DINSDAG 2 OCTOBER 1934 'TWEEDE BLAD PAG. 6 1 STADSNIEUWS Van het Stadhuis De Directeur van den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon te Leiden brengt ter kennis van hen, die op grond van onvermogen in aanmerking wen- schen te komen voor het ontvangen, zoo noodig, van kostelooze genees- en heelkun dige hulp gedurende het jaar 1935. dat zij zich ter verkrijging van het daartoe strek kend bewijs moeten aanmelden in het Eli- sabethshof aan de Oude Vest No. 25 op Woensdag 10 October 1934 en Donderdag 11 .October 1934, van des voorm. 9 tot des middags 12 uur, en van des nam. 24 uur. Mede te brengen: le Trouwboekje; 2e. eventueel in bezit zijnde oude kaart over 1934; 3e steunkaart door ondersteunden van Maatschappelijk Hulpbetoon. De directeur: S. ROZEMOND Leiden, 2 October 1934 OPHALEN HUISVUILNIS. De Directeur van den Gemeentelijken Rei- nigings- en Ontsmettingsdienst brengt ter algemeene kennis, dat, in verband met den 3 Octoberdag, het ophalen van huisvuilnis uit die pencelen, welke gewoonlijk op Woensdag worden bediend, nu zal plaats vinden op Vrijdag d.a.v. Bewoners van die perceelen worden der halve verzocht Donderdag geen emmers aan de straat te doen plaatsen. De Directeur: J. H. DE JONG. Leiden, 2 October 1934. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis,, dat N. Ouwersloot, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van een verlof voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in het klein in het perceel Nieuw® Rijn No. 19, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 2 October 1934. GRISIS-COMITE DE COLLECTE OP 3 OCTOBER De collecte, welke in de morgenuren van 3 October hier ter stede voor het Crisis- Comité zal worden gehouden, wordt bij goed weer waarschijnlijk opgeluisterd door het bezoek van een „hemelschrijver", die door E. Osterman Co s Handelsmaatschappij N.V. te Amsterdam daartoe ter beschikking is gesteld. De woorden „Helpt N.C.C.' zullen door hem in de lucht worden geschreven. Deze groote collecte, bestaande uit een straatcollecte in den ochtend en een inza meling 's avonds in de Stadsgehoorzaal en Schouwburg, sluit zich aan bij de groote na tionale inzamelings-week, die over heel het land in de periode van 3 tot 10 Oct. zal worden gehouden. Gelijk bekend wordt deza ingeluid door de grootsche radio propagan da van hedenavond over alle zenders, waarbij H.K.H. Prinses Juliana het woord zal voeren. Laten allen zich morgen tooien met het rije van het N. C. C. en dit natio- i werk steunen. GEEN SPREEKUUR De Wethouders van Onderwijs, van Finan ciën en Bedrijven en van Sociale Zaken, zijn ver hinderd morgen spreekuur te houden. WINKELSLUITING 3 OCTOBER. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van de Leidsche Middenstands- Centrale is door het College van B. cn W. met toepassing van het bepaalde in Art. 2 der verordening van den 19en December 1933, op de Winkelsluiting, het sluitings uur voor winkels op 3 October a.s. bepaald op des nachts 12 uur, onder voorwaarde: le. dat de verkoop uitsluitend geschiedt door de winkeliers en/of hun echtgenooten; 2e. dat na het normale sluitingsuur geen personeel in de winkels aanwezig is. TENTOONSTELLING A. N. W. B. Naar wij vernemen zal op Donderdag 11 €n Vrijdag 12 October a.s. de A N W B Toe ristenbond voor Nederland, in het „Leid sche Volkshuis", Apothekersdijk alhier, een tentoonstelling organiseeren van het Bonds werk: kaarten, gidsen, reisboeken enz. voor auto, motor, rijwiel, water, wandel en xuitertoeristen, terwijl in de zaal ook opge steld zullen zijn wegwijzers uit verschillen de Bondstijdperken enz. Op de avonden zal een lezing over 't werk van den Bond worden gehouden en de Bondsfilm worden vertoond. De tentoonstelling is e\gnals de film avonden voor ieder toegankelijk tegen be taling van 20 cent. De entreegelden zullen dienen ter vei- Sterking der fondsen ter oprichting van een Bondsmuseum. Wij verwachten dat velen, die niet dage lijks in de gelegenheid zijn met 't geheele Bondswerk kennis te maken, maar toch den hekeixden en zoo nuttigen „Bond van de wegwijzers" kennen, deze gelegenheid zullen aangrijpen de mooie kaarten en gid sen, andere boekwerken en nuttige voor werpen voor weggebruiker en toerist te be zichtigen en wat meer te vernemen omtrent den voortreffelijken, baanbrekende» Bonds- arbeicL