BINNENLAND. Gemengd Nieuws. BRONWATER WOENSDAG 10 OCTOBER 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 VORSTENMOORD Niet alleen koning Alexander, ook minis ter Barlhou viel door de moordende scho ten uit de revolver, die veel op een zak- mitrailleur moet gelijken. En toch spreken we van vorstenmoord, want het is vrij dui delijk, dat de bloeddorstige Kroaat het op den koning en niet op zijn gezelschap ge munt had. In den koning zag hij de pei- sonificatie van de regeermacht, welke hij gram was en die hij ten bloede toe ver volgde met wel-beraamdo moordplannen. Allereerst is deze Kroaat een ordinair moordenaar, die met voorbedachten rade en met satanische wellust een medemensen het leven beneemt en daarom schuldig staat voor Gods wet. Wij wenden ons vol afschuw af; maar ook met schaamte. Zijn moord en doodslag niet aan de orde van den dag? In on. en half-beschaafdo streken, maar ook in de meest geciviliseer de landen der wereld. Ilad de menschhei^ niet gehoopt, dat ein delijk het barbarisme overwonnen zou zijn? Lijkt het er lift/aas niet veel meer op, dat al leen een sterke politie-macht een i ge kaas op veiljgheid waarborgt? Echter, het is niet alleen menschen-, hei is ook vorstenmoord. Niet, alsof het leven van een vorst up zichzelf meer waarde had, dan dat van den eenvoudigsten burger, maar omdat voi- stennvoord ook en zelfs in de eerste plaats beteekent een domme, doch welbewuste krenking van het overheidsgezag; een over treding, waartegen Gods toorn in het bijzon der brandt. Dezelfde Schrift, welke leert, dat God de geest der vorsten als druiven afsnijdt, om dat zij menschen zijn als wij; zegt ook met groote nadruk: door Hem regee- ren de koningen, en wie die macht wc derstaat, keert zich tegen God Zelf. Daarom ook staat nu ue moordenaar, die de vloekwaardige daad verrichtte, alleen verrichtte, niet alleen schuldig. Er zijn medeplichtigen. Men vindt ze on der hen, die bij de samenzwering betrokken zijn en de revolutionaire pogingen steun den. Men vindt ze onder de grootmachten van Europa, die de landenkaart verknipten, tot ze dachten: zoo zint het ons het best. doch die hiermee toonden, dat ze „revolu tie"' een behoorlijk middel vinden, als het maar naar menschelijke wijsheid door het doel geheiligd wordt Men vindt de medeplichtigen overal cn in elke kring, omdat het protest zij hei oogenschijnlijk machteloos niet luide ernstig genoeg opklinkt tegen alle booze stukken, welke de wereld beroeren en de rust verstoren. Ons menschelijk medegevoel gaat uit naar de families, die zoo onverwacht en zoo zwaar bezocht werden, naar de volken, die hun leiders zagen vallen op zoo gruwo lijke wijze: naar den moordenaar en zijn nabestaanden ook, die de gevolgen der zon de moeten dragen. Wij zien echter ook in deze bloedige ge beurtenis de straffende hand Gods in het wereldgericht; de bezoldiging der zonde op het verlaten van Gods geboden; en wij kun nen slechts bidden, dat deze incidentcele uitbarsting niet moge leiden tot een poli tieke wereldcatastrofe, welke nog grootor ellende brengt over de zwaarbeproefde vol ken van Europa Officieele Berichten KOLONIALE RAAD VAN CURACAO 30 I Raad" ZEEDIENST is aan den officier-vlie te Roller eervol ontslag leend en is hu benoemd t 2e kl. bü de Kon. Marine r 2e kl. G J C i zeedienst ur- LANDMACHT Bü Kon. besluit is benoemd tot reserve-offi cier van gezondheid der 2e kl. bij de landmacht de dienstplichtige