|liruuir ^piitsdjr (ümtraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken lm Gemeenteraad van Amsterdam Ontzettende Scheepsramp abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.I8 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct. iet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5291 Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 5 OCTOBER 1934 15e Jaargang abbtrtentieprjj?tn: Van I tot 5 regels 1.17 Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/* Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 ONLOGISCH EN INCONSEKWENT Het gewurm van vrijzinnige politici vooi meer gelegenheid tot verkoop op Zondag trekt telkens weer de aandacht. De des illusie over het resultaat van een geweldig opgeblazen agitatie is zoo groot, dat men ,van alles verzint om toch maar eenig suc ces te krijgen. De winkeliers worden haast gedwongen om te verklaren, dat ze heu9ch en werkelijk heel veel schade leden door de .Zondagssluiting, hetzij dan geheel of ge deeltelijk. En ze kunnen het maar niet heb ben, dat de principieele tegenstanders ook in de p r a k t ij k gelijk krijgen. Dus wordt de agitatie in pers, vergade ring en gemeenteraad voortgezet Een actie, welke even onlogisch als inconsekwent is. De plaatselijke overheid heeft de belang hebbenden in de gelegenheid gesteld om hun meening te zeggen over de verruimin; Men overdrijft niet als men zegt: de grootc massa achtte het niet de moeite waard zijn handteekening op een lijst te plaatsen. Neem b.v. Amsterdam en dan de „zwaarst getroffenen", de zaken voor rookartikelen (voor wie algeheele Zondagssluiting is .voorgeschreven). Van dc 1350 winkeliers in deze branche namen ruim 600 aan de stem ming deel: 366 waren vóór en 263 tegen. B. en W. concludeeren daaruit terecht, dat er geen beteekenende meerder heid vóór openstelling is. Zij konden verder gaan: er is heelemaal geen meerderheid voor. Of wou men soms beweren, dat er onder de 700 thuisblijvers wél voorstanders zitten; menschen, die zooals beweerd is hunkeren naar meer gelegenheid? Düt is verlegenheidspraat en anders niet; zooals nog pas een inzender in de roode pers nuchter opmerkte: „wie niet ging stemmen, wenscht de sluiting te hand haven". Wie hunkert blijft niet rustig op zijn stoel zitten. Maar, zegt men, onder die 700 zijn ook principieele voorstanders van Zon dagsrust Die bleven dus van zelf thuis. Ja, natuurlijk; maar wat wil men dan? Tellen die soms niet mee? 't Wordt een fraaie, maar bar onlogische redenee ring om eerst de principieele tegenstanders van verruiming uit te schakelen; daarna de onverschilligen, voor een deel althans tot voorstanders te promoveeren en dan ten slotte concludeeren: Ziet u wel, hoe verlan gend de meerderheid was naar meer ver koopgelegenheid op Zondag? Wat een onlogisch betoog; maar ook, hoe inconsekwent. Wat was het sterkste en immer weer her haalde argument der liberalen tegen Zon dagssluiting? Dat men de winkeliers niet tegen zich zelf beschermen moest. Zo waren mans genoeg óm zelf te weten, wat ze wilden. En zie nu; thans keert men dit om. Nu Irekt men er op uit en verzekert de winke liers, dat ze heüsch ^igen belang niet besef fen en of ze nu as-lu-blieft vóór verruiming willen teekenen. Ja, een paar vrijzinnige raadsfracties in Amsterdam werken reeds met het argument, dat een vakorganisatie geen overwegend bezwaar had tegen meer Zondagsarbeid. Geen overwegend bezwaar. Dat is teekenend. Het bewijst hoe groot het fiasco is dergenen, die de Zondagssluiting in hun politieke actie betrokken en nu afgeven op rechtsche