DONDERDAG 4 OCTOBER 1934 EFRSTE BLAD PAG. 2 PC BUITENLAND DE CRISIS IN SPANJE Een anti-socialistisch kabinet gevormd Naar ons hedenmorgen uit Madrid wordt gemeld, is Lerroux met zijn ka binet gereed en is dit een coalitie-re geering met anti-socialistisch karak ter. Drie vertegenwoordigers van de Katholie ke Volksactie zijn toegetreden, waardoor de regeering zich een meerderheid in de Cortes verzekerd heeft. De nieuwe regeering is vastbesloten het staatsgezag met alle middelen te handha ven en aan den toestand van onveiligheid en revolutionair verzei in Spanje, evenals aan het toenemende separatisme een einde te maten. Merkwaardig is, dat in het nieuwe kabi net acht leden van de afgetreden regeering zitting hebben, o.a. Samper, de in het bij zonder aangevallen leider der vorige regee ring. ESTHLANDS PARLEMENT AAN KANT GEZET Wegens gebrek aan gemeenschapszin en verant woordelijkheidsgevoel Verklaring van den minister-president Door een verordering van den Esthland- schen Staatspresident is de buitengewone herfstzitting van het parlement gesloten. De minister van binnenlandschc zaken en plaatsvervangende minister-president heeft er in een verklaring aan de pers op gewezen, dat het parlement bij de debatten van Dinsdag in meerderheid zich op een anti-regeeringsgezind standpunt had ge steld, waardoor een samenwerking onmoge lijk is gemaakt. Tenslotte is de parlementszitUng, volgens den Minister, ontaard tot woordgevechten en scheldpartijen, gelijk men dat vroeger gewend was geweest. Twee sprekers hadden zelfs het omverwerpen van den burgerlijk democratischen staatsvorm en uitlevering Van de regeeringsmaclit aan het hoogste ge recht geëischt. Onder dergelijke omstandigheden bleef de regeering geen andere keus dan de buiten gewone zitting van het parlement te sluiten. Samenvattend constateerde de Mi nister, dat de hoop op een gemeen schappelijke samenwerking met het parlement nutteloos is gebleken, dat samenwerking van den staat met het parlement niet mogelijk is, aangezien het parlement geen gemeenschapszin cn geen gevoel voor zijn groote ver antwoordelijkheid heeft. Met leedwezen constateert de minister, dat minstens van de helft der partementaire afgevaardigden een verstoring van de orde in don staat te verwachten is. In verhand hiermede zullen de staatspre sident, de opperbevelhebber en de regeering de hun opgelegde taak op eigen verantwoor ding met steun van het volk volbrengen. De regeering zal onderzoeken, hoe het ver dere lot van het parlement er zal uitzien. Hiermede bedoelt de minister ongetwijfeld de vraag, of het parlement ook formeel zal worden ontbonden, nadat zijn werkzaam heid bij regeeringsdecreet is geschorst. De eerste ministerraad in Roemenië Uit Boekarest: De eerste ministerraad is gehouden onder voorzitterschap van minis ter-president Tatarescoe. De ministers hebben een staatsblad onderteekend, waarbij de minister van Financiën wordt gemachtigd een bin- nenlandsche leening uit te geven. Binnenkort zullen de leeningsvoor- waarden worden bekend gemaakt De ministerraad heeft voorts beslo ten zonder verwijl over te gaan tot 't ontslag van alle op onwettige wijze benoemde ambtenaren in Overheids dienst Vandaag zal opnieuw een minister raad worden gehouden. De positie van Titoelescoe De Roemeensche pers is algemeen van oordeel, dat het noodzakelijk is Titoelescoe in de nieuwe regeering op te nemen en men spreekt dan ook de hoop uit, dat Titoelescoe kort na zijn aankomst te Boekarest er in zal toestemmen ook in de toekomst weer de behartiging van de buitenlandsche belangen van Roemenië op zich te willen nemen Titoelescoe heeft laten weten, dat hij Zaterdagavond uit Montreux zal vertrekken en dat hij dan Maandag in Roemenië zal zijn, Titoelescoe zal zich dan direct naar Sinaja begeven, waar hij door den koning zal worden ontvangen. De reden van Titoelescoe's aftreden? I.ONDEN, 4 Oct. Een naar Montreux ge zonden speciale verslaggever van de „Daily Telegraph" deelt mede, dat Titoelescoe, zoo als bekend was, Donderdag of Vrijdag uit Montreux naar Boekarest zal vertrekken. De ware reden van zijn aftreden zou zijn Verzet zijn tegen de herziening van de vre desverdragen. Hij beschouwt, evenals an dere staatslieden, de verklaring van den Poolschen minister van buitenlandsche za ken, over het minderheidsprobleem, als eer. stap in de richting van eventueele herzie ning der vredesverdragen. De handhaving van deze verdragen was zijn progFam; en aangezien hij van andere politieke perso nen geen steun kreeg, wenschte hij niet langer Roemeenseh minister van buitenland sciie zaken te blijven. VIJFTIEN DOODVONNISSEN VOLTROKKEN. In de stad Toeng-Tsjoe 'in de Chineesche provincie Sjansi zijn vijftien communiste: wegi.ns hoogverraad terecht gesteld, JAPAN PROTESTEERT TE WASHINGTON Opwinding te Tokio over Mitchells verklaring Uit Tokio: De verklaring van den voor- maligen Amerikaanschen generaal Mitchell omtrent ecu eventueelen toekomstigen oor log tussehen de Vereenigde Staten en Ja pan, heeft in politieke kringen alhier zeer groot opzien gebaard. De bewering van Mitchell, dat Japan als de grootste vijand van de Vereen. Staten moet worden beschouwd en zijn eisch dat de Amerikaansche regeering zich door het bouwen van meer vliegtuigen zal voorbe reiden op een oorlog met Japan, worden in Japansche politieke kringen beschouwd als een poging, de versterking van de Ameri kaansche vloot te rechtvaardigen. De Japansche regeering zal derhalve door haar vertegenwoordiger te Washington stappen laten doen en er op doen wijzen, aat dergelijke verklaringen geen kalmeeren den invloed op de betrekkingen tussehen Japan en de Vereen. Staten kunnen hebben, nog afgezien vetn het feit, dat de verklaring van generaal Mitchell op een tijdstip, dat de Japansch-Britsch-Amerikaansche vloot- besprekingen zullen beginnen, teekenend is voor dc vijandelijke houding der Vereenigde Staten tegenover een versterking van Ja pans strijdmacht in de lucht en ter zee. DE FRONTSTRIJDERS ACCOORD MET DOUMERGUE Ook kiesrechthervorming verlangd PARIJS. 4 October. De voorzitter van de Nationale Frontstrijders-orgenisatie Lebecq en het bestuurslid de Kamerafgevaardigde Goy verklaren zich in de „Excelsior" in principe accoord met de plannen tot staats hervorming van/Doumergue, aangezien de minister-president de oplossing niet in een omwenteling zoekt, doch in een langzame ontwikkeling. Ook de frontstrijders geven de voorkeur aan de evolutie boven de re volutie. Het is daarom hoogst betreurens waardig, dat de minister-president daarbij de fundeering van zijn werk volkomen ver geet, n.l. de kiesrechthervorming. Men kan onmogelijk een parlement krijgen, dat het algemeen belang boven het groepsbelang zou stellen, wanneer het tegenwoordige kies systeem gehandhaafd zou blijven. De front strijders eischen dan ook spoedige invoering van de evenredige vertegenwoordiging. DELCASSE GE-EERD De baanbreker van Joffre „De gewoonte van zekere landen". Woensdag hebben, naar uit Parijs wordt gemeld, de „vrienden van Delcassé" een ge denksteen aangebracht aan een huis. dat Delcassé jaren lang te Parijs heeft bewoond. De minister van buitenlandsche zaken, Barthou, heeft een herdenkingsrede daarbij uitgesproken. Delcassé had. zoo zeide Barthou o.m., de imenwerking met Italië en Engeland be doeld als grondslagen voor een nieuw Euro pa ten gunste van een gebouw van waar achtige vrede en rechtsgelijkheid. Dit plan van Delcassé had niets agressiefs tegen wie dan ook. Maar, aldus, Barthou, is het niet de gewoonte van zekere landen om aan andere staten onder voorwendsel van om singeling de isolatie toe te schrijven, die slechts het gevolg is geweest van eigen fouten? Aan de verwerkelijking van zijn politiek heeft Delcassé zeven jaar gewerkt, tot zij door een breuk van buitenaf onderbroken erd. Delcassé heeft zonder ruchtbaarheid te geven aan zijn gevoelens het lot aan vaard, dat