Jlieuiur ITriïtsdjt(ümiraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. Gemengd Nieuws. MEDDENS ZOON abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending450 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaat No. 5297 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 12 OCTOBER 1934 15e Jaargang &iibertentieprij?en: Van 1 tot 5 regels l.l7'/« Elke regel meer0.22'/a Ingezonden Mededeel mger» van 1-5 regels 250 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 '/a Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 ZWAAR GEDAVER TE HELMOND Een capucijner pater te Helmond, wiens achternaam de voornaam van onzen minis ter-president vormt, is uit zijn slof gescho ten en heeft voor de R.K. kiesvereeniging aldaar een daverende redevoering gehouden, welke leidde tot een scherpe motie tegen de regeering en de eigen partij. De R.K. pers veroordeelt vrij algemeen op ongewoon scherpe wijze dit „zwaar geda- yer", zooals de Maasbode het noemt. Natuurlijk waren er in de rede wel gedeel ten, welke, wat de inhoud betreft, ten volle onderschreven kunnen worden, doch pok deze bleken ongenietbaar door vorm en toon. De massa, aldus de Maasbode, raakte onder de indruk van het zware gedaver, en ging naar huis in de vaste overtuiging, niet alleen, dat zij door de tegenwoordige regee ring diep ongelukkig wordt gemaakt, maar dat zij zelfs volmaakt overbodig aan dit be denkelijk proces wordt onderworpen, omdat die eenvoudige bruine pater het remedie tegen alle mogelijke crisis-kwalen, gewoon weg uit de wijde mouwen van zijn pij schudt. Dat moet een stemming wekken, die zon der meer verderfelijk is, en de luid-agee- rende pater weet even goed als wie ook, dat hij dat remedie niet voor 't grijpen heeft." Een ander r.k. dagblad, De T ij d, zegt het niet minder kras en oordeelt, dat in dit optreden „niet alleen ontbrak iedere poging om 't prikkelen der hartstochten te vermij den; maar zij werden integendeel p o s i- Jtief opgewekt Dat ging, aldus het blad, ongeveer zóó: Werkgelegenheid moet worden gezocht, vécl meer dan tot nu toe. Het heele bankwezen moet omgezet; Indië en Nederland vereenigd tot een autarkie; de gulden moet omlaag; het snoeimes niet in de staatsdienst, en ook geen nieuwe belastingen meer anders is het uiertje van het Nederlandsche melk koetje leeg vóór Colijn het weet. Van boven af moet goed aangepakt worden, zonder op te houden zoolang de champagne-glazen nog klinken enz. enz." Meer organen van de R.K. Staatspartij spreken in gelijke geest en sommige, die den pater zooveel mogelijk in bescherming nemen, durven zich toch niet aansprakelijk stellen voor de w ij z e, waarop de grie ven gelucht werden. Dit alles verheugt ons. Niets zou verderfelijker zijn', dan dat de pers in 't algemeen en die, welke vrienden in het kabinet heeft, in t bizonder, door dik en dun de regeeringsmaatregelen verdedig de en alle critiek, ook in eigen kring het zwijgen oplegde. Die critiek moet tot uiting komen; nu eens, opdat door betere voorlichting, het onbillijke duidelijk ge maakt kan worden; dan weer om in het licht te stellen, waar werkelijk correctie noodig is. Maar onberedeneerde critiek, wélke al of niet welbewust, bitterheid opwekt en de overheid van kwaadwilligheid beschuldigt, is nog grooter gevaar dan de meest soepele meegaandheid. Politieke hartstocht ontvlamt spoedig genoeg; er zijn onverantwoordelijke politici te over, die voor dit vuur brandstof aandragen; het is waarlijk niet noodig, dat in partijen, die van goede wille zijn, onrust stokers in het voorste gelid treden. Zulks te meer niet, omdat onbekookte ad viezen, als pijlen op de regeering gericht, slechts kunnen wonden, doch geen sociale heeling en genezing brengen. Toen wij van de Helmondsche motie ge wag maakten, schreven we erbij: „de plaats, waar de Morgen verschijnt". Dat had de bedoeling