Uit de Pers. BINNENLAND. DINSDAG 2 OCTOBER 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 Het opruiming siverk op de spoorlijn te Warrington (Eng.), waar een sneltrein van Euston naar Preston op een locaaltrein liep en de wagens in elkaar schoof; tien personen werden gedood, dertig gewond. Links: de chaos op de plaats van het ongeluk, rechts het verwijderen van een totaail gekraakten wagen. Detective Johnson verlaat in Kamenz 't geboortehuis Van Hauptmann, die Lindberghs baby zou hebben ontvoerd. In de Gothische zatd te Ls-Gravenhage ivordt een Neder land-Curagao-Tentoonstelling gehouden. Gistermiddag had onder groote belangstelling de opening plaats door Dr. H. Colijn, Minister van Koloniën. Rechts: Hitier groet de boerinnen, die voor het oogstfeest tc Goslar van alle kanten zijn gekomen. ONTEVREDENHEID IN DE A.R. PARTIJ? De Nederlander (Christelijk-Histo- risch) heeft een artikel over wat zij noemt „De moeilijkheden bij de Anti-revolutionai ren". Uit den zeer sympathieken inhoud, waaruit spreekt de wensch als protestantscli cliristelijken zoo dicht mogelijk naast elkaar te staan, vooral in dezen tijd, nemen wij het volgende over. Anders staat het met het princifiieele bezwaar. De beteekenis daarvan reikt over de grenzen van de Anti-Revolutio naire Partij heen. Het gaat daarbij om vragen, die voor elke christelijke politie ke organisatie van het grootste gewicht zijn. Het is niet onze bedoeling thans na der in te gaan op de kwestie van de neu traliteit van den staat. Daartoe zal stel lig nog meer dan eens aanleiding zijn. Want deze kwestie dankt haar actuali teit niet aan de beroering, die onder som mige Anti-Revolutionairen is ontstaan. Dat deze oude kwestie in deze dagen weei aan de orde komt heeft een oorzaak, die dieper ligt. Het is namelijk een uitvloei sel van de crisis van het individualisme, die het kenmerk is van onzen tijd. Im mers de neutraliteit van den staat ten opzichte van het geestelijke leven is een stelling, die logisch voortvloeit uit de individualistische opvattingen, volgens welke de taak van den staat zich behoort te bepalen tot datgene wat onvermijdelijk is om de botsingen te vermijden, die de samenleving zouden kunnen verstoren, ten einde de individuen op alle levenster reinen, dus ook op het terrein van het geestelijke leven zoo groot mogelijke vrij heid en zelfstandigheid te waarborgen. Voor het oogenblik willen wij ons be palen tot een ernstige waarschuwing te gen verdere versplintering binnen de christelijk-politieke groepen. In dit op zicht raken de moeilijkheden in de Anti- Re'voJutionaire partij ons thans nog wel het allermeest. Wij weten niet of werke lijk het gevaar van nieuwe splitsing dreigt. Te oordeelen naar het commu niqué, dat omtrent de dezer dagen te Utrecht gehouden conferentie is versche nen en dat ook wij hebben gepubliceerd, zou dit nog niet gevreesd behoeven te worden, daar daarin nog niets tot uit drukking komt van een streven om nieu we partijvorming te voorkomen. Maar, daargelaten nog de andere gerechtvaar digde bezwaren, die tegen het standpunt van de dissidentie Anti-Revolutionairen zijn aan te voeren, komt het ons voor, dat men hier al te lichtvaardig over de mogelijkheid van verdere splitsing oor deelt. Nieuwe splitsing zou beteekenen een nieuwe verzwakking van den invloed van de christelijk politieke groepen. Maar dat is nog niet het ergste. Bedenkelijker nog is, dat men daardoor koren op de molen zou dragen van hen, die van meening zijn, dat meu, wanneer men de christe lijke levensovertuiging ten grondslag legt aan de politieke partijgroepeering de ver splintering van het volksleven in de hand werkt. Wat baat het ons of wij al spreken over de kansen, die in dezen tijd OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij K. B. zijn benoemd tot officier in de Orde van Oranje-N'af<&au: J. P. A. WillheHm. burge- niee-steir van Eibergen; en Mr A. H. Nebbens Sterling, agent van de N'ed. Bank te Dordrecht; tot ridder in de Orde van Orajije-Naasaude bureelainibtenaar le kl. D. J. Scheffer. chef de bureau bij liet Loodswezen in het 3e district te Amsterdam; D. H. Gordinon de GouberviUe. pro- mrJtiehouder va.n de Agenzia Maritima Olan- dese te Genua; en mej. E. S. van Gheel