsport Vereeni- ging, de Leidsche Trekkers, 6e R..V.A., D.O.S. uit Alphen 't Kadetje uit Sassenheim, enz. De stant heeft plaats Zaterdag 13 October om twee uur vanaf de Theetuin „Oud-Hor- ituszicht" aan de Witte Singel. Inschrij vingen kunnen nog geschieden tot een kwar tier voor de start UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Geslaagd: doet. ex. Indisch Recht: de heer A fW Hazenberg. Den Haag ^Cand. ex. Theologie, de heer C D Moulün. Artsex. 1ste gedeelte- de heer A S de Wit, den Haag en J C Hage. Rotterdam. bevorderd tot arts: H G Werkman, Boskoop L J v Lakcrveld de Heus, den Haag en Pauw Kwat Sin Indramajoe. I ARBEIDSBEURS Op den llden October 1934 waren 3496 |v. j. 2965) werkzoekenden ingeschreven, Bijzondere en algemeene Ziektekunde Inangureele rede Prof. Dr G. O. P. Lignac In het Groot-Auditorium van de Leidsohc Universiteit heeft hedenmiddag Prof. Dr. G. O. P. Lignac, nieuw-benoemd hoogleeraar in de ziektekundige ontleedkunde zijn ambt aanvaard met een rede over bovengenoemd onderwérp. Aan deze rede is het volgende ontleend: Ziekte openbaart zich, als stoornis der ver richtingen van het organisme, die meestal bestaat uit een vermindering, ook wel ver meerdering, in elk geval uit een verandering der normale verrichtingen. Door grove en verfijnde, stelselmatige waarneming stelt de medicus de kenteekenen of symptomen dozer stoornissen vast. 't Streven van de medicus zal eV op gericht zijn uit deze symptomen den oorsprong der stoornissen té benaderen. Zij leiden hem ten slotte naar het zieke orgaan of de zieke or ganen, immers de betrekkingen tusschen de organen van het organisme zijn zoo veelvuldig, dat stoornis in de verrichting van een voor het leven onmisbaar orgaan noodwendig die van andere organen ten ge volge heeft. Deze betrekkingen kunnen op zeer verschillende wijzen tot stand komen: soheikundig bijv. door hormonen, mecha nisch en lanes zenuwbanen. Door onttrek king van bloed of waterig vocht kan een oreaan oak dd verrichtingen van andere or ganen storen, hetgeen aan enkele voorbeel den nader wordt toegelicht Vervolgens kan de psyche invloed op het organisme uit oefenen. Vorm en verrichting of functie zijn onver breekbaar met elkaar verbonden en het le vende organisme, ook zijn organen iéder op zichzelf zijn een morphologisch-functioneel begrip. De beteekenis van het morphologi- scbe onderzoek na de dood van tube'rcu- patiënten, voor het inzicht van de medicus in deze ziekte wordt nagegaan en vastgesteld hoe de kennis der mogelijke weefselveranderingen bij longtuberculose den medicus een richtsnoer voor de behan deling kan zijn. De ziektekundige ontleedkunde tracht in de eerste plaats door macro- en microsco pisch onderzoek de vormafwijkingen der or ganen, weefsels en cellen vast te stellen. Na der wordt dit toegelicht, ook de beteekenis van dit onderzoek voor de kennis van den ontwikkelingsgang eener ziekte en voor de •beantwoording van de vraag: waardooront- stran weefselveranderingen bij een ziekte Het is gebleken, dat men niet van één endo- genen of exogenen ziekmakenden factor als d e oorzaak eener ziekte kan spreken, doch, dat voor het. ontstaan eener ziekte een groep, constellatie of samenstel van kwali- en kwantitatief bepaalde, oorzakelijke factoren of bewerkers werkzaam is. Nader toegelicht wordt de beteekenis, die de ziektekundige ontleedkunde gehad heeft voor een der zegenrijkste triomfen der ge neeskunde, de ontdekking van het hormoon insuline door Banting Langs den weg van eenvoudige ervaring .s eerst de volks-, dan de priester- en einde lijk de zelfstandige geneeskunde ontstaan. Aanvankelijk weinig resultaten opleverend, omdat deze weg zonder continuïteit, zonder critiek, zonder methode werd gevolgd, waar bij de geneeskunde meestal door autoriteit of door foutieve beginselen, zooals teleolo gie, specificiteit ed. geleid werd. Alvorens men aan een rationeele genees wijze kan beginnen, dient men de ziekte in haar vollen omvang naar aetiologie, patho- genese en beloop te kennen het doel der bijzondere ziektekunde. De ziektekundige ontleedkunde als onderdeel der bijzondere