Jlieuuir ^Criïisrije (ütmrmtt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken BINNENLAND. Gemengd Nieuws. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is Z35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. me» Zondagsblad 7'/» cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5294 DINSDAG 9 OCTOBER 1934 15e Jaargang abbertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/i Bij conlract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau wordt berekend 0.10 „Onze molen maalt lustig", aldus de roode pers in een bespreking van moeilijkheden, welke zich in een andere partij voordoen. Daaruit en uit de hooggestemde feestarti kelen, welke steeds geschreven worden na „machtige partijcongressen" zou de goed- geloovige lezer misschien afleiden, dat het in de S.D.A.P. botertje tot den boóm is. Echter kan ieder beter weten. Over do. meest belangrijke vragen hcerscht mee- ningsverschil. We zonderen hierbij uit vragen, welke op de verhouding van godsdienst en politiek betrekking hebben; waarschijnlijk bestaat daarover ook verschil, maar in elk geval schijnt het geoorloofd met Bijbel en Chris telijk geloof de spot te drijven. Ook ten aanzien van de vastheid of on vastheid van de gulden schijnt er zich een bovendrijvende partij te vormen. De voor standers van devaluatie zijn in elk geval aan de winnende hand; maar de oneenig- heid blijft voorloopig. Veel ernstiger staat het ten aanzien van de defensie. Zeker, het is nog wel geoorloofd om in de roode pers de draak te steken met de lands verdediging (later ontkent men natuurlijk, dat men op deze wijze de geest der mili tairen bedorven heeft!), maar als het er op aan komt voelt men toch de moeilijkheid. De verwarring onder de ontwapenaars neemt toe. De mannen van „Kerk en Vrede" klagen, dat hun gelederen sterk dunnen en door vroegere medestrijders, zelfs door „Oor log of Vrede" worden ze feitelijk als fantas ten beschouwd. Maar de soc.-dem. Paul Kiès, ex-officier en leider van laatstgenoemd blad kan het ook volstrekt niet vinden met de roode pers. In eenige artikelen in de „Sociaal-Demo craat" zet hij duidelijk uiteen, dat de S. D. A. P. niet meer weet, wat ze op het stuk der defensie wil. Namens de afdeeling Enschedé, waar hij als verkiezingspropagandist werkzaam was, liep hij op 't laatste congres met twee vra gen in zijn zak. In de eerste plaats deze; Gaat onze Kamerfractie, als we de voor gestelde resolutie aanvaarden, nu vóór dc Defensiebegroting stemmen ook als geen principieel ingrijpende verandering in de tegenwoordige „weermacht" wordt aangebracht? Hij stelde deze vraag persoonlijk aan den fractie-leider, den heer Albarda; en deze gaf daarop een afdoend antwoord en yerzeker- de het zwart op wit: n n I Over dat antwoord juicht de ex-officier. En hij vindt er reden in om te schimpen op de vrijzinnig-democraten, die allen of voor 't grootste deel „op hun handen zullen gaan loopen". De S. D. A. P. durft zich zelf te zijn en te blijven. Maar, en dat pleit voor zijn logica, de heer Kiès was van meening, dat de tweede vraag nu ook ontkennend beantwoord moest worden; Denkt onze Kamerfractie vóór de cre- dieten te stemmen van een eventueele volledige mobiliosatie der h u i d i weermacht?. Echter, hij heeft deze vraag maar niet gesteld. Waarom niet is duister. Vreesde hij misschien een ontwijkend antwoord, hoewel hij zelf overtuigd was, dat wie „jaar op jaar op principieele gronden tegen de begroo ting yan een weermacht stemt, natuur- 1 ij k niet yoor mobilisatiecredieten kan stemmen". Het is vreemd, dat wie helderheid wenscht de meest beslissende vraag niet stelt. Ach teraf erkent de schrijver dat dan ook, want hij betoogt verder, dat de