nklIOJI DE DAADvan Het betalingsverkeer met Duitschland Nuttie's Vader Moederge&ruikt odteen MamV Producten een qtoofal(ed 'Zenden aan hot DINSDAG 2 OCTOBER 1934 DERDE BLAD PAG. 9 ECONOMIE EN FIN ANCIEN Minister Steenberghe geeft een uiteenzetting, naar aanleiding van de vele klachten De Nederlandsche invoer uit Duitschland is de laatste maanden belangrijk achteruitgegaan Naar aanleiding van de vele berichten in de dagbladen en de vele klachten van be langhebbenden over de moeilijkheden in het betalingsverkeer met Duitschland, hebben ■wij ons om nadere inlichtingen tot den Mi nister van Economische Zaken gewend. Wij hebben den Minister gevraagd, welke ibeteekerns hij toekent aan de nieuwe clea- ring-overeenkomst met Duitschland, en in hoeverre deze er toe kan bijdragen de moei lijkheden in het betalingsverkeer met Duitschland weg te nemen. ,De clearingovereenkomst", aldus de Mi nister, „heeft in hoofdzaak deze beteekenis, dat de vorderingen, die Duitschland op ons land heeft in de eerste plaats die wegens export van Duitsche goederen naar Neder land en Nederlandsch-Indië behoudens een klein vrij percentage, gebruikt zullen worden ter voldoening van Nederlandsche vorderingen op Duitschland, zoowel uit hoofde van geleverde .goederen als van be wezen diensten. De fundamenteele moeilijk heid, die bij een clearingverdrag niet op te lossen valt is dat de Duitsche uitvoer naar Nederland en Nederlandsch-Indië van tal van factoren afhankelijk is, zoodat men van te voren niet kan zeggen, hoeveel be taalmiddelen de clearing zal opleveren om daarmede de Nederlandsche export en de Nederlandsche dienstprestaties te voldoen." Veel ernstige klachten „Het zal U opgevallen zijn," zoo merkten wij op, „dat over dit verdrag door het be- drijsfleven veel ernstige klachten zijn geuit; in het bijzonder in verband met de achter stand in de betaling der vorderingen. Waar aan schrijft U deze klachten toe?" „Inderdaad," zoo antwoordde de Minister, „culmineeren deze klachten in de moeilijk heden, die voor het bedrijfsleven zijn ont staan door deze achterstand. Ik .geloof, dat het wel goed is op de ontwikkeling van dit heele vraagstuk iets nader in te gaan. De bekend Sonderkonto-regeling functionneerde tot einde Mei tamelijk goed. Daarin kwam (helaas verandering, en wel voornamelijk doordat de deviezencontingenten der Duitsche afnemers van buitenlandsche goederen steeds meer werden verlaagd. Een steeds grooter deel van de betalingen aan Nederland moest derhalve over het Sonderkonto worden ge leid, zoodat de verkoop der Sonderkon to marken met de stortingen op die rekening geen gelijken tred konden houden. Daar kwam bij. dat van het Sonderkonto in stij gende mate misbruik werd gemaakt, door dat ook landen, die met Duitschland geen regeling hadden getroffen, voor hun vorde ringen de betaling lieten loopen over het Nederlandsche Sonderkonto. Bij het protocol van 5 Juni werden tegen deze misbruiken maatregelen genomen, doch deze konden niet verhinderen dat het saldo op het Son derkonto onheilspellend begon te groeien en de realisatie een toenemende vertraging on dervond. Daar kwam bij, dat bepaalde cate gorieën van goederen, de z.g. ,jbewirtschaf- tete Waren", geheel buiten de Sonderkonto- regeling waren gesteld, en betaling daarvan door het inmiddels door de Duitsche Regee ring ingevoerde stelsel van dagelijksche de- viezentoewijzdng eveneens vertraging ging ondervinden. Hetzelfde lot trof later ook nog andere Nederlandsche vorderingen. In middels waren de onderhandelingen met de Duitsche Regeering geopend, doch in eerste instantie mislukt. De Regeering heeft toen de autonome clearing ingesteld die ik zoo juist al even r.oemde. Bij deze maatregel zat de bedoeling voor, in de eerste plaats de afwikkeling van het Sonderkonto te bevor deren .Deze toeleg is echter niet gelukt" „Waaraan schrijft Uwe Excellentie dit toe?" „Hieraan, dat de