ziektekunde stelt zich tot taak de macros copische en microscopische veranderingen van het organisme te leeren kennen, daar door verklarend de clinisch vastgestelde functdoneele stoornissen en meewerkend aan dc opheldering van het hoe en waardoor der ziekten. Het verband tusschien bijzondere en alge meene ziektekunde wordt aan een voorbeeld nl. het ontstaan van hartpijn verduidelijkt. Wanneer het de geneeskunde gelukt, den oorsprong van hartpijn bij een bepatalden patiënt tot een \an de opgesomde mogelijk heden te herleiden, acht hij dit geval ver klaard. daar hij een bijzonder geval heeft kunnen brengen in een groep van gevallen die wij meenen te begrijpen. Dé algemeene ziektekunde tracht dus de algemeene beteekenis der verschijnselen vast te stellen. De bijzondere ziektekunde werkt vooral door analyse en leidt tot split singen, de algemeene ziektekunde is bovi al synthetisch en geraakt daardmor tot groe peeringen en verklaringen. Als verklarende •wetenschap wordt zij daarom herhaaldelijk door den geneeskundige geraadpleegd, hier reiken alle beoefenaars van onderdeelen der geneeskunde elkaar de hand. In deze eeuwen tracht men overlading ...ag daarbij echter niet het groote belang uit het oog verliezen, dat geneeskundige en zieke beiden hebben bij een zoo goed moge lijk inzicht van den geneeskundige in ziek ten en zieken. Een zoo goed mogelijk begrip kan men echter niet krijgen zonder studie zoowel van bijzondere als van algemeene ziektekunde. Sommigen willen den student uitsluitend africhten voor de praktijik, anderen komen hiertegen op. Zoolang men geneeskundigen met eigen oordeel wil vormen, is cfe keuze tusschen deze beide richtingen niet moei lijk, al moge men bij de toepassing op moei lij kh eden stuiten. Daarna de gebruikelijke toespraken. Ouderavond Chr. Opleidingsschool Oosterstraat 16 Woensdagavond verzamelden zich, on danks het min gunstige weder, ruim 250 ouders in het feestelijk verlichte gymnastiek lokaal van bovengenoemde school, ter bijwo ning van de eerste ouderavond. Om kwart vóór acht opende het hoofd der school, de heer W. A. Bodewes, de bijeen komst met het laten zingen van Psalm 89 vs 1, het lezen van Matth. 18 112, en ge bed. In een kort openingswoord werden alle aanwezigen hartelijk welkom geheeten, met name de heer J. B. Meynen, inspecteur van het C.V.O., de heeren P. J. Fontein, P. J. Mulder en M. H. de Reede, leden van het schoolbestuur, en de heeren Van den Broek en Simons, die het bestuur van de buurt- vereeniging „Eensgezindheid" vertegenwoor digden. Spreker merkte o.m. op, dat een avond als deze zich bijzonder leende voor het verkrijgen van meerder contact tusschen ouders en onderwijzer, hetwelk niet anders dan een gunstige invloed kan hebben op de opvoeding der kinderen. Voorts zouden de ouders het werk hunner kinderen onder de oogen krijgen, waarbij zij kennis konden nemen van hun vorderingen Met de hartelijke wensch. dat deze avond, onder Gods onmisbaren zegen, mocht siagen, besloot de lieer Bodewes zijn openingswoord. Thans was Je beurt aan het jonge volkje, dat. yroolijke, liedjes ten gchoore bracht cn keurige gymnastiekoefeningen uitvoerde. Dc jongens maakten prachtige standen meisjes vertoonden gym. figuur-oefeningen op de tonen van de muziek. Na een korte pauze, waarin een kopji koffie gedronken werd, volgde een alles/in: interessante lichtbeelden-serie: „De school ii 12 jaren". Van de oprichting af tot op heden zagen we de school, met z'n eigen wereldje, aan ons ook voorbij trekken. Dikwerf ont lokte de foto een groot applaus. Hierna hield de heer Hogeweg, een der onderwijzers, een referaat: „School en huis", waarin, de titel verraadde hel reeds, werd opgewekt tot nauwe samenwerking tu»- sehen ouders ca onderwijzers, in het belang van de kinderen, zoowel wat hun eeuwig als hun tijdelijk leven betreft. Namens de ouders dankte ten slotte de heer Laman voor alle goede zorgen door dp school den kinderen bewezen en ook voor het genot van deze gezellige avond. Nadat gezongen was Gezang 180 1, ging de heer Meynen voor in dankgebed. Hierna volgde rondgang door de diverse