WOENSDAG 10 OCTOBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 DE POLITIEKE ZIJDE VAN HET DRAMA TE MARSEILLE Het jaar 1034 zal in de geschiedenis te boek staan als een jaar vol tragische doods- gevallen onder de leidende, personen in Europa. In ons eigen land vielen Koningin Emma en Prins Hendrik weg. In België werd Ko ning Albert plotseling door een ongeval weggenomen. Oostenrijks Bondskanselier Dollfuss werd op laaghartige wijze ver moord. Rijkspresident Von Hindenburg over leed op hoogen leeftijd maar ook zijn ver scheiden maakte diepen indruk over de ge- hcelo wereld. Gisteren bleek, dat de maat der tragiek nog niet vol was. Twee mannen van groo- ten naam in Europa, figuren van internatio nale betheekenis, vielen tegelijk door de handen van een moordenaar, die naar allen schijn uit politieke motieven zijn afschuwe lijke daad verrichtte. Weer is ons gemoed bewogen met een hooggeplaatste weduwe, die mot haar drie jonge kinderen plotseling in diepo rouw ge dompeld werd en wij zien mot modelijden op het jonge vaderlooze kroonprinsje, da» terwijl het onbezorgd met zijn klasgenooten speelt, tot den troon wordt geroepen. Maar dan gaan meteen onze gedachten naar den politieken weerslag, die het bloed bad te Marseille zal hebben. Als men de eerste, nog vage berichten van dozen moord verneemt, siddert men even. Men denke aan Serajewö en al do ontzet tende gevolgen van den daar gepleegden aanslag. Doch dan verneemt men: het was een Kro aat, die den aanslag pleegde. En men reali seert zich, dat de gebeurtenis te Marseille gelukkig geen direct» dhteraattiuwalte oorzaak heeft gehad. De Kroaten, die zich door do vereeniging met Servië en de politiek der Servische re geering de heetbegeerde autonomie zagen ontgaan, de Kroaten, die eerst in het open baar en later, toen dat niet meer ging, in het verborgen, steeds voor hun zelfstandig heid zijn opgekomen, hebben zich door den moordenaar willen wreken op den Koning- dictator, die met krachtige hand de vereeni ging zijner volken althans uiterlijk heeft tot stand gebracht. Dit kan gelukkig, geen rechtstreeksche aan leiding zijn tot een internationaal conflict. Wel kan de loop der internationale gebeur tenissen belangryk door den dubbelen moord beïnvloed worden. Koning Alexander was naar Parijs op weg voor ecu conferentie waarin de Joego-Slavi- sche houding tegenover de Italiaansch-Fran- sche toenaderings-pogingen zou besproken Na de verzoenende rede, die Mussolini een paar dagen terug te Milaan gehouden heeft leek het niet onmogelijk, dat uit die bespre kingen positieve resultaten zouden voort komen. De spanning tusschen Italië en Joego Slavic had erdoor kunnen worden op- ven en een gemeenschappelijke hou ding van Frankrijk, Italië en de Kleine En tente tegenover do Midden-Europeescho raagstukken had daarvan het gevolg kun nen zijn. Dat het hier feitelijk ging om het al of niet slagen van althans een deel van het Fransche politieke plan voor Europa, dat door Barthou met zoo grooten ijver werd na gejaagd, mogen wij als bekend veronder stellen. In de eerste plaats ging het er daarbij om, de zelfstandigheid van Oosten rijk, tegenover de Duitsche plannen te ga randeeren. Het valt daarom niet te verwon deren, dat men, te Berlijn, ondanks den af keer dien men daar vanzelf ook koestert voor den politieken moord, zich eenigszins opgelucht gevoelt door het gebeurde. De besprekingen, die door den feilen Bar thou zouden beheerscht worden, zullen nu niet doorgaan. Barthou is niet meer in land der levenden. Hier zit evenwel aan vast, dat de spannin gen, die in Zuid Europa bestonden, voorloo- pig niet alleen