raden, die èn om principieele, maar toch ook om duidelijk gebleken prak tische redenen niet op zij gaan voor .vrijzin nige agitatie. Dat is logisch en consekwent. BINNENLAND DE SURINAAMSCHE BEGROOTING. Nog geen economische verbetering. Ingediend is de Surinaamsche begrooting voor 1935, welk wetsontwerp slechts in ge ringe mate afwijkt van de door den gou verneur voorloopig vastgestelde begrooting. De uitgaven zijn geraamd op f 6.744.562, de inkomsten op f 4.056.372, zoodat de Rijksbij drage zou zijn f 2.688.190 (voor 1934 was deze f 2.530.554). In vergelijking met 1934 is aan uitgaven meer geraamd f 66.993 en aan ontvangsten minder f 90.643. Nog geenszins is rekening gehouden kun nen worden met eenige verbetering in den economischen toestand, waaromtrent posi tieve aanwijzingen voor de naaste toekomst vooralsnog ontbreken. Slechts zij gewezen op de herlevende belangstelling van parti culiere zijde voor de goudindustrie in Su riname, blijkende uit de oprichting onlangs van twee maatschappijen. In zijn memorie van antwoord betreffen de de Surinaamsche begrooting voor 1934 gaf de minister te kennen, dat hij den nieuwen gouverneur zou uitnoodigen van zijn zienswijze te doen blijken nopens do wenschelijkheid van het opstellen van een algemeen plan tot economischen opbouw van Suriname. De minister deelt thans mo de, dat Prof. Kielstra in zoodanig plan oven min heil ziet als hijzelf. NATIONAAL JONGERENVERBOND. Als hoofdvertegenwoordiger van het Nat. Jongeren Verbond in Nederlandsch Oost- Indië zal optreden de heer H. V. Quispel, oud-algemeen secretaris van het Verbond; als vertegenwoordiger te Batavia zal op treden de heer W. A. van Heuven, oud-chef van den persdienst van het Verbond, ter wijl als vertegenwoordiger van het N. J. V. in Curaqao de heer N. van Meeteren zal fungeeren DE OMZETBELASTING Gewijzigde houding van den Minister Adres van de Vereeniging van Ned. Gemeenten Reeds vestigden wij in een driestar de aandacht op de moeilijkheden, welke over de gemeenten komen, nu de minister van Financiën zijn hou ding heeft gewijzigd ten aanzien van de omzetbelasting op gas en electriciteit. In een gedocumenteerd adres hpeft het bestuur der Ver. van Ned. Gemeen ten thans deze bezwaren ter kennis van den Minister gebracht. Allereerst wordt aangevoerd dat het terugnemen van aanvankelijk gc'dane toe zeggingen, nu het jaar bijkans verstreken is. de gemeenten in financieele moeilijkheden brengt. Dc belasting verhalen op de gebruikers, zooals de wet wil, is toch reeds moeilijk, om dat deze bedrijven op zich zelf wel een mo nopolistisch karakter hebben, maar het ver bruik toch zeer gevoelig is voor concurrentie, b.v. van petroleum. Afgezien van de Omzet belasting merkt men dat allerwege. De gemeentebesturen meenden er van te mogen uitgaan, dat de Omzet belasting ten aanzien van de electrici- teits- en gasbedrijven zou worden bere kend over den kostprijs in de fabriek. Deze verwachting steunde op positieve toezeggingen van den Minister en de behandeling'van de wet in de Staten- Generaal. Het was volkomen logisch: belastingheffing bij dc bron. Dit geldt vooral voor distributiebedrijven, maar ook, krachtens art. 4 der wet, voor de fabrieken, die rechtstreeks hun product aan particulieren leveren. De minister ver klaarde nadrukkelijk, dat voor publiekrech telijke bedrijven art. 4 toepassing zou vin- De omzetbelastingwet 1933 verstaat onder fabrikant „dengene, die hier te lande goe deren teelt, voortbrengt, vervaardigt, bereidt of bewerkt of een of meer dezer handelin- in zijn beroep doet verrichten; als be