lokalen. Den volgenden morgen werden alle leer lingen der school blijde verrast met een versnapering, aangeboden door bovenge noemde Buurtvereeniging. Criminologisch Instituut Identificatieleer Schriftvervalsching en gerechtelijk Schriftkundig onderzoek Woensdagavond werd een ibegin gemaakt met de voordrachten die het Leidsche Cri minologische Instituut voor den cursus 1934- 1935 organiseert. De voorzitter prof. dr L. van 1 tall ie sprak een kort openingswoord uit, waarin hij prof. Flu, die in het labora torium voor Tropische Hygiëne het Instituut r deze a oordrachten gastvrijheid ver leent, hartelijk dank bracht en in het bij zonder dr M. Duvster welkom heette, die een drietal voordrachten over Sehriftver- alsching zal houden. Het eerst sprak daarna de heer Hulst iver; Identiifiicatieleer. Voordracht Dr. Hulst Dr J. P. L. Hulst behandelde in hoofd zaken de wetenschap, die zich bezig houdt met het vaststellen van de identiteit en die van den levenden en dooden mensch, terwijl de identificatie van andere voorwer pen buiten beschouwing bleef. Onder identi teit. wordt verstaan dat complex van eigen- ichappcn dat een voorwerp en evenzeer een individu maakt tot datgene wat het is, aldus spr. Een voorwerp kan slechts iden tiek zijn met. zichzelf en nooit met een an der voorwerp. Het vaststellen van de iden titeit van personen, hetzij dood of levend, kan om zeer verschillende redenen ge- ■enscht zijm. Het kan noodig zijn de iden titeit vast te stellen om na te gaan of iemand den burgerlijken staat, dien hij voe- >vil, ook rechmatig mag voeren; het kan noodig zijn de identiteit vast te stellen van een zwerver of van iemand met gekrenkte geestvermogens die niet kan of wil aange ven wie hij is; van personen, wier burger lijke papieren zijn verloren gegaan na tuurrampen, revoluties, oorlogen; van per sonen van wie men vermoedt dat zij eer strafbare handeling hebben begaan of var menschen die reeds straffen hebben onder gaan, recidivisten, en van lijken. Bij deze errichtingen moet men onderscheiden de gevallen waarin men a an,gewezen is op getuigenverklaringen zonder meer, welke zeer gevaarlijk kunnen blijken te zijn en tengevolge waarvan schromelijke vergissin gen zijn begaan waarvan spr. markante voorbeelden gaf en die gevallen wa men de beschikking heeft over een behoor lijk volgens de regelen der kunst opgemaakt signalement. Eerst in het laatste vierde deel der vorige eeuw werd het vaststellen van signalement en daardoor de betere identifi catie -meer op wetenschappelijke -basis ge vormd. Berliton was hier de voorganger Spr. behandelde het systeem van Berliton, ees op de grondslagen en op de gebreken, terwijl hij daarna nog de systemen van Cap- devei 11e en Ottolenghi besprak. Het laatste ysteem berustte meer op functioneele eigen schappen, de beide andere op morphologi- sche kenmerken der personen. Tenslotte be handelde Dr Hulst de identificatie van lij ken en de moeilijkheden die zich daarbij oor kunnen doen. Spr. verduidelijkte zijn oordracht met projecties van verschillende gevallen. Hieraan js het volgende ontleend: Van de plaats3lijke vervalschingen werd het allereerst uiteengezet op welke wijze men i^deeringen op het spoor kan komen. Dit is niet altijd even eenvoudig en soms moeten kunstgrepen toegepast worden. Bij- 'oorbeeld hij het zichtbaar maken van uit- geradeerde stempels op postzegels. In Neder- landsch-Indië werd het wegradeeren van stempels op postzegels op groote schaal toe gepast. Men ging zelfs zoover, dat men schoongemaakte (gebruikte) postzegels weer netjes met de getande randjes aan elkander vastmaakte, aan den achterkant van nieuwe gom voorzag, zoodat de bladen postzegels er uit zagen alsof ze zóó van de postadmini stratie kwamen. Uit de -kleur van inkt valt omtrent den ouderdom van den inkt geen conclusie te trekken. Het bepalen van den ouderdom is in vele gevallen zeer moeilijk, zoo niet to taal onmogelijk. I-Iet is evenwel gebleken, dat het chloride en het sulfaat uit den inkt de eigenschap hebben zich over en in de papiermassa te verdeelen en deze verdeeling, die gestadig-aan plaats