Gisteravond van 10 minuten voor acht tot vijf minuten over acht is de stad en zijn enkele dor pen in de omgeving gedeeltelijk in het duister ge huld geweest door een storing in de liohtleiding. Deze storing is ontstaan door bezwaren in een bedrijfsmachine die tengevolge daarvan uitge schakeld moest worden. Daardoor ontstond stag natie in de stroomvoorziening van het ketelhuis, tengevolge waarvan de spanning moest worden verlaagd. Het gevolg was dat in de omgeving van den Rijnsburgerweg en in de dorpen Oegstgeest. Zoeterwoude, Voorschoten en Katwijk geheel zonder licht kwamen te zitten, terwijl in het ver der gebied voor de fabrieken het licht aanmerke lijk flauwer was dan gewoonlijk. De storing duur de echter slechts een kwartier. Kamer van Koophandel voor Rijnland 634. N.V. Leidsche Exploitatie Maatschappij Van Onroerende Goederen. Leiden. Stationsweg 16. Uittr. Comm.: L. Prins, Wassenaar. 4052. N.V. Exploitatie Maatschappij van On roerende Goederen „Oegstgeest Leiden. Sta tionsweg 18. Uittr. Comm.: L. Prins. Wassenaar 6179. Gebr. Gevers Leuven, verwerking van plastische materialen. Voorschoten, Veurscheweg 21b. Productie verleend aan C. H. Geriings, Voorschoten. (B. P.), Kerkkoor „Ex Animo" Uitvoering Cantate Leidens Ontzet In de stampvolle Gehoorzaal werd giste renavond een uitvoering gegeven door liet kinderkoor van „Ex Animo", een uitvoering die naar haar strekking een voorbereiding vormde voor het 3-Octoberfeest. Wel werden voor de pauze liederen ten gehoore gebracht ook van anderen aard, dooh voor zoover het het groote koor betrof, gaf dit reeds een inleiding tot het hoofdnumfner. Men zou kunnen spreken van Hors «POeuvre en hoofdschotel, mits men in de culinaire vergelijking geen geringschatting zie. Het programma werd geopend door het „Groot Koor", een groote schare jongens en meisjes in don schoolplichtigen leeftijd. Ook nu weer kunnen we onze waardeering uiten voor de rhvthmische zekerheid waarmee wordt gezongen, voor de duidelijke en be schaafde uitspraak, voor dictie en voor dracht. De directeur de heer H. W. de Wolff bezit wel in ruime mate de gave, om dat beweeglijke goedje van zoon 250 of meer kinderen de levende belangstelling bij te brengen, waardoor aller oogen op hem ge richt en allen hem met aandacht volgen. De zang van deze kinderen klinkt frisch, op den man af. Er wordt niet gezemeld, niet gelijsd, waartoe onze Leidsclie kinderen zoo licht vervallen. Dit koor zong „De zin igende Bard" van Galesloot, „Stug" van Wel lig-Weissenihorn en „Padvindersmarsch' van A. Rubius in een pittig tempo. Hierna volgde de afd. Klein Koor, kleu ters, soms heel jong img. Er zit ontegen zeggelijk iets liefs en naiefs in de wijze waarop die groote kinderoogen verwonderd rondkijken om het geval, dat er zot menschen naar hen luisteren en na hun voordrachtjes als razenden in de handen klappen. Er z.iL iets ontroerends in dien zang van die heele kleine peuters met hun wat onzekere stemmetjes, die toch zoo aar dig de melodie houden.. En de liedjes waren ook juist van pas.. „Sluimer, lief Vogelijn" en „Poesje" van Cath. van Rennes, ,De kleine Porder" van Stomp en het melodieuze „Slaapliedje van Wierts. Later hoorden we dit „Klein Koor" nog eens weer in „In 't kippenhok" van H. W. de Wolff, „Mientje's spoorreis" van Lint- meyer en „Jan, de Mosselman' van De Wolff, leutige liedjes, waarvan het laatste moest worden herhaald. Eén vraag moet ons van 't hart. Er stond zoo'n kleine puk om te knuffelen op het podium, die een klein solotrekje had te zingen en dat er ook goed afbracht. Is het echter zielkundig juist ge zien, om zoo'n hummel dat te laten doen? Voor het publiek is het een sensatie. Voor de hummel ook. Dooh weegt die sensatie op bet ontluikend zieltje niet wat zwaar? Gaat men tegenwoordig zooals ook bij het AVRO-kinderkoor niet wat te ver met het laten optreden van die solistjes, die nog naar hun lee'tijd in de Bewaarschool thuis hooren? Er zouden 'n diit verband nog vra gen van wijdere strekking kunnen worden gesteld, en we zouden ten slotte belanden bij de o\erspannenheid der heele zoogenaam de „Jeugdbeweging". Doch dit is een ander terrein. Een drietal gevoelige nummertjes werden gezongen door bet „Meisjeskoor", mooi van klank en van be elding, vooral wanneer zacht gezongen werd. Men bemerkt, wan neer