IVi Dobbelmcmm lelker...ni(iii! BINNENLAND. Weerbericht VRIJDAG 5 OCTOBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DOUMERGUE'S HERVORMINGSPLANNEN Om anarchie en dictatuur ontgaan Voltooiing van de democratische instellingen Felle aanval op het roode eenheidsfront De Fransche minister-president Doumer- gue heeft gisteravond opnieuw voor de ra dio een rede gehouden, waarin hij zijn pro gramma voor de hervormingen, die hij on middellijk noodig acht, verder ontvouwde. Hij begon met te verklaren, dat het ka rakter dezer hervormingen eenvoudig moet zijn en door den toestand gerechtvaardigd. De geest, waardoor de hervormingsvoor stellen ingegeven zijn, is die van trouw aan de democratische instellingen. Het resul taat, waartoe deze hervormingen moeten leiden, is de voltooiing dezer democratische instellingen door het scheppen van een re geering, die over voldoende gezag moet be schikken, om de democratische instellingen te verdedigen. Komen deze hervormingen niet tot stand, dan zal er anarchie en wan orde ontstaan. De anarchie leidt ech ter onvermijdelijk tot dictatuur. Alle plannen tot hervormingen moeten er dus op gericht zijn, om anarchie en dictatuur te verhinderen. Het parlement moet het initiatief ne men, om in zijn reglement de noodige be palingen op te nemen tot hervorming van de constitutioneele instellingen. De grond wet kent het instituut van voorzitter van den ministerraad niet. Dit instituut moet tot stand komen. Volgens de thans vastgestelde plannen zal de ministerraad bijgestaan worden door een kleinen kring van mannen, die niet door administratieve bezigheden in beslag genomen zijn. Evenals de verdediging van het land opgedragen is aan den raad voor de nationale verdediging, moet de be scherming van het economische leven toevertrouwd worden aan een natio- nalen raad, samengesteld uit verte genwoordigers van het economische leven, die door de regeering aange wezen worden. Deze raad zal niet de bevoegdheid heb- E>en om besluiten te nemen, doch zal wel wenschen kunnen uiten en voorstellen kun nen doen. Deze raad moet streven naar een .verzoening van de verschillende belangen. Met het oog hierop zullen ook regionale raden worden opgericht, die adviezen uit brengen. Voorts is ncodig het streng onder scheid maken tusschen de politiek en de rechterlijke macht. De rechterlijke macht moet een organisatie worden met onafhankelijke en onpartijdige rechters. De desbetreffende wetsvoorstellen zullen, zoodra het parlement de administratieve hervormingen heeft aangenomen, ingediend worden. Er mag niet met overhaasting te Werk worden gegaan, aangezien anders een chaos dreigt te ontstaan. Doumergud besprak vervolgens de be grooting voor 1935, die in evenwicht is ge bracht en met een belangrijk lager cijfer dan verleden jaar sluit. Na eenige woorden over de gepensioneer den en over de buitenlandsohe politiek, be sprak de minister-president voorts de vor ming van het eenheidsfront van socialisten en communisten. „Toen ik het bewind aan vaardde, aldus Doumergue, heb ik den lei der der socialisten een portefeuille in het kabinet aangeboden. Toen hij weigerde, heb ik dit betreurd, doch de gevolgtrekking ge maakt, dat socialisten en communisten te eeniger tijd samen zouden gaan en ik heb mij daarin niet vergist. y Een samengaan van socialisten en communisten zal, indien zij aan het bewind komen, tot een dictatuur lei den, welke tot onderdrukking en op heffing van alle vrijheden zal leiden. De verkiezingskas van het gemeen schappelijk front is goed voorzien. Het zou beter zijn, dat deze kas on der werkloozen en de behoeftigen ver deeld werd. Het programma van het gemeenschappelijk front is, alles te .vernietigen, wat onze