Km DE MOORD TE MARSEILLE Dobbelmanfi lekkermem? Weerbericht VRIJDAG 12 OCTOBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND NA DEN AANSLAG Was het gisteren nog een niet te beant woorden vraag of de moordenaar van Ko ning Alexander en minister Barthou de uitvoerder van een complot was of dat hij op eigen gelegenheid had gehandeld vandaag is het vrijwel zeker te achten, dat wij moeten denken aan een samenzwering. Ook komt langzamerhand vast te staan, dat de dader en zijn' medeplichtigen Kroaten zijn, dus onderdanen van den vermoorden koning. De kans op internationale verwik kelingen als gevolg van den moord schijnt daardoor stérk verminderd, ook al hebben in verband daarmee in Zuid-Slavië nog «teeds hier en daar betoogingen tegen Italië An Hongarije plaats; tegen Hongarije naar aanleiding van het gerucht, dat den Kroa- tisohdn terroristen, van wie de moordaan slag uitging, daar de hand boven helt hoofd gehouden wordt; tegen Italië omdat men dat nu eenmaal als den vijand van Zuid- Slavië beschouwt en zich er geen roken- sohap van geeft, dat zulk een moord al lerminst in de politiek van Mussolini past Aan het gerucht, dat de Duitsche regee ring de hand in den aanslag zou hebben, schijnt in Joego Slavië niet met ernst ge dacht te worden, hoewel uit andere bron ook het gerucht reeds verspreid is. Men redeneert dan zóó, dat de politiek van het uit den wegruimen van lastige tegenstan ders, blijkens de gebeurtenissen van 30 Juni QRóhm!) en 25 Juli (Dollfuss!), aan de re geering te Berlijn niet vreemd zou zijn. Af' gezien van de onwaarschijnlijkheid van deze premisse, vergeet men in deze réde- neerlng, dat de koning van Joego Slavië niet te beschouwen was als tegenstander van de toenadering tot Duitschland, al ging hij met Barthou praten over de mogelijk heid van het opruimen van de tegenstelling met Italië. Er was den laatsten tijd samen werking op handelsgebied tusschen Duitsch land en Joego Slavië tot stand- gekomen én de koning moet dat sterk hebben bevorderd. Dat men in DuitscMand niet bepaalt treurt om den dood van Barthou, is begrijpelijk. Maar dat men ook maar eenigszins gebaat zou zijn met den dood van Alexander is te dwaas om aan te denken. Trouwens men zal te Berlijn ook ndet de illusie koesteren, dat nu Barthou dood is, de Fransche poli tiek in den grond van de zaak zal veranderd iworden. Alleen is de vraag of die politiék me1 dezelfde energie én onvermoeidheid zal wor den voortgezet, nu de felle persoonlijkheid, idie Barthou was, niet meer in leven is. Wat door den aanslag voorloopig 't ergst Bchijnt te zullen worden geschokt, is het binnenlandsche politieke leven in Frank rijk. Het gedwongen aftreden van minister Sarraut en het ontslag aan twee hooge politie-ambtenaren is er al een teeken van. De Franschen zullen wat er te Marseille gebeurd is niet tegenover Belgrado kunnen goedpraten. Vandaar dat ze nu al bezig zijn om te Marseille een monument voor den gevallen Koning op te richten. Met monu menten zijn onze Fransche vrienden bijzon der guL Wanneer men aan het gebeurde denkt, wenscht men, dat zij wat minder met monumenten werkten en wat meer met Veiligheidsmaatregelen den bevrienden vorst en hun eigen staatsman Barthou hadden omringd. De onvoldoende maatregelen, die indirect de gelegenheid tot den aanslag hebben geopend en de chaos, die dadelijk na den aanslag is ontstaan en die eveneens het direct gevolg is geweest van dien slor- digen opzet van de ontvangst, moeten den rechtgeaard en Franschman wel met schaamte vervullen. Frankrijk krijgt op het gebied van orde en veiligheid langzamerhand een treurige Vermaardheid. De Fransche politie inzon derheid wordt berucht door de corruptie en de slapheid, die in dit corps den toon