REVOLUTIE IN SPANJE MAANDAG 8 OCTOBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 Marxisme en Catalaansch Separatisme werken samen Lerroux' regeering grijpt met krachtige hand in De generalidad tot overgave gedwongen Den stakers wordt gelast het werk te hervatten De algemeene staking in Spanje, door de socialisten en syndicalisten ge last, is, zooals reeds dadelijk vermoed werd, de inzet geweest van een staats greep. Toen Vrijdag en Zaterdag van verschillende steden en plattelandsge meenten onlusten werden gemeld en de regeering te Madrid daarheen troepen gedirigeerd had, werd de in gang zijn de revolutionaire beweging plotseling gecompliceerd doordat de regeering van Catalonië, onder leiding van presi dent Companys, te Barcelona de Cata- laansche republiek in den Spaanschen federalen staat uitriep en de Spaansche oud-minister-president Azana aldaar tegelijkertijd zich als hoofd van een tegenregeering, die der Spaansche fe deratieve republiek, bekend maakte. Het krachtig antwoord van de regee- ring-Lerroux, te Madrid, was de afkon diging van den staat van oorlog over het geheele land, waarmede zij het be wind legde in handen van den opper bevelhebber van het leger. De bevelhebber der troepen te Ba?- celona, Batet, zijn militairen chef ge hoorzamend, heeft toen de regeering van Companys tot overgave gedwongen, waarmede de staatsgreep in Catalonië bezworen was. Hier en daar duren nog de gevech ten met de opstandelingen voort, doch het schijnt, dat de strijd reeds' ten gunste van de regeering is beslist. Het verloop van den opstand De eigenlijke voorbereidende aanval van Öe linksdie partijen is Zaterdagavond te Jtladrid eerst goed losgekomen. Ook uit Noord-Spanje waar de meest re calcitrante provincies Asturië (met de zee stad Oviedo), Baskië (met Bilbao en San Sebastian) en Catalonië (met de aan de Middellandsche Zee liggende koopstad Bar celona) liggen, kwamen berichten over net oplaaien van den opstand. Vooral in Asturië was het onrustig. Daar had de opstand bet volledig karakter van, een arbeidersverzet. in de steenkolenstreek. Ook uit Catalonië werden marxistische onlusten gemeld, maar de Catalaansche re geering (de generalidad) bad Vrijdag aan de centrale regeering te Madrid niet eenmaal doch herhaaldelijk baar solidariteit bij het onderdrukken van den opstand verzekerd. Dubbel spel van Companys c.s. Echter werden reeds Zaterdagmiddag be tichten van andere strekking ontvangen. Volgens deze berichten zou de generalidad dubbel spel hebben gespeeld. De betuigingen der generalidad zouden ten doel hebben gehad Madrid gerust te 6tellen, ten einde intusschen de volkomen afscheiding van Catalonië te kunnen voor bereiden. Van Zaterdagavond tot Zondag was zoo wel het spoorwegverkeer als het telefoon- en telegraaifverkeer aan de grenzen van Cata lonië stilgelegd. Tegelijkertijd hadden de separatisten zidh over de belangrijkste punten ver deeld, zoodat de generalidad meende de afscheid'ng van Spanje te kun nen bewerkstelligen. Öp die wijze werd dan ook Zaterdag avond laat bij monde van den presi dent der generalidad de onafhankelijk heidsverklaring van Catalonië afge kondigd en de vrije republiek Catalonië Uitgeroepen. Tegelijkertijd riep men de Spaansche federatieve republiek uit. Tot president werd benoemd Azana, die van 1932/'33 minister-president is geweest. Deze verklaarde zijnerzijde de Ma- Idrileensche regeering illegaal en af gezet De generalidad meende daarbij, dat het ïeger, voor zoover dat in Catalonië in gar nizoen lag, en de politie aan baar zijde 6tonden. Toen nu de regeering te Madrid In antwoord op de verklaring der gene ralidad direct den 6taat van oorlog voor geheel Spanje afkondigde, ont bood men de