van de le comp. hospitaal soldaten B J W Beunders. arts keerir.g^ van den calamiteiten Leendert Abra- CENTR. BUREAU VOOR DE STATISTIEK - J Schuurbequ irvol ontslag verleend De Radio-distributie Staatsbedrijf? In verband met de reeds lang overwogen plannen om de particuliere en gemeentelij ke radiodistributiebedrijven in Nederland door het rijk te laten overnemen, waarnaar een technisch en organisatorisch onderzoek is ingesteld, dat nog niet geheel beëindigd moet zijn, verneemt de „Telegraaf', dat de minister van Binnenlandsche Zaken, m Wilde, op de begrooting voor P.T.T. voor 1933 een memoriepost heeft laten zetten aL „radiodistributie van rijkswege". De bedoeling moet zijn om de Staten-Ge- neraal een beslissing te laten nemen over de vraag of het gewenscht is tot rijksradiodis tribui ie over te gaan. doodsbed, dat tc Marseille in allerijl i De steun aan de visscherij i Economische Zaken heeft be- I. de Stichting voor de Ncderlandsche Haring- isscherij, gevestigd te 's-Gravenhage, in liquidatie - doen treden en. nadat de liquidatie zal zijn be- ndigd. te ontbinden: II. aan hen. die tot op den datum dezer beschik king als bestuurslid, voorzitter, lid van het dage- lijksch bestuur of directeur, hetzij van de Stichting Nederlandsche Ansjoviscentrale, zijn opgetreden. tvM ontslag als zoodanig te verleenen; III. tc benoemen als liquidateuren van de onder I genoemde lichamen de leden van het dagelijksch bestuur van de Stichting Nederlandsche Visscherij- entrale. gevestigd le 's-Gravenhage. De Minister heeft benoemd voor het tijdvak, aan- angende met den dag van het in werking treden dezer beschikking en eindigende 1 September 1935 tot lid van het dagelijksch bestuur der voormelde Suchting Polderman, te IJmuiden. Verboden geschriften Een bericht zonder staart in de roode pers Men schrijft aah de N. R. C.: Onder de geschriften, waarvan het in hei bezit hebben of verspreiden door militairen is verboden, werden tot dusverre genoemd: alle publicaties, uitgegeven door de N.V. De Arbeiderspers. De redactie van deze verbodsbepaling is thans door den minister van Defensie gewij zigd in: alle dagbladen en periodieken, uit gegeven door de N.V. De Arbeiderspers, bono vens alle overige püblicaties, uitgegeven door deze vennootschap, welke een politiek karakter dragen. In de avondbladen van de Arbeiderspers an 6 October jl. werd hiervan mededeeling gedaan onder weglating van het laatste ge deelte van de verbodsbepaling, waardoor een onjuiste indruk van de wijziging werd ge- Kweekelingen met acte De minister van binnenlandsche zaken heeft den colleges van Gedep. Staten een briof gezonden waarin hij schrijft, dat de minister van onderwijs zijn aandacht heeft gevestigd op de geldelijke gevolgen van de besluiten van gemeentebesturen tot vervan ging van de boventallige leerk.achten door :.g. kweekelingen met akte. De brief luidt „De bcvoegheid om deze kweekelingen met akte zelfstandig in een klasse van een lagere school werkzaam te doen zijn, werd in de wet van 29 December 1933 opgenomen om tegemoet te komen aan de bezwaren, die in sommige omstandigheden ondervon den worden van het voorschrift, dat ook'da kweekeling met akte moest werken oi toezicht van een in hetzelfde lokaal aanwe zige bevoegde leerkracht. Nu verschillende gemeentebesturen de aldus geschapen gele genheid gebruiken om hun" boventallig per soneel door kweekelingen te vervangen, rijst de v raag, of inderdaad in alle omstandighe den de zuinigheid met dezen maatregel ge diend is. In de plaats van de door de ge meente betaalde salarissen aan surnume ra ire onderwijzers, betaalt dan bet rijk wachtgelden en de gemeente bovendien de bezoldiging der kweekelingen met akte. ,Ook mag bierbij niet verzuimd worden acht te slaan op de verplichtingen ten op zichte van de bijzondere scholen. De ver plichting tot toekenning van de vergoeding, bedoeld in art. 100 der L. O.