Nederlandsche in voer uit Duitschland de laatste maan den belangrijk is achteruitgegaan, in i belangrijker mate dan het Nederland sche publiek zich wel heeft gerealiseerd Anderzijds is onze uitvoer naar Duitschland toegenomen. Ook de wachtteimijnen bij de realisatie van de op het Sonderkonto gestorte bedra gen namen steeds toe. De achterstanden bleven toenemen, vooral omdat de Nederlandsche uitvoerhandel niet terughoudender werd, dit niettegenstaande de waarschuwing, welke de instelling van het Zwischenkonto beteekende. Van het Zwi- schenkonto, dat sleohts een voorportaal was, kon eerst op Sonderkonto gestort worden in FEUILLETON UIT HET ENGELSCH yAN CHARLOTTE M. Y0N6E „0! die is mooi, weet ge; daarenboven maakt zij zich geheel tot zijn slavin, en geeft hem in alles toe, en dat zou ik niet kunnen doen." „Misschien overwint zij het kwade met het goede." „Ik vrees dat het meer gelijkt op over wonnen te worden door het kwade. Neen, neen, lieve juffrouw Mary, erger u maar niet Mijn lief moedertje zou op zichzelf nooit anders dan goed kunnen zijn, maar het ligt in haar aard, zooals gij weet, om nooit iets te verdedigen. In mijn oog is zij een christin, die gedwongen is geweest om een heidenschen ridder te trouwen.^ Hei maakt me bepaald boos te zien dat zij zich gestreeld voelt als hij notitie van haar neemt, en dat zij bereid is alles voor hem op te offeren, nu ik weet hoe hij haar be handeld heeft Als ik i'n haar plaats ge weest was, zou ik niet naar hem terug ge gaan zijn; neen, ook al had hij mij, zocals Inez de Castro, na mijn dood een kroon op het hoofd willen zetten." „Ik weet niet of gij in dat geval wel veel keus zoudt gehad hebben." „Mijn schim zou er zich zelfs tegen ver zet hebben", zei Nuttie met een lachje. MINISTER STEENBERGHE de mate. waarin dit laatste „konto" werd afgewikkeld. Tegen de verwachting in ble ken na eenigen tijd de stortingen op Zwi schenkonto belangrijk grooter te zijn dan de bedragen van het Sonderkonto, die .gerea liseerd werden. Deze ontwikkeling maakte het noodzakelijk de onderhandelingen om tot een clearingverdrag te komen, met groo- te spoed voort te zetten. Deze onderhande lingen werden nog ernstig bemoeilijkt door het plan van Dr Schacht, dat inmiddels be kend werd. De 21e September volgde ten slotte de onderteekening van het verdrag." „Waaraan schrijft U toe," zoo vroegen wij, „dat niettegenstaande de moeilijke vooruit zichten toch de uitvoer op peil .gebleven is?" „Dit is te verklaren," aldus de Mi nister, „door de groote vraag in Duitschland naar Nederlandsche pro ducten. Er waren goede prijzen te ma ken en de Nederlandsche handel meen de goede zaken te kunnen doen. Vol gens het oordeel der exporteurs waren de Duitsohe debiteuren over het alge meen solvabel. Dit mag allemaal zoo geweest zijn, doch men taxeerde het algemeene risico, gelegen in de heele Duitsche situatie, te laag. Van Depar- tementswege is dan ook herhaaldelijk gewaarschuwd, voorzichtig te zijn." „Hoe moet ik hiermede rijmen, Excellen tie, de uitlatingen van exporteurs, dat zij van de ernst der situatie onkundig zijn gelaten?" „Daarop moet in de eerste plaats dit wor den geantwoord, dat de ontwikkeling èn van de Duitsche de vie zenpositie, èn van de Ne- derlandsch-Duitsche handelsbalans de laat ste maanden wel bijzonder verrassend is geweest. Zoo liet bijv. de situatie begin Augustus zich geheel andere aanzien dan tegen het. einde dier maand. Het feit dat de Regee.ring op 15 Augustus een autonome clearing tegen Duitschland instelde, is wel een bewijs, dat zij de toestand toen als zeer ernstig beschouwde. Er is herhaaldelijk op gewezen, dat de afwikkeling der oude vor deringen zeer geruimen tijd in beslag zou nemen. Gebleken is evenwel, dat ook hierin de taak der Regeering een uitermate ondank bare is. Zonder het bedrijfsleven hard te vallen moet ik toch zeggen, dat menige raad in den wind geslagen is." „Is U niet