bevelhebbers der troepen in Catalonië direct in het gebouw der generalidad. Batet verzocht een uur bedenktijd. Dit uur benutte hij om het geheele garnizoen van Barcelona in alarmtoe stand te brengen. Weer een uur later waren ae Spaansche batterijen op de belangrijkste plaatsen opgesteld, ma chinegeweren werden iu stelling ge bracht en de belangrijkste gebouwen, waaronder dat der generalidad, wor den door militairen bezet. Toen de president der z.g. Catalaansche Republiek deze onverwachte wending zag en hem bovendien werd gemeld, dat ook de meerderheid der Catalaansche politie ge meen o zaak maakte met do militairen, gaf waarbij hij de geheele bevolking te wapen riep Hij hoopte daarbij vooral op de hulp der syndicalistische land- arbeidersorganisatiete, die reeds sedert lang door hem zelf gewapend en afgericht zouden zijn. Companys ca. geven zich over. Een hevige strijd is daarop gevoerd, waar van het slot is geweest, dat te kwart over 6 Zondagmorgen de Catalaansche regeering. die de bevolking tot het uiterste verzet had opgezweept, zelf het verzet op gaf en zich aan de regeeringstroepen onder bevel van generaal Batet overgaf. De geheele regeering-Companys, de burgemeester van Barcelona, de leden van het gemeentebestuur en de opper bevelhebber der Catalaansche strijd krachten zijn gearresteerd. De regeeringstroepen hadden in de ochtendschemering een algemeenen aanval ondernomen op het gebouw der generaliteit en het gebouw met mor tieren beschoten, waarna de Cata laansche regeering zich overgaf, „om onnut bloedvergieten te vermijden"'. Nog tal van botsingen Ook na de overgave hadden nog tal van botsingen in Catalonië tusschen opstande lingen eh politie plaats. De politie kon overal in korten tijd de orde herstellen. In het bijzonder te Lerida schijnt krach tig tegenstand te zijn geboden. Ook daar zijn tal van personen om het leven gekomen. In de buitenwijken van Barcelona werd gister avond eveneens nog voortdurend geschoten. Te Barcelona is aan boord van het stoom schip TJrugay Zondagmiddag een krijgsraad bijeengekomen ter berechting van de leden der vroegere Catalaansche regeeiing. die zich aan hoogverraad hebben schuldig ge maakt. Hoewel de Spaansche grondwet de dood straf niet kent, komt deze straf wèl voor in de! krijgsartikelen, dia bij den staat van oorlog kunnen worden toegepast. Zondagavond hebben anarchistische en jong-socialistische groepen in verschillende deelen van Madrid opnieuw tal van over vallen gepleegd op politie-patrouilles en militairen. Daarbij is het tot hevige vuur gevechten gekomen. Er zijn opnieuw eenige personen gedood en zeer veel personen ge wond. Ook de woning van den minister president is onder vuur genomen. In de provincie Leon zouden revolutio naire mijnwerkers verscheidene kerkgebou wen in brand hebben gestoken. Volgens een verklaring der regeering zijn door oorlogs schepen in de haven van Apules troepen aan land gezet, die de ord? hebben her steld. Hoe groot het aantal slachtoffers is, is niet bekend. In de provincie Galicië zou op verschil lende plaatsen een poging zijn gedaan een Galicische Republiek uit te roepen. De orde kon evenwel worden hersteld. 