een onvoorziene onrechtvaardig heid hein had opgedrongen. Later is getracht tegenover hem goed te maken wat tegen hem misdreven was. Zon der de overeenkomsten met Engeland en het bondgenootschap met Italië zou Frankrijk als slachtoffer van een plotselingen aanval geen weerstand hebben kunnen bieden aan de bezetting van een deel van zijn gebied. Ook de diplomatie heeft haar overwinning van de Mai ne, overwinning, welke ondanks haar ten onrechte als wonder aangeduide plotselingheid noch minder nadenken, noch minder hardnekkigheid, noch minder sue eischte. Delcassé is de baanbreker ge weest van Joffre. Later zonden in Parijs en Ariège, het geboortedepartement van Del cassé gedenkteekenen worden opgericht Een oorlogsschip en een straat' in Parijs zullen naar hem worden genoemd. Werkverschaffing in Frankrijk Tien milliard totaal Minister-president Doumcergue heeft gis termiddag met tal van vooraanstaande per sonen de officieele aanvang bijgewoond van de werkzaamheden aan de haven van Van- ves. Een bedrag van tien milliard zal aan de werkverschaffing worden besteed: 2725 millioen voor de werkzaamheden aan het spoorwegnet, 3500 millioen voor bouwwer ken bij Parijs, 3300 millioen voor bouwwer ken te Parijs. De bedoeling van de begonnen werkzaam heden is een groot goederenstation aan ti leggen ten behoeve van de haven van Parijs. Deze werken zullen 1310 milloen kosten cn 12 millioen arbeidsdagen mogelijk maken. DE TRAGIEK VAN HET HEIDENDOM. Man vermoord om regengoden gunstig te stemmen. Te Ningpo nabij Sjanghai, waar men reeds geruimen tijd van de droogte te lijden had, hadden de boeren herhaaldelijk bid stonden gehouden om den ouden Draken- god om regen te smeeken. Een 63-jarig on derwijzer, die er blijkbaar meer verlichte denkbeelden op na hield, verklaarde, dat dergelijke bidstonden nutteloos waren, waar op de boeren, die van meening waren dat dc aanwezigheid van de ongeloovige school meester de ontstemming der goden bad op gewekt, den man aanvielen en vermoordden om de goden gunstig te stemmen. ITALIË KRIJGT EEN NIEUWE PROVINCIE. Te Rome zijn thans de uitvoerige plannen omtrent de nieuwe provincie Littoria, welke 28 gemeenten zal bevatten, gepubliceerd. Van deze nieuwe gemeenten behooren 11 tot het gebied der voormalige Ponüjnsche moerassen. De provincie Littoria heeft eon totaal oppervlak van 201.107 I-LA. Den 18en December a.s. zal het nieuwe gewest offi .cieel worden ingewijd, Roosevelts wapenstilstand aanvaard Door de textielarbeiders NEW-YORK, 4 Oct. Het voorstel van pre sident Roosevelt, tot het sluiten van een wapenstilstand, gedurende eenige maanden, tussehen arbeiders en werkgevers, is door den vvaamemenden leider van den textiel arbeidersbon d in een brief aan den Presi dent offisieel aanvaard. Gedurende deze periode onderwerpt de or ganisatie zich aan de beslissing van de be middelingscommissie. Voorwaarde is ech ter, dat de vakbonden vrij blijven tot het voeren van collectieve onderhandelingen met de werkgever». De leider van de textiel-arbeiders, Gor man, drukte hooD uit, dat ook de werkge vers Roosevelts voorstel zullen aanvaarden. Met man en muis vergaan Ontzettend stormweer op den Oceaan. Van den Atlantischen Oceaan wordt ont zettend stormweer gemeld. De Engelsche vrachtstoomer „Millpool" heeft draadlooze noodseinen uitgezonden, daar het stuurloos was geworden. De ,*As- cani" en de „Beaverhill" hebben zich naai de plaats begeven vanwaar de „Millpool" seinde, doch hebben niets meer van 't schip gevonden, dat dus vermoedelijk met man en muis is vergaan. Er waren 26 koppen aan boord. De ^Ainderby", een ander BriLsch stoom schip. verkeert eveneens in moeilijkheden en wel op het middengedeelte van den At lantischen Oceaan. Een stuurmansleerling is door de golven overboord geslagen. GEVAARLIJKE SPRINGSTOF GESTOLEN. Uit Bridgeport in den Amerikaanschen staat Connecticut wordt gemeld, dat uit de ondergrondsche opslagplaatsen van de Re mington