heeft, kan in gun stige gevallen een maatstaf zijn voor het bepalen van den ouderdom. Het is Meager, 5 en Rail gebleken hij hun onderzoekin gen, dat eerst het chlorie uit de schrifttee- kens in de papieimassa overgaat en wan neer dit proces beëindigd is gaat het sul faat zich over de papiermassa verdeelen. Wanneer aan een geschreven stuk nader hand woorden, cijfers toegevoegd zijn, dan 's het mogelijk, dat niet vaststelling van de erdeeling van het chloride en het sulfaat bewezen kan worden, dat de bijgeschreven deelen van jongeren datum zijn. Dit kan in gunstige gevallen ook nog op andere wijze astgesteld worden, nl. door de topografie na te gaan. Dat een woord raderhand bijgeschreven is kan soms ook worden vastgesteld indien in het papier vouwen voorkomen. Wanneer een beschreven stuk gevouwen wordt, breekt de inkt van de inktlijnen op de vouwen af. er ontstaan witte plekken. Schrijft men daar entegen met inkt over een vouw in het pa pier, dan loeit de inkt op de vouw uit. Hiermede kan aangetoond worden, clat een woord aan het stuk toegevoegd is nadat het pap;er gevouwen werd. Voorts ging spr. "ia op welke wijze men kan nagaan of er overeenkomst bestaat tus schen enveloppen en papier van anonieme brieven cn den voorraad bij den verdachte. L.C.K.C. „Pernix" K.Xipioenswedstrijd In aansluiting op ons bericht van Maan dag jl. wordt medegedeeld, dat de 2e wed strijd om het kampioenschap der Chr. Korf balhond van Nederland, Pernix IRap. Ivo I morgen Zaterdag 13 Oct, '34 alhier plaats vindt. Er wordt gespeeld op liet N.B.L.O.-terrein aan de Kanaalweg (nabij Hooge Rijndijk). Aanvang 3Vz uur. Toegang vrij. BEGRAFENIS C. PELTENBURG Pzn. Gistermiddag is onder groote belangstel ling op de begraafplaats bij het Groene Kerkje te Oegslgeest ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer C. Pelten burg Pzn., in leven oud-directeur van de N. V. Boekhandel en drukkerij vh. P. J Brill, alhier. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. Prof Dr J P A Vogel, voorzitter instituut Kern, d-e heer Ernst Cr one namens het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap, Prof Dr M Taverne uit Amsterdam namens het tijd schrift voor Strafrecht, de heer G A Brou wer uit Groningen namens de Ned. Ornitho logische Vereeniging, Prof Dr J J L Duy- vendak, directeur Sinologisch Instituut, de heer J L H Luymcs uit Den Haag namens de redactie van het Kon. Aardrijkskundig Genootschap, Prof Dr H Boschman, direc teur museum voor nationale historie te Lei den, Dr J II Holwerda, directeur museum van oudheden te Leiden, de lieer H T Dam- sté, secretaris Maatschappij der Ned. Letter kunde, de heer A J M van Dijk, lid hoofd bestuur van de Ned. Vereeniging „Schoon heid in opvoeding cn onderwijs", de heer A L Koenen, secretaris district Leiden van de Federatie voor Boekdrukkerijen, de heer A J v Gerrevink, burgemeester van Oegst- geest, de heer Bresson, predikant der Waa! sche Gemeente te Leiden en het bestuur en verschillende leden van de Waalsche Ge meente, waarvan de overledene meer dan 40 jaar lidmaat was. Nadat de met talrijke bloemstukken ge dekte baar naar de laatste rustplaats was gedragen en de kist in de groeve was neer gelaten, werd door den predikant der Waal sche Gemeente het Onze Vader gebeden. Een familielid dankte voor de belang stelling. Burgerlijke Stand OVERLEDEN: S H Kruithofd Ouden vr 54 J ONDERTROUWD: W A Bergers 38 j en B A an Velzen 45 j. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN AANVARING Nabij de Heul werd gister een roeiboot aangevaren, waardoor een 200 fleschjes bier verloren gingen. De bierbottelaar N. ging met de roeiboot den Rijn over en werd door onoplettendheid van een motorschipper uit Sassenheim aangevaren. Bij de politie werd aangifte gedaan. ZONNESTRAAL. De gehouden speldjesdag voor het sanato rium „Zonnestraal" heeft opgebracht f 166. FILMVERTOONING EN BRANDGEVAAR Dezer dagen heeft de burgemeester met het hoofd van de plaatselijke brandweer, Ir. Waardenburg. een bezoek gebracht aan verschillende lokaliteiten waar filmvertoo- ningen plaats vinden. Instructies werden gegeven omtrent