zullen voortbestaan maar vermoedelijk tot grootcre hoogte worden op gevoerd, omdat nu voor ernstige verwikke lingen binnen de Zuid Slavische grenzen ge vreosd moet worden. Zal Zuid Slavië, nu de groote staatsman, die Koning Alexander was, plotseling is weg gevallen, over den man beschikken die met krachtige hand en vooruitzienden blik den toestand zal beheerschen? Het is een open vraag, waar de naaste toekomst het ant woord op zal moeten geven. Ook al is er niet als direct gevolg van den moord te Marseille oorlog te verwach ten, wij nemen toch met bezorgdheid waar, dat de verwarring in Europa en de daar door opgewekte spanningen er grooter door worden. veel sterker dan koning Alexander onder dezen invloed der militairen staan. Ondanks gelijkenis van den aanslag met dien van Serajewö gelooft men hier niet aan een onmiddellijk oorlogsgevaar. Deelneming Uit Berlijn: Staatssecretaris Meissner heeft Dinsdagavond in opdracht van den Führer en rijkskanselier een bezoek ge bracht aan den Joego-Slavischen gezant en den Franschen ambassadeur, om de deel neming van Hitler met den dood van den Zuid-Slavischen koning en den Franschen minister van buitenlandsche zaken, Bar thou, over te brengen. Ook uit alle andere hoofdsteden werd aan Joego Slavië en Frankrijk deelneming be tuigd. ALEXANDER I t Koning Alexander van Zuid-Slavië werd 17 December 1888 te Cettinje geboren als tweede zoon van koning Peter Karageorge- witsi van Servië- en koningin Zorka (Auro- rn), een dochter van koning Nikita van Montenegro. Evenals zijn oudste broer George, die la ter van de troonsopvolging vervallen werd verklaard, werd hij in het Russische cadet- tenkorps opgeleid. Zijn vader, Koning Peter, werd tot den Rervischen troon beroepen, na den moord op Koning Alexander Obrenowitsj in 1903. Zijn grootvader. Prins Alexander, regeerde over Servië van 1842 tot 1858, toen het land nog een vazalstaat was van Turkije. Zijn overgrootvader, Kara George, was een ge zeten boer, die leider werd van de Serviërs, tijdens hun eersten onafhankelijkheidsoor log. De goede man kon zijn eigen naam niet schrijven, maar hij was intelligent en nobel Alexander heeft een zeer bewogen leven gehad- In den Balkanoorlog in 1912 was hij reeds commandant van het eerste leger en ver diende zijn sporen in den beslissenden slag bij Koemonowa, Hij is daardoor zeer populair geworden en zoo werd hij 24 Juni 1914 regent eo technisch legerchef, onder controle van de militaire chefs. Ziekte had koning Peter genoodzaakt zijn macht over te dragen aan anderen. Nog geen week later veroorzaakte de moord te Serajewö een acute crisis in de betrekkingen tilsschon Oostenrijk-Hongarije en Servië. Prins Alexander moest eendrin- gond verzoek om hulp tot tsaar Nicolaas Prins Peter, thans leerling op een Engelsche „public school'", de troon- opvolger van Joego-Slavië De plotseling weduwp geworden Koningin Marie van Joego-Slavië net tivee har er kinderen, de prinsen Peter en Audrey. richten, toen hot ultimatum van den 25slen Juli toonde, dat de Donaumonurchie op 't punt stond oorlog te gaan voeren. De vol gende jaren leefde de Prins-regent het leven van een soldaat, en maakte met zijn onder- danen den grooten terugtocht door Albanië mee. Toen da resten van het Servische leger op het Macedonische front weer waren vcr- eenigd, bleef hij bij zijn soldaten, totdat zij Servië weer konden betreden. Na den oorlojj wachtte hem als koning de moeilijke taak om den staat van Scrven, Kroaten en Slovenen, die later den naam van Zuid- of Joego-Slavië zou dragen, op te bouwen. Toen dit langs parlementairen weg dreigde te mislukken, stelde Koning