300 dooden en 1000 gewonden Uit Madrid wordt gemeld, dat bij de omwentelingspoging 300 personen zijn gedood en 1000 gewond. Zondagavond scheen het, alsof de regee ringstroepen den toestand meester waren, hoewel de gevechten voortduren, in het bij zonder in het Noordelijk deel des lands en te Madrid. Zevenduizend op non-activiteit ge stelde monarchistische officieren, zijn thans weer in werkelijken dienst ge komen. De minister van landbouw, Fernan dez, reed in zijn auto door Madrid. Op den wagen werd geschoten. De minis ter bleef ongedeerd. Azana gevlucht De aanhangers van Azana en Quiroga zijn uit Barcelona gevlucht. Het is evenwel zoo goed als zeker, dat zij niet zullen kunnen ontkomen. Ook Largo Cabalero is verdwe nen. Largo Cabalero is, zooals men weet de voorvechter voor het socialistisch-commu- nistische gemeenschappelijke front. De onderdrukking van de staking Zoowel de Katholieke organisatie als de in de Katholieke Volksactie geor ganiseerde jeugd is overal tewerk ge steld, waar ten gevolge van de sta kingsbeweging arbeidskrachten ontbre ken. Vermoedelijk zullen de katholie ke arbeiders de communistische en sociaal-democratische arbeiders meer en meer verdringen. De regeering heeft bevel gegeven dat Maandagochtend overal het werk moet worden hervat, omdat de stakers anders hun werk zullen yerliezen. Het telegraafagentschap Fabra meldt, dat de min.-president naar aanleiding van de onderdrukking van den opstand der se paratisten in Catalonië door de bevolki;\j van Madrid luide is bejubeld, toen hij Zon dag naar het Ministerie ging. Ook do provinciale autoriteiten hebben zich ten gunste der regeerihg uitgesproken. MADRID, 8 Oct. Volgens mededeelingen van het Spaansche ministerie van oorlog, werd te Gyon nog gevochten en hebben de opstandelingen zich in de versterking Santa Catalina, teruggetrokken, die in den loop van den dag door den kruiser „Liber- tac" onder vuur is genomen. Uit Barcelona wordt gemeld dat de Pre sident der Catalaansche generaliteit, na zijn arrestatie heeft verklaard, dat hij de volle dige verantwoordelijkheid op zich neemt van alles wat in de generaliteit is geschied. Ook de gearresteerde burgemeester van Barcelona verklaarde zich volledig verant woordelijk voor alle gebeurtenissen ten stadihuize. Naar verder uit Barcelona wordt gemeld, zijn de regeeringstroepen tamelijk uitgeput. Als versterking zijn een bataljon infanterie, een compagnie van het vreemdelingen legioen en een eskader vliegtuigen naar Barcelona gezonden, vier torpedojagers lig gen in de haven van Barcelona en meer oor logsschepen zijn onderweg. Het aantal arrestaties te Barcelona zou 'n 500 overschrijden. Een overste is met de leiding der Catalaansche generaliteit belast en een majoor heeft de leiding van het stadsbestuur in Barcelona gekregen. In den loop van don nacht kwam het nog tot schiet partijen in de straten der stad. Hauptmann steeds meer in de knel Zeer bezwarende getuigenverklaring. Uit New-York: Naar het hoofd der politie te Trenton (New Jersey) Schwartzkopf me dedeelt, heeft zich in dc Lindbergh-zaak een getuige aangemeld, die voor den verdachte Hauptman zeer bezwarende verklaringen heeft afgelegd. Bedoelde getuige is een ge wezen boer, Wilbur Whitehead geheeten, die in de nabijheid van het zomerverblijf der Lindberghs ene kleine boerderij heeft gehad. Enkele weken vóór de ontvoering van Lindbergh's baby had hij verscheiden malen een verdacht individu bemerkt, die om het huis der Lindberghs heensloop. On middellijk na de ontvoering had hij de po litie in kennis gesteld van hetgeen hij had waargenomen. Men heeft Whitehead thans geconfronteerd met Hauptmann en uit een tiental personen herkende hij hem onmid dellijk als liet individu, dat hij dikwijls had zien rondsluipen. NEW YORK, 8 Oct. De staat New Jersey zal thans definitief het proces tegen den ver moedelijken ontvoerder van het zoontje van Lindbergh beginnen, op grond van een be schuldiging van moord, waarvan de procu reur-generaal de noodige bewijzen wil com- pletoeren. In dit verband zal Lindbergh heden door procureur-generaal Hauck worden gehoord. Inmiddels is de procureur-generaal van New York bijna gereed met zijn vervolging wegens afpersing en heeft het den autori teiten van New