om te wijzen op het feit, dat dit - blad o.m. en aanhoudend propaganda maakt voor de idee: „Indië en Nederland dienen vereenigd te worden tot een autarkie"; zij moeten, als Engeland met zijn dominions, een afgesloten geheel yormen tegenover de wereld. Het „denkbeeld" is niet kwaad; maar 'dc uitvoerbaarheid moet nog bewezen worden. Men overwege slechts het verschil in wel vaartspeil tusschen moederland en overzee- sche gebiedsdeelen. Intusschen, over deze en andere proble men spreken we nu niet verder. We willen alleen vaststellen, dat van een program met zulke punten niets terecht komt, wanneer het niet ernstig bestudeerd, maar als pro jectiel tegen de regeering gebezigd wordt Dat moest men ook in Helmond, (waar dc motie al klaar lag voor de pater sprak), hoezeer daar de nood nijpt, weten te be- Irachten. KOOPKRACHTTHEORIE De roode pers slaat zich op de borst en roept triumfantelijk uit, dat haar koop krach ttheorie toch maar de juiste blijkt te zijn. Steeds heeft zij betoogd, „dat alles in het werk gesteld moest worden om de koop kracht te behouden en op te voeren, want dat de groote crisisjammer is, dat er genoeg geproduceerd kan worden om ieder te ver zadigen, maar dat bij de breede massa de koopkracht ontbreekt om het geproduceerde af te nemen". Er is gelachten om dat dwaze verzinsel; zoo schrijft ze nu: „In staatsstuk ken is het uit de hoogte afgewezen, als te dom om over te praten. De hoogwijze bur gerlijke heeren konden aan zulke praatjes geen aandacht schenken en zouden hun eigen weg blijven gaan." Maar die weg heeft dan ook naar de groote catastrofe geleid. „Men meende laat dunkend de koopkrachttheorie in het graf gelegd te hebben. Maar triomfantelijk her rijst zij. Inmiddels is het bedrijfsleven tot een bouwval geworden." Wij gelooven, dat de roode pers hier de kwestie niet heelemaal juist voorstelt. Het s ten minste nooit, bij ens opgekomen om de stelling te bestrijden, dat verlaagde steunuitkeeringen en verlaagde loonen hij stabiele prijzen de koopkracht verzwakken. Ook zij, die oordeelen, dat verlaging van productiekosten ten slotte vermindering der werkloosheid ten gevolge heeft, zullen dat niet ontktnnen. Wij zien er dan ook niets bizonders in, dat volgens een enquête van de Maas bode de zuidelijke industrieelen hun oor deel zeggen in deze woorden: e reusachtige groep van* werkloozen, de tallooze arbeiders, wier loon tot het nood zakelijkste bestaansminimum gereduceerd is, worden steeds meer als koopers uitge schakeld". Doordat men steeds meer van de loonen wil afhalen, „vermoordt men stel- stelmatig de koopkracht", die in het land nog aanwezig is. Vermoedelijk dit in 't voorbijgaan dacht de fabrikant, die over verlaagde loo- sprak, meer aan anderen dan aan zich zelf; want de meeste fabrikanten gaan gedwongen zelf tot loonsverlaging over. Echter, waarover jubelt Het Volk toch zoo? Dat anderen ook de verminderde koop kracht erkennen en betreuren, zegt niets. De beslissende vraag is slechts: welke af doende en economisch geoorloofde middelen hebt gij om die koopkracht te verhoogen? En zie, zoodra deze vraag aan de orde komt, erkent de roode pers, dat er groot verschil van meening rijst. In de opvatting der fabrikanten, aldus zegt ze zelf, is „vrij wat, dat tegen onze opvattingen indruischt; ooral de bij enkelen hunner levende ge dachte, dat inplaats van met contingentee- ring met verhooging van invoerrechten de invoer van buitenlandsche goederen geremd moet worden, gaat lijnrecht tegen onze in zichten in." Dat is pu juist het kardinale punt: hoe vergrooten we de koopkracht zonder alle •ves uit te putten, wat tot een economi sche catastrofe moet leiden? Wo zijn het er allen over eens, dat de welvaart afhangt van verhoogde koop kracht. Maar wanneer de roode pers trium fantelijk uitroept, dat de Volkenbond d? meening van den sociaal-democratischen