voorouders in de groote revolutie hebben veroverd. Tegen dit front moet een vereenigd front worden gesteld, gevormd door hen, die in vrijheid willen leven en sterven. De taak, die ik heb aanvaard, zal ik ten einde brengen. Aan het programma der hervor mingen zal niets gewijzgid worden. Ik vertrouw dat deze oproep door allen gehoord zal worden. Duitschland en Oostenrijks onafhankelijkheid Waartoe Berlijn bereid is Uit Londen wordt gemeld: De Duitsche geering heeft zich, naar van gewoonlijk wel ingelichte zyde verzekerd wordt, tegenover den chef der Italiaaansche regeering, Musso lini, bereid ve-klaard tot het sluiten van eer tien-jarig Duitsch-Italiaansch pact, waarir Duitschland zich verplichten zal, gedurende den verdragsduur de Oostenrijksche onafhan kelijkheid te eerbiedigen. Naar verder verluidt, worden over dit voor stel tot het sluiten van een pact op het oogen- blik reeds te Rome onderhandelingen gevoerd tusschen den Duitschen gezant en de Italiaan- sche regeering. Aan het bericht over de mogelijkheid var de sluiting van een Duitsch-Italiaansch ver drag wordt in politieke kringen alhier, vooral met het oog op het aanstaande bezoek aan Rome van den Franschen minister van buiten- landfiche zaken, Barthou, groote beteekenis- ge hecht. LERROUX' KABINET GEREED Goedgekeurd door Zamora De algemeene staking afgekondigd Gisteravond is de definitieve lijst van het nieuwe kabinet-Lerroux gepubliceerd; nieu we figuren zijn: Minister van binnenlandsche zaken Eloy Vaguero (radicaal); Minister van oorlog Hidalgo (radicaal); Minister van verkeerswezen Jalon (radi- Mmistcr van handel en nijverheid( Oroz- co (radicaal). De radicalen zijn met den minister-presi dent en zes ministers, de Katholieke Volks actie met drie ministers, de agrariërs met twee, de liberaal-democraten en de onafham kelijken elk met één minister vertegenwoor digd. Na verscheidene consulten met de partij leider heeft staatspresident Zamora de sa menstelling goedgekeurd. Bijzonder kenmerkend bij de samen stelling der nieuwe regeering is, dat de katholieke Volksactie drie gewich tige ministers heeft toegewezen ge kregen en wel de portefeuilles van ar beid, justitie en landbouw, die voor de doorvoering van de sociaal-poli tieke maatregelen, welke door de ka tholieke volkspartij worden nage streefd, van veel beteekenis zijn. Zoodra bij de socialisten bekend was, dat de autonome rechtsche par tijen van het kabinet deel uitmaak ten, hebben zij de algemeene staking afgekondigd. Ongeregeldheden te Madrid Na middernacht hebben te Madrid schietpartijen plaats gehad tusschen de politie en groepen extremisten- Hoe groot het aantal slachtoffers is, is niet bekend. Men verwacht, dat de algemeene staking vandaag om zeven uur v.m. zou beginnen. ERNSTIG ONGELUK DOOR HOLLEND PAARD. Men meldt ons uit Bodegraven: Toen de landbouwer van Z. uit de Meye Dinsdagmor gen met zijn kaasbrik weder naar zijn woning ging sloeg het paard op de Kerkweg op hol. De naast hem zittende landbouwer Zw. sprong bij het op hol slaan van de wagen, doch van Z. bleef zitten om te trachten het paard nog tot stilstand te krijgen. De brik ging slin geren en sloeg omver met het gevolg dat van Z. van de wagen viel en bekneld raakte tusschen het schild van de wagen en het imver gevallen paard. Met groote moeite kon 'an Z. uit zyn benarde positie worden be- rryd. Hij werd in zorgwekkende toestand FRANKRIJK, JOEGOSLAVIË EN ITALIË Koning Alexander naar Frankrijk Uit Belgrado: Koning Alexander en ko ningin Maria van Joego Slavië zijn Donder dagavond om 11 uur uit Belgrado naar Frankrijk vertrokken, waar zij een bezoek zullen brengen aan den president der Re publiek. De koning en de koningin worden vergezeld van den