AKKERTJES (AKKER.CACHETS) VRIJDAG 5 OCTOBER 1934 DERDE BLAD PAG. 9 y Instelling Verkeersfonds Hebt Gij het gevoel te leven achter een traliehek..... BINNENLAND. Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden Nuttie's Vader EERSTE KAMER z. h. s. goedgekeurd Vergadering van 4 October 1934 OVERZICHT De Eerste Kamer heeft de instelling van een Verkeersfonds met korte redevoeringen behandeld. Tegenstand was er eigenlijk heel weinig. Want de leden, die min of meer bezwaar hadden tegen de verhoogde be lasting voor motorrijtuigen, waren bereid tot aanvaarding van het wetsontwerp als fiscale maatregel, als middel tot sluitend maken van het budget. En de coördinatie idee bleek allen lief. De minister van Waterstaat zegde toe, dat de Sta ten-Generaal nog zullen worden gekend in het bepalen van de methode van feitelijke coördinatie, welke beoogt de eco nomie van het vervoer te bevorderen en tevens een eind zal maken aan de ongelij ke voorwaarden, waaronder het vervoer thans wordt uitgeoefend. Z.h.s. wordt het wetsontwerp goedgekeurd. Het wachten is thans op de eigenlijke coördinatie, VERSLAG instelling van een Verkeersfonds ïn behandeling genomen. De heer VISSER (r.k.) was het me't het prin cipe van het wetsontwerp eens. maar had gaarne voor de wegenver-betering het Wegen fonds behouden. De verlioogiiig der auto-belas ting zal nadeelig ziin voor het busverkeer. Aan verhooging van de benzinebelasting zou de heer de Visser de voorkeur hebben gegeven. Dit wetsontwerp heeft niet alleen de strek king van co-ordinatie, dooh is ook een nieuwe motorrijtuigen-belasting. De heer TER HAAR (c.h.) achtte de voor deden van het ontwerp grooter dan de nadeelen De ordening van het verkeer is gewensch't. Het is bekend, dat er aan nieuwe belastingen niet meer te denken valt. De voorgestelde hef fing zal dus de laatste zijn. De commissie be- vo'rdere een billijke verdeeling der heffing over 'verschillende soorten van motorvoertuigen. Te genover de motorrijtuigen, speciaal tegenover de vrachtauto's, is men met de verschillende voorschriften steeds veel te toegeeflijk gewees't. In hoeverre ook hier te lande de lasten voor 't verkeer belangrijk verhoogd moeten worden, is een belangrijk onderwerp van ingespannen stu die voor de commissie. Aan de gemeentelijke s'tratennetten worden steeds zwaarder elschen gesteld. De gemeenten behooren dus een deel der te verkrijgen op brengst der nieuwe lasten te ontvangen, door een ultkeering ui't het Verkeersfonds. En als de spoorwegen aanspraken kunnen maken, waar om dan ook tramnetten in groote gemeenten niet? De heer WIBAUT (s.d.) had met weinig in stemming dit wetsontwerp begroet. Hjj ziet de co-ordinatie van het verkeerswezen niet. maar de versterking der Rijksmiddelen wel. "Waarom is niet onder de oogen gezien, wat er verbeterd moet worden? Het zal allemaal veel te lang duren. De kosten, welke de Staat draagt voor het verkeer, moeten bepaald worden door de eco nomische waarde der onderdeelen van het ver keer. Dienaangaande zwijgt het wetsontwerp. De wenseh om het budget sluitend te maken, mag niet overheerschen het streven naar steeds moderner techniek. Dit geldt ook ten aanzien van de spoorwegen. Wanneer de betrokkenen de voorgestelde hef fingen niet kunnen opbrengen, ls het desbe treffend verkeer economisch niet toelaatbaar zoo heeft de minister gezegd in de Memorie van Toelichting. De heer Wibaut meent, dat wanneer een bepaalde belasting niet kan wor den opgebracht, dit volstrekt niet behoeft te beteekenen. dat 't betrokken bedrijf economisch niet verdedigbaar zou zijn. De heer MICHIEDS v. KESSENICH (r.k.) deelde verschillende ingebrachte bezwaren. Hó zal echter voorstemmen, in de hoep, dat de wegen met te kort komen en hii iets verder zal gaan dan liet gewaarborgde. Dit laatste in verband met het uitlichten van de Rflwiel- belasting. Mr KNOTTENBELT (lib-V waardeerde het Streven naar co-ordinatie. Over de Instelling van een Verkeersfonds behoeft niet lang ge praat; het is een kwestie, van boekhouden. De instelling van een Centrale Commissie van Advies