PALMOLIVE BINNENLAND. 9 VRIJDAG 5 OCTOBER 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 Een nieuw soort kabelballon, naar van inge nieur Stancluesco voor de Roemeen- sche luchtmacht De Bossche Markt", een keurig tot in details verzorgde groe-p op de poppen-tentoonstelling te Breda, Doumergue legt den eersten steen voor het nieuwe station Vaugirard Marchandises te Parijs, een der véle werkobjecten van het groote werk- Een druivenwagen met een lang niet on- verschaffingsplan dat deze plechtigheid beteekenis gaf. aardigen inhoud op 't wijnfeest te Rome Pm het gebruik van druiven aan te moedigen werd door Rome een propaganda-optocht gehouden. Een vroolijk gezel- op een der wagens in den stoet. Het 19 H.A. groote Park Blij dorp te Rotterdamdat binnen enkele dagen geopend zat worden, gezien uit een der woningen uit de Vroesenlaan. TELEFUNKEN-NOVITEITEN De laatste technische ==j verbeteringen zijn aangebracht Nieuws op luidsprekergebied Geluidssmalfilm voor amateurs i Vorige week waren we weer op ons jaar- lijksch bezoek bij de Nederl. Siemens Mij. te 6en Haag om kennis te maken met de pieuwe Telefunken-radiotoestellen. Een groot ntal collega's waren mede van de partij een wonder, wat Telefunken telken jare laat zien en hooren is immer mooi en iteeds staat men voor ingenieus gevonden ïieuwigheden. En als altijd ook nu weer een groot aan- .1 nieuwigheden. Om te beginnen merkten •e op, dat het meerendeel der nieuwe ty- thans geconstrueerd is voor ontvangst pan ultra-kortegolf. Reeds het vorige jaar peeft Telefunken eenige toestellen voor utra- jjtortegolf geschikt in den handel gebracht. Daarom en omdat het aantal ultra- kortegolf-zenders met den dag toe neemt en het voor de ontvangers van belang is-de geheele aether te beheer- schen is deze verbetering voor de luis teraars van veel belang. Wij zelf, die de aether nog al eens afvisschen heb ben meermalen de zucht geslaakt: Och kon ik dót kleingoed ook eens te pakken krijgen. Die nu zoo'n toestel koopt is heel wat mans in de om onze aardbol zich wirrelen- de kringen der aethergolven. Benijdbaar! Telefunken loste de moeilijkheden, clie voor een jaar of drie aan super heterodynes kleefden op door een bijzondere schake ling en door toepassing van een bijzondere lamp, de hexode zooals Ir. van Schalkwijk verleden jaar het uitdrukte, tot de orde der veelpootigcn behoorende. Nu de zenders nog steeds in aantal toenemen en met steeds nieer energie beginnen te werken is dit in den handel brengen van superheterodynes goed gezien. Ook thans zijn alle Telefunken superheterodynes van deze bijzondere lam pen en schakelingen voorzien, zoodat de nieuwe serie superheterodynes op zeer hoog peil staat. Als altijd is het uiterlijk van alle Telefunken-toestellen zeer fraai. Bij - verschillende toestelkastcn viel ons op, dat gebruik is gemaakt van fijnere houtsoorten. Een van de redenen, waarom de leek zoo gaarne een Telefunkenontvangtoestel bezit is wel het feit, dat het zoo gemakkelijk ge maakt is om de stations te vinden. Wat trekt een leek zich van golflengte of kilo cyclus aan? Als hij het station, dat volgens het program voor hem iets verrassends geeft, maar heeft. Met de afstemschalen of num merschalen hoe ge ze maar noemen wilt, Van Telefunken zijt ge in oen oogwenk klaar En ook hier groote verscheidenheid. Daar hebt ge b.v. het goedkoopste van de lörie van zes, die we zagen, de Telefunken 128 WL het laatste nieuwe toestel, dat Tele funken heeft uit gebracht. Bij de ontwikkeling van