^ciitsrljr (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken BINNENLAND. Gemengd Nieuws. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij welcelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7et. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5293 MAANDAG 8 OCTOBER 1934 15e Jaargang abbertrntieprijjen: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer f 0.22'/» Ingezonden Mededeelingeti van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0-45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'l bureau wordt berekend 0.10 ADVOCAAT EN RECHTER TEGELIJK Bij de beoordeeling van de vraag of vrij gestelden van overheidspersoneel deel kun nen uitmaken van publieke colleges, welke als werkgever' Vad dat personeel optreden, hebben we ons van'mectal op zuiver prin- c i p i e-e 1 standpunt gesteld. Het wordt door nicmahd ontkend, dat een advoka'at, dié vóór de balie pleit, niet tege lijkertijd rechter kan zijn, die mee de vier schaar1 spant. Evenzoo geeft ieder toe, dat 'de ambtenaar of werkman, in actieve dienst bij een overheidslichaam, geen lid van dit besturend college kan zijn. Waarom het {je- 'stuürsfid; van zoo'n organisatie hetzij on bezoldigd óf „vrijgesteld" dan wel toege laten zou kunnen worden, is ons een raad sel. Men kan nu eenmaal niet werknemer en werkgever tegelijk zijn; aan het over heidsgezag onderworpen zijn en tevens dat gezag uitoefenen. Tegen deze principieele gedachtengang is, Voorzoover we weten, niet veel aangevoerd. Ook de tegenstanders van de uitsluiting voelen er wel voor. Zoo schrijft de heer J. Keestra, burgemeester van Kuilenburg, in de Limb. Koerier: „Oppervlakkig gezien, lijkt het zoo logisch: als het gemeente-personeel (om mij tot de lagere colleges te bepalen) zelf niet benoem baar is tot lid van den Raad, dan behooren ook zijn vertegenwoordigers te worden uit gesloten." Maar „al schuilt er dan wat waars in de conclusie", de schrijver kan „toch voor deze .uitbreiding van het aantal verboden betrek kingen geen bewondering hebben. Het aan tal gevallen, waarop het verbod zou slaan, komt mij wel heel gering voor; het sop lijkt mij dé k'oól niet waard." Dit laatste argument wraken wij ten zeer ste. Wie over zuivering spreekt, moet niet met het getal rekenen, maar met het prin cipe. Doch waarom spreekt men over het getal? Omdat men alle verdedigers'van dé uit sluiting zoo gaarne in de schoenen schuift, dat het gaat om het weren van alle vrij gestelden, dat het feitelijk een aanval op de i vakorganisatie is. We wijzen dat voor ons zelf pertinent af, en dat moet voldoende zijn. Maar we zou- i den heji, die dit veronderstellen, wel eens 1 willen vragen of zij met die bewering niet j in hun eigien zwaard vallen? Immers zou I de gevolgtrekking gemaakt kunnen worden, j dat het lidmaatschap van het wetgevend college voor den vrijgestelde gewenschtwas j om des te beter zijn functie te vervullen in j de organisatie. Heeft de .vakvereeniging dit middel noodig? J Merkwaardig is ook, dat de schrijver in de L. K. zich zou kunnen vereenigen met een aanvulling van art. 52 der Gemeente wet, „zoo, dat het een vertegenwoordiger van een personeelsorganisatie niet toege staan is, deel te nemen aan een.stemming of aan een beraadslaging over onderwerpen, welke de belangen van het personeel recht streeks raken." Dit lijkt ons grooter diskwalificatie Van de objectiviteit der vrijgestelden dan een principieele uitsluiting. Doch zoo gaat het, als men de kwestie neerhaalt naar de speculatieve praktijk. Dan gaat men vrijgestelden vergelijken mei raadsleden, die