werken niet wordt beschouwd het verpak ken, sorteeren of behandelen van goederen, waardoor de aard der goederen niet veran dert". Op grond van deze bepaling zal men bezwaarlijk de distributiebedrijven van elee triciteit en gas als fabrikanten kunnen la ten gelden. Het transformeeren verandert hieraan Al met al oordeelt het bestuur der Ned. Gemeenten, dat het zoowel in strijd met het systeem der wet is als in strijd met de bij art. 1 der wet gegeven definities, indien de distributiebedrijven van electriciteit en gas als fabrikant worden beschouwd. Ook tegen de wijze, waarop het bedrag der belasting moet worden berekend, meent de Vereen, bezwaar te moeten maken. De minister heeft te kennen gegeven, dat de be lasting zal moeten worden berekend over de pre prijs, welke den afnemer in reke ning wordt gebracht. De distributiekosten worden derhalve niet beschouwd als „kosten vracht" in den zin van art. 7 der wet Door den minister wordt niet nader gemo tiveerd, waarom het niet juist zou zijn de kosten van het buizennet geheel of gedeel telijk als kosten van vracht in rle zin van art. 7 der wet aan te merken. Wij zijn van meening, aldus het adres, dat hier zeer stel lig van kosten van vracht sprake is. Im mers, overbrenging van het product is wal anders dan productiekosten. Maar het uit gestrekte platteland betaalt daardoor ook meer dan de centra-bevolking. Bij dit alles komt, dat de belasting in vele gevallen niet op dc verbruikers kan worden verhaald. Daardoor zal zij in die gevallen ten volle op de bedrijven komen te rusten en dus het karakter van een bedrijfsbelas ting krijgen. Dit nu is eveneens geheel in strijd met de klare toezeggingen van den minister. Verhaal is in vele gevallen ook technisch onmogelijk. Men denke hierbij aan het gebruik van muntmeters bij electri- citeits- en gasbedrijven, welke meters on mogelijk op korte termijn kunnen worden eranderd, terwijl het heffen van een afzon derlijke toeslag voor omzetbelasting de in- ningskosten zoodanig verhoogen, dat het te verhalen bedrag, zoo al niet geheel, dan toch voor een goed deel daarmede gemoeid zou zijn. Een en ander heeft tengevolge, dat de omzetbelasting in vele gevallen in haar ge heel ten laste van de gemeenten zal komen. Het behoeft geen betoog, dat dit in ver sterkte mate geldt voor de belasting voor het jaar 1934. Het is zoo goed als uitgesloten, dat in het meerendeel der gevallen thans nog een verhaal kan plaats hebben der belas ting over het verbruik van electriciteit en gas over perioden, die reeds verstreken zijn. De Vereeniging dringt op al deze gronden er sterk bij den minister op aan om vroe ger gedane beloften gestand te doen en der halve zijn laatste houding te herzien. EEN MOOIE SERIE LEGATEN! In de fabriek der firma H. ten Cate Hzn. Co. tc Almelo is gisteren aangeplakt dat wijlen de heer E. ten Cate in leven oudste lid der firma, de volgende legaten heeft vermaakt: f 100000 aan het personeel fonds, f 20.000 aan het weduwen- en weezen-fonds, f 3000 aan het t.b.c.-fonds. f 2000 aan het ziekenfonds, alle instellingen verbonden aan de fabriek der firma. Behalve deze f 125.000 aan het collectieve personeel ge schonken, hebben ook de weduwen en gepensioneerden en zij die tengevolge van de malaise ontslagen zijn, een hedrag in geld ontvangen, naar gelang van den dienst tijd. H. W. TILANUS 50 JAAR. Vandaag viert het Tweede Kamerlid de heer H. W. T i l a n u s te 's-Gravcubage zijn imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimmn Denk om de klok! Zaterdagavond verzeilen E We herinneren er onze E lezers