-wet blijft nog een jaar lang na het ontslag der bovental lige leerkrachten aan de openbare scholen op de gemeente drukken, terwijl daartegen over van stonde aan de salarissen van de kweekelingen met akte het bedrag van de vergoeding, ingevolge art. 101 der wet aan de bijzondere schoolbesturen verschuldigd, beïnvloeden. Het is duidelijk, dat een en ander leidt, tot opvoering der onderwijsuit gaven tot een hooge'r peil dan noodig is...". Minister De Wilde noodigt daarom Gedep. Staten uit. bij de beoordeeling van de pos ten tot bezoldiging van kweekelingen met akte op de gemeente-begrootingen met deze opmerkingen rekening te houden; hot i~ naar de maening van beide ministers on wenschelijk. dat een reorganisatie van he onderwijs, die anders noodig zou zijn, door deze aanstelling van kweekelingen met akte wordt ontgaan." VAN HET CRISISCOMITE Hebt u ook zoo'n kaart ontvangen? In het te onzer beschikking staand over zicht van personen en instellingen, die tte- bruik maken van de gelegenheid om door automatische overschrijving op onze giro rekening (186000) 't werk van het Nationaal Crisiscomité te steunen, hebben wij het voor recht nog steeds uw naam aan te treffen. Dat wij aanleiding vinden u thans vo deze steun onze dank te betuigen, vindt mede zijn reden in de stijgende moeilijkhe den. welke het Nationaal Crisiscomité bij dp geldinzameling ondervindt. Gaarne geven wij de verzekering, dat de door u gekozen vorm van medewerking welke regelmatig inkomsten verschaft, waar op wij kunnen rekenen voor onze werk zaamheid als het ware onmisbaar is en op hooge prijs wordt gesteld. PROF. DR. HUGO V1SSCHER Een held in volle wapenrusting A.s. Vrijdag viert het tekende Tweede Kamerlid, Prof. Dr. Hugo Viescker te Huis ter Heide, zijn 70ste verjaardag. Hugo Vjsecher werd 12 Oct. 1864 te Zwolle t zeer eenvoudige oudere geboren. Hij be zocht in zijn geboorteplaats de bekende school van meester Wijnbeek cn werd oor spronkelijk bestemd voor de *ievaait, in elke richting hij dan ook eenige opleiding genoot. Hij smeedde o.m. de scharnieren Tweede Kamer, waarvan hij sindsdien deel uitmaakt en vooral zijn belangstelling geeft de vraagstukken van het Hooger Onder wijs. Dr. Visscher is een der markantste füniren van de Anti-Rev. fractie, die ook eens alleen staat en wiens geest zich moeilijk aan het partijgareel kun aanpus- We behoeven in dit verband maar te berinneren aan zijn optreden bij de behan deling van liet Ned.