is al te lang uitgesteld. Uit het verkeer zullen de tramwegen die net zeer moeilijk hebben, niet mogen verdwijnen. Maar betwijfeld werd of de verkeersco-ordinatie vroeg genoeg effect zal krij&en om de tram wegen te helpen. Als het op de Commissie van Advies moet wachten, zeker niet. De minister late daarom zUn voornemen varen om zich partieele regelingen te onthouden. De belastlngverhooging voor de motor-njtui- 'gen is te aanvaarden; zij is noodzakeluk en legt niet te zware lasten op. De heer v. CITTERS (a.r.) achtte het v Zelf sprekend, dat voor dit wetsontwerp ge stemd wordt. Het brengt 8i9 millioen meer in kas, die de Regeering onmogelijk missen kan. Of de wet veel co-ordinatie van het verkeer Zal brengen, schijnt niet zoo zeker. De vlag dsr co-ordinatie kon als lading wei eens met veel meer dekken dan de belastlngverhooging. Dat de minister zonder nadere wettelijk' voorbereiding niet co-orjineeren zal. werd met voldoening vastgelegd, al beteekent dat, dat wc van de co-ordinatie eigenlijk nog niets weten. \iaa~ waarom heeft de minister zich oan met tevreden gesteld met een eenvoudige wijziging der Wegenwet? Toch niet. omdat de financien oen overheerschende rol spelen? Is er over de nieuwe belastingbedragen overleg gepleegd met organisaties? Men bedenke, dat heel wat mon- achen die met een auto hun brood verdienen, nauwelijks het hoofd boven water kunnen houden. Tusschen verhoogde heffing en spoorwegte korten wordt nauw verband gelegd. Dat ls met te ontkennen, al ontkennen de ministers, dat de gelden zullen worden gebruikt om spoorweg tekorten tc dekken. Maar verband is er: met de nieuwe baten zal uit de staatskas het spoor wegtekort gedeeltelijk worden betaald. Het schijnt, dat men beoogt de vevvoersvoor- waarden gelijk te maken, maar daarmee stopt men als het ware alle normale Qntwitikeling. De spoorwegen worden van alle zijden beeon curreerd: motorverkeer te land en te wa.er ei ook het luchtverkeer trekken telkens meer van het vervoer 'tot zich. Maar moeten de nieuwe vervoermiddelen nu bijdragen ïr. de tekorten der spoorwegen? Dan komt er van de co-orai- pstie weinig terecht en wordt schade gedaan aan de normale ontwikkeling van vervoer verkeer. Taarom moesten de fie'tsera eerst meer be talen, in de gedachtengang van de Regeering? De flets is vooral middel voor locaal verkeer en is dus als zoodanig geen ernstig concurrent van de spoorweg. Indeeling van het verkeer zal geen oplossing brengen. Die verdeelingen zullen ieder oogen- blik gewiizigd moeten worden en remmen bo vendien alle vooruitgang. De spoorwegen kunnen niet in alle verkeer voorzien. Het platteland waa aangewezen op klein vervoei. dat zich tot autovervoer ontwik keld heeft. Hadden de spoorwegen het moeten doon, dan zou liet er nu ten plattelande nog vee] ellendiger uitzien dan nu. Het spoorwegtekort is ongetwijfeld een moei lijk vraagstuk, maar dat zal afzonderlijk op nieuw en grondig onder de oogen moe'ten wor den gezien. Co ordinatie. het economisch Inrichten van *t verkeer, en belastingheffing dienen gescheiden te blijven. Co-ordinatie moet niet zoo geschie den, dat kleine vervoerde*^ he't hoofd niet meer boven het stuur kunnen rtouden of het oude, het verdwijnende, kunstmatig in stand wordt gehouden. De spoorwegen zullen veel meer los moeten la'ten. Hoe zal men gaan co-ordineeren? Dat dient besproken te worden eer de commissie van ad vies aan het werk gaat. Na de pauze bestreed de heer MOLTMAKER (s.d.) de beschouwingen van den heer v. Cit- ters. Aan de spoorwegen wordt deloyale con currentie aangedaan en daardoor is anarchie in het ver er;wezen ontstaan. Ook de men- schen, die in hc-t vervoerbedrijf werkzaam zijn, hebben belang bij een goede regeling. Thans gaat het hun allen slecht. Het spoorwegperso neel hangt weer een nieuwe loonsverlaging bo ven het hoofd. Een goed geoutilleerd lichaam als de Haagsclie Tramweg Mij wordt vermoord door allerlei kleine ondernemingen, waar geen beperking van arbeidstijden enz. bestaat. Aan dergelijke dingen behoort toch een einde- te worden gemaakt. Dat doet dit