schij nen aan te geven. Waar moet het ten slotte heen met een land waar de knapste koppen, die hun land door wijs beleid tot eere en macht zouden kunnen brengen, niet eens op de meest elementaire veiligheid van den gewonen burger kunnen rekenen! Bijzon der beschamend doet het wel aan, dat er na den aanslag niet eens schijnt te zijn om gezien naar den bejaarden minister, die, hevig bloedend, zelf een taxi heeft moeten zoeken om zich naar het ziekenhuis te doen vervoeren, doch toen reeds zóóveel bloed Verloren had, dat men hem niet meer kon redden. Tien monumenten voor Barthou kunnen Zulk een schande niet goed maken. DE REVOLUTIE IN SPANJE De regeeringstroepen rukken Oviedo binnen Uit Madrid: Het Is de regeeringst roepen gisteravond gelukt Oviedo binnen te rukken. De Spaansche minister van oorlog heeft ver klaard, dat militaire vliegers verschillende verkenningsvluchten boven de stellingen der rebellen in Austurie hebben ondernomen en dat zij de omgeving van Oviedo met bom men hébben bestookt. De hevigheid der gevechten in Asturie kan blijken uit het vinden van de lijken van 150 opstandelingen in het dorp Compomanes het artilleriebombardement. De krijgsraad heeft gister den Catalaan- schen leider Richard tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. Te Madrid is het leven weer zoo goed als normaal. De ministers hebben kwesties be sproken, welke verband houden met de ambtsbevoegdheden van de ministers van binnenlandsche zaken en oorlog. De raad van beheer van de Spaansche bank heeft een millioen peseta's ter beschik king gesteld van Lerroux ter belooning van de vertegenwoordigers der openbare macht voor hun houdiing tijdens de revolutionaire staking. Drie medeplichtigen gevangen Sarraut afgetreden, hooge politie-ambtenaren ontslagen Het vermoeden, dat de moordenaar van Koning Alexander en minister Barthou medeplichtigen heeft ge^ad is thans zeker heid geworden. Te Annemasse, aan de Fransch-Zwitser- sche grens, zijn namelijk gistermorgen de twee personen gearresteerd, die met Kale- men in hotels te Parijs en Milaan hebben •blijf gehouden: Benesj en Novak (alias Nalis). De beide arrestanten hebben bekend den moordenaar te kennen. Zelfs ging het ge rucht al, dat zij hun medeplichtigheid had den erkend, doch dat staat nog niet vast. Volgens dat gerucht zouden zij reeds hebben toegegeven, dat ze van een terroristische organisatie opdracht hadden te Parijs een tweeden aanslag te plegen indien de eerste zou zijn mislukt. Het moet zeker zijn, dat de gearresteerden Kroaten zijn. Zij waren in het bezit van pas sen, uitgegeven door het Tsjecho-Slowaak- sche consulaat-generaal te Triest. Zij heb ben echter toegegeven, dat de passen valsch De verhooren gingen mef moeilijk heden gepaard omdat de aangehoudenen de Fransche taal niet machtig bleken. Nog een derde medeplichtige aan gehouden. In het bosch van Fonfainebleau, ten Zui den van Parijs, hebben politie-inspecteurs gistermiddag nog een man zwervend aange troffen wiens signalement klopt met dat van Sylvestre Chalmy, die bij zijn aanhou ding op het station Fontainebleau was ge vlucht, zijn pas in handen van de gendar mes achterlatende. Men heeft een spoorweg kaartje naar Evian op hem gevonden, een plaatsje, dat niet ver af ligt van Annemasse, waar Benesj en Novak des morgens waren De Fransche politie autoriteiten zijn van meening, dat de aanslag op Zwitserschen bodem moet zijn beraamd. De moordenaar en zijn beide medeplichtigen zouden via do zelfde grensstations, de een uit Duitschland en de ander uit Karinthië in Oostenrijk, Lausanne zijn gekomen, waarbij zij gebruik hebben gemaakt .van valsche pas- in. Vandaar hebben zij zich alle drie naar Parijs begeven. Nadat daar de laatste voor