Jersey medegedeeld, dat hij voorloopig niet bereid is Hauptmann aan den staat New Jersey uit te leveren. Vlootincident bij Smyrna Op Fransche oorlogsschepen geschoten? Uit Istanboel: Bij gelegenheid van een bezoek van Fransche oorlogsschepen aan de Turksche wateren zou zich, naar verluidt, een ernstig incident hebben voorgedaan. Reeds sedert eenige dagen was bekend, dat twee der modernste en grootste Fran sche torpedojagers „Guepard" en „Cassard" een officieel bezoek aan Istanboel wilden brengen. Beide schepen wilden echter in de Middellandsche Zee eerst de haven van Smyrna hinnenloopen. Deze haven behoort evenwel tot de door de Turksche regeering officieel tot oorlogshaven verklaarde steden. Het is vreemdelingen nadrukkelijk verbo den deze plaatsen te naderen. De beide Fransche oorlogsbodems, aldus wordt ge zegd, zouden niettemin hebben geprobeerd de haven binnen te loopen. Het bezoek zou evenwel verhinderd zijn door verscheidene schoten, welke door de Turksche landbatte- rij zijn gelost. Van Fransche zijde zouden deze schoten zijn beantwoord. Zondagavond zou de Turksche regeering een officieel communiqué over het incident publiceeren. Aanvaring in de Zee van Marmora Drie-en-dertig dooden. Uit Istanboel: In de Zee van Marmora heeft ter hoogte van de Prinseneilanden een aanvaring plaats gehad tusschen de „Afi- dab", welk schip een lichter op sleeptouw had, en een onbekend schip, dat zich op weg naar de Dardanellen bevond. Hierbij zijn 33 personen verdronken. De samenwerking van Fransche socialisten en communisten Uit Parijs: Nadat de beraadslagingen van het vakverbond C.G.T. in den nacht op Zon dag waren beëindigd met een uitspraak ten gunste van een aaneensluiting der sociaal democratische vakvereenigingen heeft Zon dagochtend de raad der communisti sche vakvereenigingen beraadslaagd over de kwestie der aansluiting en zich accoord verklaard met de voor stellen der sociaal democratische vak vereenigingen. Principieel schijnt de overeenstem ming dus te zijn bereikt. HUGH JOHNSON OVER LOON EN PRIJS Uit New-York: De afgetreden president der N.R.A., Hugh Johnson, heeft verklaard, dat verdere loonsverhoogingen en werktijd verminderingen ten gevolge zullen hebben, dat er niet meer in de Ver. Staten zal kun nen worden gewerkt. De generaal waar schuwde er voor, dat deze beide maatrege len vergezeld moeten gaan van een prijs- verhooging, willen zij effect sorteeren. John son verklaarde nog, dat do NRA onder zijn bestuur meer voor de i rbeiders heeft ge daan dan alle vakvereenigingen in het land. Er is thans een geheel andere psychologi sche houding tegenover de arbeiders dan een jaar geleden. EEN REDE VAN MUSSOLINI „Vijandschap of vriendschap" Italië en zijn buren. Op het Domplein en in de omliggende straten te Miluan bobben Zaterdagmiddag naar schatting oen half nnllioen personen geluisterd naar de redevoering van Mus solini. die met behulp van luidsprekers over grootcu afstand hoorbaar werd gemaakt. Mussolini ving zijn rede aan met te wij zen op de rijke oogstgaven, die ter gelegen heid van zijn bezoek aan Milaan door boe ren geschonken zijn en die er toe zullen bijdragen den nood van vele gezinnen te verlichten. Dc hem in Milaan bereide ont vangst heeft hem niet verrast, m;i r ont roerd. Voortgaande, zeide de Duc^, dat het fas cisme liet algemeen welzijn, niet de winst, van het individu wil en dat niet wenscht to bereiken door de nationalisatie met haar vertienvoudiging van het toch al te groote corps staatsambtenaren, doch door de cor poratieve organisatie, met de hiërarchie der afzonderlijke verantwoordelijkheden. Het fascisme streeft naar een hoogere so ciale rechtvaardigheid en zal deze verplich ting nakomen. Deze beteekent