roode pers al spoedig verwarring stichtte en dat er op dit punt hopelooze verdeeldheid in de partij heerscht. IN HET SLOP Het loont de moeite even na te gaan, hoezeer de S. D. A. P. ten aanzien van defensie in het slop gereden is. Terwijl de heer Paul Kiès het terecht volkomen logisch en natuurlijk vond, dat wie jaar tot jaar tegen de begrooting der macht stemt, ook tegen mobilisatiecredieten behoort te stemmen, moet hij de yerzuch- ting slaken: „Nu echter „Het Volk" verwarring sticht met de reeds in mijn eerste artikel gewraakte zinsnede; „Overweging van positie en houding onzer Partij in 1914 kan slechts de overtuiging versterken, dat wij in de eveneens moeilijke omstandigheden van thans vóór alles hebben vast te houden aan 't onverbiddelijk realisme, dat destijds (in 1914) de politiek van de S. D. A. P. heeft geleid", blijkt hieruit zonneklaar, dat ons stand punt wèl voor „tweeërlei uitlegging" vat baar is en het Nederlandsche volk (ons kiezerskorps) niet weet, wat het van ons in deze te verwachten heeft." Dat is wel heel erg, als voormannen in de partij constateeren moeten, dat de kiezers niet weten, wat zij van zoo'n belangrijk en zoo veel belovend programpunt van een partij te wachten hebben. Het is echter nog erger. Niet alleen rijst er twijfel over de vraag, wat men wil; de kiezers worden opzettelijk misleid. Het „Herzieningsrapport" vertelt, dat de Veiligheidsmacht in de toekomst beter uit gerust moet zijn dan men zich in 1925, bij het Ontwapeningsontwerp van de S. D. A. P. voorstelde, en toen reeds achtte men het noodig, dat zo uitgerust was met alle, ook moderne middelen voor ver- om de neutraliteitsplichten tegen over schrijding van de grenzen te kunnen na komen. Ook zou men afweergeschut niet kunnen missen. Er is geen woord van waar, zegt Paul Kiès: „geen enkele zin bevat waarheid". Hij heeft gelijk: In de memorie van toe lichting bij het ontwapeningsontwerp der roode fractie staat; „Er is bij de veiligheids wacht geen kavelerie en geen artillerie; er is geen zwaar geschut, noch munitie daar voorEn dat zijn toch moderne strijd middelen. In 1927 heette het zelfs: „Als wij ons voor- el er door krijgen hebben wij geen artille- e en in ons land is ze ook niet zoo gauw te maken. Wij hebben dm geen vlieg- wezen en geen afweergeschut". En de heer Ter Laan, het voorstel ver dedigend, riep in extase uit: wèg met de vliegtuigen, de gifgassen en mitrailleurs" Voorts ging, aldus de heer Kiès, het ge- heele ontwapeningsvoorstel uit van de grondgedachte, dat niet zou worden op getreden tegen een de grens overschrijdend •ijandelijk leger". Hoe dit alles met elkaar in flagrante tegenspraak was, voelde men op het con gres wel, maar de voorzitter deelde mee, dat men „niet iedere passage van het Her zieningsrapport behoefde te onderschrijven en zich voor de bepaling van zijn stem over de resolutie los kon maken van het Rap port, dat als zoodanig niet in stemming kwam". Kan men zich eigenlijk wel erger non chalance voorstellen, dan dat een groote partij zoo onverantwoordelijk solt met de meest beslissende vragen van politiek be leid? Er is slechts één, maar een heel leelijke clausule mogelijk: De voormannen in deze partij durven de verantwoordelijkheid noch naar rechts noch naar links te aanvaarden; zij verkiezen met den afgetreden partijvoor zitter de vaagheid der positie om met suc ces de verkiezingspropaganda van het anti- militarisme te kunnen drijven en verwach ten, dat de andere partijen wel zullen goed maken wat zij bederven. Een fiere houding, inderdaad! De toestand in de mijnen De Alg. Ned. Mijnwerkersbond heeft een adres gericht tot den Ministerraad, waarin gewezen wordt op de noodtoestand, waarin de