minister van Buiten- landsche Zaken. Jeftitsj. De reis van den koning gaat allereerst naar de Dalmatische kust, waar hij zich zal inschepen aan boord van den torpedo jager Dubrownik. Met dezen oorlogsbodem maakt de koning de reis naar Corsica, waar de Fransche Middellandsche Zeevloot wordt verwacht, welke de Dubrownik naar Mar seille zal escorteeren. Het gezelschap wordt 9 October te Parijs verwacht. In politieke kringen acht men het bezoek aan Parijs van groote beteekenis. DOOR DE TREIN GEDOOD. Een zekere Grond uit Oude Biltzijl (Fr.), die per fiets naar Hallum ging, daar de onbe- •aakte overweg overstak, werd door de trein die uit Hallum vertrekt, aangereden. Hij vloog met groote kracht tegen een paal en bleef bewusteloos liggen. Geneeskundige hulp was weldra ter plaatse, doch de man is spoedig .•erleden. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. De wagenmaker W. H. Stegenga uit Wyckel bij Sloten (Fr.) aangereden door een auto, ;«tuurd door Woudstra uit St. Nicolaasga. De getroffene, vader van een groot gezin, was bijna onmiddellijk dood. VERDRONKEN. Te Egmond aan Zee is het lijk aangespoeld an de man, die op Zondag 23 September an de Zuidpier te IJmuiden is gevallen verdronken. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 19-jarige van B. te BeeK, die de vorige VALSCHE OORMERKEN. Controleurs van den Crisisdienst hebben bij de landbouwer T. te Linne een onderzoek ingesteld naar de oormerken van de varkens. Hierbij bleek, dat 18 biggen van valsche oormerken waren voorzien. Aangezien de landbouwer niet bereid was de verschuldigde f 10 boete per big te betalen zyn de dieren in beslag genomen. SPOKEN OP DE BON. De politie te Bameveld heeft tegen drie boerenknechts proces verbaal opgemaakt, die, zich van hun bovenkleeren te hebben ont daan, bij avond voor spook hadden gespeeld, met de bedoeling een 15-jarigen buurjongen de schrik op het lijf te jagen, wat hun i al te goed gelukt is. De politieke toestand in Griekenland Uit Athene: Tengevolge van een geschil tus schen het parlement en de regeeriijg is de bin nenlandsche politieke toestand ernstig toege spitst. De minister van oorlog, generaal Kondylis, heeft vandaag een bespreking gehad met de bevelhebbers van leger, vloot, luchtmacht, gendarmerie en politie, by welke gelegenheid hij bijzondere instructies heeft gegeven voor het geval zich ongeregeldheden zouden voor- BENDE VAN 50 ZWAAR GEWAPENDE VROUWELIJKE BANDIETEN. Uitsluitend mannen als slachtoffers gekozen Een bende, bestaande uit 50 zwaar gewa pende Chineesche vrouwelijke .bandieten, terroriseert het Luantang-district, in de provincie Iiopej. Zij berooven uitsluitend mannen en gaan daarbij ais volgt te werk: Een der vrouwen lokt het slachtoffer, bij voorkeur rijke kooplieden, in een valstrik. Plotseling ziet liij zich den eisc'u gesteld: ,.Je geld of je leven" en intusschen wordt hij bedreigd door de revolvers van zijn met gezellin en baar vriendinnen. Biedt de man ook maar den geringsten weerstand, dan wordt hij doodgeschoten. Alle leden dezer bende kunnen met de lin kerhand even goed schieten als met de rech- in naar men zegt hebben zij reeds een enormen buit bemachtigd. VERPLEEGSTER DRIEMAAL GEVALLEN Omdat zij verstijfd was door rheumatiek» „Drie maanden geleden", schrijft een ver pleegster, „was ik volkomen verstijfd door rheumatiek. Het was inderdaad zoo erg, dat •anneer ik op een divan of bed ging liggen m te rusten, ik niet meer op kon staan of twee menschen moesten me helpen, en mijn voeten moesten opgetild worden om ze op een stoel te leggen. Ook heb ik drie keer leelijken val gedaan, toen ik eens alleen uitging. Mijn linkerbeen, van de heup af naar beneden, leek geheel onbruikbaar ti