Gemeenteraad van Amsterdam BINNENLAND. De Splintersclwvaart te HMi&wnabg&g, die zal worden gedempt aangezien men anders tot brug vernieuwing moest overgaan en er toé'h ree&s éêft^vrêgv^annen bestonden. In drie ploegen wordt het verbindingskanaal Kralingsche PlasBoezem te Rotterdam trapsgewijze afgegraven. De graafwerken (een meter breed, een meter diep) op de plaats waar het kanaal den nieuwen verkeersweg kruist DE OPENING VAN DE S<P00fi*t!0N GOUDA-BOSKOOP-ALPHEN In Boskoop heerscht vreugde De autoriteiten spreken van gemengde gevoelens'* De nieuwe spoorlijn GoudaWaddinx- ITeeiiBoskoopAlphen a. d. Rijn is met gemengde gevoelens in gebruik genomen. De regeering en de directie van de Neder- j landsche Spoorwegen staan met bezorgdheid bij de wieg van de jonggeboren spruit. In Boskoop daarentegen en in mindere mate ook in Alphen a. d. Rijn, Gouda en Waddinxveen, slaat men met welgevallen het prille ademhalen van het kindeke gade en verwacht en hoopt men, dat 't een flinke gezonde jongen zal worden. Deze gemengde gevoelens zijn duidelijk uitgekomen bij de officieele openingsplechtigheid in de groote versierde goederenloods van het nieuwe sta tion te Boskoop, nadat genoodigden een rit met een in afwachting van de nieuwe motortreinen ouderwetsche trein langs •de nieuwe lijn hadden gemaakt om deze met haar nieuwe stations te bezichtigen Te Waddinxveen werd het gezelschap ver welkomd met muziek, in Alphen eveneens en daarna ging het weer terug naar Bos koop, waar het nieuwe station met vlaggen, groen en bloemen keurig was versierd, ter wijl ook in het dorp zelf overal druk werd gevlagd en in de buurt van het station groo te drukte heerschte. Nadat het mooie, mo dern ingerichte station was bezichtigd, be gaf men ziöh naar de loods waar de ope ningsplechtigheid plaats vond. Behalve de Zaterdag reeds genoemden bevonden zich onder de aanwezigen ïr W. H. F. v Rijcke- vorsel, chef van de dienst van Vervoer wezen bij de Ned. Spoorwegen, ir C. H H. J Driessen, hoofdingenieur, chef van Weg en Werken bij de N.S., ir Th. N. L. baron van Heemstra, chef van het Seinwezen, voorts de leden van 'Ge-dep. Staten mr Balsius en jhr v Fisenne, de dijkgravenvan Rijnland en Delfland en de heer Jac. Smits, voorat- ter van de Ned. Bond van plantenhandela- ron, benevens vele anderen. De Voorzitter van het comité voor de of ficieele opening van de spoorlij ij, burge meester E. G. Ga ar landt, van Gouda, sprakeen hartelijk woord van welkom, ciaal tot de autoriteit'n en in 't bijzonder ook tot de groote drijfkracht voor de tot standkoming van de spoorlijn, den lieer J. A. Straten van Nés. Spr. zeide er van over tuigd te zijn, dat deze nieuwe spoorlijn d? zware lasten, waarmee de Spoorwegen te kampen hebben niet zal kunnen overbrug gen (gelach). De tijd zal leert-n of de lijn rendabel zal zijn. Maar als vcrkeersverbcte- ring wordt de lijn met voldoening begroet. Spr. wees op de groote verbeteringen voor het verkeer te water en te land in de om geving van Gouda. In de nabijheid van deze stad zal het zwaartepunt van het verkeer in ons la.nd komen te liggen. Er mankeert al leen nog ern vliegveld Met zijn beste wen- schen voor de rentabiliteit van de nieuw* Jijn. besloo: spr. zijn toespraak. Namens den Minister van .Waterstaat w«rd het-woord'.gevoerd- door Mr. H. J. Sil Hoogsta dt die er op wees dat de geschiedenis van deze lijn rijk is aan teleurstellihgeti en tegenvallers voor de be woners van deze streek. De communis