-Belgisch tractaat in is parlement In 1901 richtte Dr. Visscher met Dr. de Lind van Wijngaarden de Geref. Zen dings bond op, waarvan hij lid van liet hoofdbe stuur cn vice-voorzitter is ge wees. In 1906 Dr. Visscher ook onder de oprichters den Ned. Geref. Bond tot verbreiding erdediging van de waarheid in d.e Ned. Herv. (Geref.) Kerk. Van het orgaan van deze bond, „De Waarheidsvriend" was hij eveneens medewerker. Dr. Visscher heeft zich ook op Chr. phi- lantropisch terrein bewogen. Hij is voor zitter van de vereenigiug tot Chr. verzor ging van zenuwlijders in Nederland, waar- liet bekende sanatorium te Zeist uit gaat en is eveneens voorzitter van de Jo- hannes-stiehting te Nieuvvveen cn te Huis ter Heide. Van de Geref. Bond van stichtin gen van barmhartigheid is Ur. Visscher ice-voorzitter. Bij zijn verkiezing tot Ka merlid in 1922 werd Dr. Visscher, die van tage de Geref. Bond college geeft in de Geref. dogmatiek, hoogleeraar met een bij zondere leeropdracht om wijsbegeerte van de godsdienst en wijebegeerige ethiek te docceren. In 1931 verzocht hij daarvan ont heffing teneinde zich geheel aan zijn Ka merlidmaatschap te kunnen wijden. Tal van werken heeft Dr. Visscher gepu bliceerd. We doen slechts een greep uit de literatuur die hij gaf. Behalve veel artike len in het Geref. Weekblad en De Waar heidsvriend redigeerde Dr. Visscher het A. H. dagblad De Stichtsche Courant gelijk hij nog redacteur is van „Refajah". In De Standaard publiceerde hij tal van artike len. We behoeven maar te herinneren aan zijn reeks „Critica Romano". Met Prof. Mr. P. A. Diepenhorst verzorgde hij de serie „Christendom en Maatschappij" waarin i ij o.m. een studie over Religie en arbeid en over Het probleem van de armoede publi ceerde. Van zijn stichtelijke werken noemen we „Stemmen uit de wolk der getuigen", dat in drie deeltjes verecheen en zijn .,ln Israël vermaard" (Bijbellezingen over het boek Ruth). Van zijn wetcnschappelijKe werken vermelden we .Religion und socia les Leben bij den Natürvöken" (Bonn) Religie cn zedelijk leven; Het levenspro bleem; Het Paradijsprobleem (3 drukken,; De Schepping (2 drukken), een actueele studie over het scheppingeprobleem, die hij na de bfkende Synode van de Geref. ker ken in Assen (1926) het licht deed zien. In de Chr. Encyclopaedic schreef Dr. Visscher eveneens tal van bijdragen op het gebied van wijsbegeerte en godsdienstgeschiede- In 1919 vertegenwoordigde Dr. Visscher de Ned. Universiteiten bij het 500-jarig be staan van de Universiteit van Rostock bij welke gelegenheid hij benoemd werd tot eerelid van de Senaat dezer Hoogeschool. Als hoogleeraar genoot Dr. Visscher, wiens colleges altoos druk bezocht waren, een uit nemende reputatie. De verdiensten van den 70-jarige vonden erkenning in zijn benop- ming tot ridder in de orde van den Ned. Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam is op de Nassaukade by de Fagelstraat een 35-jarige vrouw met haar fiets komen te slippen cn onder een auto te recht gekomen, welke in de richting van de Rotterdamschebrugreed. Het slachtoffer is in bewusteloozen toestand, vermoedelijk met een •elfractuur, naar het Tesselechadezieken- huis overgebracht. Te Den Helder had een ernstig auto ongeluk plaats. Op de hoek van de Javastraat bij de Vakschool en tegenover de Roomsche school verloor een autobestuurder zijn macht iver het stuur bij het nemen van de bocht, -ermoedel\jk doordat hy met te groote vaart reed. Hierdoor vloog de auto tegen een lan- tarnpaal, waarbij juist een meisje van 16 jaar stond te wachten. Zij geraakte bekneld tusschen auto en lantaarnpaal, welke laatste geheel af brak. Het meisje brak haar been en werd met tal van andere ernstige wonden onder de auto vandaan gehaald en naar het Hospitaal Te Reu turn (Ov.) zat het 2-jarig zoontje van den caféhouder J. Luttikhuis voor lief filiaal van den A.B.T.B. op zakken te spelen toen het eensklaps den kunstweg