worden. Op 't laatst moest ik met iemand loopen en nog een stok gebruiken. Ik placht uren lang in mijn kamer te zitten huilen, omdat ik niet werken kon, en ten slotte kon ik zelfs mijn eigen haar niet meer doen. Een kennisje bezoch* me eens en zei: „Oh, zuster, probeer toch eens Kruschen Salts!" Ik liet dadelijk een flacon halen en 't resultaat is eenvoudig wonderlijk. Nu kan ik allerlei dingen doen, die ik drie maan den geleden niet kon. Ik kan loopen, dansen springen en weer echt van 't leven genie ten." Zuster M. Enkele ingrediënten van Kruschen Salts drijven het overtollig urinezuur, de oor zaak der rheumatiek, uit het lichaam. Andere zouten in Kruschen voorkomen dat dit kwaadaardig zuur zich ooit weer in Uw organisme kan ophoopen. Kruschen Salts uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten h Ó.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Han dels Maatschappij Amsterdam voorkomt. .(Adv.) Gemengd Nieuws. BRANDEN. Te 's-Gravenzande nam de familie I. de Smit aan de Zeestraat, toen zij zich bed had begeven, plotseling een scherpe brandlucht waar. Men toog op onderzoek uit toen bleek dat het achterhuis van pand in volle vlam stond. Met moeite konden de bewoners zich redden. De brandweer tastte vuur met twee stralen op de motorspuit l. Het pand viel evenwel niet meer te red den. Het brandde geheel uit. Het vuur s voorts over naar een aangrenzende woning de familie v. d. Berg. Echter heeft mei hier de brand weten te beperken, zoodat ii hoofdzaak waterschade werd aangericht. De oorzaak van de brand is niet bekend. De inboedel van de Smit was niet verzekerd, het pand wel. WEGBRENGEN VAN SCHEPEN De Haarlemsche rechtbank deed uitspraak i de zaak tegen den 32-jarigen D. B. te IJmuiden, vroeger machinist op de „Spaaj»- nestroom IJM 65", welk schip op 12 Juni 1933 onder verdachte omstandigheden nabij de Deensche kust was gezonken. Voor den raad voor de scheepvaart hadden de machinist, de schipper en de stuurman beweerd, dat bet schip tengevolge van een lek was gezonken. Na nauwgezet onderzoek bleek echter, dat er misdrijf in 't spel was. De machinist zou o.a. een buitenboordkraan hebben openge draaid. Het O.M. bij de Haarlemsche rechtbank had tegen den machinist 1 jaar gevangenis straf geëischt. De rechtbank heeft hem echter thans vrij gesproken. KORTE VREUGD Toen een gevangene, die door de recht bank te Leeuwarden was veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, wegens diefstal met inbraak, weer naar het huis van bewa ring zou worden gebracht, wist hij aan bewakers te ontsnappen. Hij rende door de gangen van het paleis van justitie en reikte de straat. Twee veldwachters achter volgden hem per fiets. Op de Willemskade wilde hij over een twee meter hooge schut ting klimmen, doch hij bleef aan het prik keldraad hangen, zoodat hij weder gegrepen kon worden. POSTJAGER-PECH De „Postjager" heeft na eenige geslaagde proefvluchten weer met pech te kampen ge had. Toen het vliegtug omstreeks halfvijf 's middags neerstreek op Schiphol, geraakte de remvoering in brand. Ofschoon men de smeulende voering spoedig had gebluscht zal zij toch moeten worden vernieuwd. Auto- en motorongelukken Te Bodegraven had in de Kerkstraat :n ernstig ongeluk plaats. De monteur L., e naar zyn woning ging, reed in de Kerk straat. Plotselig werd door een rijdende luxe auto een portier geopend aan verkeerszijde met het gevolg dat dit portier tegen L. aan kwam, die op den weg viel. Uit tegenover gestelde richting kwam juist de luxe auto Tr., die zeer langzaam reed. Hoewel Tr. krachtig remde werd L. ook nog door deze auto geraakt. De direct ontboden ge- iheer constateerde zware inwendige kneu zingen by L. Hij werd naar zijn woning ver