alvast aan, dat we in E de nacht van Zaterdag op S Zondag weer op de zonne 3 tijd overgaan. Men doet 3 het verstandigst bij het naar s bed gaan ZATERDAG avond de klok een uur E ACHTERUIT te zetten milMinimumimiiimfl De loonvoordracht verworpen Een brief van de Regeering De discussies over de loonvoordracht in de Amstcrdamsche Raad hebben gisteren, z oals was te voorzien, weer de geheele dag in be slag genomen. Behalve Mr Rom me .r.k.J heeft alleen Mr Frida C. Katz (c.h., de voordracht in bescherming genomen. Wel heeft nog een Chr.-Hist. spreker het woord gevoerd, nl. de heer Van Meerveld, maar diens rede over het gemeentepersoneel wekte slechte misveretand en droeg niet tot verhi dering der discussie bij. Mej. Katz wees er op, dat Rijk en Ge meente elkander moeten steunen. Wel zag spr. de neiging bij de Regeering om te veel lasten op de Gemeenten af te schuiven, maar B. en W. bereiken bij de Regeering toch wat voor Amsterdam mogelijk is. Vóór ailes wilde epr. de feiten accepteeren en daarom zou zij voor de voordracht stemmen. Daarmee was de sprekerslijst in eerste instantie uitgeput, en duidelijk geworden, dat B. en W. in deze aangelegenheid weinig steun zouden ondervinden- Behalve de linkeohe reohtsohe revolutionairen hadden de vrijzin nig-democraten en middenstanders verklaard te zullen tegenstemmen, terwijl van de r.k. fractie de heeren Steinmetz en Van Hamers- veld zich eveneens als tegenstanders open baarden. Voor den wethouder van Arbeidszaken, Mr Kropman (r.k.), was het derhalve een verre \an gemakkelijke taak de veel be streden voordracht te verdedigen. De wethouder betreurde het, dat de Raad alleen critiek had geleverd en derhalve niet tot constructief werk ues gekomen, hetgeen in het land een voortref felijke indruk zou hebben gemaakt. De idee van den heer Cohen, dat de 1% millioen w el gevonden kunnen worden uit te laag ge raamde belastingen, werd door den wethou der afgewezen, en ook later nog door den ethouder van financien, den heer R u s- tige (c.h.), op afdoende wijze bestreden. Wethouder Kropman zette uiteen, dat ver werpen van de voordracht door den Raad zou heteekenen, dat vanwege de Regeering «en regeling zal worden opgelegd en die zal slechter zijn dan hetgeen B. en W. voor stellen. Ten bewijze hiervan deelde de wethouder mede, dat 20 Juli jl.t 2 dagen na het indienen van de begrooting, een schrijven van de Regeering was ingekomen, waarin werd medegedeeld, dat de Regeering zich met de loonpositie van het gemeentepersoneel van Amsterdam niet kon vereenigen. In den zelfden brief verlangde de Regeering van het Gemeentebestuur invoering van een nieuwe regeling met 1 October op de basis van de Rijksloonen en -salarissen. Aan den wethouder voor de Arbeidszaken was intusschen reeds door het College op gedragen met een nieuwe loonregeling te komen. Het antwoord aan de Regsoring luidde diensvolgens, dat B. en W. de zaak zelf reecis ter hand hadden genomen en dat op 1 Oct. de door de Regeering gewenschie loonregeling niet kon worden ingevoerd. Wethouder Kropman knoopte aan deze mededeelingen de opmerking vast, dat de tijden nu eenmaal medebrengen een solied, maar sober beheer en het gemeenteperso neel zich dus zal moeten beperken. Over den kindertoeslag sprekende, betoogde 'ie wethouder, dat in een tijd van lage loonen het inschakelen van de hedioeftefactor 1100- dig is. Ten slotte besprak de wethouder de moei lijke positie van Amsterdam. Weer, zei spr., zijn maatregelen in voorbereiding, die ons voor millioencn schede zullen doen. A's dat zoo doorgaat, meende spr., kan