opi nio zal zijn, dat de opening van dezen nieu wen spoorweg een dwaasheid is en spr. hoort al het hoongelach dat zal opgaan als de openingsplechtigheid de bladen wordt gepubliceerd. Tegen over dit hoongelach geeft spr. een uitvoe rige interpretatie van de geschiedenis van de totstandkoming, terwijl hij tenslotte de bewoners van de streek opwekte een druk gebruik van de lijn te maken. Reist per spoor, reist veilig. Ir. W. H. T. v. Rijckevorsel sprak namens de Ned. Spoorwegen met gemeng de gevoelens. Met gevoelens van eerbied voor al degenen die in deze streek hun doorzettingsvermogen hebben getoond, met gevoelens van bewondering voor al de genen diie van de bouw die met groote moei lijkheden gepaard ging, hebben medege werkt. Echter ook met een gevoel van wee moed omdat cleze spoorweg voltooid is ge worden in een tijdperk waarin verschillen de lijnen van de spoorwegen door crisis omstandigheden moeten worden buiten ex ploitatie gesteld. De directie van de Spoor wegen zal gaarne haar volle medewerking verleenen om een loonenidie exploitatie mo gelijk te maken. Het gemeenschappelijk streven moge er toe leidien dat de levens bevalligheid van den lijn worde bewezen. Burgemeester P. A. C o 1 ij n van Boskoop releveerde enkele data uit de geschiedenis van de totstandkoming van de spoorlijn en wees er op dat dit de groote dag voor Bos koop is, hoewel ook Alphen aan de totstand koming heeft medegewerkt. Boskoop zijn isolement verlost, zij het dan ook eerst hon'derd jaar nadat de eerste spoorwegen op het vasteland van Europa werden aan gelegd. Menigmaal heeft spr. zich de vraag ge steld of met deze spoorlijn de geschiedenis van Penelope •ziöh zou herhalen, maar hij wil daar thans niet meer over spreken. De lijn is nu vol tooid. Wat de burgemeester van Gouda over de veikeersmogelykheden van deze stad heeft gezegd, geldt in dezelfde mate voor Alphen a. d. Rijn (proolijkheid). Hul de brengt spr. speciaal aan den heer Straten van Nes, wiens vreugde alleen ge dempt zal worden door het feit, dat het w nig had gescheeld of hij" had het ach tit e lustrum van zijn spoorweg-comité kunnen vieren. Dit comité tot stichting ven ern spoorweg moet nu maar-omgezet worden in een comité tot behoud van den spoorweg. Burgemeester D. A. Proost van Waa- dinxveen die wil wat betreft deze nieuwfe spoorweg „make the best of it". Waddinxj een grijpt alles aan wat tot nog meerden bloei van haar reeds bloeiende gemeentel' kan strekken. Spr. hoopt dat de pessimis-l ten in het ongelijk zullen worden gesteld. 1 De heer H. A. Schreuder, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Gouda, zei dat volgens logische redeneeringen de toekomst voor deze spoorlijn somber is. Maar, vooral in deze snel wisselende tijden, komen de dingen dikwij l zoo anders uit dan men verwacht. Toen Stevenson bezig aan de uitvinding van de locomotief zijn moeder in 't begin: Het gaat niet George, het gaat, niet, maar toen de loco motief voor 't eerst reed riep ze uit: Moge de lijn zoo goed rendeeren dat ze niet meer te stoppen is. De heer D. ten Cate Brouwer, voor zitter van de Kamer van Koophandel voor Rijnland, wees er op. dat de Kamer in 1927 sterk op de afbouw van den spoorweg heeft aangedrongen. Toen lag dat voor de hand, zooals spr. uiteenzette. De omstandigheden zijn sindsdien ten zeerste gewijzigd. We 6taari hier met een sterk getemperd opti misme. Spr. heeft echter goede hoop op een betere toekomst, waarin de lijn zal kunnen floreeren. De 6e October, aldus burgemeester Ver-1 erk van Boskoop, is de dag van onze spoor. Niemand heeft op de totstandkoming van déze lijn, eerder, langduriger en met meer volharding aangedrongen dan Boskoop. De man, die de daad verrichtte, waardóór het millioen der localiteit door minister Lely vereischt, vol werd, was dr. C. J. K. v. Aalst met een gift van f 7Ö.