LEIDSCHE WINKELWEEK-LICHTWEEK 1934 Etalage-verlichting VAN 10 TOT 20 OCTOBER [EIDSCHE WINKELWEEK - LICHTWEEK 1934 Uit de geschiedenis der reclame NIEUWE LEIDSCHE COURANT BUREAU BREESTRAAT 1 23 LEIDEN WOENSDAG lO OCTOBER 1934 lets over den datum. De factoren tot welslagen. De Leidsche Winkehyeek-Lichtweek 1931 heeft vandaag, zonder officialiteiten een aanvang genomen en in onze stad heerscht weer die eigenaardige winkelweeksfeer, waarin de aandacht van de gehecle burgerij wordt geconcentreerd op den middenstand, die in deze week zijn beste beentje voorzet en zich uitslooft om aan te toonen dat zij er in alle opzichten wezen mag en dat zij voor geen enkel ander winkelcentrum in ons goede vaderland behoeft onder te doen. Het winterseizoen staat weer voor de deur. liet. seizoen van leven en activiteit, van intens werken voor 't grootste gedeelt; van de winkeliers en liet is te begrijpen, dat de. middenstand deze tijd heeft uitgekozen om de groote trom voor het publiek te ren. De collecties zijn nu nog volledig. De nieuwste snufjes kunnen nu worden geëta leerd. I-Iet publiek is nu het meest "ontvan kelijk om zioli over allerlei arlikelen, die het noodig heeft of die het graag wil heb ben te laten inlichten Er zijn verschillende zaken die op een ander tijdstip voor hc-i houden van een .winkelweek meer prijs zouden stellen. De consumptie-zaken b.v. zouden wel eens graag tegen den Sint-Nicolaastijd de bloemetjes huiten zetten en er zullen wel zaken zijn, die weer andere perioden van het jaar het mees; geschikt achten om een collectieve reclame te voeren, maar het zal wel onmo gelijk blijven om het allen naar den zin te maken. De solidariteit van den midden stand moet hier de oplossing geven en deze oplossing is tot nog tce' altijd geweest: de tijd dat het winterseizoen een aanvang Toch is het tijdstip van de winkelweek dit jaar in zeker opzicht een experiment. In vorige jaren werd altijd gekozen de week vlak voor het 3-Oc.toberfeest om het midden- standsfeest op touw te zetten en het wordt door velen betreurd dat -men dat tij ctsfip. thans eenige weken verschoven heeft. - Ver-schillende omstandigheden hebben daartoe medegeAverkt. ITc't heeft geen zin daarover thans na te gaan praten. In elk geval: toen. de winkelweek-commissie haar werk Aveer ter hand nam, was het reeds on mogelijk het oude tijdstip te handhaven. Er 5s toen over gesproken om de Avinkelweek ditmaal eens eenige maanden te verzetten en op die manier in het schuitje der con sumptiezaken td komen, maar men heeft het oude principe, dat de Aveek diende be-, paald te Avorden op een tijdstip in het begin Aan het winterseizoen, toch niet los durven laten en ten slotte heeft de groote meerder lieid Aan de Avinkeliers zich daarmee ver ecnigd. 01 het experiment zal slagen hangt var een groot aantal onberekenbare factoren af, maar toca ook zeker niet in de laatste plaats van de Avijze Avaarop de Avinkelieri; zelf aan deze actie deelnemen. Als zij er zich met hart en ziel op toeleggen om op de allerbeste manier voor den dag te ko men is het succes reeds voor een groot ge deelte verzekerd. In dit opzicht gelooven wij echter avcI gerust te kunnen zijn. De Leid sche Avinkeliers maken, een kommervollen tijd door, maar het ontbreekt hen niet aan energie en deze energie zullen zij ook thans weer aamvonden om deze winkelweek te doen slagen. Een tAveecle groote factor om een actie als deze succes te doen hebben, is een goede voorbereiding en ook Avat dat betreft, k^in men "volmaakt ge'rust zijn. De Winkehveek- commissie heeft haar sporen op dit gebied reeds lang verdiend en heeft ook ditmaal in de afgelcopen weken koortsachtig geAverkt. en zicli ingespannen om de Winkelweek voor het. publiek zoo attractief mogelijk te maken. Zij heeft er ook thans Aveer in s,a- menwerking met de Stedelijke Lichtfabrie ken en met het lichtbureau van de fa. Philips een LichtAveek van gemaakt. Overal in de stad zijn lichtreclames verrezen, ter- a\'ijl de Stedelijke Lichtfabrieken enkele daarvoor geschikte