wetsontwerp nog wel niet, maar dien kant moet het tooh uit. Gevraagd werd of de te nemen stappen nog in de Kamer zui'en komen, terwijl er voorts op werd aangedrongen om in de Centrale Commis sie ook een vertegenwoordiger van het perso neel op te nemen. Dr v. EMBDEN (v.d.) wees op de beteekenis van he't beoordeelen van de verkeersmiddelen o piiun ïendcment. Dat ls niet altijd geschied. B.v. niet bjj den aanleg van kanalen. Zouden we het Jullanakanaal, dat tientallen millloenen gekost heeft nog moeten graven en het vooraf op rendabiliteit en productiviteit toetsen, dan zou het werk wel achterwege blijven. De zee haven van Dordrecht kan men ook uit deze ge zichtshoek bezien. Handelen we niet economisch dan verspillen we kapitalen. Dat geldt ook voor het autovervoer, dat de spoorwegen vracht afneemt. We moeten ons hoeden voor teveel in een bepaald opzicht en te weinig in ander op zicht. Zeker behooren de transportvoorwaarden voor allen ongeveer gelijk te zijn. Ten aanzien van het weg'gebruik moet dit tot zekere voor waarden lelden. Ten slotte gaat het niet aan. dat de gewone weggebruikers zonder meer door het Rijk betaalde wegen gebruiken, terwijl de spoorwegen de volle kosten van wegenaanleg voor hun rekening he-bben. Men houde het economisch standpunt ten allen tijde In het oog. Betalen wat men krijst is behoorlijk en staat tegenover het socialisti sche standpunt, waarbij „de gemeenschap" alles betaalt. MINISTER KALF F verstond onder co-ordlna- tie het leggen van het juiste verband tusschen verkeerswegen en verkeersmiddelen, ten einde te komen tot het mees: economische verkeer. Er is een 'te\Teel aan vervoerscapaciteit. Van daar dat men spreken kan van den „verkeers chaos". Dat ls economisch schadelijk. Met den aanleg van wegen en kanalen zijn we licht vaardig geweest, maar het Julianakanaai is niet ail een voor het vervoer van steenkolen, maar neemt ook veel ander verkeer op. Wat Dordrecht betreft was de minister het met den heer v. Embden eens. Ook is het juist dat we nog eenige spoorwegen zullen krijgen, waarbü in net verleden niet voldoende is gelet op wat noodig was. Ook b\j de wegenaanleg zullen we moeten letten op wat noodig is. Met het oog op dat alles is co-ordinatie r dig. Het Verkeersfonds zal in staat stellen het geheel te overzien. De kosten van het verkeer moesten worden beperkt tot he tsrikt noodige en ook moeten we weten, wat we aan het ver keer ten koste kunnen leggen. Wie het ver voer als een eenheid ziet, kan het Wegenfonds niet apart zetten. We zullen „eindelijk" kunnen komen tot ordinatie. Richtlijnen zulen daarvoor gevonden moeten worden en dat zoo spoedig mogelijk. Het verkeer vraagt offers. Ten gevolge van wat we in het verleden hebben uitgegeven, moeten we thans bepaalde maatregelen nemen. Het gaat hier niet om dekking van het spoor wegtekort, al moet dat verminderen. Het spoor wegbedrijf kunnen we niet missen, al wordt de exploitatie door allerlei bezwarende voor- waarden in het algemeen belang gedrukt. Het andere vervoer kent die bezwarende voorwaar den niet en daarom is het niet onbillijk daar aan enkele lasten op te leggen in het algemeen belang. De verhoogde belasting zal nle't dienen om het spoorwegtekort weg te werken. Dat is ook wel zeer noodig, maar moet geschieden door de spoorwegen terug te brengen to't haar eigenlijke taak. Voor wegenaanleg wil de minister zloh niet binden aan het minimum der wet, maar de finaneieele toestand is zoo. dat we ook in dit opzicht wel eens in wat minder wiel tempo kunnen moeten gaan werken. De minister bedoelt niet de spoorwegen te beschermen 'ten koste van de auto. De techniek kan men niet tegenhouden. Maar de juiste ver houding tusschen de vervoermiddelen moet wel worden gevonden. Er zal niet worden gewacht op een algemeen plan van de Centrale Commissie; partieele re gelingen zullen zeer zeker toepassing moéten vinden. In de te vormen Centrale Commissie zullen de verschillende verkeersbelangen vertegen woordigd zijn door deskundigen, maar er zullen geen menschen in bepaalde functie worden be noemd. De MINISTER