Ö00.van de Nederlandsche Overzee-Trust-Maatschappij. Boskoop is een plaats met eén onbegrijpe lijk optimisme, opbloeiénd op een zeer reëelen grondslag. Wij hebben bijkans twee honderd jaar met het buitenland zaken ge daan en zijn na eiken val weer overeind gekomen, sterker dan te voren. Als deze keer eens niet keert de immer keerende kans en wij te gronde zouden gaan, dan zal het zijn met en niet zonder onze kweeke- rijen. Daarom gaat het de spoorweg goed of het gaat hèelemaal niet. Zoo blijve men Boskoop zien als een centrum van handelsverkeer, als een propagandist voor Nederland in den vreemde en als drager van de vredes- gedachte door economische ontwapening. Wij een boterham, maar een ander ook! De heer Jac. Smits wees als voorzitter van de Vereeniging van plantenhandelarcn op de onmisbaarheid van een spoorlijn voor een plaats als Boskoop, terwijl tenslotte de voorzitter van de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer te Gouda de heer G. J. J Pot, mede namens de middenstandscen tra 1c voor Gouda en Omstreken aan den minister van Waterstaat en den directeur- generaal van de Spoorwegen, alsook aan de vier burgemeesters van de gemeenten aan deze lijn gelegen en aan den heer v. Straten van Nes een gedenkboek aanbood waarop het feit van de opening der nieuwe spoor weg is vastgelegd. Hiermede was de offi- uieele plechtigheid afgeloopen en werd een kopje thee gedronken alvorens de openings- tfein, waarvan de locomotief feestelijk was versierd, weer naar Gouda vertrok. De arbeidersreserve Gemengde stemming over Zondagsverkoop De Gemeentelijke Arbeidersreserve kort weg aangeduid als de „Gar" is een in stituut, dat indertijd, ruim 15 jaar geleden, in het leven is geroepen om losse werklieden ter beschikking te hebben. Nimmer is het de bedoeling geweest wethouder Kropman (r.k.) heeft dit in den Raad uiteengezet 7- de Gar 'e zien als -tituut voor overtollig •t personeel. Men kon van te voren ook niet overzien dat men met deze instelling dien kant zou uitgaan. Toch is dit in de laatste jaren gebeurd, zelfs i die mate, dat B. en W. den Raad hebben bericht, de zaak niet meer op de ga.-gbare manier te kunnen financieren. Wethouder K room an (r.k.) heeft dit •Uiteengezet en er opgewezen, dat in 1929 aan garantieloon f 6500 is uitbetaald, maar dat dit bedra™ zóó is gestegen, dat in 1933 f 500.000 moest vorden uitgekeerd. Over 1934 heeft men geraamd 7 ton, voor 1935 zelfs 9 ton. Onder garantieloon is te verstaan een zeker wad, old. (ruim f23.per week) dat wordt uitbetaald met de verplichting OQP de betrokkene! om zich gereed te hou den voor eiken arbeid, waarvoor zij geschikt geacht worden. Naar de berekening van den wethouder is het aantal tot de Gar behoo- ren de werklieden reservisten noemt men ze opgeloopen tot ongeveer 1600 man, de z.g. bewegelijke reserve, die -iu en dan werk 'heeft. Bovendien zijn er 700 werklieden, be- ■hoorende tot z.g. rustende reserve, die geenerlei arbeid meer presteeren. B. en W. wilden nu ongeveer 600 jongere reservisten ontslaan uit den gemeentedienst met toekenning van zeker