AlmeloOot- marsum opliep en onder een aldaar juist pas- seevende auto van de wegenbouwmaatschappy terecht kwam. Het kind werd bewusteloos met een gebroken bovenbeen en een zware hoofd wonde opgenomen. Nadat dokter Meyboom eerste geneeskundige hulp had verleend, werd de kleine in zorgwekkenden toestand naa Ziekenhuis overgebracht. Te Velden (L.) geraakte de 33-jarige autobestuurder M. van den weg. Mevr. S., uit Hoenehroek, die by M. in de auto zat werd gewond; zy kreeg o.m. een halswervel- fractuur. Evenals M„ die eenige ribben had gebroken, is zy naar bet R.-K. Ziekenhuis te ml o overgebracht. De auto werd totaal nield. In den loop van den dag kon M. zijn woning te Heerlen worden vervoerd. De mevr. S. wordt hopeloos geacht. an het gymnasium te Zwolle in welks banken hij later als leerling zitten zou. Bij zijn latere collega, wijlen Prof. Dr. F. Dau- bunton, destijds predikant te Zwolle, deed de jonge Visscher belijdenis des geloofs en deze bracht hem tot de theologische weten schap. Hij bezocht nu het Zwolsche gym nasium van Dr. E. Mehler en studeerde aan de Leidsche Universiteit theologië. Dr. Vis scher, die oorspronkelijk veel talen studeer de, vond in Prof. Acqoy zijn speciale leer meester, die hem de wijsgeerige vakken do ceerde. Diens uiteenzetting van de leer der praedestinatie bij Calvijn, bracht de jonge Visscher tot het aanvaarden van de Calvi nistische levens- en wereldbeschouwing, waarven hij later zulk een geharnast verde diger zou zijn. in 1890 werd de jubilaris candidaat voor het Prov. Kerkbestuur van Noord Holland en uit 17 beroepen werd dat naar de Ned. Herv. Gem. van St. Nicolaasga aangeno men, waar wijlen Ds. J. A. Vermeer Zwolle, hem 5 Maart 1S91 tot zijn dienst werk inleidde. In zijn eerste gemeente kwam de jonge prediker al spoedig met het sociale vraagstuk in aanraking, door de groote werkloosheid die er met name in winter gevonden werd. In de stichting i een steunkas, waarbij de liberalen hem die dagen alleen lieten staan, toonde Dr. Visscher zijn sociale zin In 1894 vertrok de 70-jarige naar Zegveld, waar meerdere predikers van de Geref. waarheid in de Ned. Herv. Kerk hebben staan. In datzelfde jaar promoveerde hij ook cum laude tot doctor in de theolog op een dissertatie getiteld: „Guiliëlnu Aniesius, zijn leven en werken," waarover wijlen Dr. A. kuyper een gunstig oordeel uitsprak. Met Dr. J. I). de Lind van Wijn gaarden richtte Dr. Visscher in Zegveld liet „Geref. Weekblad" op, dat verzamelen blies voor alle Gereformeerden in de Ned. Herv. Kerk en de eei&te stoot gaf tot de opleving van de Geref. leer in de Herv. Kerk. In 1896 vertrok Dr. Visscher naar Delft, waar zijn vriend, Dr. de Lind van ijngaarden, liern tot zijn dienstwerk in leidde. Hier werd Dr. Visscher in een ste vige partijstrijd gewikkeld, welke echter tot uitslag had dat Delft in groote meerderheid koos voor de Geref. beginselen. In datzelfde jaar verzocht Prof. Acqoy hem, nu Prof. Klein overleden was, in zijn plaats het biografisch woordenboek voor Prof. godgeleerdheid in Nederland, te be werken. Hij behandelde daarin v.n. de dog matische en speculatieve stukken. Mot Dr. v. Langenraad bewerkte Dr. Visscher helft van het eerste deel. Gedurende zijn verblijf in Delft publiceerde Dr. Visscher ook enkele preeken. In 1901 vertrok Dr. Visscher naar Ouderkerk a. d. IJssel. Hier trad hij voor de Anti-Rev. partij daadwer kelijk in actie en ontwikkelde groote acti