objecten hebben uitge kozen 0111 des avonds in het zonnetje te zit ten, terwijl bij den ingang der stad aan den Stationsweg een monumentale lichtpoont de bezoekers van buiten reeds dadelijk de over tuiging geeft dat. er in Leiden iets bijzon ders aan de band is. Voor het winkelend publiek zijn weer enkele geschenkén-reclanies op touw gazet,: die ongetwijfeld avcI zullen inslaan. Om trent al deze attracties vindt men in apart artikeltje! nadc-re bijzonderheden. In elk geval staat vast dat inzooverrc dat mogelijk is, allés in liet werk is gesteld om ook ditmaal Aveer de Leidsche Winkelweek- Lichtweék 1934 tot een uitgesproken succes te maken, dat voor de Avinkeliers hierin moge bestaan, dat de balans na afloop van de week een behoorlijke extra-Avinst aan- ijst. Het omroepersvak en het uithangbord. Zoolang de scheiding tusselïen producent en consument heeft bestaan, zoolang bestaat, ook de reclame. De primitiefste handels periode was die van het ruilsysteem en reeds in die periode moet aan het ruilen Vooraf zijn gegaan: het vertooncn A'an de waren en het aanprijzen daarvan. De evolu- ïie in de reclame heeft in tussehen met de evolutie in den handel gelijken tred gehou den, maar het primitieve middel van het Vertoonen is altijd gebleven en daarnaast heeft het openlijk hekend maken, het „om roepen" een groote plaats gekregen als reclame-middel. In een boekje van P. Beishuizen Gzn. ge titeld „Reclame", eenige jaren geleden uit gegeven hij de Mij. voor goede en goedkoope lectuur te Amsterdam, lezen Ave omtrent deze materie o. a. het volgende: De oude Egyptenaren hadden reeds hun „loopers en verkondigers". Kenden ook de Grieken deze nuttige menschen niet? Toen op zekeren dag Psyche verdAvenen Avas, liet Aphrodite door Hermes (Mercurius) „be kend maken": „Verkondigd zij een iegelijk, hoe zekere koningsdochter met den naam Psyche zAvaar aan Aphrodite heeft gezon digd en nu is ontvlucht om zich aan de ver diende straf te onttrekken. Mocht er iemand zijn, die deze vluchtelinge heeft gevangen of kan aanwijzen, waai* ze zich verscholen heeft, die begeve zich naar de Pyramide en zegge het aan mij (Hermes). Hij zal voor zijn moeite van Aphrodite in persoon zeA'en kussen tot belooning hebben en nog één in' 1 't bijzonder, die met alle zoetigheden ge kruid is, Avelke de koningsmond van de Godin der liefde vermag te geven." Ook de Romeinen kenden de omroepers, de „praecones", door den staat aangestelde of particulieren. In één van z'n epigrammen waarin Martialis een vriend de raad geeft inzake de keuze van een beroep voor diens zoon, verwerpt hij 't „beroep" van dichter of schrijver (ofschoon hij er zelf niet slecht bij voer) „Maar Avil hij kennen, Avat hem geld en [voordeel veel zal geven: „Laat hij muziek en cithcrspcl, fluit en [gezang gaan leeren! „Dat brengt hem buiten in de tasch en zal [zijn geld verweei'en. „Maaris de jongen hard van hoofd en [zijn verstand niet sterk „Maak dan van hem een architect, [omroeper of een klerk. In de MiddeleeuAven bloeide het omroe persvak. Reeds in de 12e eeuw werd in Frankrijk een apart gilde daarvoor ge vormd. De leden waren uitgerust met ba zuinen, trompetten, trommels en bekkens, 't Instituut is in stand gebleven tot nu toe. Nog klinkt in sommige gemeenten de hek kenslag, gevolgd door 't altijd gehoor vin dend stemgeluid van den omroeper. En.dat in de 18e eeuw o. a. de theehuizen graag negers hun lokstem lieten verheffen, vindt zijn voortzetting in den bioscoopneger yan thans; in den clown op de balustrade van de kermistent. Natuurlijk liad de verkooper aan het Avoord, direct gesproken tot Avien het aan ging, niet genoeg. Ook kon hij niet altijd zijn Avaar vertoonen, vooral niet, Avanneer 't artikel, dat hij Avilde verkoopen, uit een dienstverrichting bestond. Zoo is 't begrijpe lijk, dat sommige verkoophuizen kenbaar Avaren aan symbolische teekens. De Romein- sche Avijnhuishouder liet b.v. een relief aan zijn huis aanbrengen, dat een wijnschen kend man vertoonde, de Avijnhandelaar bond aan een uitstekende staaf een bosje altijd groen loof; de landmeter schilderde meetinstrumenten op de post van zijn deur. Wij kennen nu nog den gaper van den dro gist, den vijzel van de apotheek, den kope ren bal met groote kAvast van barbiers e. d. Toen naast deze symbolen de geschilderde borden in gebruik kwamen, die in 't oog vallend den aaril va'n flèn Winkel'aanduid!