inderdaad het moment komen, waarop Mr Romme reeds den vorigen avond doelde, dat het college niet langer de verantwoordelijk heid zou kunnen dragen. Er zijn in Den ITaag niet verantwoordelijk* instanties, die het hierop schijnen te willen aa.neturen, maar de Amsterdamsche wet houders, zei spr., wenschen geen marionet ten te zijn. Het moment, waarop spr. doelde, zal het College zeker niet verhaasten, maar den Raad beval spr. dringend aan, deze voor dracht te accepteeren. Niet aanvaarden brengt mee, herhaalde de wethouder, opleg gen van een regeling door de Regeering en vermeerdering van haar invloed op de za ken van Amsterdam. Dat zou niet in over eenstemming zijn met de waardigheid van de stad. De replieken loverden geen nieuwe ge zichtspunten op. Den communist S c h a 1- k e r werd door den voorzitter, Dr W. d e 1 -"tn-wnpn, torn hij de Bij het lichtschip Haaks is een schip met man en muis vergaan Verschrikkelijke toestand op het vaartuig Heel de nacht schoten de schipbreukelingen vuurpijlen af Op de Noordzee ten N.W. van het vuurschip Haaks, ongeveer anderhal ve zeemijl hiervan verwijderd, heeft gisteravond tijdens de hevige Z.-W.- storm een scheepsramp plaats gehad. Een onbekend stoomschip is hier met man en muis vergaan, nadat vergeefs was getracht van Den Helder uit hulp .te verleenen. Omstreeks 8 uur Donderdagavond werd op het vuurschip Haaks waar genomen dat op genoemde afstand een vuurpijl van een in nood verkeerend schip werd afgeschoten. Onmiddellijk werd het bericht van dit noodschot doorgezonden naar de kustwacht te Den Helder, waar van daan onmiddellijk hulp werd gezon den. De motor-reddingboot ,J)orus Rij kers", van de Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappij en de sleepboot „Utrecht", van het Bureau Wijsmuller, vertrokken onmiddellijk ter assistentie. Het werd een zware tocht, die helaas geen resultaat heeft opgeleverd. Toen de reddingboot door 't Molen gaf naar buiten voer en tegen de zeer hooge zeeën wor stelde om de plaats des onheils te bereiken, waren op het vuurschip Haaks van het in nood verkeerende schip twee roode lichten boven elkaar waargenomen, hetgeen betee kent, dat het schip stuurloos was. Voortdu rend werden nog vuurpijlen afgeschoten. Dank zij het feit, dat de Dorus Rijkers oen installatie voor draadlooze telefonie had, kon de schipper C. Bot voortdurend van Den Helder uit op de hoogte worden gehouden van de berichten, die via 't vuur schip Haaks werden ontvangen. Gemeld werd dat zich in de buurt van het in nood verkeerend schip een groote stoomboot bevond, die echter tengevolge van de hooge zeeën niet bij het schip kon komen, noch sloepen kon uitzetten. Ongeveer een half uur, voordat de Dorus Rijkers bijna tegelijk met de sleepboot Utrecht op de plaats van de ramp aan kwam, zag men de laatste vuurpijl af schieten. Spoorloos verdwenen Daarna verdwenen de roode lichten »n de zee. Toen men na een half uur ter plaatse kwam was niets meer van het in nood verkeerende schip te zien. Aangenomen moet worden, dat het vaartuig, vermoedelijk een klein zee schip, met man en muis is vergaan. Eenigen tijd werd nog op de plaats des onhetils rondgevaren, doch toen men niets vond, werd in overleg met den plaatselijken commandant van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- maatschappij besloten naar Den Hel der terug te gaan. Om kwart over twee vannacht werd de terugtocht aan vaard en om half vijf hedenmorgen liepen de Dorus Rijkers en de Utrecht de haven van Den Helder binnen. Schipper Both, van de Dorus Rij kere, die voor geen kleintje