wat meer klankvolume wordt geëischt, hoe voorzichtig deze stemmen van meisjes in den overgangsleeftijd moeten worden be handeld. De heer De Wollff is evenwel vol doende zangpaedagoog om zich dat steeds duidelijk voor oogen te stellen, gelijk uit de mooie voordrachten bleek. De eigenlijke overgang naar of liever voorbereiding tot de Cantate werd gevormd door de liederen „Aan mijn Vaderland" van H. van Tussenbroek en „Zij gerust, o Va derland" van II. W. de Wolff. Deze beide liederen werden voorgedragen door den bas Johan Lammen van Amsterdam. De heer Lammen beschikt over een zwaar volumi neus geluid, dat goed is geschoold. Ook weet liij voordracht, uitdrukkingskracht in zijn zang te leggen. Een zang, een voordracht, om te onthoudei Na de pauze kwam eindelijk de Cantate „Het ontzet van Leiden", een tekst van Jo van der Stap, gecomponeerd door den heer De Wolff, en geschreven voor Gemengd- en Kinderkoor, bas-solo, groote en kleine trom en vleugel. In de eerste plaats zij den heer De Wolff hulde gebracht voor zijn groote en onver moeide werkkracht. Van het aantal lieder composities van hem zelf, dat door „Ex Ami no" werd ten gehoore gebracht in den loop van slechts enkele jaren, zijn wij den tel kwijt. En ook hebben we zoo voor en na al enkele cantaten gehoor, waaronder we ons in 't bizonder de frisch opgezette Oranje-cantate van het vorig jaar herinne ren En nu weer deze, die werkelijk ook geen kinderspel is. Ook nu weer trof ons frischheid van vinding, de kennis van ken waarmee hij voor diverse stemmen schrijft, de afwisseling in de muziek, de climax die tot den einde toe wordt volge houden. In 't bizondcr op de suggestieve schrijf wijze van sommige vitale deelen vestigen we nog even de aandacht. We wijzen op de gelukkige toepassing van het declamatori sche verszeggen ook goed uitgevoerd! In 't bizonder denken we hierbij aan den ,eed van trouw", waarbij den eersten keer het oude Wilhelmus gespeeld werd als onder grond van het zeggen der verzen, terwijl den tweeden keer het kinderkoor dit lied zong. Dit was een indrukwekkend moment. Bizonder mooi gevonden was ook de treur- marsch met omfloerste trommen en klok gebrom en ie zang daarbij. Even verder weer trof de compositie van „Scbimimen waken op de wallen" met de canonische opeenvolging der stemmen in de eigenaardig wat geheimzinnig aandoende melodie. Eindelijk, om nog slechts één en hel punt te noemen het "nongebul-der uit de richting van Zoetermeer. Zoo is het werk vol afwisseling Afwisseling is er ook in rijke mate in het materiaal ei' de groepeering daarvan, 'twelk De Wolff voor de verschillende passages be zigt. Over de uitvoering van het interessante werk zullen we kort zijn. Daarvoor hebben alle deelen niets dan lof. Gemengd Koor Kinderdoor zongen met toewijding en ab soluut zeker van hun zaak. De bas, de heer Lammen zong zijn solopassages op alleszins verdienstelijke wijze. Mej. Rie Beute bespeelde den vleugel en begeleidde, zoowel voor als na de pauze met begrip en vastheid. En eindelijk leidde de heer De Wolff het geheele ensemble zooals we dat van hem gewoon zijn, pittig en energiek. Het publick toonde zich over alles buiten gewoon voldaan. Dr. J. Riemens sloot met dankzegging. UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Indisch Recht. etoraal-examen Geneeskunde. de heeren L. A. Hanrath, Hillegom, K J de Vries Robles Rotterdam en mej. C. M. Onderwater, Monster. V.O.J.O. Een dezer dagen vergaderde het comité V.O.J.O. van besturen en hoofden van Christelijke scholen uit de omgeving van Leiden en uit de Rijnstreek. In deze verga dering werd tot voorzitter benoemd de heer A. den Dikken, hoofd eener Christelijke school te Katwijk aan Zee, tot secretaris de heer H. Schilp, directeur der Christelijke kweekschool te Leiden en tot penningmees ter de heer J. H. de Jong, Cobetstraat 44, gi ronummer 2442S8 mede te te Leiden. In deze vergadering werd besloten een rondschrij ven te richten tot de besturen van de Chr. scholen uit het ressort, met een kleine vra genlijst betreffende het aanstellen van kwe kelingen met akte aan hun scholen. Dit schrijven is inmiddels verzonden. Op 10 Oct. a.s. hoopt het comité weer te vergaderen en de binnengekomen gegevens te verwerken. Ieder bezitter van de akte L. O., wiens hartewensch het is de Christelijke school tc