bereidingen waren getroffen, vertrokken do Kroatische terroristen naar Marseille. Novak en Benesj zijn bij hun vlucht uit Frankrijk door de grenswacht aangehouden, juist toen zij op het punt stonden scheep te gaan naar Lausanne. Vermoed wordt, dat de drie gearresteer den tot een terroristische organisatie behoo- ren en dat zij nog meer medeplichtigen hebben. In Parijs en ïn de provincie wordt het onderzoek naar verdachte Zuid-Slaven met kracht voortgezet. Te St. Denis bij Parijs zijn heden Iwee Zuid-Slavische onderdanen gearresteerd, bij men verdacht materiaal in beslag heeft genomen. Men heeft nog niet ondubbelzin- kunnen vaststellen wat zij in Frank rijk uitrichtten De arrestaties Gebleken is nog, dat de aangehouden Chalny vóór hij te Fontainebleau een spoor kaartje nam, in het restaurant een glas bier had gedronken en den kelner een enor me fooi had gegeven. Daarna was hij iQ d« buurt op den trein gaan wachten. Toen hij 's avonds terugkwam, hielden gendarmes hem aan en vroegen zijn papieren. Hij gaf deze, doch toen de gendarmes hem daarop wilden arresteeren, vluchtte hij de naburi ge boschjes binnen. Daarbij verloor hij een aantal patronen van hetzelfde merk als van een der revolvers van Kalemen. Hem ach ternagezonden schoten troffen geen doel. Do uitgestrekte bosschen werden daarna om singeld, met het uiteindelijk resultaat, dat men Chalny heeft gegrepen. Men denkt nu. dat Chalny zijn beide in de buurt van Evian gearresteerde vrienden te Fontainebleau heeft opgewacht. Dezen waren echter reeds in verzekerde bewaring. Men had hen na melijk in den nacht van Dinsdag op Woens dag eveneens te Fontainebleau in den trein naar Evian zien stappen en daarna was de politie in de omgeving van Evian gealar meerd, met het bekende gevolg. De aange houdene Benesj bleek inderdaad in 't bezit an een retourkaartje naar Fontainebleau, venals <le aangehoudene Novak. De Tsjechische passen Dat de samenzweerders bij voorkeur van Tsjecho-Slowaaksche passen, of liever pas- vervalschingen gebruik hebben gemaakt, moet daarmee worden verklaard, dat deze passen natuurlijk in het bondgenootschap pelijke Frankrijk een goeden naam hebben en dus allerminst opvallen. Kalemen te Luik bekend. igusch Kaleman is, volgens de „Nation Beige", in een kolenmijn te Luik werkzaam geweest en stond in verbinding met een van zijn landgenooten, Sokota, die een logement te Luik heeft. Kalemen heeft 28 Mei j.l. de streek verlaten. Een delegatie van Zuid-Slavische arbei ders meldde zich Donderdag bij den Zuid- Slavischen consul aan. Twee leden van deze delegatie, beiden mijnwerkers, verklaarden dat de moordenaar hun zeer goed bekend Een broeder van den moordenaar gearresteerd. De „Information" meldt uit Belgrado, dat de broeder van den moordenaar van Koning Alexander en Barthou in Belgrado is gear resteerd. Het betreft hier een tandarts, Ka lemen genaamd. SARRAUT AFGETREDEN, TWEE HOOGE AMBTENAREN DER SURETE ONTSLAGEN Uit Parijs: De Fransche minister van bin nenlandsche zaken, Sarraut, die door de Fransche bladen verantwoordelijk wordt ge steld voor het feit, dat de aanslag in Mar seille kon gelukken, is afgetreden. De directeur-generaal van de Söreté, Ber- thein, is uit zijn functie ontheven, evenals de prefect van het departement Bouches du Rhone, Jouhaux. Men verwacht, dat nog verdere maatrege len zullen worden genomen. BARTHOU NOODELOOS DOODGEBLOED. Doordat alle orde ontbrak. In verband met het aftreden van iminister Sarraut en het ontslag van twee hooge politieambtenaren te Mar seille, wordt er nogmaals op gewezen, dat na de schietpartij te Marseille zulk een verwarring heerschte, dat minister Barthou, hoewel hij gewond was zonder eenige hulp uit de auto stapte en met een door hem aange