voerd. Tegen den chauffeur van de luxe auto, die het portier opende aan verkeerszijde, werd door de politie proces verbaal opgemaakt. Te Hoofddorp wilde mej. C. G., wone: aan den Slotcrweg, op haar fiets het kruis punt Sloterweg en Spaamwouderweg overste ken, juist toen uit de richting Schiphol vrachtauto naderde. Zij moest deze auto rang verleenen, doch dacht waarschijnlijk nog wel te kunnen oversteken. Midden op den weg weifelde zij even en de chauffeur va rachtauto kon zoodoende, hoewel hij nog krach tig remde een aanrijding niet voorkomen. Zy werd tegen den grond geslingerd en kreeg een zware hersenschudding. Zij werd naar het Zie kenhuis te Amsterdam overgebracht. DEMONSTRANTEN UITEENGESLAGEN Te Amsterdam waren tijdens de raadsver gaderingen demonstranten voor het stadhuis opgeroepen, aan welken oproep naar schat ting pl.m. 250 personen gevolg hadden ge geven. Politie te voet, te paard en op den motor hield de menschen in beweging, terwijl de O.Z. Voorburgwal aan weerskanten geheel was afgezet. Tegen 9 uur 's avonds vormde zich een groep, die in de Hoogstraat spreek koren aanhief. Hierop trok de bereden po litie de gummistokken en sloeg de betoogers uiteen, VERSPREIDING OPRUIENDE GESCHRIFTEN De^ Amsterdamsche rechtbank veroordeelde den van opruiende geschriften conform elsch tot drie maanden gevangenisstraf. Hü had op 1 Augustus j.l. gecolporteerd de „Syndicalist"; in dit geschrift zou worden opgeruid tot dienstweigering. SMAAD In de „Tribune" van 13 Februari Jl. is een ar tikel versohenen, getiteld „Curator besteelt boe voor 13 koeien". De curator diende een it in tegen den schrijver van dit stuk. De terdamsche rechtbank veroordeelde de verd es maanden gevangenisstraf. Het O. M. had maanden geëischt. POGING TOT ROOFOVERVAL bij 'hot PBosset De Spelling In België De door den Belgischen minister van openbaar onderwijs samengestelde bijzon dere commissie voor het vraagstuk der -spelling, heeft te Brussel vergaderd. De commissie heeft als haar conclusie te kennen gegeven, dat zij geen aanleiding ziet om thans aan de spelling van de Neder- landsche taal in België iets te veranderen. De spelling-Marchant zal hier dus niet worden ingevoerd. De commissie was verder ook van mee ning dat, indien in de toekomst aan de spelling van het Nederlandsch in België veranderingen zouden worden aangebracht, dit niet alleen voor het onderwijs, maar ook voor alle officieele diensten verplichtend zou moeten gemaakt worden. In April 1935 komt men weer bijeen. In Nederland In Zaandam is de gewijzigde spelling vanaf 1 October nu ook in de officieele stukken ingevoerd. Dit is dus de derde ge meente die tot invoering ook buiten het on derwijs, is overgegaan. De spoorlijn GoudaAlphen a.d. Rijn Naar aanleiding van een gemeenschappe lijke actie, gevoerd door de gemeentebestu ren van Gouda, Waddinxveen, Boskoop, Alphen aan den Rijn en de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Gouda en de Vereen, voor Vreemdelingenverkeer te Gou da, met betrekking tot de inlegging van een laten trein op 't traject GoudaAlphen aan den Rijn v.v., heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen thans bericht, dat ingaande 7 October a.s. tot nader order ook de onderstaande treinen zullen rijden: Gouda vertrek 22 u. 46. Alphen aan den Rijn aankomst 23 u. 10; Alphen aan den Rijn vertrek 23 u. 15, aankomst Gouda 23 u. 35 De Nederlandsche Spoorwegen hebben aan deze treininlegging de nadrukkelijke voorwaarde verbonden, dat indien het rei- zigersvervoer onvoldoende zal blijken te zijn, de loop van bovengenoemde treinen zeer zeker niet zal worden gecontinueerd. De aandacht wordt er dan ook uitdrukke lijk op gevestigd, dat. het publiek zelf in handen heeft