persoonlijk belang hebben bij grondverkoop en woningpolitiek. Ook die weg moet het niet op. Want, wat op zich •zelf verkeerd is, wordt nooit oorbaar, omdat anderen gelijke zonden bedrijven. Trouwens, ook in de beoordeeling van de praktische bezwaren is de heer Keestra niet gelukkig. Hij besluit zijn betoog over erger lijke, doch misschien niet te achterhalen corruptie met deze conclusie: Tegenover deze gevallen is het euvel, dat men wil zien in het optreden van vrij gestelden in de raadszaal, het noemen nauwelijks waard. Als eenlingen (twee yrij gestelden in één gemeenteraad zal •wel tot de grootste zeldzaamheden behoo- ren) hebben zij op de stemming zeer wei nig invloed. Dit is óók praktisch onjuist'. 'Als 'een raadsfractie een „vrijgestelde" van het ge- meentepersoneel onder zijn leden telt, dan spreekt deze behoudens hooge uitzonde ring namens zijn fractie en dan bepaalt rijn meening de stem van de partij. Dat leert de praktijk en de vrijgestelde heeft dus feitelijk zooveel stemmen als hij partijgenooten heeft. Echter, voor ons beslist niet de praktijk, maar het principe. En daarin staan we o. i. Sterk. 1920 de geregelde dienst naar Londen waarnam. Al wandelende langs de machines kreeg men een indruk van de grootsche ontwik keling der K.L.M.-vliegtuigen tot aan de machtige Douglas en de F 36 toe. Behalve de dienstvliegtuigen waren ook het auto-girotoestel van den heer Mees en elo sportmachines aanwezig. De geregelde diensten hadden ook gis teren plaats, zoodat de vele bezoekers, die ondanks het slechte weer, gekomen waren, de vliegtuigen konden zien dalen en opstij gen". Aldus wordt ons gemeld en we geven het bericht door. Wij zijn nieuwsblad. Echter, keur mag niet ontbreken; „neutraal" kun nen we niet zijn. We hebben groote eerbied voor onze na tionale K.L.M., de directie, het personeel en de prestaties. Maar we betreuren het in hooge mate, dat de directie zoo weinig eer bied heeft voor de nationale rustdag en juist op Zondagmorgen zoo'n ylootschouw opent. De Directeur bracht dank namens de re geering en terecht. De Overheid heeft de K.L.M. naar vermogen gesteund en doet het nog. Een sluitende exploitatierekening nog niet verkregen. Wij strijden en offeren voor onze nationa- eer in de lucht, zooals vroeger op het Maar we stellen er ook een eer in, at ons volk aan de Zondag vasthoudt en e zijn er dankbaar voor, dat althans eeni- ge ministers zouden weigeren op Zondag een „vlootschouw" bij te wonen, welke even goed op een werkdag kan plaats vinden; n van ons Christelijk volksdeel maar te vijgen. Heeft men in de directiekamer der K.L.M daaraan heelemaal niet gedacht? VEESTORING DER ZONDAGS RUST Gistermorgen werd door de directeur der K.L.M., de heer Plesman, de vlootschouv op Schiphol geopend met een rede, waarin hij een overzicht gaf van het bedrijf woorden van dank sprak namens de regee ring, P.T.T., de raad der Commissarissen personeel. Op de grooto betonvlakte stonden de vele koestellen der K.L.M. opgesteld. Voorop de F 2, het oudste vliegtuig, dat geest tot de eeuwige rust ingegaan, na in zijn laatste levensjaar de Geref. Kerk van Zaandam, waar hij na zijn pensionneering woonde, als ouderling te hebben gediend. Morgenmiddag te 2 uur wordt zijn stof te ruste gelegd ter plaatse, waar hij zijn levenstaak volbracht. Bijz. Vrijwillige Landstorm OFFICIERSWEDSTRIJD Z.-HOLL.