het aantal toe te laten per sonen en vrijheden van paden en nooduit gangen. OVERPLAATSING. Dc heer G. G. Wolf, technisch ambtenaar bij de Ned. Spoorwegen aan het station al hier. is overgeplaatst naar Utrecht. PROPAGANDA-AVOND B. V. L. Maandag en Dinsdag van de volgende eek worden de propaganda-avonden go- houden van de B. V. L., in de St. Joseph- zaal. Het programma geeft aan een rede le luit. Scholten over de communisten revolutie en film vertooning. Vertoond worden de plechtige uitvaart van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik, opening Staten- Generaal 1934 cn natuurfilms. BEGROOTING ELECTRICITEITS- BEDRIJF 1935. Minder verbruik geschat voor klein- en groot-industrie. De begrooting van het Electriciteitsbedrijf luit aan ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 210.837,50 (v. j. f 219.191,62). De ontvangsten aan stroom zijn geraamd op f 189.921 (v. j. f 199.310). De uitgaven voor stroom zijn uitgetrokken 5or f 71.385 (v. j. f 85.756). Voor omzetbelasting is ojigenomen een post van f 5100. Voor winstuitkeering aan de gemeente is opgenomen f 64.000 (v. j., met inbegrip extra-uitkeering f 56.242,49). De kapitaaldienst sluit aan ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 233.965,23 (v. j. f 234.476,53). BEGROOTING HOOGDRUK-BRONWATER- LEIDING 1935. Winstuitkeering aan de gemeente 18.000. De begrooting van de Waterleiding geeft aan voor ontvangsten en uitgaven f 74.237,25 (v. j. f 73.969,27). Aan ontvangsten water is geraamd f 67.496,75 (v. j. f 67.868). De uit- n voor stroom en gasverbruik f7.670,72 (v. j. f 8.215,13). Uitkeering aan de gemeen te f 18.000 (v. j., met inbegrip extrauitkee- ring, f 14.730,08). De kapitaaldienst sluit op f 76.004,97 (v. j. f 67.171,38). HAZERSWOUDE JUBILEUM Ds. H. S. BOUMA Ds. H. S. Bouma, thans predikant bij de Geref. Kerk te Amsterdam-Zuid heeft onder groote belangstelling zijn 25-jarig ambtsjubi leum mogen vieren. Den lOcn October 1909 werd Z.Eerw. als candidaat bij de Geref. Kerk alhier in het ambt als Dienaar des Woords bevestigd. Hij heeft de gemeente al hier ruim 4 jaar mogen dienen. ZILVEREN JUBILEUM Dezer dagen herdacht de heer F. Louwcrs den dag waarop hij voor 25 jaren in dienst trad als boomkweekersknecht bij de firma A. J. Pannebakker en Zoon. Het heeft den jubilaris niet aan belangstelling ontbroken en hij mocht van zijn patroon een keurige stoel en van het personeel der firma een prachtige klok ontvangen. KAAG ORANJE-AVOND IN DE NED. HERV. KERK Woensdagavond hield Ds. A. Verwaal ter gele genheid van de Oranje-viering een lezing over het onderwerp „God, Oranje, Nederland", Spreker bepaalde het groot aantal hoorders bij het drievoudig snoer: Gehoorzaamheid aan God. trouw aan Oranje, liefde tot het vaderland. In het eerste deel bepaalde spreker zijn gehoor bi) wat Oranje voor Nederland is geweest. De opoffering en de idee van Prins Willem I. Daartoe schetste hij verschillende daden en lotgevallen van den Prins. In het tweede deel: dc uit Spanje onder Philips II gevoerde tegenactie, welke zich open baarde in de laster over. de maatregelen tegen, dc moord op den Prins. Daartegenover hoe dc Prins zich gedroeg. In het derde deel sprak spr. over wat Oranje in later tijd is geweest voor ons volk, en wat ons volk is geweest voor Oranje. Is Neder land altijd dankbaar geweest? Spreker dacht aan den tijd toen Prins W. V. moest vluchten naar Engeland, maar ook aan 1795. Is de vijand nu verdwenen? Neen slechts de naam is veranderd. Eo dan verwijlde dc spr. bij 1918, maar ook bij de bewijzen van liefde van ons volk tegenover het Kon. Huis. Spreker eindigde zijn anet gloed uitgesproken betoog met: Wees waakzaam! Ter afwisseling zong dc Chr. Zangv. „Looft den Heer" eenige liederen. De geestdrift van het Koor onder nieuwe leiding, nml. van den heer Van der Keur uit Leiden, deed het beste voor de toekomst van het koor hopen, KATWIJK AAN ZEE BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: C v d Voort—vnn EeeVn z; H den Haas—Messemakcr z: P Ouwehond—Plok- kea z: H OuwehandBarnhoorn z; J N'Jghv Bent d. ONDERTROUWD: A Verdoes en R Haasnoot