Gilde- nieester, directrice van het ge&tioht Betitel te is met 1 Oct. eervol ontheven de luit. ter zee le kl. J. Callenfels, als adjudant van wijlen 7.. K H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, en is hij benoemd tot Ridder in de Orde van O ran je-Nassau, het vensiersel is toegekend de aan de Orde van Oranie- Na^sau verbonden eere-dc-maille: in goud aan G. van der Ze>e\ chef de bureau en procuratie houder bij P. Loopuyt en Co N.V. te Rotterdam; F. A. C. Boermans. chef der correspondentie-afd. van de firca Joseph van de Loo te Venlo; L F. Lipkens, bureauohef ten parkette van de amb tenaren van het O. M. bij Kantongerechten ter standplaats Maastricht; in zilvea- aan: A. van der Stel. gemeentebode te Vreeswijk; D. N. Blankemeyer, amanuensis aan de Rijksuniversi teit te Utrecht; in brons aan: mej. A. G. C. Bldcrhorst, dienstbode bij mej. J. G. J. M. Drabbe, te Dedft. BELASTINGDIENST Bij beschikking van den minister van Finau- ciün is ingetrokken de verplaatsing naar het kantoor Boskoop van den ontvanger der dir. bel. enz. M. J. Goossens ter inspectie der dnr. bel. te Roermond en is de ontvanger der dir. bel. enz. W. Wiegersma verplaatst van het kantoor Wolvega naar het kantoor Boskoop. ECONOMISCHE RAAD Bij K. B. ia met ingang van 1 Oct. 1934 aan den heer Dr P. Lieftlnck eervol ontslag verleend uit zijn functie van seoretaris van den Eoono- miischen Raad en secretaris van de Vaste Unm- mis®ie van den Raad voor de Handelverdra- gen, met gelijktijdige benoeming in deze func tie van den heer Drs J. C. Kruiöheeir. INDUSTRIE-FINANCIERINGS INSTITUTEN Bij K. B. is aan den heer Dr P. Lieftlnck nut Ingang van 1 net. 1934 op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn functie van (tijdelijk) secretaris van de Cenralte Commissie van Toe zicht op industriefinancieringsinstituten, en )s hij benoemd tot lid van die commissie Als secretaris is aan genoemde commissie toege voegd de heer Drs G. Brouwer, tijdelijk a-djunct- seoretaris van den Economischen Raad. aan de politieke groepen, die zich stellen op den grondslag van het Evangelie, ge boden worden, als wij door steeds verder gaande verdeeldheid de mogelijkheid om die kansen aan te grijpen, afsnijden? En laat men, als men tenminste op het be houd daarvan prijs stelt, toch bedenken, dat men door nieuwe splitsing het partij wezen hoe langer hoe meer in discrediet brengt Daarom dient het mogelijk te zijn, dat men binnen de christelijk-politieke groe. pen de gewichtige en moeilijke vraag van de neutraliteit van den staat opnieuw aan de orde stelt, zonder dat men, wan neer men meent, dat het standpunt, dat men ten aanzien daarvan inneemt, niet in allen deele onmiddellijk algemeen wordt aanvaard, aanstonds dreigt met het verbreken van het partijverband. De stem van onze Koningin „Diep, rijk, melodieus en helder" DE TROONREDE BELUISTERD IN AMERIKA Dr. Edgar Franklin Romig, een Nieuw Yorksch predikant, die meermalen ons land bezocht, en ook wel voor het Pil- grim-Fathers Genootschap te Leiden is op getreden, schetst in een brief aan het „Hbl." hoe hij een Cape Cod, (Massachusetts) naar de uitzending van de Nederlandsche troon rede luisterde. De omroeper te Den Haag was reeds be zig, zoo verhaalt hij, het tooneel in het Par lementsgebouw te beschrijven. Wij zijn go- wend aan de toelichtende opmerkingen van de omroepers voor groote plechtigheden, maar toch het feit, dat de bijeenkomsten in uw land minder uitgezonden worden dan dergelijke bijeenkomsten in andere landen, spande onze verwachtingen des te hooger. Toen het „Wilhelmus van Nassouwe" ge speeld werd, voelde ik mij vreemd ontroerd. Het had alle waardigheid en plechtigheid van een religieus koraal. Het bracht mij te rug tot 1933, toen vele mijner en uwer land- genooten dit gezang samen in rle Collegiate Church of St. Nicolas te New YorV gezongen hehben ter gelegenheid van het vierde eeuwfeest van de geboorte van Willem den Zwijger, en waarhij ik de eer had voorzitter te zijn van het feestcomité. Na liet. spelen van het Wilhelmus kwamen de toejuichingen voor Hare Majesteit. En toen: Hare Majesteit zelf! Mijn ontroering was nog sterker toen zij de eerste woorden uitte. En toen zij verder sprak moest ik denken aan het voorrecht