roepen taxi naar een ziekenhuis reed, waar hij ten gevolge van bloedverlies overleed. Men gelooft', 'dat het ontslag van Sarraut zal worden aanvaard na de teraardebestel ling van Barthou. Dan zal een reconstruct tie van het Fransche kabinet plaats vinden. Kabinetsreconstructie? Doumergue is besprekingen begonnen met betrekking tot de opvolging van Barthou. Men houdt het niet voor uitgesloten, dat hij teneinde gemakkelijker de nieuw te bezet ten posten te vervullen er toe zal overgaan het ontslag van het geheele kabinet aan te bieden. In ieder geval staat vast, dat voor Maandag geen maatregelen zullen worden genomen. DE THUISREIS VAN DE „DUBROWNIK" Toen de „Dubrownik", die het stoffelijk overschot van koning Alexander naar Zuid- Slavië vervoert, de straat van Meesina pas seerde, zond de Italiaansche marine een onder admiraalsvlag varende kruiser en een eskader torpedojagers, die den kruiser „Du brownik" door de straat begeleidden tot aan de grens der territoriale wateren. Gemeld wordt nog, dat de kruiser vertra ging heeft door ruwe zee. Toch wordt verwacht, dat het schip Za terdagmiddag in de haveli van Split zal aan komen, waarna de kist naar Zagreb,- de hoofdstad van Kroatië, wordt vervoerd. Daar zal de eerste rouwdienst gehouden worden en Zondagmiddag wordt de kist dan naar Belgrado overgebracht, waar het stof felijk overschot Maandag en Dinsdag in staatsie opgesteld zal worden om de bevol king gelegenheid te geven langs de baar te defileeren. Het is echter onwaarschijnlijk, dat de kist nog heropend zal worden. Woens dag volgt dan de plechtige begrafenis te De definitieve bijzetting van het stoffelijk overschot zal Woensdag geschieden op den berg Oplenatsj bij Belgrado, waar de dy nastie Kara-Géorgewitsj haar mausoleum heef*. Koning Carol stelt bezoek uit Betoogingen in Joego Slavië Uit Belgrado worcit gemeld, dat in Joego Slavië gister in tal van plaatsen anti-Ita- liaaneohe en anti-Hongaareche betoogingen zijn gehouden. Uit Parijs: Koningin Marie van Joego Slavië is Donderdagavond in gezelechap van haar zoon, Peter II, de Koningin-moe der van Roemenie, prinses Ileana van Roemenië, prins Anton van Haböburg en den minister van Buitenlandsöhe Zaken, Jeftitsj, naar Belgrado vertrokken. Tal van autoriteiten, o.m. de president der Fransche Republiek, Lebrun, hebben het hooge gezelschap uitgeleide gedaan. Er is een comité opgericht van vrienden van Joego-Slavië, die gelden zullen inzame len voor de oprichting te Marseille van een monument ter eere van den docr moorde naarshand gevallen Koning van Joego- Slavië. DE FILM VAN DEN AANSLAG IN DUITSCHLAND VERBODEN. De Duitsche minister van propaganda en volksvoorlichting heeft de vertooning van de film, waarop de moord op koning Alexander en Barthou, zooals bekend, is opgenomen, voor het heele Duitsche rijk verboden, Uit Londen: Duizenden Londenaren heb ben gisteren een film aanschouwd, die wel een der actueelste en meest historische is, die ooit vertoond werd Op het witte doek werden de laatste oogenblikken van Bar thou en Koning Alexander en de opwinding der razende menigte die op den moorde naar aftrok, geprojecteerd. Men is van mea ning, dat het geen wonder is, dat de Fran sche autoriteiten alles in het werk gesteld hebben om te verhinderen, dat de film over de grenzen kwam en dat zij een copie, die voor New-York bestemd was, in Cherbourg in beslag heeft genomen. Men is er echter blijkbaar in geslaagd de film naar Engeland te brengen, waar hij nu in 1500 bioscopen wordt gedraaid. Onder de toeschouwers bl onden zich een groot aantal ambtenaren van de geheime politie van Scotland Yard, die zoo nauwkeurig mogelijk de gezichten de menschenmenigte bestudeerden, ten einde te zien of zich ook