-WEST Voor de reserve-officieren van het Land stormkorps Zuid-Ho Hand-West en voor de reserveofficieren van de Landstormkorpsen Motordienst, Vaartuigendienst en Spoorweg dienst. voor zoover woonachtig in 't district an de gewestelijke landstorm commissie Zuid-Holland-West, is Zaterdagmiddag een pistoolwedstrijd gehouden op de pistoolba- nen te Waalsdorp, bij den Haag. Op de ba nen was een sterke zijwind; het maximum, dat gehaald kon worden, zes schoten met de rechterhand, en zes sclioten met de linker hand, zonder pmefschoten, was 144; de af stand was 25 meter. Op de banen merkten we op res.-luit.-kol. F. Treffers, Oegstgeest; res.-majoor L F Apol Voorburg, res.-majoor J P Boots, comman dant van het VLSK Zuid-ITolland-West; res. majoor G F van Hoogenhuyzê, plaatselijk leider BVL Den Haag-Centrum, zoomede de leden der gewestelijke landstormcommissie de he'eren R Bordewijlc, J J Eclcebus, mr P Ch. L Eschauzier en D J Karres, secretaris dezer commissie, zoomede de heeren Ds P Nomes, H H J van Lummel en C M Thomas leden van de plaatselijke landstormcompiis- e van Den Haag. De belangstelling voor deze jaarlijksche wedstrijd was groot. De voornaamste uitslagen zijn: kapitein W F Dekker, Rijswijk, 130; le luit. B Tesink. Voor burg. 127; Ie luit. W J H Salet. Delft. 126; le K H Buitendorp, Haag-Sportkwartier. 126; a it. W L v FUrth. Haag-Centrum. 124; 2« mr H W J Bosch, Haag-Boschkwartier le luit. P A van Daalen, Haag-Sportkwar tier. 122; le luit. jhr L F D Svon Bönninghau- Heringhaven, Haag-Centrum, 120; lc Hueting, Haag-Sportkwartier. 119; lc G H L Arriëns, Haag-Boschkwartier luit. L P de Boer, Voorburg. 115: kap E P Weber, Scheveningen, 114; le luit. Vaar- igendienst C M Thomas. Scheveningen, 113 luit. H P L Lohbeck, Haag-Sportkwartier 112; le luit. J Wieringa, Haag-Boschkwartier -le luit. L Verleun, Alfen aan den Run. '111: lult S Overbosch. Delft. Ill; majoor G F v ogenhuvze, Haag-Centrum. 110; 2e lult. J C Klep, Haag-Sportkwartier,^ 110; kap.^Motor__ luit. A le luit G. VAN ZEGGELAAR f Een geharnast strijder overleden Te Zaandam is na een korte ernstige ziekte overleden de heer G, van Ze laar, bekende figuur in de Geref. Kerken in schoolkringen. De overledene is voor al populair geworden door zijn jarenlange, trouwe werkzaamheid te Ransd'orp, waar hij sedert 1897 tot verleden jaar hoofd der christelijke school is geweest en tot 1931 voorganger der Geref. Kerk. Al die jaren was de heer Zeggelaar de ziel van het Christelijk leven te Ransdorp, Holysloot en Durgerdam. In 1897. toen de thans overledene, uit Voorthuizen komende, zijn arbeid te Rans dorp aanving, zag het er op geestelijk ge bied ook in dit deel van Noordholland don ker uit. Behoudens een kleine schare vro men was de bevolking schier volslagen ma terialistisch. Velen bekommerden zich niet den Zondag; die dag werd juist uitge kozen voor allerlei vermakelijkheden. Be rucht waren in dien tijd ook te Ransdorp de kermissen en het was tegen deze sen, dat de heer van Zeggelaar den strijd aanbond door middel van de A.R. Kiesver- eeniging „Nederland en Oranje". De kamp tegen het modernisme. Hardnekkig is die strijd geweest. In het moderne Waterland wist men van geen op geven, tierden in die dagen haat en nijd tegen de Christelijke school en tegen de „fijnen". Had het reeds schier bovenmen- schelijke inspanning gekost ter plaatse een school met den Bijbel te stichten, niet min der moeilijk was het haar in den tijd, toen de pacificatie nog verre was, in stand te houden. Niet alleen de tegenstand der toen maals felle vrijzinnigheid moest men weer staan, ook menige „vrome" drogreden tegen de Christelijke school en vóór de kermis moest worden bestreden. De strijd vóór of tegen de kermis bo- heerschte lange jaren de dorpspolitiek ter plaatse, totdat