veilige arbeid, rechtvaar dig loon en een waardig leven, d.w.z. de mogelijkheid van een algemeen betere po sitie. Wanneer de laatste eeuw die van het kapitaal is geweest, dan zal deze de eeuw van de macht en den roem van den arbeid zijn Ik verklaar, dat het de moderne weten schap gelukt is de mogelijkheid van den rijkdom te verveelvuldigen. Door den staat ondersteund en gecontroleerd moet de we tenschap het andere probleem oplossen.dat van de verdeeling van de rijkdom, opdat het dwaze en wreede schouwspel van de ellende te midden van den overvloed niet herhaald worde. Italië is in dit opzicht de voorhoede van alle landen der wereld en moet daarom van internationaal stand punt uit gezien, met rust gelaten worden. Mussolini gaf vervolgens een „over zicht" over de landen, die aan Italië grenzen en tegenover wie men een houding moet aannemen, die niet on verschillig kan zijn, maar of wel vij andschap, of wel vriend schap. „Laten wij mpt het eerste beginnen. Het ligt voor de hand, dat er geen groote mo gelijkheden bestaan onze betrekkingen met onze naburen aan gene zijde van de Istri- sche Alpen en de Adriatische Zee (d.w.z. Zuid-Slavië) te verbeteren, wanneer zij voortgaan in hun dagbladen razende pole mieken te publiceeren, die ons in ons inner lijk wonden. De eerste voorwaarde voor een politiek van vriendschap, die niet in diplomatieke protocollen verstard is, maar doordringt in het hart der menschen, is, dat men de dapperheid van het Ita-i liaansche leger niet in .het minst be twijfelt (gelijk in Joego-Slavische bla den is gedaan. Red.), het leger, dat zijn bloed heeft vergoten in de loop graven van Macedonia en van Bligny, dat voor de gemeenschappelijke over winning ruim 600.000 dooden heeft geofferd. Toch kunnen wij, die ons sterk voe len en het ook zijn, de mogelijkheid bestudeeren van een Wij hebben de onafhankelijkheid van de Oostenrijksche republiek verdedigd en zul len die blijven verdedigen, een onafhanke lijkheid, die gewijd is door het bloed van ene bondskanselier, die klein van gestalte maar groot van karakter en van hart was. Wie beweert, dat Italië veroverings plannen heeft, of de republiek een soort protectoraat wil opleggen, is of wel niet op de hoogte van de feiten, of wel hij liegt bewust. Dit geeft mij gelegenheid er den nadruk op te leggen, dat de ontwik keling van de Europeesche historie zonder Duitsehland niet denkbaar is, maar dat 't noodzakelijk is, dat eenige Duitsche stroomingen niet den indruk wekken, dat het Duitsehland is, dat zich wil onttrekken aan den loop van de Europeesche historie. Onze betrekkingen met Zwitserland zijn uistekend en zullen zoo blijven en ik geloof voor een nog veel langeren tijd. Wij willen slechts, dat het Italiaansche karakter van het kanton Tessino bewaard en versterkt wordt en dat niet alleen in ons belang, maar vooral in het belang en ten nutte van de Zwitsersche republiek. Er is geen twijfel aan, dat sedert minstens een jaar onze betrekkingen met Frankrijk aanzienlijk zijn- verbe terd. En wanneer wij door overeen komsten bereiken, wat wij wenschen, zal dat de nuttigste overwinning zijn en vruchtdragend, zoowel voor de beide landen als ook voor het alge meen belang van Europa. Dat alles zal tusschen einde October en begin November blijken. De verbetering der betrekkingen tusschen de volkeren van Europa is des te nuttiger, daar de ontwapenings conferentie mislukt is. Er is geen twijfel aan, dat het Henderson, die als een waar man taai is, op geen en kele wijze gelukken zal den Lazarus der ontwapeningsconferentie weer uit den dood op te wekken, terwijl hij on der den last van schepen en geschut begraven ligt. Waar de dingen zoo staan, zult gij niet verwonderd