bekende interna tionale misdadigers daartusschen bevonden. ERNSTIGE ONRUST IN JOEGO SLAVIE BELGRADO, 12 Oct.. Gisteren hebben zich in verschillende steden van Joego Slavië de anti-Italiaansche betoogingen herhaald, terwijl op sommige plaatsen ook tegen Hongarije werd betoogd. Te Lubljana (Laibach) kwam het tot ern stige botsingen voor liet Italiaansche con sulaat. Een der secretarissen van het con sulaat, die tusschen de menigte terecht kwam, werd mishandeld, doch kon spoedig door de politie worden ontzet Te Subnich en Bacg, aan de Honigaarsóhe grens, werden anti-Hongaarsche demonstra ties gehouden. De menigte drong het rédactiegebouw van een Hongaarsoh dagblad binnen en stak de inventaris in brand. De brandweer slaagde erin de menigte uit het gebouw te verdrij ven en den brand te blusschen. Het Joego slavische kabinet heeft gisteren den drie regenten zijn collectief optslag aangeboden. Prins Paul verzocht het ministerie in functie te willen blijven tot de nieuwe re geering is gevormd, hetgeen waarschijnlijk na de teraardebestelling van koning Alexan ders stoffelijk overschot, welke Woensdag plaats zal vinden, zal geschieden Alle Joego Slavische grensposten zijn gisteren versterkt, naar verluidt in verband met de uittocht van talrijke Kroaten en Slowenen, die vijandig tegenover de Joego Slavische regeering staan. TREIN IN RIVIER GESTORT Vier dooden, talrijke gewonden Uit New-York: In den staat Iowa is een trein op een brug gedérailleerd en in de rivier gestort. De locomotief verdween in de diepte. De machinist, de stoker en drie pas sagiers werden gedood, uit de vernielde drie wagens werden talrijke gewonden geborgen. ERNSTIG ONGELUK TIJDENS LOSSEN VAN SPRINGSTOFFEN Uit Innsbruck: In de nabijheid van Inns bruck was een militaire commissie bezig met het lossen van springstoffen. Plotseling ontstond een ontploffing, waarbij twee per sonen gedood werden. Een kanonnier werd zoo hevig gewond, dat hij spoedig daarna eveneens overleed. Twee andere kanonniers werden licht gewond. Uit Boedapest: In verband met den aan slag van Marseille is de reis van Goemboes naar Warschau uitgesteld tot midden of einde van de volgende week. Goemboes zal dan aan het eind van de maand naar Rome vertrekken. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Chi- neesche bladen voortgaan berichten te publi- ceeren over de toenemende activiteit der Japanners in Binnen-Mongolië, waar weer veel Japansche „reizigers" verblijven. Te Tsjakar zijn pamfletten uitgegeven, welke uitnoodigingen bevatten voor een sa menwerking van Mongolië met Mandsjoe- GEMENGD NIEUWS TWEE BRANDEN IN EEN HUIS TE ROTTERDAM Een verdwaalde vonk.... Rotterdam, 12 October. Een kleine brand en een groote brand hebben gisteravond gewoed in het pand van de Fa. Ulrich aan de Leuvehaven 95. De kleine brand brak te omstreeks 7 uur uit, toen de vlam in een pan met frituurvet sloeg, waarmee een kok bezig was pasteitjes te bakken. Acht slangenwagens rukten met spoed uit op het gerucht van een springende ruit, maar de kok zelf had het vuur kunnen blusschen door de pan onder de waterkraan te plaatsen. De brand weermannen gingen weer heen, maar zij waren nog geen half uur weg, toen plotseling zeer hooge vlammen boven het dak uitsloegen. Een verdwaalde vonk moet ergens tusschen het houtwerk zijn blijven smeulen en stichtte een nieuwe brand. Die was „raak", want spoedig stond heel de bovenverdieping van het pand aan de Leuvehaven en Leuvebrug- steeg van voor tot achter in lichter laaie. Weer rukte de brandweer uit, nu met veel en groot materiaal en het gelukte na een feilen strijd met het vuur, welke een paar uur duurde, om de brand te beperken tot de bovenste verdieping. Vooral de waterschade is echter