Arms Company, ondanks de stren ge bewaking tien blikken zijn gestolen met „polnol", naar men zegt het krachtigste ex plosief dat tot nog toe bekend is, en dat eigenlijk nog in een stadium van experi menteeren verkeert. Men maakt zich dan ook ernstig ongerust over de mogelijkheid, dat de dieven niet. met de explosieve eigen schappen van de springstof bekend zijn, wat tot groote rampen zou kunnen leiden. Mot behulp van de onmiddellijk gewaar schuwde politie, is een waarschuwing ver- spreid, dat de springstof met de grootste voorzichtigheid behandeld moet worden, aangezien de lichtste schokken reeds explo sies tengevolge kunnen hebben van groote vernielende kracht. SAMUEL INSULL VOOR DE RECHTBANK Uit Chicago: Dinsdag begon het proces tegen den Amerikaanschen bankier Samuel Insull, die zich door zijn verblijf in Grie kenland geruimen tijd aan vervolging had weten te onttrekken. Tegelijk met hem ston den zestien anderen terecht. Het Openbaar Ministerie werd waargenomen door Dwigiit Green, terwijl Floyd Thompson de leiding had van de met de verdediging belaste ad vocaten. Insull verklaarde, dat hij nooit iets had aangeraakt van het geld dat hem als finan cier door anderen was toevertrouwd. HET HUWELIJK VAN PRINS GEORGE. Zitting van den geheimen raad. Uit Londen: De Koning za*. in den loop van de week den Geheimen Raad in Buc kingham bijeen roepon en officiéél onder het grootzegel van Engeland zijn toestem ming geven tot het huwelijk van Prins George met Prinses Marina. Generaal Smuts, die vandaag in Engeland aankomt, is uit- genoodigd om daarbij tegenwoordig te zijn. Tijdens het bezoek van Prins George aan Zuid Afrika heeft hij tezamen met Smuts eenige tochten gemaakt. DE SECRETARIS DER LABOURPARTIJ. Uit Londen: De conferentie der Labour- partij, welke te South port wordt gehouden, lieeft gisteren na langdurige geheime be raadslagingen besloten, dat de nieuw te be noemen partij secretaris zijn geheelen tijd aan de waarneming van deze functie zal moeten wijden. Derhalve zal hij ook geen deel mogen uitmaken van het Lagerhuis. OP 81-JARIGEN LEEFTIJD TERUG IN DE COLLEGE-BANKEN. Een 81-jarige medicus te Saragossa, dr. Pedro Abuelo, die na 56 jaar lang de medi sche praktijk te hebben uitgeoefend, zijn levensavond aan eigen liefhebberijen kan besteden, heeft zich aan de universiteit van Sarogossa laten inschrijven voor de facul teit der letteren en wijsbegeerte en heeft met goed gevolg zijn eerste.examens gedaan. Wanneer hij deze studie beëindigd heeft, wil hij, naar hij mededeelt, rechten studee- ANTWERPEN EN DE SOCIALISTISCHE BANQUE BELGE DU TRAVAIL. Een miliioenen-deposi'ne zonder schriftelijk bewijs. Uit Brussel wordt aan de Msb. gemeld: Tijdens een interpellatie in den gemeen teraad van Antwerpen heeft de socialisti sche burgemeester. Cam. Huijsmans. mede gedeeld dat de in moeilijkheden verkeeren- de socialistische Banque du travail, heeft voorgesteld Vaste te rembourseeren van het bij haar door de stad Antv.erpen gedepo neerd bedrag van 20 millioen francs. Tot de algemeene verbazing heeft Huijs mans moeten bekennen, dat over de opera ties van dit dposito geen enkel geschreven document bestaat en dat alles mondeling tussehen de socialisten is afgehaspeld ge worden. Naar hun meening gevraagd over deze handelwijze, hebben de liberalen, die met de socialisten het stadsbestuur vormen, geantwoorddat zij over 14 dagen zou den antwoorden 1 VON PAPEN TERUG TE WEENEN De Duitsche gezant, von Papen, is na een kort oponthoud in Hongarije, waar hij in Boedapest ook een bezoek bracht aan den mj ni ster-pr esi den f Goembces, Woensdagmiddag naar Ween en teruggekeerd en heeft de lei ding van het gezantschap weer op zich ge nomen. MAN DOOR HAAIEN VERSLONDEN. Uit Brisbane (Australië): Een gepension neerd spoorwegemployé uit Cardwell in Queensland, Robert Steele. is nabij Eva Is land, toen hij in de baa. was gaan zwem men, door haaien aa»go\allen en verslon den. Zijn vriend