wachtgeld. Hier tegen is men in het G. O. opgekomen en de personeelsorganisaties spraken den wensoh uit, dat aan werklieden van 55 jaar, zoo zij dit wenscher ontslag zou worden toegekend onder toekeming van een uitkeering tot het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. B. en W. iel ben toen bij de ruim 650 werk lieden van 55 jaar of ouder een enquete in gesteld en rond 350 hunner toonden zich bereid heen te gaan met een uitkeering van 100 pCt. gedurende de eerste 13 weken en daarna 70 pCt. van het vaste loon. De kos ten van dezen maatregel liepen evenwel te hoog, en daarom verklaarde het College zich bereid ongeveer 200 van de 350 man on der de gemelde voorwaarden ontslag te ver leenen. Dit zijn de 57-jarigen en ouder, waardoor het aantal reservisten, aan wie ontslag zal moeten worden verleend, van 600 op 400 daalt. De besparing, door dezen maatregel verkregen .hebben B. en W. bere kend op circa 4 ton. Tegen deze voordracht rees oppositie van den revolutionair Kitsz en van de sociaal democraten. die bij monde van den heer Boekman .nog al heftig van leer trok ken. Het afbraak-argument deed weer dienst, en ook nu werd opnieuw de indruk geves tigd, alsof wat B. en W. voorstelden, abso luut overbodig was. Belachelijk was het spreken van den heer Boekman over het „offer" van de 55-jarigei. en ouderen, die wel met vervroegd pensioen willen gaan. Im mers ,er is niemand die hen hiertoe ver plicht en de menschen waren in hun besluit volkomen vrij. Ze hebben ook kunnen wei geren. zooals ongeveer 300 hunner dan ook hebben gedaan. Bovendien hadden B. en W. deze maatregel alleen voorgesteld t.a.v. 80 man, die in z.g. „slijtende" betrekkingen dienst doen. De organisaties waren op het idee gekomen ore dc 650 man, niet in „slij tende" betrekkingen werkzaam, in de zaak te betrekken. Dc stemming over deze 's middags behan delde voordracht is eerst 'savonds half elf gehouden. Met 23 tegen 20 stemmen heeft de Raad de voordracht toen aangenomen. Van de voordracht betreffende het al of niet verruimen van de Verkoopgelegenbeid op Zondag behoeven wij de voorgeschiedenis niet mede te deelen.. Zoals men weet, stelde het Col lege voor, lat de. Raad zou verklaren niet van oordeel te zijn de verkoopgelegenheid op Zondag in de vijf groepen winkels te moeten bevorderen. Zulks in verband met de gehouden enquête on der de belanghebben den. Bij de stemming we:1 beslist over elk der vijf groepen De heeren tfe Hoon (v.b.) en Ketelaar (v. d.) hadden voorgesteld om voor alle groepen de verruiming toe te staan De slijters legden het lootje met 23—19 st.; ook de tabakszaken, met 28 tegen 15 stem men; alleen winkels in visch, fruit, brood, banket, oholaterie en consumptie-ijs mogen naar het oordeel van den Raad, wél langer openblijven op Zondag. Met 34 tegen 9 en 33 tegen 10 stemmen is daartoe besloten. De kop van Overijsel De tram verdwijnt; de bus verschijnt In tijdschrift voor tram- en autobusverkeer zet Ds G. Hofstede zijn beschouwing voort over de slechte wegen in de N.W. hoek van Overijsel. Het vereenigd college van het Waterschap Vollenhove deed in 1932 tevergeefs een be roep op Ged. Staten, want tot heden bleef elk antwoord uit. Maar toch kwam ei hulp. De tram Zwol le- Blokziil, welke nooit rendabel was, werd opgeheven, maar bij de behandeling in de Kamer verklaarde de regeering nadrukkelijk, dat de zeedijk voor autobusverkeer geschikt gemaakt zou worden. Ne vele onderhande lingen is ten slotte een plan opgemaakt, dat tot overeenstemming heeft geleid tusschen Rijk, Provincie en Waterschap. De Regee ring heeft uit het werkfonds een bedrag van 60.000 beschikbaar gesteld voor verbetering van de weg Zwar' .luisBlokzijl. 