K Hoek en J Verhoef: L Blonk en P Schaap; J va nRün en H W Ippel GEHUWD: A B Schaap en R Guit OVERLEDEN' M Ron echtg v W v DuUn 72 J M v d Plas 16 J dr. LISSE GODSDIENSTONDERWIJZER De heer C. van Voorst alhier, behoorende tot de Ned. Herv. Kerk alhier is te Leiden geslaagd voor het examen Godsdienstondcr- VOETBALSPORT Zaterdagmiddag zal L.R.C. I spelen tegen F. Pacta I; L.R.C. II tegen Katwijk II en L.R.C. III tegen Rijnsb. Boys. VERDUISTERING Zekere H. alhier die zich had schuldig ge maakt aan verduistering is door de Haarl. Rechtbank veroordeeld tot 6 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Voor de Plantgoedvellinir gehouden door de Coop. Veilingsver voor Bloembollenkweekers H.B.G. (G.A.) te Lisse was groote belangstel ling met beste kooplu't. Onderstaande prijzen den besteed. Alles per HL. Dubbele vroege tulpen: l'Aurora f10: Murillo f 8—9. Elevtra f 20; Peach Blossom 29.50, Cour d'Or f 30. Darwin Tuloen: Le Notre f16: Elisabeth f 12 —17; Vict. d'Ölievierre f20 Bartigon f 14—16 50 Zulu f 12Wm Pitt flO: Clara Butt f 12; Brt Panorama f20: Elt Tngl. Yellow f14; Elt. Fairy Queen f 12: C.roc. Geel f 10—14. Bligoed: Lil Umbelatum f C.50; Wedgewood f18; Ranonkels 60 c per kg. NOORDWIJK GEMEENTERAAD Donderdagmiddag te twee uur kwam de raad dezer gemeente in openbare zitting bijeen. Voorzitter burgemeester Van de Mortel. Afwe zig waren de heeren van der Wiel en Vink. Bij de ingekomen stukken bevinden zich weder om adressen van den oud-agent Smit en den oud commissaris van Politie Gooi. Burgemeester cn Wethouders stellen den raad voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Ten opzichte van adressant M. Gooi meenen d. en W. het volgende te moeten opmerken: Het is een goede gewoonte, dat menschen, die in het openbare leven een vooraanstaande plaats ver vullen. zich uit het openbare leven terugtrekken, als hun goede reputatie door bepaalde feiten heeft B. en W. hadden ook van den heer Gooi ver wacht, dat hij, na al hetgeen er met hem gepasseerd is, zich niet meer op den voorgrond zou stellen. Nu de heer dit intusschen wel doet. meenen Burge meester en Wethouders een ernstig waarschuwend woord te moeten laten hooren. Burgemeester en Wethouders zullen niet toelaten, dat oe heer Gooi. speculeerende op de onbekendheid van het publiek de feiten de publieke opinie beinfluenceert door het lanceeren van verdachtmakingen en het ekken van onjuiste voorstellingen. Zij zullen als dan in het belang der publieke zeden niet zwijgen, doch volle klaarheid aan het publiek schenken. Met betrekking tot het adres van Smit vraagt de heer Krau of de voorzitter bereid is, daar de in druk gewekt wordt alsof er bij den burgemeester méér schuld is dan bij Smit, in geheime zitting mededeeling te doen van de ernstige feiten omtrent Smit die bij diens ontslag een rol gespeeld hebben. De voorzitter zal in geheime zitting op deze vraag antwoorden. De notulen van de vorige raadsvergadering wor den vastgesteld. Besloten wordt aan de Wed. G. Plug voor haar 6 kinderen een uitkeering toe te kennen uit het Weeshuisfonds van f 60 per jaar per ku>d. Besloten wordt in de reglementen voor dc Gast huizen en in het reglement voor het Weeshuis een bepaling op te nemen, dat de boeken :n kassen deze innstellingen tenmioste éénmaal in de 3 maanden door of vanwege Burg. en Weth. worden opgenomen en dat zij bovendien ten allen tijde door of vanwege Ged. Staten kunnen worden op genomen en dat van den uitslag daarvan kennisge ving wordt gedaan aan den Raad. Besloten wordt aan den opzichter van het Gast huis te Noordwljk aan Zee een toelage te verstrek ken gelijk aan het bedrag der wettelijl: door hem verschuldigde bijdrage voor eigen weduwen iipensioen, verminderd met 10 pet. van door hem in geld genoten salaris als Opzichter. Naar aanleiding van de ingekomen verzoeken in den Bond van Loodgieters en fitterspatroons i van de plaatselijke fitterspatroons om invoering in de erkenning als installateur, deelen Burg. Weth. den Raad mede, dat deze zaak ingevolge art. 4 van de verordening op de levering vat water, tot hun bevoegdheid behoort en