- den/ ontstond uit beide wat~we ïïu nog als het uithangbord kennen. De studie daarvan is een onderwerp op zichzelf. In dit Opzicht is 't Aveer merkwaardig, dat bij de.' opgra vingen van ITerculonum en Pompeji ook uithangborden of afbeeldingen daarvan zijn te voorschijn gekomen. In de middeleeuwen Avaren ze heslist noodig, aangezien de n gen toen naar dc soort bij elkaar zetelden en men de afzonderlijke firma's nog niet naar de namen der firmanten kon onder scheiden, aa-ijl de leeskunst zich tot enkele bevoorrechten beperkte. Men 'was dus noodzaakt zijn Avinkel van dien der vele „concurrenten" in dezelfde straat te onder scheiden door aangenomen teekens,vaak aan de heraldiek ontleend, door nabootsing der toen meer bekende adellijke Avapens. Hier door kreeg men een groote verscheidenheid, vooral aan de diercmvereld herinnerend, zooals 't Gouden Paard, de gouden leeuAV, de roode hond e. d. Daarnaast leverde ook de werkelijke-die- remvereld met het plantenrijk heel wat tee kens, Avelke later door verduidelijkende onder- of opschriften gecommenteerd of ge heel vervangen werden. Dat dit reclame-middel op dei} duur lastig en voor 't stedenschoon minder bevorderlijk zou werken, kan men nu nog nagaan op straatkieken van b.v. Chineesche steden. In dezen schaadde overdrijving soms zoo zeer, dat in 1718 een reusachtig bord in Fleet- street, Londen, den ganschen gevel van 't huis meescheurde, Avaaronder yier men schen bedolven Averden. Het winkelraam een klein tooneel Het leven gaat in razend tempo. Willen Ave contact met het leven behouden, dan moeten Avij mee in ditzelfde tempo gaan. En willen Avij richtinggevend in dit leven zijn, dan moeten wij van tijd of tijd óf intuitief óf denkend bewust ons boven dit tempo uit heffen. Dóen Avij dit niet, dan Avorden Avij meegestuAvd in den stroom. Deze overwe ging geldt op elk terrein. Voor den etalage- kunstenaar echter gekit zij in dubbelen zin. Immers, jjiij' moet met de oplossing van hém gestelde problemen het algemeene tempo bewaren; zoo niet" vóór zijn. Doclï bovendien komt. voor hem een nog veel ZAvaardeii-e eisch, gelegen juist in den aard van zijn onderwerphij moet zijn oplossing zoodanig uitbeelden, dat deze als 't ware het levenstempo van anderen breekt, deze andereu tot een oogenbiik van rustige be schouwing dAvingt. Zelf moet hij meegaan, den toeschouAVer moet hij tot stilstaan bren gen. Moesten Ave nog slechts enkele j'aren ge leden de beantwoording van de vraag: heeft een etalage zin? in 't midden laten, thaqs kunnen wij zonder bezwaar van een beves tigend antAvoord uitgaan. Dc algemeene er kenning van de gunstige Averking eener winkelreclame is in niet geringe mate be- invloed door de toepassing van het kunst licht. De reclame immers beoogt eerst, de aan dacht van den voorbijganger dermate te trekken, dat hij zijn snellen gang inhoudt (Avat loopen alle menschen tegemvoordi; vlug!) stilstaat en kijkt; dan, dat de aan dacht van den toeschouAVer automatisch zonder onderbreking overgaat van dat Avat hem tot stilstaan noopte tot dat Avat de ver lcooper hem wil doen zien en eindelijk dat deze aandacht geboeid blijft, zoodanig, dat bij den toeschouwer belangstelling gaat groeien voor het geëtaleerde, belangstelling die tot koopen leiden zal. Allereerst moet dus de aandacht Avorden getrokken, of wel er moet iets aanwezig zijn dat uit het algemeene aanzicht uitspringt, het oog valt, iets dat contrasteert Het daglicht wordt ons gegeven, ons al len gelijkelijk, het daglicht is voor ons allen uniform, hoe wisselend ook van schijnsel. Het daglicht overschijnt alles tezamen, zet straten en gevels en pleinen in een zelfde