dit toestel hebben de- volgende .over wegingen gegol den: Iemand, die een toestel beneden de 100 koopt, zal er ook prijs op stellen, indien de onderhoudskosten van dit toestel zoo laag mogelijk zijn, terwijl hij tevens toch gaarne een mooi uiterlijk en een mooie kwaliteit zal •langen. Aan deze voorname eigenschap pen voldoet het toestel volkomen. Het is uit gerust met een electrodynamischen luispre- met slechts 2 lampen, terwijl, wat de ontvangst-eigenschappen betreft en de se lectiviteit, het toestel gelijk is met een toe stel met meer dan 2 lampen. Een en ander is verkregen door een ver nuftige schakeling en door het gebruik van hexoden. Bijzonder practisch is hier de afstem- schaal, door een kind, dat amper lezen kan. te bedienen. In de tweede plaats de Telefunken 331 WLR een drielamps superheterodvne met drie kringen, eveneens o.m. geschikt voor ont vangst van ultra-kortegolven. Ook dit toe stel is in een zeer sierlijke notenhouten kast ondergebracht en voldoet aan de hoogste eischen .welke aan een toestel van leze prijs klasse (145 gulden) mogen worden gesteld. Een dergelijk toestel wordt in bakelieten kast onder de benaming Telefunken 330 WLKR in den handel gebracht doch kost dan slechts 120 gulden. Tevens is ook van dit toestel een gramofooncombinatie lever baar onder de benaming Telefunken 330 WSR. Opvallend vonden wij ook de Telefunken 347 WL voornamelijk door de zgn. „Landenschaal". Bij deze schaal kan een willekeurig land worden ingesteld en men vindt daarop alt zenders van het betreffende land, zoodat de afstemming al uitermate bevorderd Voorts wordt door verwisseling van de kleu ren van de schaalverlichting aangegeven, of het apparaat voor korte- of lange golf ii gesteld is. Het uiterlijk van het apparaat Wij hebben ons voorgenomen later nog eens uitvoeriger iets over dit toestel te schrijven. Dit deden we het vorig jaar over de hexo- densuper Telefunken 656 WLK rel het meest volmaakte toestel, hetwelk momenteel op technisch gebied kan worden vervaardigd. Het is een vijflamps-, zes- krings-superheterodyne, ook geschikt voor ultra-kortegolf-ontvangst, gebouwd in smaak rolle notenhouten kast, voorzien van opti sche afstemming (orthoscoop), timbreregc- ling, gevoeligheidsregeling (pegelregelaar), waarbij opvalt, dat de orthoscoop thans afleesbaar is gemaakt. De schaal van dit apparaat is buitenge- •oon practisch uitgevoerd en wel verdeeld in drie bereiken, één voor lange golf, één midden (korte)-golf en één voor ultra kortegolf. Bij iedere schaal zijn de betreffen de stationsnamen vermeld, zoodat de afstem ming zeer snel kan plaats vinden en het geheel zeer overzichtelijk is. De eindlamp van dit toestel voedt e.en luid spreker van het nieuwste systeem met z.g. Nawi-membraan (niet afwikkelbaar) dat door Tele funken is uitgevonden en waarmede deze firma een belangrijke vooruit gang op het gebied van geluidweergave bewerkt heeft Dit niet-afwikkelbare membraan opent de mogelijkheid groo te geluidssterkte zonder optreden van parasitaire frequenties onvervormd weer te geven. Het Nawi-membraan vindt toepassing in den Telefunken- Krachtspreker type Ela K II, welke het bijzondere heeft, dat hij voor de zelfde geluidsstrekte slechts een ne gende der electrische energie noodig heeft; het is dus duidelijk, wat dit aan versterkervermogen spaartl Voorts zijn zwaardere luidsprekers met het Nawi-membraan voor de acoustische installaties leverbaar Ieder die een nieuw ontvangtoestel wenscht aan te schaffen, doet goed zich