jeroenKing va Groepen uit de groote Historische Optocht „De Elf Provinciën" DONDERDAG 4 OCTOBER 1934 TWEEDE BLAD PAG. L INKS: In een blauw geruite kiel, schoolmeesterdie het heroveringspkm hij aan 't groote wiel. Een moment uit i vm Kgy optocht „De Elf Provinciën". MIDDEN: Voetvolk der Staatsche troepen met in het midden de wagen ivaarop Mcyndert van Thijnen de Leo Mens. zwaait dirigeerstok over de hoof^njomj^^t leerden zangers en zunrt&r<&$en tijdens de plechtige koraalmuziek in het We geven hier enkele groepen uit den zoo geslaagden histo risshen optocht. DINRS: Hendrik III, Graaf van Nassau, Heer van Breda eh zijn gemalin poseeren, met hun pages, voor den fotograaf. MIDDEN: Wagen ivaarop Mcyndert Van Thijnen, Schoolmeester te Koevorden, uitleg geeft van een aanvalsplan, naar een plattegrond van de vesting Koevordén, door hem geteekend, aan Karei Rabenhaupt, Baron van Siicha, Erfheer van Lichtenberg, Fremesnich en Grum- bach, Luitenant-Generaal en Gouverneur van Groningen. RECHTS: De gouden lcoets met twee paarden van het zes span, een fraaie groep uit den optocht. Op de koets zaten Hendrik III, Graaf van Nassau, Heet' van Breda en gemalin. De beperktheid der adjectivi Een indrukwek kende taptoe Burgemeester v. d. Werf in het middelpunt Na een regenachtig begin een dag met uitstekend weer Kanowedstrijden als nieu wigheid De Kerkelijke herdenkingen Optocht „de Elf Provinciën" prachtig geslaagd Een zeldzaam sierlijke en gratievolle stoet Wie er dezen dag werkten De drukte op straat Sarie Marijs favoriet In gevuld en toestand naar huis Het 3 Octoberfeest is weer bezig zich aan de Sleutelstad te voltrekken en we verkee- ren weer in de omstandigheid daarvan een getrouw relaas te moeten geven. I-Ict is niet prettig om elk jaar hetzelfde met andere woorden weer te moeten geven. Men raakt tenslotte uitgeput in zijn adjectivi Men kan zeggen, dat het mooi, dat het in drukwekkend, dat het wijdingsvol, vermake lijk, overweldigend, fantastisch, prachtig, leuk, eenig, plechtig, aardig, fraai, grappig was maar op een gegeven moment raakt men toch uitgeput en dan zou men maar het liefst de dop op zijn vulpen schroeven, er gens aan zoo'n lange sliert mensehen ha ken, en tezamen met hen luidkeels beweren, dat er eens een trouwe huzaar was, die zijn meisje al een half jaar beminde, zonder zich verder te bekommeren om de menschen die wat zij beleefd hebben, den volgenden avond ook nog eens in de krant willen lezen Intusschen: onze baas zal er wel iets op tegen hebben, dat wij in zulke omstandig heden aanhaken aan de bovengenoemde sliert, zoodat wij figuurlijk gesproken, onze eigen hersens maar weer binnenstappen, op zoek naar termen die waardig zijn om het waarachtig relaas van den dag aan den lezer kond te doen. We moeten eerst echter nog even terug Haar den vooravond van de feestelijkheden om het een en ander te vertellen van de taptoe en vaandelgroet die ook ditmaal weer den eigenlijken feestdag inluidden. Taptoe en vaandelgroet denking van het feit. dat vóór vijftig jaar het standbeeld van Pieter Adriaansz. v. d. Werf werd onthuld. De deelname aan de taptoe schijnt elk jaar grooter te worden. Het enthousiasme waarmede men zich voor deze demonstralie van saamhoorigheid geeft, is verkwikkend. Slechts weinig vereenigingen uil onze stad ontbraken op 't appel en zoodoende kon een onafzienbare stoet met vlaggen en banieren door Leidens straten trekken in het fantas tisch licht van fakkels en lampions, waar mede, vooral op de oude stadsgrachten, als de stad door het water weerspiegeld wordt, zoo'n zeldzaam mooi effect wordt verkregen. Het weer was weer niet erg gunstig, maar dat heeft aan de feestvreugde weinig af breuk kunnen doen. Groote menschenmas- sa's waren op de been om de optocht gade te slaan en vooral in de buurt van het v. d. Werfpark, voornamelijk op het Steenschuur, heerschtc een enorme drukte. Een kleine veertig vereenigingen namen aan de optocht deel. We gaan er geen opsom ming van geven. Alleen moeten we met vreugde melding maken