na een aantal jaren de ker mis eerst des Zondags gesloten bleef en wederom een aantal jaren later geheel ver dween. Dat was middellijkerwijze te danken aan de onverdroten geloofsvolharding meester van Zeggelaar en de zijnen. Deze kleine groep was daarna weer doen- 3, in samenwerking met de A.R. Kiesver- eenigingen uit' den naasten omtrek, om de Zondagsmarkt te Purmerend op te heffen en ook dit streven werd met zegen bekroond. Als Evangelist aan 't werk. Zoo behoorde de ontslapene tot de vele plaatselijke leiders uit vroeger dagen, die op hoop tegen hoop den strijd aanbonden tegen de liberale overheersching. Hij heeft in lateren tijd ook rustige jaren doorleefd; bij gebrek aan een predikant, deed de heer van Zeggelaar lange jaren het werk van een Evangelist, die ook bij hen, die buiten zijn, zeer in aanzien was. Hij organiseerde een paar malen historische tentoonstellin gen. Zijn werk „Blikken in het verleden van Waterland" is bij menigeen nog hekend Ook schreef hij historische schetsen in „Noordh. Kerkblad". Onderscheidene malen is hij naar de Generale Synodes van de Geref. Kerken afgevaardigd. Na de annexatie van 1920, toen Ransdorp, Holysloot en Durgerdam bij Amsterdam zijn gevoegd, bleef de heer van Zeggelaar de toegewijde verzorger van de Christelijke actie. De groote kiesvereeniging „Nederland en Oranje" in de hoofdstad had in hem op dezen veraf gelegen post een medewerker, waarop het Centraal Bestuur altijd staat kon maken, al sprak hij ook gaarne van de dagen van Olim, toen Ransdorp nog een zelfstandige gemeente was. Nu is deze beminnenswaardige man met zijn strijdbaar hart en zachtmoedigen Delft, 109; "van Bavel. Haogr-Centrum. 106; 1 - Hoek, Haagr-Sportkwartier, 106 DE ONBEWAAKTE OVERWEG Vreeselijk ongeval bij Nootdorp Twee Tve-kapitein J. J. behaalde "het" belangrijke puntena in 129. Direct na afloop van de wedstrijd was de uitslag bekend en ging majoor Boots over tot de prijsuitreiking, waarbij hij warme dank bracht aan organisatoren vam deze wedstrijd, die het mogelijk maakten, dat de wedstrijd, op vfer banen gehouden, zulk een vlot verloop kon hebben, en dat de uitslag direct na het lossen van het laatste schot volkomen gereed was. Na afloop van de wedstrijd was er een kameraadschappelijk samenzijn in de offi- cierseantine te Waalsdorp, waar ce heeren Boots. Eokebus en Karres nog even 't woord hébben gevoerd. Het Pelikaan-Comité Resultaat der Actie Aan de leden van het Pelikaan-Comité is een verslag gezonden betreffende de werk zaamheden van dit comité, vergezeld vau een financieel overzicht. Het Cimité. heeft tot 6 September ontvan gen bruto 114.676.41. De uitgaven bedroe gen 18.640.67, zoodat er een totaal bedrag van 96.035.74 voor den arbeid van het Nat Luchtvaartfonds beschikbaar is. Een vreeselijk ongeval heeft Zondag morgen omstreeks half twaalf plaats gehad op de onbewaakte overweg der Staatsspoor aan de Veenweg te Leid schendam. nabij Nootdorp. De motorrijder J. F. Boogaards en zijn duo-rijdster, mej. W. Schipper, beiden afkomstig uit Hilversum, werden door een sneltrein gegrepen en op slag ge dood. De Veenweg te Leidschendam heeft reeds een groote beruchtheid gekregen, vanwege de twee gevaarlijke en nochtans onbewaak te overwegen. Zoowel de overweg van de Staatsspoor op de lijn Den HaagUtrecht, als die van de electrische trein Rotterdam (Hofplein)—Scheveningen, zijn onbewaakt. Beide overwegen zijn op slechts enkele hon derden meters van elkander verwijderd. Het uitzicht is op beide plaatsen weinig gunstig, terwijl er een vrij druk verkeer plaats vindt. Reeds