aanzienlijk. Een felle krater Er zijn heel wat menschen op het gerucht van de brand van 7 uur uitgerukt. De Alarm centrale had middelalarm gemaakt voor het pand van de fa. Ulrich en de daar woeden de brand scheen nogal raak ti zijn, want van zeven kanten tegelijk waren meldingen bin nengekomen. Het bleek echter heel wat mee te vallen: de in brand gevlogen pan met vet had wel even een groote vlam veroorzaakt, maar was spoedig gebluscht. Het pand van de fa. Ulrich staat echter op een druk punt, opde hoek van Leuve haven en Leuvebrugsteeg, vlak tegenove; de Probeer Kruschen voor onze rekening Er is nu geen enkele reden meer om niet eens een proef met Kruschen Salts te nemen. Immers ge ontvangt een gratis proefflacon verpakt bij de groote flesch 1.60, dus ook meer Kruschen Salts voor hetzelfde geld. Kruschen Salts zuivert Uw bloed het zal U verfrisschen en verjongen. Het wordt tevens over de geheele wereld erkend als het beste middel tegen rheumatiek, ischias, etc. In het buitenland is door opkoopers mot Kruschen Salts geknoeid. Men koope daar om in geen geval Kruschen Salts in buiten- landsche verpakking, doch uitsluitend in ongeschonden Hollandsche verpakking met de naam N.V. Rowntree Handels Maatschap pij op verpakking en etiket der flacon ge- drukt (Adv.) Leuvebrug, en het springen v an een ruit, waa«van de stukken kletterend op s'raat vielen trok vanzelf de aandacht en teer. voorbijgangers bovendien den vuurgloed zagen, holden zij naar de telefoon om de brandweer te waarschuwen. Leze was als altijd zeer spoedig ter plaat se. Hoofdman Bakker, twee brandmeesters en een onderbrandmeester gingen naar bo ven, waar de brand zou moettn woeden en bevonden daar na een nauwkeurig onder zoek, dat er van brand geen sprake meer was. Ook het personeel, dat in de keuken op de bovenste verdieping lied gewerkt, daal de af en men maakte aanstalten om de zaak te sluiten en naar huis te gaan. loen brak, omstreeks 8 uur, de tweede brand uit. De rechercheur van politie Drij v< r van het bureau Nassaukade, die de \ischmarkt passeerde, zag plotseling boven eaa pand aan de Leuvehaven een felle steekvlam uitschieten. Direct waarschuwde hij de brandweer en de poli'ie van het bu- van alle kant brandweerhulp toe. De slan- genwagens 23,29 en 31 daverden over Leuve haven en Schiedamschen Dijk, veel publiek Ik 1de mee, zoodat er als steeds in de eerste oouenblikken veel verwarring was. Het bleek nu „meenens" te zijn met de brand, want als uit een felle krater spoten de vlammen uit het schuine dak, dat de massieve gevel van het pand der fa. Ulrich delcL Het pand heeft een kantoor en dienstver trekken, waarachter zich de oanketbakkerij bevindt. Op de eerste verdieping is de groote receptiezaal met nog enkele andere zaaltjes, de tweede verdieping wordt ingenomen door de dinerzaal met nevenvertrokken en daar- bcven is de keuken met bijbehocronde maga zijnen voor grondstoffen. Van verre zichtbaar Deze keuken op de bovenste verdieping ■dond in brand en loeiend sloegen om goed acht uur de vlammen boven het dak uit. Het pand was, toen het in 1900 door den architect Stok werd gebouwd het hoogste zakenpand van Rotterdam en al is dat nu niet meer het geval, toch steekt het nog eonigszins uit Doven de andere panden in d3 omgeving en ten gevolge daarvan waren de lel oplaaiende vlammen tot ver in den omtr:k te zien. Het gerucht liep aan alle kanten, dat de Bijenkorf in brand zou staan en het stroom de nieuwsgierigen, die zich achter de spoe dig door de politie vervaardigde afzettingen verdrongen. Veel brandweermateriaal rukte uit op het gerucht van de brand en het loeien der sire nes was niet van de lucht De slangeinvagcns die wij reeds noemden hadden spoedig ieder een slang op de waterleiding gekoppeld en begonnen daarmede het blusschingswerk, maar brandmeester Veerman en hoofdman Bakker, die de leiding namen, zagen aan stonds in, dat met het kleine materiaal deze brand niet zou zijn te bedwingen en ontbo den groot materiaal. Voor dat enkele minuten daarna motor spuit II was gearriveerd waren ook de slan genwagens 22. 