dienen, doet goed zich, met opgave van allo gegevens, die van belang kunnen zijn, schriftelijk te wenden tot den secretaris, den heer H. Schilp, Morschweg 138, Leiden. Dammen VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJD LEIDEN—ALPHEN. Gisteren werd in het clublokaal der L.D.V. de wedstrijd LDVADC gespeeld. ADC was sterk vertegenwoordigd, zoodat aan 19 bor den gesjieeld kon wortfen. Het eerste uur ging de strijd geheel gelijk op, zoodat het zelfs 9—7 voor ADC kwam te staan. Daarna kwamen hoe langer hoe meer borden ADC in de verdrukking. Het eerste bord van ADC, de heer J. J. Verseput, wist in een fraai gespeeld eindspel met 4 tegen 4 schijven van bord een van LDV, Johs. Klin kenberg te winnen, hetgeen wel duidelijk demonstreert dat ook Alphen sterke speler; bezit. De einduitslag werd ten slotte 2414 voor LDV, terwijl beide vereenigingen op een aangenamen avond kunnen terugzien. De Leidsche Winkelstand Fa. h. vos Hedenmiddag is in het perceel Haarlem merstraat 36 door den heer H. Vos groenten- en fruitzaak geopend. Het is een ruime, goed ingerichte winkel met een groote sorteering groenten, binnen- en bui- tenlandsch fruit en alles wat daarmee ver want is. Aan de opening heeft de heer Vos een speciale reclame verbonden. We weu- schen hem gaarne goede zaken. Droeve plechtigheid Hedenmorgen vond in de Parochiekerk van Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart de uit vaartdienst plaats voor het slachtoffer van de explosie in de Vuurwerkfabriek der Firma Kat aan de Haarlemmertrekvaart, den heer J. A. v. Wezel. De H. Mis van Re quiem werd opgedragen door pater J. Jorna O.F.M. Om elf uur vond onder groote belangstel ling op de R.K. Begraafplaats aan de Zijl poort de teraardebestelling plaats. Ook hier verrichtte paler J. Jorna O.F.M.de beaarding. De kist was bedekt met vele bloemstuk ken, o.a. van de familie, van de directie en het personeel der fabriek en van de Haar- lemmertrekvaartbewoners. Onder de aan wezigen bevonden zich de directeur van de fabriek en het volledige personeel. Een zwager dankte voor de belangstelling POLITIE-MAATREGELEN TIJDENS DEN KANO-WEDSTRIJD De Commissaris van Politie maakt bekend, dat verband met den kano-wedstrijd morgen ochtend van 7.30 uur tot omstreeks 11 uur de Oude Vest en de Oude Singel tusschen de Turf- marktbrug en de Marebrug afgesloten zijn voor alle voertuigen, motorrijtuigen en rijwielen. Voorts wordt het verkeer san voetgangers al leen toegelaten op de Oude Vest in de richting naar de Marebrug en op de Oude Singel i richting naar de Turfmarktbrug. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN CHR. MEISJESVEREENIGINGEN De Meisjesvereeniging „Het Mosterdzaad" is een een afdeeling rijker. Afdeeling IV werd zoo groot dat het noodig was afdeeling V te stichten. Een goed tecken! Donderdagavond zullen de Chr. Meis- jesvereenigingen „Ora et Labora", Lydia en Mos- dzaad I en II een gecombineerde vergadering houden in Bethel. Mej. B. Godthelp geeft een opstel over Lucas 18.1 18 en daarna zal Ds. J. Schcoeveld spreken over „Toekomstvcrwach- GEREF. JEUGDCENTRALE de Geref. Jeugdcentrale bestaat het voorne- op Zaterdagmiddag 13 of 20 Oct. een ge zamenlijk bezoek te brengen aan de Tentoonstel ling van de Afscheiding te Utrecht. HEERENWEG Door Ged. Staten van Z.H. werd gister aanbe steed de verbetering van Heerenweg en Kruisweg. Laagste inschrijver was C. van Plooijen te Baren- dreoht voor f 159.917. DE ORANJE GARDE In Concordia hield de Chr. Oranje Garde een ledenvergadering die door de Gardisten druk be zocht was. Het is de bedoeling dat reeds deze weck alle Gardisten hun costuum zullen hebben, waar de leverantie is opgedragen aan den heer G. de Ridder, en aan de firma Raaphorst de baretten. Zooals we reeds gemeld hebben is algemeen Garde-Commandant van Alphen a. d. Rijn de heer 3 Wijk. Nu zijn in deze ledenvergadering ook de vendels ingedeeld en Vendelcommandanten be noemd. Totaal zijn er zes vendels. Benoemd zijn tot Vendel Crat. le V. mej. M. M. Colijn met Gr. Cmt. mej. S. v. d. Tang en mej. G. v. d. Bijl. Vendel Cmt. 2e V. mej. S. Snel met Gr. Cmt. mej. N. Jongcjan en A. Hemen. Vendel Gmt. 3e V. de heer G. J. J. Leene en Gr. Cmt. de heer d. Velden. Vendel Cmt. 4e V. mej. M. van Wijk en Gr. Cmt. mej. C. Kroon en mej. M. A. Vierbergen. Vendel Cmt. 5e