gezinnen der mijnwerkers verkeeren. Weliswaar zijn de huishuren thans verlaagd en is het aantal verzuimdiensten eenigszins verminderd, doch dit is onvoldoende voor de 3 loonsverlaging, die per 1 Aug. jl. i- ingevoerd. Adressanten bevelen aan het bijeenroepen van een conferentie van alle belanghebben den, om te komen tot een regeling van den toestand die. de mijnwerkers meer bestaans zekerheid verschaft. DE „BLOEMFONTEIN" De Machinefabriek Gebr. Stork en Co. deelt mede, dat vandaag en morgen de tech nische proeftocht zal worden gehouden van het m.s. Bloemfontein van de Nederland Zuid-Afrika-lijn, dat, naar men zich zal her inneren, draadloos te water is gelaten. Op Donderdag 18 October a.s. zal de officieel proefvaart plaats vinden. DE NIEUWE ONDERZEEBOOT De K XVIII, de nieuwe Nederlandsche onderzeeboot, welke in den aanvang van November een reis door vijf werelddeelen gaat beginnen om Prof. Dr. F. A. Vening Meinesz in de gelegenheid te stellen zijn zwaartekrachtmetingen voort te zetten, zal aanstaanden Woensdag te 4 uur aan de Parkkade te Rotterdam ligplaats nemen. OPSPORINGSBEVOEGDHEID VAN DEN BELASTINGAMBTENAAR Het voornemen van den minister van Fi nanciën om de opsporingsbevoegdheid van de ambtenaren der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen uit te breiden, zal niet worden uitgevoerd op grond van de door den minister van Justitie daartegen in gebrachte bezwaren. De minister van Finan ciën wil het nu vinden in versterking van de bewapening van de ambtenaren en zal derhalve voor de toekomst een ruimer stand punt innemen in het verstrekken van vuur wapenen. In verband hiermede is bepaald dat de gummistok of een vuurwapen mag worden meegenomen. Verder zal bij de beoordeeling van verzoeken om wapens een ruimer stand punt worden ingenomen. STAATSTOEZICHT OP KRANK- ZINNIGENWEZEN Bij K. B. is met ingang van 1 Januari 1935 benoemd in vasten dienst tot inspec teur voor het Staatstoezicht op krankzinni gen en krankzinnigengestichten Dr. J. H. M Koenen, geneesheer aan de Psychiatrische Inrichting „Voorburg" te Vught. DE GEWIJZIGDE SPELLING Minister Marchant over België tevreden De minister en de Nederlandsche opposanten Minister Marchant heeft een interview toegestaan aan een redacteur van de Msb. Over de gang van zaken in België is de minister niet ontevreden. Hij uitte zich ,Dc verhouding met België loopt nu zeer fortuinlijk. Aanvankelijk is er misverstand geweest Wij waren het. met Onderwijs in België eens geworden. Dit scheen althans dat is mij meegedeeld in België niet be kend te zijn. Veel BeLgen meenden, dat wij het hier od eigen gelegenheid hadden ge daan, zonder hen er in te kennen. Toen ver dween plotseling de minister Lippens die er voor voelde, en hij werd opgevolgd door een minister die er niet voor voelde, minister heeft een commissie benoemd, U een strop bezorgd heeft .In 't geheel niet! Deze commissie zegt: vooreerst, er is in België geen aanleiding om thans aan de spelling iets te veranderen. Zij zegt vervolgens: als wij straks gaan ver anderen, moet de spelling tegelijk voor alle openbare diensten worden voorgeschreven. Eindelijk: wij gaan samenwerken met Ne derland in de commissie voor onderzoek van de bastaardwoorden en samengestelde woorden. Deze uitspraak schijnt mij niet kwaad, zij beduidt immers, dat men in Bel gië één periode zal overslaan; men zal daar tegelijk dezelfde spelling invoeren bij het onderwijs en bij de publieke diensten." Vindt u oat zoo verheugend? „Ja, dit verheugt mij zeer. Die periode wordt hier te lande immers als een zwak punt gevoeld. Naar mijn meening ten on rechte. Het invoeren van een nieuwe schrijf wijze bij het onderwijs is iets anders en is minder