of deze treinen zullen worden gehandhaafd. Splijtzucht Scheuring onder de A.R.? „Ook de A.R. partij gaat, ondanks haar stembusoverwinning van verleden jaar. niet over rozen; aldus schrijft deVrijheid Zij weet reeds wat versplintering betee- kent: de groep-Kersten achtervolgt haar even meedoogenloos als de christen-demo cratische unie, wier orgaan al zeer fel tegen de moederpartij uitvalt. Dat dergelijke groep jes, die aan regeeringsverantwoordelijkheid niet behoeven te denken, gemakkelijk spel hebben tegenover hen, die in zware tijden het stuur niet schuwen, is bekend. Als wij in deze dagen iets niet noodig hebben, dan is het zeker wel nieuwe afsplin- tering, vermeerdering van politieke groepjes, die de verwarring der geesten slechts kun nen vergrooten". Te erger zou het zijn, meent het orgaan der liberale partij, wanneer het slechts „om de baantjes" gaat. Want: „Op die manier drijft men de geschillen op de spits, maakt men een caricatuur van het Parlement en speelt men de gevaarlijk ste tegenstanders in de kaart. Wij gelooven niet ,dat een belangrijk aan tal kortzichtig genoeg zal zijn om niet tijdig tot bezinning te komen"* GOOD-YEAR SCHOENEN De meest volmaakte VOETBEKLEEDING Fa. W. Lourysen Zn- Schoenfabriek Dongen Monument voor het Reddingswezen Eerste steen gelegd. Gistermiddag beeft te Den Helder, in te genwoordigheid van vele autoriteiten, de eerste steenlegging plaats gehad van het monument voor het Nederlandsche Redding wezen. Het monument zal bestaan uit een 15 M. hoogen toren, waarin een carillon wordt geplaatst van dertig klokken, die te zamen een gewicht van 3500 kg. aan brons zullen hebben. De toren verrijst uit de plecht van een moderne reddingboot, waar op aan elke zijde een meer dan levensgroote staande menschenfiguur met de hand aan bet stuur, terwijl aan elke zijde een eere tableau wordt aangebracht; elk tableau draagt een symbolische .voorstelling, met daaronder een inscriptie, terwijl het rijk; en gemeentewapen het geheel versieren. Kunst en Letteren. „Pro Pace" Een doctor, maar geen dichter Het is een eigenaardige gewaarwording, juist op de 70ste jaardag van den groot meester der Nederlandsche kritiek, Lode- wijk van Deyssel, een bundeltje verzen te lezen als dat van Doctor H. H. Knippen berg: Pro Pace (uitg. „Helmond" te Hel mond, 1934). Men vraagt zich verwonderd af: hoevele malen is de zon ondergaan, sinds de Tachtigers hun kritieken op dc poctisch-onvermogende rijmelaars van hun tijd schreven? Is hun strijd voor origineele, frissche en juiste beeldspraak dan geheel vruchteloos geweest? Beseft men dan zelfs nü, vijftig jaar nè. het verschijnen van de eerste aflevering van De Nieuwe Gids. niet, dat poëzie kunst behoort te zijn en dat degenen, die geen kunstenaarsgave be zitten, niet moeten trachten poëzie te maken, omdat poëzie niet wordt gemaakt, maar wordt geboren? Te grooter is echter de verbazing wanneer men hier deze spot met werkelijke kunst bedreven ziet niet door een of anderen baardelooze knaap, die ook eens van de weelde wil genieten, welke ligt in het ge drukt zien van zijn naam, maar door een officieel auteur, welke ruim een dozijn wer ken de wereld inzond of hielp zenden. Stu diewerken n.b. over echte dichters als Hooft en Stalpaert van der Wielen! Doctor Knippenberg is blijkens zijn bun deltje Pro Pace een goed man. Hij, di recteur van een middelbare school, vervuld van medelijden met de „ontredderde schaar, die ons broeders en zusters zijn", roept ons op, om te gaan naar de hutten en krotten en de armen, niet maar om te troosten, maar om te geven, en wij mogen toch niet aannemen, dat hij van anderen iets zou eischen, wanneer hij zelf niet voorgaat, dat hij zijn medemenschen lasten