van allen, die haar konden hooren, hetzij in de Parlements zaal hetzij door middel van de radio. Ii- versta de Nederlandsche taal tamelijk slecht en was dankbaar voor de vertaling die de de koninklijke boodschap volgde, maar het viel mij op, dat, toen Hare Majesteit sprak, e.r iets in het timbre van haar stem was, dat, daargelaten de beteekenis de* woorden, van nature eerbied inboezemt, vertrouwen en een soort van eerbiedige sympathie. Wij Amerikanen luisteren critisch naar alle „radio-stemmen", en het lijkt mij een voldoening voor u Nederlanders te moeten zijn, dat de „radio-stem" van uw Koningin diep, rijk, melodieus en helder is. De rede klonk plechtig. Geen overbodige zinsneden, geen spoor van valsch optimisme. Het was een eerlijke beschouwing van de feiten, ge paard aan moed en godsdienstig vertrouwen. Onder deze snel wisselende omstan digheden moet in het regeeringsbeleid kracht gepaard gaan met behoedzaamheid en voorzichtige aanpassingMet groote bezorgdheid voor de toekomst der mensch- heid moet worden vastgesteld, dat bijna allerwegen de drang naar sterke bewapening herleefd is. De regeering zal doen wat in haar vermogen ligt om mede te werken aan de beteugeling van dat streven. Zij is echte» tevens verplicht met dit verschijnsel reke ning te houden „ïn de onwrikbare overtuiging, dat het geloof in Gods almacht ons Volk den noodi- gen levensmoed geven kan en met de bede, dat het Hem behagen moge, Zijn zegen te schenken op uwen in eendrachtige toewij ding aan het Vaderland te volbrengen ar beid, verklaar Ik de gewone zitting der Sta- ten-Generaal geopend." Deze woorden bevestigden in mij de groeiende overtuiging, dat uw Koningin in deze dagen van het zoeken van redmiddelen niet iemand is, die aan dep afgod der „On middellijkheid" gelooft. Zij zal geen snel werkende panacaeén aanwenden. Zij heeft niet alleen Haar liefde en Haar wil, maar ook het verstand aan Haar volk, de uiensch il 1 en God gewijd." Nationaal Jongerenverbond JAARREDE VAN DEN HEER INDEN De nieuwe voorzitter Het Nationaal Jongeren Verbond lieefl Zaterdag te Utrecht zijn algemeene verga dering gehouden. De aftredende voorzitter, de heer W. Inden, sprak daarbij een jaar rede uit, waaraan wij het volgende willen ontleenen: Wat de onverschillige middenmoot doet aarzelen, zich reeds nu in onze rijen te scharen, aldus spr., is onze z.g. agressiviteit. Verwijt men ons, dat wij tweedracht zaaien, dan zullen wij dit verwijt steeds rustiar naast ons neer kunnen leggen, omdat wij. Nationaal Jongeren, de vaste overtuiging hebben, dat onze strijdmethode de eenige weg was en is, om het groote lichtende doel. de nationale eenheid, uiteindelijk te berei- Het is hoogste tijd, dat er een einde komt aan de verguizing van de symbolen van dee Staat. Aanhankelijkheid en liefde voor de Landsvorstinne, eerbied voor de vlag en het Volkslied, rechtmatige trots op het land der Vaderen zullen nu eindelijk weer voor de geheele wereld de kenmerken van een Nederlander moeten worden, gelijk tot voor kort het tegenovergestelde den Nederlanden in het buitenland typeerde. Een zeer groot gevaar echter voor ons volksbestaan ligt in het opeischen van het monopolie van nationaal gevoel door be paalde sociale groepen, hetgeen helaas maar al te dikwijls gebeurt. De nationale wil is de wil. die allen bezielt, de nationale ge dachte is niet de gedachte van een bepaaldp klasse, die meent het het beste te kunnen weten, doch het moet zijn de gedachte van saamhoorigheid en eenheid van alle grop pen, die de band smeedt tusschen de ver schillende onderdcelen der natie Op het moment, dat die gedachte werke lijk tot het Nederlandsche volk is doorge drongen, en ook in de practijk wordt ge bracht, op dat moment eerst is de natio nale eenheid metterdaad tot stand gekomen, en eerst dau zullen vraagstukken als weer baarheid geen punten van meeningsversehil of discussie meer zijn maar vanzelfsprekend aanvaard en opgelost worden. Er is een punt in deze wisselvallige tij den, dat voor ons rotsvast is blijven staan en dat ons het grootste vertrouwen in da toekomst geeft. Dit cene punt, waar de tij den niet aan kunnen komen, is onze onwan kelhare trouw aan den door de eeuwen be proefden leider van het Nederlandsche volk, aan Oranje. Maar het is weer niet alléén het gevoel, dat ons, jongeren, hier tot leidraad dient, het is onze principieele monarchist!