ingrijpend dan de invoering bij de publieke diensten. Daardoor immers wordt deze schrijfwijze de taal van de wet, van de rechterlijke macht enzoo voort. Dezelfde soort van opposanten tegen het nieuwe, die nu in actie zijn, waren ook in actie, toen de spelling van De Vries en Te Winkel nieuw was. Zij gebruiken dezelfde argu menten." Continuïteit, Excellentie! „Neen, geen continuïteit, want toen zei den zij: van invoering bij de publieke dien sten zal eerst sprake kunnen zijn, wanneer de nieuwe schrijfwijze gemeengoed zal zijn geworden van het volk." Dat zeiden Minister Heemskerk en de Staatscommiss:e-Kuyper in 1912 ook. „Zeker, dèt was continuïteit. Maar thans zegt de oppositie precies het omgekeerde: de publieke dienst moet voorgaan; eerst daarna •zullen wij volgen; de invoering bij het on derwijs heeft geen zin, als de nieuwe schrijf wijze niet tegelijk wordt ingevoerd bij de publieke dim: ten. Nu vraag ik u: waarom spreken zij thans anders? Omdat zij branden van verlangen naar invoering? Neen, omge keerd: omdat zij aldus de invoering denken te vertragen. Daarom spelen zij als argu ment uit: de autoriteiten leggen aan het onderwijs op, wat zij zelf verwerpen. Dat is niet sterk: vóór alles mag men toch verlan gen, dat iemand, die een argument stelt, in de juistheid ervan gelooft." Waarom hebt u het dan aldus ge regeld? „Omdat F" erken, dat er ook iek. voor te zeggen is. dat de invoering bij de publieke diensten, die van meer gewicht is dan bij het onderwijs, wordt afhankelijk gemaakt van het welslagen buiten die diensten. Voor deze ervaring heeft men behoefte aan een langer of korter incubatie-tijdperk, korter naarmate het nieuwe er sneller ingaat" Dan rijn de Belgen nog slimmer dan vele „Hollanders" wel eens hebben gedacht „Ja, zij trekken nu profijt van ons incuba tie-tijdperk. Blijk het nieuwe door ons volk te zijn aanvaard, dan cullen zij het in België ineens invoeren voor onderwijs en openbare diensten. Zij Luimen dat dan doen zonder bezwaar. Zij zijn ons allen te slim af. „Tenminste zijn zij verstandiger dan de opposanten bij ons. De Belgen werken niet tegen. Zij werken mee, want zij wezen hun vertegenwoordigers aan in de commissie voor de woordenlijst." Alles elkaar is u over onze buren dus toch tevreden? „Inderdaad. De medewerking van België geeft voor ons beiden voordeel Toegerust met de ervaring van Nederland, kan België is overgaan tot de nieuwe spelling en 't algemeen gebruik ervan zal daardoor ons land worden verhaast. Daarvoor ben ik onze Belgische vrienden dankbaar. De lang, die België zal aannemen, zal toch niet of slechts weini* kunnen verschillen EEN KLUCHT? Of een studenten-schandaal? Er gebeuren vaak ernstige dingen, welke de lust in u opwekken er op ironische wijze over te schrijven. Maar er zijn ook voorval len, welke men als klucht bedoelt en die o, zulke ernstige vragen bij u doeu rijzen. Zoo ging het mij, toen ik in de roode pers las over Van Duyl jr. als „martelaar" (als geestigheid bedoeld) en :k mag u een citaat niet onthouden, want de omschrijving is even belangrijk als het feit zelf: De klucht speelde zich af als volgt: Van Duvl Junior had zich als adsp'- rant-lid bij 't Delftsche Studentencorps laten inschrijven en dies was ook hij, evenals de anderen, verplicht zich aan het gebruikelijke ontgroeningsproces te onderwerpen. Tijdens het „verhoor" door de oudere jaarsstudenten kwam al heel gauw de warme sympathie van den groen Van Duyl voor den grooten Leider en zijn „beginselen" voor de dag. Het bleek zelfs, dat papa Van Duyl in liefde en geestdrift voor den navolger van het Derde Rijk het volkomen moest afleggen tegen zoon lief. En nadat vastgesteld was. dat 't zoon tje