conjunctuurtheoreticus bevestigt, die reeds geruime tijd geleden „constateerde", dat de economische wereldcrisis de diepste stand in de zomer van 1932 had bereikt; dan ein digt deze blijde tijding toch met de erken tenis: „Wij moeten hier nog aan toevoegen, dat Nederland bij deze opgaande beweging der conjunctuur sterk ten achter is geble ven." Dat teekent en versterkt haar koopkracht theorie niet. Oud-gepensionneerden Adresseercn opnieuw aan de Regeering. De Ned. Bond van Gepensionneerden heeft andermaal aan de Regeering een adres ver zonden, waarin hij aandringt op verbetering der positie. Zij wijzen er daarbij op, dat het nimmer de bedoeling van adressanten is geweest aan een eventueele nadere pensioenregeling of toeslagregeling op de pensioenen der Oud-Gepensionneerden terugwerkende kracht te verleenen, doch zij verzochten herziening der Pensioenwet 1922 of het in het leven roepen eener bepaling, hetzij bij Wet of Kon. Besluit, waarbij de reeds verleende 40 op het pensioen wordt verhoogd. JUBILEUM N.V. ELECTRICI- TEITSMIJ VOORNE EN PUTTEN 12/1; jarig bestaan herdacht In het gebouw van de Eilandenbeurs te Nieuw-Helvoet heeft de contact-commissie, ingesteld ter behartiging van de belangen der ingezetenen binnen de twintig gemeen ten, die oorspronkelijk de N.V. Electriciteits- maatschappij „Voorne en Putten" hebben gesticht, in tegenwoordigheid van een bij zonder groot aantal belangstellenden het koperen jubileum dei electrificatie van Voorne en Putten herdacht Onder hen merkten wij o.m. op den Commissaris der Koningin in Z.-Holland, Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, het lid der Ged. Staten H. van B o e ij e n, den heer A. Hane- maaijer, wethouder van Rotterdam, bur gemeesters, wethouders en raadsleden der betrokken, gemeenten, en den heer Ir. EI. B a k k e r, van het Electriciteitsbedrijf, af- deeling Voorne en Putten. Allereerst werd het woord gevoerd door den voorzitter der contact-commissie, burge meester Mr. F. J. D. C Eg t er van Wis- se kerke, die de groote bloei van het be drijf memoreek, als gevolg van de krach tige propaganda. De directeur van het Gemeentelijk Elec triciteitsbedrijf te Rotterdam, Ir. H. H. Eh renburg herinnerde eraan, dat men in 1920 met het voorstel kwam, door de ge zamenlijke gemeenten een maatschappij te doen oprichten voor de distributie van elec- triciteit; aan het einde van 1921 verkreeg men de levering van stroom van de ge meente Rotterdam. Na eenige jaren bleek dat het niet mogelijk was tot een zoo in tensieve electrificatie te komen als het be lang der Kiwoners eischte. Dit gaf aanlei ding tot nieuwe onderhandelingen tusschen de electriciteits-maatschappij te Voorne en Putten en de gemeente Rotterdam. In 1930 kwam de oplossing: de maatschappij Voor ne en Putten werd geliquideerd en de stroom- distributie werd voortaan door Rotterdam verzorgd. Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, Commissaris der Koningin, zeide dat het provinciaal bestuur met belangstelling de ontwikkeling van deze streek volgt en com plimenteerde het bedrijf te Rotterdam hiel zijn successen. Ir. Romer memoreerde, dat op de eilan den het bewijs is geleverd, dat door een drachtig samenwerken veel bereikt kan worden, ondanks alle malaise. Sinds 1 Mei 1930 zijn er meer dan 2000 aansluitingen aan het net gekomen; de bedrijfszekerheid van het bedrijf is sterk verbeterd. Alles wordt, gedaan om het bedrijf aan de hoog ste eischen te laten voldoen. Spr. riep allen op om het eigen bedrijf te steunen. Aan mevr. Egi_er van Wissekerke en aan mevr. Van An del werd een elee trisch theelicht aangeboden, als bewijs van waardeering van den arbeid door den voor zitter en den secretaris der contact-commis sie verricht. Hierna opende de burgemeester van Briel- le een brief, waarin bekend gemaakt werd, wie van de eerste 425 