van meening, dat zij, die geld op Sonder- en Zwischenkonto hebben staan, recht hebben op een voorkeursbehandeling bij de clearing?" ,Neen, in het algemeen niet, wamt dat i groote onbillijkheid geweest zijn ten opzichte van alle overige houders van ach terstallige vorderingen. De betrokkenen mo gen niet vergeten, dat het Sonderkonto al leen voor goederenbetalingen toegankelijk was. Betalingen voor diensten, rentevorde ringen en dergelijke, te zomen een aanzien lijk bedrag, vielen daarbuiten. Natuurlijk is bij de onderhandelingen getracht voor de afwikkeling van de achterstallige vorderin gen van de Duitsohe Regeering een betaling ineens te krijgen. Dit is evenwel mislukt tengevolge van het nijpende gebrek aan de viezen in Duitschland. Er zat dus niets anders op dan een ieel van de stortingen i: de clearing te reserveeren voor de achter stallige vorderingen. Mocht in de Duitsche situatie verbetering komen, zoo zal dit ook de Nederlandsche achterstand ten goede kunnen komen. De omstandigheden wijzen er helaas niet op, dat dit binnenkort het geval zal zijn." 10 van de stortingen gereserveerd „Kan U mededeelen, welk deel van stortingen op de clearing voor de achter stand is gereserveerd en waarop dit is baseerd?" zoo vroegen wij. ..Ik heb er geen bezwaar tegen, antwoord de de Minister, u nude te deelen, dat van de stortingen bij de Nederlandsche Bank 10 voor dit doel wordt achtergehouden. Het bleek niet gewenscht dit percentage hooger te stellen omdat, wanneer de handelsbalans niet verandert, het zoer de vraag is, of de export zonder meer op het peil van de vo rige maanden gehandhaafd kan blijven. Bij een hooger aflossingspercentage zou dit na tuurlijk nog veel twijfelachtiger zijn dan het nu reeds is. Zou men, hetgeen de ontevre denen vragen, de aohterstar.d geheel vóór nieuwe zaken willen laten gaan, dan zou de export gedurende geruime tijd geheel stopgezet moeten worden." „Denkt de Regeering maatregelen te ne men in het belang van die Nederlandsche exporteurs, die een groote achterstand heb ben uitstaan?" „Een directe beantwoording van dez9 vraag is niet mogelijk. Allereerst zal de Regeering een volledig overzicht moeten hebben over de achterstand. Vooral voor die bedragen, die niet op Sonder- of Zwischen konto staan, is het moeilijk een overzicht te krijgen. Daarnaar is, gelijk reeds werd aan gekondigd, een enquête in voorbereiding. Vanaf Woensdag zullen formulieren ter in vulling worden beschikbaar gesteld. Belang hebbenden zullen goed doen, op zoo kort mogelijke termijn hun gegevens in te zen den. Eerst wanneer alle gegevens over om vang en samenstelling van de achterstand bekend zijn, zal de Regeering kunnen over wegen, of er in bijzondere gevallen maat regelen in het belang van het bedrijfsleven zullen worden genomen. Een maatregel, welke binnenkort genomen en alsdan gepu bliceerd zal worden ten opzichte van onze zuivelexport maakt, hierop een uitzondering, aangezien het hier een bijzonder geval be treft in verband met heffingen krachtens de crisisuitvoerwet. Inmiddels wordt vanaf 24 September 10 van de stortingen achterge houden. Tot uitkcering van die bedragen aan de exporteurs zal worden overgegaan, zoodra, als gezegd, een volledig overzicht rerkregen is. Onbillijkheden moeten immers worden vermeden." Nieuwe zaken „Tenslotte nog één vraag. Excellentie. Kan men thans weer zonder bezwaar nieuwe zaken gaan doen?" ,Men zal, vooral in de aanvang, uiteraard voorzichtig moeten zijn en verder nauwlet tend rekening houden met het verloop der clearing. Het voornemen bestaat, geregeld de stand der cle&ringrekening te publiceo ren teneinde de exporteurs aanwijzingen te geven over de mogelijkheden, die de clearing biedt. Ik acht het van belang er hierbij ook reeds thans op te wijzen, dat de Regeering ""o noodig maatregelen zal overwegen om omvang van onze export in overeenstem ming te brengen met de betalingsmogelijk