25, 17 en 26 ter plaatse geko men en het personeel van de eerstgenoemde slangenwagen werd aan het werk gezet bij de bediening van twee slangen, welke op de motorspuit werden gekoppeld, die uit open water werd gevoed. Gelijk met de motorspuit arriveerde ook de motorreservewagen I en direct daarop de machinale lad ier, gevolgd door motorspuit III en de Havendienst III. Van motorspuit II werden twee stralen uit gezonden, een van de straat af (Leuvebrug steeg), terwijl de tweede over de machinale ladder werd gevoerd en van groote hoogte uit bediend. Het vuur scheen echter aanvan kelijk onbedwingbaar. Vier en dertig jaar lang was in de keuken van Ulrich het vet niet van de ketel geweest en de boter niet gespaard, met gevolg, dat heel de bovenver dieping van het groote pand van vct-in-al- z'n-vormen was doortrokken. Toen er maar één vonkje onbemerkt had vlum gevat, was de rest het werk van oogenblikken en aan gezien men moeilijk heel de keuken onder de kraan kon zetten waren de gevolgen te raden. Van alle kanten braakte het vuur uit AUe hens aan dek! Om half negen werd nieuw brandweer- materiaal in stelling gebracht Aangezien de Irijvende stoombrandspuit ten gevolge van het afgaande water minder gjed bruikbaar zou zijn werd een verlengde zuigbuis aan motorspuit III gekoppeld, en al spoedig werd een derde waterkanon van de straat af op het vuur gericht, terwijl andere slangen 'angs panden aan de Leuvehaven en aan de Leuvebrugsteeg naar boven weiden gehe- schen om van daar uit in stolling te worden gebracht. Dit materiaal werd bediend ioor gasten van de slangenwagens 25, 17 en 27 Aangezien ook de slangenwagens, die eerder waren gekomen, hun materiaal nog hadden uitgebreid, werd te omstreeks half negen met zes stralen van motorspuifen en vijf van slangen wagens het vuur bestreden. Dit bad resultaat: het pand van de fa. Ul rich is buitengewoon soliede gebouwd, zoo dat het vuur niet direct doorgebroken was naar de lager gelegen verdiepingen en toen in kor.rn tijd centenaars water op het vuur werden gestort, moest de roode haan z'n tong wel intrekken. Nauwelijks had men echter te tien over half negen het materiaal weer eenigszins verminderd om te zien hoever het er mee stond of met vernieuwde woede brak het vuur uit Om 10 uur kon men zeggen de brand mees »°r te zijn, maar ook daarna is nog langen tijd met veel materiaal nagebluscht. De vonk Uiteraard rijst immer bij dergelijke bran den de yraag hoe het mogelijk .was, dat een, Hoogste stand te Scilly 775.3. Laagst© stand te Jan Mayen 748.7. Stand vanmorgen halftwaalf 770.0. WEERVERWACHTING Matige, aanvankelijk nog krachtige W. tot Z.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn lijk eenige neerslag, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT In de drukverdeeling kwam nog steeds weinig verandering. De hooge druk blijft in het W. Z.-Westelijk, de depressie in het N. standhouden, terwijl se.undairen op de grens van hoogen en lagen druk van W. naar O. trekken. Thans daalt over Schotland de ba- i rometer weer terwijl over Denemarken en Zuid-Scandinavië eveneens eenige dalingen voorbijtrekken, die over dit. gebied en de Duitsche Oostzeekust krachtige wind veroor zaakten. Bij den toevoer van oceaansche lucht uit bet W. blijft het over het N. van de Brische eilanden, Scandinavië, onze om geving en Duitschland nog warm. Vooral in de bovenlucht komen hooge temperaturen voor. Op 3500 M. is de temperatuur nog boven 0 gr. Celsius. Neerslag viel in geringe plaatselijke matige hoeveelheid, slechts op de Faroër en in W.