VAN FINANCIöN beantwoord de de vraag, waarom een Verkeersfonds noo dig is geacht. Dat was om een beter Inzicht te verkrijgen in de baten en lasten van het ver keer, maar ook om een vorm te vinden, waar door de opbrengst van de Wegenbelasting niet ten volle voor aanleg en onderhoud van wegén zou behoeven te worden besteed. Er was een heid noodig met het oog op de algemeen© ver keersbelangen. Als ondernemingen de verhoogde belasting niet kunnen betalen, bewijst dat allerminst, dat de belasting te hoog ls, maar wel wijst dat op, dat zoo'n onderneming niet op gezonde e< nomische basis staat. He't wetsontwerp werd z.h.st. goedgekeurd. Ook de soc.-dem. stemden er voor, omdat ze naar de heer WIBAUT verklaarde, de maat regel noodig achtten voor de schatkist en de co-ordinati© parlementaire sanctie zal ver krijgen. omdal Gij gedwarsboomd wordl in Uw vrijheid van handelen, omdat Ge niet kunt uitgaan, elk plan moet opgeven, doordat telkens martelende hoofdpijnen U overvallen en voor U een dag doen verloren gaan. Als Uw arm hoofd bonst, Uw slapen kloppen en borende pijnen door geheel Uw hoofd gaan, dan zullen AKKER-CACHETS voor U uilkomst brengen. Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier zult Ge Uw hoofdpijn voelen wegtrekken en zult Ge U weer prettig en behaaglijk gevoelen. Het is uitgesloten, dat een "AKKERTJE" U niet zal helpen, want al nemen ze de oorzaak van Uw lijden niet weg, waarover Ge Uw arts moet raadplegen, ze helpen U in ieder geval dadelijk van die onuitstaanbare pijn af. AKKER-CACHETS ("AKKERTJES"), een gelukkige samenstelling van Apotheker Dumont, met een verrassend snelle werking bij: Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn, Rheumalische pijnen, Len denpijn, Zenuwpijn, Vrouwenpijn, Migraine, Neuralgie, Volgens recept van Apotheker Dumont S/echts 52 cent per 12 stuks Daarna ging de Kamer in comi'té-generaal ter behandeling van voorstellen in verband met het Kon. besluit van 19 Jan. 1D34 tot vaststel ling van he't Algemeen Ambtenarenreglement Staten-Generaal. Nacht-autobusdienst RotterdamAmsterdam Gisteravond officieel geopend. De nachtautobusdienst Amsterdam Rotterdam is gisteravond met een di ner in het café-rest. „Zomerzorg" te Leiden, officieel geopend, zoodat het dus voortaan mogelijk zal zijn in het holst van den nacht van de grootste stad van ons vaderland naar de op een na en de op twee na grootste te geraken, want de autobus gaat na tuurlijk over Den Haag, terwijl bo vendien steden als Haarlem, Leiden en Delft voor de exploitatie van deli dienst niet zonder beteekenis zullen zijn. De vraag of er aan zulk een dienst op een tijdstip, waarop de meeste menschen op één oor liggen, behoefte bestaat, moet direct toestemmend beantwoord worden. Er is een lange tijd in een etmaal, waarin geen trei nen rijden terwijl er toch verschillende menschen zijn. wier beroep meebrengt, dat zij laat in een bepaalde stad vertoeven en wel gaarne nog naar huis zouden willen en anderzijds menschen die er belang bij heb ben zeer vroeg in een bepaalde stad te ver schijnen orn hun zaken tc behartigen. De exploitanten hebben voornamelijk hun oog gevestigd op kelners, musici, artisten, zee lieden, marktkooplieden. De eerste drie groepen zullen gebruik maken van de auto bus. die om 1 uur uit Rotterdam en Am sterdam vertrekken, de twee laatste zullen gaan met de autobus van vier uur (ook uit beide steden). Plet traject wordt afgelegd in den tijd van ongeveer twee uur. De bus sen ontmoeten elkaar te Oegstgeest, zoodat de afstand naar deze gemeente in één uur wordt afgelegd. Met de taxi-ondememing .Eltax" te Leiden is een regeling getroffen, waardoor het mogelijk wordt-gemaakt, dat ook Leidenaren zonder veel moeite van de bussen gebruik kunnen maken. De bussen mogen op elke plaats stoppen, zoodat men op elk willekeurig punt van de route de hand maar op behoeft te steken als men van het nachtelijk voertuig gebruik wil maken. De standplaats te Rotterdam is Diergaardelaan, te Amsterdam Beursplein, terwijl in Den Haag de bussen langs het station S.S. gaan. De diensten