16 K.M. lang. De provincie draagt niets bij, maar belast zich met de uitvoering. Het water schap blijft met het onderhoud belast 1 Volgens dit plan wordt dc straatweg, die ROFFELRIJMEM. TIJDOPNAMEN Tochtband in de etalage. Wollen dekens op een hoop. Goudsatijnen bedbedekking, Schitterend en spotgoedkoop. Platte-ivinterhoedjcs-mode. Bontenmarter en konijn. Nieuwe vijgen. Mantelstoffen. Dichte ramen in de trein. Warme wollen babykleertjes. K emelshaarpantoffeltijd. Zwarte handen. Kachel zetten. Elleboog te nauw, te wijd. Haarden. Peteroliekacliels. Rennen om een nieuwe pit. Zelfhelp. Stukgestooten knokkels. Wachten op den kachelsmid. Aardig tweedehandsch fornuisje. Keukentje vol kolendamp. Brandhout. Doorgeroeste pijpen. 1 Vliering. Kopstoot. Olielamp. Kachelplaat op Jantje's teenen. Hamer, spijkers, ijzerdraad. Pa trekt roetprop uit de schoorsteen. Mientje gibbert. Moeder kwaad. Kolenboeren. Zwarte snoeten. Groot bonk Brechcooks in een oog. Veertig zakken Wc els voor Potma. Half mud eieren drie-hoog. Kelders. Wrakke kolenkisten. Lekke zakken sprokkelhout. Langzaam sukkelende kleuters. Moede voetjes, nat en koud. Leege kasten. Leege magen. Leege beurzen. Felle strijd. Boordevolle moederharten. Leege handen. Werkloosheid (Nadruk verboden.) LEO LENS thans een breedte heeft van 3.20 M., ge bracht op i.50 M.; met rabatten en bermen wordt een totale breedte verkregen van 7 M. Het blijft 1 inkerbestrating, de aanwezige goede klinkers blij vu gebruikt cn alleen de slechte worden vervangen. De prootere breedte wordt verkregen door de dijk een weinig te verlagen. 20 30 c.M.; dit kon thans, nu het IJselmeer afgesloten is, veilig geschieden, zonder dai het zee-werend ka rakter van de dijk daardoor in gevaar werd gebracht. De oplossing i. het echter nog niet. Slechts een gedeelte van de weg Zwartsluis Friesche grens wordt - erheterel. tot Blokzijl; vandaar naar de grens. 12 X.M., blijft omerheterd liggen in een toestand, nog veel slechter dan het gedeelte, dat nu verbeterd wordt Ook is jammer, lat het eerste gedeelte nog niet gereed was. toen de tram 1 SepL verdween. De autobus moet nu nog eenige maanden ove. de slechte, hobbelige, smalle zeedijk rijden. MAANDAG 8 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. 5 De Chr. Zangver. Hallelujate Rotterdam viert haar gouden jubileum. Zaterdag j.l. hield het bestuur receptie. Het bestuur, zittend v. I. n. r. de heeren W. Mak (2e voorz.), C. van Putten (le seer.), J. V. Dupain (le voorz), J. H. 'van Strien (le pen.), H. H. Tobé (dir.), mevr. C. E. de Groot. Staande: M.v.d. Chys, G. Apon, N. van Vliet, C. W. de Groot, W. M. C. Brezet en P. v. d. Does. (De heer en mevrouu de Groot zijn mede-oprichters van de jubileerende vereeniging Zaterdagnrnsêfisagjis de nieuwe spoorlijn Gouda■Aèphen a. d. Rijn officieel in gebruik genomen. Links: Een overzicht van de perrons met stafron te Alphen, met muziek owkmngen werd. Reohtsi 3e vier bij de nieuwe lijn betrokken burgemeesters bij de versierde locomo tief. V. l. n. n.-E. G£bargerrmest^r^-mm Gouda; P. A. Troost, burgemeester wmWad&mxveen; E. P. Verkerk, burgemeester van Bgs- koop; en P. A. Gofvfn., burgemeester van AS$hm-a. d. Rijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5