-Schotland werd een hoeveelheid boven 10 mM. afgetapt. Over het algemeen is nog slechts weinig verandering in den weerstoestand ten onzent te venvachten. De kans op eenige lichte neemt echter toe. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van de Bilt hedenmorgen 10 uuf lan alle posten: Weest op uw hoede! 13 OCTOBER. Zonsopgang 6.22 uur, zonsondergang 5.11 uuf VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 13 OCTOBER. Van 's avonds 5.41 uur tot 's morgens 5.53 uuf WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rheinfelden 2.11 2.24 Breisach 1.18 1.22 Kehl 2.33 225 Maxan 3.69 3.66 Di edeshelm 0.34 0.34 Mannheim 2.39 2.43 Lohr 0.77 0.77 Main Heden Vor'g Maastricht 40.42 40,43 Venlo Lobith Nijmegen St Audries Arnhem 9.30 9,26 7.05 7.04 2,02 2.30 7.18 7.16 Bingen Caub Ems Coblens Trier Keulen Rhhrort Wesel Emmerik Dusseldorf 1.29 1.35 139 1.46 1.07 1.06 1.47 1.49 0.13 0.15 1.03 1.04 0.47 0.50 0.84 0.89 0.41 0.38 0.40 0*39 Vreeswijk lw 0. Wester voort 7.74 7,72 Deventer 169 1,68 Kampen -0.03 -0.02 Eysden 00.00 45.82 Grevenbicht 27.50 27.57 Venlo 10.72 10.79 Grave (sluis) 3.77 3.61 St Andries 0.62 0.89 Gorkum 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 0.00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling Harlingen- Den Helder IJ maiden Hoek v. HolL Scheveningen Rotterdam 13 Oct. 1.43 14.03 Hellevoetsl. 11.16 23.35 Willemstad 12.00 Brouwersh. 9.40 21.55 Zierikzee 5.35 17.52 Wemeldinge 4.49 17.04 Vlissingen 5.09 17.24 Terneuzen 6.49 19.04 Hansweert 5.31 17.47 6.27 18.44 4.43 16,59 5.11 17.28 5.38 17.53 I 3.45 16,1 7 I 4.21 15.48 6J02 17.19 GOOD-YEAR SCHOENEN De meest volmaakte VOETBEKLEEDING Fa. W. Lourysen Zn. Schoenfabriek Dongen groote brand kon uitbreken nadat de brand weer voor een kleine met tamelijk veel ma teriaal was uitgerukt. Dergelijke gevallen zal men immer blij ven houden. De heer C. J. Ulrich, die wij op het terrein van de brand spraken was op het eerste alarm ook in zijn zaak gaan kij ken en had samen met de brandweerleiders een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Van brand was geen spoor meer te bekennen. De heer Ulrich vermoedt echter, dat ejn vonk terecht is gekomen in een houten luchtko ker vlak bij het groote fornuis en dat zoo de brand is ontstaan, welke niet spoedig is bemerkt omdat het personeel naar beneden is gegaan. De heer Ulrich was zelf even met zijn auto heen en weer gereden naar zijn huis aan de Mathenesserlaan cn terug naar de binnenstad en toen hij op den Coolsingel kwam was daar de roode gloed van de brand reeds zichtbaar. Hoe het met het bedrijf zou gaan wist de heer Ulrich nog niet. Misschien dat enkele diners niet aan dc Leuvehaven zullen kunnen worden gehouden, maar voorts is het mogelijk alles gewoon aan den gang te houden. Verzekering dekt de schade, die uiteraard aanzienlijk is. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN Tusschen Doetinchem en Zelhem is gister een 50-jarige vrouw uit Zelhem door een auto overreden en zeer ernstig gewond. Zij is naar het ziekenhuis te Doetinchem overgebracht, waar geconstateerd werd, dat drie ribben waren gebroken. MISHANDELING GESTRAFT. De rechtbank te Zwolle veroordeelde de Amsterdammer H. P. L., verpleegde in het Ryks-psychopatenasyl te Avereest tot een ge vangenisstraf van vier jaar terzake dat hy den directeur van de inrichting, de heer M. Westerkerk, op 1 Juni j.l. eenige malen met een schaar in het gezicht heeft geslagen, waardoor deze het linkeroog moest missen. De eisch jvas acht jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2