worden met drie Citroen-bussen onderhouden, die voor zien zijn van een thermostatisch geregeld© verwarming, zoodat men de nachtelijke kou de niet zal behoeven te gevoelen. De con cessie is door Ged. Staten verleend, maai de Spoorwegen en de N.Z.H.T.M. zijn tegen deze concessie in hooger beroep gegaan. Desondanks hebben de exploitanten ge meend reeds met den dienst een aanvang te kunnen maken. Hij functioneert reeds een week en de resultaten stemmen tot te vredenheid. Het. officieele openingsdiner werd o.m. bijgewoond door Mr. Meischke, substituut officier van Justitie te Rotterdam. Mr. Y. Langhout, referendaris van het departe ment van Financiën, den heer Kastelein, burgemeester van Aalsmeer, den heer G. P. H. Wortman, voorzitter en den heer N. Kraak Steemann, secretaris van den bond van exploitanten van autobusondernemin gen. Dr. M. PI. A. v. cl. Valk, voorz. en den lieer H .W. Cossee, secretaris van het Co mité ter behartiging van de belangen van autohusdiensten in Rotterdam en omgeving, Dr. Abrahams te Amsterdam, directeur van het touringcarbedrijf in Nederland en ver schillende andere autoriteiten. IPet spreekt vanzelf dat tot de jeugdige exploitanten.de heeren Matse en Mars té Amsterdam vele hartelijke woorden van gelulcwensch zijn gesproken en dat hun van alle kanten wel verdiende lof is toegezwaaid voor hun durf en energie door het nemen van het initia tief voor een dergelijke in Nederland unie ke onderneming, getoond. ZATERDAG 6 OCTOBER HUIZEN 1875 M. K.R.O. 8.00—9.15 Morgenconcert. 10.00—10.30 Gramofoonmuziek. 10.30—11.00 Muziekuitzending voor Fa brieken. 11.00— 11.30 Gramofoonmuziek. 11.3012.00 Godsdienstig Halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.0012.15 njn. Politieberichten. 12.15—2.Q0 n.m. Lunchconcert door Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud. 2.00—2.30 n.m. Halfuurtje voor de Rijpere Jeugd. „Handteekenen" door P. Fouwels. 2.30—3.00 n.m. Gramofoonmuziek. 3.00—4.00 n.m. Kinderuurtje verzorgd door Mevrouw Sophie Nuwenhuis van der Rijst cn Mevrouw Corrie Marres van der Ven. 4.00—5.00 n.m. Op last van den Minister afgestaan aan den H.I.R.O. H.I.R.O. 4.00 n.m. Uitzending voor de Vereeniging voor WetteiHjke Dierenbescherming. 1. Twee liederen te zingen door Richard Crooks met orkestbegeleiding. Lezing door den heer Jac. A. Hazelaar, Voorzitter van de Vereen, v. Wettelijke Dierenbescher ming". Onderwerp: „Menschen en Dieren", 4.30 n.m. Uitzending voor de Nederland- sche Vakcentrale. Lezing door den heer H. B. Berghuys, Alg. Seer. v. d. Ned. Vakcen trale. Onderwerp: „De vakbeweging los van de poli dek". 5.00 n.m. Sluiting. K.R.O. 5.00—5.30 n.m. Gramofoonmuziek. 5.30—5.45 n.m. Esperanto-nieuws door P, Heilker. 5.456.20 n.m. Gnema-Orgel-Coocert door Guus Jansen. Uit het Rembrandt-thea ter te Amsterdam. 6.206.45 o.m. Journalistiek Weekover zicht door Paul de Waart. 6.45—7.00 n.m. Gramofoonmuziek. 7.007.15 n.m. Politieberichten. 7.157.35 nun. Medische causerie. 7.357.40 n.m. Gramofoonmuziek. 7.40—8.30 n.m. Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud. 8.30—8.35 n.m. Vaz Dias. 8.35—9.05 am, Onze Zaterdagavood- causerie. 9.05—9.30 n.m. De Kro-Boys o.Lv. Piet Lustenhouwer 9.30—9.50 n.m. Roland Roland brengen een Radioschets. Aan den vleugel: Fred Boshart. 9.50—10.15 njn. De Kro-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 10.15—10.25 iuh. Praatje over den Espe- raiito-Cursus. 10.25—10.30 n.m. Qramofoonmuzdek. 1030—-10.35 om. Vaz Dias. 10.35—11.15 o.m. De Kro-Boys oJ.v. Piet Lustenhouwer. 11.1512.00 n.m. Gramofoonmuziek. HILVERSUM 301.5 M. V.A.R.A. £.01 Gramofoonmuziek. V.P.R.G. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de c tinubedrijven. Orgelspel door Joh. Jong. 12.01 n.m. De Notenkrakers o.l.v. Daal Wins. 1-45 n.m. Onderbreking voor vers van den zender. 2.01 n.m. Toespraak voor de JeugdgTot voor socialistische scholieren. 2.15 n.m. Het Klein-Ensemble o.l.v. Fritijj Bakels, speelt een Fransch Programma. 3.00 n.m. Gramofoonmuziek. 3.15 n.m. Het Klein-Ensemble o.l.v. Friy] Bakeils speelt een Weensoh Programma. 