Alexan der op 6 Januari 1929 de grondwet buiten werking, voerde den absoluten regeerings- vorm in met behulp van het kabinet Zirko- witsj. tevens de op 11 November 1927 ge kozen Skoepsjina ontbindend. Op 2 September 1931 werd het constjtu- tioneele regime weder ingevoerd en werden de grondtrekken der nieuwe grondwet af gekondigd. Koning Alexander speelde nadien steeds actiever rol in de buitenlandsche politiek In December 1931 bracht hij een bezoek aan Parijs, waar hij in de gelegenheid was met de voornaamste persoonlijkheden van Frank- •ijk overleg te plegen. In het jaar 1933 begon hij, zooals Koning Boris en Carol van Roemenië een actieve rol te spelen in de practische Balkan-poli tiek. In Januari bracht liij een bezoek aan den koning van Roemenië. In September had hij een onderhoud met koning Boris bij gelegenheid van zijn reis door Belgrado en in dezelfde maand legde hij de. bekend» Balkan-reis af. Op 24 September was hij bij koning Carol in Sinaja, op 3 October bij Koning Boris in Warna en op 4 October bij Kemal Pasja in Istanboel. Deze reis, welke plaats had onder 't motto: „De Balkan aan de Balkan-volkeren", leidde tot een aantal vredes- en vriendschapsverdragen, waaron der het op 9 Februari 1934 gesloten Balkan pact, dat onderteekond is door Zuid-Slavië, Griekenland, Roemenië en Turkije. Bulga rije, zooals men weet, Jieeft zich bij dit ver drag niet aangesloten. Bij den stap van Juni 1D34, toen Tsjecho- Slowakije en Roemenië, Sovjet-Rusland er kenden., heeft Zuid-Slavië zich niot aange sloten. Koning Alexander is op 8 Juni 1922 ge huwd met Maria, de tweede dochter van Koning Ferdinand en Koningin Maria van Roemenië. Op 6 September 1923 werd Kroon prins Peter geboren en op 19 Januari 1928 prins Tomislav. Op 28 Juni 1829 werd een derde zoon geboren, prins Andrej. DE NIEUWE KONING PETER II Het regeutsohap. De legatie van Joego-Slavië te Weenen deelt mede, dat thans te Belgrado een mi nisterraad bijeen is, welke zich bezighoudt met de kwestie van het regentschap. Onge twijfeld, aldus wordt verklaard, zal volgens de geldende grondwettelijke bepalingon do oudste zoon van den vermoorden koning, Peter, tot koning worden uitgeroepen, ter wijl een regentschap zal worden ingostclrl. De jonge koning is juist kortgeleden op een kostschool in Engeland gedaan. Hij is 11 jaar. Uit Belgrado: De ministerraad is onder voorzitterschap van minister president Oezoenowitsj bijeen, ter be spreking van maatregelen, welke on der deze buitengewone omstandiglnv don in het belang van het land moe ten worden getroffen. Bij zijn vertrek had koning Alexander de koninklijke voorrechten overgedragen aan den ministerraad. Bij art. 42 der grondwet wordt bij den dood van den vorst de kroonprins koning. De kwestie van het regentschap moet bij testament van den koning zijn geregeld Indien geen testament aanwezig is, wordt het regentschap door de vertegenwoordiging van het land gekozen. Uit Weenen: Uit Joego Slavische kringen te Weenen verluidt, dat koning Alexander in zijn testament heeft bepaald, dat hij wenscht, dat in geval van zijn dood een regentschapsraad van drie personen tot cle meerderjarigheid van kroonprins Peter de regeering zal leiden Deze regentschapsraad zal moeten bestaan uit koningin Maria van Joego Slavië, piins Paul en den president van het Opperste Gerechtshof van Belgrado De rouw te Belgrado Het telegraafagenschap Avala deelt mede, dat het bericht van het tragische overlijden van koning Alexander van Joego Slavië al gemeens verslagenheid en diepen rouw heeft' teweeggebracht. Het geheele volk draagt waardig den slag. welke het heeft getroffen. Alle