deze Telefunkentoestellen eerst eens te laten de- monstreeren. Ook gramofoonplaten levert Telefunken. En ze krijgen hoe langer hoe meer bekend heid. Geen wonder, dachten wij toen we ze hoorden. Thans hrengi n ze c-n goedkoope serie de zgn. Musikus-platen. GELUIDSMALFILM Tijdens de persdemonstratie werd ook epn filmvertooning gegeven met de nieuwe Sie mens-Klangfilm-projector, die werkt met 16 m.m. film met het geluid op de filmband. Hoewel reuzenmoeilijkheden overwonnen moesten worden is het gelukt een uiterst eenvoudig te bedienen toestel te verkrijgen. Een van de grootste moeilijkheden was wel het verkleinde formaat, omdat de toon- kwaliteit ten nauwste verband houdt met filmlengte, die per seconde door het appa raat loopt. Doch deze moeilijkheid is schit terend overwonnen. I-let beeldformaat is ondanks het aanbren gen van het geluid op de film niet kleiner geworden, doch een perforatiestrook is ko men te vervallen ,in de plaats waarvan nu de gel uidsst rook is gekomen. De breedte van den geluidsband is 1.65 m.m. De films zijn „,dc 2ccp duzrfeuqd Gebruik uitsluitend Palmolive, de zeep die wereld-beroemd heid geniet om haar verzach tenden invloed op de huid. ct. (2 stuks voor 25 ct.) opgenomen volgens het zgn. intensiteitssy- steem, waarmede Klangfilm reeds jaren lange goede ervaringen heeft bij haar groote bioscoopinstallaties. De geheele apparatuur wordt compleet geleverd, dus met projector, versterker, aansluitkabels en luidspreker oin een zoo goed mogelijke weergave te garan deeren. De bekende Siemens-projectoren geven een zeer lichtsterk beeld, waardoor het zelfs mogelijk is beelden van 3 M. of onder gun stige omstandigheden nog grooter te projec teeren. Het inleggen van den film is uiterst eenvoudig en zeker niet moeilijker dan het inleggen van een gewonen stommen film in een smalfilmapparaat Een groot gebied ligt nog braak voor deze aparaten en wel in de eerste plaats als re clamemiddel, zijnde het eenige moderne re clamemiddel, dat op de juiste wijze het pu bliek trekt. Wij zagen bij de demonstratie juist eenige reclamefilms en zijn ervan over tuigd, dat deze succes moeten hebben. Daarom gelooven wij, dat voor den film en in het bijzonder den geluidsfilm als recla memiddel in de eerste plaats en daarnaast ook voor amateurs een zeer groote toekomst is weggelegd. Van belang is nog te vermelden, dat juist de Siemens-projectoren voorbestemd schij nen om een groote plaats in te nemen op ge luidsfilmgebied, omdat de mooie Siemens- schakeling vcor het transporteeren van de films zoo is geconstrueerd, dat door het weg laten van een perforatierand in het geheel geen moeilijkheden worden ondervonden. Officieele Berichten BURGEMEESTERS AbcoudeProostdij RIJKSPOSTSPAARBANK ngsveld. N J. Hoi J O. Bve- bij bfct kantongerecht i VOOGDIJRAAD TE ARNHEM 3iJ K. B is benoemd tot lid van den Voc id te Arnhem Mr J. P. Coops, adv. en Bij K. B. zijn kl. P. G. G lakes c LANDMACHT irdenarts 2e NOTARIAAT Bij K. B. la benoemd tot notaris te Zuidbroek Knegtering, cand.