emke.le malen hebben dan ook onge vallen plaats gehad, waarvan sommige met doodelijke afloop. Bij de overweg, waarbij nu gister de twee slachtoffers de dood vonden, was het uit zicht thans al bijzonder slecht Men is er nl. bezig melt de aanleg van de nieuwe Rijksweg Den HaagGouda, en in verband hiermede liggen er groote zand- hoopen op korte afstand van de overweg. Weliswaar is er een aanduiding, dat de overweg niet bewaakt is, doch daaraan schijnt de motorrijder toch niet de aandacht te hebben geschonken, die noodzakelijk was. Bij half twaalf passeerde ©r de sneltrein, die om 11.05 uit Utrecht was vertrokken. Behalve de motorrijder was eï niemand op de weg aanwezig. Op het moment, dat de trein passeer de, hoorde de wisselwaohter Fredeling, die op eenige afstand van de overweg nabij het station woont, een hevige slag. Dadelijk begaf hij zich naar de overweg en vond aan de overzijde van de brug, die over 't water, dat parallel loopt met de Veenweg, is gelegen, de twee licha men en de totaal vernielde motor. De machinist van de trein had van 't ongeval niets bemerkt, en de trein was dus gewoon door gereden naar Den Haag S.S. De rijksveldwachter Van Tol werd geiwaar schuwd, alsmede de geneesheeren Dr Per- quin, uit Leidschendam en Dr Hennequin, uit Voorburg. Voor hen viel hier evenwel geen hulp meer te verleenen. Ook de burge meester van Leidschendam, de heer W. Keyzer, was spoedig op de plaats van het ongeval aanwezig. De beide lijken waren zwaar verminkt; van 't motorrijwiel was niet veel meer óver. Vermoedelijk zijn de slachtoffers tegen de trein gereden, die beiden slechts enkele meters meesleurde en over de brug terzijde van de baan wierp. De motorrijder nam deel aan een rit, uit geschreven door de Leidsche Motorclub. De 33-jarige Boogaards was electricien en evenals de 28-jarige mej. Schippers, onge huwd. De beide lijken werden per zieken auto naar het gemeentehuis te Leidschen dam vervoerd. Onder leiding van burgemeester Key werd liet onderzoek voortgezet. Autobus met 22 hengelaars te water Zeven licht, twee ernstig gewonden Tusschen Oudijk en Westwoud (N.H.) is in den nacht van Zaterdag op Zondag een autobus tegen een boom gereden en ver volgens in een sloot geraakt. De bestuurder van de bus, waarin 22 hengelaars uit Am sterdam zaten, die zich op weg naar Medem- blijt bevonden, is vermoedelijk den goeden weg kwijt geraakt, met bovenstaand gevolg. Doordat een der zijwanden van de bus be zweek geraakten alle inzittenden in de vrij diepe sloot. Het gelukte eenige drenkelingen die aan den kant konden komen na veel moeite ook de artderen op het droge te bren gen. Bij de buiteling hadden zeven mannen lichte verwondingen bekomen, terwijl twee heel ernstig werden gewond. De een bekwam verwondingen aan de borst en de andere een groote hoofdwond. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Hoorn gebracht Den anderen werd ter plaatse medische hulp verleend, waarna alle drenkelingen bij boer werden ondergebracht, en zoover mogelijk van droge kleeren voorzien, chauffeur is door de Hoornsche politie aan een verhoor onderworpen. De autobus werd vrijwel geheel vernield. Bond voor Geref. Jeugdorganisatie Het district Noord-Holland opgericht Zaterdagmiddag vond in „De Zendingszaak" te Amsterdam, een vergadering plaats van ouderbestuurders, leiders en leidsters van Kna pen- en Meisjesvergadermgen uit N.