viteit in het toenmalige district Gouda. Op de Hervormingsdag van 1903 benoem de Minister Kuyper hem tot hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, als opvolger van Prof H. Lamers, om onderwijs te ge ven in de geschiedenis der godsdiensten, de wijsbegeerte van de godsdienst, de gesehie den is van de leer aangaande God en de ethica, een benoeming waarover bij de stembus van 1905 nog al een en ander is te doen geweest. De liberalen in dien tijd kon- den maar moeilijk gelooven dat er ook bui ten hun kring nog wel intellect gevonden werd. Dat Dr. Kuyper een man van Geref. belijdenis als hoogleeraar aan een open bare universiteit durfde te benoemen werd hem zeer kwalijk genomen. Dr. Visscher aanvaardde 15 Febr. 1904 zijn hoogleeraars- ambt met een inauguratie getiteld: „Over de oorsprong der religie". Bij de verkiezingen van 1905 streed Dr. Visscher niet talent naast Dr. Kuyper. die i»i datzelfde jaar hem uitnoodigde zitting te willen nemen in het Centr. Comité der R. partij, waarvan Dr. Visscher tot 1916 deel heeft uitgemaakt. Hij was o-k eenige tijd vice-voorzitter der A. R.-partij. In 1922 kwam hij voor de Gelden&ohe lijst in de De Chr. Middenstand En het beleid der Regeering Zaterdagmiddag werd te Hoogeveen een vergadering gehouden van de besturen van de afdeelingen van de Chr. Handeldrijvende- en Industrieele Middenstand van geheei Drente en N.W. Overijsel. Aan het ons toegezonden verslag ontleenen wij het volgende: Bij de behandeling van de agenda voor de jaarvergadering te Utrecht werd vooral bij punt 4 en 5 betreffende het Middenstands- crisiscrediet en de pensioneering van oude zelfstandigen scherpe critiek geleverd op het beleid van deze regeering, welke een zuiver liberaal-kapitalistische politiek voert en blijk baar alleen rekening houdt met de belangen van de groep personen, voor wie de Mam mon alles beteekent Van een Christelijke politiek valt dan ook niets te bespeuren. In vergelijking mot de ƒ350.000.000 steun aan de boeren is het een ongehoord feit, dat de regeering dc moed heeft voor de midden stand ƒ2.000.000 beschikbaar te stellen onder zéér bezwarende voorwaarden en verplich tingen. Zoo werd betoogd, dat de kosten van het accountants-onderzoek der boeken dienen le komen voor rekening der regeering, ter wijl de rente van by2 absurd werd ge noemd. Ook tegen de verbruikscoöperaties en de coöperaties der Boerenbonden en tegeno\er de warenhuizen en trusten werd stelling ge nomen. Belangrijke staaltjes van het zaken doen door dc coöperaties der Boerenbonden erden besproken, waaruit bleek op welke nfaire wijze deze instellingen de Midden stand beconcurreeren. Verder werd uitvoerig besproken het rap port, uitgebracht door de Commissie, inge steld door de landelijke vereeniging, ter be- etudeering van 't vraagstuk van pensionnee- ring van oude zelfstandigen. Besloten werd, hoewel het meerendeel der vergadering was voor verplichte verzekering, zich aan te sluiten bij dc conclusies van hei rapport om te komen tot tijdelijk opnieuw openstellen van de wet 1919 der Ouderdoms- verzekering, waardoor een ieder zich dan alsnog tegen een lage premie zal kunnen verzekeren. MINISTERS IN HOOGER SFEER! De Ministers Colijn, Deckers, Van Schaik en De Wilde hebben heden met de F 36 een rend- vlucht gemaakt, waartoe zij omstreeks 10.45 uui op Schiphol aankwamen. DE EX-POSTJAGER NAAR KOPENHAGEN In recordtijd Naar wij vernemen, heeft de