V. mei. G. van Rijn Gr. Cmt. mej. C. Verhoef. Vendel Cmt. 6e V. de heer W. v. d. Bijl en Gr. Cmt. de heer G. J. Hoogteijliog en de heer J. v. Tnest. VEILIGHEID GEFOPT Toen hedennacht de controleur van de Leidsche Nachtveiligheidsdienst; naar ge- oontc zijn rijwiel bij met hek van het St. Jozefsgesticht had geplaatst, zag hij bij 'n terugkomst een onbekende op 't karretje wegrijden. Ilij kon den dief niet, uieer| achterhalen. STOPZETTING AUTOBUSDIENST BOSKOOP—ALPHEN a. d. RIJN Naar ons wordt gemeld zal met ingang van October a.s., de datum waarop de spoorlijn Gouda—BoskoopAlpben wordt ge opend, de autobusdienst op het traject Bos koopAlphen worden stopgezet. De opheffing van de autobusdienst, die jarenlang beide gemeenten met elkander verbond, eischt eenige toelichting. De vergunning voor dit traject werd niet, zooals anders, voor onbepaalden tijd leend, doch tot de dag waarop de spoorlijn in exploitatie zou worden genomen. De ondernemers (Fa. Maarse en Kroon) konden nu óf stopzetten ól de vergunning opnieuw aanvragen. Het laatste gaat echter met veel kosten cn moeilijkheden, als liooger beroep op de Kroon, gepaard, terwijl de uitslag onder deze omstandigheden zeer onzeker is. Wan neer slechts kon worden vermoed dat vergunning opnieuw zou worden gegeven, dan ware zij ook zeker opnieuw aangevraagd De autobusonderneming trekt zicb hoewel met leedwezen terug. In een uitvoerig schrijven aan het Col lege van Ged. Staten van Zuid-Holland zet de exploitante uiteen, dat ze onmiddellijk bereid is om bij eventueele staking van den spoorwegdienst de autobusdienst weder aan te vragen. Het is jammer, dat de verbinding van Boskoop met Aalsmeer als bloemencentra veel moeilijker wordt, vooral ook voor do bewoners van het gedeelte van Alphen dat tusschen het Goudscherijpad en de kom van het dorp ligt. De andere autobusdiensten op Boskoop wier vergunning voor onbepaalde tijd geldt als: Boskoop—Gouda, BoskoopLeiden, Bos koopRotterdam blijven hun dienst na 7 October gewoon uitoefenen. Een woord van hulde voor de keurige wijze waarop Boskoop uit zijn isolement werd verlost naar den kant van Alphen, mag hier zeker wel aan de onderneming Maarse en Kroon worden gebracht. HAZERSWOUDE DE WERKLOOSHEID Bij het correspondentschap voor Arbeids bemiddeling alhier staan als werkloos in geschreven 163 personen, waarvan 57 steun trekkend. KATWIJK AAN DEN PIJN SCHAKEN Donderdag 4 October as. des avonds ora 7.45 zal voor de Katwijksche Schaakclub in het gebouw der Chr J. V. aan de Yoors'raa; als simultaan-speler optreden de heer G Bosscha van Leiden. Behalve de leden kun nen ook belangstellenden aan deze seance deelnemen. DAMMEN. De leden van de Katwijksche Damclub zullen Donderdag a.s. een vriendschappelijke wedstrijd spelen tegen de Leidsche Damver-, eeniging in het clublokaal van laatstge noemde vereeniging Maison Bernsen, Eree 6traat 157. Leiden. IEDER HET ZIJNE v. d. E. deed aangifte, dat door D v d G en H W uit de Voorstraat tuinplanten zijn ontvreemd. WEER AARDAPPELENDIEFSTAL Van J F. aan de Zeeweg heeft men van zijn land aardappelen weggenomen. Aan gifte bij dc uoltie volgde VERNIELING A D. uit de Kerklaan deed aangifte, dat onbekenden de machinekamer van zijn ruo-, torboot hadden opengebroken en de str.ui inrichting onklaar hadden gemaakt OnUe- zoek volgt AL TE NIEUWSGIERIG? Een paard van v. P. uit de Keikstraat wil de schijnbaar een kijkje nemen iri cle wo van J M. in het Commandeurspad. Hier kon de ruit 'niet tegen. Een schadepost voor v GEVONDEN VOORWERPEN Een double dames armband met horloge. Een grijs gestreept colbertjasje. F.t-n bril inet brillendoos. Een grijs colbertjasje. F.en regenjas. De politie zal U inlichten. VANDALISME Tot hed u nog onbekenden lubben brand erooxzaakl in de hulppost'; is bij het G«! ïepïiiehuis De politie zoekt e^slig naar .e dader(s). Meerdere brievrn waren KOUDEKERK GERED het Gisterenmiddag waren eenige jongens spelen op de schuit van den schipper G. \V. dit gemeerd lag bij diens woning in de Hooge Waard alhier, toen op een gegeven oogenblik het 10-jarig zoontje van den schipper in den Rijn viel. Gelukkig dat de naast hem wonende rijksvcld- 'achter Tempelman op het hulpgeroep van dt andere jongens opmerkzaam werd gemaakt. Het gelukte hem den reeds zinkenden knaap met behulp een schippershaak nog juist bijtijds