gewoon was om regelmatig met „Voik en Vaderland" te colporteeren, stond de voor de ontgroenings-commissie te vol gen weg duidelijk afgebakend. De groen Van Duyl moest acht dagen lang „De Tribune" luidkeels door Delfts straten ten verkoop aanbiedenl En aldus geschiedde. Let er op met hoeveel welgevallen deze klucht" wordt verhaald en hoe, gezien dc politieke ideeën van den „groen" „de te vol gen weg duidelijk was afgebakend". Is dat een klucht? Is het niet veeleer een drama? Ik las dezer dagen een boek van Lion Feuchtwanger over de gruwelen van het nationaal-socialisme in Duitschland. schrijver acht, blijkens de vele herhalingen, wel een der grootste gruwelen, dat Joden gedwongen werden 'zich zelf als „smerige jood" te betitelen en in 't openbaar het Horst Wessellied mee te zingen. Zoo iets is krenking van de geest, mishan deling van het geweten, erger dan lichame lijke slavernij. Zeer juist; maar is de „klucht" in Delft van beter gehalte? Stel u even vooi welke vriendelijke bewoordingen de roode pers zou oordeelen over de „klucht" om een jong sociaal-democraat, die gewoon was te venten met „Vrijheid, arbeid en brood", te dwingen tot colportage met een of ander „burgerlijk" blad! Zou het dan ook als een studentengrap beschouwd worden, waarmee men zich kos telijk kan vermaken? Is dit geestesvrijheid of hoopt de S.D.A.P. op concentratiekam penvoor anderen? Ongewenschte Schoolstrijd Zoo vindt men elkander niet Men schrijft aan de N.R.C.: In de laatste vergadering van den raad van de gemeente Gramsbergen, welke raad zich al meer dan twee jaren verzet tegen den bouw van een Hervormde school in de Krim, hoewel het schoolbestuur zijn aanspraken in alle instanties erkend heeft gekregen, heeft de heer Colenbrander (a.r.) gezegd dat een schoolbestuur, dat thans wettelijke aanspra ken hanteert en de gemeenschap lasten op legt, een moreel onverantwoordelijke daad verricht en afbraak-politiek voert. Wethou der De Jager (a.r.) sprak van onzinnige en onredelijke eischen en van geldwegsmijterij De heer Krikke (N.S.B.) noemde het bouwen een misdaad tegenover de gemeenschap. Toen de heer Snel riep van dictatuur, vatte de heer Habers (c.h.) vlam en sprak van een'raad die de wet saboteert er door een dictator wel tot de orde zou geroepen, omdat hij stelselmatig weigert wettelijke aanspraken te erkennen. Tenslotte werd met 6 te^en 5 stemmen be sloten bij de Maatschappij voor Gemeente- crediet 25.000 te leenen tegen een rente van 4pet., welke gelden benoodigd zijn voor de stichting van de nieuwe school. HAAGSCHE CRISIS-COLLECTE De totale opbrengst van de Zaterdag jl. gehouden collecte van het Haagsch Crisis Comité bedraagt 34.323.40, Felle woorden Over de defensiepolitiek der Regeering Bij de begrooting van oorlog werden in de Indische Volksraad felle rc-'"'-o->ringr:. uit gesproken door de militaire leden van dal college. Sprekend over de internationale spanning, constateerde Dr W. K. H. Feuilleteau de Bruvn, dat de defensie erger dan wellicht ooit te voren is verwaarloosd. De Nederland sche regeering ging zelfs zoover, een Com- ie-Idenburg te benoemen! Zij schijn» niets te merken van een zich ladende wereld atmosfeer! Spreker zou de Nederlandsche defensie politiek willen typeeren met de spreuk: .Saevis tianquillus in undis", kalm te niid- len van de woelige baren. Deze woorden van Willem den Zwijger worden thans in Neder land misbruikt! „Willem de Zwijger was bo venal een geloofsheld. De geest, die van zijn spreuk uitging, was die van de predikers, die de preekstoel beklommen en daar het geweer naast zich neerzetten! Ik behoef niet te zeg gen, dat die geest in Nederland op het oogen blik geheel verdwenen is. Thans is de betee- kenis