4.01 n.m. „Hoe ontstaat een Radiotoestel?" Een rondgang door een groote radiofabriek t-Jj? te Hilversum. Reportage door Nico Boer, 4.20 n.m. De Flierefluiters o.l.v. Jan v. d, Horst M 4.45 n.m. Orgelspel door Cor Steyn. ff. 5.00 n.m. De Flierefluiters o.l.v. J. v. d.| Horst. 5.30 n.m. Letterkundig overzicht door Ai M. de Jong. .Joep's wonderlijke avonturen, M Herman Heyermans. i y 5.50 n.m. Uit de Rode Jeugdbeweging. f' 630 n.m. Platen der maand. V.P.R.O, 7.00 n.m. Rede door J. Hoving: „Over di Jodenhaat", V.A.R.A, 8.00 n.m. Herhaling S O S-berichten. 8.03 n.m. Vaz Diaz en Varia. 8.10 n.m. Gevraagde gramofoonmuziek. 8.30 n.m. VARA-orkest o.l.v. Hugo Groot. 9.00 n.m. „Met man en macht". Een Vara propagandaspel. Opvoering door het Vairal Tooneel o.l.v. Willem van Capellen. 9.30 n.m. Vara-Orkest o.l.v. Hugo d<t| Groot. 10.00 om. Vaz Dias. 10.10 n.m. Henry Marchand zingt lledjesJ Aan den vleugel: Cor Steyn. 10.30 o.m. Vara-Orkest o.Lv, Hugo Groot. 11.00 n.m. De zwarte schijf draait, BUITENLAND Daventry 1500 M.: 4,35 n.m. „The Whitel Coons" in hun repertoire. 7.20 n.m. laf Town Tonight." 8.20 n.m. Laatste pro, menade-concert van dit seizöen. Munchen 405.4 M.: 6.05 n.m. Muziek uilf Shakespaere's tijd. Berlijn 356.7 M.: 6.55 nm. Paul Eipp< „Der Naturfreund an der Wacholdersee"| Beromünster 539.6 M.: 7.35 n.m. „Die Zaul berflöte", opera van Mozari. Monte Ceneri 257.1 M 8.20 n.m. „Carmen'^ opera van Bizet (gr.-piaten). Radio Suisse Romaade 443.1 M.: 8.20 1 Pianorecital door Imre Ungar. (Beethoven® Ghopin). 9.10 n.m. Concert: De diereij in de muziek. Londen Reg. 342.1 M.s 8.20 ami. Musicj Hall-programma. Deutschlandsenider 1576 M.: 830 n.m. Rel portage van een vliegtocht Keulen—Berlijn® Prot. Chr. Drankbestrijding Een radio-uur. VanwegeEnkrateia, de Bond van Prot. Chr. Drankbestrijdersvereenigingen, zal de N.C.R.V. Woensdag 24 Oct. a.s. een radio uur van 89 uur 's avonds verzorgen. Als sprekers zullen optreden de heeren Ds. P. de Jong, Ned. Herv. predikant te Zutphen en lid van het hoofdbestuur van de Nat. Chr. Geh. Onth.-Ver., met het on derwerp: „Van getuigen en redden" en DsJ C. J. Hakman, Geref. predikant te AlmkerkLci lid van het hoofdbestuur van de Ger. Verj voor Drankbestr., onderwerp: ,.In eeuwige heid geen". De uitzending wordt opgeluis- terd door zang van mej. R. Smit en piano! van den heer D. J. v. Doorne Jr. Tevens zal ook de toespraak van Min. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, over: Waarom Christen-geheelonthouder", die op een gra-1 mophoonplaat werd opgenomen, worden tenj gehoore gebracht. door G. Th. KOTMAN 73. Daarbinnen zat Jochem, met een heer lijk prakje vóór zich, gereed om het in zijn hongerige maag te laten verdwijnen. Een verkwikkende zomerbries woei door het open laam naar binnen en vermengde haar geuren met die van het eten. „Wat heb ik het goed!" dacht Jochem; hij zette zijn mond flink wijd open en ademde met volle teu gen de heerlijke geuren in. 74. Precies op dit oogenblik sloeg mijn-' heer Pimpelmans zijn jas uit en een lawine van kalkpoeder stoof het raam binnen, re gelrecht tot in de diepste uithoeken van Jochems luchtpijp. De arme man werd op eens bloedrood, sprong overeind en kreeg een hoestbui om er kippelvel van te krijgen. (Wordt Maandag vervolgd). UIT HET ENGELSCH VAN CHARLOTTE M. YONGE (51 De oude juffrouw Headworth begreep de 'droeve beteekenis van dat woord niet voor den volgenden morgen. Terwijl Nuttie, we Eenloos en verward, onder toezicht harer tante de noodige schikkingen maakte, zat juffrouw Headworth in de koepelkamer achter de gesloten miken te schreien bi] haar brieven, toen de Kanunnik Egremont toevallig binnenkwam en vertrouwelijk zijn hart bij haar uitstortte; hij had behoefte om aan iemand mee te deelen wat hem geheel vervulde en deed dit des te geruster aan haar, omdat zij een bescheiden vrouw was en geen vragen deed. Hij had zijn broeder willen bezoeken maar was dooi Gregono niet toegelaten en doorzag nu den geheelen toestand. Dr. Hammond had hem, in 't begin, dat hij zich ongerust ging maken over zijn