heden krachtens het clearingverdrag. Ik voeg hieraan toe, dat bij een dergelijke rege ling de belangen van de Nederlandsche en Indische producten en diensten op den voorgrond staan. Voorts zal de Regeering het publiek zooveel mogelijk voorlichting geven over deze moeilijke materie. Regee ring cn bedrijfsleven staan voor een zware taak, die alleen volbracht kan worden wan neer men de zelfbeheersching in acht neemt, die in het zakenleven in crisistijden altijd nood/zakelijk is." ontdekt van een tot dusver onbekende slangen soort, waarvan de inboorlingen de huid ko ken, om een extract te verkrijgen, dat zij ge bruiken bjj de behandeling van acute rugge- merg-ontsteking, een ziekte, die in het oe woud door de vleermuizen wordt verspreid. Hij heeft verscheidene exemplaren van deze slangen meegenomen en zegt, dat indien dit geneesmiddel van de inboorlingen werkdadig blijkt te zijn, het een belangrijke stap betee- kent naar de genezing van de kinderverlam- von Sickingen weigert den naam van het instituut, dat zijn expeditie heeft gefinan te noemen, ofschoon hij zegt, dat het een in stituut van internationalen naam is. Wetenschap. Serum tegen gele koorts ontdekt De directeur van het Instituut Pasteur te Tunis, Nicolle, maakte in de Academie voor wetenschappen de ontdekking bekend van een serum tegen de gele koorts. De eerste experi menten zouden zyn gedaan te Tunis, door Jean Laigret van het instituut Pasteur al daar. De resultaten waren zóó afdoende, dat de geleerde, Mathis besloot deze proefnemingen voort te zetten in Fransch West-Afrika. 3000 personen werden gedurende de afge- loopen 3 maanden ingeënt. In verband met de gunstige resultaten heeft de gouverneur-generaal deze vaccinatie ver plichtend gesteld. De uitwerking van dit se rum is bij de ingeënten doeltreffend voor het geheele leven. Geheimen van het oerwoud Resultaten van een expeditie Uit Port of Spain (Trinidad): Dr. Otto yon Sickingen, de leider der expeditie, die een onderzoekingstocht van tien maan den heeft gedaan in het oerwoud, ten behoeve van een Amerikaansch wetenschappelijk in stituut, is in Trinidad aangekomen, op zijn doorreis naar Philadelphia en heeft medege deeld, dat hij by de grens van Nederlandsch- Guyana en Brazilië radium heeft gevonden. Hij gaf ale zijn meening te kennen, dat al leen vliegtuigen in staat zouden zijn, dat ra dium te vervoeren, wegens de ontoegankelijk heid van het gebied. Dr. von Sickingen zeide ook het stellige bewys gevonden te hebben, dat zich in het achterland van Nederlandsch-, Fransch- Britsch Guyana groote hoeveelheden alluviaal goud bevinden. Verder heeft dr. von Sickingen het bestaan omdat dit inheemsch fabrikaat ïn kwaliteit aan de spits staat. BATAAFSCHE WOERD TE ZETTEN. Opgravingen door dr. Braat. Doop den opgravingsdienst van het Rijks museum van Oudheden te Leiden zijn, even als verleden jaar, de opgravingen te Zetten voortgezet, onder leiding van dr. Braak Het betreft hier het onderzoek van Bataafsche woerd, een van nature eenigs- zins hoog gelegen terrein, waarop in de eer ste eeuw onzer jaartelling een dorpje gele gen heeft. De paalgaten der woningen tee kenen zich als donkere plekken in den gelen leemgrond af en de plattegronden an een groot aantal huizen zijn reeds blootgelegd. Zij leveren ons niet alleen kost bare gegevens voor de kennis van den bouw dezer eenvoudige hutten, maar ook geeft hun groepeering een duidelijke voorstelling van een Batavendorp. Naast een groot aan tal scherven van typisch Bataafsch aarde werk geeft ons een betrekkelijk klein getal Romeinsche scherven een vrij nauwkeurige dateering van de nederzetting in de eerste en tweede eeuw na Christus. Gemengd Nieuws. Een brutale kerkroover Zondagmiddag is in het dorp Den Dun- gen bij 's-Hertogenbosch een zeer brutale kerkdiefstal gepleegd. Een onbekend geble ven persoon sloop tijdens het stille middag uur het gebouw van de