van die spreuk blijkbaar: „ondanks de woedende golven doen wij niets, het komt in de toekomst wel terecht, laten wij onze defensie maar afbreken!" Bij spreker rijst de vraag, hoe het eigen lijk staat met het verantwoordelijkhedsge- voel der Nederlandsche staatslieden! Mijnheer de Voorzitter, ik ben fel, zegt spr., maar ik meen, dat het mijn plicht is, de regeering niet te onthouden, wat do stroo mingen in het Indische officierscorps zijn. In Nederland heeft men wèl 200 raillioen over voor boerensteun, wèl 144 millioen voor werkloozensteun en wèl 175 millioen voor Onderwijs, maar voor leger en vloot geldt nog altijd het geen man en geen cent! In 1922 bedroeg de Indische oorlogsbegroo- ting 100 millioen, in 1934 50 millioen, dat scheelt 50 De legersterkte liep terug van 41.000 man in 1920 tot 31.300 man in 1934 en men gaat nog verder. GOEROE GEARRESTEERD SEMARANG, 9 October (Aneta). Een goe roe (godsdienstleeraar) in Wonogiri beeft bij de oprichtin" van een nieuwe gemeen schap vele volgelingen rondom zich verza meld. Bij zijn arrestatie kwam het tot een treffen met de veldpolitie daar 300 volgelin gen zich verzetten. Twee volgelingen werden gedood en eenige agenten werden gewond. De goeroe en zeventien volgelingen zijn ge arresteerd. AFSLACHTING VAN MELKVEE? Het drama van het bussenvleesch Een slagers-adres De Commissie van Overleg, samengesteld uit de Ned. Slagershond, de Hanze van sla- gerspatroons en de Grossiers v. d. Vleesch- handel te N o o r d w ij k heeft in een voerig, wei-gedocumenteerd adres bij de re geering bezwaren ingebracht tegen een eventueele hervatting van vee-afslachting en blikken-vleesch-productie. De vorige afslachting, ten slotte bepaald op 115.000 stuks vee, gaf een overschot van zeker 11 millioen blikken en een tekort van minstens 4 millioen gulden. Een ander droevig gevolg was de nood onder de slagers, die hooge prijzen moesten vragen door de crisisheffing de accijns werd met 200 verhoogd doch daardoor hun debiet zienderoogen zagen terugloopen. Het vleeschverbruik neemt gestadig af. Ondanks de droogte die tot ontijdige ruiming van slachtvee dringt is de aanvoer midden Juli van dit jaar op de Rottcrdam- sclie en andere markten minder dan in midden Juli 1933 n.l. ongeveer 16 17 en ook minder dan in 1932. De Amsterdam- sche markt zelfs met 23 a 25 De gemiddelde weekaanvoer van slacht vee was op de Rotterdarasche markt in Juli en Augustus 1934 respectievelijk 8 en 22 lager dan in deze maanden in 1932 en ook in 1933. Verruiming van vleeschverkoop dient ernstig nagestreefd te worden. Uit diverse calculaties is komen vast te staan, dat de rundvleesch-kleinhandelsprijzen met 10 k 15 ets per k.g. kunnen worden verlaagd wanneer de thans daarop rustende heffing wordt weggenomen, waardoor de mogelijk heid eener consumptie-verruiming van vleesch wordt geschapen. Alle belangheb bende groepen, van Landbouw tot consu ment. zullen daarvan de vruchten plukken en dit moge voor de Regeering aanleiding zijn in geen geval de afslachting van meik of jongvee te doen hervatten. Het conflict in de Centrale H.L.S. Besprekingen hebben geen resultaat Naar het Volksblad verneemt, heeft prof. Kaag, de regeeringscontactcommissaris voor de Centrale ter behartiging van de belangen van de Huiden-, Leder-, Schoenen en aan verwante branches (Centrale H.L.S.)bespre kingen gevoerd met de afvallige leden, die onlangs uitgetreden zijn. Deze onderhande lingen hebben echter géén resultaat opga Uit Oost-lndie Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 [inister Marchant over dc houding van Belgic opzichte van de Spellingwijziging, et gouden jubiLum van de antirev. ldesver- eeniging te Haarlem. Blz. 2 De