electrische kooksters de gelukkigen zullen zijn, die hun koolt- installatie van de directie der N.V. Electri- citeitsmaatschappij Electrostoom cadeau zullen krijgen; een electrisch kookfornuis werd beschikbaar gesteld en 16 electrische comforen; op elke 25 contracten van aan sluiting was dus een prijswinnaar. Verder werd nog het woord gevoerd door burgemeester Van A n d e 1 van Zuidland, Ir. Bakker van Den Briel en door een be drijf sinsta 11 ateur, die namens het personeel aan ir. Romer en ir. Bakker geschenken aanbood; de dames Römer en Bakker kre gen een mand bloemen. Het muziekgezelschap G.Ë.B. Rotterdam, onder leiding van den heer W. F. Sprink Jr., verleende zijn medewerking. PROV. STATEN VAN LIMBURG. De openingsvergadering van de najaars zitting van de Provinciale Staten van Lim burg is bepaald op 3 November. PATRIMONIUM Naar wij vernemen wordt Zaterdag a.s. te Utrecht een belangrijke vergadering gehouden van het Verboodsbestuur van Patrimonium met de Dag. Besturen der gewestelijke organisaties, ter bespre king van de actie in den komenden winter. GASPRIJSVERLAGING Te Vlaardingen is met ingang van 1 Oc tober j.l. de gasprijs met V/z ct. per kub. meter verlaagd. De prijs zal nu worden van 1 tot 50 M.3 10J/2 ct., van 51 tot SO M.3 6J^ ct. en boven 80 M.3 4 ct. per M.3. Bovendien is de meter- en installatiehuur .fgeschaft. De burgemeester van Renkum, de heer J. v. d. Molen heeft gisteren afscheid van het dagelijksch bestuur en den raad van zijn gemeente genomen. De laatste vergadering van het dagelijksch bestuur. V.Z.ru\: wethouder Beelaerts van Blokland; wethouder Klaassew secretaris. Kuyt. en burgemeester van der Molen, Afscheid van burgemeester J. v. d. Molei. Van den Renkuraschcn Gemeenteraad Burgemeester J. van der Molen Tzn., die met ingang van 16 October a.s. zijn ambt hoopt neer te leggen, heeft gistermiddag af scheid genomen van den Renkumschen ge meenteraad. dien hij bijna 15 jaar heeft ge presideerd. In zijn afscheidsrede wees spr. erop, dat er in dc periode van zijn burge meesterschap in de gemeente Renkum heel wat veranderd is.. De beslissing over de vraag, of deze groote veranderingen het leven der gemeente ten goede zijn gekomen, moet spreker aan de geschiedenis overla ten. Voor hem bl»;ft de voldoening, dat zijn onverdroten arbeid in het publiek belang, heeft geleid tot uitkomsten, die bevredigend mogen worden genoemd. Dat daarbij niet steeds het ideaal werd bereikt, dat hij zich had voorgesteld, weet niemand beter dan hij zelf. Ook teleurstellingen zijn hem niet gespaard gebleven. Aan het eind van zijn ambtelijke loopbaan heeft hij het gevoel, dat zijn programma nog niet is afgewerkt, en dat de voltooiing van heel wat voorne mens aan anderen moest worden overge- De rede van burgemeester Van der Mo len werd beantwoord door Jhr. J. Bee laerts van Blokland, als oudsten wethouder, door den raadsnestor, den heer D. R ij k s, de fractieleider en de gemeente secretaris. De zitting werd o.a. bijgewoond door mr. A R. Zimmerman, oud-burgemeester van Rotterdam, onder wiens bewind de heer Van der Molen wethouder van onderwijs was; voorts door vertegenwoordigers van de Vereeniging voor Nederlandsche gemeenten en door een aantal ambtenaren van de ge meente Renkum. Ingrijpende loonsverlaging bij de Haagsche Tram DIRECTIE ACHT 12 NOODZAKELIJK Dreigende opheffing van lijnen Woensdag vond een vergadering plaats van den Personeelraad der H.T.M., waarin de cjirecteur mededeeling deed van den hoogst ongunstigen financieelen toestand, waarin het bedrijf verkeert De Directeur achtte een 1 Januari a.s. ingaande belang rijke loonsverlaging onvermijdelijk, wilde men voorkomen, dat reeds in 1935 tot ophef fing van een aantal lijnen zou moeten wor den overgegaan, hetwelk een massaal ont slag van honderden beambten ten gevolge zou hebben. Genoemd werd een algemeens