patient, [verteld dat de voornaamste reden tot be zorgdheid lag in de uitputting, veroorzaakt door de langdurige inspanning naar lichaam en geest tengevolge harer pogingen om haar echtgenoot aan zijn ongelukkige neiging te ontwennen. Er waren wel andere dingen bijgekomen, meer onmiddellijke redenen van gevaar, maar zoowel hij als zijn col leem die uit Londen ontboden was, geloofde, dat zij ze te boven zou gekomen zijn als zij meer weerstandsvermogen gehad had. Maar de verpleegsters hadden een bepaald keerpunt ten kwade opgemerkt van den dag af dat zij, mijnheer Egremont aanziende, in zijn oog den blikt ontdekt had dien zij maar al te goed had leeren begrijpen. Zij zou gaarne zijn blijven leven en zich door haar gehoorzamen aard stilzwijgend en nederig geschikt heibben in hetgeen haar opgelegd was; maar zij had aan Dr. Ham-, mond gezegd, dat zij haar schoonbroeder moest spreken voor zij te ver heen was- F.n de dokter, alles wetende droeg zorg, dat dit gebeurde. Zij had toen gesproken van haar tekortkomingen in het volbrengen van hetgeen zij de laatste jaren als 'haar taak had beschouwd. „Als ik 't in het begin heter had aangelegd", zeide zij, „zou hij misschien niet zoo geworden zijn." „Mijn lieve zuster, gij hebt u waarlijk in niets te beschuldigen. We hebben allen onvergefelijke jegens u gehandeld. Alwvn was geen heilige toen hij u meesleepte, en gij zijt zijn goede engel geweest., gij hebt alles en meer dan alles wat gii kondt ge daan", zeide de Kanunnik, bijna in tranen uitbarstende. „Ik heb gedaan wat ik kon maar als ik een betere vrouw geweest was en hem aan dien man te moeten overlaten!" „Kind, kind, de zege komt soms langs dezen weg!" riep hij, nauwelijks weten-Ie, hoe de woorden hem in den mond werdén gelegd, maar blijde het licht in haar oog te zien. „Tk dank u", antwoordde zii. „Neeii; ik had dat niet moeten zeggen. Ik laat hem over aan God en aan mijn arme Nuttie. Als ik het niet doen kan, .verzoek ik u haar-te zeggen wat zij moet trachten te doen. Had ik hen maar meer bij elkaar gebracht! Maar ik heb het om hun bestwil gelaten Toen vroeg zij of zij voor 't laatst het avondmaal zou mogen gebruiken, zeggende: „ik bid voor dezen beklagenswaardigen Gregorio. Beteekent dat niet dat ik liem vergeef." De poging die de Kanunnik en zij deden om elkaar vergiffenis te vragen voor hun gedrag ten tijde van haar hu.vp- lijk, deed beiden zoo sterk aan dat zij ze niet half konden uitspreken. Het herdenken van dat tooneel vervulde William Egremont met schaamte. „En dat is de vrouw die ik als een ver worpene heb behandeld!" riep hij, de kanier op en neer loopende. „O God, vergeef mij! Ik zal het mijzelf nimmer vergeven." Arme juffrouw Headworth! In vroegeren tijd had zij geen vergelding te zwaar rekend voor Alice's hardvochtige meesteres, maar zij werd heel anders gestemd nu zij getuige was van zulk een smart en zulk een zelfverwijt Hij had nu inderdaad veel ont wikkelder denkbeelden heide als mensch en als geestelijke, dan toen hij een onaaue name zaak, als meer tot. het gehied eener vrouw behoorende, dadelijk aan zijn sell moeder overliet; zijn goed hart leed zwaar, onder de ongerechtigheid en de beleediginp die ook hij had aangedaan aan- iemand die nu als met een lichtkrans van heilig heid omgeven was. Meegevoerd door zijn gevoel had hij zeker meer aan juffrouw Headworth geopenbaard dan zijn vrouw of zelfs hij, in koeler o<\gen- hlikken voorzichtig zou gerekend hebben; hij verzocht haar ten laatste het meege deelde als een geheim te beschouwen en zeide dat aan zijn nichtje alleen vertellen zou wat zij noodig had te weten. Zonder een traan in haar oog en als ge voelloos liep Nuttie door het huis, blij met elke voorkomende bezigheid die het pijnlijk gevoel van verlatenheid kon beletten ds kracht te krijgen om haar te overmeesteren; zij zocht het werk op en vermeed elke be tooning van medelijden en rouwbeklag; maar zij moest wel luisteren toen haar oom haar bij de hand vatte en haar naast zich liet zitten, zeggende: „ik moet eens m>t u spreken, mijn lieve", en haar met weinige en