winkels on openbare gelegenheden hebben na 't bekend worden der verschrik kelijke mare gesloten. Over het algemeen kon men zijn ontroering niet bedwingen. Ministerraad te Praag cieele verklaring aan, dat, de oudste zoon van de te Marseille overleden koning Alexan der I als Peter II op 11 October a.s. den troon vam Joego-Slavië zal bestijgen. In de proclamatie aan liet volk wordt hiervan gezegd: „Onze groote Koning Alexander I is als slachtoffer van een erbarmelijke aanslag op 9 October te 4 uur in Mar seille overleden. De martelaar-koning heeft met zijn bloed zijn vredeswerk bezegeld, waarvoor hij zijn reis naar het bevriende Frankrijk heeft onder nomen. Overeenkomstig art. 36 van de Grondwet bestijgt zijn eerstgeboren zoon Koning Poter II den troon van het koninkrijk Zuid-Slavië. De koninklijke regeering, 'het leger en de vloot bobben koning Peter II den eed van trouw gezworen. De koninklijke regeering neemt over eenkomstig artikel 45 van de Grondwet de regeerinig waar tot 11 October, om de aflegging van don eed van trouw overeenkomstig art. 59 en 42 van do Grondwet voor te bereiden. De laatsto woorden die Koning Alexander met zijn laatste ademtocht heeft gesproken, leggen een getuigenis af van zijn groote vaderlandsliefde. Hij zeide: „Waakt over Joego-Slavië." De koninklijke regeering roept de geheele Joego-Slavische natie op in trouw en Waardigheid over deze nala tenschap te waken' Peter II werd op 6 September 1923 te Belgrado geboren. De droeve reis van Koningin Maria PARIJS, 10 October. De extra trein waar mede Koningin '''aria van Joogo-Slavië zich naar Parijs zou begeven, is in verband met aanslag te Marseille naar Marseille ge dirigeerd. Nadat de Koningin het treurige nieuws van den moord op haar gemaal had vernomen, was zij geruimen tijd bewusteloos, zoodat de trein te Lons le Saunier 6topte, opdat doctoren de koningin medische bijstand konden verleeren. De aankomst te Marseille zal waarschijn lijk met vertraging geschieden. De echtgenoote van minister Herriot heeft zich te Lyon ter beschikking van koningin Maria gesteld, en vergezelt haar naar Mar- RE VOL VERPOLITIEK Feestelijk getooide schepen, Feestelijke havenstad, Feestelijk gestemde menschen, Feestelijke bloemenschat; Vlaggen in de volle straten, Dof gedreun van het kanon Frankrijk groet bevriende koning Met gejuich, geschut en zon. Alle voorzorg is genomen, Alles voor de veiligheid Van den Vorst der Joegoslaiven Zeer zorgvuldig voorbereid. Hartelijk is de begroeting. De politie waakt en speurt Wee wanneer er bij de intocht Op zoo'n feestdag wat gebeurt! Langzaam trekt de feeststoet verder. Het gejuich groeit aan, spontaan Wat is dat! Een dwaze kerel Rent er op de auto aan Schoten knallen, vrouwen gillen, Sabels flitsen door de lucht Paarden steigeren geschrokken, Angstig neemt het volk de vlucht 't Is gebeurd Een vorst gevallen. Een minister is niet meer, Eén, twee hooge officieren Schoot de bruut, de beestmensch neer. En hij zelf wordt doodgeranseld Door het razende publiek Duivelsch is de consequentie Der revolverpolitiek. (Nadruk verboden) LEO LENS MARSEILLE, 10 Oct. Het aantal slachtof fers van den moordaanslag op koning Alexander is tot vier gestegen aangezien een der vrouwen uit' het publiek, die door di kogels van den moordenaar werd gewond, aan haar verwondingen hedenmorgen is overleden. Uit Praag: Het bericht van den te Mar seille op den koning van Joego Slavië ge- pleegden aanslag heeft te Praag groote deernis gewekt. De Tsjechische minister van Buitenlandsche Zaken, Dr. Benesj, heeft verklaard, dat sedert den oorlog geen enkel bericht als dat van den moord op koning