hoorde zijn hulpgeroep doch was onmachtig hem te helpen. Ver scheidene haaien vochten om het lichaam van den ongelukkige. Steele was vader van een gezin yan zes zoons en vier dochters. DUITSCHLAND EN DE JULI-GEBEURTENISSEN I Het Oostenrijksche Bruinboek verschenen Dollfuss' laatste uren Uit Weenen: Het Oostenrijksche bruin- boek getiteld „Bijdrage tot de geschiedenis van de Juli-révolutie", behandelt de rol, wel ke het Duitsche rijk gespeeld heeft bij het Hitler-terrorisme in Oostenrijk, zonder evenwel tot bepaalde conclusies te komen. liet boek toont met name aan, dat do Duitsche wet van 1 December 1933 de een heid bevestigt, welke bestaat tussehen de uationaal-socialistische partij en den Duit- schen staat, zoodat de daden der partij te vens die van de regeering zijn. Het boek' wijst vervolgens met nadruk op een aantal officieele Duitsche verklaringen, welke door de feiten zijn weerlegd. Op 1 Februari 1934 deelde het Duitsche rijk aan den Oostenrijkschen gezant in 'n commu nique mede, dat 't onjuist was, dat de Duitsche radio zich schuldig maakte aan een ophitsingscampagne tegen Oostenrijk. In Sept. 1933 en Febr. 1934 ontkende het rijk het bestaan van het Oostenrijksche le gioen. Het bruinboek daarentegen wijst er op, dat uit talrijke eensluidende getuigen verklaringen, bevestigd door fotos, geno men door deserteurs uit het legioen, bliikt, dat Duitschland het legioen organiseerde cn instrueerde, of tenminste dezo actie autoriseerde en dat op 5 Juli troepen, wel ker aantal op 15.000 man wordt geschat, de Oostenrijksche grens naderden. Tenslotte publiceert het bruinboek eenige reeds gedeeltelijk bekend gemaakte gu menten, waaruit blijkt, dat de Juli-celmir- tenissen van Duitsch grondgebied uit, voor bereid waren en geleid werden. De .,Yad."-corresponden* to Weenen maakt nog melding van de volgende zin sneden, die in de publicatie van de regee ring voorkomen: Hoe ook de laatste politieke uitlatingen van Dollfuss geluid hebben, één ding staat vast: dat hij in zijn stervensuur den toe stand verkeerd beoordeeld heeft. Hij moet toen den indruk hebben gekregen, dat het leger cn de politie tegen hem cn de regee ring in opstand waren gekomen. Hij had den dood voor oogen en moest aannemen, dat zijn levenswerk ineengestort was. Dr. Dollfuss moet, naar vastgesteld is, ongeveer drie uur met den dood gevochten hebben, zonder dat men er aan gedacht heeft, om hulp te ver- leenen. Verder wordt medegedeeld, dat Dollfuss vlak voor het einde aan vice- kanselier Fey gevraagd heeft, om, in dien de Oostenrijksche regeering niet meer in staat mocht zijn voor zijn fa milie te zorgen, aan Mussolini te vra gen de voogdij over zijn kleine kinde ren op zich te nemen. De publicatie is in extra-edities verspreid. Hauptmann ii Oct. voor den rechter Onder beschuldiging van afpersing Uit New-York: Het begin van het proces tegen Bruno Richard Hauptmann, die in velband met de ontvoering van het kind van Lindbergh is gearresteerd, is door de autoriteiten van Bronx op 11 October vast gesteld. In dit proces zal Hauptmann te rechtstaan wegens afpersing. Het voornemen om Hauptmann in New- Jersey terecht te doen staan wegens ontvoe ring en moord blijft evenwel bestaan. Samuel Foley, de districts-attorney, heeft verklaard niet te zullen toestaan, dat men zich op eenige wijze in de vervolging van Hauptmann zal mengen, zoodra eenmaal een jury zal zijn samengesteld. Indien New-Jersey tevoren uitlevering vraagt, is alles goed en wel, doch anders zal New-Jersey moeten wachten. Gister geleek het er op, alsof de moord zaak in New-Jersey gebaseerd zou moeten worden op de bevindingen in zake de at- persingszaak in New-York. Aldus Foley, die voorts mededeelde, dat Hauptmann wegens afpersing zeer zeker tot twintig jaar gevangenisstraf zal worden veroordeeld, terwijl New-Jersey hem dan nog wegens moord zal kunnen "veroordeelen. Foley heeft voorts medegedeeld, dat Hauptmann gister is geïdentificeerd