¥tn.$&ntt D< BINNENLAND. Kleine rivalen op de Invalides te Parijs: een wedstrijd voor kinderen met rapid skiffs Kadaster en Landmeetkunde J Een jubileumnummer van groote waards t Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde ver scheen een jubileumnummer van het tijd schrift van die vereeniging, zooals zelden het geval is. L In het begin van het jaarverslag verhaalt ide secretaris, de heer J. F. Jongedijk, te Al lo. hoe er oorspronkelijk in de vereeni ging strijd gevoerd is over de vraag of de organisatie zich ook bemoeien zou met de belangen der leden. Aanvankelijk stond dat in de statuten, in 18S6 werd het geschrapt, in 1914 werden de statuten op nieuw gewijzigd en weer stond er in, doch nu onder b:: het doel der vereeniging is „het bevorderen van de belangen der landmeters ,van het kadaster en der domeinen in Neder land". Echter, hoezeer de vereeniging daardoor een echte vakorganisatie werd, nimmer werd punt a. van het doel uit het oog verloren: het bevorderen der belangen van het kadaster en het verspreiden van kennis .van het kadaster en der landmeetkunde. Zeer duidelijk blijkt uit de geschiedeni; van deze vereeniging, dat een vakorgani satie waarlijk niet eenzijdig behoort te kijken naar de belangen der leden: hier is grootsch en breed werk gedaan. Men leze b.v. het betoog van prof. ir. W. 'Schermerhorn te Delft, die in een zeer wetenschappelijk artikel over „Luchtfoto- grammetrie in Nederland" ongeveinsde en groote hulde brengt aan den heer I. Boer Hzn., die in de eerste aflevering van het ju- bileerend tijdschrift een program voor jaren ontwikkelde en die „bijna profetisch" de ontwikkeling der luchtfotogrammetrie als methode in de landmeetkunde heeft gezien en bepleit. De professor noemt de heer Boer dan ook de pionier op dit terrein. En zoo is er meer. Want wie kennis neemt van de wetenschappelijke artikelen in dit nummer moet wel met eerbied ver vuld worden voor het streven der vereeni ging, die haar tweeledig doel nimmer uit het oog verloor. Er zal dan ongetwijfeld ook volle belang- steling zijn voor de herdenking van het vijftig-jarig bestaan. Dit zal geschieden in een bijzondere samenkomst in Pulchri Stu dio, Lange Voorhout 15, Den Haag, op Vrij dag 19 October a.s. te 2.30 uur nam. Toe spraken zullen worden gehouden door de heeren J. M. Tienstra lector te Wageningen en mr. J. H. Jonas, hypotheekbewaarder te Zutfen, .Op 19 Oct., om half elf y.m. zal in een der zalen een expositie worden georganiseerd op het gebied der landmeetkunde. Na afloop der bijeenkomst zullen bestuur en redactie recipieeren. Op 20 Oct. is de tentoonstelling toeganke lijk voor belangstellenden. Wie geen uitnoodiging ontving kan die alsnog bekomen bij de heer H. J. Pieters, Ieplaan 129, Den Haag. Bezoldiging Prov. Staten van Friesland Geen verlaging noodig! Ged. Staten van Friesland hebben aan de Prov. Staten medegedeeld, dat de be- studeering van het vergelijkende cijferma teriaal dat zij den Staten hebben toegezon den hun heeft doen zien dat de Kroon voor een groot aantal andere provincies veror deningen betreffende salarissen, kinder- on andere toelagen, heeft goedgekeurd, die lig gen óf boven óf nagenoeg op dezelfde hoog te als de thans in Friesland geldende. Ged. Staten zijn daarom de meening toe gedaan, terug te moeten keeren tot hun in den aanvang tegenover den minister verde digd standpunt dat verlaging van de sala rissen en loonen van het personeel der pro- 'incie ontraden moet worden. Zij zijn daarom van oordeel, dat zoowel het voorstel der commissie van rapporteurs n.l. algemeene verlaging van 5 pet. als hun voorstel dient te worden verworpen. Wijze daad De administratie van het P r o t. C h r. Schippersblad deed een wijs ding. Zij sloot in het laatste nummer twee formulie ren in, welke de schipper en zijn vrouw slechts hebben in te vullen en te bezorgen ter gemeente-secretarie, om straks gelegen heid te hebben bij volmacht te stemmen, Als er nu een goed gebruik van gemaakt 'ordt, gaan er minder stemmen verloren, dan bij vroegere verkiezingen. De achtdaagsche spoorabonnementen Een alleszins juist verzoek Het bondsbestuur van het Ned. Werklie denverbond „Patrimonium" heeft naar aan leiding van een bij hem ingekomen schrij ven van de afd. Hoorn besloten zich tot de directie der Ned. Spoorwegen te wenden met