Alexander zulk een indruk op hem heeft gemaakt. De ministerraad is tegen hedenochtend in spoedzitting bijeengeroepen, zulks in ver- boud met de gebeurtenissen te Marseille. Uit Londen: De U-jarige troonopvolger, Peter, die thans op een kostschool te Con- ham (Surrey) verblijf houdt, heeft nog geen kennis gekregen van den moord op zijn vader Politie heeft opdracht gekregen het ge bouw, waarin de kroonprins verblijf houdt, speciaal te bewaken. De indruk te Sofia. Uit Sofia: Het bericht van den moord op koning Alexander, dat laat in den avond bekend werd, heeft, groote verslagenheid ge wekt. De Bulgaarsche koninklijke familie is direct van het gebeurde te Marseille in ken- gestcld. Op bevel der regeering zijn di rect alle tooneel- en bioscoopvoorstellingen, concerten c. d. gestaakt. Alle openbare ge bouwen vlaggen halfstok. Uit Boekarest: Het bericht van den aan slag op koning Alexander is hier met extra- edities bekend gemaakt en heeft groot op zien gebaard. De algemcene deelneming is te grooter, daar de koningin van Zuid-Sla vië do zuster is van koning Carol van Roe- Koning Carol is te Sinaja onmiddellijk van het gebeurde in kennis gesteld. Het is te verwachten, dat de aanslag ook op de Roemeensche binnenlandscho politieke cri sis invloed zal uitoefenen, daar de kwestie van het overnemen van het ministerie buitenlandsche zaken door Titoelescoe thans zeker een spoedige oplossing zal krijgen. De besprekingen tusschen Tataroscoe en Titoelescoe waren Dinsdag reeds zoover ge vorderd, dat mon sprak van een overeen stemming tusschen den premier en den mi- nistor van buitenlandsche zaken. Reeds gistermiddag verklaarde een be voegde officieele persoonlijkheid, dat men or op kon rekenen, dat Titoelescoe Woens dag den eed als minister van buitenland sche zaken zou afleggen. Het Hof van Roemenië heeft voor den duur van zes maanden den rouw aangeno men. De eerste drie maanden zal er zware rouw zijn. Uit Boekarest: Morgen zal het land do nationale rouw aannemen. De minister-pre sident heeft telegrafisch bewijs van deel neming gezonden aan den Joego-Slavischen en den Franschen minister-president. Proclamatie in Belgrado Het agentschap Avala kondigt in een of.fi- PARIJS, 10 October. Uit Marseille wordt gemeld, dat de politie den revolver heeft onderzocht, waarmee Petruc Kalemen den moord heeft gepleegd. Het is een automatische revolver van de nieuwste constructie, waarmee 20 schoten kunnen worden gelost- In een jaszak van den moordenaar vond men bovendien nog eenigo patroonbanden, zoodat hij in totaal over 100 schoten be schikte. Het onderzoek op het lijk leidde tot een interessante ontdekking Kalemen had op de linkerbenedenarm een tatoueering die 'n .kleine kroon voorstelde en waarom heen een doodskop en twee gekruiste doods beenderen waren getatoueerd, alsmede de 'letters C. C. het cyrel letterteeken van de S., de initialen van de ware vrijheid of dood. Volgens een Joego-Slavischen journalist zou deze tatoueering het teeken zijn van de Macedonische Kommitadsjies. De Fransche politie tracht in de eerste plaats te ontdekken of Kalemen handlan gers heeft gehad. Uit het feit, dat men in geen enkel hotel te Marseille zijn spoor beeft gevonden, leidt men af, dat hij bij vrienden heeft gewoond. Het is natuurlijk van groot belang of men deze vrienden kan ontdekken. De aanslag heeft bij de bevolking zó5 groote opwinding veroorzaakt, dat de wild ste geruchten de ronde doen. Zoo werd o.a. beweerd, dat de moordenaar omgeven was door zes met dolken en revolvers bewapen de mannen, toen een officier van het gevolg hem neersloeg. Zij zouden zich bereid heb ben verklaard