ex-Postjager, de PHOST, gister een kleine rondvlucht door Europa gedaan. Het toestel is van Schiphol eerst n; Berlijn en vandaar naar Kopenhagen gevlogen den bijzonder snellen tijd van 3 uur. BOOTTREIN M.S. „SIBAJAK" De trein, aansluit.ng gevend op het 12 dezer v Marseille vertrekkend m.s. „Sibajak", zal den lien October om 16 uur van Den Haag H.S. 16.28 uur van Rotterdam D.P. en om 17.22 van Roosendaal vertrekken. „DE KUNST IN NOOD" TE AMSTERDAM Expositie in Paleis op den Dam II. M. de Koningin heeft toegestemd ii liet verzoek van het comité „De Kunst in Nood", om de Troonzaal van het Paleis op den Dam beschikbaar te stellen voor de ex positie, welke deze nationale steunactie te Amsterdam zal houden. De tentoonstelling wordt ap 20 October a.s. officieel geopend. Doodelijk auto-ongeluk De heer R. Meek, directeur van de brand- waarborgniaatschappij Marum, die op 3 Oct. j.l. te Tolbert door een auto werd aangereden, is aan de ernstige kwetsuren, welke hy daarbij had opgeloopen, in het Diaconessenhuis te Gro ningen bezweken. het Voordeelfgste Smakelijkste en Geneeskracbtigste H0LLANDSCHE TAFELWATER Hoofdd. R'damsche Biercentrale Tel. 41850. Voornaamste Nieuws. Dit Nummer bestaat uit VIER bladen Blz. I Een Kroaat heeft te Marseille Koning Alexander van Zuid-Slavië en de Fran- sche minister-president Barthou doodge schoten. De moordenaar is doodgeslagen. De elfjarige zoon van Koning Alexan der wordt koning Peter II. revolutie in Spanje is bedwongen. Een op gewekte Cories-vergadcriug, waarin Gill Robles ver trouwen in dc regeering uitsprak. Azana is tc Barcelona gevangen genomen. Blz. 3 Hedenmiddag is tc Utrecht dc Tentoonstelling ter gelegenheid van dc Herdenking van de Afschei ding geopend. Goudbeweging in de afgcloopen week. B-tere resultaten van de N.V. Brood- en Meel fabrieken „Dc Korenschoof" te Utrecht over 1933/1934. Blz. 5 Prof. Dr. Hugo Visscher wordt Vrijdag i VERDRONKEN Te Meerkerk was de 68-jarige A. S., Vrijdag -.ond per rijwiel van huis vertrokken. Hij keerde niet op tijd terug. Gedurende den nacht kwam de man ook niet thuis, en een onderzoek mocht geen resultaat opleveren. Zaterdagmor gen werd de man levenloos opgehaald uit sloot in Lakerveld. Uit de Vecht voor het raadhuis te Zuilen heeft men het lijk van een vrouw van middel baren leeftijd opgehaald. Volgens het Hbl., heeft de politie ir Oranjestraat te Alme.o, drie jongentjes getroffen, afkomstig uit Enschedé. Ze wisten niet, waar ze waren. De kinderen waren op hun autopeds op stap gegaan en hadden de 23 K.M. die de twee steden van elkander schei den in één middag afgelegd. De kleinen warei resp. vijf, zes en zeven jaar oud. De politi. heeft zich over de kleine avonturiers ontfermd en gezorgd, dat ze weer bij hun moeders Enschedé kwamen. Aan boord van het Eneelsche stoomschip Harnagus, dat in den vroegen morgen in de hoofdstad is aangekomen en ligplaats heeft genomen aan de Engelsche boeien, bevonden zich drie verstekelingen van Pool sche nationa liteit. Zij zijn ter beschikking gesteld van de V reemdelingenpoli ti e. TJALKSOHIP GEZONKEN Tengevolge van een hevigen stormvlaag t op 10 K.M. ten Z.O. van Urk het tjalkschip Rehoboth, groot 69 ton, afkomstig uit Deven ter en op weg van Amsterdam naar Kampen, geladen met anthraciet, gezonken. De opvaren den, de schipper E. Klein uit Deventer, zijn vrouw en een kind van 9 weken konden mer groote moeite gered worden door de sleepboot