-Holland. Toen de heer P. Koel mans, uit Velzen, de vergadering opende, waren uit tal van plaatsen dames en heeren op-gekomen om van hun belangstelling te doen blijken. Na zijn wel komstwoord gaf de voorzitter het woord aan den Bondsbibliothecaris, den heer J. E. Kok, die uitvoerig de werkwijze van den Bond en het doel der vorming van provinciale districten uiteenzette. Na een geanimeerde bespreking, werd tot de oprichting besloten, het reglement vastge steld en in het voorloopig bestuur gekozen de heeren P. K o e 1 m a n 6, van Velzen-Noord; J. van Tucht, te Velzen-Noord; Ds. E. D o uma, van IJmuidenJ. B. Korporaal, te IJmuiden; Ds. P. van S tri en, te Haar- lemmermeer en de dames: Mantel te Scher- merhorn en Van Ommen te Wormerveer. Een plan van winteractie zal dit bestuur na der ontwerpen. SPOORDIENST ZUIDEROEK—DELFZIJL GESTAAKT De Nederlandsche Spoorwegen zullen, met ingang van 1 December, den dienst op de spoorlijn ZuidbroekDelfzijl staken. Het ge deelte Zuidbroek— Weiwerd zal worden op gebroken. DE LUCHTLIJN NAAR HAAMSTEDE 10.000ste passagier vervoerd Zaterdag heeft de K.L.M. haar 10.000ste pas sagier vervoerd op de luchtlijn naar Haam stede. Het was mevr. Pilaar, uit Rijswijk, die bij aankomst bloemen en een klein vlieg tuigmodel ontving. VERDRONKEN Te Lexmond werd in de wetering lang: den Rijksweg het lijk gevonden van dei 66-jarigen A. S. uit Meerkerk, die daar ver moedelijk 's avonds door de duisternismis leid, te water is geraakt en verdronken. Goede vangst van de politie Inbreker-acrobaat gesnapt. P.en inbreker met de allures van een irobaat, is in den afgeloopen nacht handen gevallen van de politie van het bureau Singel te Amsterdam. De man ïiad voor zijn nachtelijke esca pade een zaak in sport- en andere artikelen de Kalverstraat uitgekozen. Daar hij in zag dat hij van de straat af niet naar bin nen zou kunnen komen zonder kans op ontdekking, begaf hij zich naar de aan grenzende steeg en wist het te bestaan, langs den gevel naar het dak te klimmen, op welken levensgevaarlijken tocht hii zijn steunpunten vond in de gleuven van den muur. Vervolgens verwrong hij op het dak de ijzeren staven van een lichtraam, en drong op deze wijze tot het gebouw door. Een en ander schijnt echter niet geruisch- loos te zijn geschied, want twee in de Kal- rstraat patrouilleerende agenten hoorden een zwak geluid. Begrijpende dat er onraad was, haalde een van hen assistentie aan het bureau Singel. Enkele minuten later w het geheele pand door een detachement po litie omringd. De twee agenten begaven zich, met behulp van een sleutel, die zij van de dicht bij den winkel wonende be drijfsleider hadden gekregen, naar binnen en begonnen daar hun speurtocht. Alle hoeken en gaten werden doorzocht, doch eerst op den zolder vonden zij hun man. een nog jong persoon, die de wijste partij koos en zich zonder verzet overgaf. Hij was in het bezit van een groot aantal inbrekers werktuigen. Geboeid werd hij naar het bu reau Sirigel overgebracht, waar hij is gesloten. Zeer waarschijnlijk heeft de politie met deze arrestatie een heerschap in handen gekregen, die een goede klant is vai justitie. De politie houdt rekening met de moge lijkheid, dat de gearresteerde hulp heeft gehad van een of meer medeplichtigen, die in dat geval op den uitkijk zouden hebben DOODELIJK AUTO-ONGELUK Het slachtoffer van de aanrijding bij Oss nabij de marechausseekazerne, de 24-jarige Van der Voort uit Oss, is, ponder bij kennis te zijn gekomen in het St Anna ziekenhui? te Oss overleden. Een inbrekerscomplot in het Westland Dieven en inbrekers gearresteerd Eenigen tijd geleden werd te Maasland een rijwiel n-estolen, in verband v mede Woensdag jl. door de politie te Schip luiden werd gearresteerd, zekere W. V. wo nende