hartelijke woor'den vertelde wat het streven harer moeder geweest was en elke taak zij haar had opgedragen. De moed ont zonk het arme meisje. „Och, oom William, hoe kan ik dat doen? Hoe kan ik dat ooit doen? Moeder kon dingen doen die ik nooit zou kunnen! Hij gaf iets om haar, maar om mij geeft hij niets!" „Gii moet hem leeren dat wel te en, Nuttie." „Och!" zeide zij cn er klonk iets van wan hoop in haar stem. In zijn hart vond de Kanunnik het iets zeer wanhopigs maar als door zijn plicht gebonden hield hij vol: ..Ik zei tot uw lieve moeder dat het u misschien zou gelukken, waarin zij meende niet geslaagd te zijn. al had zij ook veel gedaan. Die woorden maak ten haar gelukkig. Gij zijt dus verplicht, mijn lieve kind, uw best te doen." „Ja"; en na een oogenblik van stilte „Maar moeder kon hem liefkocen en hem. leitien. Moeder was dag en nacht bij hem; zij kon altijd bij hean komen, maar wat kan ik?" „Ik geloof dat gij zult ondervinden dat hij meer behoefte aan u heeft", zeide de Ka nunnik; „en het zal u misschien gemakke lijker vallen, als gij er u met hart en ziel op toelegt." „Als het mijn plicht is, zal ik het doen", zei de arme Nuttie, ootmoediger dan zij misschien ooit gesprokpn had maar diep ter neer geslagen, en haar oom antwoordd' haar als een kind: „Gij zijt een lief meisje. Niemand kan meer doen." De Kanunnik toch had één hoop. Hij had het niet gepast gevonden met haar te ?pre- ken over den invloed die tegenover den haren zou staan; maar hij zag eenige kans dat, als hij en zijn zoon, gesteund door den dokter en den rechtsgeleerde, allen te zamen een krachtige, jxiging waagden, zij misse,tien zijn broeder zouden kunnen overhalen om Gregorio weg te sturen en daardoor zou Ursula's taak veel minder zwaar worden. Hij werd in deze hoop bevestigd, toen hij zag dat de komst van Mark niet onwelge vallig was aan mijnheer Egremont, die scheen vergeten te hebhen, dat hij niet ingenomen was geweest met het engage ment van Mark en er nu alleen aan dacht dat zijn neef de verdediger van Alice ge weest. was. Hij liet zich als van ouds door liem voorthelpen, gebruikte Item als zijn rechterhand en beschuldigde het noodlot, dat hem zulk een liefderijke en innemende vrouw slechts teruggegeven had om ze hem te ontrukken en hem niets na te laten dan een stijfhoofdig meisje en een hulpeloos kind. Dat. kleine ventje was alles wat er op zijn leeftijd van hem kon verlangd worden, maar Nuttie vond het bijna een beleediging voor haar schoone moeder toen de oudere dames van de treffende gelijkenis spraken, die volgens de vrouw van den kanunnik gedu rende de eerste uren van zijn leven bepaald opvallend geweest was. Ter wille van een der doopgetuigen, zou hij 's namiddags na de begrafenis gedoopt worden; de beide an dere getuigen waren op uitdrukkelijk veri langen der moeder, zijn zuster en Mark. Het was bij de Egremonts geen gewoonte dat de dames meegingen bij een begrafenis zoodat Nuttie zeer tegen haar zin thuis moest blijven; maar na het tweede ontbijt ontsnapte zij en liet de boodschap ach; er aan haar tantes dat zij alleen naar de kerk was gegaan. Zij waren te zeer met haar lot begaan om haar niet te laten doen zonal: zij 't liefste wilde, vooral nu haar vader na afloop van de begrafenis zich opgesloten had en al het overige aan de dames had over gelaten. De familie Egremont had een soort van afgesloten ruimte, met 'n ijzeren hek er om heen, dicht bij den muur van de kerk, waar zij onder vlakke zerken rustten De too.ai.g was nu open en het nieuwe graf één massa witte bloemen kransen cn kruisen, sneeuwklokjes, hyacinten, camelia's enz. -i en aan den voet er van stond een bloempot waarin de witte hyacint welke men in Frankrijk „lys de Vierge" noemt, groeide. Voordat deze algemeen bekend waren in Engeland, werden zij in de serre van mijn heer Dutton gekweekt en daar zij een lie velingsbloem van mevrouw Egremont was, was het zijn gewoonte geworden elk voor jaar de eerste planten die in bloei stonden' aan haar te brengen. (Wordt vervolgd)1

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6