als rlengene die in het Sherirlantheater in Nov. 1933 de caissière Cecilia Barr heeft laten teruggeven van een biljet van vijf dollars, dat afkomstig was van het losgeld. Oliebrand te Antwerpen Gisternammidag is na een ontploffing brand ontstaan in een ketel met water en olie bij de British Lvanasoff White Oil Cy. te Antwerpen. De brand liet zioh aanvai" kelijk, met het oog op de zoo gevaarlijk omgeving, ernstig aanzien. Loeiende vlammen wekten een Daniek onder de arbeiders, die zich plotseling dooi het vuur omringd zagen. Verschillenden hunner renden als levende toortsen met brandende kleeren naar buiten, waar zij trachtten het vuur te blusschen. Twee tiuu ner waren er echter reeds zoo ernstig aan toe, dat zij onmiddellijk naar het ziekenhu's moesten worden overgebracht, waar al zeer spoedig de ergst met brandwonden over dekte, een Oostenrijker, overleed. De twee te in het ziekenhuis opgenomene, verkeert in zorgwekkenden toestand. De brand zelf werd door de toegesnelde brandweer met kracht bestreden en het duurde dan ook niet lang of men was het \uur WEER KRANTEN IN DUBLIN. Uit Dublin: Voor het eerst na negen we ken zijn alhier weer dagbladen verschenen. De krantenverkoopers, wier kreten door de straten weerklonken, vonden een buitenge woon gretig publiek. De eerste edities be vatten een samenvattend overzicht over de gebeurtenissen van de afgeloopen negen we ken, tijdens welke de bladen niet versche nen waren. Uit Berlijn: In verband met de schaarschte der deviezen zulten reizigers naar het bui tenland in het vervolg slechts tien RM mo- 0rea medenemen. Fransch luchteskader te Rome Geestdriftig onlvangen Op het vliegveld te Rome is een Fransoh militair luchteskader aangekomen voor een officieel bezoek aan de Italiaansche hoofd stad. Het vliegveld was versierd met Fran- sghe en Italiaansche "vlaggen en een militai re kapel speelde bij aankomst de Marseil- Een groot aantal Italiaansahe autoritei ten, o.a. de onder-staatssecretaris van het ministerie voor de luchtvaart, generaal Valle was aanwezig en heette de Fransche vlie gers hartelijk weikom. 1-Iet eskader bestaat uit achttien vliegtui gen, onder commando van majoor Rene Weiser. De Fransche vliegers zullen de eerc- gasten der Italiaansche regeering zijn en pas 5 October weer vertrekken. Ook de Italiaansche pers heet de Fran- schen hartelijk welkom en in het algemeen ziel men in hun hartelijke oytvangst een symptoom van de recente verbeteryig in de betrekkingen tussehen Frankrijk en Ilalic. Uit Parijs: Naar aanleiding van het be zoek der Fransche aviateurs hebben de' ge neraals Denain en Valle hartelijke telegram men gewisseld. TE WEINIG DISCIPLINE. Bij de Russische spoorwegen. Uit Moskou: Onder voorzitterschap van den Volkscommissaris voor het verkeers wezen, Andrejew, is te Moskou een buiten gewone conferentie van directeuren der Rus sische spoorwegen gehouden, die gewijd was aan den toestand der spoorwegen. De besprekingen werden tevens bijgewoond door den chef van de politieke afdeeling. Andrejew verklaarde dat een versterking der discipline bij het spoorwegpersoneel noodzakelijk was. Vele ongelukken in den loop van de afgeloopen negen maanden wa ren slechts veroorzaakt door het gebrek aan discipline en het verantwoordelijkheids gevoel. De staat heeft gedurende de genopm de periode slechts ten gevolge van deze roe keloosheid en het geen rekening houden met de belangen van den staat groote ver liezen geleden. Verschillende spoorwegen zijn niet in staat hun verplichtingen tegen over den staat na te komen zoodat levens middelen, graan en andere goederen door gebrek aan transportmiddelen moeten be derven. Voorts werd beweerd dat ook de repararies aan de Russische spoorwegen veel te wenschen overlieten. De gerepareer de wagons en locomotieven moesten voor een deel direct uit het bedrijf worden geno men aangezien zij een gevaar voor het Ver keer opleverden. Gemengd Nieuws. Het Joodsche Werkdorp in de