R.K. Parochiekerk St. Jacobus binnen. De indringer begaf zich naar de sacristie en ontvreemdde daar eeni- ge sleutels, waarmede hij de kluis wist te openen. Later is men tot de ontdekking ge komen, dat hieruit een bedrag van ca. 100 gulden is gestolen. Ook de offerblokken wer den opengebroken en van hun inhoud be roofd. Naar schatting bevatten zij een be drag van 30 gulden. De dief wist zich snel uit de voeten te maken. De inbraak werd door den koster ontdekt, die onmiddellijk den gemeente-veldwachter van het gebeurde op de hoogte bracht. Bij het onderzoek, dat door den politiebeambte werd ingesteld kwamen de buurtbewoners mededeelen, dat zij kort tevoren een vreem deling, die erg gehaast scheen te zijn, de kerk hadden zien verlaten. Volgens hun me- dedeelingen zou de man op korten afstand van het kerkgebouw iets hebben weggewor pen. Bij het onderzoek, dat de veldwachter op do aangegeven plaats instelde, vond hij in een sloot de kluissleutel en een aantal inbrekerswerktuigen. Op energieke wijze zot te de veldwachter zijn nasporingen voort. Hij ontdekte verschillende voetsporen en vingerafdrukken van den vermoedelijken dader. ,En Mary kon er in komen dat mevrouw Egremont, hoe lief zij haar dochter ook had, het waarschijnlijk een verlichting vond dat zij geen vrede tusschen vader en dochter had te bewaren. „Evenwel", zeide zij in zichzelf, „zou mijnheer Dutton, als hij hier geweest was, haar den eersten dag terug gebracht hebben", HOOFDSTUK II Het ophouden der begoocheling Het was op St. Ambrose's Road in één woord verrukkelijk, zoolang zij verwachtte spoedig terug geroepen te worden. Elke dag was kostbaar, elke ontmoeting van een welbekend gezicht maakte haar gelukkig; elk gesprek met mijnheer Spyers of Gerard Godfrey werd als een weldaad berwoet; zij hetreurde niets dan de afwezigheid van Monsieur en zijn meester, en dat de stem van den koorknaap, van wien zij 't meest hield, valsch was. Maar toen er reden was om te denken dat het geluk volkomen was, toen Mary juffrouw Headworth had doen inzien dat het in alle opzichten verstandiger was Alice niet te krenken door de twee guinies per week te weigeren, die zij haar aanbood voor het verblijf van Ursula; toen er een paar koffers met kleeren en boeken waren gekomen, en het bepaald was dat Ursula tot na Kerstmis te Micklethwavte zou blijven, begon zij aan zichzelf te bekennen dat het er heel anders was dan vroeger Haar moeder was er niet, dan was één ding. Mevrouw Nugent was overleden, dat was een tweede. Er was geen Monsieur of mijnheer Dutton, die haar door zijn stipt heid ontzag inboezemde, ook al lachte zij er om. Er waren geen inwonende jonge, dames om voort te helpen of om mee te spelen, en haar opvoeding aan de Hoogcre Burgerschool was afgeloopen. Als zij een armoedig gekleed kind zag, was het niet half zoo interessant in den naastbijzijnden winkel een regenmantel te koopen, als het vroeger was om iets op te schommelen onder de afgedragen kleeren van het gezin en er met breien en naaien iets van te fabriceeren. Er was iets eentonigs in alles en de kleine afwisselingen in het dagelijksch leven schenen niet meer de uitgezochte genoegens van vroeger. Zelfs het rituaal van de St Ambrose's kerk was niet meer het non plus ultra van schoonheid en zette haar slechts aan om de kerken van Londen te beschrijven. Zij nam haar klasse van de Zondags school weer waar, en hoewel zij eerst sprak over de flinke inrichting en de vrijheid, ging zij spoedig verlangen naar de zinde lijkheid, eerbiedigheid en gehoorzaamheid van de veremade jeugd van Bridgeford, en liet. zich scherp uit over de woeligheid van de kinderen te Micklethwavte. misschien niet zonder waarheid verklarende, dat de kinderen in haar afwezigheid veel erger waren geworden. En daar mijnheer Godfrey gedurende de laatste helft van dien tijd het oppertoezicht gehad had. was dit een harde slae Hij wilde dat zij haar woorden zou herroepen. 