van de groote deel name van de zijde van de studentenwereld. Behalve het collegium van het L. S. C. en het bestuur van de V.V.S.L. liepen in de kop van de stoet ook vertegenwoordigers mee van de verschillende studentengezel schappen met hun merkwaardige vaandels. De stoet ging langs het gemeentehuis waar het bestuur van de 3 October-vereeni- ging werd ontvangen door het Gemeentebe- De burgemeester, Mr. A. v. d. Sandc Bak- huyzen hield een toespraak, waarin hij hul de bracht aan de wijze waarop het bestuur de 3 Oclober-vereeniging de feestelijk heden elk jaar weer weet. te organiseeren, zóó, dat de gehcele burgerij er met vreugde kan deelnemen. voorzitter van de 3 October-vereeniging de heer W. v. d. Laan, dankte den burge meester voor zijn vriendelijke woorden, ■aarna de eere-wijn werd aangeboden. I>e burgemeester, de gemeentesecretaris en de wethouders sloten zich daarna bij de stoet lan, die zich langs het Rapenburg naar het d. Werfpark begaf. Het standbeeld van burgemeester v. d. Werf was fraai met schijnwerpers verlicht en toen de stoet arri- -eerde zette een verlichting van bengaalsch ■uur, dat in de booinen werd afgestoken, de omgeving in een fantastische gloed. Toen de vereenigingen zich rond het standbeeld hadden geschaard speelde de muziek van Workmans Wilskracht taptoe- liederen. De hoeden gingen van de hoofden en Leiden beleefde weer het naar onze mee ning meest indrukwekkende moment van de feestelijkheden. Na het spelen van het Wil helmus werd den grooten Pieter Adriaensz. een bloemenhulde gebracht. Elk jaar legt de voorzitter van de 3 October-vereeniging enkrans aan den voet van het standbeeld. Dat deed hij ook ditmaal weer, maar de krans bleef niet alleen. Het collegium van het L.S.C., het bestuur van de V.V.S.L. volg den en na hun legden dc besturen van tal van vereenigingen, gymnastiekvereenigin- gen, Padvindersgroepen, de Oranjegarde, het Nationaal Jongerenverbond enz. bloem tuilen bij het standbeeld neer als een hulde aan de burgerij, die in 1574 in verschrikke lijk lijden, tegen een overmacht heeft stand gehouden en daardoor Holland gered. Daar- la ging de optocht weer verder; frisch en 'roolijk ondanks den druilenden regen naai de Kaasmarkt, waar de stoet werd ontbon den. Naarmate het later werd begon dc re gen nog wat sterker te vallen en men ging ten slotte slapen met de optimistische ge dachte: Enfin, wat er vandaag valt, krijgen wc morgen niet. Het morgenfeest Dat optimisme heeft gezegevierd. Vroeg in den morgen vielen er nog een paar plensbuien, maar allengs kwam er meer van den blauwen hemel te,zien en bij tijden en oogenblikken zwom dc zon zoo'n stuk blauwe lucht binnen om de natgere gende aarde met haar stralen te verkwik- Om zeven uur bliezen de mannen van het Leidsch Politic-muziekgezelschap vanaf het balcon van de Stadsgehoorzaal den feestdag open. Er waren toen reeds heel wat meu- schen op de been, het vroege uur in aan merking genomen en naarmate het uur van achten naderde werd het hoe langer hoe drukker op straat. Toch was de belangstel ling voor de Koraalmuziek in het v. d. Werfpark niet zoo groot als voorgaande jaren, maar dit zal wel de schuld zijn geweest van dc radio, die deze plechtige inzet van den dag in de huiska mers bracht De N.C.R.V. verzorgde deze uitzending en dc berichten die we er ov ontvingen luiden zeer goed. De ontvangst was uitstekend. De heer Leo Mens zwaaide weer de diri geerstok boven de hoofden van enkele hon derden zangers en zangeressen en de liede ren uit Valerius Gedenkclanck werden in een prachtige stilte aangehoord. Alvorens 't Wilhelmus werd gezongen, ten besluite, ver zocht de heer Smit, die dit nu al jaren doet den burgemeester namens de zangeressen en zangers een krans te hechten aan het stand beeld van v. d. Werf. De burgemeester hield 'n korte toespraak waarin hij herinnerde aan :1e onthulling van t slandbeeld vijftig jaar geleden, op de ruïne die door de ontploffing an het kruitschip was ontstaan en waarin hij voorts een beschrijving gaf van dit fraaie