revolutie in Spanje is nog niet geheel onder drukt. De regeering gaat voort krachtige maatre- Aan Tiloelescoe is weer de Roemeensche porte feuille van buitenlandsche zaken aangeboden. Hij. vroeg bedenktijd. Hauptmann wordt vervolgd wegens moord ojï het kindje van Lindbergh. Blz. 5 Intrekking van vergunningen volgens art. 4 dei Wet op de Omzetbelasting. Blz. 10 Onze Uitvoercijfers over September. De Nederlandsche Handelsbalans in 1934, Jaarverslag U. Twijnstra's Oliefabrieken ovc* 1933—1934. Damrubriek. DE EIKELOOGST OP DE VELUWE De eikeloogst is in volle gang op de Veluwe. Vele rappe handen verzamelen de eikels in de bosschen en langs de wegen. De prijs is niet hoog. Er wordt slechts 2 cent per pond besteed. HET DIEVENCOMPLO'i' IN HET WESTLAND. Zooals gister door ons is vermeld, is het m de samenwerkende politie van Maassluis, Schipluiden en enkele andere Westlandsche gemeenten gelukt een complot van inbrekers en dieven te ontmaskeren, waarbij reeds vier personen werden gearresteerd. Naar we vernemen had L. V. uit Schip luiden, die qgn van de hoofddaders is, een voorzichtige tactiek voor zijn kippendiefstallen toegepast. Vooral in de omgeving van Maas land en De Lier bracht hij n.l. van tyd tot tijd een nachtelijk bezoek aan de boeren- ven. Op elk daarvan nam hij slechts één of ee kippen mee, waarby de totale oogst natuurlijk nog al opliep. De benadeelde land bouwers bemerkten echter niet altyd dadelijk de diefstal op, doch langzaam maar zeker verminderde hun veestapel. Niet al tyd hadden de landbouwers, wanneer een enkele kip erd vermist, daarvan aangifte bij de politie gedaan, omdat het dan de moeite niet w Voor V. loonde het intusschen wel de moeite. Hoewel hij dus zacht aan deed, is het lijntje toch gebroken. Naar we voorts vernemen wordt een van de gearresteerden nog verdacht van een po ging tot afpersing op een ingezetene van De Lier gepleegd. L. J. M., uit Den Haag, die momenteel nog Schipluiden in arrest is gehouden, zal Woensdag naar het Huis van Bewaring te -Gravenhage worden overgebracht. YALSCHE MUNTERIJ. De gemeente- en rijkspolitie te Beetster- zwaag hebben aangehouden de familie bestaande uit man, vrouw en pleegzoon, 6C- domicilieerd in de gemeente Achtkarspelen bij gelegenheid van de kermis verblijvende in een woonwagen, verdacht van het in omloop brengen van valsche guldens. Alle drie hebben na langdurig verhoor tenslotte voor de burge meester van de gemeente Opsterland volledige bekentenis, ook betreffende de vervaardiging van het valsche geld, afgelegd. Zij zijn te: beschikking gesteld van de officier van justi tie te Leeuwarden. In de woonwagen heeft men de ingrediënten der vervaardiging var het valsche geld en een aantal valsche gul- in beslag genomen. Hel echtpaar Jacobus Verhey en J. M. u. d. Boezem te Ameide hoopt '7 October a.s. zijn 50-jarige echtvereeniginq te herdenken. De a.s. gouden bruidegom en bruid genieten nog een goede gezondheid. De heer Verhey is a.1 S3 jaar collectant in de Ned. Hero.' Kerk. Voornaamste Nieuws. EEN GESLOTEN OVERWEG NIET GESLOTEN. Maandagmiddag is te Amsterdam ongeveer half vier een ernstig ongeluk voorkomen. Uit de richting Utrecht naderde in volle vaart een trein en over de overweg aan de Over- Amstelstraat ging het verkeer zyn gewonen gang. Door het mistige weer ontdekte de machinist van de trein dit pas toen hij het kruispunt op een paar honderd meter was genaderd. Hij begreep onmiddellijk, dat de spoorboomen niet gesloten waren en begon dadelijk krachtig te remmen. Gelukkig hebben paar voetgangers de naderende trein op gemerkt. Zij waarschuwden naar beide rich tingen de naderende voertuigen en konden nog juist een auto en een dame met een kinder wagen