opleggen zou, die hij zelf niet zou aanroeren? Maar een goed man, een geleerd man is daarom nog geen dichter. Wie in zich voelt de goedheid, het medelijden met de lijdenden der aarde (en dat medelijden kar. nooit te groot zijn), maar mist de gave der dichterlijkheid, moet, als hij anderen naar de hutten en krotten wil brengen, zoeken naar andere middelen dan de dichtvorm: Pro Pace had bijv. een brochure moeten zijn. Dr. Knippenberg heeft voldoende wezen 1 ij k e poëzie onder oogen gehad, om te be seffen, dat de zijne jammerlijk maakwerk is. En hij heeft zich in de „proloog" bij voorbaat tegen de kritiek gewapend, hij ver zekert dat zijn „zang" geladen is met ziels ontroering, Die verontschuldiging baat natuurlijk niet. De kritikus heeft het recht en de plicht de schrijver (onverschillig welk soort werk hij publiceert) te houden aan zijn bedoeling En wanneer iemand een „zang", een „lied" zegt te geven, is het noodzakelijk te onder zoeken of er werkelijk een lied, een zanj gegeven werd. Pro Pace van Dr. Knippenberg is het een nóch het ander. Het mist welluidend heid, ritme, golfslag, kenmerken van alle poëzie. Er zitten zwakke reminiscenties in aan het vers van Henr. Roland Holst, ook wel iets in van Van Eeden, maar do invloed dezer grooten onder ons heeft de schrijver van deze „tijdzang" toch niet de kracht kunnen geven om een eigen lied te zingen. Wij voelen ons verplicht deze kritiek met eenige citaten te adstrueeren. In het eerste vers is sprake van het „sinister dreigen", dat ,,'t j u w e e 1 i g ide aal der jeugd in stukken slaat". Een ideaal in stukken slaan, alsof het een mooie por- celeinen vaas ware, is reeds wonderlijk, maar een „j u w e e 1 i g ideaal"? In het tweede vers tracht de schrijver de tachtiger dichters na te volgen: „ringel reiend vreugdgebaar", „op bloem doorweven grasgazon", maar in dezelfde strofe laat de auteur de zon lachen! Nu, eenige aanleiding geeft hij daarvoor wel. „Maar schraaplust, dringend grimmig op. vulde vraatzuchtig zich den krop." Deze beeldspraak is gelijk de meeste in Pro Pace er juist naast. De schraaplust het woord is ongewoon, beter schraap- zucht wordt gepersonifieerd, dus voor gesteld als een levend wezen, bijv. een dier. Dat dier dringt nu grimmig op en verslindt in zijn vraatzucht al wat van zijn gading is. Het vult zich daarmee de buik. Wij hebben echter nooit gehoord, dat de bergplaats voor het voedsel, dus de maag, bij een dier in zijn krop zit. Maar ja, ziet u, „maag" en „buik" rijmen niet op „op" en daarom er fluks maar „krop" van gemaakt. Zie zoo, dat rijm is weer in orde! Dr. Knippenberg tracht ons de sombere dagen van Juli '14 in herinnering terug te roepen: „De droomemvereld zonk In 't stof. De welvaart kromp, verlept als rozen onder de druk van najaarstij. In grauwig leed verkeerde 't blij." Nu, dat de „droomenwereld" in fiet stof zonk, was hcusch geen ramp. Erger was het, dat de w e r k e 1 ij k e wereld die kant BAROMETERSTAND Hoogste stand te Haparanda 766.5. Laagste stand te Lerwick 734.6. Stand vanmorgen halftwaalf 752.4 WEERVERWACHTING Meest matige tijdelijk wellicht nog krach tige wind uit W. richtingen, half tot zwaar bewolkt, kans op enkele regenbuien, weinig erandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De barometerdalingen gingen in de nach allerwege in stijgingen over. Het minium dat gistermogren over Ierland lag, en in den loop van de dag naar de Noordzee trok, is thans veel minder diep, en is bezig op te vullen. In het N.O. en het Z.W. herstelde de hooge druk zich. Bij het afnemen der luchtdrukverschillen nemen ook de stormen overal af. In Scandinavië werd het veel warmer; Engeland en over het vasteland werd het daarentegen koeler. Het verschil in temgpe- ratuur in de bovenlucht tusschen gistermor en hedenmorgen bedraagt boven ons Tand 4 gr. op 2000 Meter, en 5V2 gr- °P 5000 M. Slechts enkele stations bleven vrij regen. Op sommige viel slechts veel hq buien met onweersverschijnselen. (Aberdeen meldt 21, Den Helder 26 en Skuddesnaes 46 mM, regen). Het is te voorzien dat het buiige weer regelmatig beter zal worden dat de algemeene neiging tot opklaring zal aanhouden. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt hedenmorgen om 9.50 uur aan alle posten: Stormsein neerhalen, blijft op uw hoede! TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 14.6 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 6 OCTOBER. Van 's avonds 6.57 uur tot 's morgens 6.41 uut WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rheinfelden 2.16 2.21 Rreisach Kehl Maxan Diedeshelm Mannheim Mainz Bingen Keulen Khhrort We&el Emmerik Dusseldorf Lobith Nijmegen St Andries Arnhem Vreeswijk lw 0.40 0,33 West er voort 7-83 7,81 Deventer 1-77 1,8! Kampen -0.11 -0.0T Ej-sden 45.79 45.81 Grevenblcht 27.46 27.31, Venlo 10.76 10.70 Grave (sluis) 3.51 3,f St Andries 0.85 0.52 0.00 -0.00 Gorkum 0.00 0,00 0.49 0.55 Dordrecht 0.00 0,00 2.30 235 3.72 3.72 0.37 0.33 2.49 2.52 0.75 0.72 0 23 0.28 1.39 1.44 151 1.54 1.09 1.09 1.52 1.50 0.10 0.04 1.07 1.06 0.77 0.72 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche t(jd) 6 Oct. Delfzijl 9.50 22.28 Hellevoetsl. 1.35 13..' Terschelling 7.10 19.41 Willemstad 2.35 14.50 Haningen 8.00 20.20 Brouwersh. 0.47 13,11 Den Melder 5.25 i8.20 Zierikzee 1.22 13.34 Umuulen 1.51 14.08 Wemeldinge 1.43 14,01 Hoek v. Holl. 0.54 13.22 Vlissingen 0.03 12,14 Schevtningen 1.14 13.42 Terneuzen 0.33 12.46 Rotterdam 3.04 15.02 Hans weert 1.11 13,11 op ging. Dat de welvaart kromp en verlepte is zeker geen treffende weergave van het verloop der economische ontwikkeling in het eerste oorlogsjaar. Dat het verleppen der rozen een gevolg zou zijn van „den druk van najaarstij" zal de leeraar /oor plant kunde met zijn directeur allicht niet eens zijn. Dat woordje „blij" in de laatste regel is overigens héél keurig! We lezen verder; het gaat gauw, op de groote bladziiden van '26 c.M. lengte slaan gemiddeld 13 regeltjes; wij komen bij Volksontevredenheid. Daarin weer zulke allerongelukkigste beeldspraak, dat Julia van Guido er nog een kunststuk bij is: Ging het ons bij de beoordeeling van deze bundel niet allereerst om dat, waar het bij „liederen" en „zangen" om gaan moet, zou ook op de gedachten hier en daar nog wel kritiek zijn te oefenen. Het komt ons echter voor, dat poëtische machteloosheid den heer Knippenberg dingen heeft doen neerschrijven, die zijn historisch geweten niet verantwoorden kan. Hoe anders dit vers te verklaren: „Een stille smeeking, schietgebeden uit kloostercel Soms schooner de aard gedijen deden dan staatsmans s p e 1"? Rijmelarij van de slechtste soort, een ho- leediging voor de Nederlandsche, maar spe ciaal voor de katholieke dichtkunst. Het is een triest schouwspel zulk een geleerd en belezen man als de schrijver van Pro Pace zich te zien afbeulen om de groote witte bladzijden van dit boek althans niet geheel onbedrukt de wereld in te zenden. En het doet,goed, na dergelijke lectuur nog eens weer te lezen in die. kernachHq- en fende verzen (meest ook maar kleine) onzen goeden ouden Staring. Toevallig valt daar mijn oog op dit puntdicht, dat mij wel geschikt lijkt om deze kritiek op Dr. Knip- penbergs Pro Pace mee te besluiten: „Gij noemt dit hemelval? Ik acht het ledig schallen; Maar keur nogtans den titel goed; Ja, 't komt den hemel uitgevallen Zoo als het sterrensnuitsel doet"

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2