Wieringer- meer, bestemd om gevluchte Joden en Jodinnen tot landbouwers op te leiden, gisteren in tegenwoordigheid van de directie ven de Wieringermeerpolder, van Prof. James G. Mac Donald en van vele andere belangstellenden officieel geopend. Prof. Mac Donald, hooge commissaris voor de Joodsche vluchtelingen, memoreerde in zijn openingsrede de prachtige opleidings school voor Joodsche vluchtelingen door dc Quakers bij Ommen gesticht en met bijzon dere waardeering gewaagde hij van het be sluit der regeering dit werkdorp Nieuwe- sluis mot 75 H.A. land gedurende tien jaren vrij van huur in gebruik te geven. Het ir. van beteekenis, dat een kolonie, bestemd om slachtoffers van vervolgingen te bevrij den, gesticht is op een stuk grond, dat door noeste vlijt aan de zee is ontworsteld. De Joodsche gemeenschap hoeft zijn deel i' hulpverleening bijgedragen. Meer dan 300.000 zijn daarvoor door een betrekke lijk klein aantal personen bijeengebracm. Uit naam van het comité van bijzondere Joodsche belangen bood Prof. Dr D. Cohen zijn gelukwenschen aan. Spr. bracht dank aan de regeering. De Hollander is sleoris bereid hulp te verleenen en thans heeit de regeering weer een nieuw bewijs gegeven de verdrukten en verjaagden te willen helpen. Woorden van dank richtte spr. ook tot Prof. Mac Donald. Het woord werd nog gevoerd door Rabbijn S a r 1 o u i s, waarna de eerste paal geslagen werd voor de bouw van het Gemeenscnaps- huis. Brand op Schiphol De schade gering Men meldt ons uit Amsterdam: Vannacht tegen half vier ontdekte de nacht waker van de Fokkervliegtuigenloods, dat brand was ontstaan in een der kantoortjes naast de loods. Onmiddellijk werd de eigen brandslang gekoppeld, terwyl direct ook de Amsterdam- sche brandweer werd gewaarschuwd. Het bleek, dat de brand kon worden gelocali- seerd, zoodat slechts twee kleine kantoortjes uitbrandden, terwijl een derde brandschade De schade is betrekkelijk gering. Het mag een gelukkige omstandigheid wor den genoemd, dat de brandweer snel ter plaat se is geweest, daar in de nabijheid in de loods vliegtuigen 6tonden en bovendien groote hoe veelheden benzins aanwezig waren DE ZONNIGE SEPTEMBER Blijkens mededeelingen van het Kon. Ned Met. Instituut te De Bildt was gemiddeld over de vijf hoofdstations in September de ochtendtemperatuur 2 graden boven nor maal, in de drie decaden resp. 1, 3 en 2 gra den. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 8en en den len September, resp. 6 graden boven en 4 beneden normaal. De ge middelde dagelijksche maximum-tempera tuur was 3 graden, het gemiddelde mini mum 2 graden boven normaal. Te De Bildt kwamen negen dagen voor met een maxi mum-temperatuur boven 25 graden tegen 2 normaal. De neerslag was beneden normaal, in het Noorden en midden van het land en in Zuid-Limburg 10 tot 30 procent, overigens in het Zuiden en Zuidoosten 30 tot 40 pet. beneden normaal. Van de 9e op de 10e vip- len plaatselijke zware onweersbuien, hier en daar gepaard gaande met hagel, die o.a. te Haamstede veel schade toebracht. Te De Bildt werden 197 uren zonneschijn waargenomen tegen 151 normaal. ERNSTIG AUTO-ONGELUK Te Loenen (Gld.) is op den Gro-uion- daalscheweg een auto, bestuurd door -n -j. E. Loyors, vermoedelijk tengevolge van on oplettendheid, van den weg geraakt en tegen een boom gebotst. De bestuurster kreeg een zwore hersenschudding en is naar het zie kenhuis te Apeldoorn overgebracht. Twee in de auto zittende dames kwamen met den schrik vrij. Dc auto is totaal vernield. Weerbericht BAROMETERSTAND Hoogste 6tand te Vardö 758.9. Laagste stand te Holyhead 729.6. Stand vanmorgen half twaalf 744.1. WEER VERWACHTING Krachtige tot matige Z. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt tot berokken met tijdelijke opklaringen, regenbuien, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Dc diepe depressie in het Westen bewoog zioh langzaam naar het Oosten. Diepe ker nen met barometerstanden van 727.5 fnM. liggen ten N.W. van en over Ierland. Rond om de Iersche zee is de luchtdruk nog da lende. Het gebied van lagen luchtdruk be dekt thans geheel Europa. Alleen in Noord- Scandinavic stijgt de barometer. I-Iooge druk wordt slechts gevonden ver in het N.W. over Groenland en ver in het Z.W. over de Azoren. De .empera.uur is in Engeland onder doch op het vasteland overal boven normaal. Het meest in ons land en Duitsch land is de temperatuur nog gelijk aan de normaalwaarde van de zomer. Ook in de Alpen daalde de temperatuur tot de nor maalwaarde (Jungf auioch 4 gr. C.). Over het geheole waarnemingsgebied heersoht ongestadig weer met barden wind en regenbuien. Er is in deze toestand voors hands nor niet veel verbetering te zien. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind 3 October 3.45 mm. aan alle pos ten: Weest op uw hoede. Geseind 4 October 12 uur 's middags: Wordt verwacht: Storm uit het Z.W. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 14.4 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 5 OCTOBER. Van 's avonds 6.59 uur tot 's morgens 6.40 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Venlo Lobith Nijmegen St Anrlries Arnhem Mnxiiu nimle-heim Mnnnheim Hingen Coblens Trier Keulen Wooel Emmerik Dusseldorf 0.33 0.35 2.52 2.59 0.72 OAS 0 28 0.30 1.44 1.42 154 1.53 1.09 1.08 1.50 1.53 0.04 0.04 2.07 2.14 7.H2 7.39 vijk Iw 0.33 0,22 Westervoort 7.88 7,95 Deventer 1.82 1,89 Kampen -0.07 -0.0» E.vsden 45.81 45.78 Gi-evenblcht 27.38 27.4'J Venlo 10.70 10.72 Grave (sluis; 3.52 3,53 St Andries 0.52 0.57 Gorkum 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 0,00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche t|jd) De fzijl Terschelling Harilngen Den Helder 9.02 21.47 0.21 18.59 7.10 19.40 4.35 17.35 ii 1.07 13.25 iloll. 0.11 12.49 ingen Hellevoetsl. Willemstad Brouwersh. Wemeldinge i 14.22 Hauswe Doodelijk motor-ongeluk Te Twello begaven zich twee Lochemsche timmerlieden, de gebroeders Vossebelt van hun werk per motor naar huis. Op den afrit van den Twelloschen Dyk 6lipte de motor en sloeg om. De bestuurder en zijn broer op de duo werden naar het Ziekenhuis te Deventer overgebracht. Laatstgenoemde had een weinig beteekenende hoofdwonde, de bestuurder ech ter, G. Vossebelt, bleek een ernstige schedel fractuur te hebben opgeloopen, waaraan liij overleden is. BEIDE BEEN EN AFGEKLEMD Bij Amsterdam is op het uitgaande Zweed- sche s.s. „Stockholm"' een ernstig ongeluk ge beurd. Een der opvarenden, een Zweedsche zeeman, geraakte beklemd in een staak.raad van een stoomlier. Vóór iemand in had kunnen grijpen, werd hy aan de beenen naar boven getrokken. Onmiddellijk werd de man uit zijn netelige positie bevrijd en het bleek, dat zijn beide beenen bijna geheel waren afgeklemd. Het schip stopte en met een bootje van ae Ford Fabrieken werd de ongelukkige aan den wal gebracht en door den G.G.D. van Zaandam, die inmiddels gewaarschuwd was, naar het Zie kenhuis aldaar vervoerd. VERDRONKEN Te Lange Ruige Weide (Z.-H.) is het 4- jarig dochtertje van de familie De Bruin in een sloot, welke dicht bij de ouderlijke woning was gelegen, geraakt en verdronken. ONDER EEN BETONNEN RING VERPLETTERD De 27-jarige chauffeur van de firma B., handel in bouwmaterialen te Wijhe, H. G. Vol lenbroek, was bezig met een betonnen ring te lossen. Bij deze werkzaamheden kwam hy te vallen en kreeg het gevaarte op het lichaam. Zwaar inwendig gekneusd werd hij naar het Ziekenhuis te Zwolle gebracht, waar hy is "verleden. INCIDENT BIJ EEN WERKVERSCHAFFING Te Hoorn heeft zich by de werkverschaffing aan den Westerdijk een ernstig incident voor gedaan. De opzichter Tas werd onverhoeds door een der werkloozen aangevallen, die hem i mes een snede van ongeveer 3 c.M.' diep in den rug toebracht. De opzichter is naar het Ziekenhuis overgebracht. Zijn toe stand is niet ernstig. De vermoedelijke dader

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2