7ij zagen elkaar nooit of het was- „Wel, Ursula herinnert ge u niet dat .Tem Burton de nril van juffrouw Pope opzette en gezichten ging staan trekken voor de geheele klasse". „Ja en hoe mijnheer Dutton hem bij de hand nam om haar excuus te vragen. Werd er nu eenige notitie van genomen toen Jic akelige jongen ik weet niet hoe hij heet het gezang dat zij op moesten zeggen veranderde in „Tommy, maak plaats voor je oom." ,0, Albert Cox! Het helj> niets of men wat aan hem doet, hij zou wegloopen de Primitives" „Laat hem niet kettersch maken." „Ik zou wel eens willen weten wat Iiij nu is!" „Daarenboven lokt juffrouw Pope d pertinenties bepaald uit." „Dan zou ik haar geen werk opdragen dat zij niet doen kan." Een redetwist als deze mocht goed zijn op 't oogenblik dat er aanleiding toe was. maar werd vervelend toen Gerard er bij elke ontmoeting op terugkwam. Nuttie be gon nieuwsgierig te worden wanneer Monks Horton weer bewoond zou wore en, en hop veel notitie Lady Kirkaldy van haar nemen, en was zeer teleurgesteld toen Mark- haar vertelde dat Lord Kirkaldy ec plomatieke zending was opgedragen, door hij den geheelen winter buitenslands zou zijn. Er heerschte een zekere eentonigheid, epn zeker gebr^t aan belangstelling Het was niet juist dat er on intellectueel gebied nmts te genieten was. Er waren lezingen, maar die waren over scheikunde, waarvoor Nutria weinig gevoelde. Er waren goede, degelijke boeken en ook vroolijke, maar in het oog van iemand die ze in de stad had hooren bespreken, waren zij oud. Man' en juffrouw Headworth lazen en bespraken ze, en mis WOENSDAG 3 OCTOBER HUIZEN 1875 M. NED. CHR. RADIO-VEREENIGING 8.008.30 3 October-vieriog te Leiden. Koraalmuziek o.l.v. Leo J. Mens in het van der Werf-park. Muzikale begeleiding door het muziekgezelschap „Orpheus", dir. P. de Rook. 1. Koralen: a. Psalm 89; b. Een vaste Burg; c. Nationaal loflied. 2. Oud-Ne- derlaridsche liederen: a. Bede voor het Vaderland; b. Gelukkig Vaderland (2 coupl.). 3. Liederen: a. Hymne „Lof zij de helden, die in het verleden" (2 coupl.); b. Lied van Koppelstok „In naam vao Oranje" (3 coupl.); 4. Volkslied: Wil helmus (2 coupl.). 8.30—8.45 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Morgenconcert (gr.muz.) 8.45—9.30 Morgendienst door Ds. J. Ver- 11.00—12.00 Liederen-recital door Jo Aldag alt-mezzo. Begeleiding: G. v d Burg. 12.00—12.15 n.m. Politieberichten. 12.131.15 n.m. Orkestmuziek (gr.platen). 1.153.00 n.m. Het Ensemble van der Horst (viool, cello, klarinet en piano). 3.00—3.30 n.m. Lezen van Chr. lectuur: „Op hoog van zegen" van A. Wapenaar. 3.30—3.45 n.m. Gramofoonmuziek. Ouver ture „TannhSuser". Wagner. 4.00—4.15 n.m. Heinrich Schlusnus, bariton, zangt, met planobegeleiding van Fr. Rupp. 4.155.00 n.m. Pianorecital door Gerard J. Haalebos. 5.00—6.00 n.m. Kinderuurtje door Mevr. G. Kraan-v. d. Burg. Zang: Me). A. Ver schoor. Begeleiding: Mej. C. A. Ver- 6.006.30 Landbouwhalfuurtje: de heer G. J. Witteveen, hoofd Lagere Tuinbouw school te Broek op Langendijk: „Onze Tuinbouwers en het Proeftuinwezen." 6.30—7.00 n.m. Op last van den Minister afgestaan. 7.00—7.15 Politieberichten en persber. v. h. Ned. Chr. Persbureau. 7.15—7.30 Gramofoonmuziek of: Een greep uit het dagelijksch gebeuren. 7.308.00 Technische lezingen IV. Spr. de heer M. M. Schipper, dir. Amb. School te Hoogeveen: „De woning". 8.009.00 Concert door het NCRV-Strijk- orkest o.l.v. P. v. d. Hurk Orgel: Ro- oald Parker. Spr.: Ds. G. Lans van Huizen. Voorz. v. d. Bond van Ned. Herv. Jengel. Vereenigingen op G. G.; „Het pleit onzer Jongeren". 9.009.30 Spr. Dr. H. J. Flipse, Leeraar Chr. Lyceum te Hilversum. Onderwerp: „Onze houding ten opzichte van het dier. 9.30—10.30 Vervolgooncert door 't NCRV- Strljkorkest. 10.00 Persber. v. h. Persbureau Vaz Dias te Amsterdam. 10.30— 11.30 Gramofoonplaten. HILVERSUM 301.5 M. VJLR.A. 8.00 Gra.nofoonmuzlek. 