- sche overtuiging, die het hechte fundament vormt van onze liefde en trouw aan Oranje. In- de onvergankelijkheid van ons vader land, besloot spr., hebben wij, nationaal jon geren, een rotsvast vertrouwen, dat verraad noch tegenslag ons kan ontnemen. Nationaal jongeren, Koningin en Vaderland eischen uw uiterste plichtsvervulling. Blijft paraat' Bestuursverkiezing Het bestuur werd in de huishoudelijke ver gadering als volgt vastgesteld: algemeen voorzitter: Mr. W. de Vries; alg. secretaris Mr. J. Albania; alg. penningmeester A. Th. C. J Schiebergen; leden: Mr. O. Verdoorn, W v. Wesel, A. F. Haccon. Na afloop der vergadering werd een fak keloptocht gehouden, waarbij door den nieu wen voorzitter een krans gehangen werd aan het standbeeld van graaf Jan van Nas Contact-Commissie Textiel industrie Importeurs en verwerkers van textiel producten hebben een contact-commissie ge vormd, teneinde door samenwerking en voorlichting de moeilijkheden in deze bran che het hoofd te bieden. Secretaris van deze commissie is Mr. D. J. Gottschalk, Laan Copes van Cattenburg 84, Den Haag. Nog erger! „HET ORGAAN VAN DE HAAGSCHE BURGERWACHT EN DE NIEUWE SPELLING" „De roode onderwijzers, die vonden dat hün (hier moest hunne staan) spelfouten ónze spelregels moesten worden, hebben, behalve bij Minister Marchant, in het alge meen slechts weerklank gevonden hij de roode pers. Wij verheugen ons bijv. dat het gemeentebestuur in Utrecht zich tegen deze nivelleering met kracht verzet. „Naast de roode pers is er nog een orgaan, dat blijkens de mededeeling, in het jongste nummer daarvan opgenomen, den rooden weg bewandelthet orgaan van de Haag- sche Burgerwacht. „Wij constateeren dit met groot leedwe- Aldus schrijft de Rijkseenheid" met een van ontroering bevende pen. „Het is nog erger, moeten we helaas aan de redactie meededen. Zoodra het spellings besluit verschenen was, heeft het bureau van de B.V.L. (de Biz. Vrijwillige Land storm!) besloten om de nieuwe spelling in te voeren en dusde roode weg te be wandelen! Ware het niet veel heter geweest om voortaan te schrijven: de B.V.L. zal zich, de ge weer en bij de voet, met kracht dat roode gespuis verweerenl We zijn er van overtuigd, dat na deze mededeeling over de B.V.L. de rijkscenheid geen toekomst meer heeft de pen valt uit de van ontroering bevende handen: de roode onderwijzers heersrlien over B.W. en B.V.L Alleen door wat e's en os weg te mikken. ROFFELRIJMEN. VOOR EEN GOED DOEL Een ingezonden stuk in „Voorwaarts": F.en verpleegster van het Gemeen telijk Geneeskundig Schooltoezicht, con stateerde bfl één van de leerlingen van een openbaie school, ongedierte op liet Immer-" niemand die hen op zoo'n feit Wie echter het slachtoffer van dit kortzichtig gedoe wordt. ia wel te be- gröpen. G. Onze openbare scholen Zitten bitter in de kou: Slechts één-derde der bevolking Bleef hen tot op heden trouiv. Toch, er zijn nog stoere strijders Die begeeren pal te staan", Die niet aarzelen wanhopig Dwars door dik en dun te gaan. Die de helder ziende oogen Angstig sluiten voor het feit Dat de lijderes wel rood. ziet Maar aan bloedarmoede lijdt Allerhande laffe praatjes, Leugentjes, soms zeer brutaal, Zelfs „gereformeerde hitjes" Werpt men heftig in de schaal, Hopend dat de veel geprezen Openbare meening zwicht Voor de zaaiers van de taaie Kampioenen-licht-gewicht. Weinig heeft het mogen baten: Ach, ons volk is eigenwijs' Het stelt cijfers, argumenten, Altijd nog op hooge prijs. Dwars door alle tegenslagen Worstelt men ik zei het al: Staat men tot in 't ongerijmde Voor zijn ideaalschool pal, Zóó zelfs, dat het ongedierte Als een levend element In de strijd voor het beginsel Openbaar wordt aangewend! Laten we met schaamte zwijgc Over zooveel fijn gevoel: Moge 't middel wat onfrisch zijn, 't Is voor een verheven doel! (Nadruk verboden.) LEO LENS. GEHEIME BRANDERIJ ONTDEKT Ten huize van M. te Lutterade (L.) is door de rijksambtenaren en de gemcentenolitio een distilleertoestel in beslag genomen, waarmee clandestien sterke drank werd i bereid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5