zijn, dat wij thans vastbesloten vasthouden aan de vol ledige militaire opleiding van 't volk. Dat is de verdere zaak van het cor poratieve systeem. Opdat de stem ming van de arbeidersmassa's goed blijft hebben wij den eisch gesteld van een hoogere sociale gerechtigheid voor het Italiaansche volk. Een volk. dat onmoderne opvattingen heeft zal in het uur van den ernst niet in staat zijn tot de noodzakelijke prestaties. Dat kan niet worden opgesteld als een spoorboekje. Men mag geen hypotheken op te langen termijn opnemen. Wij herhalen met overtuiging en nadruk, dat het fas cisme het voorbeeld zal zijn van de Euro peesche en Italiaansche civilisatie van de ze eeuw. Wat de veilige of onveilige positie be treft, één feit staat onomstootëlijk vast, nJ. ons geloof en onze wil. Wanneer deze den waren vrede brengt, die begeleid moet zijn door rechtvaardigheid, zullen wij hen. die ons vertrouwd hebben, met olijftakken kun nen tooien. Maar wanneer dat niet uit komt. kunt gij er van verzekerd zijn, dat wij als mannen, die in het teeken van den lictorenbundel staan, zon noodig de punten van onze bajonetten zullen tooien met de lauweren zn eikcnblaren van alle overwin ningen. SLUITING VAN 58 KERKEN MEXICO-CITY, 8 Oct In het officieele staatsblad wordt wederom de sluiting van 58 kerken gepubliceerd. Gemengd Nieuws. Doodelijk auto-ongeluk Men meldt ons uit Zevenbergen: Zaterdagmiddag had alhier op den Lmseii- weg een ongeluk met doodelijken afloop plaats. Circa 1 uur kwam het 8-jarig van de heer J. B„ wonende aan de Hooge Zeedijk, van school, en keerde over de Lange weg huiswaarts. Plotseling kwam er met groote snelheid een personenauto, bestuurd door zekere ten B. uit Breda, achter hem aan. Het ventje werd door deze auto gegrepen, kwam op het spatbord terecht en sloeg daar- na tegen de auto met het achterhoofd. De chauffeur stopte en snelde naar het ventje. Het kind bleek op slag dood te zijn geweest. Spoedig werd medische hulp ingeroepen, en de politie gewaarschuwd. Het lijkje werd door de politie in beslag genomen en naar het Gasthuis te Zevenbergen vervoerd Het parket uit Breda was reeds spoedig na het droevig ongeval ter plaatse voor het onderzoek. Door Dr! Hulst uit Leiden werd de sectie op het lijkje verricht. De moordaanslag te Gouda De gewonde overleden. De 65-jarige C. L., op wien Dinsdag J.L Gouda 'n aanslag is gepleegd en die door z«n huurder met messteken ernstig werd gewond, is Zaterdag aan de bekomen verwondingen overleden. HAGELSCHADE TE BEVERWIJK. Gedurende het onweer, dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag woedde, ontlastte zich boven Beverwijk en omgeving een hevige slagregen, gepaard gaande met een zware hagelbui. Door deze hagelbui, die meer den vorm had van een ijsregen, en welke^ op verschillende plaatsen eenige cM. dik lag hebben de nog te velde staande groenten er vruchten groote schade geleden. Volgens het N. v. d. D. is speciaal in Heems kerk de verwoesting groot; vooral sla en spinazie werden zwaar beschadigd. Van deze gewassen kan met zekerheid worden vastge steld, dat alles verloren is. Doch ook de sterkere groenten als andijvie, verschillende koolsoorten, prei enz. zijn voor 85 verloren. De aardbeienvelden zien er uit als midden in de winter, al het loof is er af gehageld. Tomaten, die hier op het vrije veld 'aan, zijn, wat men noemt, „geplukt", vrucht i bloem is van de stengels afgeslagen. De tuinders vertelden, dat er 's morgens in de vroegte op sommige plaatsen nog een laag ijs van centimeters dik lag. Er waren toen nog stukken bij, ter grootte van het bekende duivenei. Eigenaardig is, dat het platte glas zoowel als de warenhuizen bijna niets hebben te liiden gehad. Van de appel- en