standbeeld, waarmee in den persoon van don representant van de burgerij, de geheelc burgerij die in 1571 tegenover Valdez stand hield, is geëerd. Daarna werd dc krans omhoog geheschen en zette het koor het Wilhelmus in, dat door het publiek werd meegezongen. Intusschen was in het Waaggebouw een invang gemaakt met dc uitdeeïing van Je feestgave, Haring en Wittebrood waarvoor zich ditmaal niet minder dan 3110 personen hadden opgegeven. In het Waagge bouw heerschtc deswege een groote drukte, maar in de omgeving was ook hier ditmaal niet zooveel belangstelling, omdat, in ver band met de verbouwing van Vroom en Dreesman, "een toegangskaarten voor de Waag konden worden verstrekt en geen muziekuitvoering op het Waaghoofd kon worden gegeven. Ook ditmaal maakte de fa. Wed. v. Nolle zich weer verdienstelijk door aan de feest gave gratis een pakje koffie cn tabak toe te oegen. Een nieuwigheid op het programma waren de Kanowedstrijden in de Oude Singel tusschen de Turfmarkt en de Mare en hierop concentreerde zich de belangstelling. Langs den walkant sloegen duizenden de errichtingen van de kanovaarders gade. iraarbij de nolitie op een keurige manier de orde handhaafde. De wedstrijden beston den in het voortdrijven \an een bal van de start naar een 50 M. verder opgesteld doel. Er waren twee banen uitgelegd, zoodat de wedstrijden, dank zij ook een goede organi satie, een zeer vlot verloop hadden. Enkele kanovaarders, die quasi per ongeluk een ongeluk kregen en in het. water duikelden zorgden voor de noodige vroolijkhpid onder het publiek. Leden van de kanoclub „Zwal ken" gaven tenslotte een goed geslaagde de monstratie met peddelen. De uitslagen van dc wedstrijden luiden als volgt: Groep I: Een-persoonskano's: le prijs J. N. v. Haastrecht; 2e pr. W. A. v. Haastrecht. Twce-persoonskano's: le prijs F. J. Vahr- meyer en C. v. Muiden; 2e pr. mcj. C. Haa- gens en mej. G. Coster; 3e pr. W. F. G. Vcy- gen cn mej. Knaap. Groep II: Een-persoonskano's le prijs W. Stal; 2e pr. F. Hageman; 3e pr. H. Parrnen- tier; ie pr. J. Parmentier; Twee-persoons kano: le pr. L. Mens en K. dc Reede; 2e pr. J. Koning en C. Platteel; 3c pr. J. v. d. Voort en P. v. cl Voort; 4e pr. A. v. Varick en A. Spruyt. Herdenkingsdiensten De goede gewoonte om vanaf 10 uur tot in clcn middag geen officieele feestelijkhe den te houden was ook ditmaal gehand- Te 10 uur vingen in verschillende kerken herdenkingsdiensten aan en het is prijzens waardig dat deze ook officieel worden ge- eerbiedigd.Op den dag van het ontzet van Leiden stroomden de burgers ook in dank baarheid des harten naar de Pieterskerk om God té danken vóór de verlossing door Hem teweeg gebracht en het is goed dat deze dankstond nog heden telken jare herhaald wordt opdat wijding gegeven worde aan den dag en bovenal opdat God worde ge bracht lof en eer voor het wonder dat door Hem gewrocht is. In dc historische Pieters kerk stond de dienst onder leiding van Ds. J. de Wit, die sprak over de Bijbelwoorden: O, God wij gedenken Uwer weldadigheid in het midden uws tempels. Dc dienst word o.m. bijgewoond door den urgemeester en mevr. v. d. Sandc Bakhuy- zenGerickc, door den voorzitter der 3- Oclobervcrccniging, de heer W. v. d. Laan cloor verschillende andere autoriteiten. In dc Gercf. Hooigrachtkerk sprak Ds. II. Thomas, die ter inleiding van zijn gedachte- isredc las 2 Kron. 6 2831 en naar aan leiding van de geschiedenis van het Ontzet wees op de roeping van den Christen oiu God boven allen groot 1c maken. In de Chr. Gcref. Kerk werd dc dienst ge leid door Ds. Joh. Jansen, doe sprak over Ps. 9 12: „Psalmzingt den Heere, die te Sion woont, verkondigt onder de volken Zijne dadenterwijl in de Geref. Gemeente tweemaal dienst is gehouden, behalve de? morgens ook 's avonds te 7 uur, waarbij als oorganger optrad Ds. W. C. Lamain uit Rotterdam Het middagfeest Tegen den tijd dat het middagfeest 'n a ang zou nemen, keken de Leidenaars ei laar de lucht en dan naar elkaar en gl derden. Het weer hield zTch prachtig. Dc lucht was wazig