behouden op het droge te brengen. COLLECTE CRISIS COMITÉ Donderdag a.s. zal in onze gemeente door eenige dames daarvoor aangezocht, een collecte worden gehouden ten bate van het Nat. Crisis Comité, LEIDERDORP COMMISSSIE TOT WERING VAN SCHOOLVERZUIM De heer F. D. van Wijck heeft zijn benoeming tot lid der bovenstaande commissie LEIDSCHENDAM MET DE STUREN IN ELKAAR. Toen de dames van Veen en de Bruin Nootdorp Zondagavond 8 uur over de Broek- weg huiswaarts keerden, reden ze zoo dicht naast elkaar, dat ze met de sturen in elkaar geraakten en kwamen te vallen. Een der dames v. Veen bekwam een groote wond aan het linkerbeen, terwijl mej. de Bruin's mantel deerlijk beschadigd had. Mej. v. Veen klaagde ook over zware hoofdpijn. Met de gewonde op de bagagedrager togen de dames huis waarts. DEMONSTRATIE VAN HET NED. ROODE KRUIS. Zaterdagmiddag heeft het Ned. Roode Kruis in deze gemeente een demonstratie gehouden. Er werd verondersteld, dat er een spoorweg ongeluk had plaats gehad. Omstreeks 2 uur waren alle leden van de Roode Kruis afdee ling Leidschendam versterkt met de Haagsche afdeeling in hotel „de Zwaan", dat als hospi taal was aangewezen, bijeen. Burgemeester Keijzer heette allen hartelijk welkom, inzon derheid Z.Exc. Generaal Bakker, commissaris van het hoofdbestuur. Nadat de wagens bezet n reed men naar de plaats des onheils, die niet gemakkelijk te bereiken was. Op de ve weg, die de autoweg Den Haag-Gouda zal worden, vond men de slachtoffers. Als slachtoffers deden de waterverkenners (pad- /inders) dienst. Met belangstelling werden de verrichtingen door de autoriteiten gevolgd. Terwijl de gewonden werden behandeld werd op de platte vrachtauto's een raam geplaatst waarin 4 brancards konden hangen: twee boven en twee naast elkander. Heel voorzich tig werd naar ,.De Zwaan" gereden alwaar afgeladen werd. Bij het binenbrengen der ge wonden controleerde Dr. Reyers de verband- legging. Toen deze controle geëindigd was burgemeester Keijzer wederom het woord om mee te deelen dat Generaal Bakker aan spreker mededeelde zeer tevreden te zijn. Het deed spr. genoegen dat onze mannen ge toond hebben dat in geval van nood er op Stompwijk-Veur gerekend kan worden. Wees allen propagandisten voor het Roode Kruis opdat we niet alleen donateurs maar ook meer leden krijgen. Verder dankte spr. Generaal Bakker, de doctoren Benze, adjudant Roel, sectie commandant Dr. v. Buuren, en biizonder ook dank aan Dr. Reyers, de plaatselijke lei der. Ook de firma v. d. Helm voor het be schikbaar stellen van auto's en damescolec- tie's. Ook zegt spreker zijn er vertegenwoor digd het Groene en Wit-Gele Kruis. Spreker zegt, dat er veel reden zal zijn om sam werken. Het mag voorzeker een geslaagde demonstratie heeten. COöP. GROENTENVEILING VEUR EN O. Wegens de geringe aanvoer zal er aan de groentenveiling alhier Donderdags niet meer worden geveild. LISSE TELEFOONTARIEVEN VANUIT LISSE Ingevolge de nieuwe tarieven voor ge bruik der telefoon zullen de gesprekken vanuit Lisse kosten: met Hillegom, Sassen heim, Noordwijkcrhout en Noordwijk-Bin- nen 6 cent en met Haarlem, Katwijk-Zee, Rijnsburg en Leiden 12 cent. GEMEENTEVERSLAG 1933 In een keurig bewerkte uitgave verscheen het Gemeenteverslag 1933 van de Gemeente Lisse, behelzende allerlei gegevens met sta tistische waarde. HERWONNEN LEVENSKRACHT Een gezellige avond in het Patronaatsge bouw bracht voor de „Herwonnen Levens kracht" vei-eeniging tot T.B.C-bestrijding, ruim S 40 op. BEVOLKING Ingekomen zijn: Mej. M. Wildenburg, le Poellaan 24; mej. S. C. Overbeek, Vierkant 223: P. Minneke en gezin, Kanaalstraat 21' J. Buurman en echtgeij., Narcissenstr. 14; H. Ligtenberg en gezin, Kanaalstraat 78; A. Bosch, Kanaalstraat 78. Vertrokken: W. J. L. v. Buuren naar Haarlem: M. J. Guldemond naar Rotterdam; L. M. v. Schooten naar België; C. de Koning en gezin naar Haarlemmermeer; H. van Heerd naar Haarlem; Wed. Teeuw-Ha- ning naar Haarlem; mej. G. Hüsenberg naar Noordwiik. MEMENTO MORI Maandagavond heeft zich alhier een tra gisch sterfgeval voorgedaan. De ruim70-jargc Bons, wonende aan de Grachtweg, maakte een korte wandeling. In dc Molenstraat maakte hij een praatje met den hepr Sch. uit de Molenstraat. Het gesprek duurde 5 k 6 minuten toen de grijsaard plotseling achter- ovex-sloeg en na enkele seconden overleed. Hij