9.30 Onze Keuken door P. J. Kers Jr. V.P.R.G. 10.00 1 VJULA. 10.15 Uitzending voor de arbeiders ln de con tinubedrijven. R.V.IL 11.00 Mevr. Mr. I. E. Prins-Willekes Mac-, donald: „De rechtspositie van de vrouw", j 6.30 n.m. F. Koster: „Vogeltrek" YJULA. 1130 De Notenkrakers olv. Daaf Wins, 12.00 Gramofoonmuziek. 12.01 n.m. De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. I.00 n.m. De Flierefluiters oJ.V. Jan van der Horst. 2.00 n.m. Gramofoonmuziek. 2.15 n.m. VARA-Knipcursus (voor begin ners) door Mevr. A. van Blankenvafl Kuyk. 3.00 n.m. Voor de kinderen. M. m. v. VARA-Tooneel o.l.v. Willem v. Cappellen. Klein-VARA-Ensemble o.l.v. Frits Bakels. Oom Henk, vraaguurtje. Klein-VARA- Emsemble. 5.30 n.m. Klein-VARA-Ensemble olv. Frits Bakels. 5.58 n.m. Overgang naar versterkte zender. 6.00 n.m. Orgelspel door Cor Steyn. 7.00 n.m. Sportuitzending. Dr. Max Euwea „Schaakindrukken in Rusland". 7.20 n.m. Voor het platteland. Inleiding door A. de Vries. „Stad en Platteland I, lezing door L. H. Mansholt. Gramofoon muziek. „Een hutspotpraatje". Vraag gesprek met C. F. Roosenschooo. 8.03 n.m. Vax Dias en Varia. 8.10 n.m. VARA-Orkest oJ.v. Ernst Ewald Gebert. 9.00 n.m. Vaz Dias. 9.15 n.m. VARA-Orkest o.l.v Ernst Ewald Gebert. 10.00 njn. „De dag van de kleine man'. Hoorspel in 4 deelen van Manfred Stur- mann, vertaald door Nel Bekker, met mu ziek van Cor Steyn. Opvoering door het VARA-Tooneel o.l.v. Willem v Ca peil en. II.00 n.m. Gramofoonmuziek. BUITENLAND Daventry 1500 M.» 3.35 ojb. Concert uit Bournemouth. 8.20 n.m. Bach-promena de-concert, m.m.v. Jelly d'Aranyl, Ethel Bartlett en Rae Robertson. Milaan 368.8 M.: 5.30 n.m. Kamermuziek. Boedapest 549.5 M.: 6.50 Concert. (Mozart en Haydn). Brussel 483.9 M. (Fr.): Sym.-concert. (Vaughan Williams; Franck; Fauré e.a.)# 10.30 n.m. José Snijders' orkest. Radio Suisse Romande 443.1 M.t 8.20 njn. Kwartet van Roussel. London Reg. 342.1 M.: 8.20 nun. „The White Coons" in hun repertoire. 935 n.m. „Rampa", spel van Max Mohr, ln Engelsche bewerking. Motala 1389 M.: 8.35 n.m. Blijspel van Shaw. Berlijn 356.7 M.: 8.35 n.m. In een vliegtuig boven Berlijn. Reportage. Brussel 321.9 M. (VI.): „Nachten ln Cana da". Luisterspel van A. van Casteren. Parijs (Radio) 1648.4 M.: 9.05 nun. Sym- phonie-concert o.l.v. D. E. Inghelbrecht, m.m.v. Alice Raveau. Rome 420.8 M.: 9.05 o.m. „Der fliegende Hollander", opera van Richard Wagner. Deutschlandsender 1576 M.: 9.20 n.m. „Di« Opernprobe", opera-comique van Lortzing. Midland Reg. 391.1 M. 9.35 n.m. „Promo tion", spel van Francis Durbridge. Praag 470.2 M.: 10.35 a.m. Uitzending Ü1 Esperanto. Vergiftiging door hoofdkaas In de omgeving van Hulst hebben zich, naar het N. v. d. D. meent te weten, bij een twintigtal personen vergiftigingsverschijnse len voorgedaan, welke zijn opgetreden na het nuttigen van hoofdkaas. De toestand der patiënten is niet ernstig. Terstond na het bekend worden hiervan zijn bij verschillen de patiënten de vleeschresten door de poli tie in beslag genomen en is tegen den slager, die het verkocht had, proces verbaal opge maakt. Het in beslag genomen vleesch is door de plaatselijke doktoren naar het cen traal laboratorium te Utrecht opgezonden ter onderzoek. Het vleesch was afkomstig van den slager D. te Hulst. Zijn knecht was Zaterdag de omliggende dorpen afgereisd en had er bij verschillende klanten op aangedrongen, dat zij ook eens zijn hoofdkaas moesten koopen, die goedkoop was. Verschillende personen lieten zich daardoor overhalen en kochten Bij sommigen hunner traden al spoedig na het nuttigen vergiftigingsverschijnselen op, welke zich kenmerkten door hevige kram pen, diarrhee en zwakken polsslag. De betrokken slager verklaarde, dat hij in het geheel niet geweten heeft, dat de door hem verkochte hoofdkaas niet goed was. Hij zeide zelf van het vleesch gegeten te heb ben, zonder van vergiftigingsverschijnselen iets te hebben