dat het hun bedoeling ligt deze erkenning in te vo J. de Haas pachter van de consumptietent op het strand, bij het Duindamsche Slag, heeft in een adres aan den Raad gezien de slechte exploitatie uitkomsten om restitutie van de betaalde pacht verzocht of zoo dit niet gaat om het volgende jaar nt op dezelfde voorwaarden wederom te mogen pachten, om daardoor de groote kosten die hij het eerste jaar heeft moeten maken, te kunnen goedmaken. Burg. en Weth. adviseeren den Raad op beide verzoeken afwijzend te beschikken. De heer Caspers vraagt Burg. en Weth. bij een vol gende inschrijving met de omstandigheden van sant rekening te houden. Overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. Vervolgens komt aan de orde het voorstel vap Burg. en Weth. inzake het openstellen van de win kels op den Zondag. De raadpleging van de be langhebbenden uit de verschillende bedrijven als mede de adviezen van de vakverenigingen, hebben uitgewezen, dat alleen ten aanzien van de sigaren winkels een behoorlijke meerderheid voor de open stelling der winkels op Zondag is, zoodat Burg. en Weth. den Raad voorstellen om alleen voor de winkels waar uitsluitend of in hoofdzaak tabaks- artikelen ten verkoop in voorraad zijn te verklaren dat de tegenwoordige buitengewone omstandig heden aanleiding geven het bepaalde in art. 4 le lid van de wijziging van de Winkelsluitingswet voor de gemeente Noordwijk toepassing te doen vinden, doCh zulks uitsluitend voor den verkoop van tabaksartikelen. Verder stellen Burg. cn Weth. Radio Nieuws. Hamburg; 12.2014.20 Brussel Fr; 14.5016.50 Kalundborg of Luxemburg; 16 55—17.20 Deut.- sender; 17.20—19.50 Brussel VI; 19.50—21.20 Keu len; 21.20afl.: 3oedapest Programma 4: 8.20—3.50 Parits Radio; 11.05 20.40 North Reg; 20.45—21.20 Luxemburg: 21.20—22.30 North Reg; 22.30—23.50 Luxemburg 22.50afloop: North lteg ZATERDAG 13 OCTOBER Programma 3: 811.20 Hamburg; 11.2012.20 Kalundborg; 12.25—14 20 Bruasel VI; 14.20 16.50 Kalundborg of Luxemburg; 1 .5017.20 Keulen: 17.20—19.50 Brussel Fr; 19,50—21.20 Deutachlandsender; 21.20—22.20 Luxemburg; 22.20afloop: Deutschlandsomler Programma 4: 8.20—8.50 ParUs Radio; 11.05 —16.36 North Reg; 16.35—19 Droitwich; 19—af- voor te bepalen dat de winkels die op Zondag geopend mogen zijn zulks alleen mogen zijn tus schen 12 en 4 uur. De heeren Liefferink en Cas pers vinden de door Burg. en Weth. voorgestelde uren zeer ongunstig. Dit is juist de tijd waarop weinig menschen op den weg 2ljn. Spr. vragen geen uren vast te stellen doch de menschen hierin vrij te laten. Burg. en Weth. kunnen zich hier mede vereenigen zoodat zij hun voorstel tot vaststelling van de uren terugnemen. Het voorstel inzake de openstelling van de sigarenwinkels wordt aangenomen met de stemmen van de heeren Soeteman, Admiraal, de Witt en van der Niet Gevolg van dit besluit is dat voortaan de siga renwinkels op de Zondagen gedurende 4 uren ge opend mogen zijn. De Raad behoudt de bevoegd heid om onder goedkeuring van de Kroon voor het seizoen een evenver gaande regeling voor de openstelling van winkels te treffen als thans reeds voor het seizoen geldt. Hieromtrent zullen zij tijdig voor het volgende seizoen een voorstel aan den Raad doen. Bepaald wordt dat motorrijtuigen op meer dan twee wielen tusschen een half uur na zonsonder gang en een halfuur voor zonsopgang, stilstaande op een openbare weg. binnen de bebouwde kom der gemeente geen verlichting behoeven te hebben indien zij zich bevinden binnen een afstand va Meter van een brandenden lantaarn. Daar de heeren van der Meer en den Hollander hun benoeming tot lid van de commissie tot onder zoek van de rekening niet hebben aangenomen, moet tot verkiezing van een geheel nieuwe commis sie worden overgegaan. Gekozen worden de heeren Meijer, van der Wiel en van der Niet, die hun benoeming aannemen. Burg. en Weth. stellen den Raad voor over te gaan tot verbetering van de Voorstraat vanaf dt Douzastraat tot het Lindenplein en deze verbete ring als volgt te doen plaats vinden. De rljstraat bestraten met dikke vlamovenstraatklinkers in ke- perverband en dezelfde steen