pereboomen zijn groote kwanta afgehageld. DOODELIJK BEDRIJFSONGEVAL. De landbouwer J. Pieper te Hengelo, die met een arm bekneld is geraakt in een dorsch machine en in het ziekenhuis moest worden opgenomen, is aan de gevolgen overleden. BELEEDIGING VAN HET OPENBAAR GEZAG. „Het Volk" meldt: Voor de N.S.B. sprak Donderdagavond Ds. v. Duyl in het Spaar bankgebouw voor een matig bezette zaal- Na afloop werd tegen den spreker proces verbaal opgemaakt, daar hij zich in beleedi- genden vorm had uitgelaten over het open baar gezag. AUTO TE WATER. Een ongeveer 30-jarige Amsterdammer is te Amsterdam te 4 uur in de nacht met zijn auto, komende uit de Vierwindenstraat in het water van de Smallepadsgracht gereden. De man kon zich zelf vrij gemakkelijk redden. Daar hij geen gebruik wenschte te maken van de diensten der brandweer om zijn gen op het droge te brengen, heeft de auto in afwachting van goedkoopere particuliere hulp, nog een groot deel van de Zondag ii het water gelegen. Het ongeval is te wijten aan 't feit, dat de onfortuinlijke chauffeur ter plaatse niet bekend was. INBRAAK In den afgeloopen nacht is ingebroken ii_ de woning van de weda H., aan den Kovikers- weg te Almelo. Uit een der kasten wordt bedrag van plm. f 200 vermist. De politie steit een onderzoek in. INBRAAK IN EEN GEMEENTEHUIS In den afgeloopen nacht is ingebroken in het gemeentehuis te Wierden (O.). Door een raampje uit de spanning te drukken is (zijn) de dader(s) binnengekomen. Alles was over hoop gehaald, kasten en laden waren openge broken, doch behalve eenig klein geld wordt niets vermist.. Onder leiding van dan burg' meester en de recherche uit Almelo, wordt een onderzoek ingesteld. BRANDEN. Te Haarlem werd 's nachts de brand weer gewaarschuwd voor een brand in eer houten schuur achter een huis aan de Klaren- beekstraat, bewoond door de schoenmaker A. v. V., die in de schuur zijn werkplaats heeft. De schuur is vrijwel geheel uitgebrand. Het schoenmakersgereedschap en een partij schoe nen gingen verloren. De heer V. was voor f 2500 verzekerd. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan door een defect aan de electrische installatie in. de schuur, die op primiteve wijze was aangelegd. Te Peperga (Fr.) is de boerderij van D. van Capelle afgebrand; ook de inboedel ver brandde. De vermoedelijke oorzaak is eer in de schoorsteen. Verzekering dekt de schade. VAN ONZE ADVERTEERDERS TWEE BELANGRIJKE UITGAVEN Bij de Middenstands-uitgeverij te Haar lem, postgiro 17194 verschijnt dezer dagen de volledige wetsultgave inzake de Doode- handbelasting en het Verkeersfonds. Daar zeer velen er belang bij hebben den inhoud van deze nieuwe wetten :e kennen, komt deze uitgave ongetwijfeld van pas. Men zie voorts de advertentie ln dit blad. Weerbericht Het dunne pjjltj© geeft den vorigen stand BAROMETERSTAND Hoogste stand te Warschau 776.9. Laagste stand .e Janmayen 733.9. Stand vanmorgen halftwaalf 771.3. WEERVERWACHTING Meest zwakke veranderlijke wind, afne mende bewolking, weinig of geen regen, kouder des nachts, overdag iets warmer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie, die Zaterdagmorgen ten W. van Ierland was gelegen, heeft zich onge- geveer in N. O. richting verplaatst en be-j vindt zich thans nabij Jan Mayen. Over IJs land is de barometer stijgende even over de Britsche eilanden, terwijl de kern van bet hooge drukgebied, dat Zaterdag over Zuid Frankrijk was, gelegen N. O. Duitseh land en de Oostzeestaten is getrokken. Over de Z. en O.zijde van de depressie waait het flink uit W. tot Z. richting. Overal is het rustig weer. Een secundaire over de Duit- shce bocht veroorzaakt een sombere weers* toestand ten onzent Opklaring is echter te wachten. Dezelfde secundaire heeft gisteren over de Britsche eilanden een buitenge woon hooge temperatuur gebracht. In den afgeloopen nacht volgde cehter een flinke afkoeling. Over ons land en Scandinavië is het thans ook nog warm, doch de opkla ring zal in de nacht bij ons wel flinke af koeling brengen. Over Frankrijk en Duitseh land werd het tengevolge van de nachte lijke uitstraling wat kouder. Regen van he- teekenis viel slechts over Scandinavië §n de Britsche eilanden. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Ontvangen 7 Oct. 9.45 voorm.: Attentieseiiï 0, d.i.: Weest op uw hoede. 8 Oct. 9.40 voorm.: Attentiesein neerhalen. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 9 OCTOBER. Van 's avonds 5.50 uur tot 's morgens 5.46 uuï WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rhetnfolden 2.20 2.15 Brei each 1.21 1.90 Venlo Kehl 2.40 2 32 Lobith 9.30 9 36 Mnxau 3.7.5 3.67 Nijmegen 7.09 7.12 Diedeshelm 0.34 0.38 St Andries 2.22 2.°0 Mannheim 2.46 2.46 Arnhem 7.20 7.94 Mainz Ringen Caub Rms Coblens Trier Keulen Hkhrort Wesel Emmerik üusseldorf 0.75 0.75 017 0.22 1.34 1.38 1 45 1.51 1.10 1.10 1.45 1.50 0.28 0.14 1.00 1.04 0.84 0.80 0.41 -000 0.00 0.46 0.50 0.47 Vreeswgk lw 0.08 0,37 Westervoort 7.76 7,.50 BlfUitttHHMMÉ Kampen -0.07 -0.02 Eysden 45.80 00.00 Grevenbtcht 27.52 27.50 Venlo 10.70 10.80 Grave (sluis) 3.08 3.49 St Andries 0.83 l.f Gorkum 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 0,00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 9 Oct Delfzijl 11.37 flellevoetsl. 3.14 1-5.30 Terschelling 8.54 21.16 Willemstad 4.06 1A.18 Hariingen 9.4.5 22.00 Brouwersh. 2.26 14,44 Den Helder 7.20 19.45 Zierikzee 3.08 15.12 IJmui'len 3.19 15.35 Wemeldinge 3.26 15.30 Hoek v. Holl. 2.28 14.16 Vlissingen 1.32 13,39 Boeken en Geschriften. Stofontploffingen. Door Dr. A. A. van derDussen. Deze, overigens alleen voor deskundigen geschikte studie, is in zooverre voor breeder kring actueel, dat zij zich ook beweegt op het terrein der mijngas-ontploffingen, zoo als er den laatsten tijd hebben plaats gehad en over de oorzaak waarvan omvangrijke onderzoekingen noodig zijn. De hierbij ter zake dienende wetenschappelijke beschou wingen maken deel uit van het boek van Dr. van der Dussen, dat „aan zijn ouders in dankbaarheid" is opgedragen. Clirestos, door Henry Dupuy—Manuel, Uit het Fransch vertaald door Mevr. H. KuyperVan Oordt. Uitgave van G. F. Callenbach te NOkerk. roman speelt ln den tijd van Jezus' om* Gains MemmtUS. legaat b|j de Syrische legi oenen, had gehoopt op een kleinzoon. Doch zün diepste wenseh was niet ln vervulling gegaan, want bj) de ontijdige geboorte van het kind, moesten moeder en ltlnd bolden het leven het kind zijns ouderdoms werd ont- jcht bü een hebzuchtlgen rht èn uit verrUkenr Hü" llet zïch tefkTns goed be- talen voor z.g.n. nasporingen omtrent do ver blijfplaats van het ontvoerde kind. En zeven tien jaar wist hij den ouden Memmlus tegen groote geldsommen nog een ander in handen te spelen, dan zün eigenlUk achter-kleinkind Lucterius. is. die intusschen liefde op- hem door Issaschar gegeven. Areas, de gewa de Ducterius, kan natuurlijk het niet verdra gen, dat Dan hem achtervolgt. Wanneer deze In - u. ter neer Rla/lt wordt hij r uit het strlldperk Nemetum. Als ov ■edend, geeft mete__ jvertulgend bewüs. dat hU'de" echte Maar we zouden niet volledig zün. wanneer e verzwegen, dat door dit geheele verhaai «rscliillende gedeelten van het N.T. zün ge- even. die betrekking hebben op 's Hellands mvandeling op aarde, op Zün lüden en ster- en. op Zün opstanding en hemelvaart. En het voortreffelük boek, uitnemend vee hoogo kwaliteiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2