Tina van kapitein Wagenmaker uit Groningen, die door middel van een sloep verbinding met het schip wist te verkrijgen. VERDACHT VAN BRANDSTICHTING Man en vrouw gearresteerd Te Amsterdam brak brand uit in de Vrolik- straat in een perceel, waar een groentenwinkel wordt gedreven door O. de W. De winkelier en zijn vrouw waren al druk aan het blusschen en met een paar emmers water kon het gevaar de brandweer hier met een ongewoon geval te bezworen woraen. Het viel onmiddellijk op, dat doen had. In het sousterrain waren een hout betimmering can den schoorsteen, vloerplan ken en een divan door het vuur aangetast-, doch ook op de beletage was een bed in brand ge raakt en er werden in totaal vijf brandhaarden aangetroffen, terwijl de woning naar petro leum rook. Het bleek, dat de brandhaarden rij kelijk vooraf met petroleum waren begoten. Een en ander was voor de politie aanleiding Een huis zon der Piano is als een tuin zonder bloe- een nader onderzoek in te stellen. De justitie werd gewaarschuwd en de officier en de rech- ter-commissans Mr. Meihuizen, benevens de politiedeskundige dr. Van Ledden Hulsebosch verschenen weldra ter plaatse. De winkelier De W. en zijn vrouw werden, verdacht van brandstichting, gearresteerd. Zij ontkennen echter alle schuld; de man voerde aan, dat hy bezig was geweest het vuui blusschen. Hoe het ontstaan was, konden noch de man, noch de vrouw zeggen. Voorts was een 15-jarige zoon in de woning, die echter sliep, toen ae brand uitbrak. De inboejel was op de beurspolis verzekerd tot een bedrag van f 2000. Beide verdachten zijn opgesloten in het politiebureau aan de Linnaeusstraat Branden Te A a a 1 s t was de bewoners van de z.g.n. Beekhut bezig eten te koken op een petroleum stel. De vlam sloeg in een pan met vet en binnen enkele oogenblikkcn stond het houten gebouw in lichter laaie. Alles ging in vlam men op. Een en ander was verzekerd. Een oogenblik was men bevreesd, dat een bosch werd aangetast, doch de brandweer behoefde geen dienst te doen. Te Kampen ontstond Maandagmorgen brand in een hooiberg nabij hot stadserf 52, bewoond door de pachter G. van Heerde. Door de nog al krachtige Zuidwestenwind deelde het vuur zich direct mede aan de dere hooibergen en de boerenhofstede en alles tot de grond toe afgebrand toen ds autobrandspuit, die zeer spoedig ter plaatse was, arriveerde. Te Zaandam ontstond Maandagmiddag brand in de autoverhuurloods van de transport onderneming van den heer T. Swenne i: Peperstraat. De brand was ontstaan in auto, welke in de loods stond en door tot nu toe onbekende oorzaak in brand was geraakt. Het vuur had zich in korten tijd zoo uitge breid, dat de belendende perceelen, welke dicht aan elkaar staan en meest uit hout zyn opgetrokken, ernstig gevaar liepen. De brand weer was spoedig ter plaatse en wist door krachtdadig optreden de brand te beperken tot een naast gelegen pindakaasfabriek den heer Ter Wee. Deze fabriek ondervond veel schade door het vuur en vooral veel door het water. Men vreest, dat de machines deze fabriek totaal onbruikbaar zyn geworden. De loods van den heer Swenne brandde geheel uit. De schade wordt door verzekering gedekt. Gistermiddag was men le Parijs druk bezig verschillende gebouwen en straten te ver sieren ter feestelijke ontvangst van Koning Alexander van Joego-Slavië, Deze foto werd genomen in ie C-are des Invalides.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 12