verlaging met 12 pet. der bestaande loonen. Wanneer deze loonsverlaging zou worden ingevoerd zou niettemin nog een zeer groot tekort aanwezig blijven, hetwelk door de Gemeente en de Haagsche Buurtspoorwegen bijgepast zou moeten worden. De Directeur meende echter, dat men bij een dergelijke loonsverlaging, althans voor het jaar 1935, van de opheffing van lijnen zou kunnen af zien. De Personeelraad erkende den hoogst pre- cairen toestand van het bedrijf, alsmede het groote belang, dat het personeel er zelf bij heeft om massaal ontslag wegens opheffing van lijnen te voorkomen, doch meende zich omtrent de vraag of, resp. tot wel bedrag, het personeel een verlaging der loonen zou kunnen dragen, teneinde daarmede tot een verlaging van de exploitafie-kosten te ko men, niet te kunnen uitspreken alvorens overleg te hebben gepleegd met het pero- In een over enkele weken plaats vil len de vergadering zal dit voor het Haagsche trampersoneel zoo gewichtige vraagslu* op nieuw onder de oogen worden gezivu DE BURGEMEESTER VAN DEN BOSCH HEEFT EEN ONGELUK Mr. J. van Lanschot, burgemeester van Den Bosch, is te zijnen huize van een zolderlaa- dertje gevallen, tengevolge waarvan hij" net hielbeen van de rechtervoet heeft gebroken. De burgemeester wordt thuis verpleegd. Het zal echtei eenige maanden duren voor hij, hersteld zijn ambtsbezigheden zal kunnen hervatten. 1 ONDERSCHEIDINGEN Bij Kom. besluit is benoemd tot ridder in de )rde van den Nederlatidschen Leeuw prof. dr. Hoekstra, hoog-leeraar aan de Theolo- is benoemd tot officie >ram je-Nassau J. D o u Jereformeerdo Kerk te BELASTINGDIENST Bij beschikking van den Minister ciëm is de ontvanger der directe I C. C. P o u 1 e i j n verplaatst, var RECHTERLIJKE MACHT Bij kon. bslult is aan mr. Th. W. F. A. Mathon in verbamd met het berelkei de leeftijdsgrens met ingang van 1 Nov eervol ontslag verleend ui zijn betrekkin procureur-generaal bij het Gerechtsh. 's-Hertogenbof - ^rechtshof, onder damkbetuig i gewichtige diensten door grootofficier in de de Kroon bevorderd Oranje-Nassau; Is benoemd tot procur ur-gcneraal bij hel Gerechtshof te s-Hertogenbosch mr. E L. M H. baron Speyart van Woerden, thans advocaat-generaal bij het Gerechtshof te 's-Grs venhage. en is hij voorts tijdelijk belast mei de function van directeur van politie Voor hel ressort van het Gerechtshof te 's-Hertogen bosch; is benoemd tot advocaat-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenh .ge mr. L. B. Vermeulen, thans substituut-officier vi justitie bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch; J. G officier van bank te TieJ rtogenbosch mr. J justitie bij di voormalige recht Gedichten Leidsche Hutspot Deze opschriften zijn gestolen. We namen ze uit de „Rijkseenheid". Een „gedicht" on der dit hoofd begint aldus: Vijftien vier en zeventig: het ging méér dan beroerd, 't Land lag onder water en het volk was ondervoerd. En het refrein luidt: Hutspot, o wat zou ik schransen, Hutspot, had ik je op de schaal, 'k Ging voor Casteljanen, Zwitsers, Mof fen, Britten, Franschen, Zelfs voor hel en duivel nog niet aan den Dit blad, gij weet het, is zeer bezorgd voor onze „dierbare moedertaal", pardon, voor onze hinkende spelling. Het brengt zelfs een nauwkeurig omschreven rectifica tie aan van een zeer „zinstorende fout" in een vorig nummer. Daar stond: „De heer May was langen tijd werk man in Haiti Dit moet natuurlijk zijn: „De heer May was langen tijd werkzaam in Haïtie O zoo. Een heer kan geen werkman zijn... Maar hoe een heer kan „dichten" van „beroerd" en „ondervoerd", dat is ons een raadsel. Men zou. met een variatie op een Engelsch spreekwoord kunnen zeggen: Lct- ter-wise en stijl-foolish: met de letter is het wel in orde, maar de stijl ishutspot Helaas, geen Leidsche. Het bestuur van de Landelijke Federati; ter behartiging van het Ziekenfondswezen