werd binnengebracht in de bollenschuur van den heer v. d. B. vanwaar hij naar zijn woning word vervoerd. Begrijpelijk maakte dit plotselinge sterfgeval diepen indruk op degenen die er getuige van waren. OP HEETERDAAD BETRAPT Tenvijl enkele jongelui een bezoek wilden brengen aan de boomgaard van Dr. de Gr., ewrden zij hierbij door de politie op heetcr- daad betrapt, welke proces vex-baal opmaakte OEGSTGEEST INBRAKEN Bij de familie H. aan de Oanjelaan hebben ongcroode gasten een bezoek gebracht, terwijl de famihe afwezig was. Alle laden en kasten zijn doorsnuffeld en wat van hun gading was hebben de dieven medegenomen. Tot zelfs likeur en sigaren ijn verdwenen. Vooral op zilver was het gemunt. Een bedrag aan geld werd meegeoomen. Voordat de familie thuis kwam, waren de indringers dwenen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek Ook is in de Weth. Juffermaasstraat tijdens afwezigheid van de familie B. een bezoek gebracht door ongenoode gasten. Hier zijn zij door het W.C.-raampje binnen gekomen. Blijkbaar was het 3iet om zilver te doen, doch om geld, daar het zilver onaangeroerd bleef. Dit waren blijkbaar welopgevoede inbrekers, want ze brachten ni< ïorde. Geeft v, afwezigheid de politic kennis! JUBILEUM JULIANASCHOOL Het was vandaag 12 jaar geleden dat de Julianascboolwerd geopend. Wegens d< tijdsomstandigheden, meende het bestuur, deze dag niet op grootsche wijze te mogen vieren. Maar toch moest deze dag ook niet onopgemerkt voorbijgaan, mede omdat een der onderwijzeressen al deze jaren aan de school verbonden was. Maandagavond had den zich dan ook in de personeelkamer der school, een aantal schoolbestuursleden, het personeel der Julianaschool, alsmede het hoofd der Emmascliool, van hetzelfde bestuur uitgaande, den heer Pieper, verza meld. De heer Bouman, hoofd der Juliana school opende het samenzijn en vvenschte •hei bestuur geluk met dezen dag. Verder sprak hij mej. Haasnoot hartelijk toe, en feliciteerde ook haar, daar zij nu 12V2 jaar onafgebroken haar werk aan deze school mocht verrichten. Als blijk van waardeering, bood hij haar namens het personeel, een bloemenmand aan. Zichtbaar geroerd dankte mej. Haasnoot voor deze goede woorden. Nu nam de Voorzitter van het bdstuur het woord, en ook hij wcnschte mej. Haasnoot geluk met dezen dag- dankte haar ook namens de ouders- voor alles wat zij voor de school gedaan heeft, hij sprak de hoop uit. dat God haar nog lang moge sparen om onze jeugd te hel pen opvoeden. Het bestuur toonde ook in een stoffe lijk blijk van waai-deering zijn ingenomen heid met het werk van mej. Haasnoot, door haar een fraaie leeslamp aan te bieden. Vervolgens was het wooi'd aan den oud- voorzitter van het bestuur, die in 1922 de school opende, den heer Zwaan. Deze me moreerde kort de ontwikkeling van het Christelijk, meer speciaal het Geref. Onder wijs te dezer plaats. Hij herinnerde er aan hoe door wijlen Ds Renkema, de eerste school aan dc Smidsstraat geopend werd. Een school met 3 leerkrachten. En thans staan er 2 scholen met 14 leerkrachten. Het zaad werd gezaaid en is gegroeid, en Radio Nieuws. DINSDAG 2 OCTOBER Programma 3: 8—8.40 Keulen; 10.20—12.20 Keulen; 12.20—14.20 Brussel Fr; 14.2013.05 Keulen; 15.2017.20 Kalundborg of Luxemburg 17.20—19.20 Brussel VI; 19.2029.50 Luxemburg 20 50—22.30 Weenen of Llxemburg; 22.30—afl.j Boedapest of Brussel Fr Programma 4; 8.208.50 ParUs Radio; 11.60— 12 20 Londen Reg; 12.2914.20 Luxemburg; 14.2016.20 Londen Reg; 16.2017 35 Daventry. 17.35—18.20 Een der Eng. Nat. zenders; 18.20— 22 Londen Reg; 2222.50 Brussel VI; 22.50afl Daventry of North Reg WOENSDAG 3 OCTOBER Programma 3: 8—8.55 Keulen; 10 2012 20 Keulen; 12 2014.20 Luxemburg: 14.2016.05 Keulen: 15.2018.50 Kalundborg of Luxemburg 11.50 Daventry; 12.20—14.20 Brussel Fr; 14.20 15.15 Londen Reg. 15.1517.35 Daventry; 17.35 —18.20 Een der Eng. Nat. zender-;; 18.20—18 50 Brussel Fr: 18.5021.20 North Reg; 21.20—23 Luxemburg; 23afloop; Londen Rcg we weten niet hoe. Ons past- aldus spr., groote dankbaarheid aan God voor Zijne menigvuldige zegeningen. Hij wekte op, om ook in de toekomst het zaad te zaaien, niet lettende op do uitkomst, dan zal God zege nen. Ook hij feliciteerde mej. Haasnoot recht hartelijk, en bad haar Gods zegen toe. Vervolgens voerde ook nog Ihet woord do heer