sfeer; het grijze Avaas van een neveldag omsluiert de daklijst evenzeer als het eta- lageraam; en de stralende lente-zonneschijn overgiet de gesloten muurvlakken met een zelfde vroolijkheid als de groote spiegel ruiten. Hoe geheel anders zijn de avond verhou dingen; zonder licht heel de ruimte; en wij menschen plaatsen daar in ons'licht. In den avond is de mogelijkheid gegeven, dat een klein verschil een groot contrast te voor schijn roept. De vergelijking van het Avinkelraam 'met een klein tooneel gaat in menig opzicht ge heel op. ZooAvel wat de decoratie, als de ver lichting aangaat volgt de etalagekunst den Aveg, die door het moderne tooneel is ge- Vroeger kende men niets anders dan de in alle details geschilderde décors, en Avan- neer dan op het tooneel zelf nog allerlei oorwerpen Averden neergezet, die „geheel echt" aandeden, dan Avas het toppunt van een geheel natuurgetrouw tooneel bereikt. Maar het oog kreeg dan ook zooveel te zien, dat de aandacht eerder van het spel afge leid Averd, dan daarop geconcentreerd! Hoeveel meer Aveet de moderne regisseur met minder hulpmiddelen te bereiken. Een effen achtergrond, een Avijze beperking van de meubileering van het tooneel, brengen de spelers reeds veel beter naar voren. Dan is het Avoord aan de belichting, en deze dwingt onze aandacht fe vestigen op een bepaalde figuur, een bepaalda scèhel I Volgen wij aldus bij het tooneel den Avil van den regisseur, bij het winkelraam is het de decorateur, die onze aandacht dAvingen kan, indien hij, behalve de etalage zelf, ook het licht laat spreken. Wanneer het alleen maar daarom ging een winkelraam gelijkmatig met licht le vullen, dan zou de decorateur overdag het zelfde effect kunnen verkrijgen als des avonds. Het is echter anders, des avonds kan hij veel meer bereiken. Wij mogen zelfs beweren, dat het moderne Avinkelraam al léén dés "avonds geheel tot zijn recht kan komen. Dit heeft het uitsluitend te danken aan de kunstmatige verlichting, aan haar soepelheid van toepassing, aan de verschei denheid van lichteffecten, die men uit sluitend met kunstlicht kan verkrijgen. Daarom moet de installateur op de hoog te zijn van de techniek der moderne AAin- kelraamveiiichting. De hoofdlijnen dezer techniek zijn: le. Al het licht in het winkelraam con- centreeren. Geen licht naar buiten laten vallen! Voor de straatverlichting heeft de gemeente te zorgen. Licht, dat op de straat valt, beteekent lichtverlies voor het Avinkel raam en tevens, licht, dat de oogen der voorbijgangers verblindt. 2e. Verscheidenheid van het etaleeren een erkende noodzakelijkheid eischt te vens verscheidenheid in de etalageverlich ting. Die verscheidenheid ligt, in haar aller- eenvoudigsten vorm, in het afwisselend ge bruik afzonderlijk of gecombineerd van bovenlicht, zijlicht en voetlicht. Die verscheidenheid ligt verder in het ge bruik, naar gelang van omstandigheden, van de drie soorten lampen: heldere lam pen, „Bi-Arlita"-lampen en zinlichtlampen, want elk dezer lampen geeft, in dezelfde reflectors gebruikt, weer een ander licht effect!. Onder de vele spiegelarmaturen zij'n Phi- liray-reflectors avcI de meest aangeAvezen armaturen voor Avinkclraamverlichting de verscheidenheid der modellen maakt het mogelijk voor eiken vorm van Avinkelraam de juiste verlichtingsinstallatie te maken. In ieder geval moet een rij van Philiray- reflectors zoo ver mogelijk vóór in het Avin kelraam gemonteerd worden. Ook kieze men den afstand yan reflector tot reflector niet te klein. Geen installatie met Philiray-reflectors is af, Avanneer men zich niet ervan vergeAvist heeft, dat de reflectors onzichtbaar blijven voor het publiek, en dus, indien noo dig, afgeschermd Avorden. Vooral bij Avinkel ramen, Avaar men ook van terzijde kan inkijken (zooals hoekwin- kelramen) is dit volledig afsehermen van het grootste belang, Dezelfde Philiray-reflectors, mét name de kleinere modellen, zijn ook hèt middel om verscheidenheid te brengen in de winkel raamverlichting, om ze nog meer aan te passen