bespeurd. Het vleesch, waar van de hoofdkaas was bereid, was afkomstig van vee, dat Vrijdag j.l. geslacht is. Hij had er 25 kilogram van verkocht, doch toen hij van een der doktoren vernam, dat het on deugdelijk was, had hij de rest weggegooid, zoodat dit thans niet meer voor onderzoek aanwezig was. Op verzoek van de doktoren hebben de patiënten, die nog iets van do hoofdkaas hadden overgehouden, dit be waard, zoodat dit thans ter onderzoek naar Utrecht is HET GESPREK VAN MISLUKTE OVERVAL Te Roermond hebben 's nachts twee ge maskerde mannen een overval gepleegd op den 47-jarigen nachtwaker van de chemische fabriek, J. van MontforL Er ontstond een hevige worsteling. Do nachtwaker stelde zich uit alle macht te weer, zoodat de bandieten met achterlating de vlucht moesten nemen. schien waren haar opinies even verstan dig, en woog de conversatie van juffrojw Nugent volkomen op tegen die van Nuttie's kennissen, maar het bleef toch bij dames praatjes het schitterende en pikante, de vluchtige opmerkingen, waarvan zij in Lady Kirkaldy's salon genoten had, ont braken. Mijnheer Spyers was zoo overladen net kerepelzaken dat hij er niet aan kon denken een lezing over een vrij onderwerp te hou den en noch hij, noch Gerard Godfrey schenen ooit over iets anders dan over kerspelaangelegenheden te spreken. Er was niet de geringste belangstelling voor iets daarbuiten. Buitenlandsche politiek, Euro- peesche celebriteiten, zaken waarin Nuttie bij de Kirkaldy's warm belnng had leeren stellen, waren hun onverschillig. Het bevreemdde zelfs Mary dat zij moeite deed om alle dagen de courant te lezen, en zij hoorde nooit iets, noch ondervond eenige sypipathie tenzij ze Mark toevallig ont moette. Het kwam haar voor. dat Gerard minder belang stelde in den vrede of den oorlog van een rijk dan in het afleggen van den eed van een dronken schoenlapper. De eentonigheid en bekrompenheid van de wereld, waarin zij eenmaal zoo gelukkig geweest was, hinderde en ergerde haar, hoewel zij er zich tevens over schaamde en veel te trotsch was om te erkennen dat zij het alles moede was. Tante Ursula was in haar besten tijd altoos wat droog en ernstig en een autoriteit voor haar beide nichten geweest; hoewel veel zachter geworden was zij niet mededeelzaam, noch lokte tot ver trouwelijkheid uit, en Nuttie's tehuis was geen tehuis zonder de moeder die tevens haar speelkameraad was. 't Meest van allen verveelde Gerard God frey haar dag aan dagl Had hij altijd van niets andere gesproken dan van de „kleu ren van gezangen, van de Zondagsscholen en van de afschaffing? Waarover zij ook I begon, altoos kwam hij terug op gen van deze onderwerpen, en toen zij ongeduldig verklaarde dat het haar niet mogelijk was langer te luisteren naar het Gebruik van Sarum, keek hij haar aan alsof zij een hei ligschennis beging. Het was misschien waar dat hij bekrom-i pener was dan vroeger. Hij was een goede, eerlijke, godsdienstige jongen, maar ver stand had hij niet veel. Ursula Egremont was eerst zijn speelkameraadje *n toen zijn ideaal geweest, en de atmosfeer van de gemeente waarin hij leefde, wekte op tot studie en tot verstandsontwikkeling. Zijn tocht naar Redcastle had hem overtuigd, dat de jonge dame in een geheel andere wereld die geheel buiten zijn bereik wns. verkeerde en door de reactie zijner hopeloosheid wns hij zich met de zending gaan bemoeien en had tengevolge daarvan het voornemen op gevat zich geheel aan een godsdienstig leven te wijden, van alle wereldsche doeleinden af te zien en het kapitaaltje waarover hij kon beschikken, te gebruiken om zich voor den dienst voor te bereiden. Mijnheer Dut ton had er op aangedrongen dat hij zijn standvastigheid en zijn besluit op de proef zou stellen door nog een jaar in zijn tegen woordige betrekking werkzaam te blijven voordat hij nieuwe stappen deed. (Wordt vervolgd?

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9