tusschen de t sporen op z n plat; en rijwielpaden aan beide zijden van de straat. De kosten van dit werk zullen raming bedragen f 4300 dat is f 1700 minder dan daarvoor oorspronkelijk was uitgetrokken. Weth. Alkemade geeft een uitvoerige uiteenzetting om welke reden B. en W. voorstellen de verbetering met dit materiaal te doen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt 'besloten. Daar geen voldoende crediet aanwezig is stellen B. en W. voor om de verbetering van dc Schie- straat uit te stellen tot de begrooting voor 1935. Na uitvoerige discussies wordt ten slotte overeenkom stig het voorstel besloten. B. en W. stellen voor om de zaal van politie bureau te Noordwijk-Binnen gedurende den aan staanden winter op door B. en W. aan te wijzen avonden it. gebruik te geven aan de afd. Noord- wijk van het Roode Kruis voor het houden van cursussen zulks voor den prijs van f 2.50 per avond. Aldus 'besloten. Ingekomen is een voorstel van de leden van den Raad de heeren Meijer, vao der Niet, Caspers en Krau, om af te schaffen de wachtperioden die werkloozen thans moeten maken als zij gewerkt hebben. De heer Meijer licht dit voorstel op zeer uitvoerige en duidelijke wijze toe. Weth. de Witt verdedigt uitvoerig het beleid van B. en W. en verklaart zich geen tegenstander van een adviescommissie, terwijl hij het 't beste vindt dat het voorstel van den heer Meijer in han den van B. en W. wordt gesteld om advies. Aldus wordt besloten. Hierop wordt de vergadering gesloten. NOORDWIJKERHOUT GEMEENTERAAD Gistermiddag vergaderde de raad dezer gemeente te twee uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter Burgemeester Van Iersel. De vergadering wordt geopend met gebed waarna de notulen werden gelezen en goed gekeurd. De heer J. v. d. Werf wordt vast aange steld als havenmeester. Punt 3 is de winkelsluitingswet Van de R.K. middenstand was een ver zoek ingekomen om zooveel mogelijk ope ning van zaken op Zondag. Wethouder Warmerdam verklaart dat ook de winkeliers in de Zilk voor deze regeling waren. De heer Padding (a.r.) is tegen verkoop op Zondag en vanzelfsprekend tegen het voorstel van B. en W. en houdt een warm pleidooi voor Zondagsrust en Zondagsheili ging. Het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht wordt aangenomen met 112 stemmen, die van de heeren Padding en Passchier (c.h.). Door Ged. Staten werd een wijziging voor gesteld inzake de wegenbelasting. Wordt goedgekeurd. De verordening op de besmet telijke ziekten wordt na ampele bespreking goedgekeurd. De uitkeering aan de scholen ingevolge de L.O.-wet 1920 wordt vastgesteld op 8.83 per 1.1. De heer v. d. Berg vraagt of er geen middelen bestaan om de schoolverzuimen tot zoo weinig mogelijk te reduceeren, om dat z.i. het onderwijs hieronder lijdt. De Voorzitter zegt dat het bijzondere scho len betreft en hieraan kan door de gemeente niets worden gedaan. De heer Pijnenburg, gemeentesecretaris, tevens secretaris der commissie tot wering van schoolverzuim deelt mede dat op de laat ste vergadering 30 gevallen zijn behandeld. Het betrof allemaal verzuimen van kinderen die met werken nog iets moesten verdienen voor het huisgezin. De rechter kan door strenger straffen hierin verbetering brengen. De heer v. d. Berg vraag om in het ver volg te willen bevorderen dat onderwijzers met een of twee taalactes benoemd worden. De Voorzitter verwijst naar de schoolbe sturen. De heer De Klerk dankt B. en W. voor de beslissing inzake de winkelsluiting. De heer Padding breekt een lans voor de herbouw der muziektent. Als er geen Gedcp. Staten waren zegt de Voorzitter. Hierna sluiting. OEGSTGEEST APPELDIE VEN Door de politie werden op hijeterdaad- betrapt een drietal personen uit d9 gemeen te Leiden, die aan het appelen stelen wa- uit een boomgaard, gelegen aan den Valkenburgerweg, onder doze gamee» te. cn in eigendom toebehoorende aan G. B., wo nende te Rijnsbung. Nadat pp«c<tr verbaa' tegen genoemde personen was opgemaakt, zijn zij weder op vrije voeten gesteld, zoo dat de gestolen appelen wel duur zullen orden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6