besprak in de vergadering van 6 October df moeilijkheden, welke zich voordoen naai aanleiding van het schrijven van den Mi nister van Sociale Zaken aan de gemeente besturen, waarbij deae laatste gemachtigd worden een deel der ziekenfondspremie voor de werkloozen te betalen, teneinde ver dere ontwrichting van het Ziekenfondswe zen te voorkomen. Het bestuur is van meaning, dat het Rijk een deel der contributie voor de werkloozen behoort te betalen en dat dit ten laste ge bracht moet worden van de werkloozenzorg. Dit deel zou minstens 1/3 ner ziekenfonds premie moeten bedragen, terwijl de rest der verschuldigde contributie dsn geregeld kan worden .tusschen verzekerden, ziekenfond sen, deelnemers en gemepnta naar gelang van plaatselijke omstandigheden. Om tot eenheid van optreden in deze te komen, is door hot Federatiebestuur beslo ten tot een bespreking uit te noodigen de besturen van het Ned Verbond van Vak- vereenigingen, het Roomsch-Katholieke Werk lieden verhond, het Chr. Nationaal Vakver bond. de Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst en de Ned. Maatschappij ter bevordering der Phamiacie. „Witte Nelis" in vrijheid gesteld „Witte Nelis", die onlangs na zjjn terugkeer uit Amerika is gearresteerd, en die ervan werd verdacht eenige jaren geleden inbraken te hebben gepleegd te Amsterdam en Rotterdam vrijheid gesteld. De bewijzen tegen hem n niet van dien aard, dat lan^re pre tieve hechtenis gewettigd was. ERNSTIGE AANRIJDING Te Amsterdam werd in de Meeuwen laan de 50-jarige kruidenier, Prijs, door een visch-auto uit Monnikendam aangereden, hoe wel de chauffeur van de zwaarbeladen auto nog getracht heeft het ongeluk te voorkomen, waarbij de wagen tegen een boom opreed. De heer P. die op de fiets was, werd door het spat bord gegrepen en tegen de grond geslingerd. In zorgwekkende toestand is het slachtoffer naar het Binnengasthuis vervoerd. Volgens ooggetuigen treft den chauffeur geen schuld. KINDERMOORD Te G o r k u m is de 21-jarige mej. J. K., gearresteerd, verdacht van moord op haar pas geboren kind. In den nacht van Maandag op Dinsdag was het kind geboren en de moeder heeft voor den commissaris van politie be kend, dat zjj het onmiddellijk na de geboorte heeft geworgd en verborgen in een met papier gevulde kist. De ongehuwde moeder zal gen voor den officier van justitie geleid wor den. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Chauffeur in arrest gesteld. Te Doetinchem zijn een tweetal inge zetenen van Apeldoorn, Pieters en de Winter, die per auto van de Terborgsche kermis thuis kwamen, nabij Doetinchem in volle vaart tegen een boom gebotst. De Winter is ern stig gewond naar het ziekenhuis te Doetin chem overgebracht, terwijl Pieters, die de auto bestuurde, in arrest is gesteld. Het politie-onderzoek wees uit, dat Pieters in be schonken toestand was, toen hij de auto bestuurde. De auto is in beslag genomen. BRAND OVER DE GEMEENTEGRENS Daarom gaat de brandweer terug. Te O s s ir brand uitgebroken in de sedert geruimen tijd leeg staande groote boerderij den heer Van Gelder te Macharen. De Ossche brandweer rukte uit, doch keerde bjj de grens van de gemeente terug, toen bleek, dat de hrand buiten het Ossche gebied woedde. De brandweer van Macharen, die over zeer primi tieve bluschmiddelen beschikt, verscheen zelfs niet ter plaatse. De geheele boerdery, die niet verzekerd was, is afgebrand. Vermoed wordt, dat er kwaadwilligheid in het spel is. BRAND Te Amsterdam ontstond brand in d( garage van den heer W. Janssen in de Rus tenburgstraat 10. Een buurjongen was in hel achtergedeelte van de garage bezig met het lasschen van een aquarium. Het laechapparaat verspreidde vonken en een daarvan kwam in een bak met olie terecht. Onmiddellijk sloegen de vlammen hoog op, terwjjl zich zeer veel rook ontwikkelde. De brandweer trad met tw stralen op. ROTTERDAM DEN HAAG AUSTIN REED LONDON Voornaamste Nieuws. Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 Het afscheid van den heer I. van der Molen Tz, als burgemeester van Renkum. Aan boord van het Nederlandsche stoomschip „Zuiderkerk" was hrand uitgebroken, die echter et eigen middelen is gebluscht. Minister Oud heeft een inspectietocht gemaakt door Zeeuwsch-Vlaanderen. Blz. 2 Drie medeplichtigen koning Alexander en mi gen genomen. Minister Serraut is in verband met den aanslag afgetreden; twee hooge politieambtenaren zijn ont- Na de revolutie in Spanje keert de rust weder. Oviedo is ingenomen. Te Rotterdam heeft een felle brand gewoed. Blz. 3 De herdenking van de Afscheiding. De vfergade- ring van gisteren en van heden. Aan het samenzijn van gisteravond kwam een tragisch einde door hef overlijden van een der aanwezige predikanten. Brand aan boord van de „Zuiderkerk" Het vuur reeds weer gebluscht Aan boord van het Nederlandsche s.s. „Zuider kerk" van de Ver. Ned. Stoomvaart Mij. te Den Haag werd brand ontdekt. Het schip, dat op weg naar Oost-Azië was, is te Suez binnengeloopen, waar omstreeks twee uur in de middag met de hulp» van een sleepboot der kanaalmaatschappij en met eigen middelen het vuur is gebluscht. De brand was ontstaan in het tusschendek van ruim IV. dat met stukgoederen geladen was. Er is een lading ontplofbare stoffen aao boord, doch deje schijnt geen direct gevaar te hebben geloopen, daar in de z.g. kruitkamers was geborgen. Defecte stuurinrichting Vijfjarig meisje doodgedrukt >nderdagmiddag heeft op de Amstelvceasche een zeer ernstig ongeval plaats gehad. Een reed plotseling het trottoir op doordat, zooals later een ingesteld onderzoek uitmaakte, de stuur inrichting reet in orde was. Een meisje van vijf jaar dat daar speelde werd door de auto gegrepen en tegen de pui van het huis aangedrukt en was vrijwel op slag dood. De pui van het huis. een café, was zoodanig beschadigd, dat door de brandweer stutpaien moesten aangebracht worden, omdat er gevaar bestond. MINISTER OUD OP INSPECTIE Hü maakt twee gepantserde vrachtauto's buit Gisteren heeft minister Oud, vergezeld door den secretarie-generaal van het departe ment van financiën jhr. mr. S. van Asch ,van Wvjck en den directeur-generaal der belastin gen mr. dr. J. Sinninghe Damsté, den directeur der belastingen te Breda en de hoofden van de afdeelingen invoerrechten en centrale di rectie, den inspecteur der invoerrechten en accijnzen te Vlissingen en van de sub-inspec tie te Terneuzen, een inspectietocht gemaakt door Zeeuwsch-Vlaanderen. De mineter arriveerde des morgens om kwart voor tien met het recherchevaartuig „Alba tros" in Breskens, waarna met een tweetal auto's naar Cadzand werd gereden. Van hier ging de tocht via Retranchement naar Sluis, waar het gezelschap eenigen tijd vertoefde en het raadhuis werd bezichtigd. Via het tolkan toor Middelburg in Zeeuwsch-Vlaanderen werd vervolgens gereden naar Ede, Aardenburg, IJzendijke .Isabel!asluis, Philippine naar Sas van Gent. Op laatstgenoemd traject werd op last van den minister een tweetal vrachtauto's, welke gepantserd waren, in beslag genomen. In Sas van Gent werd geluncht, waarna over Koewacht, St. Janeteen naar Hulst werd go- reden. Te Hulst werd de St. Willibrorduskerk bezichtigd, waarna naar Walsoorden werd ge- Het recherchevaartuig „Albatros" was lnmid dels aldaar aangekomen en om ongeveer half zes scheepte het gezelschap zich in voor de terugreis Onderweg heeft de minister verschillende douaneposten en -kantoren geïnspecteerd. BEKNELD Te Hoogkerk is het 8-jarig zoontje van den heer Van Til, bekneld geraakt tusschen een brugleuning en een vrachtauto. Het knaap je werd ernstie gewond naar het Diaconessen- huis te Groningen overgebracht, waar hef eenige uren later is overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1