aldaar. De man werd na verhoor door den burgemeester dier gemeente voorloopig in arrest gesteld. Bij het voortgezet onder zoek, werd Donderdag door de recherche te Maassluis in samenwerking met den Rijks veldwachter Huiskes te Maasland gearres teerd de medewerker van V., zekere L.G.M. woonachtig te Den Haag. Deze M. werd naar Maassluis overgebracht, en daar in bewa ring gesteld. Na verhoor, bekende V. zich den rijwieldiefstal te Maasland te hebben schuldig gemaakt. Toen V. uit. Schipluiden naar Maassluis werd overgebracht, v vingerafdrukken enz. van hem genomen den worden, T ft de recherch - -r A. Kuntkes der Maassluische politie V. nogmaals scherp verhoor afgenomen, omdat vermoed werd, dat hij zich aan meer diefstallen had schuldig gemaakt. Toen bekende V. dat hfi reeds een groot aantal diefstallen op zijn geweten had, die in diverse gemeenten, zoo als Schipluiden, Maasland, De Lier en Naaldwijk waren gepleegd. Hij had hierbij zoowel rijwielen als kippen en varkens buit gemaakt Maar bovendien bekende hij langs te Schipluiden een inbraak te hebben gepleegd waarbij 600 was gestolen. Na deze bekentenis is V nu naar het Huis Bewaring te Rotterdam overgebracht en daar opgesloten. Door den rechercheur Kuntkes werd voorts Mi aan een verhoor onderworpen. Aanvankelijk ontkende hij mede plichtigheid, doch tenslotte bekend» hij ook aan tal van diefstallen en in braken te hebben medegewerkt Het bleek dat V. en M. zich juist dezer dagen in verbinding hadden gesteld met een tweetal beroepsinbrekers te Den Haag. Men had een „campagne plan" opgemaakt om in t Wes"~M en omgeving inbraken te gaan plegen, en als eerste stond een inbraak te Maas land op het programma, welke in braak dezer dagen zou plaats vinden. Dit zal nu wel niet doorgaan. Naar aanleiding van deze beide ar restaties heeft de politie te Schiplui den voorts nog gearresteerd A. v. d. B. en J. V., die verdacht worden van he ling der bij de inbraak te Schipluiden buit gemaakte gelden. Het is waarschijnlijk dat nog meer dere arrestaties zullen volgen. Dank zij het actieve werk van de politie ambtenaren te Schipluiden, Maasland, De Lier en Naaldwijk, maar ook in het bijzon der van ^-n rechercheur A. Kuntkes te Maassluis is 't thans echter reeds gelukt een paar heerschappen op te bergen die reeds veel op hun geweten hebben, maar van plan waren nog heel wat op misdaad-gebied te gaan verrichten. VUURGEVECHT IN EEN DORPSSTRAAT De kommiezen in Limburg beschikken over een zeer snelle auto. Het schijnt nu de nieuwe taktiek van de smokkelaars te zijn deze door een zgn. tusschenwagen te hinde ren. Dit gaf bij Scharn aanleiding tot een schietpartij, waarbij een twintig schoten ge lost werden waardoor de zgn. tusschenwagen geheel doorzeefd werd, totdat deze eindelij' gepasseerd kon worden en de smokkel auto te Heer onder vuur genomen werd Dit was in de kom van het gehucht Scharn oorzaak, dat een groentenkoopman aange schoten werd. De smokkelaar zat, gedekt achter een 500 kg. boter in gebukte houding achter het. stuur en liet de kogels over zich heengaan, totdat hij bij een kruispunt van den provincialen weg Maastricht-Valken burg de keus had twee menschen te over rijden of uit te wijken, waarbij hij tegen een huis aanreed. Hij koos daarna het hazen pad. DE MOORDAANSLAG TE ZWOLLE Naar wij vernemen heeft het politie-onder- zoek naar den moordaanslag op den dans- leeraar te Zwolle tot laat in den nacht ge duurd. De dader bleek te zijn de 17-jarige A. G., uit de Vinkestraat, die na een langdurig verhoor heeft bekend. Hij was met de andere jongens naar N. toegehold. De steek had hij toegebracht met een soort knipdolk. Bij den Buitenkant had hij het wapen in de gracht gegoond. Hij blijkt deel uit te maken van een bende baldadige jongens, die reeds ge- ruimen tijd Zwolle onveilig maakte. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladert Bij Oudedijk (N.H.) is een autobus met 22 per- onen te water gereden: zeven personen zijn licht» wee ernstig gewond. Blz. 2 De revolutie in Spanje, die gecompliceerd werd door separatistischen staatsgreep te Barcelona, schijnt door de regeering te Madrid te zijn onder drukt. Volgens berichten zijn er 300 dooden en 100 gewonden bij he>t bedwingen van den opstand gevallen. Mussolini houdt te Milaan een belangwekkende rede, waarin hij inzonderheid de verhouding van Italië tot zijn buren bespreekt. Blz. 5 De opening Alfen. Brief uit Tropisch Nederland. MARKEN-MISERE Een paar weken geleden keerde Dr G. uij; Eindhoven met zijn echtgenoote en kindo ren na een verblijf in Duitschland per auto uit Heerlen naar zijn woonplaats terug, al dus meldt de Maasbode. Aan de grens wercl hem gevraagd of hij marken bij zich had, Dr G. trok zonder bedenken een paar hon derd mark uit zijn zak. Het gevolg was, dat hij vastgehouden werd en dat er op het geld en de auto beslag werd gelegd. De familie van Dr G. mocht met een andere auto, die passeerde, naar Nederland terugkeeren. 's Anderen daags werd een waarborgsom van 300 bij de douane gedeponeerd, waarop de arrestant losgelaten werd. Thuis terug nam. Dr. G. een advocaat en een Nederlandsche consul in den arm, met het resultaat, dat de auto deze week vrijgegeven is, doch niet dan nadat de heele ^schiedenis aan den betrok kene ongeveer ƒ1000 had gekost Uit Oost-lndie DE LANDSINKOMSTEN IN JULI BATAVIA, 6 Oct. (Aneta). Over de maand Juli 1934 bedroegen de inkomsten der lands middelen f 37,300,000 tegen het vorig jaar f 37.000.000. De stabilisatie in de ontvangsten, is hoofdzakelijk verkregen, doordat de meer dere opbrengst voor de groep belastingen den achteruitgang in de groep producten heeft opgevangen. De meerdere opbrengst van de belastingen was voornamelijk een gevolg van den nieu wen suikeraccijns en van de verhooging van het tarief voor invoerrechten. De totale opbrengst der middelen in de periode Januari tot en met Juli 1934 bedroeg f 223,400,000 tegen f 219,600,000 in dezelfde periode van het vorige jaar. In de maand Juli 1934 is bijna twee en een half millioen gulden ontvangen aan uitvoer recht op bevolkingsrubher, welk bedrag echter met het oog op het bijzondere karakter daar van in bovenstaande cijfers niet is opge nomen. EEN INDISCHE PERSVEREENIGING BATAVIA, 6 Oct. (Aneta). Alhier is op gericht de Ned.-Indische Dagblad- en Week bladpers, een vereeniging, welke ten doel heeft, de belangen van .de pens in den ruim- sten zin van het woord te behartigen. Deze vereeniging is equivalent aan de in Nederland bestaande vereen. Nederlandsche Dagbladpers. PESTGEVALLEN TE BATAVIA BATAVIA, 8 Oct. (Aneta). Te Batavia is iemand aan pest overleden. De meest uitge breide maatregelen zijn getroffen. Een per soon, die contact had met den reeds gemelden eerste overledene, is eveneens aan deze ziekte .'erleden. UIT DE ANTIREV. PARTIJ APELDOORN. A.s. Dinsdag vergadert de ARJA-Club Groen van Prinsterer in het gebouw Patrimonium. Roggestraat. De agenda vermeldt: onderwerp art. 19 v. h. A.R. Program over „Han delsbetrekkingen". inleider de heer G. J. Wind. Verder verkiezingen wegens uitbreiding van het 'bestuur en afvaardigiog toogdag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1