een gelofte af te leggen, doch tot nog toe heeft de politie geen hunne ontdekt. Uit Brussel wordt gemeld dat de politie te Luik zich in den laatsten tijd heeft be zig gehouden met eenige aldaar gevestigde verdachte Kroaten, o.a. oen cantinehouder, Sokota, die per 1 Juli j.l. België zonder op gave van een woonplaats heeft verlaten. In een andere Kroatische cantine te Luik heeft een mijnwerkei Petrus Kalmenski ge naamd, vertoefd, die kort geleden uit Luik •trokken. Gezien de overeenkomst tus schen de namen, vraagt men zich of af de ze man wellicht identiek is met de moorde- lar van Koning Alexander. Het aantal dooden tot nog toe drie PARIJS, 10 October. Het aantal slacht offers van den aanslg te Marseille bedraagt tot nog toe drie, n.l. koning Alexander, de Minister van Buitenlandsche Zaken Bar thou en de politiebeambte Galy. In het ziekenhuis bevinden zich negen personen onder medische behandeling, o.a. de Fransche generaal en lid van den Op persten Oorlogsraad Georges, die in de loop van den nacht geopereerd is en wiens toe stand zeer ernstig is. Voorts drie toeschou wers, w.o. een filmoperateur, vier vrouwen uit het publiek en een 14-jarige jongen. Bovendien zijn nog twee gewonden in hun woningen onder medische behandeling en wel een inspecteur van politie, die in het been is getroffen, en een weduwe, die even eens onder de toeschouwers stond. Weerbericht Het dunne PültJe geeft den vorigen stand aan Hoogste stand te Scilly 774.9. Laagste staod te Seydlsfjord 741.4. Stand vanmorgen half-twaalf: 771.2. WEERVERWACHTING Verwachting: Zwakke tot matige W. tot Z.W. wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen regen, aanvankelijk iets zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Terwijl de hooge druk zich over ooze omgeving uitbreidde, heeft de nieuwe depressie bi] IJsland, die vrij diep werd, zich N.O. en O.waarts ver plaatst en uitgebreid. Zij brengt Z. stormen met regen aan de Noor- sche kust en zal ook in Zweden en Denemarken wel weer regen en vrij zacht weer brengen, nadat een heldere nacht in Zweden eenige vorst zal hebben veroorzaakt. In Ierland en Schotland valt lichte regen bij krachtige W. wind. Schotland, En geland en Frankrijk hebben vrij kalm weer met veel bewolking. In Oost-Duitschland valt oog regen. Voorloopig schijnt geen belangrijke weersverandering te wachten. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half-twaalf: 13.4 C. Louis Barthou f Louis Barthou werd op 25 Augustus 1862 to Oloron (Beneden-Pyreneeën) geboren. Hij studeerde in de rechten en promoveer de tot adivocaat. Bovendien was hij veel op journalisiek gebied werkzaam. In het jaar 1SS9 werd hij in zijn geboorte- district gekozen tot afgevaardigde in Fransche kamer. Ilij behoorde tot de radica le partij, en trad herhaalde malen, o.a. bij het geval-Dreyfuss als advocaat op. In het kahinet Dupuy waarin Polncaró .als minister van financiën zitting had, be kleedde hij op den leefijd van 32 jaar voor het eerst een ministerpost en wel dien van openbare werken. (18941895). In tal van kabinetten had hij verder zit ting. Hij is ook voorzitter der herstelcommis sie geweest. Na het aftreden van de regeering-Steeg in 1931 bleef Barthou drie jaren lang geheel buiten de in steeds sneller tempo elkander afwisselende Fransche regeeringen. Eerst toen de me^r dan 70-jarige oud-minister-pre sident Doumergue na de bloedige Stawinsky- onlusten in het begin van dit jaar als ver trouwensman van alle partijen de opdracht tot kabinetsformatie aanvaardde, benoemde deze Barthou op 10 Februari tot minister van buitenlandsche zaken in zijn kabinet. Dat hij in die positie een energieke rol speelde, is uit de gebeurtenissen van de laatste maanden voldoende bekend. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 11 OCTOBER. Van 's avonds 5.45 uur tot 's morgens 5.50 uuï WATERSTAMDEN RIVIEREN Reden Vorig Rheinfelden '2.tfi -.16 Rreisach \fhl Mnxnu Diedeslielm Mannheim Dingen Caub Kms Uoblena Trier Keulen Wenel Emmerik Dusseldorf PARIJS, 10 C rtober. Generaal Georges heeft enkele uren geslapen. Zijn toestand is mo menteel bevredigend. Het politiek testament van Koning Aloxander. BELGRADO, 10 October In tegenwoordig heid van Prins Paul, minister-president Uzo- nowitsj, de stedelijke commandant van Bel grado en commandant van de Koninklijke Garde, generaal Guvkmvtsj en den vleugel adjudant van wijlen Koning Alexander is gisteravond te Belgrado het testament van den Koning geopend. In zijn testament heeft Koning Alexander voor de periode van minderjarigheid van Koning Peter tot regenten aangewezen Prins Paul Karageorgewitsj, den senator en oud minister Dr Zedenko Stankowltsj en Dr. Ivo Perowitsj. Als opvolger van Prins Paul is de commandeerende generaal en militair bevelhebber van Belgrado Tom its j aangewe zen, als opvolger van Senator Stankowltsj Senator Banjanin en voor Perowitsj senator Tctz. MADRID WEER RUSTIG Opgewekte opening van het parlement Lerroux stormachtig toegejuicht VERTROUWEN IN GILL ROBLES Madrid is gisteren vrij rustig gebleven. In Barcelona moet volkomen rust hcer- schen en de arbeid weer volledig zijn her vat. Staking is daar niet meer voorgekomen In Asturië en het Baskenland daarentegen duurt de strijd tegen de opstandelingen nog voort. Het is waarschijnlijk, dat binnenkort ook de laatste versterkingen der rovolution- nairon zullen worden ingenomen. In San Sebastian concentreerden de revo- lutionnairen zich in de armenwijk, waar zij door de politie en militairen werden aange grepen en zich na een hardnekkigen strijd moesten overgeven. Bij dit gevecht zijn zes dooden gevallen, terwijl een groot aantal personen werd gewond van wie oen deel In Gijon is de kruiser „Jamaica", voor anker gegaan on heeft troepen ontscheept, die zich op marsch begeven naar Ovledo. om de daar gelegerde troepen te versterken. Naar verluidt, staan de rogeeringstroepen op het punt, de stad Oviedo binnen to mar choeren. Do gevoelloosheid der opstandelingen komt. o.m. daarin tot uitdrukking, dat Roo de Kruispersoneel, dat zijn opofferende taak aan beide zijden verrichtte, op verschillende plaatsen door do rebellen is beschoten. In Saragossa hebben de sociaal-domocrO tische arbeidersorganisaties besloten, den ar beid weder te hervatten. Het Spaapache parlement is, zooals te voorzien was, bijeengekomen. Behalve de re georingspartijen namen slechts de monar chisten on de Baskische nationalisten aan do vergadering deel. In het. congresgebouw heerscht een zeer opgewekte stemming. Do minister president word met stormachtiger) bijbal begroet. Door Gill Robles den leider der Katholieke Volksactie, word een motie verdedigd, waar in voorgesteld wordt, de zitting lo verda gen, tot dn toestand in het land weder nor maal zou zijn geworden en waarin het ver trouwen in dn regooring wordt uitgesproken Do zitting duurt momenteel nog voort. Azana gearresteerd Uit Barcelona: De vroegere Spaansche ml nièter-president Azana, die bij de poging tot opstand In Cataloniö een leidende rol hoeft gespoeld, is gisteren in het huis van dr. Gi: berm gearresteerd. Dr, Guberm is do zoor van den voorzitter van het Catalaansche hof van cassatie. Azana werd naar het hoofdbureau van politin overgebracht, waar hij ter beschik king van de militaire autoriteiten staat. 