aan de speciale eischen, die verschil, lende artikelen stellen. Zijlicht en voetlicht kunnen op deze wijze aa'orden uitgevoerd, indien voldoende ruim te ter beschikking staat. Bij Aveinig ruimte gebruikt men verzilverde etalagelampen. Pas Avanneer aan de eenvoudigste tech nische eischen is voldaan: voldoende sterk te der verlichting, afAvezigheid van verblin ding en storende schaduAA'en, dan kan men trachten verscheidenheid te bereiken door speciale lichteffecten. Door de kleurfilters, die gemakkelijk op de Philiray-reflectors gemonteerd kunnen Avorden, is het practisch mogelijk geAvorden, op grooter schaal gekleurd licht in de eta lage toe te passen. Gekleurd licht brengt in de etalage dezelf de tooverachtige atmosfeer tot stand, die wij van de subtiele decors op het tooneel kennen. Maar Avat is het winkelraam dan ook anders dan een klein tooneel, Avaar de Avinkelier door zijn beste artikelen de aan dacht van het publiek wil trekken. J^e attracties van de winkelweek Over de attracties van de Avinkehveek wordt men op een der ad\'ertentiepagina's volledig ingelicht. Ook op deze plaats willen we er echter een kort overzicht van geven, opdat onze lezers het niemand kunnen venvijten, Avan neer ze niet in alle opzichten op de hoogte zijn. In de eerste plaats dan is er de groote bon-bon-reclame Heden ontvangt ieder abonné van ons blad en van de andere Leidsche dagbladen, bij het winkelweeknummer, een biljet. Dit bil jet en het winkel week nummer moet men gped bewaren. Het biljet is aan de kop a:oorzien van een nummer, waarmede men kans heeft een groote doos Kwatta-bonbons van drie kilo gram te winnen. Vanaf morgen (Donderdag) zullen in de etalages van alle deelnemende winkeliers bulletins Avorden opgehangen waarop 20 nummers bekend Avorden ge maakt. Indien een der nummers gelijk is aan het nummer van het biljet dat men ont vangen heeft, beteekent dat dat men een doos bonbons gratis en franco zal thuis ge stuurd krijgen. Men behoeft alleen maar zijn biljet en de winkehveekkrant bij het. secre tariaat der Winkelweek, Nieuwe Rijn 50 of bij de Nederlandsche Middenstandsbank, Turfmarkt 8, in te leveren. Iedere middag te 2 uur Avorden dus de nummers bekend gemaakt, iedere dag natuurlijk twintig an dere., Meu moet dus de krant tot het eindo bewareru Bescheidenheidswedstrijd In de tweede plaats stellen de déelnemen- de Avinkeliers ook ditmaal Aveer een groot aantal (pl.m. 1500) geschenken beschikbaar, die in de etalages worden tentoongesteld. Bij de inkoopen, die men doet ontvangt men waardebons, die men trouAv dient te verza melen, Avant ze hebben inderdaad Avaarde. Op het geschenk zijner keuze kan men dan inschrijven met de bons die men verzameld heeft en met hoe grooter bedrag aaii bonnen men inschrijft hoe grooter kans men heeft het geschenk ook inderdaad te bemachtigen. Men moet b.v. niet met een bedrag van 10 aan bonnen inschrijven op een Jaarsma- haard. Met bescheidenheid brengt men het in deze het verst. Er is keuze uit 1500 geschenken groote en kleine, zoodat iedereen een kansje kan Ava- gen en ook inderdaad een kansje heeft. De regeling en voorwaarden dezer reclame wor den in de zaken van de deelnemende Avin keliers mét het inschrijfformulier gratis ver strekt. Men kan zich dus uitvoerig van deze attractie op de hoogte stellen, zoodat Avij er niet verder over behoeven uit te Aveiden. Muziek en licht De verdere attracties van de Winkelweek zal men vanzelf Avel gewaarworden. Er zijn de 2000 etalages, waarmede de winkeliers zich er op hebben toegelegd het allerbeste en nieu\a'ste van onze Nederlandsche Indu strie te toonen. Elke middag en avond zijn er muziekomgangen. Op verschillende pun ten zijn groote decoratieve lichtreclames op gesteld. Enkele gebouwen worden verlicht. Men zal kunnen genieten van een sprookjes achtige licht- en Avaterval op het Galgewaier en zoo zijn er allerlei dingen die de men schen uit Lemen en omgeving zullen nopen tot kijken en.,...., tot koopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5