vervaard is, verklaarde na de terugkeer dat hij en de vijf andere leden van de beman ning der reddingboot een zeer zware tocht hadden gehad en tegen onge kend hooge zeeën hadden moeten strijden. Ondanks dit hadden zij echter doorgezet m te trachten de in nood verkeerenden te redden. sociaal-democraten voorstelde, een revolu tionair eenheidsfront te vormep. De antirevolutionaire fractie, dje aan het debat niet heeft deelgenomen, bleek ten slotte verdeeld. Namens de meerderheid der fractie legde Prof. Woltjer de verklaring af, dat zij wel de bezwaren, aan de loon voordracht verbonden, erkent, made geen kans ziet een andere uitweg aan te wijzen. Bij de stemmingen is aangenomen met 22 tegen 21 stemmen een voorotel-Pothuis (s.d.) om de verhooging van het pens.oan- verhaal met U/2 aan het personeel der Gemeente terug te betalen. De Voorzitter doelde hierop mede. dit besluit van den Raad aan de Kroon ter ernietiging voor te zullen dragen. De loonvoordracht ls ten slotte verworpen met 28 tegen 15 stemmen. Tegen stemden, behalve de conv munisten en so c.-d e m., d e v r ij z.-d e m., de middenst an ders, de roomse h-k. Stein metz en Van Hamers velid, en één an tire v., nl. de heer D ou w es. De bemanning van de reddingsboot be treurde, dat hun tocht vergeefs was ge weest. Volgens rapport van een later gepasseerd Duitsch stoomschip „Rhein" heeft dit in de omgeving van de plaats van de ramp veel wrakhout aangetroffen. Omtrent de nationaliteit van het gezon ken schip is nog niets bekend. De laatste uren aan boord van het onbe kende vaartuig, dat in den donkeren nachi met hulp op korten afstand, ronddobberde, moeten verschrikkelijk zijn geweest. Van 8.05 Donderdagavond af, tot na middernacht werden voortdurend vuurpijlen en flam bouwen aangestoken. Het in nood verkeerend schip was op niet meer dan laly2 mijl afstand - an het vuur schip Haaks. Voorzoover men aan boord van dit vuurschip heeft kunnen waarnemen schijnt het gezonken schip gedurende eeni ge tijd op één zij te hebben rondgedreven. De reddingsboot heeft de afstand van Den Helder naar de plaats des onheils ongeveer 15 mijl, gezien de omstandigheden, zeer vlug afgelegd. De omstandigheden waren buiten gewoon moeilijk. In den Z.W.-storm kwamen zware oogen- blikken voor met windkracht 9. De „Dorus Rijkers" moest bijna recht tegen de storm in, en daar wind en tij tegen elkaar waren was het water zooals de zeeman zegt, zeer moeilijk. Het zicht was zeer slecht. Toen de Dorus Rijkers vlak bij 't vuurschip was kon de wakkere bemanning van de reddings boot bijna voortdurend niet zien. Gevaren werd op kompas en de draadlooze aanwij zingen van het vuurschip, de kustwacht te fort Kijkduin en den loodscommissaris Ie Den Helder. Voortdurend stonden deze drie posten draadloos met elkaar in verbinding en hieraan is het te danken dat de Dorus Rijkers zoo vlug ter plaatse kon komen. De hooge zeeën belemmerden reddingspogingen. Eenigen tijd nadat de eerste noodseinen waren gegeven is het Duitsche stoomschip Bachara van Hamburg op ongeveer een mijl afstand van het in nood verkeerend schip bijgedraaid. Groote lichten werden buiten boord gehou den en men scheen pogingen te hebben wil len doen, hulp te verleenen, pogingen welke, aan het gezonken vaartuig moeten zijn op gemerkt. De zee was echter te hoog. De Ba chara durfde niet dichterbij te komen en reddingssloepen konden niet worden uitge zet. Toen het schip was ondergegaan heeft de Bachara zijn reis voortgezet. De bemanning van de Dorus Rijkers be staande uit schipper, machinist en 3 opva renden was na de zware