het .verzoek om aan hen, die zulks wen- riien acht-daagsche abonnementen te strekken, welke acht werkdagen, in plaats van zeven werkdagen en één Zondag geldig zijn. Het vrouwenvraagstuk In de loop der eeuwen Dat ik het daar nu moest vinden, in een onder-de-streep-artikel in de B o u w e r, het weekblad voor de roode bouwvakarbeiders, een ouderwetsche, degelijke beschouwing over het vrouwenvraagstuk De schrijver handelt over de Batavieren: Het waren geweldige kerels, zeven voet lang. met brede borst en gekleed met die- renvellen. Zij deden niets anders dan jagen, vechten, drinken en dobbelen. Een kerel, die op z'n fatsoen gesteld was, dacht er niet aan om te gaan werken. Het beetje werk, dat er was het land bebouwen, het graan fijn malen tussen een paar stenen en daarvan brood bak ken, het vlees roosteren van door de man nen geschoten dieren, dat was het werk voor „de vrouw". En als de mannen, vermoeid van de jacht, thuiskwamen, gin gen de mannen, onderwijl de vrouw het eten bereidde, bier drinken endob belen. „ik geef één en ander weer om je een juisx beeld te geven van de positie der vrouw in die d c g n. De man heer en meester ende baas. En nuhebben zij de „gelijkberech tiging". De meeste mannen zullen wel de verzuchting slaken: „Was het maar ge lijkberechtiging. Het is helaas thans zoo ver, dat wij mannen alleen de plichten, de vrouw alleen de rechten heeft". „Ze is nu al zoo gewend om „de eerste" te zijn, dat een plaats achter den man feitelijk door haar als een vernedering wordt gevoeld". De schrijver hoopt echter, dat er ook nog zeer verstandige vrpuwen zijn, die er anders over denken. En ik verheug mij, dat er nog mannen zijn, verstandige mannen in de roode beweging, die een nuchtere kijk behielden op het vrouwen vraagstuk en dus ongetwijfeld ook op de loonarbeid van de gehuwde vrouw. Want de vrouw, die leest, hoe het bij de Batavieren toeging, waar de man zelfs het recht had om zijn vrouw te verdobbelen, die zal wel dubbel dankbaar zijn, dat mannen tegenwoordig 's morgens vroeg op staan, zelf een potje thee zetten en dan naar hun werk gaan, vast in de overtuiging, dat niet de vrouw, maar de man moet ar beiden voor het dagelijksch brood. En zij zal er zich over verbazen, dat er tegenwoordig menschen zijn, die het blijk- tien zeldzame opname van den bliksem die boven Neiv- York flitste en aangetrokken werd door den afleider van het in den top verlichte Empire State Building MET PRACTISCHE SCHENKTUIT (TRECHTER OVERBODIG Deze practische schenktuit maakt een trechter overbodig. Zij bevindt zich aan iedere origineele door de raffinaderij gevulde en verzegelde 1 en 5 gallons bus. Zoo practisch als de schenktuit, zoo groot is het smeervermogen van de William Penn Motoroil. U kunt Uw eischen bij William Penn Motoroil hooger stellen dan bij elke andere olie. William Penn geeft 100% smering. VOOR HOLLAND TWENTOI/ DBVENTE R MOTOR OIL baar als een voorrecht voor de vrouw beschouwen, dat zij, gelijk óp met den man, in loonarbeid dienstbaar mag zijn ook na het huwelijk. Het is goed, dat uit de kring der modern- georganiseerde arbeiders eens herinnerd wordt zij het niet met zooveel woorden aan de zegen, welke het Christendom de vrouw bei-eid beeft en hadde ik ie macht, ik zou als Koning Ahasvéros bevelen, dat dit hedenavond door alle vrouwen gelf werd, opdat zij de eer geven aan den n welke pem toekomt, n.l. in het zweet aanschijns zijn brood eten, dat hij en de yrouw met zijn arbeid .verdient. NJ Ger« pla v De oudste wethouder hangt den nieuwen burgemeester van Groningen, dên heer mr. PCort van der Linden (links) de ambtsketen om. Minister Chéron (links) met den burgemeester van Schlettstadt ivaar hij bij een verzekeringsschan* daal betrokken is op wandeling. Bij zijn terugkeer, te Parijs werd hij uitgefloten. Z. Exc. dr. A. van Rijckevorsel begeeft zich met de burgemeesters van Sambeek en Vierlingsbeek op pad naar het kerkdorp De Twist, om er den nieuwen verkeersweg te openen. ^ÊÊtÊBm De kisten met het stoffelijk overschot van de Oostenrijk sche bondskanseliers dr. Seipel en dr. Dollfuss, worden de nieuw gebomude gedachteniskerk bijgezet. Links: de kisten worden naar den St. Stephanusdom overgebrac om er opgebaard te worden. Rechts de begrafenis van dr. Dollfuss.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8