Pieper, die gewaagde van zorgen en zegen, van zonde en genade, waarna do Voorzatter de bijeenkomst met een kort slot woord eindigde. De heel- Bouman ging daarna voor in dankgebed. MANNENVER. „CALVIJN" De Geref. Maonenver. „Calvijn" begint 'haar ver gaderingen weer ax Donderdag 8 uur in de voor zaal van de kerk. Onderwerp door den heer Bou man „Met blijdschap reizen". WERKLOOZEN Bij den correspondent der arbeidsbemiddeling staan 48 werkloozen ingeschreven. VOORSCHOTEN INBRAAK OP KLAARLICHTEN DAG Op klaarlichten dag is gisteren bij de familie Wijk aan de Leidsche weg ingebroken. De dadc had een ruit met zeep besmeerd en ingedrukt. Be nedenkamers zijn overhoop gehaald, maar niets wordt vermist. Als van deze inbraak verdacht ver zoekt de burgemeester opsporing van een. als heer gekleed persoon, gekleed in donker costuum, bol hoed en in het bezit van een damesrijwiel. WADDINXVEEN EEN MOOIE SPORTDAG Zaterdag j.l. werd een groote sportdemon- stratie gehouden op het ruime schoolplein nabü de Brug. Een 300-tal gymnasten uit de ze en omliggende gemeenten, gaven uitnemen de staaltjes van turnkunst te zien- Na afloop werd een optocht door de ge meente gehouden met vlaggen en vaandels en voorafgegaan door het muziekcorps. Alles verliep keurig en in de beste orde. DE ONDERWEG De afdeeling Wegen en Verkeer van den F.B.N. deelt mede, dat Gedep. Staten gun stig beschikkende op een verzoek van bewo ners aan den Onderweg in Waddinxveen en Moerkapelle, besloten hebben, de geslotenver klaring van dien weg voor het verkeer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen op'.te heffen. Hierdoor is genoemde weg dus voor liet autoverkeer opengesteld. OPENING SPOORWEG Aanstaande Zaterdagmiddag zal de spoor weg Gouda Waddinxveen Boskoop Alphen of- ficiëel worden geopend. Voor wat deze ge meente betreft, vernamen wij, dat de feest- trein zal arriveeren te Waddinxveen te onge veer 1.50, zij zal een kwartier daarna weer vertrekken in de richting Boskoop-Alphen- De genoodigden, ongeveer 200 in getal, worden in de gelegenheid gesteld de bloe-mversieringen stationsgebouw alhier te bezichtigen. Het fanfarecorps „Concordia" zal daarbij eenige muzieknummers ten gehoore brengen. Des namiddags, na de officiëele opening dus zullen uit ieder der drie gemeenten Gouda- Alphen en Boskoop 50 schoolkinderen nog een gratis treinrit naar Alphen en terug mo gen maken. Vertrek uit Waddinxveen van de ze schoolkinderen ongeveer 5.20. ZOETERWOUDE TERAARDEBESTELLING WETHOUDER VAN LEEUWEN Gisteren is alhier onder zeer groote be langstelling het stoffelijk overschot van den heer Jac. van Leeuwen, wethouder dezer gemeente, die na een zeer korte ongesteld heid in de afgeloopen week is overleden, op de R. K. begraafplaats in de Zuidibuurt ter aarde besteld. Behalve de Burgemeester, de Wethouder, de Secretaris en alle ambte naren der gemeente, benevens alle Raads leden, waren nog velen bij deze droeve plechtigheid tegenwoordig, daar de heer v. Leeuwen van vele gemeentelijke en R. K. organisaties mede-bestuurder was. De kerkelijke plechtigheid werd geleid door pastoer Jonckbloedt. Op het graf wa ren geen bloemen cn er werden ge'en rede- vooringen gehouden. z z IN DE DUISTERNIS Door een gebrek aan de Electrisc-he Cen trale heeft onze gemeente, zoowel de straten als de woningen vanaf acht uur riiim 20 minuten in volslagen duisternis verkeerd. Gelukkig dat zulks zeer sporadisch gebeurd, want het is een zeer ongezellige gewaar- SPELDJESDAG CRISISCOMITE Woensdag 3 Octobe'r a.s. zal in deze ge meente ten behoeve van 't plaatselijk Cri sis-Comité een Speldjesdag worden ge houden. Voor het Politiediploma van den Alg. Ned. Politiebond is geslaagd de lieer H. Vahrmeijer, wonende alhier. INGEZONDEN STUKKEN Bulten verantwoordelijkheid der redactie) VERLAGING LICHTTARIEVEN Onderhoud met de Middenstand Centrale De Doezastraat Commissie heeft nogmaals uit eengezet 't enorm onrecht haar aangedaan in vergelijking met de Warenhuizen. De Midden stand Centrale neemt deze actie ter hand en zal rhtdadig in deze werkzaam zijn. de Commis- zal dan gedurende 14 dagen het vertrouwen schenken en hoopt dat de toezegging van Licht Centrale en B. en W. zoo mogen zijn dat van verdere actie anderzijds afgezien kan worden. DE DOEZASTRAAT GOMMISS®

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6