tocht zeer ver moeid. In den loop van den ochtend zal schipper Bot rapport van zijn tocht uitbrengen. Een Belgisch schip? Het Duitsohc stoomschip „Wilden- fels" rapporteerde aan het loodswezen te Den Helder, dat het Belgische stoomschip „Charles José" gezonken is vier mijl westelijk van het licht schip Haaks te 23 uur Greenwich- tijd. Het ss. ..Wildenfels" heeft op 53 gr. 10 min. W.B. en 49 gr. 33 min. O. L. een boot geborgen, waarin zich één man bevond. Een andere boot, waarin zich 15 leden der bemanning van het gezonken s.s. bevinden wordt nog vermist. Het Duitsche s.s. „Rhein" heeft een reddingsboei gezien en negen deelen van het wrak. Om zes uur hedenoch tend werd het laatste hulpgeroep ge hoord. Waarschijnlijk zijn negen man om gekomen. zlCw jflê&Zh&yteiJiêJi' f Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Bk. 1 Bij de Tweede Kamer is de Surinaamsche bc> gr00ting voor 1935 ingediend. De gemeenteraad van Amsterdam heeft de voorstellen van B. en W. inzake de nieuwe loon regeling voor het gemeentepersoneel met 28 tegen 15 stemmen verworpen. Doumergues' hervormingsplannen. Nadere uiteen zetting voor de radio. Felle aanval op het roode Lerroux' kabinet door Zamora goedgekeurd. De socialisten beantwoorden de samenstelling ervan met afkondiging van de algemeene staking. Duitschland zou bereid zijn tegenover Italië de onafhankelijkheid van Oostenrijk voor den duur van 10 jaar te erkennen. Ernstige politieke toestand in Griekenland. Blz. 3 Ds. S. O. Los, Geref. predikant te Den Haag, zal met emeritaat gaan. Prof. Dr. A. G. Honig wordt morgen zeventig Blz. 5 Noviteiten van Tclefunken. Blz. 8 Het wetsontwerp tot instelling van een Verkeers- fonds is gisteren door de Eerste Kamer goedge-» Het „Soerabajasch Handelsblad" signa leerde een schandelijke reelni"", die in In- die werd gemaakt en schrijft u. o.m. het vol gende van. Reclame voor „Huwelijk en Liefde" alsme de „De sexueele Zeden in Woord en Beeld" met stuitende illustraties, werkt nu niet be paald opvoedend voor de jeugd en de inland sche bevolking. Er komt nog bij, dat die vrij schunnige reclame door het postkantoor, dus een Gouvernementsinstelling, gedistri bueerd wordt. De reclameplaten zijn zonder postzegel, zoodat men in de dessa al gauw denkt, aat het Gouvernement of het post kantoor zelf reclame maakt voor pornogra fie. Allerminst heeft de verspreiding daar van oordeelkundig plaats. Iedereen, die bij het postkantoor kwam, dus kinderen even eens, kon één of meerdere exemplaren krij gen. Het kamerlid, de heer Van Kempen, (lib.) voegt in de Vrijheid hier aan toe: Het is zeker te wenschen, dat de Overheid met bekwamen spoed tegen dergelijk slecht werk afdoende maatregelen neemt. Hoe is het toch mogelijk, vraagt men zicli af, dat een Gouvernementspostkantoor be middeling kan verleenen om hand- en span diensten te verrichten bij het verspreiden van reclamebiljetten, die in strijd zijn met de goede zeden! De rolprent heeft aan het natuurlijk pres tige der blanke vrouw een groote knauw gegeven; helaas gedroeg de Westersche zich in de latere jaren in ïndie vaak niet eerbied- en respectafdwingend. Dat is alles een reden te meer om in ieder geval van Gouvernementswege alles in het werk te stellen om pornografie en stellig al lereerst reclame daarvoor, te supprimeereu'. dat móét kunnen! Morgen zal de niemiie spoorlijn Alphen—Boskoop—Gouda door Minister Kalll uorden Stovend. Wij geren, hier een foto van het slation te Boskoop, dot don eveneens in gebruik zal worden genomen. w

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1