tegenhouden. De trein reed in matige gang over de over- eg en bleef daar staan. De spoorweg wachter, iemand die was ingevallen, moet verklaard hebben, dat er geen balsein is ge weest. Zoowel door de politie als door de afdeeling Weg en Werken der Spoorwegen is onderzoek ingesteld naar de oorzaak, dat de boomen niet zijn neergelaten, DOODELIJKE VECHTPARTIJ. :5-jarige C. C. L., die bij een ruzie aan de werken van het Albertkanaal te Canne, bij; Maastricht, een steek met een vyl in de buik opliep, is in het gasthuis te Maastricht over leden. De schuldige is gearresteerd. DOODELIJKE VAL. Te Weert (L.) is de 37-jarige B. bij het perenplukken uit een boom gevallen. De onge lukkige was op slag dood. WERKSTER ONDERSCHEIDEN De Ned. Vereen, v. Huisvrouwen heeft een medaille en oorkonde uitgereikt aan mej. D. J. Gravenmade, wegens 12% jarige dienst als werkster bij de familie prof. dr. H. S. Hallo te Delft. EERLIJKE VINDER BELOOND MET f 750G. Op 6 October 1931 zag, naar het Hbld. weet mee te deelen, de vrouw van de Diemenaar Buitenhuis aan de Oudekerkerlaan, dat in haar oortuintje 'n paar dahliastruiken waren om- geknapt. Toen ze ging kijken, vond ze onder die struiken een sigarentrommeltje, waarin 75 bankbiljetten van f 1Ü0 waren. Hoe het trommeltje daar gekomen was, bleef en is nog raadsel. Ingebroken was er te Diemen of omgeving niet. De burgemeester van Diemen werd met het vinden van de f 7500 in kennis gesteld en de eenige verkarig, welke hij aan het geval kon geven was, dat dien dag een Chineesche koopman, die het dorp had bezocht en by de familie Buitenhuis aan de deur was geweest, de trommel met geld verloren had. Ondanks alle nasporingen ook de Amsterdamsche politie werd in het geval gekend kwam ds verliezer zich met melden, en thans, drie jaar na het vinden, heeft met eenige plechtigheid op het raadhuis te Diemen de burgemeester, die als bewaarder der f 7500 is opgetreden, dit bedrag, waarop geen rente gekweekt werd, overeenkomstig art. 2014 tweede lid Burg. Wetboek, aan den gelukkigen vinder ter hand gesteld. EEN JEUGDIGE INBREKER Te Groningen is een 17-jarige jongen aan gehouden, die zich in het Observatiehuis voor jongens te Amsterdam bevond, doch daaruit was ontsnapt. Hij schijnt in het midden der vorige week naar Groningen te zijn gegaan, zijn ouders wonen, doch is niet naar huis maar heeft steeds onder een dekzeil gebivakkeerd. Hij had zich te Groningen ech ter weten te voorzien van een stel inbrekers werktuigen en heeft Zondagochtend vroeg een inbraak geplega ir een onbewoonde schoenma- kenswerkplaats aan den Costorsingel. Veel van zijn gading vond hij er niet, alleen een overjas, die nog in zijn bezit was, toen hy werd aan gehouden. Hy wordt ook verdacht van diefstal van rywiel-belastingmerken. Alvorens de poli tie hem naar Amsterdam terugstuurt, zal da jongen zich eeist nog hebben te verantwoorden voor den officier van justitie te Groningen. BLOEDVERGIFTIGING. De 45-jarige arbeider v. K. te Visvliet (Gr.) sneed zich dezer dagen aan een der vingers by het rietsnyden. Hoewel het geval zich eerst niet ernstig liet aanzien, ontstond later bloedvergiftiging, waarom de man naar het Acad. Ziekenhuis te Groningen werd ver voerd, waar hy aan de gevolgen is overleden. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. De 79-jarige Z. Woudenberg, die per rij- wiel de rijksstraatweg Ny kerk-Amersfoort overstak zonder een teeken te geven, is door de auto van de heer Teeuwissen uit Oudenni" aangereden en op slag gedood. VERDRONKEN. By Weert (L.) is het lyk opgevischt van een ongehuwden fabrieksarbeider, die kermis had gehouden en 's nachts was teruggekeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1