-not. te Emmen. Politieke vergadering der N. S. R Men schrijft ons: Te Haren (Gron.) trad in een druk bezoch te vergadering, voornamelijk uit de stad Gro ningeq, op de propagandist der N.S.B. Ds. Onnekes van Wedde, die zichzelf eerlijk pre senteerde als een Vr ij-zinnig predikant 't Principieel standpunt werd onmiddellijk aangegeven in de aanspraak: „Volksgcnoo ten". Door de politieke actie, dus door Staats macht tot éénheid! Waar bv. in een gemeen te als Boskoop een 16 Kerkelijke richtingen zijn, (waarvan 9 de naam „Gereformeerd" dragen) en op schoolgebied een onderwijzer aan de Chr. School te Strijen ontslagen werd, omdat hij zich verloofde met een on derwijzeres aan de Openbare School, dóór moet wel ingegrepen worden. De staatsdrang naar kerkelijke eenheid in Duitschland is gemakkelijk te verklarer en te verdedigen. Evenals in Nederland vro<' ger Provinciale Kerken waren, die na de Fransche tijd werden samengevoegd in d< ééne groote Herv. Kerk, zoo doet men nu ii Duitschland met de velschillende Lands kerken. Ook in ons land waren er sommige ontevredenen, als b.v. Da Costa en die Afge scheidenen, maar zulken zullen er altijd wel blijven. Godsdienst is te heilig, om dooi en in de politiek bezoedeld te worden. Omtrent het goud-vraagstuk deelde de Spr. mede, dat naar zijn meening speciaal voor de landbouw wel iets te winnen zou zijn door waarde-vermindering van den gulden. (Zóó gaat men dus in de Mussert kringen „op de boeren-kiezersvangst".) GEREF. JONGELINGSBOND De meeting van de afd Groningen van i Ned. Bond vm Tongelingsvereen. op Germ grondslag zal op 2 November gehouden worden. De heer I. Stap zal spreken ove: „de Bondsidee", terwijl verder nog hei woord zal worden gevoerd door de hceren A. Z ij 1 s t r a, Dr. B e r k o u w e r, Prof. Dr de*- Hertogh en Dr. v. d. Zanden. ROFFELRIJMEN. NAJAAR Bot wijst de windvaan west-zuidwest De wolken wervlen door de lucht. Hoog door de boomen hijgt de wind Een lange klagelijke zucht. De golven hollen naar de kust En breken brieschend op het strand. De scheepjes steigeren onthutst. De wind fluit door het strakke want. De molens zwaaien zonder zèü En wentelen in volle vaart. De molenaar grijpt naar z'n jas En krabt z'n witte stoppelbaard. Een rilling rimpelt poel en plas En jaagt de koeien naar het hek. Ze haken naar de warme stal, Ze huivren onder 't vochtig dek. De blaren stuiven door de straat En wielen om der boomen stam. De gevelpui slaat wazig aan. De bruggehekken voelen klam. De schoorsteen ademt hoorbaar diep. De schoorsteenveger heeft het druk Hij zit zoo rustig op de top Als Tabellaris op z'n kruk. Op zolder zoeft een zacht geluid; Daar piept het deksel van de kist Waarin de rappe moederhand Naar warme winterkleeren grist. 't ls buiten grauw; we zoeken weer De kleine kring van het gezin; Het najaar blaast ons bij elkaar; We sluipen snel de nachtschuit in. (Nadruk verboden.) LEO LENS. NED. BOND VAN LEDERHANDELAREN De Nederlandsche Bond van Lederhande- laren heeft in een resolutie uitgesproken, dat, gezien de nood toestond, waarin de schoenmakerij en lederhandel verkceren, zij verder krachtig zullen blijven streven naar eendrachtig samenwerken met de belang hebbende groepen Scho-nmakers en leder- fabrikanten. Zij zijn er echter van overtuigd, dat de centrale alleen dan verdere hestaans noge lijkheden heeft en nuttig werk kan verrich ten, indien de Regeering haar daadwerke lijke steun verleent. Zij zijn voorts van meening, dat alle bin dende besluiten, die niet aan hun doelstel ling beantwoord hehben en niet uitvoer baar bleken te zijn, ten spoedigste dienen te worden ingetrokken. De Regeering diene onmiddellijk alle bui ten de Centrale staande hedrijfsgenooten te dwingen. Voor de lederhandH moet onmid dellijk een plaats in het dagelijksch bestuur der Centrale worden ingeruimd. Het rubber vraagstuk acht zij de meest ur gente aangelegenheid, die met regecrings- hulp moet worden opgelost.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7