blauw. De temperatuur was mild en het liet zich aanzien dut, wat het weer betreft, de groote optocht die op 't programma stond vermeld een triomftocht zou worden. Dat is ook zoo uitgekomen en dat niet alleen door het weer, maar in de eerste nlaats door de kw:alitciten van dc optocht zelf. Dc veelzijdigheid van het on derwerp bood vele mogelijkheden. De be langrijke personen en feilen uit de geschie denis der elf provinciën bieden eeij choone gelegenheid om oen prachtige historische stoet samen tc stellen en de mogelijkheden ckarvan zijn zeer goed uitgebuit. Bij het le zen van het programma vreesden we aan vankelijk dat de verschijning van de veie vrij onbekende historische persoonlijkheden de stoet wat eentonig zou maken. De ver is allerminst het geval geweest. De ver schillende tijdperken waarin voor de ver schillende provinciën het onderwerp was gekozen brachten een keur van kleederdrach ten naar voren zoodat het een bonte kleu rige stoet, is geworden, die van het begin tot het einde boeide. De optocht bestond uit twaalf groepen, die elkaar in tijdsorde opvolgden. Behalve de elf provinciën vormde Zeeuwsch Vlaanderen een afzondcrlijki groep,.omdat het in de roemrijkste periode van dèT geschiedenis van ons vaderland met Staat,-Brabant en Staats-Limburg een af zonderlijk -gebied uitmaakte. Zooals gebrui kelijk werd de stoet geopend door een rij tuig met den commissaris en den hoofdin specteur van politic gevolgd door twee rui ters te paard met de Leidsche en dc No- dcrlandsclie Vlag, de vaandelwaclit met het vaandel der 3 October-vereeniging, liet bestuur der 3 October verecniging in rij tui en vier bazuinblazers te paard. Achter aandelwacht reed het muziekcorps van het 6c reg. Veldartillerie. Met de eerste groep werd een greep ge daan uit de geschiedenis van de provincie Overijsel de verheffing van de stad Zwolle tot stad in 1230 waarbij een groote rol werd uld door den Utrcchtschcn Bisschop Graaf Willebrand van Oldenburg, die dan ook het middelpunt van de groep uitmaaki omstuwd door Zwolschc burgers en edellie den. Men behcefde deze eerste gropp maar 'en om te weten, dat het met de costu- meering van de optocht in orde was. We hebben daarvoor dan ook uitsluitend de grootste lof. De lieele verkleedpartij, was tot in de puntjes verzorgd. De tweede groep die over Zeeuwsch-Vlanderen handelde, bracht in beeld de intocht van Lodewijk van Maele, graaf var. Vlaanderen binnen Hulst op 16 Deo. 1350. Daarna zag men Jan van Schaffelaar, de bekende figuur uit de ge schiedenis van Gelderland, die „ginck staeu boven op die tinnen van de toren van Bar- eld ende syne handen in syn svde setten eende spranck van boven neder, nier hij cn viel niet doot, mcr doe hij lach, doe wirt hij dootgeslagen". Voor Noord-Brabant was tot onderwerp gekozen Hendrik III, graaf van Nassau, heer van Breda (15011538), de belangrijkste der Bredasche Nassau's, aan wie door Kei zer Maximiliaan cn Keizer Karei V vele ge wichtige opdrachten werden toevertrouwd en die zich in vele veldslagen onderscheid de. En daarna werden voor Zuid-Holland in beeld gebracht de personen die een groo te rol hebben gespeeld bij de inname van den Briel op 1 April 1572, een groep van ruige geuzen en niet te vergeten de veer man van Maassluis, Jan Pieterszoon Cop- pelstok. Voor Noord-Holland was vanzelf sprekend gekozen Alkmaar's ontzet op IS Sept. 1573 met burgemeester Floris van Tey- lingen. Trijntje Remme, Dick Duyvel als hoofdpersonen. Van de volgende groep vormde graaf Jan van Nassau, de bewerker van de Unie van Utrecht, tot. middelpunt, voorafgegaan en gevolgd door een brillante rij van edelen in de meest bevallige gewa den. De Limburgsche groep was gewijd aan de verovering van Maastricht door Prins Frederik Hendrik op 28 Aug. 162:5, terwijl voor Zeeland natuurlijk het oog was gevallen op Michiel Adriaansz. de Ruytcr, die „in zijne jonkheid nergens toe dogt dan ter zee te gaan". Wc zagen hem draaien aan (Zie vervolg op blz. 6) rrry-

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5