2.28 2 31 3.75 «.76 0.39 0.35 2.45 2.54 0.77 0.75 0 23 0.20 1.S7 1.31 146 1.42 1.08 1.09 0.38 -U.38 0.00 0.U0 0.62 0.61 Heden Vor'g Maastricht 40.45 40,3/ Lobith 9.8 i 9^7 Nijmegen 7.04 7.(7 St Andrles 2,30 2.21 Arnhem 7.16 7.19 Vreeswijk Iw 0.43 -0,26 Westervoort 7.72 7,75 Deventer 1-71 1,71 Kampen -0.02 -0.06 Ejsdon 45.83 45.73 Grovonbicht 27.60 27.47 Venlo 10.78 10.75 Grave (sluis; 3.67 3,70 St Andries 1.00 0.84 Gorkum 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 O.00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling 10.00 22.22 Harilngen 10.60 23.00 Den hélder 8.20 2U.60 IJ muiden 4,21 16.38 hoek v. Holl. 3.29 15.61 Öclieveningen 3.49 16.11 Rotterdam 6.36 17.41 Willemstad 5.10 17.26 Brouwersh. 3,31 16,49 Zierlkzee 4.10 16.20 Wemeldinge 4.32 16.44 Vlisslngen 2.14 11,48 Terueuzen 3.04 16.20 Hansweert 4.02 16,41 Hitier opent het winterwerk Uit Berlijn: In aanwezigheid van vele autoritei ten en veirtcgeowoordigers van alle economische organ.saties en volksgroepen heeft Hitier gister in de Rijksdagzittingzaal in de Kroll-Opera officieel het winter-hulpwerk ingeleid. Staatssecretaris Dr. Funk opecde de zitting van den adviseerenden Rijksraad voor het winterhulp- werk, waarna de Rijkspropagandaminister Dr. Goebbcis, die ook dit jaar de winterhulp zal orga- nlseeren, een rede hield. Daarna was het woord aan den ledder en Rijks kanselier, die herinnerde aan den strijd van het nationaal-socialisme tegen de werkloosheid, welke strijd van maand tot maand met groote successen werd bekroond. Niettemin bestaat de mogelijkheid, dat met in de behoeften van allen kan worden voorzien zoodat naast den strijd tegen de werk loosheid ook de strijd tegen den nood georganiseerd moet worden. Ruim twintigduizend was het aantal jaarlijks van degenen, die geen anderen uitweg uit hun ellende wisten dan zelfmoord. De natie heeft den plicht deze ellende voorzoover mogelijk te be strijden en jonge menschen van misdaad en zelf moord af te brengen. Het geheele volk en voorna melijk de tienduizenden der welgestelden en de breede massa der beter-gestelden hebben groote verplichtingen. Het winterhulp-werk rekent vooral op hen, die beter dan de volksmassa zelf in staat zijn een offer te brengen. Hitier accentueerde het woord „offer" aangezien hij het weinig eervol vond wan neer een vermogend «measch met een hoog inkomen zijn gave gaf. Ieder diende zijn gave binnen zijn kader inderdaad als een offer te voelen. Juist In arme wijkeo werd vaak naar verhouding meer geofferd dan in de econo misch beter-gesitueerde. Weer stamppotdagen Uit Berlijn: Gisterochtend is het werk voor de Wlnter-Hllfe geopend met een vergadering in de Kroll-opera, waar de minister voor de propaganda, dr. Goebbels. een rede hield. Hij zette het werk en de noodzakelijkheid van de Winter Hilfe uiteen en spoorde allen aan offers te brengen voor hen die minder met aardsche goe deren zijn gezegend. O.a, vertelaarde hij ook, dat dezen winter weer de stamppot-dagen zullen worden ingevoerd. FASCISTISCHE SAMENZWERING IN PORTUGAL. Uit Lissabon: Er is een fascistische samen- zworing ontdekt, welke, wanneer zij tot uit barsting zou zijn gekomen burgeroorlog in Portugal zou hebben teweeggebracht. Premier Salazar heeft do fascistische leidc. i laten arresteeron. Tot de revolutionairen behoorden tal van vroegere ambtenaren. BELANGRIJKE TAAK VOOR YOSHIDA. Uit Tokio: Sjïgezoe Yoshida, de vroegere ambassadeur te Rome, is formeel benoemd tot ambassadeur in algcmeenen dienst voor Europa en Amerika. Hij zal op 12 October naar Europa vertrekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2